TUSSCHENgOUDKARSPEL EN NOORDSCHARWOUOE n het moeras Uit den Omtrek DE SPOORSTRAAT TIJDENS DEN REGENVAL Geen wonder dat ernstige protesten opgaan tegen den onhoudbaren toestand; die nu al jaren duurt. onhoudbaar is, wijzen bovenstaande afbeeldingen aan En dat die toestand De Spoorstraatbewoners, die zich burgers van Oudkarspel weten, klagen. Zij klagen wegens den on houdbaren toestand, waarin zij nu sinds jaren ver- keeren, wanneer het natte jaargetijde aanbreekt en zoo als nu, de regenval abnormaal hoog genoemd moet worden. Dit gedeelte der gemeente wordt dan in een modderpoel herschapen. Het water, dat zich daar verzamelt, maakt den grond week en drassig, en tot een moeras, dat men moet doorwaden om z'n woning te bereiken. Voor voldoende afwatering is niet gezorgd. De sloot, die aan die zijde is ge dempt, wij meenen een vijftien-tal jaren terug, zou voor de bewoners een uitkomst beteekenen, maar een voldoende rioleering bleef uit. Het water, dat zich daar verzamelt, moet bezinken. Men zprgde voor draineering, maar de buizen, die het water moesten wegvoeren, werden niet gelegd. Nu meenen wij, dat met de gemeente Noordscharwoude een overeen komst werd getroffen, dat de plannen tot verbete ring van de Spoorstraat van deze gemeente moeten uitgaan, terwijl de gemeente Oudkarspel in de on derhoudskosten bijdraagt. Meermalen is op den slechten toestand gewezen, zonder resultaat echter en de bewoners zijn en blij ven, voorloopig althans, de dupe van eene regeling, waarbij twee gemeenten zijn betrokken. Het schijnt dus, dat het voorstel tot verbetering van de Spoorstraat van Noordscharwoude moet uit gaan, welke daarmede blijkbaar wacht met het oog op den „nieuwen weg", voor den aaleg waarvan op metingen zijn gedaan. Hoe lang zal het dus nog du ren dat de bewoners van de Spoorstraat „in het moeras" zitten? Is dat billijk? Neen, moet worden geantwoord. Zij deelen in de lasten en hebben er recht op, dat zij dezelfde voordeelen, gemakken en lusten genieten als de inwoners aan de Dorpstraat. Zoo zien wij 't. Hier moeten middelen beraamd worden om onze Spoorstraatbewoners uit hunne onaangename po sitie te verlossen. En nog vóór de winter zijn intrêe doet. Meisjes 8 jaar. Vlaggeloop. Ie prijs Grietje v. Dort, 2e prijs Marie Horse- ling, 3e prijs Corrie Hoogeboom. Meisjes 9 jaar. Evenwichtsoefeningen. lo prijs Mien Bol, 2e prijs Rens Visser. 3e prijs Joh. de Groot, 4e prijs Marie Bruin. Meisjes 10 jaar. Balwedloop. Ie prijs Marie Spanjaard, 2e prijs Geertrui Bruin, 3o prijs Engeltje Zeeman, 4e prijs Wilhel- mien Kamp, 5e prijs Grietje Kroon, 6e prijs Marie Molenaar. Meisjes 11 jaar. Evenwichtsoefeningen. Ie prijs Nelie v. Dam, 2e prijs Gerri Jansen, 3e prijs Vrouwtje Oarnas. Meisjes 12 jaar. Zakloopen. Ie prijs Aafje v. Dam, '2e prijs Elisabeth Ooie vaar, 3e prijs Aaltje Jonker. Meisjes van 13 jaar. Hinderniswedloop. Ie prijs Mien Drost, 2e prijs Corrie Tromp, 3e prijs Antonia Molenaar. Jongens van 6 jaar. Vlaggeloop. Ie prijs Harm Kroon, 2e prijs Horseling, 3e prijs K. Oud, 4e prijs Cor Roos, 5e prijs Gerrit Span jaard, 6e prijs Piet Wolfswinkel. Jongens van 7 jaar. Hinken 10 M. Ie prijs C. Biersteker, 2e prijs G. Bruis, 3e prijs M. Rootjes. Jongens 8 jaar. Tvniia TT T^romi Jongens 10 jaar. Vensterspringen. i le prijs Jac. Biersteker, 2e prijs Dirk Kuilboer. Jongens 11 jaar. Hindernisbaan. 