Uit den Omtrek Radiorubriek - - SPORT EN WEDSTRIJDEN Rechtzaken FT. MAARTEN. Een oplichter is veelal tijk aan fantasie en weet steeds weer nieuwe trucs voor zijn werk uit te denken. Zoo vervoegde zich dezer dagen tc Eenigenburg, iemand bij enkele ingezetenen mét de mededeeling dat hij lotendebitant was en de baas een lot van hem had gekocht, waarop 40000 mark of wel f 20.000 Hollandsch geld was gevallen. Was de baas wel thuis, dan liep dit mis, maar zoo niet dan was hij bereid na ont vangst van f 6, als noodzakelijke onkosten, dg 40.000 mark aan de vrouw uit te betalen."'" Een slachtoffer wist hij te vangen en wel een vrouw uit een gróót én arm gezin. N{a, betaling der onkosten en ontvangst der 4 briefjes a 10000 mark, kunnen wij begrijpelijk de gemoedstoestand van dit vrouwtje indenken. Maar na een poosje nadenken kwam toch twijfel bij haar op en begaf zij zich met haar marken naar een aldaar wonend Duitsch vrouwtje, wel ke haar de ontstellende mededeeling deed dat het waardelooze oorlogsmarken waren. Men zij dus gewaarschuwd. Bij de politie is aangifte gedaan. Het signalement van dit heerschap is goed opgenomen en luidt: lang en smal, geel aange zicht, klein zwart snorretje, donkere jas, bruine pet en witte klompen, rijdt op een oud rijwiel zonder kettingkast. UIT DE RADIO-BLADEN. 16 Augustns 1930. In „Radio-Exprees" lezen we een artikel over het photo-telegrafische verkeer. J. Oorver ver volgt zijn artikel over „Eindlampen en de onver - vormd afgegeven energie". Verschillende artike len in dit tijdschrift handelen over televisie'. In de kortegolfrubriek treffen we 'het slot van een bijdrage voor rustige radio-ontvangst aan. „(Radio-Wereld" deelt mede, dat de redactie van dit tijdschrift toestemming heeft gevraagd aan de regeering om televisie-experimenten te doen. Een uitvoerig artikel is gewijd ian het identificeeren van radio-storingen. J. E. Weenink geeft een beschrijving van een 'toestel, dat voor alle golflengten geschikt is. Voorts nog een arti kel over de radio bij de Indië-vluchten en de vaste rubrieken „Kortegolf-amateurisme" en „Op I uisterpost". In het openingsartikel van de „Nationale Ra dio-Gids" lezen we het antwoord op een artikel in de „Radiobode". Aangekondigd wordt, dat de N.R.O. een „uurtje voor oudere kinderen" georganiseerd heeft. Hans Schnabel vertelt, hoe verschillende radio-storingen geïdentificeerd kun- nenï worden. Voorts artikelen over de hinderwet, netstoringen en radio-reclame. De „Omroepgids" brengt verschillende inte ressante artikelen. Onider de titels „Verkeers problemen, „Gevaren van electriciteit" en „Mo dern snelverkeer" treffen we programmabespre kingen aan. In drie andere uitvoerige artikelen wordt de meening van de N.C.R.V. uiteengezet betreffende verschillende vraagstukken, die ver band houden met de omroeptoestanden in Neder land. In het „Kinderhoekje" worden de namen van winnaars van prijsvragen opgegeven, terwijl Jan Zwart correspondentie voert over zijn or gelconcerten. De „Radiobode" schrijft nog een en ander over „radio-onrecht" en publiceert interessante pro gramma-besprekingen. Van „Uiltje" treffen we een comiseh artikel aan. Voorts de vaste rubrie ken. Wederom publiceert de „Radiogids" een ar tikel over het zendervraagstuk. „André" be spreekt de V.A.RlA.