TWEEDE ID I Ons Indisch Staatsbestuur Buitenlandsch Overzicht De sociale maatregelen in Frankrijk iets achter bij andere landen. De - stakingen in Noord-Frankrijk in de metaal- en textiel-industrie. Cri sis in de Duitsche metaalindustrie. Het aantal werkloozen in Engeland op twee millioen geschat. Actie te gen Mac Donald en 3nowden. Niet ingeloste beloften. Duizend extra- treinen Briand'en zijn memoran dum. Poincaré is met het plan inzake een Europeeschen Statenbond niet in genomen. Ook niet met Hinden- burg's rede te Mainz- Op zoek naar nieuwe records. Frankrijk maakt in deze dagen een periode van stakingen door, speciaal in de industrie in het Noorden des lands, voornamelijk de textiel-indus trie. Frankrijk komt wat betreft sommige sociale maatregelen, wat bij 'vele landen achter, meer in het bijzonder waar het geldt de sociale verzeke ring. Doch de invoering eener sociale verzeke ring kwam er eigenlijk was de desbetreffende wet er al in 1928. Door verschillende omstandig heden had de indiening van het wetsontwerp (dat, bedoelde dekking van de risico's van ziekte, in validiteit, ouderdom, overlijden steun bij werk loosheid enz.) geen of weinig resultaat. Vooral van de zijde der werkgevërs kwam in 1928 verzet. Doch de wet kwam er en zou in begin Februari van dit jaar uitgevoerd worden. Dè bij het wets ontwerp betrokken minister, Loucheur, zag zich echter genoodzaakt nog eenige wijziging aan te brengen, zoowel door een vermindering van de bijdragen van werkgevers als die van de werk nemers. Maar aangezien van een dergelijke ver mindering van de bijdragen de verhooging dér rijksbijdrage een noodzakelijk gevolg was, kwam minister Loucheur in conflict met de bedoelingen van zijn ambtgenoot van Financiën. Ee'n en ander was oorzaak dat de invoering niet geschiedde in begin Februari maar pas in begin Juli van dit jaar. D|e invoering van de sociale verzekering was er dus, maartevredenheid was er niet. Van de zijde der werknemers wordt, heftig gepro testeerd, en wel tegen de bijdragen welke door de werknemers betaald moet worden. En, tie bedoeling zit aan de zijde der werknemers voor een equivalent te verkrijgen voor de door hen te storten bijdragen in den vorm van loonsverhoo- ging. Daarin zit in hoofdzaak de kern van hef conflict. Aan de eene zijde de werkgevers die grond meenen te hebben voor de verwachting, dat de economische en industrieele depressie zich ook over Frankrijk zal doen gelden, reden, waar om ze van "loonsverhooging niet willen weten en aan de andere zijde de werknemers. Het con flict betreft niet alleen de textiel, maar ook dc metaalfabrieken in Noord-Frankrijk en daar speciaal doen zich de stakingen thans voor. Zoo werd Zondag een vergadering gehouden van dc syndicaten in de textiel-nijverheid in welke ver gadering besloten werd, tot een algemeene sta king tegen Maandagmorgen, een staking waarbij honderdduizend arbeiders betrokken zouden zijn. Zoo heeft ook Frankrijk, dat over het algemeen op economisch gebied nog gunstig bij de omrin gende landen afsteekt, ook zijn nooden. Ook Duitschland maakt'op het gebied van zijn industrie (om van de financiën nu maar eens niet, te spreken) een moeielijke tijd door, voornamelijk ook op het gebied van metaalindustrie. Bij ver schillende fabrieken werd Teeds ongeveer één tien de van het personeel ontslagen. In de Berlijnsche metaal-industrie zou aan ruim drie duizend ar beiders ontslag zijn aangezegd. Emgeland, dat in de laatste maanden het aantal werkloozen steeds zag toenemen, zou naar ge raamd werd, aan het eind der vorige