GEMEENTERAAD OUDE NIEDORP Maandagavond 8 uur vergaderde de Eaad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize in vol tallige zitting, onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer B. J. F. Meijer, burgemeester tevens Secretaris. Na een woord van welkom aan de aanwezigen verklaart de voorzitter de vergadering voor ge opend en wordt overgegaan tot vaststelling van de notulen der vorige vergadering d.d. 23 Juni. Mededeelingen. Naar aanleiding van een raadsbesluit, genomen in de vorige vergadering, waarbjj aan B. en W,. - 'machtiging is verleend regelend op te treden ten aanzien der baden, stellen B. en AV. voor de ge; legenheid open te stellen eiken Zaterdag van 2 tot 5 uur voor vrouwen, en van 6—9 uur voor mannen. De abonnementsprijs te verlagen tot f0.30 per maand en f 1.50 per half jaar, waar door het tarief van f0.15 per keer is vervallen. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Alsmede verklaart de Eaad zich accoord met het bouwen van een schuurtje bij de woning van Jong. De kosten hiervan bedragen f175. De huishuur zal evenredig hiernaar verhoogd wor den, waarmede de huurder accoord gaat. Ingekomen stukken. a. Procesverbaal van opname van boeken en ka3 voor den gemeente-ontvanger, d.d. 30 Juni 1930. b. Verslag over 1929 van het P. B- B. van Noordholland. e. Idem van den toestand der provincie Nrd.- Holland. I d. Karftischrijven dd. 9 Juli j.l. no. 80 van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 23 Juni j.l. tot het aangaan eener kasgeldleening van f 27300, aflosbaar 30 Sept. a.s. e. Alsvoren dd. 23 Juli j.l. no. 91, betreffende het raadsbesluit van 23 Juni j.l. tot het aangaan van een kasgeldleening van gelijk bedrag, aflos baar uiterlijk 31 Dec. a.s. f. Uittreksel uit het register van besluiten van Ged. Staten van 23 Juli j.l. no. 27' tot ver daging van het raadsbesluit inzake onderhand- schc verpachting van de sluis aan het Oude Niedorperverlaat. 9. Alsvoren, dd. 16 Juli j.l. no. 20 tot verda ging van het raadsbesluit tot het aangaan eener kasgeldleening van f 27300. h. Alsvoren tot het aangaan eener kasgeldlee ning van f18000. i. Verslag over 1929 van dpn keuringsdienst voor waren in het gebied Alkmaar. Bovengenoemde stukken wordden voor kennis geving aangenomen. j. Schrijven dd. 14 Juli j.l. van de Commissie tot uitvoering van den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, daarbij ver zoekende toestemming te verleenen tot verhooging van de stichtingskosten der verwerkingsinrich ting, annex centrale noodslachtplaats, tot ten hoogste f14500 en tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening van f20000 en het aangaan daarna van eene vaste geldleening van f20000. B. en W. adviseeren conform ,het verzoek te besluiten. i Nadat door den voorzitter eenige gevraagde inlichtingen zijn gegeven, wordt aldus besloten. k. Kantschrijven van Ged. Staten dd. 23 Juli jl. no. 88 ten geleide van het goedgekeurd raads besluit van 23 Juni j.l. tot wijziging en aanvul ling der begrooting dienst 1929. 1. Idem de begrooting dienst 1930. Als voren. Nog is ingekomen eene aanvrage van het R.K. Kerkbestuur, parochie 'tVeld te Nieuwe Nie- dorp, tot het stichten van een E.K. 