-concertenEen andere bij drage handelt over de komende radio-tentoon stelling te Berlijn. Voorts programma-besprekin gen en vereenigingsnieuws. Voor Huis en hof IETS OVER HET BEMESTEN VAN AARDBEIEN. De voornaamste factoren tot het verkrijgen van een grootc oogst aardbeien zijn: de soort, een flink losgemaakte grond, en een ruime, doelma tige bemesting. Vooral bij de bemesting worden wel eens fouten gemaakt, niet alleen bij de keuze der meststoffen, maar ook omdat de practijk de bemesting op aardbeien niet altijd op het juiste 1 ijdstip toepeast. De beste en doelmatigst bemes te aardbeien geven de meeste en mooiste vruchten. In den regel wordt bij het aanleggen der aardbeien flink gebruik gemaakt van mest of compost, de volgende jaren kan men deze echter minder gemakkelijk toeedienen, vooral niet wan neer men, zooals op de meeste plaatsen het geval is, de bedden vol laat loopen. Men is dan geheel op het gebruik van kunstmeststoffen aangewe zen. Trouwens waar de teelt eenigszins in het groot wordt gedreven, zal men bovenstaande ma nier niet altijd kunnen toepassen en reeds van het begin af kunstmest moeten gebruiken. Wil men nu zijn aardbeien volledig bemesten dan zou men gébruik kunnen maken van Zwa velzuren ammoniak heeft een geleidelijke werking en een langdurige, welke juist bij aardbeien ver langd wordt. Vele telers hebben door de slechte resultaten, wélke zij bereikten door geven van te groote hoeveelheden drijvende stikstofmest, de stikstof geheel achterwege gelaten, wat zich na tuurlijk aan de opbrengst wreekte. Op de stik stof komt het dus bij een doelmatige bemesting van aardbeien vooral aan. Bij» het gebruik van enkel kunstmest zou ik dan willen geven per Are 34 Kg. zwavelzuren ammoniak, 34 Kg. patentkali en 45 Kg. su perfosfaat of Thomasslakkenmeel. Van de stikstof zou ik nu zoo spoe'dig mogelijk de helft willen geven, in de herfst of winter de kali en hiet fosforzuur en de rest van de stikstof vroeg in het voorjaar. Worden de aardbeien met ruim stalmest of compost aangelegd, dan geeft men na geen zwavelzuren ammoniak, maar een weinig kali of fosforzuur om in den winter of vroege voorjaar weer de halve volledige bemesting te geven. Dan wijzen wij hier nog op de volledige, mest stof Nitrophoske IG met een gehalte stikstof van I61/0 pDt. aan fosforzuur van I61/2 pet., aan kali van 121/2 pet. Deze meststof heeft in de prak tijk 'bewezen voor aardbeien uitstekend te zijn. Men gebruikt van deze meststof dan 45 Kg. per Are, waarvan men ongeveer 2 Kg. zoo spoe dig mogelijk, de rest in het vroege voorjaar geeft. Nieuwstijdingen AUTOMOBIEL TE WATER. 1 Twee mensehen overleden. Zondag is op de Ter Aarsche Zuwe onder de gemeente Vinkeveen een ernstig auto-ongeval ge beurd, waarbij twee :menschenlevens verloren gin gen. De heer en mevrouw Zuiddam, uit Breuke- len, reden per auto van Vinkeveen naar de plaats hunner inwoning. In de gevaarlijke bocht nabij de „Oude Bonte Koe" geraakte de echtgenoote van den heer Zuid- dam, die de auto bestuurde, plotseling de macht over haar stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot die langs de Zu^je ligt, reed. De heer Zuid- dam werd levenloos opgehaald. Toen men de vrouw tenslotte bevrijd had, gaf het slachtoffer nog teekenen van leven. Dr. Pierrot van Vinke veen was spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig. Nadat de vrouw bij een veehouder was binnengebracht, is zij eenige uren later aan de verwondingen overleden. HOOG WATER. Uit Friesland schrijft men aan het Nbld. v. 't Noorden: Het Provinciaal, Friesch stoomgemaal bij Ta- kozijl werkt met zijn groote capaciteit op volle kracht nacht en dag, maar desondanks wordt de stand van het boezemwater in Friesland nog niet lager. Tegen regens als de jongste dagen kan geen stoomgemaal het bolwerken, al verwerkt het in een etmaal ook duizenden bij duizenden stères water, zooals het bovengenoemde. Doordat al meer en meer ingepolderd is, wordt de Friesche boezem kleiner en is de waterstand des te gauwer hooger. Wij konden ons overtuigen van den hoogeö waterstand zonder op de peilschalen behoeven te kijken. We zagen weilanden, waarop