Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Bureel Meortehrreude. StemmingsbeeldGroentenland StemRneRi :b i Kaasresidentie NO. 96 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG Ï4 AUG. 1930 NIEUWE LANGERIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma I. H. KEIZER. - «ateteu I. H. KEIZER. - ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elite regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Wij, bewoners van Noordhollands Groenten- land mogen ons verheugen, misschien wel be droeven, in de bijzondere belangstelling van de groote pers. 'klees om te beginnen het Han delsblad, aan welk orgaan wel weinigen objec tiviteit in de berichtgeving ontzeggen zal. Wel nu, in dit groote dagblad las ik dezer dagen een artikel over den toestand in de tuinbouwbedrijven aan den Langendijk en omgeving, waar weinig of niets op aan te merken was. Ook de Tele graaf" berichtte over Groentenland's bedrijfsle ven, misschien wel meerdere bladen. Dezer dagen gewerd me door de vriendelijke zorgen van een lezer van dit blad het derde blad van het Zaterdagnummer van het „Volk", dd. 9 Augustus, en daarin kwam een zeer lezens waardig artikel voor, dat niet bepaald over onze binnenlandsche tuinbouwbelangen, maar meer over de Duitschc tuinbouwtoestanden handelde. Het voornaamste wil ik in 't kort weergeven. Indien het waar is aldus de schrijver wat de D'uitsche agrariërs verkondigen, dan zal Euitschland na korte jaren door eigen productie in zijn behoefte aan groenten, fruit, eieren, boter, kaas enz. kunnen voorzien. Dat is verteld aan ieder, die er maar naar wilde luisteren, geen middel is onbeproefd gelaten, deze gedachte bij het groote publiek door middel van vergaderen en van de pers te doen postvatten of te verster ken. Vooral de Rijksdag is bewerkt, want wilde het plan slagen, dan waren noodig, ten eerste credieten en in de tweede plaats hooge invoer rechten. Wat was het plan? Met een groot woord1 duidde men het ideaal aan: industrialiseerüig#van den landbouw. Dat moest uitkomst bieden voor ondêrnemer en arbeider, de eerste zou .winst ma ken, en de tweede, de arbeider zou er eveneens wel bij varen. Groot en breed is de opzet geweest. Credieten zijn verleend, de organisaties van den afzet verrezen, en men beloofde zichzelf op deze wijze het probleem van de werkloosheid te kun nen oplossen. Credieten zijn verstrekt voor den bouw van warenhuizen en serres. Niet alleen tuin- en land bouwers, maar ook koekkebakkers, kasteleins, kleermakers, gepensionneerden, menschen zonder vakkennis, hebben van 't regeeringsorediet, ge noten en zijn een tuinbouwbedrijf begonnen. Als of ieder zoo maar opeens van timmerman, glazen- wasseher, etc. tot practiseh tuinbouwer kan wor den omgetooverd. 't Begint nu echter al te nijpen, tal van de gemaakte tuinbouwers zijn niet in staat rente te betalen, laat staan van de geleende sommen af lossing te betalen. Over 't algemeen is de toe stand in Diuitschland voor de tuinbouwers nog slechter dan hier. 