week het aantal werkloozen tot twee millioen hebben zien groeien. Gehoopt was nog dat men beneden ge noemd getal zou blijven, en verwacht was dat de jaarlijksche oogst, ware het dan tijdelijk een aantal werkkrachten zou trekken. Doch dit aan tal moet dit jaar minder zijn dan verleden jaar, waardoor de verwachte verruiming van werkge legenheid uitbleef. De Labour-regeering in Enge land heeft ook ten opzichte van de oplossing van het werkloosheidsprobleem weinig succes te boeken, en Hit springt te meer in het oog, waar de Labour-Partij eenige tijdens de verkiezingst- dagen gedane beloften had in te lossen. En t, was niet alleen uit liberale of conservatieve kringen, dat een herinnering aan de toen gedane belolten voortkwam, ook uit. den eigen boezem der La bour Partij kwam ontstemming over het met in lossen van gedane beloften meerdere malen tot uiting. Er gingen zelfs geruchten, volgens wel ke er in de Labour Partij een stemming zou zijn, welke bedoelde twee ministers uit het huidige Engelsche kabinet, n.l. Mac Donald en Snowden, kwijt te raken. Doch, in een deel van de Engel sche pers wordt er op gewezen, dat eigenlijk de actie tegen genoemde ministers weinig lijf heeft en dat het geen groep van beteekenis is, welke met plannen zou rondloopen Mac Do nald en Snowden wat men noemt aan den dijk te zetten. Het Engelsche Parlement is op reees gegaan met vacantie en niet het parlement alleen. Over geheel Engeland is de grooteva eantie begonnen en de spoorwegmaatschappijen legden voor de eerste week van Augustus duizend extra treinen in! Briand had op zijn memorandum inzake de vorming van een Furopeesche fedc- ratie van alle landen op een na (Zwitserland antwoord bekomen. De Fransche regeering is nu bezig met haar antwoord samen te stellen bp de verschillende bedenkingen welke de antwooi- den der mogendheden wedden neergelegd. Zijn niet alle mogendheden evenzeer met Bnands plannen ingenomen, de heer Poincaré is het heelc maal niet en in een artikel in de .^Bustrati heeft de Fransche oud-premier zich nogal ecgerp over de planinen tot vorming van schen Statenbond uitgelaten. Nu is Je Staten bond er voorloopig ook nog met en Briand zeli is er nog niet geheel zeker van of er voor een volgende vergadering van den Volkenbond nog nader over te beraadslagen zal vallen. Poincaré is ook over andere dingen niet al te best te spre ken. Zoo komt hij in een der Fransche bladen terug op de woorden, wélke door president Hin denburg op zijn reis door het Rijnland te Mainz gesproken worden; dat waren o.a. de woorden, waarin Hindenburg sprak over de teruggave van het Saargebied. Dergelijke woorden acht Poin caré niet dienstig tot de. bevordering van den vrede, maai- aan den anderen kant van den Rijm stelt men zich zeer waarschijnlijk op het stand punt volgens 't welk het heelemaal niet be vorderlijk voor den vrede zou zijn, indien Frank rijk het Saargebied nog langer onder zijn beheer hield. D|e bladen brengen schier iederen dag berich ten omtrent de vestiging of de verbetering van een of ander record. Het is maar de kwestie el kaar op de eene of andere manier een vlieg af te vangen. Men heeft zich intusschen altijd slechts te bewegen binnen de grenzen van het mogelijke en .ongetwijfeld zullen er zoo zachtjes aan een massa records zijn, die niet meer voor verbete ring vatbaar zijn. Een snelheidsrecord b.v. Men zal het toch met geen enkele machine of werk tuig zoover brengen, dat men al weer terug is, voor men vertrokken is. En zoo zal er aan het duurrecord ook wel een grens zijn. Het duurre- cord