Het Noord-Hollandsch Kanalenplan Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK. Tn aansluiting van ons bericht betreffende aan houding van een zekere M,., aangaande het ont vreemden eener koe van den heer Gootjes te Sint Pancras, is deze na volledige bekentenis Maan dagavond gevankelijk weggevoerd naar Alkmaar en in verzekerde bewaring gesteld. Een woord van 'hulde is hier zeer zeker op zijn plaats aan onze wakkere politie-mannen, welke zoo spoedig deze zaak tot een goed einde brach ten. OUDKARSPEL. DE V.V.V.V.V. EN DE GROOTE GRASBAAN-WIELERWEDSTRIJ- DEN VAN „OLYMPIA" VAN AMSTERDAM. Reeds eenige malen hebben wij hierover bijzon derheden vermeld en thans zijn wij in de gelegen heid nog een paar mededeelingen hieraan toe te voegen. Gisteravond dan werd door onze vereeniging een vergadering bijgewoond van „Olympia" in hotel „Metropole." Er waren no gverschillende zaken te bespreken en alles is tot een goed einde gebracht. Hebben wij reeds gezegd hoeveel deelnemers er waarschijnlijk zouden komen, dit aantal zal na de vergadering van gisteravond nog groeien, want de renners waren algemeen zeer enthousiast naar Oud karspel te komen op Zondag 17 Augustus a.s. Geen wonder dat deze vereeniging er ales op zet om goed te verschijnen, daar zij eenigen tijd terug het wegkampioenschap van Nederland wist te be machtigen. Te Hoorn wisten de Olympianen op de meeste prij zen beslag te leggen, hetgeen nog meer spreekt, daar tegen diverse andere clubs moest worden gereden. Nog gisteravond werd op de vergadering medege deeld dat door een der leden van „Olympia" beslag was gelegd op den door zoovelen begeerden titel van „Kampioen van Nederland." Hieruit mag dus blijken, dat „Olympia" vele goede leden telt niet alleen, maar dat Zondag 17 Augustus in Oudkarspel het neusje van den zalm natuur lijk bedoelen wij de beste renners zullen verschij nen. Wat door de V.V.V.V.V. zonder veel moeite is ver kregen, stemt niet alleen tot vreugde, maar tevens mag zeker verwacht worden, dat de belangstelling naar dit evenement op sportgebied zal uitgaan, en zich zal demonstreeren in een groot bezoek. Voor onze burgers is het misschien nog van belang te weten, dat door de vier renners, die in Oudkarspel wonen, nl. de heeren Cor Jongsma, Jan Langedijk en Cor en Jacob Kos zal worden meegereden. Een reden te meer om niet van de wedstrijden weg te blijven, maar onze eigen jongens te zien rijden. De renners van „Olympia" komen allen per fiets onze gemeente binnen gevolgd natuurlijk door hun „aanhang." Het zal waarlijk een mooie sportmiddag worden. Wij willen toch nog eens even de wedstrijden die worden gegeven laten volgen: 100-ronden race voor amateurs en onafhankelij- ken (rijbewijshouders.) 20-ronden-race voor veteranen. 10-ronden-race voor juniores. Afvalwedstrijd voor nieuwelingen. Het geheel staat onder leiding van het bestuur van „Olympia" van Amsterdam, terwijl op de ver gadering van gisteravond nog werd gesproken over het inlasschen van een sprint. Nu nog mooi weer en het D.T.S.