Rechtzaken ALKMAAR. VOOR DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 15 Augustus. Een zeer meegaande en geschikte overtreder. In de zitting fungeerde mr. Cpuvée als grif fier en was de rol van ambtenaar toebedeeld aan mr. v. Loockeren Campagne, die gaarne zijn Zon dag opofferde om het recht te dienen. De eerste verdachte, een zekere heer K. L. uiftf Winkel, was niet verschenen en gaf dus al zeer weinig moeilijkheden. Hij was op 7 Juli te Alk maar, terwijl hij een vierwielig motorrijtuig op de Kanaalkade, hoek Korte Nieuwsloot, een van rechts komende auto, bestuurd door den rentenier (T. Poorter, den voorrang 'te geven, tengevolge waardoor verwarring en aanrijding ontstond, zoo dat het rijtuig van den heer Poorter werd bescha digd. Dte heer L. was zeer welwillend, erkende ruiterlijk schuld en maakte geen bezwaar de ver oorzaakte schade te vergoeden. Deze verdienste lijke houding kwam hem bij het opleggen der straf ten goede en werd hem voor de verkeers overtreding, 1die tamelijk ernstig wordt geacht, slechts f15 boete of 15 dagen opgelegd. Niet met lofzang en gejuich ontvangen. De 26-jarige heer Joh. L„ binnenschipper, ter woonplaats Zuidscharwoude, heden terecht staan de ter zake een door hem veroorzaakte aanvaring in de Ringvaart onder Broek op Langendijk, werd niet bepaald door den kantonrechter op hartelijke wijze begroet met de mededeeling dat hij had gehandeld als een gek en zich als een on verschillige bonk' van een schipper had aange steld. Verdachte zou hl. onlangs in gezegde ring vaart-, terwijl de landbouwer N. Stet uit Heer- hugowaard, gezeten in een motorvletje met op sleeptouw een ander ongeladen schuitje, eveneens naderde, geen vaart, hebben verminderd, gestopt of achteruit, gestoomd, waardoor een aanvaring ontstond en de motor van 'Stet werd beschadigd door den schok. Verdachte erkende wel de aan varing, doch beweerde, dat de deklast op zijn eigen motorschuit hem het uitzicht belemmerde, ook had getuige Stet geen signaal gegeven, noch de voorgeschreven sleepvlag gebruikt. De amb tenaar was echter van meenïng, tlat deze tekort komingen in geen geval den verdachte descul- peerden en werd gevorderd f 15 boete of 15 dagen, benevens toewijzing der door den heer Stet ingestelde civiele vordering ten bedrage van f 12.45. Verdachte werd overeenkomstig dit re quisitoir door den kantonrechter veroordeeld. Een rijwielhandelaar is overeenkomstig art. 437 wetb. van strafrecht, verplicht er een dagregister op na te houden. De heer Oom. de W'n 43-jarig rijwielhande laar te Castricum, die zich aan bovengemelde be paling niet had gehouden, wat op 12 Juli in verband met een onderzoek in een andere zaak, werd geconstateerd, stond heden te dier zake terecht. Het mocht hem niet baten dat hij be weerde zoon register niet noodig te hebben, daar hij nimmer gebruikte rijwielen opkocht, afge scheiden nog van het feit, dat op 10 Juli zijn eehtgenoote een gebruikt rijwiel had ingekocht van zekeren Ja nvan Kolk uit Heemskerk, spreekt de wet te dien aanzien zeer duidelijk en werd hem ten overvloede het artikel ook nog eens duidelijk voorgelezen. Bedoeld artikel kan worden aangeemerkt als afweergeschut tegen zwijntjesjagers, zooals de kantonrechter verdach te, alvorens hem tot f 10 "boete of 10 dagen te veroordeelen, duidelijk maakte. De heer de W. is inmiddels zoo verstandig geweest, zich een der gelijk register aan te schaffen ter besparing van meerdere moeilijkheden. 