'Schoolge bouw voor het geven van gewoon L.O. Daar aan alle vereischte formaliteiten is vol daan, stellen B. en Wl voor tot stichting over te gaan. i Z.B.A. merkt op dat de bestaande school te Nieuwe Niedorp te klein is en 2 lokalen zouden moeten worden bijgebouwd, echter acht het school bestuur het beter een nieuw gebouw te stichten in de gemeente 'Oude Niedorp. Aldus wordt besloten. Voorstellen in verband met dè wet van 15 Juli 1929 Si 388, houdende o.m. herziening van de financieels verhouding tusschen Rijk en Ge meenten a. Voorstel tot vaststelling eener verordening to't rangschikking der gemeente in de 3e klasse, voor de heffing der gemeentefondsbelasting b. Voorstel tot vaststelling eener verordening, op de heffing van opcenten op de gemeente fondsbelasting en tot vaststelling eener verorde ning op de invordering dier opcenten. c. Voorstel tot vaststelling eener verordening betreffende de olassificatie der gemeente voor de heffing der personeele belasting. d. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van opoenten op de Personeele belasting (in de plaats tredende van de verval len opcenten van Eijk en Provincie) en tot vast stelling eener verordening op de invordering dier opcenten. Door den voorzitter, wien een verzoek was bereikt eene toelichting te geven van de finan- cieele verhouding, wordt in den breede de ge schiedenis hiervan nagegaan. Alvorens tot stemming der voorstellen over te gaan, wordt door den heer v. Zoo nen een breedvoerig betoog gehouden, waarin spr. van oordkei is, dat door de voorstellen van B. en W. de belastingbetalenden te zwaar en te onredelijk worden belast. Tevens zijn, volgens spr. de ge gevens van B- en .Wi. niet volledig en is eene ver keerde voorstelling van zaken gedaan. Met vele cijfers en berekeningen tracht spr. zijn betoog te staven en stelt tenslotte voor de gemeente te rangschikken in de le klasse en voorstel b aan te houden tot later datum. De voorz. zegt dat het hem onmogelijk is het betoog op den voet te volgen en had Zi.EuA. liever gezien, dat de heer v. Zoonen zijn betoog eenige dagen eerder had toegezonden ter bestu deering. Nu echter door het betoog van den vo- rigen spr. aan 'het licht is gekomen, dat in het overzicht,van B. en W. eene vergissing is ge slopen, kan dit eene aanleiding zijn dat B. en W. zullen komen met een voorstel tot eene lagere classificatie. Voorts kan met de vaststelling niet lang gewacht worden, Haar door het Departe ment het verzoek is gedaan om tijdige inzen ding met het oog op het verleenen der goedkeu ringen. 1 l Voorts is spr. er niet voor de vermogensbelas ting te bezwaren, zooals de heer v. Zoonen zich voorstelde. Z.Ei.A. heeft hierb ijhet oog op de inkomens uit vaste kapitalen, die dan dubbel zouden wor den belast. Voorgesteld wordt voorstel a en b aan te houden ter nadere bestudeering. Aldus wordt besloten. N-a ampele bespreking wordt het voorstel c aangenomen, waardoor de gemeente in de 8e klas se wordt gerangschikt. Omtrent voorstel d. is de heer v. Zoonen van ■meaning, dat dit in strijd is met art. 247 der gemeentewet. Na een korte gedaehtenwisseling wordt be houdens eene kleine wijziging conform het voor stel aldus besloten. Voorstel inzake aankoop van grond ter verkrij ging van een terrein voor het onderwijs in licha melijke oefeningen. In verband met een in de vorige vergadering genomen besluit is (van de eigenaresse van bedoel den grond de mededeeling ontvangen, dat zij acccoord gaat met de voorwaarden, gesteld tot overname. 