-terrein zal tot in de uiterste hoeken bevolkt worden. Tot slot willen wij nog mededeelen dat de baan een omtrek heeft van 250 meter. Tevens willen wij de leden van de V.V.V.V.V. er nog op attent maken, dat de ledenkaarten Zaterdag a.s weder kunnen worden afgehaald bij den heer C. Vis. Tevens bestaat dan gelegenheid voor plaatsbespre king voor de tooneeluitvoering op Maandagavond 18 Augustus. Men leze de hiervoor in dit nr. voorkomende ad vertentie. Wij lezen in het Handelsblad" De gemeenteraad van Schagen heeft besloten om, boven de reeds toegezegde jaarlijksche bij drage van f 5000, nog gedurende een tijdsver loop van 40 jaren een bedrag van f 2850 voor rekening der gemeente te nemen in de kosten voor den aanleg van het kanaal StolpenSchagen Kolhorn. Hit besluit van 'Schagen is van gröot belang, niet alleen omdat nu met de uitvoering van dit kanaal een begin kan worden gemaakt, maar om dat hierdoor waarschijnlijk 'ook de belangheb benden bij de andere kanalen tot medewerking worden aangespoord. Op die medewerking wacht de uitvoering van he tgroote plan nu al eenige jaren. Die opzet 'van het plan, In het einde van 1925 hebben Gedeputeerden aan de Staten een plan ter goedkeuring voorge legd, waardoor men zou 'kunne ngeraken „tot een stelsel van goede waterwegen op het vaste land van het Noordelijk deel van 'Noord-Hol land, voornamelijk in Westfriesland". Dit plan omvatte in de eerste plaats de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer; en in de tweede plaats den aanleg va nde kanalen: Om val HuigendijkAvenhornHoornsluisZwaag dijkjMedemblik; ZwaagdijkEnkhuizen; Hui gendijkOudkarspelAlkmaarHuigendijk OudkarspelKolhorn; StolpenSchagen; Scha genKolhorn; RustenburgObdam; Oudkarspel DirkshomGrootebroekAndijkPurmerend De Hulk; Avenhorn—SpijkerboorAvenhorn Oudendijk. He kosten van uitvoering van dit plan werden. zoover betreft de verbetering van den vaarweg overgiet Alkmaardermeer, geraamd op f80.000 en voor den aanleg van de andere kanalen op f13.650.000. Deze kosten zouden niet alleen ten laste van de provincie komen, maar ook van het Rijk, Am sterdam en andere belanghebbenden. De verdee ling was aanvankelijk zó ögedacht: voor den vaarweg over het Alkmaardermeer een derde der kosten voor het Rijk, een derde voor de provincie, een zesde deel voor de Zaansche gemeenten teza men, en het overige zesde deel voor de gemeente Alkmaar. Voor de nieuw aan te leggen kanalen was deze kos ten verdeel ing gemaakt: het Rijk zal bij dragen een derde deel, de belanghebbenden in de te kanaliseeren streek een zesde deel, de gemeente Amsterdam een 'twintigste deel en de provincie het overige. Of in cijfers uitgedrukt: het Rijk f4.550.000, belanghebbenden f2.275.000. Amster dam f682.500 en de provincie f6.142.500. "Die medewerking. Het is al weer vier jaar geleden, dat de Prov. Staten dit plan vaststelden. He Staten hadden zich daarbij vereenigd met hete standpunt van Gedeputeerden, dat het be ginsel van financieel® medewerking door de streekbelanghebbenden niet mocht worden prijs gegeven. Men meende die medewerking het ge makkelijkst'te zullen verkrijgen door een beroep te doen op de bemiddeling van de commissie-Van Aalst, waarin de streekbelanghebbenden ruim vertegenwoordigd waren en welke commissie sinds 1919 werkzaam was om te trachten een net van stamkanalen door Westfriesland tot stand te brengen. De toezegging van de regeering, dat het Rijk het gevraagde aandeel zal bijdragen, is dit jaar ontvangen, maar 'de commissie-Van Aalst is in haar pogingen om belanghebbende gemeenten, pol derbesturen en anderen tot medewerking te be wegen, niet geslaagd. Ged. Staten hebben indertijd het vertrouwen uitgesproken, dat het groote belang van den aanleg van vaarwegen, welke de tot dusver voor het verkeer te water afgesloten gebieden voor dat verkeer zullen openstellen, door de naastbe