1 le prijs Nic. Bruin, 2e prijs Cor Zijp, 3e prijs Jan Tauber. Jongens 12 jaar. Balslaan. le prijs P. Tromp, 2e prijs Cpr. Kroon, 3e prijs Piet Borst. Jongens 13 jaar. Hindernisbaan. le prijs Jb. v. Hou$, '2e prijs J. Moeijes, 3e prijs Ci. Chatiljon. Achter den rug zijn weer de feesten. Ze zijn dit jaar niet zoo grootsch opgezet als ande re jaren wel het geval is geweest. Dit vindt mede zijn oorzaak in de minder gunsti ge tijdsomstandigheden hier aan den Langendijk en in den omtrek. Maar wat er geweest is, heeft toch weer in groote mate vertier gebracht in onze gemeente. Op de kermis ontbraken verschillende van de an- ders jaarlijksch voorkomende inrichtingen, j De voorbereiding van deze feesten heeft ook niet zooveel tijd en moeite gekost, wat zeker ook voor een groot deel te danken is aan de medewerking van de rennersvereeniging „Olympia" van Amster dam. Het bestuur van deze vereeniging toch, had het programma voor den eersten dag. geheel in han- den. Een woord van dank mag hiervoor zeker nog j wel eens in het openbaar worden gebracht, i En al was het bestuur van de 5 V.'s ook tevreden over het verloop van de feesten, toch is het van oor deel, dat de feesten in het vervolg weer grooter moe- j ten worden opgezet en er meer nog moet worden ge- I daan, om het doel van de vereeniging te kunnen I bereiken. Voor zoover wij konden vernemen bestaan er plan nen om het volgend jaar meer in het voorjaar te vergaderen teneinde meer zorg aan de organisatie van de feesten te kunnen besteden en ook het geheel grooter op te zetten. Maar met dit al kunnen wij zeggen, dat de ver eeniging een waarlijk goed werk verricht met het houden van deze feesten. Niet alleen om het beoogde doel te kunn enberei- ken, maar het organiseeren daarvan zal zeker ook de ouders niet onwelgevallig zijn in verband met de noodige zorg, die gedurende deze dagen aan de kin deren wordt besteed. Wij vertrouwen dan ook ten volle, dat èn bestuur èn commissarissen zullen voortgaan op den ingesla gen weg tot genoegen van de ingezetenen en leden maar niet minder in het belang van deze gemeente. Er wordt een goed werk verricht. .jongens o jaar. Hoepelen. le prijs H. Kramer, 2e prijs J. Wijk, 3e prijs O. Biersteker, 4e prijs E. Ameling. Jongens 9 jaar. Hinilerniswedloop. le prijs Gerrit Greeuw, 2e prijs Klaas Kroon, 3e prijs Gerrit Biersteker, 4e prijs Herman Wolfswinkel. NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van den gehouden kolfwedstrijd in het hotel „Het Bonte Paard" om contanten luidt als volgt: Ie klasse. Punten. le prpijs C. Langedijk Pz. Noordscharwoude 255 2e prijs W. Kostelijk Oudkarspel 253 3e prijs K. Quant Warmenhuizen 250 Serieprijs P. Molenaar Zuidscharwoude 55 He klasse, le prijs C. Balder Noordscharwoude 2e prijs L. Dekker Oudkarspel 3e prijs Jb. Zijp Zuidscharwoude Serieprijs C. Goed Nieuwe Niedorp IHe klasse, le prijs D. Plakman Oudkarspel 2e prijs S. Ton Oudkarspel 3e prijs Poland Heerhugowaard Serieprijs K. Boot Noordscharwoude OUDE NIEDORP. Onze vroegere plaatsgenoot de heer H. B. Holle man Jr., thans onderwijzer te den Helder, slaagde te Haarlem voor de hoofdacte. SINT PANCRAS. De heer R. Koelemejj alhier is benoemd tot agent van politie te Rotterdam. SINT PANCRAS. Het comité voor de ouden van dagen, dat ook verleden jaar zorgde, dat