voor vliegers staat thans op naam van twee gebroeders ,die gedurende ongeveer drie weken onafgebroken met hun vliegtoestel in de lucht zijn gebleven. Dlaar valt misschien nog iets aan te verbeteren, maar niet veel. En toch blijft dp zucht naar verbetering van records maar steeds tert "nieuwe vindingen aanwakkeren. Olie en ben zine worden hu al onder het vliegen ingenomen. Thans neemt men in Amerika ook proeven met het onder het vliegen inlaten en uitlaien van leden van de bemanning. Dit zou bijv. zijn nut hebben voor het verwisselen van de bemanning van een vliegtuig. Em dan was men klaar. Olie, benzine en een versche en nog onvermoeide be manning neemt men al vliegende in en. dan valt het duurrecoird misschien wel tot in het on eindige toe te verbeteren Dat begint intusschen op kunstenmakerij te gelijken en in sommige luchtvaartkringen van Amerika meent men zich dan ook dergelijke luehtacrobatiek te moeten ver zetten, ook, omdat men er voorloopig het nut, nog niet van inziet dat iemand drie weken lang tusschen hemel en aarde blijft rondzweven. Ove rigens is de hierbedoelde luehtacrobatiek wel ge schikt er bij het publiek de belangstelling in (e houden De staatsrechtelijke betrekking van Nederland en Xndië, die evenmin uitsluitend door geweld is ont staan als zij daardoor zou kunnen worden besten digd en die bij de ontbinding van de Oost-Indische Compagnie evenmin door economische motieven in het leven is geroepen als zij thans uit die motieven zou kunnen worden verklaard of gerechtvaardigd, stelt aan Nederland den eisch in Indië een staats rechtelijken vorm te scheppen en te handhaven, die de groote masse van onderscheidene dorpsgemeenten en zelfbesturen in één staatsverband omvat. Bij de vorming van dit staatsverband diende tevens reke ning te worden gehouden met groote groepen niet- inheejnschen, zoo van Westerschen als van Ooster- schen oorsprong, waarvan het aantal thans op meer dan één millioen zielen te midden van de omstreeks 50 millioen inheemschen te stellen is. De omvang en de intensiteit, welke van lieverlede aan de taak van het Europeesche bestuur moest worden gegeven, hebben geleld tot een steeds om vangrijker en meer gecompliceerde organisatie van de centrale regeering en van haar plaatselijke dien sten en vertakkingen door het geheele land Dit heeft toen weer ten gevolge gehad dat naar een werkwijze werd omgezien, waardoor de taak der centrale or ganen zou worden verlicht en tegelijk de gelegenheid kon worden geopend om de bevolking zoowel in- heemsche als nlet-inheemsche, te doen deelnemen aan de vervulling van de overheidstaak en haar de verantwoordelijkheid voor die vervulling mede te doen dragen. Hieraan hebben hun ontstaan te dan ken de talrijke plaatselijke autonome en vertegen woordigende organen, bekend onder den naam van stadsgemeente, regentschap, provincie, als anders zins, zoomede het centrale vertegenwoordigende or gaan, de Volksraad. Begin dezer eeuw dacht niemand nog aan medezeg genschap van den Ned. Ind. ingezetene en zijn mee doen aan de wetgevende taak. De uitvoerende macht lag bij den Gouverneur-Generaal, en Raad van Nen. Indië. de Minister nam over of verwierp een voorstel van den Gouverneur-Generaal Bij ver werping hoorde men haast niets van de motieven en verder niet. Een twintig jaar geleden is het overleg over de begrooting weer naar Indië verlegd; de begrootingsvergadering van den Raad van Ned. Indië en Departementshoofden. Deze vergadering bracht den minister advies uit. De eerste stap tot medezeggenschap der ingezete nen en openbare