Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 95 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 12 AUG. 1930 39e Jaargang Mata Hari (1876-1917) NIEUWE LAMEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noerdscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Meer dan twaalf jaren zijn verloopen, sedert den herfstmorgen, waarop Mata Hari, tusschen een dub bele rij soldaten gaande, zich glimlachend en min achtend naar de executlepaal bij het kasteel Vin- cennes begafEen uit de lange rij spionnen, die tijdens den grooten wereldoorlog werden ge arresteerd en tot den kogel veroordeeldMeer dan twaalf jarenEn toch, deze periode slaag de er niet in Mata Hari te doen vergeten. Inte gendeel, haar gedachtenis stijgt nog dagelijks in aanzien. Men publiceert romans over haar leven en schrijft drama's over haar dood; eenerzijds toont men haar schuld als spionne aan, anderzijds tracht men deze te verontschuldigen of sterker; geheel te weerleggen. Ongetwijfeld zijn er tijdens den wereldoorlog velen gestorven onder precies dezelfde omstandigheden en met dezelfde koelbloedigheid als Mata Hari. Dat haar tragische einde echter zooveel pennen in be weging bracht, dient waarschijnlijk te worden toe geschreven aan het mysterieuse van haar leven en haar dood waaromtrent tot voor betrekkelijk zeer kort nog weinig bekend was. Margaretha Gertruida Zelle werd den 7-den Au gustus 1876 geboren te Leeuwarden. Haar vader heette Adam Zelle, haar moeder Antje Zelle geboren van der Meulen, was uit Franeker afkomstig. Mar- garatha werd genoemd naar haar grootmoeder van vaderszijde: Grietje Zelle—Hamstra. Vader Zelle dreef een pottenwinkel, doch toen deze zaak falliet ging, vertrok de familie naar Amsterdam. Daar kwam, in 1891 Margaretha's moeder (toen 49 jaar oud) te overlijden, haar man, behalve hun doch ter Margaretha nog drie jongere zoons nalatende. Voor hetgeen Margaretha op lateren leeftijd mis deed dient ongetwijfeld in de allereerste plaats als verzachtende omstandigheid te gelden' het feit, dat haar in haar prille jeugd het ergste overkwam, wat een kind kan overkomen, nl. dat zij haar moeder zeer vroegtijdig kwam te verliezen, hetgeen tot ge volg had dat haar opvoeding, minstens genomen, te wenschen overliet. Op veertienjarigen leeftijd bezocht Margaretha de Normaalschool te Leiden, volgde echter slechts korten tijd' het onderwijs aan deze inrichting. Twee jaar later treffen wij haar aan als logé bij haar oom en tante Taconis, den bekenden tabaksfabri kant, wonénde aan de Regentesselaan te 's-Graven- hage. Margaretha is intusschen opgegroeid tot een be paald knap meisje, wie het, niettegenstaande haar jeugdigen leeftijd wel het allerminst aan bewonde raars ontbreekt. Des te meer bevreemding wekt het te zien hoe zij op nauwelijks achttien jarigen leef tijd schrijft op een huwelijksadvertentie, voorko mende in het „Nieuws van den Dag". Sterker nog: zij komt met den steller dier advertentie in aan raking en verlooft zich weldra met dezen, om, korten tijd daarna, met hem te Amsterdam in den echt te worden verbonden. (11 Juli 1895.) De kapitein van het Indische leger, Rudolf Mac Leod, van ouden, oorspronkelijk Schotschen adel, was 21 jaren ouder dan zijn jonge vrouw. En, hoe wel eenerzijds het zich laat indenken, dat een meis je van Margaretha's leeftijd geheel wordt geïmpo neerd door een knappen man in een bepaald schit terend uniform, ook al is die man 21 jaren ouder dan zij, zoo bevreemdt het wel een weinig, dat dit feit Margaretha Zelle verblindde. Na een kort verblijf in Europa (in welken tijd mevrouw Mac Leod aan de Koningin-Regentes en aan de jonge koningin Wilhelmina werd voorgesteld vertrok het jonge paar per s.s. „Prinses Amalia" naar Indië (1 Mei 1897.) Kapitein Mac Leod werd al lereerst geplaatst op Java (Ambarawa); later, bij bij zijn benoeming tot commandant vertrok hij naar Sumatra. (Medan.) Het huwelijk, dat intusschen gezegend was met twee kinderen, een zoon (Norman) en een dochter (Louise Jeanne) bleek allerminst gelukkig. Welis waar leek het een oogenblik alsof de dood van haar zoontje (het kind werd door een der bedienden op