1 De voorzitter stelt thans voor formeel te be sluiten tot aankoop. Aldus wordt besloten. Voorstel tot aanvulling van de boiiw- en wo- ningverordening, betreffende het aanbrengen van brievenbussen in de particuliere woningen. De heer v. Zoonen acht deze verordening voor de gemeente niet noodzakelijk en zou zulks beter vinden in de groote steden. De heer de Boer zou zulks liever bepalen alleen voor nieuwbouw. Nadat door den voorz. op het groote nut is gewezen, vooral ten opzichte van vluggere be stellingen, wordt het voorstel van B. én Wi. aangenomen met 43 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Zoonen, Ligthart en de Boer. Voorstel tot uitzending voor rekening der ge meente, van Antonia de Jong, dochter van P. de Jong te Zijdewind in een R.K. vacantiehuis. De voorz. deelt mede, dat na advies van "den medicus door B. en Wi. dit voorstel aan den Raad wordt voorgelegd. De verpleegkosten be dragen tot. 1 October fl.20 per dag, na 1 Octo ber f 0.70 in verband met de meerdere subsidie welk edoor het Rijk wordt gegeven gedurende de wintermaanden. B. en iW. zijn echter van oordeel, de uitzending in den winter te doen geschieden, daar plattelandskinderen in den zomer reeds ge legenheid hebben steeds buiten te zijn. De heer Wit vraagt o fde belanghebbende zelf De heer Wit vraagt of de belanghebbende zelf iets kan bijdragen. De voorz. acht, gezien de omstandigheden, niet wenschelijk, dat hiertoe pogingen worden aange wend. i De heer v. Zoonen verklaart zich voor uit zending. Hierna wordt aldus besloten. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 23 Juni j.l. tot onderhandsche verpachting van de sluis aan het Oude Niedorperverlaat, D'e verpachting geschiedt thans voor gezamen lijke rekening der gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp. Laatstgenoemde heeft den wensch ge uit, de bestaande overeenkomst met 1 Januari 1931 in te zien of het wenschelijk is alsdan de tegenwoordige pachter te handhaven en of het mogelijk is de pacht te verhoogen. Aldus wordt besloten. Aanbieding Gemeenterekening dienst 1929 en der rekening van het Burg. Armbestuur 1929. Beide rekeningen zullen ter inzage worden gelegd. Als leden van de commissie van onderzoek wor den aangewezen de heeren de Boer, v. Zoonen en Wit. Rondvraag. De heer v. Zoonen wijst op den ongewenschten toeestand bij eventueelen brand. Door den aanleg van den nieuwen weg is de stoep 35 c.M. ver- 'hoogd en is het bezwaarlijk, vooral bij nacht., de spuit er vlug af te rijden en voorziet spr. hiermede ongelukken. Spr. zou de kleine poort gaarne vergroot zien, waardoor de spuit meer geleidelijk op den weg kan worden gereden. De voorz. zegt onderzoek toe. Hierna volgt sluiting. Radio-Omroep Eerste Laitgedijker Radio-Centrale 0. Schuitenraker Ir., Noordscharwoude Zaterdag 16 Augustus. 89 Orgelspel. 910 platen. 1010.15 V.P.R.O. morgenwijding. 10.1511.30 zie- kenuur. 12.152.45 lunchmuziek liedjes. 2.454.15 Haarl. orkest. 4.154.45 choto- grafie. 4.455.30 'lezing. 5.306 lezing. 67 kinderuur. 78 mededeelingen. 812* Bondsavond. PROGRAMMA HUIZEN. Woensdag 13 Augustus. 8.159.30 N.G.R.V. morgenconcert. 10.30 11 ziekendienst. 1111.30 platen. 11.30l 21.30 harmonium. .12.302 middagconcert. 24.15 concert. 2.453.15 lezen. 4.155 platen. 56 kinderuur. 67.30 platen. 7.308 voordracht. 810.30 kerkconcert. Donderdag 14 Augustus. 8.159.30 Rro. platen. 1010.30 Ncrv. zang 510.3011 ziekenuur 11.3012 Kro, Godsd. halfuur 12.152 lunchmuziek. 23 Ncrv. platen 45 ziekenuur 56.30 concert 6.407.40 orgelconcert "811 Uitzendavond. Vrijdag 15 Augustus. 8.159.30 Kro. platen 11.3012 ziekenuur 12.152 lunchconcert ,22.30 lezing 2.30 4 kamermuziek 5—6 platen 67.15 vooravondconcert 7.157.45 lezing 811 populair concert 1112 platen. Zaterdag 16 Augustus. 8.159.30 Kro. morgenconcert 11.3012 Godsd. halfuur 12.152 platen 23.15 kinderuur 57.15 platen met lezingen 7.15 --7.45 lezing 811 populair concert. 11 12 platen. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Marie, dochter van Wilhelmus Tesselaar en Johanna Maria Huibers. Anna Ma ria, dochter van Theodorus Smit en Margaretha Ooijevaar. Cornells, zoon van Nicolaas Tesselaar en Catharina Berkhout. Johannes Cornells, zoon van Arie Hillebrabd de Geus en Et je Gutker. Sie- gebertha Margaretha, dochter van Adrianus Mekken en Siegebertha Catharina Rosalia van Baar. Ondertrouwd: Matthijs Goudsblom 31 jaren, groen tenhandelaar, en Adriana Jonker, 28 jaren, z. b. bei den wonende alhier. Gerardus Antonius Paardehaar, 33 jaren, onder wijzer te Haarlem en Hendrica Grietje Bakker, 26 jaren, zonder beroep alhier. Hugo Matinides Laur man, 30 jaren, directeur N.V. „Scheba" en Maartje Gutker, 26 jaren, z. b. beiden wonende alhier. Jan Kutterink, 24 jaren, leerling machinist te Tilburg en Geertje Pastoor, 21 jaren, z. b. wonende alhier. Getrouwd: Jacob Kamman, 27 jaren en Jantje Biersteker, 23 jaren alhier. Jan Winkel, 24 jaren, te Oude Niedorp en Guurtje de Ruiter, 21 jaren, alhier. Overleden: Margaretha Catharina Boon, echtge- noote van William Sieuwertsen, overleden te Zwaag 20 Mei 1930. PROGRAMMA HILVERSUM. Woensdag 13 Augustus. 89 Orgelspel. 910 platen. - 1010.15 V.P.R.O. morgenwijding. '10.1511.30 zie kenuur. 11.3012.15 platen. 12.152-30 platen .lunchmuziek. '2.303.30 kindermatiné. 3.30—4.30 maak het zelf. 4.30—5 vragenhalf- uur. 5.15—7 concert. 7—7.45 literatuur. 810.30 kurhaus. 10.3012 platen. Donderdag 14 Augustus. 8—9.45 platen. '10—10.15 morgenwijding. 10.3012 ochtendconcert. 12.153 lunchmu ziek. 3.304 solistenconcert. 45 zieken uur. 5—5.30 platen. 5.30—6.45 concert Rembrandt-theater. 7.157.45 volksuniversi teit. 8—9 opera-comique. 9;9.30 kamermu ziek. 9.30.—11 Treep-orkest. 11—12 pkten Vrijdag 15 Augustus. 89 orgelspel. 910 platen. 1010.15 V.P.R.O. morgenwijding. 10.1510.30 lezen. 10.30—11.30 ziekenuur. 11.30—12 platen. 12.152 Middagconcert. r23 orgelconcert. 3—4 middagconcert. 4—4.45 onze keuken. 4.455.45 voor de kindereen. 5.4456.25 piaten. 6.25—7.45 Friesch uurtje. 811 V.P.R.O. weekuitzending. Land- en Tuinbouw H,et suikerwetje is dan door de Eerste Kamer der iStaten-Generaal aangenomen. Het kan wel raar loopen in de wereld. Het wetje Van den Heuvel (c.s.) mocht geen genade vinden in de oogen der Eerste Kamerleden. Nu de regeering zelf met een dergelijk ontwerp komt, slikken de heeren het als gesneden koek. Het is alleen maar jammer, dat intusschen de boeren ten 'jaar hebben moeten wachten op de niet te ontbeeren steun. En welk een jaar? Toch hebben verschil lende leden nog weer tegengestemd, omdat de vrijhandel er door zou verloochend worden. Dé heeren schijnen wel buitengewoon bang te zijn om een klein beschermend recht te leggen op een veel gebruikt artikel. Nu de regeering van be scherming van onze producten niet weten wil, zijn verschillende groote landbouworganisaties op eigen houtje maar aan het oorlogvoeren gegaan. De F. N. Z. (De vereeniging van zuivelfabrie ken in Nederland) waarbij vrijwel alle boeren, die hun melk aan coöperatieve zuivelfabrieken leveren, aangesloten zijn, heeft het puntje afge beten. De aangesloten fabrieken hebben besloten geen waren meer uit Duitschland te betrekken, wanneer niet werkelijk ons land in de meest be gunstigingspositie verkeert. Zooals de lezers zul len weten heeft 'ons land met tal van andere lan den handelsverdragen gesloten, waarin de meest- i begunstigingsclausule is opgenomen. Dat wil zeg gen, dat, indien voor een ander land op een be paald product een lager invoerrecht geheven wordt, dit automatische ook voor ons land geldt. Dit lijkt heel mooi, maar in de practijk komt er heel weinig van terecht. Dp laatste jaren hebben daar voorbeelden te over van gegeven. Zoo