behandeling der openbare zaak is in 1908 gekomen met de instelling van gemeenten en gemeenteraden. De eerste waren Weltevreden en Buitenzorg. Ze mogen belasting heffen en worden gekozen door de ingezetenen. Ze worden sinds 1915 voorgezeten door burgemeesters en zoo is 4e bemoeie nis van het Binnenlandsch Bestuur er mee geheel vervallen. Van den aanvang af heeft het gemeente wezen goed gewerkt en zich goed ontwikkeld. De vrees, dat de geschikte personen er niet voor zouden kunnen worden verkregen, is gelukkig beschaamd. De gemeenteraden kiezen in de grootere plaatsen ook wethouders. De organisatie is dus wel bijna ge heel op Nederlandschen voet geschoeid. Men is er ten volle van overtuigd van het nut der gemeente raden. Ze hebben de hoognoodige verbetering van de woningtoestanden ter hand genomen en wat ze tot dusver hebben bereikt op dit gebied stemt tot volle voldoening. De gewestelijke raden zijn geen succes geweest, maar ze zijn al ten deele vermoord en zullen verder komen te vervallen. Op Java zijn er niet en op de Buitenbezittingen zullen we ze ook spoedig niet meer De provinciën op Java zijn vijf in getal geworden omdat de beide Vorstenlanden er ook elk één zijn geworden. Verder West, Midden en Oost Java. De provinciale raden onder den Gouverneur, zullen zoo veel mogelijk van het centrale bestuur overnemen. De Prov. Raden worden ten deele gekozen, ten deele benoemd en kiezen Ged. Staten zooveel mogelijk uit hun midden. Ter decentralisatie zijn ook regentschapsraden in gesteld. De regentschappen zijn de oude volksin stellingen, welke zooveel mogelijk gehandhaafd moe ten worden. De band tusschen regent en volk Was verslapt en dient hersteld te worden. Dit kan door 't officieel contact door middel van de regentschaps raden. De verhouding van een lid tot den regent voorzitter gaf dat een vroeger ongebruikelijke vrij heid van spreken. De regentschappen en gemeenten zijn thans ingevoegd in het provinciaal verband en Ged. Staten hebben eenig toezicht op het werk van gemeenteraden en regentschapsraden. De eerste pro vincie West-Java, dateert van 1926; de andere pro vincies zijn in 1928 ingesteld. De finantieele verhou ding tusschen rijk en provincies moet zoo spoedig mogelijk worden geregeld. Een commissie werkt al een jaar of vier daaraan. In de Buitengewesten is de wet op de bestuurs- hervorming nog niet uitgevoerd. Het overleg over de zaak wordt zooveel mogelijk bespoedigd. Op Su matra zullen ook regentschappen worden gesticht, verder afdeelingen en een provincie (waar Atjeh buiten valt) met gelijknamige raden. De vraag is, welke bezwaren het grootst zijn, die tegen één pro vincie Sumatra of die tegen een in eenige provincies verdeeld Sumatra. Het Algemeen Bestuur en de algemeene wetge ving, vroeger berustend bij den gouverneur-generaal in overeenstemming met den raad van Ned. Indië, is sinds 1918 voor een deel ook gesteld in handen van den Volksraad, welks advieseerende bevoegdheid geleidelijk is toegenomen. De begrooting werd afge kondigd, zooals de Volksraad adviseerde, met de door hem aangenomen amendementen, maar de mi nister bleef vrij om er mee te doen wat hij wilde. Zoo ook de Tweede Kamer. De werkwijze van den Volksraad is gelijk die der Kamers. Hij heeft van het begin af zijn taak ernstig opgevat en de Kamers begrepen dat ze zich alleen moesten bepalen tot de algemoene richtlijnen der Ned. Indische politiek. In 1925 is de begrooting geheel gewijzigd. De Twee de Kamer kan alleen de ontwerp-besluiten van den gouverneur-generaal genomen na besluit van den Volksraad, aannemen