langhebbenden zal worden ingezien en erkend en dat zij uit dien hoofde tot het vrijwillig verleenen der noodig geoordeelde bijdragen bereid zullen blijken. Hat is niet het geval geweest. De commissie- Van Aalst heeft de gevraagde medewerking niet kunnen verkrijgen en -haar taak het vorige jaar aan Ged. Staten overgedragen. Er is destijds in de Prov. Staten al de vraag gesteld, hoe gehandeld zal dienen te worden in dien niet of niet voldoende bijdragen worden Daarop is toen door Ged. Staten geantwoord, dat, indien de evereischte medewerking niet op de een of andere wijze zou worden verkregen, naar hun oordeel de vraag onder de oogen zal moeten worden gezien of met de voorbereiding van den aanleg Ider kanalen moet worden voortge gaan. Inderdaad is daarna toen vele belangheb benden zelfs de geringste bijdrage weigerden te geven het voornemen opgekomen om het kana lenplan prijs te geven. Hoe gering de gevraagde bijdragen in vele gevallen zijn, blijkt wel uit het bedrag, dat Schagen nu, in plaats van eenige polderbesturen, heeft op zich genomen te betalen. Het eerste kanaal. Inmiddels hebben Ged. Staten den moed niet opgegeven, met het gevolg, dat nu een begin ka nworden gemaakt met de uitvoering van het eerste kanaal. Öf feitelijk van twee kanalen, want het plan -— dat veertien kanalen omvat noemt een kanaal StolpenSchagen en een markt vaartkanaal Schagende KreilKolhorn. In het rapport, door de commissie van 1920 onder voorzitterschap van den commissaris der koningin aan Ged. Staten uitgebracht, wordt over deze beide kanalen het volgende ge zegd: „In verband met het feit, dat de Wier in - germeer, zoowel van de zijde van het IJsselmeer als over de, 'sedert, het verschijnen van het rap port-Ringers gebouwde schutsluis aan de Kooi (Nootrdhollandsch Kanaal) en in de toekomst ook over Me-demblik (kanaal naar Hoorn na verruiming), voor 600 tons schepen bereikbaar zal zijn, terwijl nog een kanaal voor 200 tons schepen van Kolhorn naar Oudkarspel (en ver deer naar Alkmaar) ontworpen is, kan een kanaal van Kolhorn naar Schagen alleen als verbi.nding van de .Wieringermeer met deze belangrijke marktplaats beteekenis hebben. De commissie meent dan; ook, dat dit kanaal, zonder dat op verruiming behoeft te worden gerekend, zal kun nen worden aangelegd op zij-kanaal-afmetingen, al zouden de hoogere kosten bij aanleg volgens ruimer profiel bij dit in ophooging te maken ka naal naar verhouding gering zijn. De bruggen over het kanaal SchagenKolhorn zullen vaste bruggen kunnen zijn. Voor de verbinding van Schagen met het Noord-Hollandsch Kanaal dient, naar het gevoelen der commissie, op een verruim - baar 200 tons kanaal gerekend te worden." Nu het mogelijk is geworden het kanaal Stol pen—SchagenKolhorn uit te voeren, kan daar door volgens het schema van uitvoering van het geheele plan worden gewerkt. In dat schema is dit kanaal als het eerst noodige opgenomen. „■"Wordt spoedig tot bedijking van de Wieringer meer overgegaan zoo wordt in het reeds ge noemde rapport gezegd dan zal men niet lang met de uitvoering van de kanaalvakken Schagen Kolhorn, Oudkarspel—Kolhorn en Zwaagdijk Mcdemblik "kunnen wachten." ®(e kosten van Eet kanaal. I Volgens de begrooting der commissie van 1U2Ö 1 waaraan de iStaten hun goedkeuring hebben gehecht - zal de aanleg van het kanaal Stolpen iSchagen f700.000 kosten, en die van het kanaal 1 Schagen—Kolhorn f 1.045.000. Laat ons hopen voor Westfriesland, dat thans