NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 102 DONDERDAG 28 AUG. 1930 39e Jaargang KERMIS 1930 Alkmaar BuiteRlandsch Overzicht Kamer kroniek TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LAEEDUMH CODRMT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG er. ZATERDAG. per 3 'maanden ƒ1.15. - UjtflaVeFiflM J. H. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 1—.) regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS i NAAR PLAATSRUIMTE. I Agenda CAFé, RESTAURANT, LUNCHROOM „DE KARSEBOOM" Langestraat t.o. het Stadhuis, Alkmaar Nieuw programma. Accordeonensemble „Hakako". gen dit jaar over Juli f41.778.891, tegen f43.409.073 in de zevende maand van 1929. Welke „terugloop" wederom niet de geringste reden geeft zich over de situatie van 's lands kas ongerust te maken. Personalia. Op Maandag 25 dezer vierde de tooneelspeelster mevr. Rika de la Mar-Kley het zeldzame feest van haar 60-jarig jubileum in Plankenland en werd op de hartelijkste wijze gehuldigd. Tot haven meester van het Noordzee-kanaal te IJmuiden (vacature Brutèl de la Rivière) zal worden be noemd de heer J. Syffert, gezagvoerder bij de „Nederland". Den len September hoopt de heer Van Pottum te Rotterdam zijn zilveren jubileum te vieren als Hollandsche luchtvaarder. NICO KERSSENS, AVONDVOORSTELLING aanvang half acht. Zondag vanaf 2 uur DOORLOOPENDE VOORSTEL LING. CABARET van 71 uur. Revue van de Week 26 Augustus. De vreugde over den op 18 dezer „herboren mid zomer" is van korten duur geweest! De weer- profeten, die hadden voorspeld dat god Pluvius weldra zijn schade zou komen Inhalen, zij hadden het bij het rechte eind. De zon ging wederom achter grauwe wolken schuil, het begon weer te gieten en stortregenen. Zoodat bij velen in den lande de bange vrees zich deed gelden, dat het vermaarde Oranje-zonnetje straks in den steek zal laten, als het groote, stralende licht- en vreugde festijn ter eere van den vijftigsten verjaardig onzer Koningin, waarvoor nu allerwegen de toebereid selen in vollen gang zijn, wordt gevierd. Den 28en a.s. wordt te Ermelo reeds een his torisch openluchtspel gehouden als Koninginne- feest, waar de Prins-Gemaal ook namens H.M. tegenwoordig zal zijn. In de Hofstad begint de schitterende feestweek ook reeds vóór den 31en, als wanneer onze Landsmoeder te 's-Gravenhage zal vertoeven. Op het vermaarde Malieveld in de Residentie wordt op Maandag 1 September, den officieelen Koninginnedag in 1930, een „ouderwet- sche groote parade" gehouden onder inspectie van generaal Insinger, den commandant van het Veld leger. Het ware al te wreed, Indien de booze Pluvius al deze feestvreugde door zijn stortregens zou ko men bederven. Het was in de afgeloopen week op verschillende plaatsen in Patria extra ontstuimig weer. De Vecht zwol dermate, dat tal van inwoners hun woningen ontvluchtten en zeer groote schade aan de lande rijen werd aangericht. Ook de Maas bij Roermond ging dermate wassen, dat men zich ernstig onge rust maakte. Gelukkig is spoedig en verrassend snel de val der rivieren gevolgd. De geweldige re genval heeft o.m. in Oost-Friesland zeer bedui dende schade aangericht. De gevreesde aardappel ziekte heerscht daar, zoodat het „perspectief" voor den komenden winter ook daardoor wordt versom berd. Zaandam werd door een geweldige windhoos ge teisterd, die gelukkig geen persoonlijke ongelukken berokkende, maar wel aanzienlijke materieele schade. Zoo werd een molen door den stormreus ln de lucht geslingerd. Ook Tilburg had op gruw zame wijze van het noodweer te lijden. De hoop dat Augustus iets zou goedmaken van wat de jongste weken door „atmosferische woelin gen" hebben vernield en bedorven Is dus tot dusver niet in vervulling gegaan. En September