NIEUWE HARMONIE „EXELSIOR Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 101 TELEFOON DINSDAG 26 AUG. 1930 39e Jaargang Www: firm I. H. ITO Wictmi I. II, KEIZER. Bureel Hoerdsefiarwoude. Stemmingsbeeld-it Groentenland Gemeenteraad Heer-Hugowaard "'"K" 'fa" DIR. P. PRANGER Stemmen CONCERT AANVANG 8 UUR (N.T.) KERMIS 1930 Alkmaar Uit den Omtrek INTERCOMMUNAAL NO. 52. I HI. li IIIJ k Hl COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. AD VERTENTIEN an 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Een courant is vaak zeer interessant. Men smaalt vaak op tie pers, beweert wel eens, als er wat minder bladen verschenen^ er minder ge zwamd, gefantaseerd en gejokt zou worden, de wereld er zelfs beter zou uitzien, 'tls mogelijk, een blad kan veel kwaad, maar ook veel goeds doen. We kunnen nu eenmaal niet meer buiten de courant, waarin we getrouwelijk zien weer gegeven de feiten van den dag, en kunnen aan voelen den polsslag van den tijd. Treffend kwam dat uit in ons Zaterdagnummer, ik las daarin twee advertenties, waarover ik een en ander zeggen wil. De eerste was van de L.G.C., waar in werd kennis gegeven van het voornemen, a.s. .Woensdag een veiling te houden van kasdruiven. Een simpel bericht, doch wat houdt zoo'n ad vertentie niet in. Een stukje geschiedenis om vattend een pefiode van zeg zes a acht jaar. In de moeilijke na-oorlogsjaren, denk maar aan '22 en '23, wilde het niet vlotten met het Noordhol lands tuinbouwproduct. De kool was bijna waar deloos, wie herinnert zich niet den lijd, toen de provincie aan de nijvere tuinders de helpende hand moest uitsteken? Toen is de gedachte ge propageerd, zich toe te leggen op k&scultuur, en er zijn serres en warenhuizen verrezen. De serres beginnen nu hun speciaal hoofdproduct, waar voor zij zijn gebouwd, te leveren, nl. de tafel druif. In kleinere hoeveelheden kwam dit edele product reeds meermalen ter Broeker markt, nu is het tijdstip aangebroken, waarop het, L.G.C.- bestuur, in overleg met de glaseultunr-onderne»- mers, een speciale markt voor druiven noodig acht. L'angs lijnen van geleidelijkheid heeft zich dit proces voltrokken, aan St. Paneras komt de eer toe, zich sterk op de fijnere tuinbouw te heb ben toegelegd, ja men ging daar wel 't meest met zijn tijd mee en bouwde verwarmde kassen. Voor zoover ik het beoordeelen kan, zal zich wel ^geen enkele der wakkere, vooruitstrevend^. tuin- 'bouwer hebben beklaagd, tot deze cultuur 1e"zijn overgegaan. Opmerkelijk nietwaar, juist zij toch hebben in hun meest-moderne tuinbouwbedrijf een goed resultaat kunnen behalen, niet alleen in het jaar '30, waarin schier elk ander gewas inplaats van winst ,tot heden verlies bracht, maar ook in '28 en '29. Zoo hopen we dan te Broek voortaan de druif te zien gerangschikt tot de courante veilingsar tikelen. 't Lijdt geen twijfel, of onze ondernemen de handelaars weten er weg mee. Van hun on dernemingsgeest en schier verbluffend aanpas singsvermogen zag ik dezer dagen een treffend staaltje. In één wagon, voor Duitschland be stemd, zag ik diverse koolsoorten en tevens ettelijke manden bloembollen. Wat is zoo'n onnoozele advertentieaan staande Woensdag hopen we dtuivenveiling te houden.inhoudrijk. Denk er maar eens over na, ge zult me gelijk geven. En nu de tweede advertentie, zoo op 't oog niet zoo veel beteekenend, maar waa r ik niette min de aandacht speciaal op «gg§(ghj^wil. Want in tegenstelling met velen, di|^; blijkbaar .anders over denken, acht ik de door den directéui-van de Rijkstuinbouwschool, ir. RietsejniO geplaa annonce van groot' belang. Nieuwe leerlingen kunnen zich bij den directeur Voor de nieuwe cursus opgeven en daarover wil il: ,evep en ander? z«S«*n- 4ÊÊ tls mij een raadsel, en alle ernst, Tme t toch komt, dat er zoo weinig belangstelling voor dit zoo bij uitstek zich aan de practijk aansluitend onderwijs bij onzevI.angendijker tuinbouwers be- j staat. I Als er ooit een tijd is geweest, dat meerdere I kennis voor het opkomende jonge geslacht, dat strak de plaats der oudere tuinders innemen j zal, noodig is, dan -inzonderheid nu. j Zie