ruim achtjarigen leeftijd vergiftigd als wraak je gens den vader, die een soldaat ten onrechte had gestraft) de ouders weer geheel zou verzoenen, doch eenigen tijd later braken de ruzies opnieuw los. Mac Leod schreef klaagbrieven over zijn vrouw aan zijn zuster (Mevrouw Welsink te Leiden). Mar garetha deed hetzelfde over haar man aan haar vader en zelfs ging deze laatste er toe over de hulp van de Justitie te Batavia in te roepen om middels de wet zijn dochter tegen haar echtgenoot te beschermen. Het behoeft dan ook geenszins verwondering te wekken, dat, toen Mac Leod werd gepensionneerd, en repatrieerde zijn vrouw onmiddellijk bij aankomst in Holland echtscheiding aanvroeg en verkreeg waar bij haar haar dochtertje werd toegewezen. Wel wekt het verwondering, dat de ouders zich, nog bin nen den termijn, gesteld om de scheiding van kracht te doen worden, weder verzoenden. Slechts zeer korten tijd duurde overigens deze verzoening. De familie Mac Leod was intusschen door J. F. de V. naar Amsterdam verhuisd en op een goeden dag verliet Mac Leod in alle stilte de echtelijke woning, terwlij hij zijn dochtertje met 2jch nam. Instede van de hulp der wet in te roepen, teneinde haar kind langs dezen weg terug te krijgen, vertrok me vrouw Mac Leod op haar beurt naar Parijs. Het heeft uiteraard geen nut zich hier in diepgaan de beschouwingen te begeven wie de hoofdschuldige mag zijn geweest in dit nuwelijkskrakeel. Bij een nuchtere beschouwing der feiten echter, valt deze niet bepaald ten voordeeel uit van den man die tot driemaal toe huwde en maar liefst drie echtschei dingsprocessen voerde. Tot hiertoe onderscheidde zich het leven van Mar garetha Zelle in niets van hondferden anderen; eenvoudig de geschiedenis van een mislukt huwe lijk. Doch bij haar aankomst te Parijs wordt dat geheel anders: begint haar leven vol raadselachtigheden en mysterie. In de eerste helft van 1903 vertrok zij naar de Fransche hoofdstad: waar zij daar den eersten tijd heeft doorgebracht, wat zij er gedaan heeft, het is ten eenenmale onbekend. Eenerzijds wordt beweerd dat zij lessen volgde van een dans-academie, maar dit lijkt al even ongeloofwaardig als hetgeen men anderzijds beweert, nl. dat zij als schildersmodel werkzaam was. Plotseling echter, op Maandag 13 Maart 1905, wordt geheel Parijs in verrukking gebracht door het optreden van Mata Hari, de Indische danseres: Margaretha Zelle. Op dien dag trad zjj weliswaar in besloten kring op, namelijk in het zgn. Musée Guimet, doch een groot en schitterend gezelschap was daarbij tegenwoordig, waaronder de gezanten van Duitschland en Japan. Mata Hari: een Oostersche een vrouw van groote schoonheid. Zij is groot en slank; haar wondermooie fluweelige oogen hebben lange wimpers en geven haar met haar lichtelijk schuine plaatsing iets van een Hindoesche. Met haar gitzwart haar en amber kleurige huid vormt zij als het ware de belichaming- van het Oosten zelve. En wel niemand die haar Oostersche afkomst ook maar eenigszins betwijfelt. Integendeel. Ieder luistert met eerbied, wanneer zij vertelt dat zij aan de kusten van Malabar in de heilige stad Jaffuapatam werd geboren en dat haar familie behoorde tot de gewijde kaste der Brah manenOveral langs de Parijsche boulevards hoort en leest men den naam van de exotische dan seres. Zij is er in geslaagd zich met één slag be roemd te maken. Na nog eenige voorstellingen in min of meer besloten kring ten huize van Parijsche grooten, o.a. bij de Prinses Murat, treedt zij vervolgens in het publiek op in Olympia, terwijl zij nog in November van hetzelfde jaar een contract afsluit voor Monte Carlo. Haar reis daarheen en daarna haar tour- née door Europa worden een ware triomtocht. Over al wordt zij met enthousiasme ontvangen en het is vooral te Weenen dat zij met enorm succes op treedt. En waarlijk, een ieder die haar gekend heeft geeft dit toe, zij verstaat als geen ander de kunst om te midden van een schitterend Oostersch décor onder den raadselachtigen glimlach van een groo ten ,goudeh Boeddah, eenerzijds den rythmischen Oosterschen dans uit te beelden, waarvan iedere beweging haar eigen