staat reeds voor de deur. De advocaat-generaal bij het Bossche Gerechts hof heeft rapport uitgebracht over het onderzoek, hem van regeeringswege opgedragen, naar de schietpartij, welke in het najaar van 1929 te Maas tricht plaats had in verband met de staking in de zinkwitfabriek in de Limburgsche hoofdstad. Waar bij een agent en een marechaussee werden getrof fen. De advocaat-generaal komt in zijn rapport tot de conclusie, dat den 16en October 1929 te Maas tricht niet het eerst vanuit de burgerij is geschoten. De houding van den burgemeester en van den politie-commissaris keurt hij af. De bewering, dat van Katholieke zijde te Maastricht drang zou zijn uitgeoefend op het lagere politie-personeel acht de advocaat-generaal niet bewezen. Men begrijpt, dat over deze „perkara" het laatste woord nog niet is gesproken. De Katholieke onderwijzers hielden in Den Haag een „salariscongres" dat een motie aannam, het welk aan Regeering, Parlement en pers werd ge zonden en waarin met kracht wordt aangedrongen op verhooging der onderwijzers-salarissen tot het peil van 1920. Deze actie geeft tot velerlei bespie gelingen stof en zal ongetwijfeld een der voor naamste punten zijn van het groot-politiek debat in November a.s. Naar „Het Volk" meldt, zal de Landbouwcommissie-Lovink een wettelijk voor schrift adviseeren, waarbij verordend wordt dat voortaan in wittebrood zeker percentage van in- landjsche tarwe moet worden gebakken. In antwoord op vragen. Z.Exc. gesteld door het Tweede Kamer-lid Drop, heeft minister Verschuur geantwoord, dat hij het tijdstip voor wettelijke vaeantle-regeling ten gunste van de arbeiders nog niet aangebroken acht. Het onderzoek naar deze kwestie wordt met ernst voortgezet. De Rijksregeling voor de oude gepenslonneerden is van toepassing verklaard voor die van de Neder- landsche Spoorwegen. De Rijksmiddelen bedroe- De beruchte komkommertijd, andere jaren voor dan journalist een buitengewoon lastigen tijd, inftners waarmede moet men de dagbladen vullen, wanneer er niets geschiedt, wanneer de parlemen ten op reces zijn en iedereen bij iedereen uit logee- ren gaat, geeft de krant van dit jaar geen reden tot klagen! Er is maar weinig zoo'n gering gebrek aan copie geweest als dezen zomer, zoozeer, dat het schijnt, of ook in dezen tak van bedrijvigheid de overproductie zijn machtige en zware hand wilde doen gevoelen. Thans weer een opstand in Peru. Wat de ge middelde Nederlander u over Peru kan vertellen, zal naar alle waarschijnlijkheid niet heel veel ver- der gaan, dan wat hij uit zijn jongenstijd zal heb- ben onthouden uit de avontuurlijke verhalen spe lende in het land der Inca's. Toch is ook Peru een land, dat krachtig streefde voorwaarts te komen en Uit de doodenlijst. Mr. H. Ph. Visser 't Hooft, oud-advocaat te Haarlem, te Genève, op 65-jarigen leeftijd overle den. Mr. J. D. Pasteur, president van de Haar- lemsche Rechtbank, 70 jaar, Haarlem. L. F. No bels, de bekende verzorger en weer-voorspeller van Lear Black, de e^ret^Vliegpas^gi^^naS' O.Indlë! I we1iloo"0LrvoSerener Voorn^meiyk^nder den de trouwe steun en bewonderaar van de Fokker- p - oo namellJK; onaer aen machines en de Nederlandsche piloten bij Balti more van zijn jacht in de zee gestort. M. Slag- i ter, bekend figuur in de Joodsche onderwijs-krin- gen, 48 jaar, Roterdam. Dr. A. H. Garrer, 77 I jaar, oud-rector van het gymnasium te Haarlem. Uit de misdadigheids-rubriek der week: en onaf zienbare reeks van inbraken en diefstallen waar van voornamelijk Rotterdam en ook Sittard, waar een roofbende per auto de omgeving onveilig blijft maken, zonder dat de politie deze boeven nog kon den achterhalen, „profiteerden". Er zijn valsche twintig-gulden-bankbiljetten in circulatie. Men zij op z'n hoede. De verdere openbare behandeling van de Rotterdamsche moordzaak-Lans zal einde lijk op Woensdag 17 September door het Haagsche Gerechtshof worden aangevat. Bij een inbraak, gepleegd ln een Amsterdamsch magazijn aan de Keizersgracht is voor een waarde van f4500.aan costumes gestolen Licht is gekomen in het geval der inbraak bij een Amsterdamsohen goudsmid aan het Rokin, waar men voor f25000.