'n Verkeerde kameraad en 7 potjes bier. De 26-jarige loswerkman Willem K. te Alk maar verscheen in qualiteit van verdachte voor den kantonrechter wegens overtreding van art. 453 wetb. v. strafrecht en wel omdat hij op 16 Juli aldaar in de Hekelstraat was aangetrof fen in kennelijken staat van dronkenschap. Het ergste was echter, dat de jonge man reeds bij herhaling voor die onmatigheid is veroordeeld en UU eindelijk ernstig in aanmerking kwam voor opzending naar de Rijkswerkinrichting te Hoorn, in de wandeling krententuin genoemd. De verdachte, 'n niet bepaald frissehe ver schijning ,die moeilijk spreekt, beklaagde er zich over dat hij, wanneer hij eens 'n enkele maal beschonken is, steeds gesnapt wordt. Hij drinkt niet zooveel, maar hij had een verkeerden kame raad en die had hem onthaald op 7 potjes bier, welk kwantum hem, vreemd genoeg, te machtig bleek te zijn. Hij vertoefde destijds in een volks- logement, doch was nu bij zijn zuster thuis en dronk 'heelemaal niet meer. De heer ambtenaar wees op de recidive en was van meen'ing, dat hier krachtig moest worden opgetreden, réden waarom gevorderd werd 3 dagen hechtenis en opzending voor den tijd van 3 maanden. Verdach te beloofde beslist beterschap en verzocht ditmaal nog genade voor recht te doen gelden, doch lie kantonrechter, overtuigd van de waardeloosheid van die mooie beloften, 'bleek onvermurwbaar én vonniste conform eisch. Vermoedelijk is de rechtbank echter nog niet van den veroordeelde af, daar deze het voornemen te kennen gaf, in h'^er beroe pte willen komen. Duidelijke aanduiding van parkeerverbod gewen,sekt. De heer Klaas Sp. wonende te Amsterdam, en Ihandelaar in een onverteerbaar, doch niettemin nuttig artikel, namelijk grint, had op 29 ,M|ei aan het einde van de Nieuwpoortslaan de door hem in zaken gebruikte auto geplaatst en een kenenis verzocht er tijdens zijn afwezigheid een oogje op te willen houden. Die opdracht kon evenwel niet beletten, dat tegen den heer S,p. pro- ooesverbaal werd gemaakt wegens het innemen van eelt verboden standplaats. De heer Sp. erken de het feit, doch beklaagde er zich over dat! in idle gemeente Alkmaar niet door het aanbrengen van waarschuwingsborden duidelijk werd kenbaar ge- maakt aan vreemdelingen, waar het parkeeren is j verboden. In andere groote plaatsen geschiedt zulks wel en wordt overtreding voorkomen. D|e kantonrechter ging volkomen accoord met het beezwaar van den verdachte en veroordeelde hem j dan ook 'tot een geringe straf en wél f 1 boeto subsidiair 1 dag hechtenis. Al te druk op de gezondheid van den jubilaris gedronken. Volgens procesverbaal van de rijksveldwacht- dienaren, de heeren Bergsma en G. Miné, zou op I I Jul iter gelegenheid van het zilveren ambts- jubileum va nden burgemeester van Heiloo, den beroeploozen heer O. R. aldaar, des namiddags kwart voor 8 uur hebbe nverkeerd in kennelijken staat van dronkenschap, nader genoemd in de toelichting op artikel 453 wetb. v. strafrecht. Op grond van de enorme drukte die 'destijds in het feestvierende dorp heerschte, hadden de veldwachters zich alleen bepaald tot het opma ken van een procesverbaal. De delinquent, echter heden ter zitting gedagvaard en in persoon aan wezig, ontkende beslist destijds beschonken te zijn geweest. Men zou zulks bij den majoor der Rijksveldwacht Steen, die absoluut geen aanmer king had op zijn houding en hem den geheelen avond had kunnen gadeslaan, kunnen informee- ren. Waar geen verbalisanten als getuigen waren gedagvaard, kon geen repliek op dit verweer worden geleverd en werd alzoo de zaak aangehou den tot de zitting van a.s. week. Een al te drukke kermisklant. Op 14 Juli, ter gelegenheid van de kermis te Scher merhorn, bevond zich In het druk bezochte café van