beteekenis heeft, anderzijds haar eigen sehitterende verschijning op zijn voor- deeligst te doen uitkomen. Er gaat van deze schoone „Hindoesche" als het ware een vlam van passie uit, die betoovert, verleidt en vrees aanjaagt tegelijker tijd. Is het een wonder dat deze vrouw haar leven, zooals zij het thans leeft, prefereert boven dat bij den „gezelligen" hulselijken haard in Holland? Mac Leod, die thans op zijn beurt haar een proces aan doet teneinde tot een echtscheiding te komen, be reikt hiermede zelfs niet, dat zij zich de moeite getroost daarvoor naar Amsterdam terug te keeren. Op 26 April 1906 wordt de scheiding uitgesproken enwordt Mac Leod zijn dochtertje toegewezen Ongetwijfeld laat het zich denken dat het verlangen van de mooie Margaretha naar den huiselijken haard niet al te groot was, doch het bevreemdt toch wel zeer sterk dat zij (voor zoover althans is na te gaan) geen pogingen meer in het werk heeft ge steld om haar dochter terug te zien. Deze laatste overleefde haar moeder overigens slechts een twee tal jaren. Margaretha's vader ergerde zich intusschen niet weinig over den gang van zaken; alle denkbare po gingen werden door hem in het werk gesteld dat Louise Jeanne aan haar moeder zou worden toege wezen. Echter zonder resultaat. En geen wonder, daar deze laatste zelf niet verscheen. Kort na de echtscheiding zijner dochter (Februari 1907) deed hij, geholpen door twee bekende journalisten, de heeren Priem en Veldt, een boek verschijnen, getee- kend A. Zelle en getiteld „de Roman van. Mata Hari, de levensgeschiedenis mijner dochter en mijn grieven tegen haar vroegeren echtgenoot." En intusschen oogstte Mata Hari, de Hindoesche bajadère, in het buitenland steeds nieuwe triom fen Plaatselijk Nieuws DE VERMISTE KOE TERECHT. In ons Zaterdagnummer berichtten we, dat een koe van den heer C. Gootjes te Heerhugowaard uit de weide werd vermist. De politie in de omgeving werd uit den aard der zaak met het geval op de hoogte gesteld. De rijksveldwachter Geluk en de gemeenteveldwachter Nieuwenhuis beiden woonach tig te Broek, hebben al hun krachten ingespannen tot opheldering van het geval (wat zeker °°k anderen geldt) en het is de genoemde politieman nen jl. Maandag gelukt een spoor te vinden, dat leidde naar Broek op Langendijk. Dra werd uitgevonden dat door den heer B te Oud karsDel een koe was vervoerd op last van A. m. te Broek op Langendijk naar Sint Maartensvlotburg. De autovervoerondernemer was geheel te goeder trouw, aangezien hij wel eens eerder vee voor de- zelde opdrachtgever had vervoerd. Eenmaal zoover, gingen de drie mannen met den heer Gootjes naar St, Maartensvlotbrug, waar de eigenaar op grooten afstand zijn koe tusschen an dere dieren in de wei herkende. Ook de heer B. de vervoerder herkende het dier, door hem den vorigen Vrijdag daar gebracht. Het bleek dat de koe onverkocht was, zoodat zonder eenige verdere formaliteit het dier door den rechtmatigen eigenaar in bezit kon worden meege nomen. Een woord van bijzondere hulde en waardeering komt toe aan de beide politiemannen, die zoo spoe dig de koeienzaak tot volkomen helderheid wisten te brengen. Het laatste woord spreekt nu de officier van Jus titie te Alkmaar. ZUIDSCHARWOUDE. Het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaalde op het concours te Westzaan den eersten prijs in de Eere-afdeeling met 115 punten, (maximum-aan tal 120) en in den eere-wedstrijd het hoogste aan tal punten dien dag behaald. —OUDKARSPEL. Door het bestuur van d eafdeeling Langedijk van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" is benoemd tot wijkverpleegster Zr. E. R. Falkema, van Am- BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiddag jl. is door de gemeente- en rijks politie alhier een zekere M., wonende te Broek op Langendijk aangehouden, als verdacht van het ont vreemden der koe van den heer Gootjes aan de Boterhuizen te Sint Pancras. OUDKARSPEL. Gevonden voorwerpen. Hen kleine gouden damesring. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. Uit den Omtrek KOEDIJK. Wijkverpleging KoedijkSt, Pancras. Hoor het Bestuur van de Afd. Koedijk van de N.