of verwerpen. Amendeeren kan ze niet. De Volksraad heeft dus medestem. De bevoegdheid om ordonnanties vast te stellen is wel gelaten aan den gouverneur-generaal, maar in overeenstemming met den Volksraad (ter vervan ging van den Raad van Ned. Indië) Ze betreft de zaken behoorende tot de inwendige aangelegenheden van Indië. De verhouding tusschen minister en gouverneur- generaal is een zeer kiesche; er moet zijn overleg en de verantwoordelijkheid van den minister mag niet in het gedrang komen. Het College van gedelegeerden uit den Volksraad behandelt niet de begrooting, maar heeft overi gens dezelfde bevoegdheid als de Volksraad, voor zoover deze zich niet een onderwerp voorbehoudt. Dit is een zeer practische oplossing om te zorgen dat de dagelij ksche gang van zaken niet wordt verstoord. De Raad van Indië is ook veranderd. Ook inlan ders kunnen er in worden benoemd door uitbreiding met twee leden. Dit is nu ook onlangs geschied. De Raad heeft zijn wetgenvende bevoegdheid ver loren, maar blijft adviseur van den gouverneur-ge neraal, die bv. ter uitoefening van de onmisbare exorbitante rechten overeenstemming met den Raad behoeft. De Raad van Ned. Indië blijft dan ook van groote beteekenis. Er is dus wel belangrijk en ingrijpend hervormd in de laatste 25 jaar. De centralisatie is veranderd in decentralisatie welke men nog sterker wil door zetten. Alle lichamen hebben eigen raden, binnens kamers wordt niets meer bedisseld, alles geschiedt in het openbaar. Het is een algeheele ommekeer van het stelsel van een kwarteeuw geleden, en we mogen ons verheugen dat die omkeer is geschied zonder groote schokken en dat alles goed gaat. Op den geest der bevolking heeft deze verandering nog geen grooten invloed gehad. Een groot deel van haar weet er nog maar weinig van en kan er ook nog weinig van weten. Een kwart eeuw geleden is het onderwijs ook aan gepakt, maar het bereikt nog maar een deel der gevolking, welker belangstelling vaak gebrekkig is. Bovendien heeft de opheffing van het verbod van politieke vereenigingen of vergaderingen zijn in vloed niet gemist. Vooral in de stroomingen welke na den oorlog zijn opgetreden. Het nationalistisch vuur tje is door de communisten al tellen ze weinig aanhangers aangestookt. Het is goed, dat de Re geering zoo krachtig mogelijk optrad tegen de com munisten en wat ze heeft gedaan na de onlusten van 1926 en 1927 verdient de volle goedkeuring. De communisten schaden de bevolking en brengen haar op den verkeerden weg. Haar optreden tegen de P. N. I. is der Regeering zeer ten onrechte verwe ten. Ze zou haar plicht verzaakt hebben, zoo ze met de gegevens, welke ze had, niet ware opgetre den en we mogen niet onderstellen, dat ze niet vol doende gegevens bezat. Gelukkig zijn er onder de inlanders ook velen, die inzien, dat het Nederlandsche bestuur een zegen is voor de diverse bevolkingen. De Regeering is werkzaam in de richting van meer medezeggenschap voor de-inlanders, o. a. door het onderwijs. De ge volgen van de studie der inlanders aan onze univer siteiten zijn niet altijd gelukkig geweest. Wel valt ook op zeer moaie resultaten te wijzen, maar tal van deze studenten studeeren niet en binden zich aan politieke vereenigingen, welker eenig doel is zooveel mogelijk ondermilning van het Nederland- sche gezag. De gelegenheden om in Indië te studee- ren moeten daarom worden -vermeerderd, wat ook al geschied een literaire hoogeschool wordt overwo- g8Verstandig is de uitzending van inlandsche hoofd ambtenaren voor studie naar ons land. - Voor de