slechts de Broeker veiling aan. Niemand zal mij verdenken, aan welke veiling „ook eenige. I voorkeur boven een andere te geven. Ik wil object, j tief zijn en blijven en noem Broek, wijl daar do'" oudste veiling aanwezig is en' de grootste ver scheidenheid van artikelen wordt aangevoerd. Druiven zijn reeds genoemd. Verdient het geen- aanbeveling, den jongelui kennis bij te brengen' over de cultuur van dit product Ik zou zoo zeggen, zulk beweren is voor geen tegenspraak i vatbaar. Denk verder aan kasinrichting, bevloeiïng, luch ï'ting, aan soortenkennis van het product, behande ling gedurende den groei, het bestrijden van ziekten, bemesting had ik bijna vergeten. Dat al les wordt theoretisch en practisch te Hoorn aan ~SPhoó Donder we zen. ID denk verder aan dé verbouw van tulpen in ons Gewest reeds van zoo groote beteekenis. Ook op dit terrein geven bekwame mannen on derricht. 't -Staat voor mij vast, dat de gewijzigde ccultuur, die naar 't zich laat aanzien, nog ver- dere uitbreiding zal ondergaan, meerdere kennis van de ondernemers vordert. En ik kan 't niet laten een woord van warme aanbeveling te schrijven voor de Hoornselie school teneinde zoo mogelijk de tuinbouwers, daartoe in staat ,te bewegen, hun zoon van deze onder wijsinrichting te laten profiteeren. Juist nu is vorming zoo noodig. Em zal I.angendijk zijn naam op tuinbouwgebied behouden, dan kan en mag het tuinbouwonderwijs niet worden verzuimd. uit de Kaasresidentie Een avondje bij Bouwme.esterts Revue „Turf in je ransel". Hoewel ik de vrijheid neem te veronderstel len dat de ervaren impressario Louis Bouwmees ter, meer organisator dan artist, niet door over matige scrupiliteit zal worden geplaagd, was hij toch bij de samenstelling van zijn revue-gezel schap zoo bedachtzaam, voort te borduren op het stramien, hem door zijn populairen voorgan ger Henri ter Hall in de hand gegeven, en ër zorg voor te dragen, dat zijn revue's door in houd en tekst zoodanig in toon zijn gehouden, dat zij voor ieder geschikt zijn en voor een be zoek geen restricties gemaakt behoeven te wor den. Ook is zulks het geval met de Revue 1930 ,-Turf in je Ransel", die heden in Dossie's schouw burg op de kermis te Alkmaar wordt opgevoerd. Voorop moet worden gesteld, dat de titel geen enkel verband heeft met den inhoud. Die rijmt als tang op varken. Het filmverhaal toch is allerminst origineel en ontleend aan de „wonder lijke avonturen van een Chinees, van niemand minder dan den grooten Jules Verne, de helder ziende in de toekomst der wetenschap en ge weldige techniek van onze dagen. Kin-fo, zoo heet Verne's roman, en Bouwmees- ter's Revueheid, de chineesche multi-millionair, die blasé is van de vrouwen en zijn geldmacht, heeft zijn ouden vriend Shang, 'n geweldige tai- p'mg of oproerling met lange haren uit vroe gere rumoerige dagen, die door Kinfo het leven gered en bekend was, last gegeven hem na ver loop van 6 maanden te dooden. Maar door ver schillende omstandigheden komt Kinfo op dit voornemen terug. De liefde kreeg hem te pakken en zijn onmetelijk fortuin dat hij verloren waan de, is integendeel verdubbeld. Nu moet worden getracht den heer iShang, die zich heeft verbor gen, op te sporen. Doch deze heer blijft onvind baar en laat niets anders van zich hooren dan herhaalde doodsbedreigingen, tot ten slotte King- fo, gevangen genomen door de barré Taipings en ter dood veroordeeld, geblinddoekt wordt wegge voerd en vrijgelaten in zijn eigen paleis, waar zijn verloofde, IShang en al zijn vrienden bijeen zijn en erkennen hem op de proef te hebben gesteld om hem van zijn door overvloed van geld en gemakzucht gekweekte verwijfdheid te genezen. Voila tout. De revue wordt geintroduceerd door schitterend Oostersch feest ten huize van King-fo en geeft al dadelijk een aangenamen indruk aan de be zoekers. f De heeren Buziau en Siem Nieuwenhuis, in qualiteit van Amerikaansche verzekeringsagen ten, die King-fo's leven hebben verzekerd, be nevens de uitnemende Harriet Davids als 3hang's vrouw, zorgen in niet geringe mate voor de vroolijkheid, die ten top wordt gevoerd door Buziau's