geldt bijv. de meestbegunstigingselausule voor Diuitsch land voor paarden. Ja maar, zegt Duitschland, dat geldt alleen voor koudbloedpaarden en dan sluit het een handelsverdrag met België, waarin wordt opgenomen, dat België een lager invoer recht voor koudbloedpaarden moet betalen. Dus Nederland ook. Mis hoor, dat geldt alleen voor paarden, die 400 of meer meters boven de zeespie gel geboren zijn. En aangezien ons land inergens zoo'n boog plekje heeft, liggen we er netjes buiten. Een dergelijk zaakje was er nu ook weer in de maak tusschen Duitschland en Finland. Dat zou dan ten nadeele van onze zuivelproduc ten zijn geweest. Toen dat hier bekend werd, heeft onmiddellijk het bestuur van de E. N. Z. ingegrepen en bekend gemaakt wat men van plan was. En dat schijnt wel eenigen indruk in Berlijn gemaakt te hebben. Althans eenige dagen later konden we in de kranten lezen, dat er van dat verdrag voorloopig niets komt. Ook de Philipsfabrieken hebben een dergelijken maat regel getroffen. Zoolang Duitschland de invoer rechten op de Philipsproducten zoo hoog houdt, als thans zal deze fabriek geen grondstoffen meer uit Duitschland betrekken. Dat wordt dus een niet offieieele tarievenoorlog. Want dat men het in Duitschland zoo opvat, schijnen we uit een berichtje in de IMaasbode te mogen opmaken. Volgens die krant toch moet er in een van de bladen in het Rijnland een advertentie gestaan ihebben, waarin de Duitséhers werden opgewekt geen Hollandsche groenten, 'boter, kaas of eie ren meer te koopen, omdat Holland de Duitsche handel en industrie ondermijnt door 'ie boycot beweging. Wellicht is hier de wensch de vader van de gedachte. Maar we vermoeden zoo dat de Duitschers dat alles toch wel zullen blijven ge bruiken, omdat er geen beter te krijgen is. Maar waar het alles op uit zal loopen dat is natuurlijk niet te zeggen. Een ding kunnen we wel zeggeni en dat is, dat het toch droevig is, dat «die Neder- landsche burgers zelf moeten opkomen voor hun belangen op een gebied, dat de Nederlandsche regeering moest doen. SPORT EN WEDSTRIJDEN OUDKARSPEL. GRASBAAN-WIELERWEDSTRIJDEN DOOR DE KAMPIOEN „OLYMPIA" VAN AMSTERDAM. Onwillekeurig zal men zich hebben afgevraagd wat de vereeniging de V.V.V.V.V. van plan was dit jaar tijdens de kermisdagen op het D.T.S.-terreln te laten uitvoeren. Bestond aanvankelijk het plan om dit Jaar zoo te laten passeeren, met het oog op de minder gun stige tijdsomstandigheden, later is men van gedach ten veranderd, en meene men alsnog iets te moe ten doen. En het kiezen van dit was niet moeilijk. Door connecties wist men het zoover te krijgen, dat de wielrennersvereeniging „Olympia" van Amsterdam zich bereid verklaarde op Zondag 17 Augustus in Oudkarspel wedstrijden te organiseeren op de gras baan. Hoeveel renners er wel zullen komen, dat kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat het er minstens een 30-tal is. Er zal o.a. een 100-rondenrit worden gehouden, voor amateurs en onafhankelen (rijbewijshouders) een af val wedstrijd voor nieuwelingen, een 20-ronden rit voor veteranen en een 10-rondenrit voor juniores. Des morgens om 8 uur zullen de deelnemers en supporters met hunne dames van Amsterdam ver trekken, om in clubtocht naar Oudkarspel te trek ken. Wij kregen het cluborgaan van genoemde vereeni ging toegezonden, en daaruit bleek ons, dat ook door de leidende vereeniging reclame wordt ge maakt voor dezen sportdag. Het succes, dat voor eenige jaren mocht worden geboekt met de wielerwedstrijden zal zeker niet na laten zich nog in sterker mate demonstreeren, want men zal natuurlijk deze jongens