— roofde. De buit is in een hotel te Arnhem bijna in haar geheel teruggevonden. Maar de hoofddader ver moedelijk een Duitscher wordt met ijver gezocht. Een gelukkig nog tijdig verijdelde poging werd in de Rotterdamsche Breestraat gedaan tot ontvoe ring van een zesjarig meisje. Men lette met groote waakzaamheid op zijn kinderen in dezen tijd De wenk kan niet genoeg worden herhaald. Door het in arrest krijgen van een gevaarlijken recidivist zijn tal van Zaansche Inbraken vermoe delijk opgehelderd. De verdachte is naar Haarlem op transport gesteld. Te Amsterdam kwamen relletjes voor, aangesticht door uit Drente geko men steun-trekkers. Deze menschen schijnen on der communistische suggestie gehandeld te hebben. Zeer ernstige beschuldigingen worden geuit in een „Open Brief" aan den procureur-generaal bij het Haagsche Gerechtshof in het „Wbl. van het Recht" aan het adres van de zeden-politie die van den Vreemdelingendienst in de Residentie. Zij zou buitenlandsche „dames" van zeker allooi haar vrijen gang laten gaan, schoon zij van de „faits et gestes" deze vrouwen volkomen op de hoogte zou wezen. Ook deze muis zal z'n staartje hebben. Slechts enkele bijzonderheden vermeld ik ook nu uit de verbijsterend lange lijst van de verkeers- en aanverwante ongevallen. Die, welke berokkend werden door de herrie, voetzoekers-ontstekerij van Amsterdamschen Hartjesdag, op Maandag 18 Augustus, hadden weinig om het lijf. Onder Vinkeveen werd bij een auto-oiigeval een echtpaar gedood. Te Garderen raakten auto en motorrijder ln botsing. Laatstgenoemde, een 23-jarige jonkman uit Doetinehem, kostte het Incident zijn leven. Bij Venlo kwamen een motorrijder en de hem op het voertuig vergezellende verloofde tegen een boom. Beiden werden gedood. In een Amsterdamsch hotel in de Kalver- straat raakte een 19-jarige Duitsche bediende in de liftkoker beklemd. Wat hem het leven kostte. Bij de Vechtbrug te Utrecht is een 39-jarige schil der uit Culemborg onder een trein gedood. Verschillende malen zijn menschen, die zich tegen alle waarschuwingen in te ver in zee waagden, met de grootste inspanning gered. Zegt het voort Nog een paar greepjes uit de niet-zwartomlijste „nova". De eerste zending Westlandsche druiven is in O.-Indië in perfecten toestand gearriveerd. Nieuw „perspectief" voor onze onder crisis-druk zuchtende tuinbouwers? De landelijke gemeenten Voorburg en Rijswijk komen volgens voorstel van Ged. Staten in Zuid- Holland voor annexatie bij den Haag in aan merking. De laatste Wormerveersche molen, genaamd „Het Vool" is door het roode haantje vernield. Maarde gerestaureerde molen van Ruysdael, te Wijk-bij-Duurstede, Is aan de vereeniging „De Hollandsche Molen" overgedragen. De liefde voor onze oude molens Is dus nog niet heelemaal uitge- bluscht. De groote Velser spoorbrug is in den avond van 19 dezer door een Grieksch stoomschip aangeva ren. Wat zeer groote stagnatie berokkende in het trein- en scheepvaartverkeer. Intuschen, de zaak is weer in orde. Wèl heeft ook dit ongewenschte het zeer goede voortgebracht, dat men eindelijk heeft ingezien, hoe veel beter toezicht op het Noordzee kanaal dringend noodig is. Op 2, 3 en 4 September zal het Nationaal Mid denstand Congres te Groningen bijeenkomen. Ingekomen is het ontwerp van Ir. W. M. Dudok voor het nieuwe Leidsche Stadhuis. Het