Nederlandsche jongelieden is zonder twij fel in Indië nog enorm veel te doen, ook al worden zooveel mogelijk functies gegeven aan inlanders zei ven. Voor leidende functies kunnen de Nederlanders niet gemist worden. Wij hebben den plicht de bevol king te verheffen en het land ten bate van die be volking te ontwikkelen. Nederland en Indie vormen een hecht geheel, en een groot deel van onze be volking, middenstanders en arbeiders in veel grooter aantal dan ondernemers, vinden voor een niet on belangrijk deel hun bestaan in Indië. OUDE NIEDORP. De raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen op Maandag 11 dezer des avonds 8 uur. Uit den Omtrek ALKMAAR. Namens het comité van actie tegen het zendtijd- besluit van den minister inzake de Algemeene Ver- eeniging Radio-Omroep ,A-V.R.O." wordt ons ver zocht te willen mededeelen, dat WILLEM VOGT en NICO TREEP met het volledig omroep-orkest op MAANDAG 11 AUGUSTUS A.S. des avonds 8 uur in den Muziektuin te ALKMAAR komen, Luistervinken van Alkmaar en omgeving hebben met hun gezin vrij entrée op vertoon van Luister- vink-Diploma 1930. Voor stalling van auto's en rijwielen is in den Mu ziektuin gelegenheid. ALKMAAR. Hedenmiddag 3 uur zal door de firma Truus Kosters en Co. eene nieuwe zaak worden geo pend in Dames- en Kinderhoeden. Het perceel, waarin eertij'ds het bloemenmaga zijn was gevestigd van den heer Haakman, heeft eene geduchte gedaantewisseling ondergaan. 'De achter den winkel gelegen kamers zijn ge heel weggebroken, waardoor de winkel eene op pervlakte heeft, van 10.40 X 5.60 Meter. Voor waar een prachtige verkoopruimte. Langs de eene zijde van den winkel is eene uitgebreide collectie hoeden geëxposeerd. Terwijl de voorraad in daar onder gelegen vakken zijn opgeborgen, afgeslo ten door keurige gordijntjes. De andere zijde wordt ingenomen door groote spiegels, hetgeen voor de dames voor het passen een groot gemak mag wordeen genoemd. Ook aan de verlichting zijn geen kosten ge paard en de vele electrische lampen zullen voor al bijt avond aan het geheel een keurige aanblik leveren. Eenige toonbankvitrines, de nieuwste snufjes tentoonstellende, completeeren het geheel. D'e vloer is bedekt met parket-linoleum. Een prachtige looper doorsnijdt als het ware de ge heele winkeloppervlakte. De etalages, welke ver licht worden door de z.g. pijplampen, züllen zeker de aandacht trekken. Op smaakvolle wijze woldt hierin de laatste mode gedemonstreerd). Wij twijfelen niet, of de firma Truus Kos ters en Co., die op het gebied van dames- en kinderhoeden geen onbekende in Alkmaar is, zal het aan belangstelling niet ontbreken. Deze zaak mag dan ook voor de Alkmaarsche Winkelstand en ihzonder voor de Boterstraat een aanwinst genoemd worden. Wij werschen deze firma een groot succes toe. ST. PA NORAS. Vrijdagnacht is een koe ontvreemd uit het land, toeebehoorende aan den heer Corn. Gootjes aan dc Boterhuizen, alhier. Het dier is zoo goed als geheel zwart en. heeft afgewisselde tanden, zware uier, omgebogen ho rens in halve koepel vorm. De burgemeester van St. Pancras verzoekt in lichting of aanwijzingen, die kunnen leiden tot opsporing. Nader vernemen .wij dat het spoor van de(n) dader(s) leidt naar Langendijk. N ïeuwstijdingen OUDE NIEDORP. Een in de gemeente woonachtig vinder deed ter ge' OUDE NIEDORP. D In de laatstgehouden bestuursvergadering der R. K Coop. Boerenleenbank werd aan de kassier we gens ongesteldehid op diens verzoek eervol ontslag gemeene vergadering tot benoeming van een kassier en de bepaling van een pensioen toe te kennen aan