van den weg op hun vliegend wiel willen zien rennen, wanneer het er aanstonds om zal gaan, wie met den eere-palm zal gaan strijken. Het zal een middag vol spanning zijn zoowel voor rijders als voor toeschouwers. Er wordt zeker niet tevergeefs verwacht dat er een groot aantal bezoekers aanwezig zal zijn. De wedstrijden vangen aan des namiddags om 2 uur (n. t.) Maandag 18 Augustus wordt door de „Maskerspe lers" van Bergen een uitvoering gegeven in het lo kaal van „Het huis de Brederode" te Oudkarspel, waar deze vereeniging voor het voetlicht zal verschij nen met „De Distel" blijspel in drie bedrijven van Paul Saudek. Reeds eerder had men het genoegen, dat de „Mas kerspelers" in deze zaal optraden, en met een over weldigend succes. De goede naam, die het gezelschap hier alreeds bezat, werd daardoor versterkt, en zeker mag ook op deze avond een zaal met waarlijk belangstellen den worden verwacht. Men weet vooruit dat er iets goeds en iets moois geboden wordt, een avond van waar kunstgenot staat te wachten. Plaatsen voor dezen avond kunnen vanaf Zater dag a.s. aan de aaal worden besproken, Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nr voorkomende advertentie. OUD K ARSPEL. De 3 laagste elftallen van D).T|jS(. n.l. de ad- spirant-elftallen a en 'b en 't derde elftal, waren Zondag j.l. in actie. De gasten waren een drietal Sparta-elftallen uit Schagen. Het was een aar dige voetbal-middag, waarbij de weinige aan wezigen somtijds konden 'genieten van het kinder lijke ,maar toch aardige spel der jeugdige voet ballertjes. Allereerst speelden: Dl T. S-b—Sparta b. Een leuk partijtje. De kleine voetballers deden terdege hun best, maar toch kwam het einde met een gelijk spel 00. Voor de rust was Sparta iets sterker, maar daarna ging'het gelijk op. Hef tige schermutselingetjes hadden soms plaats en het. was aardig te zien zooals men vocht om een doelpuntje. Het. mocht ze niet gelukken, en zoo als gezegd, met 00 kwam het einde. Hierna kregen we: Dj. 'TL S. aSparta a. Twee elftallen, waaraan men 'kon zien, dat ze het spel wat beter onder de knie hadden dan de jonge b'ers. De Sparta-jongens wonnen verdiend met 3—2. E|erst namen de gasten de leiding, maar niet lang daarna maakte D. uit een vlugge uit val mooi gelijk. ISparta kwam toen vinnig op zetten, maar tot ide rust wisten de Dieet.jes hun doel toch schoon te houden. In de 2e helft nam ISparta al gauw opnieuw ^de leiding, terwijl' ze hierna hun meerderheid nog met een derde doelpunt bevestigden. Tegen het einde ging-het weer gelijk op en in deze periode verkleinde de kleine D.-iinksbinnen den achter stand. Zoo kwam dus het slot met een kleine verdiende 32 zege voor Sparta. Na dezen kamp stelden zich op: DL TL a 3Sparta 3. Een wedstrijd met goede en minder goede mo menten en waarin 'tevens de doelpunten goed koop waren. In totaal werden er 10 gescoord. Wijselijk nam D'. de grootste helft voor haar rekening. Die strijd ging gelijk op en om beurten werden er, door middel van zeer harde schoten, verscheidene doelpunten gemaakt. Het slot van deze uitwisseling der doelpunten was, dat D,. eindelijk met 32 de leiding nam en behield. Rust 3—2. Na de thee zijn de gastheeren geruimen tijd sterker en voerden den stand geleidelijk op. Toen deze 52 was, kwamen de Spartanen weer wat meer in den aanval en brachten den stand op 53. Nog eenmaal gelukte het D'. te doelpunten en evenzoo verging 'het den gasten. Alzoo was het slot een 64 overwinning voor D.TlS. 3. Alle wedstrijden werden naar genoegen door den heer Eiland 'geleid.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4