Paard of Tractor PUROL De Lichtbedrijfen. door vrees Verhuizen is geen pretje. Maar het kan toch ook wel eens nuttig zijn. Wat. men in tijden niet gezien heeft komt weer eens in handen en zoo is het met mij ook gegaan. Bij het inpakken van mijn boeken en papieren ben ik zoo ook verschil lende oude paperassen tegengekomen, die me aan leiding gaven bovenvermeld onderwerp eens te bespreken. In een Aprilnummer van de „Tele graaf" van het jaar 1924 wordt het pro en het Contra van paarden en tractors tegen elkaar uit gezet. Wel is waar heeft het onderwerp op het oogenblik een groot deel van zijn actualiteit ver loren, maar dat neemt toch niet weg, dat het wel eens nuttig kan zijn er weer eens over te g-aten en de gedachten er over te laten gaan. ij de boeren vindt men verwoede voorstanders van het tractor evenals men er groote tegen standers onder aantreft. Van de Ford fabrieken ontving ik dezer dagen een brochure, die er zijn mag, waarin al de voordeelen nog weer eens worden genoemd. Elen "belangrijke vraag is, op welke bedrijven een tractor past. En dan moet het antwoord zijn: op niet te kleine bedrijven, daar een tractor het. paard toch nooit geheel zal kunnen vervangen. Misschien op de zandgronden wel, maar op de klei in alle gevallen niet. Wan neer het in het najaar of voorjaar erg slikkerig is, dan is er met de traetor niet te werken in het land. Ze slipt, men kan niet draaien, of wannéér men een rupsbandtractor heeft, gaat ze verstopt zitten. Alleen wanneer het land goed droog is kan men op de klei er mede werken. Dat is een ervaring, die vele tractorbezitters er mede hebben opgedaan. Aan den anderen kant is het natuurlijk een zeer gemakkelijke werkkracht. Moe wordt ze niet en is het werk gedaan, dan kost ze ook verder niets, wat bij een paard wel het geval is. Bovendien kan men den tractor gebruiken als motor om de verschillende machines op het be drijf te laten draaien, dorschmachine, bietenmo len, hakselmachine, maaimachine en zoo veel meeri Dat spaart dan een motor uit, wat ook nog exltra voordeelig is daa reen gewone motor op het bedrijf in den regel op benzine loopt en een traetor of ruwolie of ook wel op petroleum gedreven'kan worden. Dat geeft een aanzienlijke besparing in brandstof. Hoeveel paarden zou nu een tractor kunnen vervangen? In bovengenoemd artikel wordt dit door de voorstanders van de tractor gesteld op 'vier, op een 'bedrijf van 60 bunder land. Toen zou de kosten van het onder houd van vier paarden gekost hebben per jaar f 3000 en dat van een tractor f 2000. Zoo zou men dus een winst te boeken hebben van f 1000, bij het gehruik van de tractor. Daar staat tegen over de meening van anderen, dat met de tractor alleen eigenlijk het ploegen in het najaar kan gebeuren en dat men er in het voorjaar nu niet zoo heel vaak wat aan heeft. Wanneer we de mee ning van deir heer Burgers hooren, die indertijd op de Johanna Hoeve te Oosterbeek èen paar tractors heeft aangeschaft dan zien we, dat die aanraad, eerst, terdege na te gaan, wat een paard op het bedrijf doet, en wat die dus kost en dan hetzelfde vpor een tractor te berekenen, daar naar zijn meening een algemeene regel niet te trekken valt. Fik bedrijf is weer anders. Dit lijkt me een heel verstandige raad. Het vraagstuk paard of tractor zal wel Ivtipdekï^Re- staan, maar een algemeene oplossing er voor zal wel niet te vinden zijn. Op sommige bedrijven zal de tractor buitengewoon goed op zijn plaats zijn, terwijl er weer