eenïge centime ter swa'ter stond, waar de grassprieten nog net bovenuit staken en door de golven werden heen en weer gewiegd. .Cl kwam dit land morgen weer droog, dan zou zoo verzekerde men ons het gras toch verloren zijn, omdat het vee het niet meer zou' willen eten. In het merengebied lag op de meeste' maadlanden nog de tweede snede gras, half hooi, half gras, en drijvende op of in het water. Elders was een groot deel van den oogst al naar het aangrenzende meer of poeltje wegge dreven en wat nog op het land achtergebleven was rook naar visch. Het was al min of meer bedorven en dan be hoeft men met dat voedsel niet bij het vee te komen. Het heeft aan den geur al meer dan genoeg en wendt direct zijn kop er af. Bij informatie bleek" ons dat een keuterboer een stukje aan de meer kant gehuurd had voor vijf honderd gulden. Er ston dflink gras op en men achtte de pacht dan stond flink gras op en men achtte de pacht dan ook niet te hoog. Hij liet het land maaien en nu hij het oogsten zal is het hooi weggedreven of bedorven. Uit dit voorbeeld is bij benadering wel op te maken dat de huidige waterstand in Friesland met zijn groot complex maadland een schade meebrengt van duizende guldens voor "de pach ters, waaronder velen, die tot de kleine luiden behooren. BIJ HEIT ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag tusschen 2 en half drie was de 24-jarige kantoorbediende H. J. U. uit Am sterdam in den Am stel onder Ouderkerk aan het zwemmen. Hoewel U een geoefend zwemmer was kwam hij door onbekende oorzaak plotseling te zinken. Men ging aan het werk om den drenke ling op te halen en ook de politie van Ouden- kerk werd gewaarschuwd. Na eenigen tijd slaagde men er in het lichaam van U. op'te halen. Gerui- men tijd was men bezig met te trachten het be- wuitzijn van den drenkeling op te wekken. Na 21/2 uur werken bleken de levensgeesten echter te zijn geweken. Per auto van den Amsterdam- schen G.G. en G.D., werd het stoffelijk over schot van den ongelukkige naar het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam vervoerd. klasse eoupïé een bejaard heer, die onderweg be wusteloos was geworden. Hij is kort daarop "ovW^ leden. 1 EEN ONVERLAAT UIT BINNENWIJZED? Wij lezen in de „N. Hoornsche Crt.": Zondagmiddag werd het stille strand te Zand- voort in opschudding gébracht door een onver laat, die het strand trachtte onveilig te maken. Een heer, die vroeger werkzaam geweest was bij de politie en die reeds eerder verdachte ge volgd had, had nu zijn intrek genomen in het Grand Hotel aldaar. Zondagmiddag omstreeks half vijf ontdekte hij hem weer. Hij hield hem in het oog en zag dat hij een 7-jarig meisje in badcostuum aanrandde met niet nader aan te dui den handelingen. De hee rsnelde toe; de man werd gegrepen en verdedigde zich heftig. Hij werd naar den politie- strandpost overgebracht, gevolgd door een ver ontwaardigde menigte. Bij verhoor bleek het te zijn de 48-jarige A. H. uit Binnenwijzend (Noord-Holland), thans zonder beroep. houden, dan zou afbreking kunnen volgen en bovendien zou zij gestraft kunnen worden, door eenigen tijd niet te mogen uitzenden, j De V.A.R.A. legde zich bij dit verbod neer. Zij wilde niet het risico loopen eenigen tijd niet te mogen uitzenden. Maar de heer Zwertbroek protesteerde krachtig tegen dit besluit van do commissie. En wel speciaal ook tegen het feit, dat een'zoo ingrijpend besluit was genomen nu mi- I nister Reymer met vacantie is, zoodat een on- I middellijk "beroep op hem niet mogelijk is. Het beroep zal daarom nog niet achterwege blijven. EEN TUR NHR 8UITVAART. Over de uitvaartplechtigheden en begrafenis van den Joecho-Slavischen turner Anton Malej, die bij het te Luxemburg gehouden