'Gver 't algemeen aldus wordt 't artikel besloten worden de tuinbouw-praestatie's van de Eluitschers door de Nederlandsehe tuinbou wers overschat. De meening van den „Volkschrijver" komt vrij wel overeen met die van Rangendijkers, die ter plaatse alles hebben onderzocht. Als men over onze Oostgrens de concurrentie op voet van ge lijkheid maar aandurfde, d.w.z. geen spoorvracht- verlaging tot beneden kostprijs van vervoer, geen tolmuur en verdere zgnd. voordeelen. Edoch, daar hapert 't geval en men is er juist over uit, de Duitsche regeering er van te over tuigen, dat eenig en alleenhooge tarieven de land- en tuinbouwers kunnCn redden van een anders wissen Ondergang. De dagbladen hebben uitvoerig bericht over het voorgenomen verdrag tusschen Duitschland en Finland. Ook in dit blad is er, over geschre ven. Thans schijnt het gevaar van die zijde voorloopig te zijn afgewend, want Handelsblad, Telegraaf en 'Standaard berichtten, dat 'de onder handelingen tusschen beide Staten zijn mislukt. En daarop heeft de Nederl. Zuivelbond voorloo pig zijn boycot ingetrokken. Over die boycot, waarmee in dit geval een weren van onze markt van Duitschc producten wordt bedoeld, is heel wat te doen geweest. Is deze beweging, spontaan onder 't volk opgeko men, goed geweest? Opmerkelijk vinden velen de houding van den vrijhandel door dik en dun, die geen woord van afkeuring voor dit afweermiddel had, integen deel, het, zelfs heeft goedgekeurd. Ik voor mij meen, dat men in dezen de vrij- Ihandelaars niets mag verwijten. Zeer scherp heb ben zij ingezien, waar het om ging in dit speciale geval, hl. om-het meest begunstigingsrecht. Laat men zonder meer passeeren een algeheel uithollen, zinledig maken van dit recht, waarop n.b. onze heele handelspolitiek rust, dan wordt aan het systeem een onherstelbare slag toegebracht. Hier lijdelijkheid prediken zou onnatuurlijk zijn. Maar vreemd is de redeneering van het Handelsblad, dat het verzet tegen de Duitsehe voorgenomen woordbreuk, alleen wil zien gevoerd door de gedupeerden. Dat de Zuivelbond boycotte, dat vindt het blad uitstekend, maar aan andere be drijven mag geen eisch van solidariteit worden gesteld. Kunnen die mét voordeel op Duitsch land handelen, laten zij ongestoord hun gang gaan. En de Nederlandsehe regeering mag heele- maal niets doen, die mag toekijken en al maar den lof zingen van het mooie voorbeeld en de zegening van den ongerepten e'enzijdigen vrij handel. Gelukkig maar honden andere meeningen de defaitistische Handelsblad-meening in evenwicht. Zooals ik het inzie, mag de Nederlandsehe regee ring in zoo'n geval niet lijdelijk toezien, "en heeft zij het recht van de Duitsehe de eerlijke nale ving van gemaakte overeenkomsten te vorderen. En als er dan voor recht moet worden opgeko men', is het een eisch van gezond nationaal be sef, niet alleen de zuivelboeren en Philips het spit, te laten afbijten, maar dient heel Nederland achter de regeering te staan, om waardig op te komen voor onze belangen. Dat de meestbegunsti- ging in onze handelspolitiek van groóte waarde is, bewees zonneklaar en overtuigend de heer Colijn in zijn bekende Standaard-artikelen. Op voorstel van den heer Ooijevaar werd de aftredende voorzitter als eerelid benoemd. Voorts werden nog eenige besprekingen van internen aard gevoerd. Verslag Penningmeester. De penningmeester, de heer K. Bakker, brengt hierna het financieel verslag uit, waaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 1396.34, de uitgaven daarentegen f 1417.57i/2, alzoo een voordeelig saldo van f21.23i/2. Het saldo van het vorig jaar bedroeg f5106.25i/2, hetgeen thans bedraagt f5085.02, waarvan f4874.44 op de spaarbank is geplaatst en f 21U.58 in kas is. Het aantal uitkeeringen bedraagt 172 aan 43 perso nen met 852 ziekendagen tot een totaal bedrag van fll70.79i/2. De rekening is gecontroleerd door de heeren Bankersen en Schuit. Namens de controlecommissie brengt de heer Bankersen rapport uit en deelt mede dat alles accoord is bevonden. Hierna volgt goedkeuring op de bovenvermelde