andere bedrijven te vinden zijn waar ze niet dan met schade geplaatst zijn. EEN JONGEN VERDRONKEN. j Zondagmorgen wilde schipper Horrius van hej: motorschip „De Volharding", dat een vracht- j dienst Harderwijk—Botterdam onderhoudt, de ha- ven te Harderwijk binnenkomen, doch kon op ongeveer 1500 meter van het havenhoofd niét verder wegens gebrek aan stookolie. De zeven tienjarige opvarende Q. Hoendervoogt bood aan, naar de haven te zwemmen om den eigenaar van j een sleepbootje te verzoeken, hulp te verleeneu. Hoewel de schipper daartegen bezwaren maakte, i hield de jongen, die een geoefend zwemmer was, I aan en kreeg ten slotte toestemming zijn plan I te volvoeren. Hij zwom in de vaargeul van ba lden tot baken, totdat men hem uit het oog verloor. Toen de uren verliepen zonder dat men van den wal iets bemerkte, kwam het vermoe- den op ,dat de jongen de kust niet heeft kunnen 1 bereiken. Men gaf noodseinen, de sleepboot voer uit en toen kwam het vast te staan, dat de jongen den wal niet had bereikt. Tot laat in den avond zijn tal van booten uit gevaren om te dreggen, doch zonder resultaat. Nieuwstijdingen BiEi ZUIDERZEEWERKEN. Van den grooten afsluitdijk naar .Friesland is beoosten Wieringen reeds een gedeelte van onge veer 6 K.M. in uitvoering. Tnsschen dit dijks- vak en de Wieringer kust heeft men echter een gedeelte van plm. 700 meter open gehouden, om te voorkomen dat de visschersschepen, die naar Den Oever moeten om den dijk moeten varen en daardoor een grooten omweg moeten maken. Nu de 2000-tons groote schutsluis in Den Oever binnen enkele maanden gereed zal zijn, komt dit bezwaar te vervallen en thans is dan ook een aanvang gemaakt met de aansluiting van het dijksvak aa nden sluisput in Den Oever. In de schutsluis is Werkspoor uit Amsterdam reeds bezig met het stellen van de deuren en in het, Oostelijke complex uitwateringssluizen zijn al twee schuiven aangebracht. WEER EEN AANRANDING OP BLIJDORP. De vorige week heeft een man, die op het terrein van Blijdorp te Rotterdam achter een boschje lag, een meisje van veertien jaar, zoo weet de „N. Ri. Ct." te melden, aangerand. Een hulpbesteller van de postereijn liep op den Overschieschen weg, hoorde hulpgeroep en ging er op af. Hij diendaden aanrander een zoodanig pak slaag toe, dat er voor dezen van op den loop gaan geen sprake meer was. Toen hij een motor agent, zag komen, floot hij dezen, die den onver laat, meenam naar een politiebureau. Daar maakte hij den besteller eerst voor een leugenaar uit, maar bekende tenslotte. Het meis jemoest naar een ziekenhuis worden gebracht. Het was de wensch harer ouders, dat er aan deze treurige geschiedenis geen ruchtbaarheid zou worden gegeven, en de politie heeft aan de pers dan ook geen enkele mededeeling daaromtrent gedaan. Met eerbiediging voor zoover mogelijk, van dit begrijpelijke verlangen, laat het blad bijzon derheden achterwege, maar meent toch, dat in dezen vacantietijd een waarschuwing aan de ou ders geboden is. Er zal nog wel eens gelegenheid zijn, den naam te noemen van dezen kordaten hulpbestel ler (de vader van het meisje heeft hem beloond), die door zijn flink gedrag mogelijk nog erger heeft voorkomen, en er voor gezorgd heeft, dat wij althans geen herhaling behoeven te beleven van de vorige Blijdorpzaak, die zooveel opschud ding heeft veroorzaakt en zooveel vergee'fsche moeite om den dader te vinden. BEVOLKING VAN NEDERLAND. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft we derom een boekje over de bevolking en bevolkings dichtheid der gemeenten van Nederland (op 1 Jan. 1930) het licht doen zien. Het boekje bevat tabellen met de cijfers der bevol king, gesplitst naar het geslacht en die der bevol kingsdichtheid van de verschillende gemeenten op 1 Januari jl., voorts de oppervlaktecijfers der ge meenten en tenslotte een beeld van de toene ming der bevolking van ons land sedert 1830. Uit deze laatste tabel blijkt, dat de gemiddelde jaar- lijksche toeneming van 1 Januari 1830 tot 1 Januari van dit jaar bedroeg 1.10 procent. Het aantal vrou wen op de duizend mannen bedroeg op 1 Januari 1830 1045 en is geleidelijk afgenomen tot 1013 op 1 Januari 1922. Na eenige schommelingen bedroeg dit aantal op 1 Januari van dit jaar 1012. De bevolkingsdichtheid in de gemeenten was het sterkst in Harlingen (7965.4 per K.M.2) daarna volgen Enschede (7654.9) Rotterdam (6814.5) Ut recht (6667) den Haag (6537.9) Voor Amsterdam bedroeg dit cijfer 4703.2. EEN WOLKBREUK. Tijdens een overigens niet zwaar onweder, heeft zich Vrijdagmiddag boven enkele deelen der ge meente Barneveld een zoo geweldige regenbui ont last, dat van een wolkbreuk kan worden gesproken. Vooral in de buurtschap Kootwijkerbroek was de toe stand gedurende eenige uren inderdaad ernstig te noemen. Tal van landerijen, op sommige waarvan het koren nog stond, benevens verschillende binnen wegen, waren totaal overstroomd, terwijl in de buutr schap Kallenbroek de minder hoog gelegen kampen wei- en bouwland ongeveer een voet onder water stonden en tijdelijk op bijna onoverzienbare plas sen geleken. Speciaal de akkers met rogge- en ha- verschooven, die boven den waterspiegel uitstaken, leverden een triesten aanblik op. Gelukkig duurde dit waterballet in het groot slechts kort en reeds vóór den avond was het meeste ondergeloopen land weer drooggelegd. Toch zal het lang duren eer de geheel doorweekte garven, welker graankorrels opnieuw ontsproten zijn, eenigszins zijn opgedroogd. Ten zeerste staat het te vreezen, dat bijna geen wer kelijk goed droog koren zal kunnen worden geoogst, en reeds nu klagen de bakkers, die den voorraad oude rogge hebben verbruikt, dat van het meel van het gewas 1930 bijna geen eetbaar roggebrood te bakken is. De rogge- en haveroogst, die tot begin Juli zooveel beloofde, valt dus wel tegen. INBRAKEN. Reeds een drietal maanden gaat er geen week voor bij of er wordt te Tilburg ingebroken en dat op een geraffineerde wijze. Het is opvallend schrijft het „N. v. d. D." dat verschillende inbraken groote ge lijkenis vertoonen. Waar in den loop der laatste weken verschilende personen zijn gearresteerd, zelfs op heeterdaad betrapt, heeft men vermoedelijk met een bende te doen. De politie doet alles om de rust in de stad te doen wederkeeren, maar de reeks inbraken is gisternacht weer voortgezet. Thans is de heer Biemans, in de Koningstraat de dupe gewor den Bij afwezigheid van de bewoners hadden de da ders zich toegang weten te verschaffen. Toen de hr. B. en zijn huisgenooten na middernacht thuis kwa men, vonden ze het geheele huis onderstboven ge haald. Onmiddellijk wilde men de politie waarschu wen doch de inbrekers hadden de draden doorge- SnByeiiiader onderzoek bleek,e dat een bedrag van f400 was ontvreemd, benevens een voorraad goud en zilver, ter waarde van plus minus f 600. Bij de politie van het Bureau Nassaukade te Rot terdam is aangifte gedaan, dat in een tweetal pan den op den Linker Oever is