landentour- nooi op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, schreef Stukelj, eveneens lid der Joego-Slavische afdeeling, de volgende bizonderheiden aan „De Turner": „'Bij ons heeft zijn dood onmiddellijk een Na- tionalen rouw veroorzaakt. Men heeft hem als een held begraven. Zijn kist was overdekt, met kransen (meer dan 60). Er waren er van den ko ning, al de ministers en een massa van de hoogste personaliteiten. Zoo si erven bij ons slechts de grootste man nen. Het land was gansch zwart bevlagd en nu nog hebben in vele steden rouwplechtigheden plaats. De moeder werd met een inschrijving geholpen, en wij verwachten, dat ook de 'Staat haar zal gedenken. We hebben hem eerst op de baar gezet te Ljubljana, doch hij werd in zijn geboortedorp, vier uren sporens van Ljubljana, begraven. Do mensehen hebben geweend zooals kinderen. Dr. Murnik vooral heeft een schoone afscheidsrede gehouden. In den lijkstoet waren ook de verte genwoordigers van den koning en alle overheids personen. j Met dit treurig ongeluk heeft onze Natie weder bewezen, dat het Turnen, met zijn idealisme, een nationale zaak geworden is." EEN AL TE IJVERIGE TIMMERMAN. Activiteit van een nachtwaker. Een waker van den Eersten 's Gravenhaagschen Nachtveiligheidsdienst vond Vrijdagavond half elf aan de voordeur van een woning aan de Laan van Nieuw Oost-Indië 277 het raampje open. Hij stelde den bewoner, die naar hem bekend was zich in een nabijgelegen huis bevond, daarvan in kennis, waarna het raampje aan de binnenzijde werd afgesloten. Om half zes in den ochtend zag deze waker echter, dat in den tuin van het naastliggende perceel aan de Laan van Nieuw Oost-Indië, op den hoek van de Louise de Colignystraat, een man met een ladder en eenig gereedschap aanwe zig was. De waker informeerde nu, wat de man op een zóó vroeg uur daar kwam doen en "kreeg ten antwoord, dat hij timmerman was en herstel lingen kwam verrichten. Intusschen bleef de wa ker den „timmerman" gezelschap houden, doch deze scheen daarop weinig gesteld, althans even later zeide de timmerman dat hij het nog wel wat te vroeg vond om de bewoners wakker te maken en dat hij straks terug zou komen. ladder en gereedschap werden in den tuin achtergelaten en de vroege werkman verwijderde zich. Van dat oogenblik af bleef de waker de wacht houden bij den tuin; doch om acht uur des och tends was de timmerman nog niet teruggekeerd. Teen stelde de waker de politie in de I ouise Hcnriëttestraat van zijn bevindingen op de hoog te, waarna het gereedschap voorloopig naar het bureau werd overgebracht. De firma, waarbij de timmerman verklaard had, in dienst te zijn, antwoordde op een van po litiezijde tot haar gerichte vraag, dat haar van eenig te verrichten werk in genoemde woning niets bekend was en dat. een man als de bedoel de niet tot haar personeel behoorde. Het signalement van den pseudo-timmerman (heeft de waker ter kennis van de politie ge bracht. OND1ER1 DEN TREIN. Te Venhuizen bij Enkhuizen is op den onbe- waakten overweg de vijftigjarige heer P. Groot uit Venhuizen, door den trein overreden en ge dood. De heer Groot was hardhoorend. IN DEN TREIN OVERLEDEN. In den trein, die te ongeveer half elf Zaterdag avond te Amsterdam uit de richting Haarlem aankwam trof het stationspersoneel in een 1ste EEN VERBODEN UITZENDING. De heer Zwertbroek mocht niet spreken. Voor de V.A.R.A. zou Zondagavond de secre taris, de heer G. J. Zwertbroek, voor de 7e maal spreken over „De Geschiedenis van den Radio-Omroep in Nederland". Het is echter niet gebeurd omdat,, naar de heer Zwertbroek mede deelde, de controle-commissie (dit Ls niet de com missie voor het algemeene programma) deze uit zending had verboden, omdat het gesprókene