cijfers. Als leden van de commissie tot nazien der vol gende rekening wordt benoemd de heeren Ki. Schuit en KL Hoogeboom, de heer A. Kroon als reserve. Na gehouden loting, waaraan de 6 leden, door ziekte, afwezig, deelnemen, blijkt dat de heeren Jn. Marsman en IV. Zweed voor drie maanden van contributie zijn vrijgesteld. Bij de rondvraag wordt er door den voorzitter op gewezen, dat bij aangifte van ziekte tevens wordt opgegeven, hoe groot het loon is en mag hierbij worden opgegeven hetgeen aan overwerk in d,ie week is verdiend, daar hier mei- met de uitkeering rekening wordt gehouden en dit even goed als loon wordt beschouwd. Hierna volgt sluiting. ZMDSCHARWOUDE. Die kolfsocieteit, ,jOp Maat" zal deelnemen aan de 'Nationale kolfwedstrijden te Koog aan de Zaan, de volgende maand te houden. Naar de Alg. Verg. werden als afgevaardigden de 3 be stuursleden, 71e heeren P. Boon, C. de Boer en A. Kist aangewezen. Verschillende leden gaven zich op tot deelname aan de Personeele Wed strijden van den Bond en tevens voor de 50-sla- gen wedstrijd. uit de Plaatselijk üieiiws LEDENVERGADERING „HULP IN NOOD"' TE OUDKARSiPELu Woensdag 13 Augustus hield bovengenoemde ziekenvereeniging hare halfjaarlijksche ledenver gadering des avonds '8 uur ten huize van den heer O. Vis te Oudkarspel. Aanwezig 21 leden. Van 6 leden was bericht van verhindering wegens ziekte ingekomen. De voorzitter, de heer G. IJff opent de ver gadering met een woord van welkom aan leden en pers en deelt spreker mede dat het aantal leden nog ruim 300 bedraagt en er door invoe ring van de Ziektewet weinigen zijn afgevallen. Hierna worden de notulen der vorige verga dering door den secretaris, den heer Jn. Ooievaar voorgelezen, welke onder dankzegging voor de uitgebreidheid ongewijzigd worden goedgekeurd. Hierop volgt de vaststelling van de notulen der buitengewone vergadering, welke was belegd te» bespreking van de nieuwe Ziektewei. De voorz. merkt op, dat in de notulen staat vermeld dat de werkgever bij ziektegevallen ver plicht is hiervan aangifte te doen. Om abuizen te voorkomen, vestigt spr. de aandacht er op, dat dit alleen ten opzichte van de wet geldt en niet van het fonds. De leden moeten bij ziekte gevallen zelf aangifte'doen bij het fonds. Mededeelingen. B'e voorzitter deelt, mede, dat aan half leden, die 70 procent uitkeering ontvangen, zulks al leen voorkomt bij ongevallen en de Rijksverze- kering dit bedrag uitkeert. Het bestuur stelt voor dat in deze gevallen het fonds niet geheel aanvullend optreedt, doch voor de helft 'der thans geldende uitkeering zijnde f5.25. Wordt goedgevonden. Voorts wordt door den voorzitter medegedeeld dat de inlevering der herstelbriefjes nog niet, is, zooals die behoort te zijn. Ook het afgeven aan den bode wordt niet meer toegestaan. Opgaven dienen te geschieden bij de wijkcommissarissen. Vervolgens deelt spr. mede, dat er enkele we ken geleden eene federatievergadering heeft plaats gehad, welke is bijgewoond door de heeren 'Öoijevaar en v. 4. Hoven. Spr. zelf was door ziekte verhinderd. Op verzoek van den voorzitter brengt de heer V. d. Hoven verslag over deze vergadering uit, waaruit blijkt, dat de voorzitter der federatie de Keer Si. Brugman als zoodanig heeft bedankt. In diens plaats is benoemd de heer Groot te Heerhugowaard. Introductie. Vermageringskuur. Een mislukte attractie. Een Journa listiek jubileum. Hooggeëerde lezers van de „Nieuwe Langedijker! Zonder twijfel zal het u aangenaam zijn in popu- lairen vorm, zoo wekelijks iets te vernemen