ingebroken. Onbeken den verschaften zich met behulp van een valschen sleutel toegang tot het perceel van G. B„ aan den Boergoensche Vliet en maakten daar een geldkistje buit, inhoudende f 128, terwijl zij uit een lade van een dressoir f 5 klein geld en een portefeuille met 2 dollar ontvreemdden. Uit de woning van J. van der M„ in de Beyer- landschelaan, waar men een buffet openbrak, wor den gouden sieraden, vorken, lepels en messen ver mist, benevens uit een kast een bedrag van f 164. MISLUKTE OPLICHTING. Een Hollander te Antwerpen die op de Keizerlei te Antwerpen wandelde, werd door een Duitsch spre kenden „heer" een Rus, aangesproken. Deze haalde een goudstuk te voorschijn en vroeg hoe hij dit geldstuk zou kunnen inwisselen. Inmiddels naderde een andere Duitsch sprekende heer, een Tsjech, die voorgaf het geldstuk voor 100 francs te willen koo- pen. De Hollander die het voorgevoel had met een paar oplichters te doen te hebben, wilde eens zien, wat de heeren met hem voor hadden. Hij noodigde den Rus uit in een Café in de buurt iets met hem te gaan drinken, waaraan deze, reeds denkende zijn slag te hebben geslagen, gaarne gehoor gaf. De man gaf voor een Rus te zijn, die pas was aangekomen en opdracht had een groote partij diamanten aan den man te brengen. Hij haalde de partij voor den dag en de Hollander veinsde vol kooplust te zijn. Intusschen was- de Tsjech binnengekomen en deze toonde zich eveneens zeer kooplustig voor de partij. Hij zou als expert een juwelier halen, om de echt heid van de partij vast te stellen. De zoogenaamde juwelier kwam en verkalarde dat het een partij loupe-zuivere diamant was. De Hollander beweerde de partij te willen koopen en men werd het eens op een bedrag van 250 gulden. Daar hij zeide niet de noodige contanten bij zich te hebben, zou hij even naar zijn hotel loopen om het geld te halen. Hij bei de echter de politie op, die direct twee agenten naar het café zond, waar de Rus, S. Libert geheeten, ge arresteerd werd. De Tsjech en de zgn. juwelier had den intusschen de plaats gepoetst, naar „Het Volk" meldt. De Rus, die te Brussel woont werd gearres teerd. In zijn bezit vond men een groot aantal val- sche diamanten. De beide andere oplichters worden nog gezocht. HOTELBIJEP9TAL TE SQHEVElNINGEN. Een trouwe logeergast op Scheveningen, mevr. K. uit Rotterdam, is Vrijdagmiddag op Scheve ningen bestolen voor f 3 a f4000 aan juweeleh en sieraden. Mevr. K. had al haar sieraden en wat reis geld in een kléin koffertje geborgen. Dat kof fertje stond bovenop twee andere koffers op 'haar kamer. 'Slechts één slot was gesloten. Mevr. K:. maakt een rustkuur en ligt dus den geheelen dag op een divan. Alleen voor de maaltijden verlaat zij haar kamer. Ook Vrijdagmiddag tegen één uur had zij-haju; kamer verlaten om te gaan lunchen. Toen zij omstreeks half twee terug kwam, ontdekte zij, dat een slot van het koffertje met sieraden was opengescheurd. De sieraden waren verdwenen. De dief had een gouden tasch in étui en f 300 in een briefomslag over het hoofd gezien. De politie is in de zaak gemoeid. Mevrouw K. had de kamerdeur afgesloten. Men schijnt niet te hebben kunnen uitmaken, of de-dief van bininten o'f van buiten uit in de kamer is binnengedron gen. (Ook het aantal nagelaten sporen schijnt ge ring en van weinig waarde te zijn. D ejuweelen zijn verzekerd. Die verzekerings maatschappij looft een belooning uit voor hem of haar, die aanwijzingen weet te geven. Een badplaats