spoedig een begin van uitvoering zal worden gegeven aan dit eerste kanaal in het groote plan. Waarschijnlijk zullen dan de belanghebbenden bij de andere kanalen zich eveneens tot medewer king bereid verklaren en daardoor de uitvoering van het geheele plan mogelijk maken. N ieuwstijdingen OUDE TRAKTEMENTEN. In een oud kasboek der Oude Kerk te Amster dam uit de' zestiende eeuw vonden wij (die vol gende kwartaal-traktementen aangeteekend. Men heeft hierdoor gelegenheid tot vergelijking met tegenwoordige kerkelijke traktementen. Den predikant Joanni Cochlius f 50. Gijsbert den coster Gerritz den voorsanger Jan Pietersz., beijerman Arent den blaser Jan Direix den hontslaeger 5. De beierman is de klokluider, de blaser, wel licht de orgeltrapper, doch meer waarschijnlijk de torenblazer. En de „hontslaeger" is de op zichter, die tijdens de preek de honden buiten de kerk1en de jongens stil moest houden ((Hdbld.) 12.50 6.50 6.— '5r EEJ JONG MEISJE OVERWELDJGDi. In Warfstermolen, een dorpje in het NootJ- Oosten van "Friesland, is een jong dienstmeisje, dat 's avonds van haar dienst door het lanid huis waarts keerde, door twee jonge mannen, die zich hadden verscholen, opgewacht en overweldigd. Het meisje moest in zeer overspannen toestand naar de „Inrichting voor Krankzinnigen en Ze nuwzieken" te Groningen worden overgebracht.. De daders zijn tot nog toe niet gevonden. In de omgeving van de Beitel onder de ge meente Heerlen werd een dame met haar doch ter uit Simpelveld door een manspersoon aange rand. Dank zij het krachtdadig optreden beiier dames nam de onverlaat de vlucht. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIG AUTO-ONGEL,ÜK. Gistermorgen te ongeveer half vier is op den Rijksweg 'AlkmaarDen Helder, even voorbij Het Zand een auto va nden heer Erase te Alk maar, waarin behalve de chauffeur, de zee-offi cier Posthuma uit Den Helder was gezeten, te gen de leuning van de brug over de Koetener- vaart bij de Kolksluis gereden en over den kop geslagen. De zee-officier werd met een zware hersenschudding opgenomen en na door den as sistent-geneesheer dr. Veen van Het Zand behan deld te zijn in zorgwekkenden toestand per zie kenauto van het vliegkamp De Kooy naar het Marine-Hospitaal te Den Helder vervoerd. De chaufefur is er, behoudens een gekneusde knie, goed afgekomen. De auto werd vrijwel totaal vernield. Omtrent de oorzaak van het ongeval gaf de chauffeur de slechte erichting en zijn on bekendheid met den weg ojp. AUTO-ONGELUK NABIJ BAARN Gistermiddag is op den Soestdij kerstraat weg tus- schen Baarn en Hilversum een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een winkelier uit Soest, die zich per auto in de richting van Hilversum begaf, wilde nabij de uitspanning „De Roskam" een vrachtauto passee- ren. Toevallig kwam uit de tegenovergestelde rich ting een andere auto. Om een botsing te voorkomen remde de winkelier onmiddellijk. Dit had tot gevolg dat de auto slipte. De laatste werd eerst tegen een boom geworpen en sloeg daarna onderstboven. Met ernstige inwendige kneuzingen werd de man naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. De auto werd ge heel verbrijzeld. EEN KISTJE ZOEK. Uit de machinekamer van een melkfabriek te Woerden is een kistje verdwenen., inhoudende een niet onbelangrijk bedrag aan geld. DiE POSITIE VAN HET AKKERROUW- BEDRIJF IN NOORD- EN ZUIBiHOLLANDi. De akkerbouwcommissie der H°Bandsche Mij. van Landbouw, die eenigen