den heer Schreur, ook de 20-jarige slager Fre- derik Joh. D. uit de Rijp welk jongmensch blijkbaar meer had geconsumeerd aan opwekkende dranken dan voor zijn gemoedsrust nuttig was, van welke op gewonden stemming hij blijk gaf door uitdaging tot vechten en de bril van de neus van den toegesnelden caféhouder te slaan. De 2 aanwezige rijksveldwach ters brig. Talsma en zijn collega Vermeulen maakten een einde aan het kabaal en tevens proces verbaal op tegen den heer D., terzake het in staat van dron kenschap de orde verstoren, zulks met het voor den verdachte minder aangename gevolg, dat hij, ondanks zijn besliste ontkentenis werd veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De dagvaarding klopte niet, waarvan de verdachte profiteerde. De 30-jarige heer Joh. S.t, vrachtrijder te Cast ricum stond terecht naar aanleiding van het straf bare feit, dat hij op 15 Juli te Limmen met zijn vrachtauto zou hebben stilgestaan op het midden van den Rijksstraatweg, wat echter heden door den comparant werd ontkend. Hij gaf het ten laste gelegde wel toe, doch dit was geschied op den Westerweg. Het bleek dan ook dat ook In het proces verbaal de Westerweg als plaats der overtreding was genoemd. Aangezien op het foutieve stuk geen recht kon worden gedaan, verzocht de waarn. ambtenaar intrekking, doch de kantonrechter ging nog een stapje verder en sprak den vrachtrijder vrij. Denk er aanhet tarief is 10 gulden boete. Een jonge dame, wonenede Middelweg Heerhugo- waard, de 22-jarige mej. Quurt Maria K., was te Alkmaar in flagrante delicto betrapt op de overtre ding dat zij zich onder den bekenden tunnel bij den Bergerweg op haar fiets had voortbewogen met ver- ontachtzaming van het aangebrachte verbodsbord en stond nu deswege terecht. Zij beriep zich in de eerste plaats op de onbekendheid met het verbod en subsidiair beweerde het meisje, dat zij was voort gepeddeld met een voet op het pedaal, wat echter gelijk staat met formeel voortrijden en dus strafbaar held niet opheft of verzacht. De ambtenaar vorderde casu quo f3 boete of 3 dagen, welke vordering de kantonrechter echter onvoldoende achtte. Het ta rief is momenteel opgevoerd tot 10 gulden. Niettemin wilde de kantonrechter het openbaar ministerie niet al te diep in de shaduw stellen en bepaalde hij de straf op f 5 boete of 5 dagen. Die het dichtst bij den kachel zit brandt zich 't eerst Een te Alkmaar zijn bedrijf uitoefenend caféhouder de heer H. L„ moest zich verantwoorden wegens de overtreding dat hij in den nacht van 9 Aug. na slui tingstijd nog een bezoeker in zijn lokaliteit aanwezig had. Genoemde heer erkende zulks, maar voegde er ter verontschuldiging bij, dat genoemde heer zoo beleefd was geweest, hem met zijn auto uit een na burig dorp, alwaar de caféhouder voor zaken had vertoefd thuis te brengen. Deze heer werd toen door verdachte uit erkentelijkheid verzocht even binnen te komen en voor zijn rekening iets te gebruiken. Er was dus geen sprake van winstbejag. De kantonrech ter wilde een en ander van den caféhouder, die nim mer in conflict komt door dergelijke overtredingen gaarne accepteeren en legde geen hooger straf op dan f 3 boete of 3 dagen. Verschil van snelheidstaxatie. De heer Joh: H., koopman te Alkmaar, die vol gens proces verbaal op 9 Augustus te Bergen met zijn vierwielig motorrijtuig zou hebben gereden met een snelheid van 38.4 kilometer, terwijl aldaar in de Dorpstraat slechts 20 kilometer was toegestaan, stond heden te dier zake terecht, beweerende dat hij naar zijn meening een snelheid van ruim 38 ki lometer beslist niet had ontwikkeld. Er werd