uit de gemeente, die zich het praedicaat heeft aangeplakt de stad der Victorie en 40-plus te zijn Maar al wordt er helaas dit jaar aan de Langedijk geen victorie geblazen en is het fabriceeren van 40-plus niet het hoofdbestaan van de koolstreek, niettemin bestaat er tusschen de Langedijken en Alkmaar een band, gevormd door de overeenkomst der economische be- I langen. Gaat het in den Langendijk voor den wind, dan heeft Alkmaar er beslist geen cshade door en i menig Alkmaarsche neringdoende kijkt al met een benauwd gezicht naar de lucht en hoopt van harte, dat er in de Langedijken nog maar goede zaken ge- 1 maakt worden, want in de komende kermisdagen is een druk bezoek van inwoners uit het land van j stam- en hutspot-ingrediënten, lang niet onwel- I kom. De Langedijkers staan toch bekend, dat zij niet te krenterig zijn om 'n stuivertje te laten rollen en zich vrienden te maken van het geld, dat zij door noeste vlijt verworven hebben. De beroemde komkommertijd is geen bepaald voor deelige periode voor de Nieuwsbladen. Zelfs de toon aangevende Nieuwsfabrikanten schijnen op sterk di eet te zijn gesteld en verschijnen in steeds vermage rende edities. Overvloedig veel stof voor politieke beschouwingen uit het milieu der gemeentelijke re- geering is in den vacantietijd ook al niet voorra- j dig en de redactie va nden nestor der Alkmaarsche bladen zocht zelfs zijn heil en troost in het lancee- ren van een pakkend artikel over het Alkmaarsche Stedelijk Museum, welk overigens zeer actu eel en lezenswaardig opstel tevens gevoegelijk dienst kon doen als reclame voor de yereeniging voor Vreemdelingenverkeer, die in dezen natten tijd, waarin de toeristen bad- en vacantiegasten als het ware worden weggeregend, ook wel eens een opkik kertje noodig heeft. Een totaal mislukte vertooning heeft zich verleden week Vrijdag in onze goede ville de fromage der 40- plus afgespeeld, door het vliegensvlugge bezoek, 'n Sight Seeing Americaan waardig, van zijn Keizerlij ke Hoogheid Prins Takamatzu met hoogstdeszelfs Echtgenoote, mevrouw Prinses Ke-ke-ka, och neen, daar was ik in de war met den titel van een Alk maarsche Dames Kegelclub, die zich niet onaardig ke-gelen-ki-bbelen-ka-kelen ge noemd heeft ik meen dan Prinses Ki-Ku-Ko, aan de Alkmaarsche kaasmarkt. In 'n aantal luxe auto s die veel overeenkomst vertoonden met Sedanfordjes van 1924, arriveerde het Prinselijk Echtpaar en Hof- houding met een snelheid, die menig actief Alk- maarsch verkeersagent in normale omstandigheden naar zijn bonboekje zou hebben doen grijpen. Di- reet werd door de Langestraat naar de Steenen- brug gereden onmiddellijk rechtsomkeert gemaakt j en reed het voorname gezelschap terug om onver- i wijld koers te zetten naar den Helder. De pogingen 1 van onzen dienstvaardigen burgervader Mr. Willem Wendelaar, wiens ijver voor het voordeel zijner ge- meente geen grenzen kent en die geheel opgaat in de trouwe beoefening door woorden en daden van j de schoone spreuk, aangebracht op den antieken schoorsteenmantel in de Raadszaal, luidende: „Salus populi Suprema Lex het welzijn des Volks is de hoogste zaligheid om den Vorstelijken Japa- nees te bewegen, toch even de beroemde kaasmarkt te bezichtigen, leden totaal schipbreuk. Noch het smeuig schouwspel der glimmende kleine en commis- siekazen, noch het edele gild der kaasdragers in hun respectieve veemuniform, lelieblanke kielen en broe ken en kleurige hoeden, noch de aantrekkelijkheden der lange pijp, gevuld met geurige portorico, en evenmin de