tijd geleden, aan de 'hand van de bekende bedrijfsuitkomsten 1929 '30 van een 'intensief akkerbouwbedrijf,een berekening opstelde over het resultaat van dat bedrijf, zooals dat bij de tegenwoordige prijzen zal worden in het boekjaar Mei 1930-'31, heeft gemeend ook eens een berekening te moeten ma ken van een akkerbouwbedrijf, dat- als gemiddeld type voor Noord- en Zuidholland is te beschou wen. De commissie heeft hiervoor de oppervlakte, welke door de akkerbouwgewassen in deze beide provincies wordt ingenomen, nagegaan en aan' de hand daarvan een bedrijf opgesteld, waarin de voornaamste dezer gewassen in dezelfde ver houding worden geteeld als de statistiek voor Noord- en Zuid-Holland aangeeft. Uit den aard der zaak moest het bedrijf hier door betrekkelijk groot worden genomen, ü.l. 50 Hl.A. en ook bij deze oppervlakte konden niet alle gewassen tot hun recht komen. Zoo is de 5 H.A. voor handelsgewassen vrij willekeurig besteed voor 1 H.A. vlas, '2 H.A. karwij en 2 H.A. spinazie. De commissie had evengoed ajuin of een ander gewas er bij kunnen betrekken. Intus- Bij Haaruitval en op plekken waar het haar erg 'dun ,wordfy de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol- Doe dit 1 óf 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk' en groeikrachtig. sohen doet dit weinig ter zake, daar het een slechts geringe oppervlakte betreft. De commis sie heeft voor dit bedrijf opbrengsten aangeno men, die, naar zij meent, goede gemiddelde oog sten vertegenwoordigen en daarbij rekening ge houden met d«n werkelijken toestand op 4 Aug. 1.930. Zoo is bij de opbrengst van aardappelen reke ning gehouden met een goeden oogst, waaraan intusschen de aardappelziekte reeds eenige schade heeft- toegebracht. Met de mogelijkheid van uit breiding is evenwel geen rekening gehouden. Bij de erwtenopbrengst kon rekening worden gehouden met het slechte oogStweer en de reeds waarneembare gevolgen daarvan, bij de bieten- opbrengst kon de in het algemeen gunstige stand van het gewas als richtsnoer worden genomen. De geldelijke opbrengst kon gunstiger worden beoordeeld da nin de vorige publicatie, idoor de stijging der prijzen van verschillende producten. Aangenomen is, dat alles is verkocht, behalve van voederbieten, klaver, karwij- en spinazie- stroo', die geheel »n het bedrijf verbruikt worden. Hieruit vloeit voort, dat voor zaai- en pootgoed en paardenvoer weer iets in uitgaaf moest wor de ngebracht. De uitgaven zijn zoo zorgvuldig mogelijk door de commissie getaxeerd, waarbij, wat de bemesting betreft, aangenomen is, dat de bietenkoppen en bladen op het land zijn achterge- bleveen en de paardenmest in het bedrijf is ge bruikt. Voor de taxatie der uitgaaf aan zaai- en poot goed is aangenomen, dat dit in den laatsten herfst en winter is gekocht. 'Aangenomen is, dat het bedrijf 10 werkpaarden telt en 1 melk koe. De opbrengst van deze koe wordt in het gezin en ten behoeve van arbeiders gebruikt. Het loon per Hl.A. is op f170 en de sociale lasten op f 10 per HAberekend. De ontvang sten, waaronder ook het eigen gebruik uit be drijf a f005, en de huurwaarde^ der woning a f300, is berekend, bedragen in totaal f24.156, terwijl de uitgaven in totaal beloopen f26.403.80. Het verlies voor den pachter bedraagt dus het verschil of f2247.80. Wordt aangenomen, dat het pachtersgezin ge leefd heeft van f 3000, dan zal, zoo zich de toe stand niete wijzigt, dit „typebedrijf" bij de ge noemde opbrengsten en uitgaven gemiddeld een kapitaalsachteruitgang voor den onbemiddelden pachter met zich brengen - van f 2247 en f 3000 is f5247. Faillissementen in Nederland UITGESPROKEN: 11 Augustus N. V. Tielsche Lompen- en Metaal handelmaatschappij vh. R. Engelsman, Tiel. 12 Aug. C. Jongejans, grossier in groenten, Haarlem, Zuid Polderstraat 29. 