-H. Ver. ,,Het .Witte Kruis" alhier is be stóten om de onderhandelingen met de Afd. Sjt. Pancras, terzake aanstelling van een wijkzuster voor Koedijk en St; Pancras, althans voor het jaar 1930 af te breken om de volgende re denen le. de beslissing op het verzoek van de afd, St. Pancras aan den Raad dier gemefente om subsidie voor wijkverpleging kan niet worden af gewacht, omdat de gemeente Koedijk dan niet meer in staat is tijdig de subsidie voor Gezins verpleging in te trekken; 2e. de Zuster, die thans in dienst is bij Gezins verpleging, moet in de gelegenheid zijn om tijdig maatregelen te nemen voor eventueele in dienst- treding bij het „Witte Kruis" 3e. de Ver. voor Gezinsverpleging moet in de gelegenheid worden gesteld om tijdig ide noodige maatregelen te nemen, die door de intrekking van subsidie enz. van de gemeente Koedijk, noo- dig zullen zijn. Déze maatregelen kunnen niet meer worden genomen, wanneer op de beslissing van de gemeente St.. Pancras moet worden ge wacht. KRABBENDAM. Door de Zondagmiddag na afloop van den mid- dagdienst in de Ger. Kerk alhier gehouden vergade ring van manslidmaten, werd met algemeene stem men tot predikant beroepen de heer A. H. Ousso- ren, Theol. Cand. te Broek onder Akkerwoude. SINT MAARTEN. Voor de a.s. kermis alhier staat ons weer een mooie avond te wachten. Door den heer Zwagerman is het gelukt voor deze gelegenheid te doen op treden Adolf Bouwmeester, voordrachtkunstenaar, Louis Noiret, humorist en Jeanne Baselik, de Bo- heemsche Nachtegaal. Wij zien dus dat de heer Zwagerman de zaak grootsch aanpakt en zeker getuigd dit van durf. SINT PANCRAS. Het comité voor d eouden van dagen, dat het vorig jaar aan de bejaarde ingezetenen zulk een genoegelijke dag heeft bereid, heeft ook voor dit jaar weer een plan gemaakt. De bedoeling is om dezer dagen weer een beroep te doen op de ingezetenen, die door hun goede ga ven weer willen medewerken, om onze ouden van dagen door een gezellig reisje per autobus weer een mooie en aangename dag te bezorgeft. Gezien de al gemeene welwillende medewerking van verleden jaar en de dankbaarheid van de deelnemers voor het genotene, twijfelen wij er niet aan of ook dit jaar zal onze burgerij niet achter willen blijven om onze ouden van dagen een genoegelijke dag te bezor gen. Buitenland DE HITTE IN DE VEREENIGDE STATEN. Schrapping van begrootingsposten tot het vrijmaken van noodgelden. De nog steeds aanhoudende hitte heeft te Wash ington opnieuw offers geëischt. In de kerken wordt bij de morgendiensten die door de radio door het geheele land worden verbreid, dagelijks om regen gebeden. President Hoover heeft om voor het beraamde noodprogram meer middelen ter beschikking te heb ben, schrappen van posten van de loopende be grooting gelast. De marine zal de gebruikelijke kruis tochten aanzienlijk beperken, herwijl de marinewerf te Key-West voorloopig zal worden gesloten. De slag schepen „Utah", „Flarida" en „Wyoming" zullen buiten dienst worden gesteld nog voordat het Lon- densche Vlootverdrag in werking teredt eveneens zal een groot aantal verouderde kruisers en torpedo jagers zo ospoedig mogelijk worden gesloopt. Door de genoemde maatregelen hoopt men alleen op de marinebegrooting ongeveer 10 millioen dollar te be sparen. De rivierscheepvaart bedreigd. Een N. T. A.-bericht dat de thermometer in de sta ten Indiana, Illinois, Missouri en Kansas tot 113 graden F. is gestegen. Men vreest, dat bij verdere daling van de rivieren Mississippi, Missourie en Ohio en haar zijrivieren de scheepvaart zal moeten wor den gestaakt. DOODELIJKE VAL UIT EEN TREIN. Een geheimzinnige geschiedenis. De Berlijnsche grootindustrieel Arthus Nathan Is naar Wolff meldt, op het traject Berlijn—Hamburg bij Breddin dood tusschen de rails gevonden. Aan genomen wordt dat de verongelukte een reiziger van een anderen trein wilde toewenken en bij het uitkijken naar den naderenden trein uit den coupé is gevallen en daarbij gedood is. Uit het verhoor van het treinpersoneel is gebleken dat d estoker, nadat de trein het station Breddin was gepasseerd, merkte dat van het eerste personen rijtuig na den goederenwagen een