een polemisch karakter zou kunnen dragen. Zou de V.A.R.A. zich aan het verbod niet EEN ROTDING. Een motorrijder gedood, twee personen gewond. J Zondagavond is te Gaanderen een motorrijder j in botsing gekomen met een auto. De motor- j rijder, de 23-jarige timmerman Bel uit Doetin- cKem, werd terstond gedood, de duorijdster mej. Brunsveld uit Doetinchem brak haar voet, de autobestuurder de heer Jolink uit Apeldoorn kreeg door glasscherven diepe snijwonden in het gelaat. De burgemeester van Doetineham heeft auto en motor, die beide zwaar beschadigd zijn, in beslag genomen. EEN VECHTPARTIJ. Een man levensgevaarlijk gewond. In de laagstraat te Eindhoven is Zaterdag nacht hevig gevochten tusschen A. Vermeulen en J. v. Hoof, beiden gehuwd en wonende al daar. Vermeulen werd daarbij met een mes in het onderlijf gestoken. De dader v. Hoof, werd na verhoor door de politie op vrije voeten ge steld. Toen zieh evenwel bij den getroffene, die inmiddels thuis verpleegd werd, infectieverschijn selen voordeden, is deze naar het ziekenhuis overgebracht. Daar onderging hij een zware ope ratie. D'e dader is inmiddels weer gearresteeri en zal ter beschikking van de justitie te 's Herto genbosch gesteld worden. EEN MOTORFIETS VERPLETTERD. Zondagavond tien uur is nabij Venlo een mo torfiets, waarop de slagersbediende Jacobs zat en zijn meisje mej. Mulder op de duo, in volle vaart tegen een boom gereden, waardoor beiden op slag gedood werden. Die lijken zijn door lie politie in beslag genomen, doch later vrijgegeven en naar Venlo vervoerd. Het motorrijwiel was totaal verpletterd. TEGEN EEN BOOM GEREBlEN. Zondagavond botste op den straatweg Borne - -Hengelo de heer G. ter Haar uit Hengelo met zijn motorrijwiel tegen een boom, waardoor hij zware hoofdwonden opliep. Per ziekenauto werd hij naar het R.K. ziekenhuis te Hengelo ver voerd. VOETBAL. OUDKARSPEL. Heden avond speelt B. T. jS> 1 tegen een Haar lem-combinatie, waarvan 5 spelers uit H.R.O. 1, een le klasse Nederlandsche voetbalvereni ging, zoadat dit dus eén zeer zware wedstrijd voor D.T.'S. 1 zal worden, waarvan de supporters zullen kunnen genieten, vooral wanneer D.T.S. haar beste beentje voor zal zetten, waaraan wij niet twijfelen. De opstelling der Haarlem-combinatie is als volgt: Kos R1.C1.H. Ruigrok Provoost R.C.H.2 R.C.'H. 1 Wiemen, Raimakers Prevort Bloemend. 2 R.Cj.H. 3 R.C.H. 2 Jansen, v. d. Werve, Verkerk, Hanse, Kroon. ROB 3 RCH 1 RCH 1 RCH 1 RCH 3 De wedstrijd begint te 7 uur n.t. ALKMAAR. arrondissementsrechtbank Bijzondere strafzitting der meervoudige straf kamer op Maandag 18 Augustus in de Raadkamer fan het Rechtsgebouw. Verdacht van zedenmisdrijf, bedoeld bij Art. 248bis weteboek van strafr. Voor eenigen tijd werd als verdacht van het plegen van niet nader te qualificeeren handelin gen met jeugdige personen van hetzelfde ge slacht, aangehouden en 'in voorarrest gesteld de 46-jarige ongehuwde losse landarbeider H. M. te Bovenkarspel, welke verdachte, in wiens zaak optrad als toegevoegd raadsman en verdediger mr. O. W. Bosman, op grond van het zedekwet- sende met gesloten deuren terecht stond. Deze aangelegenheid werd heden eveneens buiten te genwoordigheid van publiek voortbehandeld en gehoord als getuige de heer J. A. Wiggers, amb tenaar der reclasseering te Alkmaar. Op grond van de uitgebrachte rapporten door Dr. Ter Raa, geneesheer aan het prov. gesticht. Duin en Bosch te Castricum en genoemde ambtenaar en mede op voorstel van den verdediger, besliste heden de door mr. J. G. Holstein gepresideerde vacantie- kamer, 'dat verdachte, als zijnde niet toereke ningsvatbaar, zal worden gesteld ter beschikking der Regeering.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4