echter meer vertrouwen gesteld in de chronometer van den verbalisant, dan In de ruwe schatting van den heer H. en deze dientengevolge veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechteins. Uit den Omtrek INGEZONDEN Nieuwstijdingen BEDRIJF STOPGEZET. Wegens slapte in het bedrijf zal de N,V. i- Stoom- olie en lijnkoekenfabriek Sillevis en Rut ten te Leiderdorp haar bedrijf stopzetten. Het personeel is tegen September ontslag aangezegd. MUZIKANT DOODGESTOKEN. Woensdagavond heeft een bruiloftsfeest in Straclen een droevig slot gehad, meldt „Die Tijd". Toen na afloop drie muzikanten zich huiswaarts begaven, kregen zij twist onde relkaar, met het gevolg, dat een hunner zijn makker doodstak. Door den deride van het trio werd toen' de dader zoodanig onderhanden genomen, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. WINDHOOS BOVEN ALKMAAR. Donderdagmorgen is een windhoos over Alkmaar getrokken, die zich in den beginne nogal ernstig liet aanzien, maar die bij nadere beschouwing geen groote schade heeft aangericht. Aan de Turfmarkt werden van verschillende perceelen de daken vrij ernstig beschadigd. Van een drietal woningen wer den in de daken gaten van ongeveer een vierkanten meter geslagen en in de buurt van het Heiligland werd een handkar door den wind opgenomen en tegen een luifel gesmakt. Vandaar werd de kar te ruggeworpen door de ruiten van een fruitwinkel welke vernield werden. Eenige perceelen verder wer den de ruiten van een vijftal bovenramen ingedrukt Elders in die buurt werden booben ontworteld ter wijl veel daar geteelde tuinbouwgewassen uit den grond werden getrokken. In het Noord-Hollandsch kanaal kwam de hoos bij de Turfmarkt in het water terecht dat daardoor een draaiende beweging kreeg en een achttal meter omhoog werd getrokken. De waterzuil bedreigde de daar dienst doende noordpont, welke voor eenlgen tijd werd stogezet. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat tijdens een plotselingen hevigen regenval te Alkmaar een groot aantal musschen zoo versuft waren, dat zij zich niet van haar plaats konden bewegen. Op de Laat wisten eenige jongens In een oogenblik tijds een zeventigtal dezer dieren met de hand te grij pen. Buitenland AUGUSTUS WINTERMAAND!. Sneeuwval bij Parijs.' In de omgeving van Parijs heeft het Donderdag gesneeuwd. In de voorstad St. Germain en in de nabijgelegen dorpen vielen urenlang dikke sneeuwvlokken, hetgeen sedert menschenheugenis nog nimmer in Augustus ïs voorgekomen. Aan de Noord-Eransche kust woeden ophieuw zware stormen. Pe scheepvaart over het Kanaal naar Engeland is "bijna geheel stopgezet. NOODWEER BOVEN HAMBURG. Dreigende overstroomingen. Gistermiddag woedde een zwaar onweder, dat gepaard ging met geweldige regens en sterken N.W. storm, di.e hier en daar een snelheid van 271/2 secondenméter bereikte, boven Hamburg en omgeving. Regen en storm duurden gistermorgen nog voort. I11 de mondingen van Elbe en Weser worden groote watermassa's naar binnen gedre ven zoodat overstroomingen dreigen. SNELTREIN ONTSPOORD. Eenige reizigers lieht gewond. In het station van Ie Mans is een uit Parijs komenden sneltrein ontspoord. Daar de trein op het oogenblik van de ontspo ring slechts met geringe snelheid reed, werden slechts eenige reizigers licht gewond. De loco- motiee fen zes personenwagens ontspoorden. DE GEVOLGEN DjER DROOGTE IN DE VEREEN. S|TATEiN. Beschermingsmaatregelen ten be hoeve van de bevolking en de open bare gezondheid. Hoover en de gouverneurs der staten zijn het eens geworden over een program van samenwer king nopens de hulp aan gezinnen die