kennismaking met het vermaarde kaas- dragersbier hadden eenige uitwerking, hoe vurig ons geacht gemeentehoofd deze heerlijkheden ook bepleit te. Ook de toezegging van een gratis entrée in het Alkmaarsche bioscooptheater, waar speciaal ten dienste van het hoog bezoek een emotievolle knok- film uit het misdadigersmilieu van Chicago met Sessue Hawakaya in de hoofdrol, werd geprojec teerd, mocht geen effect sorteeren. En op de ver lokkende aanbieding, dat In de prachtvolle overdekte korenbeurs, die met succes een vergelijking met het Chrystal Palace te Londen kan doorstaan, zou wor den opgevoerd de opera „Butterfly" werd evenmin acht geslagen. De Prins was zoo begeerig naar de maritieme bijzonderheden van den Helder, zijn af spraakje met vice-admiraal Qaunt, de bezichtiging van H.M. „Heemskerk" en de inspectie van het kranige corps mariniers, dat Alkmaar met zijn kaas- dragersbier en zijn korenbeurs daarbij in het niet verdwenen. En die geheele consternatie met Prins Takamatsu en Echtgenoote had voorkomen kunnen worden, in dien de plaatselijke bladen niet des avonds te voren de brave Alkmaarders niet op stang hadden ge jaagd, door het voorgenomen bezoek met "vette let ters in het Stadsnieuws aan te kondigen. Gelukkig werd de mop door de wel grootmondige, doch overi gens gemoedelijke stedelingen nogal goed opgeno men en heeft het incident geen glasruiten gekost. Op Donderdag 21 Augustus staat Alkmaar, mede als een passende voorbereiding van het kermisge- not, een heugelijk journalistiek feest te wachten. Alsdan herdenkt de in vele kringen bekende Dirk Adrianus Klomp den dag, dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij de N.V. voorheen Hermanus Coster en Zoon, uitgeefster van de „Alkmaarsche Courant." De heer Klomp Is ontegenzeggelijk een merkwaar dige figuur. Hij is een autodidact, een self made man, die zich zelf, figuurlijk gesproken, bij den kraag heeft gepakt en zich opgetrokken uit de klei der Alkmaarsche samenleving. Oorspronkelijk scheen hij bestemd voor straat- en marktventer, doch zijn fortuin en maatschappelijke opkomst vond hij op den Voordam, in het bureau van de „Alkmaarsche Courant", waar hij om zoo te zeggen, ontdekt werd en zijn verborgen geestesgaven die zich tot dusver alleen haden geopenbaard door 't uiten van revo lutionaire neigingen, tot hun volle recht werden ge bracht. Van advertentiecolporteur bracht collega Dirk het tot verslaggever en door krachtige zelfstu die en noeste vlijt is hij in de provinciale kranten wereld en in zijn woonplaats Bergen een man van beteekenis geworden. Het ligt jlan ook in het voornemen van zijn vele vrienden en vereerders, die hem zoowel als bekwaam en veelzijdig ontwikkeld journalist en als steeds voor het algemeen belang onverdroten ijverend plaatsge noot hebben leeren kennen en waardeeren, hem naar aanleiding van zijn zilveren jubileum op passende wijze te huldigen door 't aanbieden van een her- inneringsblijk. Een comtié van actie, bestaande uit vele vooraan- taande ingezetenen van Alkmaar en Bergen heeft zich bereids gevormd, terwijl onze populaire en al tijd bereidvaardige burgervader zich genegen heeft verklaard, het voorzitterschap op zich te nemen. Ongetwijfeld zal deze feestdag den heer Klomp worden gemaakt tot een onvergetelijk aandenken en past het mij, als collega en mede-proletariër van huis-uit, hem reeds bij voorbaat mijn oprechte felicitatie aan te bieden en hem toe te roepen: ad Mul tos annos Nog vele jaren! RENS O.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1