NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 99 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 21 AUG. 1930 39e Jaargang - Hitna: firma I. II. IE1ZEB. fledacleuf i. H KEIZER. Bureel NeordscharwDude. Stemmingsbeeld mi Groentenland Kamer kroniek UNGIDIJKER (III 111VI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprlj s per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 'kHad dezer dagen een verrassende ontmoeting. Pieteend langs de Kanaalkade in Alkmaar, ter hoogte waar gemeenlijk enkele leege of volle wagons staan, hoorde ik op eenmaal luid roepen. Uit een wagon, die met aardappelen werd bela den ,kwam het roepen en dra kwam er een heer uitgestapt met parapluie en reistasch. 't.Was een Duitscher en 'k herkende hem op 't eerste gezicht niet. Mensch, zei hij ben.jij dat; hier in Alkmaar moet ik je zien? Je kent me toch wel, hoe hoe heb ik het nu? Daar stond in levenden lijve voor me mijn brave vrind Heinz uit een groote stad in West- phalen, met wien ik het genoegen had voor on geveer tien jaar Mecklenburg, het land van Fritz Reuter, te bereizen. Sinds haddén we elkaar noch geschreven, noch gesproken en ziedaar op eenmaal stapt ie te Alkmaar uit een spoor wagon, als gezegd met aardappelen te beladen, waar hij een eigenschap die vele Duitschers gemeen hebben was ingestapt., zonder er iets mee te maken te hebben. Heinz was nog zoowat dezelfde gebleven, zag er piekfijn uit, droeg 't hoofd nog hoog, zijn haar was echter peper en zoutkleurig geworden. Ik verbeeldde me echter, dat het de oude Heinz van 1920 niet meer was, het zelfbewuste van toen, de houding van „ik weet het", was nog wel bemerkbaar, edoch lang zoo opvallend niet meer. Op den aardappelhandel, Heinz' vroeg ik. En prompt luidde het antwoord ik kan sechsig Wagen brauehen. Prima afnemers, Geld spielt keine Rolle, als die Ware maar prima is. Maar ik ken hem van langer en weet, dat Heinz eerste klas opsnijden kan. Alleen voor aardappelen in Holland? informeerde ik verder. Neen, hij was ook naar Enkhuizen geweest-, had zaken in zaden gedaan, waar hij ve~el meer van verwachtte dan van zijn aardappelen- alias poter- handel. i i l Van zaad heb je maar een kleine hoeveelheid noodig, je hebt niet half zooveel last van chi canes als in den aardappelenhandel. Verder had hij bloembollen gekocht en „zum Vergniigen" een uitstapje naar Bergen aan Zee gemaakt, waar de ;Wirt heel gezellig en het bier erstklassig was, van 't laatste had ie nog Kopf- schmerzen. Heinz, vroeg ik verder, vertel me nu eens, boe het er in werkelijkheid bij jullie uitziet. Loopen de zaken? Valt er brood te verdienen in eerlijken arbeid en handel? Eerst toen viel alle gemaaktheid weg, een zekere bedruktheid viel op te merken. Ach, zei Heinz, 't zijn wel zware tijden, die wij doormaken moeten, 'daar hebben jullie hier geen begrip van. Ik woon nog altijd in dezelfde stad, die met voorsteden ongeveer 650.000 inwo ners telt. Tal van hoogovens werken niet, zijn gedoofd. De werkloosheid is zeer groot, per week oetaalt de gemeente I1/2 millioen Mark aan de arbeiders zonjcler werk uit. Die ondersteuning1 is per gezin eigenlijk te laag, de menschen kun nen er niet mee toe. Als gevolg is de ontevre denheid zeer groot, eiken dag trekken groote optochten door de straten. Waar het heen moet, weet eigenlijk niemand, we leven per dag van de hand in den mond. En wat denk je wel van de Duitsch-Einsche onderhandelingen? Heinz. Geloof je, dat de Ber- lijnsche regeering met Holland ook Zweden en Denemarken door de boter-politiek voor 't hoofd zal stooteri? Er moet wat voor de boeren wor den gedaan, antwoordde Heinz, hun toestand is inderdaad zeer slecht. Om politieke redenen van binnenlandschen aard moet Berlijn wel iets doen, en 't is maar te hopen, dat genoemde landen voor onze toestanden een open oog willen hebben;. Aan den anderen kant schreeuwen exporteurs en fabrikanten moord en brand en profeteeren bij opzegging van het Einsche verdrag nog grooter werkeloosheid tegen den winter dan nu. Zoo staat onze regeering voor een uiterst moei lijke keuze. Heinz, zeg ik, in '20 was je nog erg op de Pransosen gebeten, en wilde je Frankrijk bij gebrek aan oorlogsmateriaal, desnoods met knup pels te