blijft een gewild operatieter rein voor internationale dieven. Scheveningón komt er in vergelijking met het buitenland nog goed af. De groote hotels te Scheveningen staan voort durend onder bewaking en ook de recherche wijdt 's zomers extra aandacht aan de badplaats. TWEE JONGEMANNEN VERDRONKEN. Bij het baden aan het Noorderstrand te Schevenin gen zijn Zondagmiddag ongeveer twee uur twee Haagsche jongens de 21-jarige G. J. de V., en de 17- jarige J. H. R. verdronken. Ze waagden zich, hoewel ze niet konden zwemmen te ver in zee, met het noodlottige gevolg. De lijken zijn even later aangespoeld en naar het ziekenhuis overgebracht. Van hulpgeroep of anderszins is op het strand, voor zoover bekend, niets vernomen, zoodat vermoed wordt, dat beiden zijn afgedreven en direct weer op het strand teruggeworpen. EEN DRIELING. Het gezin van den heer Willem de Vries te Gro ningen werd gisteren verblijd met de geboorte van een drieling, nl. een jongen en twee meisjes. MOORDENAAR NA 9 JAAR GEARRESTEERD. Enkele dagen geleden meldde zich bij de politie te Keulen een bedelaar aan, die onderdak kwam vra gen. Daar de politie hem er van verdacht dat hij valsche papiereo bezat, fouilleerde zij hem en slaag de er, mede geholpen door vingerafdrukken, tenslot te in vast te stellen, dat het een oued bekende uit Rochem betrof, die wegens moord al negen jaar lang door de politie werd gezocht. De man is in 1921 in de gevangenis opgesloten om een langdurige vrijheidsstraf te ondergaan. Na eeni ge maanden wist hij echter te ontsnappen en vond onderdak bij een vriendin die hij later bij een woor denwisseling doodschoot. De dader vluchtte en wist zich tot nu toe door middel van valsche papieren steeds aan de politie te onttrekken. BOYCOT VAN BUITïEHE GOEDEREN. De Eriesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten tot boyoot van Duitsche goederen. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. BEZOEK AAN HET KOLONIAAL MUSEUM TE AMSTERDAM, (MAURITSKADE.) GOEDKOOPE TREIN 2e en 3e klasse van den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noord- scharwoude, Heerhugowaard en Alkmaar naar Zaan dam en Amsterdam C.S. en terug op DINSDAG 19 AUGUSTUS 1930. Prijzen voor heen en terug: van den Helder tot en met Heerhugowaard 2e kl. f 2.55 3e kl. f 1.90. Van Alkmaar 2e kl. f 1.65 3e kl. f 1.25. In deze prijzen is de toegangsprijs voor het Ko loniaal Museum begrepen. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal vangt aan Dinsdag 12 en wordt gesloten Maandag 18 Augustus 1930, ten 15 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. Zij worden verkocht door bovengenoemde stations, en zijn op geen andere dan de genoemde treinen geldig. Heenréis vertr. va nden Helder 7.49, Anna Pau lowna 8.05, Schagen 8.18, Noordscharwoude 8.29, H. Hugowaard 8.37, Alkmaar 8.51, Zaandam a. 9.19, Amsterdam C.S. a. 9.34. Terugreis: Amsterdam C.S. vertr. 21.10, Zaandam 21,24, Alkmaar a. 21.51, Heerhugowaard 22.04, Noord scharwoude 22.12, Schagen 22.25, A. Paulowna 22.36 den Helder 22.50. Het Museum is geopend van 1017 uur. Deelnemers kunnen zich door bemiddeling der Ned. Spoorwegen tegen regen verzekeren bij de „Eagle Star" te Londen tegen de bekende voor waarden. Faillissementen in Nederland UITGESPROKEN: 6 Augustus J Broen Jz„ handelsvertegenwoordiger, Enschede, Minister Loudonstraat 61. 6 Aug. A. J. G. Alink, koopman en kleermaker, Enschede, Lip perkrekstraat. 7 Aug. J. Eggink, schoenmaker, Terborg. 