12 Aug. A. L. B. Huurman, groentenhandelaar, Haarlem, Spaafnwouderstraat 65. 12 Aug. J. P. Berkhout, timmerman en aan nemer Zandvoort, Swauestraat 31. 12 Aug. Tjibbe Sietsema, vroeger Haarlem, thans Heemstede, Jan van den Bergstraat 39. 12 Aug. Joh. Bremer, vh. Boekhandelaar, Zandvoort, Kostverlorenstraat 89a, vroeger te Amsterdam Weesperzijde 53. 12 Aug. N.V. Scholten en Co.'s Textielhandel, Amsterdam, kantoorhuodende Zandvóort, thans te Enschede, Emmastraat 60. Vernietigd door Gerechtshof te Amsterdam: 5 Aug. W. van Otegem te Amsterdam. Binnenland DE WINDHOOZEN VAN ZONDAG 3 AUGUSTUS. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut. Naar aanleiding van de windhoozen, die Zondag 3 Augustus aanzienlijke verwoestingen aanrichten te Oud-Gastel, Aalst (Lienden) en op het eiland Voorne is door het Kon. Ned. Meteor. Instituut een onderzoek ingesteld, dat blijkens de voorloopige re sultaten wel eenig idee zal kunnen geven omtrent de juistheid van de bestaande theorieën over hoos vorming. Deze theorieën veronderstellen dat een windhoos deel uitmaakt va neen grooaten horizontalen lucht- wervel, welks einden naar de aarde zijn omgebogen Over de draaiingsrichting van een dergelijken wer vel is men het echter nog niet eens. De een spreekt van een draaiing met de wijzers van de klok mee, de ander van een tegengestelde richting. Nu is het heel goed mogelijk, dat van de hoozen van den 3den Augustus, die van Voorne en Putten het eene uiteinde, die van Oud-Gastel en Aalst het andere uiteinde van den wervel hebben gevormd. De draaiingsrichting van beide hoozen zou dan verschil lend moeten zijn. Het is dus van veel belang deze te kunnen vaststellen. Een tweede interessante bijzonderheid is, dat het onweersgebied blijkens mededeelingen van vrijwilli ge waarnemers vrijwel geheel tusschen de beide banen der hoozen en hun verlengde in ligt, terwijl de meeste berichten van blikseminslag en hagelval in de banen van de hoozen liggen. Een grondig onderzoek zou dus niet alleen resul taten hebben kunnen geven voor de theorie van hoos vorming, maar ook nog van belang zijn bij een toet sing van eenige theorieën over het onweer. De hoofddirecteur van het Koo. Ned. Meteor. In stituut roept daarom de medewerking in van allen, die zich van het weer van 3 Augustus nog eenige bijzonderheden kunn enherinneren, door hen te ver zoeken, hiervan mededeeling te doen aan het In stituut Speciaal berichten van personen, die de hoos gezien hebben en de draaiingsrichting hebben kun nen vaststellen, zullen zeer op prijs gesteld worden. Verdere berichten omtrent onweer, tijd en trek richting van de bui, en vooral ook blikseminslag en hagelval zijn van groot belang. Het spreekt vanzelf, dat slechts die berichten waarde hebben, die op eigen waarneming berusten en waarbij de waarnemer zeker is, dat het door hem waargenomen verschijnsel verloopen is, zooals hi> beschrijft. Zeker zullen deze berichten er het hunne toe bij dragen om de verschijnselen, die zich bij hoosvor ming voordoen, theoretisch tot oplossing brengen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2