lijf. Och houd op, zei Heinz, die Krieg is oorzaak van al onzen jammer. Maar wat kan dat alles heden „nutzen" Wij moeten werken en, verdienen, daar gaat niets van af. Vandaag nog reis ik af naar Zweden. Ik wenschte hem een goede reis. "Waarom ik deze ontmoeting heb meegedeeld Waarde lezers, ge hebt het allicht wel begrepen. Ik vond door mijn ouden vriend Heinz treffend bevestigd een geschreven woord van den heer II. Colijn, die er met nadruk op gewezen heeft, bij de beoordeeling van economische toestanden, de positie van de verschillende landen vooral niet uit het oog te verliezen. Wij zijn zoo licht ge neigd ons blind te staren op de voor ons gevreesde nadeelige gevolgen van buitenlandsche handels politieke maatregelen, zonder ons af te vragen hoe komt men er toe, om ons zoo dwars te zitten. Ook die zijde van het vraagstuk mag wel eens bekeken worden, het weerhoudt allicht van het doen van ondoordachte stappen. Een Duitsehland, verscheurd door onvrede en revolutie kan ons veel gevaarlijker zijn, dan een Duitsehland met hooge invoerrechten. Hiermee bedoel ik aller minst die tarieven goed te praten, daar denk ik niet aan. In de tweede plaats is er een tweede oorzaak, een natuurlijke, die tot groote voorzichtigheid maant. Voor luttele weken nog sprak ieder, en schreef elk blad zoo ongeveer van recordoogsten en overgj'oote voorraden, dumping enz. I Hoe staat het er heden voor? In West-Europa I heeft de aardappelziekte 't gewas enorm geteis- j terd, vooral België en Frankrijk moeten zwaar J bezocht zijn. We weten er ook van mee' te praten. Hoe is dit voorjaar geschreven over het wrat ziekte-gevaar. Per gemeente-verordening diende êen verbod te komen voor den verbouw van o.m. Bintje en ook vooral van de uiterst ge vaarlijke Bravo. Nu is het zoover, dat van de geelvleezige late aardappelsoorten vrijwel alleen de Bravo van de aardappelziekte (zoo ongeveer dan) is vrijgebleven. De Bravo kan ons straks nog door den winter moeten brengen, wie weet. Hiermee wil ik weer niet gezegd hebben: bouwt gerust Ëravo's! Je kunt niet te voorzich tig wezen, 'ik noe m't geval alleen maar, om nog eens 'te deen zien, hoe plotseling het economische geheel een totaal gewijzigd aspect kan vertoo- nen. 1 Hoe zal het met de granen gaan De erwten- prijs is weliswaar niet hoog, maar toch tegen over de record-laagte-noteering in Juni enorm verbeterd. E11 wat de granen betreft, schijnt .er van regeeringswege een nog al ingrijpend voor stel te zullen afkomen. En de groenten? Ja, ook hier is het lang niet buitengesloten, dat de toestand zich spoedig radicaal wijzigt. Velen verwachten dit zelfs, handelen er al naar en koopen winterkool aan prijzen, die genoemd mogen worden. Noem het windhandel, mij wel, 'tis echter een feit, dat er reeds meer dan f 4!' per 1;00 Kg. voor roode winterkool wordt besteed. Ja, 'tmoet te Noordscharwoude zijn voorgekomen, dat een bouwer zijn -vroege roode kool had ge lost voor 60 éts. en heeft opgemerkt: zoo kan het- niet. Daarop ging hij den boer op en kocht denzelfden dag winterkool a f 4 per 100 Kg. Dat noem ik durf. Over de gehouden vergadering te Koedijk zou veel te zeggen zijn. Ik zal me er wel voor wach ten, er over te gaan schrijven, daarvoor zijn mij de toestanden daar niet voldoende bekend. Öf de Koedijksche methode aanbeveling ver dient, waag ik echter sterk te betwijfelen. Eir zit een zeer gevaarlijke kant aan, en men heeft die wel wat al te veel uit 't oog verloren. Meer zeg ik er voorloopig niet van. BlE ONGEREGE|U>H:EiDlEN TE MAASTRICHT. Waarschijnlijk herinnert men zich nog wel de schietpartij op 16 October van het vorige jaar tijdens de staking aan de Zinkwitfabriek te Maastricht, waarvan o.a. ook een politieagent slachtoffer is geworden. Zooals men dan weet, werd er op last der Begeering ter zake door den advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 'sHer- I togenbosch een onderzoek ingesteld. Dank zij de publicaties van het sociaal-democratisch Tweede Kamerlid Drop in ,,Het Volk" zijn wij iets te weten gekomen over die onverkwikkelijke ge schiedenis, die de Regeering naar het ons voor komt, maar liever als afgedaan had willen zien beschouwd. Ook thans is nog wel niet voldoen de met zekerheid te