8 Aug. L. Vos, groentenkoopman de Lier Dorpstraat B 4. 8 Aug. A. Colijn, Hoogmade, ge meente Woubrugge. 8 Aug. A. J. Meijster, tuinder, Oude Weg, Nootdorp. 8 Aug. L. van Herpt, koop man den Haag, Weimarstraat 138. 8 Aug. D. Seal tiel, koopman den Haag, Krayenhoffstraat 7.-8 Aug. H. Meijers, schilder, den Haag, Banaanstraat 86. 8 Aug. J. E. S. Harmsen, Voorburg, van Wateringenlaan 103. 8 Aug. W. Greijdanus, vee houder, Hoogkerk. 8 Aug. A. A. Smit, zadelmaker Assen, Varkensmarkt 2.-8 Aug. Jan Groote, rijwiel handelaar, de Kiel bij Schoonoord. Bij beschikking der Arrondissementsrechtbank te Utrecht dd. 9 Augustus 1930 is in het faillissement van G. van Wijk, wed. A. Verhoeff, wonende te Mont foort, Kerkstraat 133, de curator mr. H. L. M. Kra mer te Jutfaas vervangen door mr. F. C. M. Boen ders te Utrecht. In de week van 4—9 Augustus 1930 zijn in Ne derland uitgesproken 88 faillissementen. Muggebeten en Huidjeuk Buitenland EEN MILLIOEN GEZINN;E|N D|OOR DtE HITTE GETROFFEN. President Hpover heeft medegedeeld, dat bij de gouverneurs van de door de droogte getroffen staten tot een conferentie op 14 Aug. heeft op geroepen, teneinde de maatregelen te bespreken voor het verlichten van den nood. Die president verklaarde voorts dat de voorloopige berichten "mélden, dat om en nabij een millioen gezinnén; zijn getroffen. De toestand baart veel zorg, doch men dient niet te vergeten, dat de droogte hoofd zakelijk het veevoeder treft. Er is overvloed van levensmiddelen voor 'de menschen. 'Geschat wordt dat een kwart millioen paarden en muildieren, zes millioen stuks vee en twaalf millioen schapen onder de droogte lijden. OOK IRAK GOOR HITTE GETEISTERD). Een ontzettende hittegolf woedt in Irak, waar bij de temperatuur soms tot 45 gr. O. stijgt. Vele Arabieren en twee man van de Britsche luchtmacht zijn aan de hitte bezweken. IN 17 JAAR 12 MILLIOEN GULDEN KWIJT GERAAKT. Voor de speciale rechtbank voor faillissementen te Londen dient thans de zaak van een Zwitser- sche, mejuffrouw jSchintz, die in het jaar 1913 van haar vader, die bekend stond als de „salpe ter-koning", een bedrag van een millioen pond sterling had geërfd, doch thans haar faillisse ment heeft aangevraagd, aangezien zij niet in staat is 2400 pond te betalen. Mej. Sehintz is wegens Ongesteldheid niet in staat te verschijnen, doch het staat reeds vast, dat een harer vrienden, een agent van rubber maatschappijen haar meer dan driehonderddui zend dollar heeft gekost. Tot de activa behoort het „sprookjeshuis" in Surrey, waaraan vijf honderd werklieden gedu rende een jaar hebben gearbeid. EEN GRAPPENMAKER. Een ontvluchte gevangene bedankt voor de goede zorgen. Een maand geleden veroordeelde de rechtbank te Lyon een zekeren Jean Founder, 25 jaar oud, wegens diefstal tot twee jaar gevangenisstraf. Verleden week Zondag kwamen zijn bewakers die niet den minsten last hadden met den nieuwen gevangene, tot de ontdekking dat deze ontvlucht was. Maandagavond ontving de directeur van de gevangenis een aangeteekenden brief, waarin Founder hem heel beleefd mededeelde, dat hij er de voorkeur aan had gegeven van lucht te ver anderen daar het gevangenisregime hem niet erg bevallen was. Tevens verzocht hij den directeur wel zoo goed te willen zijn het personeel te be danken voor alle goede zorgen aan hem besteed. Ingesloten was een foto van Fournier „als her innering". i Kort daarop bracht de post een pakje waarin de gevangeniskleeding van den briefschrijver zat, met ee