uitnemende creatiën, vooral als hulp- kelner en mondain dienstmeisje. De altijd lollige Harriet Davids deelt natuurlijk met Siem Nieu wenhuis eveneens in het succes. Vooral mej. Da vids is een uitnemende kracht voor dit gezel schap. Haar uit te schakelen zou een gemis be- teekenen. De solisten beschikken over goede stemkwaliteit, niet het minst de dramatische Te nor, de heer Ph. Terke, wiens orgaan waard zou zijn, op de plaat vastgelegd te worden. Ik zou nu nog wel een poosje door kunnen krabbelen, doch ik mag niet te veel vergen van de elasticiteit van de Nieuwe Langedijker Cou rant en wil ik dus eindigen met Bouwmeesters „Turf in je ransel" bij haar lezers aan te be velen, bijaldien zij het in hun hoofd mogen krij gen, hun vermaak te zoeken en de zorg op zij te zetten bij de Alkmaarsche kermisattracties. RENS O. Maandagmiddag 3 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente in voltallige zit ting tqn raadhuize onder voorzitterschap van den; EdëlaqBtBaren heer .W. van Slooten, burge meester tevens secretaris. Na een woord van welkom aan alle aanwezigen, ^prerklaart de voorzitter de vergadering voor ge opend, waarna de vaststelling van de notulen der orige vergadering volgt. (lngekcme nstukkeu. n. Van Ged. Staten de mededeeling, dat de oedkeuring, omtrent de geldleening- ad f28000 i verdaagd. b. Verslag van de arbeidsbeurs. Moordt ter visie gelegd. c.'Circulaire van de Vereeniging tot Bescher ming van dieren en stallen. d. Adres van den directeur der R.K. militaire vereeniging te Amersfoort, inhoudende verzoek om subsidie. Te behandelen bij de begrooting. jSchrijven van het Comité Schagen-Beemster ritfft verzoek eene subsidie, groot f 10 a f 15 toe te staan voor een te houden legwedstrijd voor De heer Wuis acht zulk een wedstrijd in het algemeen belang. @c heer Tromp verklaart niet tegen eene sub sidie te zijn, doch acht het in 't algemeen niet wenschelijk, dat de gemeente zich op dit gebied begeeft, doch sïelt in dit geval voor eene sub sidie van ^f 25 Die heer P.. Kostelijk acht het werken der pi uimveevereeniging wel in de goede richting en is spreker gebleken, 3at dit heel wat geld vordert. Spreker wil daarom voorstellen de sub- jidio te verieenen voor I jaar. Met 7 stemmen voor en 4 tegen, wordt hiertoe besloten. f. Verslag van het Vakonderwijs in West- friesland, tevens houdende het verzoek eene sub sidie te verieenen ad f25. Wordfigoedgevonden. g. Van de Ged. Staten de mededeeling, hou dende de goedkeuring der wijziging der begroo ting 1929. h. Idem der begrooting van de Gezondheids commissie, waaruit blijkt dat de gemeente aange slagen is voor eene bijdrage groot f 144.12, zijn de 3 cent per inwoner. h. Verzoek van eenige inwoners van het Kil- pad bij O. Rood, in verband van de ondergrond- sohe kabelleering, de verlichting aldaar te wij zigen. Na eene korte gedachtenwisseling, waarbij ver schillende stemmen opgaan, |de verlichting in het, midden van den weg aan te brengen en tevelns door den heer Kooij wordt geadviseerd, de af stand der palen op 100 Meter te bepalen, wordt besloten het schrijven aan te houden tot de vol gende vergadering. Rapport Commissie nazien der Gemeentereke ning 1929. Bij monde van den heer P. Kostelijk wordt ge adviseerd de rekening op de volgende cijfers goe'd te keuren: Het saldo van vorige jaren wat betreft den gewonen dienst, bedraagt f 24733.81i/2. De werkelijke inkomsten hebben bedragen f 165317.74.i/2> de uitgaven f 136668.25, alzoo een batig saldo van f81459.55. Het nadeelig saldo der werkelijke uitgaven bedraagt f 52810.05i/2 alzoo een behaalde vooruitgang op het bestaande saldo van f3915.19. Be werkelijke inkomsten betreffende den kapi- taaldienst hebben bedragen f 42648.50, de uit gaven f 38868.50, alzoo een batig saldo van f3780. Dit saldo is ontstaan door het storten van de waarborgsom door het Schoolbestuur van de parochie van het H. Hart, waaraan door B. en W'. een nadere bestemming zal worden ge geven. De rapporteur verklaart, vervolgens alles vol gens do bescheiden accoord te hebben bevonden en adviseert, onder lof van den Gemeenteontvanger