zeggen, hoe zich de zaak heeft toegedragen, maar de openbare behandeling, welke wel volgen zal, stelt ons wellicht volledig op de hoogte der feiten. U* de gepubliceerde conclusies van het rap port wan den advocaat-generaal en de twee brie- Ten aan dezen gericht door den commissaris Tan politie te Maastricht, welke laatste zooals be kend, evenals de burgemeester van de Regee ring eene terechtwijzing gekregen heeft, blijkt dan vooreerst, dat de ongeregeldheden nogal groot in omvang zijn geweest, want niet alleen is er, zooals bjij de meeste werkstakingen, strijd ge voerd tusschen werkwilligen "en stakers, doch ook het kwaadwillend deel der Maastrichtsche bevolking heeft zich met de zaak bemoeid, iets wat natuurlijk ook meerdere malen voorkomt. Terwijl- n udoor den Bosscher advocaat-generaal de schuldlast geheel op het kwaadwillend deel der Maastrichtsciie bevolking wordt gelogd, be weert de commissaris van politie te Maastricht, dat van katholieke zijde, met name door kapelaan 'Rnssèl en aalmoezenier"Steegmans, van den aan vang der staking af op het nemen door de po litie van gewelddadige maatregelen tegenover de stakers werd aangedrongen en zulks omdat voor de katholieken bij deze staking alles op het spel stond. „Sedert het begin der werkstaking", zoo schrijft de commissaris, „welke spoedig overging in een strijd om de hegemonie tusschen de r.k. en de moderne organisaties, is er avn katholieke zijde, voor wie alles op het spel 'stond, bij mij herhaaldelijk aangedrongen o,p het nemen van gewelddadige maatregelen tegenover de stakers en werd mij zelfs door den kapelaan Russel, op of omstreeks 13 Augustus te kennen gegeven, dat de .positie van den burgemeester en van mij .gsppot gevaar liep, wanneer niet aan dat verlangen weru' voldaan", en iu zijn anderen brief lezen we. „dat de aalmoezenier Steegmans herhaalde lijk heeft aangedrongen op krachtiger maatrege len en dat Zijn Eerwaarde heeft verzocht, om 50 maróchausse voor machtsvertoon, waarvoor de aalmoezenier mede als argument aanvoerde, dat voor de katholieken bij deze staking alles op het spél stond." Men begrijpe dus goed! Het door de politie gebruikte geweld sproot niet voort, uit den drang der omstandigheden, de noodzakelijkheid de orde te bewaren i.e. de werkwilligen te beschermen, doch kwam voort uit de ophitsing van de katho lieke zijde, met name ook van de katholieke gees telijkheid. Verder schrijft de commissaris, dat hij voor den aandrang niet gezwicht is, doch dat de ver- eeniging van het 'r.k. agentenpersoneel vermoede lijk aan dien aandrang geen weerstand heeft kun nen bieden en den adjunct-inspecteur Boersma, wie nhet leeraarschap aan een r.k. cursus in het vooruitzicht was gesteld (wat hij intusschen ook heeft gekregen), heeft weten te overreden, om hun de gelegenheid te geven, zoo mogelijk op de stakers los te slaan. De ensceneering van de hin derlaag op 16 October is geschied op instignatic van den agent van Vieringen den feitelijken voorzitter van iSit. Michaël, waarvoor de instruc ties in het geheim aan de betrokkenen werd meegedeeld. Aan den niet-katholiek georganiseer- den hoofdagent werd verboden dien avond ter plaats cte gaan zien, wat er voorviel, terwijl de motoragejit, agent Jacobs, r.k., zich op den be- wusten avond moest laten vervangen door den neutralen agent Vlaspoel, ten einde Jacobs in de gelegenheid te stellen, mede aan de hinderlaag deel te nemen, uit welk een en ander duidelijk blijkt, dat het dé bedoeling was, om ter plaatse zooveel mogelijk r.k. georganiseerden te hebben. Zeiden wij boven, dat de Bossche advocaat- generaal, met het regeeringsonderzoek belast, de schuldlast legt op de kwaadwillende Maastricht sche bevolking, voor een deel is een en ander naar zijn ineening ook het gevolg geweest van het slechte beleid van den burgemeester en commissaris van politie van Maastricht, waardoor de gebeurtenissen zich aldus hebben ontwikkeld en verergerd. Deze hebben nagelaten zich door loopend op -de hoogte te stellen van den toestand althans hebben ze niet voldoende maatregelen ge nomen. Daardoor kon en moest ook plaats vinden hetgeen in den avond van 16 October is' gebeurd. Er moest tegenleiding (zelfhandelen) komen, om dat de