portier open stond. De hoofdconducteur werd gewaarschuwd doch deze vond blijkbaar niets verdachts in het geval want er werd geen onderzoek ingesteld. Het portier werd alleen dicht gedaan. Zoo kwam het dat men in het volgende station waar de trein doorreed en waarheen een selnwachter telefonisch had medege deeld dat er een portier openstond geen openstaand portier meer werd aangetroffen. Aangenomen wordt dat de heer Nathan ver uit het raampje heeft geleund en daarbij bij ongeluk de kruk naar beneden heeft geduwd waardoor het portier openging. Niet opgehelderd is evenwel een geheimzinnige aan teekening in het notitieboekje van den heer Nathan omtrent de juiste tijden, waarop de F.D.-trein het station passeerde. In het spoorboekje kan hij in elk geval het niet gevonden hebben daar de F.D.-trein aan dit station niet stopt en een reiziger dus niet op de minuut af vooruit kan uitmaken, wanneer de trein den trein uit tegenovergestelde richting op een of ander klein station passeert. De verongelukte kan dit alleen van een spoorbeambte vernomen heb ben. Of en waarom dit geschied is moet nog opge helderd worden. DiE GROOTE HITTE E|N D(E| DROOGTE IN DE VER. STATEN/ Tengevolge van 'de warmte stroomt de Missi- sippi nog slechts als een l>etrekkelijk smalle stroom door de bedding. Talrijke kleine, rivie ren en bronnen, waardoor bijgevoegd wordt, zijn totaal uitgedroogd. De hittegolf duurt onverminderd voort. De gemiddelde dagtemperatuur hediroeg Zondag 47 graden. In de groote steden hadden de bewoners in de*§rha<luw een temperatuur van "50 graden te verduren. Hoewel de hitte reeds eenige weken aanhoudt, wijzen de weerberichten voorloopig nog niet op een teifipering. Voor den landbouw groeit de hitte langzamerhand uit naar een catastrophe. Naar raming is meer dan een millioen Ameri- kaansehe families door de droogte ernstig bena deeld. Die schade aan den oogst wordt reeds thans op rond een milliard dollar geschat. Teneinde den landbouw terzijde te staan, heeft de Staats commissie voor den handel te Washington goed gevonden, dat de spoorwegmaatschappijen de vrachtprijzen voor veevoeder en water verlagen. HONDERDEN AUTOMOBILISTEN NAAR HET HOSPITAAL. Een hij Dublin wonende landeigenaar werd, vóór iiij met zijn auto een reis door Polen aan ving, door zijn kleinen hond gebeten. De land eigenaar sloeg hierop geen acht en reed met zijn auto weg. Toevallig wefd echter enkele uren later geconstateerd, dat de hond ernstig ziek was en dat tengevolge hiervan zijn eigenaar in levensgevaar moest ver keeren. Dientengevolge waarschuwde het politie-com- missariaat te Warschau alle politiestations in het geheele land, om de grijze auto van den land eigenaar aan te houden en laatstgenoemde on middellijk naar het ziekenhuis te brengen. De uitwerking van deze waarschuwing was gewel dig. De meeste van de automobielen toch in het land zijn van dezelfde kleur als die van bedoel den landeigenaar. Het gevolg was, dat honder den automobilisten in den loop van den dag door de politie werden aangehouden en ter observatie naar het hospitaal werden vervoerd. iMaar de landeigenaar, dien men hebben moest, werd niet gevonden. N Seuwstïjdingen GEPARFUMEERD GAS VOGR MAASTRICHT. De heer van Waegeningh, directeur van den Warenkeuringsdienst te Maastricht, heeft bij B. en W. etappen gedaan en besprekingen gevoerd om ter voorkoming van gasvergiftigingsgevallen het aan de verbruikers te leveren gas te parfu- meeren. Maasi richt betrekt thans het gas van de Staatsmijn „Maurits" en mocht deze niet tot parfumeering overgaan, dan zal door B. en W. overwogen worden stappen dienaangaande te doen. Het. niet meer reukloos zijn van het gas zal tijdige constateering mogelijk maken, waardoor vele onheilen kunnen voorkomen worden. EEN ERNSTIGE AANRIJDING. Op het Sjweelinckplein bij hotel „Duinoord", te Den Haag, heeft een ernstige' aanrijding plaats gehad. Die héér V. reed met. zijn auto met volle vaart- op het trottoir en botste tegen het hotel. Ver moedelijk is de heer V. een oogenblik zijn stuur kwijt geraakt, tengevolge waarvan het. ongeval gebeurde.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1