npapier er bij, waarop Fournier zijn adres had geschreven! Waar bij onderzoek natuurlijk geen Fournier te vinden was. Mijnheer was afgereisd naar Zwitserland, kre gen de rechercheurs op hun belangstellende vra gen ten antwoord! Heden vergadert de Gas-Commissie onder leiding van den Heer P. Slot A.Pz., Burgemeester van Broek op Langendijk. Het blijkt dus, dat de voorzitter op zijn besluit om de hamer neer te leggen, moet zijn teruggeko men. Een advies van hoogerhand, waaraan het bezoek aan Haarlem wel niet vreemd zal zijn, zal in dezen zijn invloed ongetwijfeld hebben doen gelden. Mogen de Lichtbedrijven nu een minder bewogen tijdperk tegengaan, als waardoor de laatste paar jaren zich hebben gekenmerkt. Laat U nooit bang maken OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 6 Aug. V. Bakker te Zeist. 6 Aug. N. Roest wed H. C. Floot, Groeneken. 6 Aug. A. de Jong, Hen gelo (O.) 7 Aug. J. F. van Vegten, Harskamp n gemeente Ede. 8 Aug. B. Abeling, Groningen. UrO6Hl6YGrVO0f 8 Aug. M. Vermeer, gescheiden huisvrouw A. J. Edens, den Haag. 8 Aug. A. de Kort, Delft. 8 Aug. J. A. van Wijhe den Haag. 8 Aug. J. Schmal Voorburg. 8 Aug. C. J. L. de Ruyter, den Haag. 8 Aug. J. P. H. Schoningh, den Haag. 8 Aug. S. Jacobs den Haag. 8 Aug. J. M. van Dorp, Lel den. Vrees is een groote boeman, en zooals iedere boe man is zij slechts een schaduw. Geen vrees zal uw succes belemmeren, wanneer gij uw oog gevestigd houdt op den grenspaal welke gij eenmaai geplaatst hbet, en wanneer uw geest steeds daarnaar blijft sterven, of er dan vreés bestaat of niet. Wanneer ik op mijn fiets rijd, zie ik dat er steenen liggen, welke ik moet vermijden. Wanneer ik er een bemerk, en tot mijzelf zeg: „Ik ben bang maar ik zal er waarschijnlijk wel over heen gaan" dan ga ik er stellig overheen. Maar he kan zijn, dat ik meer vrees gevoel— het is mogelijk dat er een grootere steegn ligt wan neer ik tot mijzelf zeg „Ik zal er omheen gaan" dan ga ik er ook stellig omheen. Het is het Woord, het innerlijk besluit, dat be paalt of ik over deze steenen, ofwel er omheen zal rijden. Het is mij door honderden uiterst zorgvuldige waarnemingen gebleken, dat vrees hierbij volstrekt niets te maken heeft. Ik mag een oogenblik ver schrikt zijn over iets, ik mag niet in staat zijn, mijn oogen van de hinderpaal af te wenden maar neem ik het vaste besluit bij mijzelven: „ik zal dat I vermijden," dan vermijd ik het stellig. j Voor den Zakenman I De handel kan in zeker opzicht beschouwd worden als een groot romantisch tijdverdrijf, als een oor log in het klein, met zijn verkenningen, zijn gestrek te marschen, zijn onverwachte en sensatiewekkende gebeurtenissen, zijn tallooze mogelijkheden, die alle gepaard gaan met onzekerheid en gevaar, dat de verbeelding boeit en betoovert. Moed, gemakkelijk heid om een besluit te nemen, kracht, oorspronkelijk heid en taktiek zijn alle noodzakelijk om de over winning te behalen in dezen nagebootsten oorlog. Wie zal, wanneer hij den handel van dit standpunt beschouwt, zich kunnen beklagen, dat hij romantiek of poëzie mist? LAADPLAATS NOORDSCHARWOUDE. Vernietigd door Gerechtshof te Amsterdam: 18 Juli J. Vleeskruijer, zich noemende en schrij vende J. Godefroa, Amsterdam. Zaterdag 2 Augustus Maandag 4 Augustus Dinsdag 5 Augustus Woensdag 6 Augustus Donderdag 7 Augustus Vrijdag 8 Augustus Totaal 13 wagons 6 wagons 7 wagons 18 wagons 13 wagons 15 wagons 72 wagons

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2