commissaris zijne politieagenten zonder behoorlijke 'leiding liet, want de leiding der jeug dige adjunct-inspecteurs kan moeilijk als deug1- delijk worden erkend. Ten slotte raakten de agen ten door overmatig zware diensten zoo overspan nen, dat ernstige gevolgen niet konden uitblijven. Het lager politiepersoneel en de twee adjunct inspecteurs treft geen blaam, met uitzondering dan van hun houding in den avond vatn den 16 October, toen hun collega Houben verwond werd, waaronder mede te rekenen is bet geval van mis handeling van J. Keulen, waarin een korporaal der militaire politie een groot aandeel had. Resumeeren we, dan komt de zaak hierop neer, dat en de_ Bossche advocaat-generaal èn ,,de ka tholieke zijde" het psychologisch moment voor het gebruiken van geweld veel eerder gekomen achtten dan de commissaris van politie. Over de vraag, wie gelijk had, is moeilijk te discussieeren, omdat zulks voor een zeer voornaam zoo niet voor het belangrijkste deel bepaald wordt door het standpunt, dat men tegenover de staking zelf inneemt. Wel kan men m.i. dit als waarheid aan nemen, dat de commissaris van politie in deze staking zag een gewone staking zonder meer, "dit adhans wenschte te zien, terwijl meergenoemde „'katholieke, zijde" er als het ware in zag een deel van de lut.te finale, den eindstrijd tusschen „modern", laten we maar zeggen socialist., en roomsch-katholieke in Limburg. Hadden we niet het. recht te spreken van een zeer onverkwikkelijke geschiedenis? Outsider. Piaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. t DE LAATSTE DAG VAN DE FEESTEN. Zooals we reeds In ons vorig nummer vermeldden, was het Dinsdag de laatste dag van-de feesten, die ook dit jaar weder door de V.V.V.V.V. werden gehou den, een dag die gewijd was aan de schoolgaande kinderen uit deze gemeente. Des morgens vroeg werd het eerst naar het weer en de lucht gekeken, om te zien, wat het worden zou. Echter, de voorteekenen waren van dien aard, dat met gerustheid het verdere van den dag kon worden afgewacht, want het stond er goed voor, Het was een uitgezochte dag. Des middags verzamelden zich de kinderen op het terrein, bezield met het voornemen hun uiterste best te doen, om een van de tot een getal van 70 aangekochte prijzen te bemachtigen. Al spoedig werd een aanvang gemaakt, met het afwerken van de eerste groep. Het was een kleurig en fleurig tooneel, dat zich aan het oog van de toeschouwers ontrolde. De vele en verschillende wedstrijden werden met bijzonder groote animo afgewerkt. En de kinderen genoten naar hartelust. Na afloop van de wedstrijden voor de eerste groep werden de vastgestelde wedstrijden voor de tweede groep gehouden, en ook hier ontbrak het niet aan de noodige inspanning. We kunnen zonder overdrijving zegge,n dat de kin deren naar hartelust hebben genoten, en niet min der de bezoekers van het feestterrein, waarvan het aantal wel wat grooter had kunnen zijn. Tijdens de wedstrijden werden de kinedren nog getracteerd op een reep chocolade en een rolletje fruyette. Een aardigheid die zeer „in den smaak" viel. De wedstrijden werden nogal vlug afgewerkt, want reeds weer bijtijds moest het terrein ontruimd zijn om D.T.S. in de gelegenheid te stellen de aange kondigde voetbalmatch te kunnen spelen tegen een Haarlem-combinatie. Na afloop van de kinderspelen begaf men zich naar de bovenzaal van „het Huis de Brederode" al waar de kinderen zich verzamelden voor het in ont vangst nemen van de gewonnen prijzen. Het was een lust voor de oogen. die prijzen uit gestald te zien. Het ontbrak niet aan de noodige gezelschapsspe len, handwerkdoosjes, leesboeken, enz. De voorz. van de V.V.V.V.V., de heer A. Ootjers reikte deze aan de kinderen uit, en menige kinder hand werd welgevuld en opgetogen gingen de prijs- winners(sters weer huistoe. Het is een van de dankbaarste middagen voor be stuur en commissarissen van de V.V.V.V.V. Wij laten hier de uitslag van de wedstrijden vol gen: Meisjes 6 jaar. Balwerpeii. ie prijs Lena Etecen; 2e prijs Afra Meester; 3e prijs Janna Wit, 4e prijs Birgit Eeeen. Meisjes 7 jaar. Dal vangen. Ie prijs Trijntje Kalf, 2e prijs Truus Braas, 3e prijs Trijntje Borst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1