voor zijne accuratesse tot goedkeuring. Voorloopige vaststelling dier rekening. Gehoord het rapport der Commissie, stelt de voorzitter voor, tot vaststelling over te gaan. Aldus wordt besloten. Do voorzitter brengt een woord van dank aan de Commissie voor hare werkzaamheden en kan Z,.E.A. niet nalaten een woord van dank te bren gen aan den Gemeenteontvanger voor zijn net en accuraat beheer, de hoop uitsprekende, dat ook dit het volgende jaar zoo moge zijn. Aldus wordt besloten. De voorzitter stelt voor van het restant der rekening f 10.000 te storten in het reservefonds voor bijzondere doeleinden, en het overblijvende te boeken als eerste post op de begrooting 9311. onform het voorstel wordt aldus bCiesloten. Vervolgens deelt Z;.E.A. mede, dat in de vo rige vergadering geene bestemming is gegeven DONDERDAG 28 AUGUSTUS in de muziektuin. aan de winst van het G.E.B., Spr. stelt voor, deze winst, groot f9593.48 te storten in het reservefonds. Wordt goedgevonden. Aanbieding begrooting 1931. Na de eerste vrije stemming worden met meer derheid van stemmen, als leden van de commissie van onderzoek gekozen de heeren Pool en Quant Hiero pvolgt een tweede vrije stemming, waar op! eene herstemming volgt tusschen de heeren Groenland en Kooij, waarbij laatstgenoemde als zoodanig wordt gekozen. Hierna deelt de voorzitter mede, dat de lee ning ad f28000 nog niet is kunnen worden af gesloten. Wel is eene aanbieding ingekomen ad 45/8 pet. tegen koers a pari. Na eene korte gedachtenwisseling wordt be sloten dit aanbod te aanvaarden. Tenslotte vraagt de heer Groenland meer toe zicht, op de vele venters, die deze gemeente be zoeken. De voorzitter deelt mede, dat op de afgifte van vent-vergunningen zeer krap wordt toege zien, doch zal Z.E.A. de politie opdragen nog strenger toe te zien. Niets meer aan de orde zijnde, volgt sluiting. Agenda NICO KERSSENS, Nieuwesloot, Alkmaar. CABARET van 46 en van 71 uur. „CINEMA AMERICAIN" Nieuwesloot, Alkmaar. AVONDVOORSTELLING aanvang half acht. Zondag vanaf 2 uur DOORLOOPENDE VOORSTEL LING. CAFé LUNCHROOM „DE DOORBRAAK" Waagplein Alkmaar. CABARET van 71 uur. CAFé, RESTAURANT, LUNCHROOM „DE KARSEBOOM" Langestraat t.o. het Stadhuis, Alkmaar ACCORDEONMUZIEK. HEERHUGOWAARD.. In de j.l. Vrijdagavond gehouden vergadering der afdeeling van de Holl. Maatschappij van Land bouw, werd besloten voor de verkiezing van een Hoofdbestuurslid voor Noord-Holland de candida- tuur te steunen van den heer H. Koster van Wie- ringerwaard, candidaat gesteld door de zuster afdee ling Schagen. Voor lid der flnanciëele commissie, zal stem uitgebracht worden op den heer De Vier te Schragen. Bij de rondvraag ter algemeene verga dering zal er op aangedrongen worden in het ver volg het stenografisch verslag dezer vergadering te vervangen door een zakelijk verslag, op te nemen in één, hoogstens twee achtereenvolgende nummers van het orgaan. In het bestuur der afdeeling werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer M. Spaan. Gekozen werd de heer P. Kortedijk in plaats van den heer A. Mantel, niet herkiesbaar. Besloten werd na zeer breedvoerige bespreking het volgend jaar einde Mei begin Juni bij voldoende deelnambe een excursie te organiseeren naar de Zuiderzeewerken met inbegrip van een bezoek aan den proefpolder. Door bemiddeling van hét H. B. hoopt men hiervoor deskundige leiding te zullen be komen. De verdere voorbereiding werd opgedragen aan een commissie bestaande uit de H.H. D. de Jong, M. Spaan en P. Kortedijk. Per circulaire zullen de leden der afdeeling bekend worden gemaakt met de voorwaarden van deelneming en den datum waarop de excursie zal worden gehouden. Het be stuur zal aan daarvoor geschikte personen gaarne een aanbeveling of getuignisverstrekkenaan perso nen uit onze gemeente, die in aanmerking wen- schen te komen als werkkracht of als leider bij de a.s. bewerking der drooggemaakte gronden. Met betrekking tot de tarwekwestie bij den varkenshan del wordt samenwerking gezocht met zuster afdee- lingen vor een meer algemeener actie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1