den. aftredend kassier, werd bepaald op Donderdag 28 Augustus des avonds 7 uur ten lokale van J. P. Pepping aan de Weel. EEN BRAVE ZOON. Een 73-jarige man, wonende in een D'uitschc stad, had bij een bankinstelling te Arnhem eenig geld gedeponeerd en dacht idaarmede een appeltje voor den dorst te hebben. Een bewijs, dat hij dat geld te Arnhem had gedeponeerd, berustte in"zijn woning, en nu wilde het ongeluk, dat hij kort geleden bezoek kreeg van een 29-jarige zoon die van slecht levensgedrag is en uit een gesticht uit Duitschland was ontvlucht. Die zoon vond in de woning het bewijs van den ouden man en hij zon dadelijk op middelen om in het bezit van de. duiten te komen. Hij begaf zich naar Amsterdam en nam zijn intrek bij eene aldaar wonende zuster en maakte daar valschelijk eene verklaring op, die hij met den naam van zijn va der onderteekende en waarin hem de macht over het te Arnhem gedeponeerde geld werd gegeven. Hij zond die verklaring naar Arnhem en het gelukte hem een kleine duizend gulden in twee maal Ie pakken te krijgen. De Bankinstelling te Arnhem zond aan den ouden man bericht van de overdracht, en deze van niets wetende en be vreesd voor de praktijken van zijn zoon haastte zich naar Arnhem, waaT hij verdere uitbetaling voorkwam, daar er nog meer was gevraagd. De Bank bleek nu te zijn opgelicht en de politie deed moeite den verdachte in Amsterdam aan te hou den, hetgeen niet mocht gelukken. Dinsdag werd de Bankinstelling te Arnhem telefonisch verzocht een zeker bedrag in een restaurant aldaar te doen bezorgen, waarvan de politie kennis kreeg, die op haar beurt ook naar het aangegeven restau rant toog en den dader daar aanhield en ten poli- tiebureel|e in verzekerde bewaring stelde. Hij was per taxi van Amsterdam gekomen en had gedacht snel in het bezit, van die gelden te ko men. De chauffeur, die hem had gereden, ging zonder betaling naar de hoofdstad terug, daar de gevangene, die ook nog met een valsch pas poort reisde, niet meer in staat, was hem te be talen. Een gedeelte van het opgelichte geld werd nog in. het bezit van den oplichter gevonden en in beslag genomen, Hij is ter beschikking der Jus titie gesteld. 'V LUCHTVAART. 'ONZE VLIEGVELDEN IN JULI. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand Juli aangedaan door 939 ver keersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 267 vliegtuigen van leger en marine en 26 extra gouden kettinkje, alwaar dit wederom is terug te schappijen werden uitgevoerd. bekomen. Tevens hadden er 56 vluchten plaats met vlieg- i tuigen van de N.V., Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek (Fokker" en 34 vluchten met Pander- vliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool. Het aantal pleiziervliegers bedroeg 2020 en m«Al M» »im sloten om sollicitanten op te roepen ter voorzie- j Waalhaven, de luchthaven van Rotterdam, ning in deze vacature, terwijl de buitengewone al- er<j gedurende die maand aangedaan door 518 ""H m v™m,n£r van een kassier verkeersvliegtuigen, 149 vliegtuigen van leger en marine, 31 vliegtuigen van de Koolhovenfabriek en verschillende particulieren, i Bovendien werden op Waalhaven 158 proei- en I cefenvluchtegii uitgevoerd door vliegtuigen van j de K.L'.M-, de Koolhovenfabriek en van Leger en Marine, Het, aantal pleiziervliegers bedroeg 559 en het OUDE NIEDORP. Het reinigen der polderslooten wat bij inschrijving is aanbesteed, werd opgedragen aan den eenigsten j 19 531 inschrijver G. Veldman Cz. aan d'e Weel voor f 144.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3