de rentetrekkenden onzer gemeente zulk een genoegelijken dag beleefden, waarover nog lang in dankbare herinnering werd ge sproken, is thans weer in zooverre geeed, dat een reisplan kan worden opgemaakt. De giften en ga ven bleken weer mild en ruim en werden van harte gegeven, van alle kanten. Dat het comité hier dankbaar voor is, spreekt van zelf, omdat hierdoor het ook dit jaar weer mo gelijk is gemaakt, onzen ouden van dagen een mooi en gezellig reisje te bieden. Waarheen en hoe? Dat is nog niet precies uitgemaakt, maar dat het weer gezellig zal zijn is wel zoo goed als zeker Als datum is vastgesteld Dinsdag 2 September a.s. Wij spreken alvast de hoop uit, dat alle rentetrek kenden dan een genotvollen dag zullen genieten. Nieuwstijdingen DE VELSERBRUG AANGEVAREN. Door het Grieksche stoomschip „Amazone" dat Dinsdagmiddag uit de houthaven te Amsterdam ver trok is de Velserbrug op ernstige wijze aangevaren. De brug is, naar bij het nadere onderzoek is ge bleken, ongeveer 20 c.M. verschoven. Zij draait op rollen, die in een breeden cirkelvormigen schijf loopt De rollen staan nu niet meer precies op de schijf, maar steken er iets uit. Het zou misschien mogelijk zijn de brug in dien toestand toch te draaien, maar dan is er gevaar, omdat het evenwichtspunt iets is verplaatst, dat de brug zou dompen. En een dergelijk risico wil en mag men niet loopen. Met zeer zware hydraulische persen tracht men nu de draai-inrichting weer in de as te krijgen. Aan vankelijk stond er een druk van 500 kilogram, later van 1500 kilogram, maar de beweging was slechts een paar milimeters. Erg bemoedigend zag het er dan ook omstreeks het middaguur niet uit en het was zeer twijfelachtig of heden de scheepvaart nog zal kunnen worden hersteld. Het „Hbld" van hedenmorgen bericht het vol gende: Het is gelukt, spoediger dan het zich gistermiddag om vier uur, toen de opvijzeling nog zeer weinig re sultaat had gehad, liet aanzien. De arbeiders van de Amsterdamsche droogdok-maatschappij gaven het niet op. Zij zetten door, de hydraulische vijzels werk ten met volle kracht. Zij oefenden een druk uit van duizenden tonnen. Langzaam, heel langzaam, niet merkbaar zonder meetinstrumenten, schoot het zwa re bruglichaam over de draaischijf. Er was nu bewe ging, milimeter na milimeter werd gewonnen, zonder dat de bok van de firma Goedkoop, welke was aan gekomen om eventueel de brug iets te lichten, in actie behoefde te komen. Om twaalf uur had de heer Fenenga, die nooit iets belooft wat hij niet kan vervullen, gezegd, dat hij wel hoopte, de brug voor den avond open te hebben maar dat hij niets beloven kon. Om vier uur leek het, dat de hoop niet in vervul ling zou gaan en om zes uur kwam het verheugende bericht: „de brug is open." De Amsterdamsche Droogdok-maatschappij boekte een nieuw succes; zij had de brug op haar plaats ge kregen. Daarna kon het gevaarte worden openge draaid. Met handkracht, want de electrische inrich ting is defect. Een der groote assen is zelfs geheel af gebroken. Zoodra de brug open was, kon de scheepvaart na een oponthoud van een etmaal worden hersteld. Het Kanaal, dat bijna verlaten was geweest, werd opeens levendig. De sluizen kregen druk werk. De „Gelria" en de „Lingestroom" en alle andere sche pen die hadden gewacht gingen naar zee. Het leed was, wat de haven