tengevolge van den slechten oogst een moeilijken winter tegemoet gaan benevens ten aanzien van maat regelen in het belang van de volksgezondheid en om het verlies Van vee tegen te gaan. Het program zal worden uitgevoerd door mid del van voorschotten van openbare lichamen en particulieren aan het Roode Kruis. Die organisatie der hulpverleening. De door Hoover bijeengeroepen conferentie van gouverneurs, welke zal beraadslagen over de in verband met de droogte te nemen hulpmaatrege len, is gistermiddag in hét Witte Huis geopend. Zij werd bijgewoond door de gouverneurs van tien staten in het door de droogte ge'teisterde ge bied en vertegenwoordigers van 'de gouverneurs der andere staten. Hoover hoopt den grondslag te leggen voor een krachtige plaatselijke en staatsondersteu- ningsorganisatie door de adviezen te verzamelen van alle staatsvertegenwooTdigers. Vóór de vergadering verklaarde de afgevaar digde Kentucky, dat de maisoogst in zijn staat slechts 10 pC.t. bedroeg van den normalen, de tabaksoogst 20 pOt., de hooioogst 5 pCl. Het hooggerechtshof in den staat New York heeft een scheidsrechter aangewezen om na te gaan of de handelaars in melk e.a. levensmidde len, die een combinatie hebben gevormd om de prijzen te verhoogen, de droogte gebruiken als voorwendsel om zich ten koste van het publiek te verrijken. ((Hbld.) KUSSEN VERBODEN. Te Florence werd een jongeman die een politie verordening overtrad door op een bank in een dei- stadsparken in het openbaar zijn verloofdetekussen, veroordeeld tot 3 maaden en tien dagen gevange nisstraf: Het meisje werd veroordeeld tot 3 maaden gevangenisstraf omdat zij zich zonder verzet had laten kussen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een plaatsje in uw zooveel gelezen blad Bij voorbaat mijn dank. Voor een paar weken terug schreef de geachte heer H. J. Houtkooper een ingezonden stuk in uw blad dat vele gemoederen in beweging heeft ge bracht. Hij schreef o.a., dat zijn meening was, dat de tuin ders geholpen moesten en konden worden door het Centraal Bureau omdat dit college nog tonnen gouds aanwezig zijn, dat dit op waarheid berust, want er is van de andere zijde een doodzwijgen op gevolgd en de hr. Houtkooper zal zoo maar niet wat schrijven zonder dat hij dit aan kan toon en. Hoe komt dit college aan dat geld, is het soms nog afkomstig uit de mobilisatiejaren, toen de N.U.M nog in volle werking was? Of heeft het Centraal Bureau nog inkomsten van een of ander reservefonds van de N.U.M.? Van dit alles weten wij tuinders niets, hoewel wij dit toch wel terdege behooren te weten, omdat dit toch de leiding is van de organisatie. Dit weet ik wel, dat in de vergadering van de L. G.C. den 2den Februari 1921, gehouden te Sint Pan- cras, toen besloten is, om de N.U.M. te liquideeren en de tuinders uit te betalen, dat is later ook ge schied, nl. die uitbetaling. Naar mijn meening is den menschen toen toch niet alles uitgekeerd wat er wel in bezit was van de N.U.M., want in „de Courant" „Het Nieuws van den Dag" verscheen dien zelfden tijd een verkorte maandstaat der N.U.M. per 30 Juni 1921 van den volgenden inhoud: in kas f6589.701/'. bankiers f 1101253.64, 3 procent Duitsche schatkistbiljetten f 15550000, Fransche regeering (onder garantie van den staat der Nederlanden f30000000, Nederlandsch schatkistpapier f2400000, beleening u.g. op N.UM aandeelen f915300, debiteuren f8233648.511/» diverse rekeningen f500451.391/,!, totaal f 58707243.45V2. Aandeelenkapitaal f5000000, 5 procent schuldbrie ven serie A uitgegeven f 135000, crediteuren een be drag van f 2653670.53'/:!, diverse rekeningen een be drag van f8578929. 