betreft, geleden, al blijft voor verscheidene reederijen de schade van het oponthoud. De brug is nu wel open, maar niet hersteld. De hoofdas van de draaischijf zit los, daar de groote bouten zijn afgebroken. Er zijn nog meerdere onder- deelen stuk. Het herstel zal nog wel een tijdje duren. Hoe lang valt nog niet te voorspellen, zoodat het normale spoorwegverkeer niet kan worden hervat. Maar dat kan sich behelpen. En de scheepvaart kan dat niet. In dit geval komen de spoorwegen in de tweede plaats en de hoofdzaak is in orde. Waarvoor wij dankbaar mogen zijn. Het Grieksche stoomschip,, „Amazone" mag niet vertrekken. Het moet hier blijven, tot de schade- kwestie is geregeld. Wij vernemen dat de Nederlandsche spoorwegen een schadeolosstellingsactie van ongeveer f 100.000 tegen de Grieksche reederij zullen instellen. Als de reederij een cautie wil stellen, zal het schip mogen doorvaren. Wellicht zal dit gebeuren. Het is mogelijk dat er echter ook schadeloosstellingsacties komen door andere reederijen voor schade, door de ver traging ontstaan. Maatregelen van de Spoorwegen. De Spoorwegen hebben de volgende regeling voor het reizigersvervoer van en naar het Noordelijk deel van de provincie getroffen: Tusschen Haarlem en Beverwijk wordt gebruik gemaakt van den autobusdienst Velsen-Beverwijk, door de spoorwegen ingesteld voor reizigers van Haarlem naar Uitgeste of noordelijker en voor hen die in omgekeerde richting reizen is de route over Amsterdam voorgeschreven. Men reis dan natuurlijk voor het tarief geldende voor de route over Haarlem. Voorloopig zijn de volgende treinen uitgevallen: 353, 2213, 2215, 2267, 363, 2245, 2224, 2226, 2242, 362, 2262, 2264. Aan alle betrokken stations is van deze regeling kennis gegeven, waar gezorgd wordt voor een dui delijke mededeeling aan de reizigers. DIE ELECTRISCHE TREINEN". Naar gemald wordt zal door de Ned. Spoorwe gen een proef genomen worden mét een nieuw soort rijtuigen voor de electrische treinen. Het verschil van type met de thans gebruikte zal daarin bestaan, dat de nieuwe rijtuigen ook in het midden een ingang met balcon krijgen. De zitplaatsen zullen bovendien ruimer worden. De rijtuigen zullen worden vervaardigd door Werk spoor, terwijl de Ileemaf voor de electrische uit rusting zal zorg dragen. EEN GEVAARLIJKE VADEJRi Maandagavond ontstond ten huize van Ei. aan den Napoleonschen weg te Horn oneenigheid tus schen den 70-jarigen vader en zijn dochter. De 28-jarige dochter vluchtte het veld in, waarop de man uit een jachtgeweer één tweetal schoten op het, meisje loste, zonder haar echter te'treffen. Dinsdagmorgen werd E. gearresteerd en naar Roermond overgebracht. In zijn woning werden een jachtgeweer en een revolver van groot 'kaliber in beslag genomen. E. zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. NIEUWE POSTZEGELS. Bij de nieuwe postzegels welke in December a.s .ten bate van het verwaarloosde kind zullen worden uitgegeven, wordt een serie toegevoegd, uitgevoerd in koperdruk. Dit fraaie zegel zal ihooger in prijs zijn dan de overige postzegels, maar ongetwijfeld om de bijzondere kunstwaarde vooral onder de verzamelaars wel zeer gewild zijn. De ontwerpen brengen op zeer te looven wijze de bescherming van het 'kind in een mooie voorstelling tot uiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2