84, reservefonds f42339643,08, totaal f 58707243.451/» Dit zijn cijfers die toch een woordje meespreken. Ik geef tenminste eiken lezer in overweging om eens rustig deze cijfers te bekijken en een oogen blik na te denken, is er nu van al dat geld niets meer over of heeft het Centraal Bureau de rente van dit een of ander kapitaal of schuldbiljetten. Hoe is de N.U.M. ontstaan en hoe kwam de N.U.M. aan deze kapitalen.? De N.U.M. is ontstaan door den toestand waarin ons land in 19141918 verkeerde en het kapitaal is ontstaan door de landbouwende bevolking, of de tuinder in die dagen uitgebuit is of niet, dit laat ik aan de lezers ter beoordeeling zelf, maar zij had den in 1921 de millioenen nog en dit is mijn overtui ging, dat dit geld en deze aandeelen er nog zijn of er behooren te zijn. Mijn ideaal zou wezen, indien dit geld er nog is, dat nu de organisatie moet zorgen, dat de nood der tuinders door dit geld gelenigd wordt. U, Mijnheer de Redacteur, mijn welgemeenden dank, JB. DE VRIES Jr. Sint Pancras. 14 Augustus 1930. Radio-Omroep Eerste Lanfedijker Radio-Centrale D. Scliuitemaker Jr., Noordscharwoude PROGRAMMA HILVERSUM. Zondag 17 Augustus. 9—9.30 orgelspel. 9.30—10 tuinieren. 10—12 morgen concert. 12—12.30 volksuniversiteit. 12.302 middag- muziek. 2—2.30 boeken. 2.304.15 middagconcert. 4.305 lezing over Berlijn. 56 concert. 66.30 V. P.R.O. jeugdhalfuur. 6.308. V.P.R.O. wijdingsuur. 8—9.10 klompenpolka. 9.10—9.30 kamermuziek. 9.30 11 concert. 9.4510.25 tooneelspel. 1112 platen. Maandag 18 Augustus. 810 platenconcert. 1010.15 morgenwijding. 10.20 12 Asta-theater. 122 lunchmuziek. 2—2.45 orgel concert. 2.454 concert. 4.305.30 kinderuur. 5.30— 7.15 Gron. Oorkestvereeniging. 7.157.45 tooneel- halfuur. 89 concert Louis Schmidt. 99.45 tooneel. 9.4511 populair concert. 1112 platen. Dinsdag 19 Augustus. 810 platenconcert. 10—10.15 morgenwijding. 10.30 —12 Tuschinsky. 122 middagmuziek. 2—3 platen. 3.304.30 café Moderne. 4.30—5 kindrekoorzang. 5 —5.30 verhaaltjes. 5.307.15 Amst. orkestvereeniging 7.157.45 volksuniversiteit. 810 concert Louis Schmidt. 8.309 kamermuziek. 1011.30 revue „Sot- ternij en Satyre" 11.3012 platen. Woensdag 20 Augustus. 89 orgelconcert. 910 platen. 1015 morgenwij ding. 10.1511.30 ziekenuur. 11.30—12 platen. 12.15 2 middagconcert. 2.303.30 kindermatinée. 3.304.30 maak het zelf. 4.305.00 orgelspel. 55.45 kindervra gen. 5.45—7 concert. 77.45 literatuur. 8—10.30 Kur- haus. 10.3012 platen. Donderdag 21 Augustus. 810 platen. 1010.15 morgenwijding. 10.3012 mor genconcert. 2—3 platen. 33.30 solistenconcert. 4 5 ziekenuur. 5—5.30 lezing. 5.30—6.45 Asta-theater. 6.457.15 sport 7.157.45 volksuniversiteit. 810.30 Italiaansche opera. 99.40 orgelconcert. 10.4512 dansmuziek. Vrijdag 22 Augustus. 89 orgelconcert. 9—10 platen. 1010.15 morgenwij ding. 10.1511.30 ziekenuur. 11.3012 platen. 12.15 2 middagconcert. 23 platen. 34 concert. 4 4.45 onze keuken. 4.455.45 sprookjes. 5.457.45 vooravondconcert. 811 weekuitzending V.P.R.O. 11 —12 platen. Zaterdag 23 Augustus. 89 orgelconcert. 910 platen. 1010.15 morgenwij ding. 10.15—11.30 ziekenuur. 11.30—12 platen. 12.15 —2 middagconcert. 2—2.45 liedjes. 2.454.15 concert. 4.154.45 fotografie. 4.455.30 lezing. 5.306 lezing. 67 kinedruur. 7—7.45 mededeelingen. 811.15 con cert en koorspel. 11.1512 platen. PROGRAMMA HUIZEN. Zondag 17 Augustus. K.R.O. 8.309.25 morgenwijding. 9.25—11 hoog mis. 11—12 platen. 12.15—12.30 toespraak. 12.30—1.30 lunchmuziek. 1.302 literatuur. 2—2.30 platen. 2.30

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4