wil een groot stuk van den ouden gevel behouden. De her bouw zal f 1.570.000 kosten. In den Haag is Nederland's grootste garage ge opend. Ruimte biedend voor 400 auto's en 700 fiet sen. Den 27en werd het zilveren jubileum gevierd van de Nederlandsche Esperantistenvereeniging „La Es- tonto Estas Nia". Wat beteekent: „De toekomst is ons". Er spreken energie en wakkere levensmoed uit dat devies. Beide hebben wij thans allen op aarde zoo heel dringend noodig Mr. ANTONIO. thtos verjaagden president Leguia werden groote werken ondernomen. Deze krachtige heerscher deed pogingen om 's lands financiën in een ge zonden staat te brengen, hij ondernam groote wer ken, als daar zijn ontginning en irrigatie van on- vruchtbrare landstreken, verbetering van het ver keerswezen door aanleg van wegen en vergrooting I van het spoorwegennet. Vooral dit laatste was voor Peru van groot be lang. Immers, romantiek der twintigste eeuw, in dit land waren de grootste wegen sinds honder den jaren reeds de nog door de roemrijke Inca's aangelegde heirwegen, die weliswaar een commu nicatie vormen over duizenden kilometers, doch voor moderne behoeften niet meer voldeden. Met vaste hand trachtte Leguia hierin verbetering te brengen. Zoo vaardigde hij o.a. een wet uit, waarin hij ieder staatsburger, vreemdelingen niet uitge sloten, verplichtte om tusschen zijn 18den en 20en levensjaars jaarlijks ongeveer een week arbeid* te verrichten aan de wegen, of een som te betalen, groot genoeg om een arbeider gedurende dezen tijd aan het werk te zetten. Op deze .wijze werd zeer veel in betrekkelijk korten tijd verricht. Zoo werden Allao, de havenstad en Lina door twee betonwegen verbonden, etc. Doch dit was niet het eenige, wat Leguia voor het land deed. Onder zijn leidjng werden de grens geschillen bijgelegd met Brazilië, Chili, Columbia en Bolivia, terwijl het land vergroot werd met eenige provincies. Een dergelijk krachtig en autoritair persoon echter maakt zich door zijn straf optreden, vooral tijdens een langen ambtstijd natuurlijk tal van vijanden. Dit nu schijnt ook in Peru het geval te zijn geweest. Hoe dit ook zij, een plotseling uitge broken militaire opstand, waaraan leger en vloot gelijkelijk deelnamen maakte een einde aan zijn bewind. Zelfs moest de president op een kruiser de vlucht nemen. De militairen hebben thans de leiding der regeering in handen. Hoe de ontwikke ling verder zal gaan, zal de tijd moeten uitwijzen, vooral daar de berichten, die uit deze afgelegen streken tot ons komen, niet altijd met elkaar klop pen en dus weinig geschikt zijn om een duidelijk beeld te geven van den toestand en deszelfs waar schijnlijke ontwikkeling. Merkwaardig is intusschen wel, dat volgens de laatste berichten in verschillende andere Zuid- Amerikaansche staten de opstand met klaarblijke lijke vreugde wordt begroet, aangezien de ver jaagde president de belangen van de V. S. van Noord-Amerika zou hebben gediend en voorgetrok ken boven de algemeen Zuid-Amerikaansche be langen. Of dit nu werkelijk zoo is, dan wel ver kapte vreugde over het verdwijnen van een knap politiek tegenstander in verschillende conflicten, valt bij de schaarsche berichtgeving op dezen af stand niet te controleeren. Nogmaals, de tijd zal moeten uitwijzen of de onrust, die ook in dit gedeelte van de wereld een gastvrij onthaal blijkt te hebben gevonden meer beteekenen zal een strijd van binnenlandsche poli tieke vijanden. Ongeregeldheden te Maastricht. Crematie. Daling in prijs van stikstof. Bloem en inlandsehe tarwe in wittebrood De vorige week gaven we eene korte samen vatting van de publicaties van het soc. dem. Tweede kamerlid Dïop in „Het Volk" ln ver band met de ongeregeldheden tijdiens de werk staking van de Zinkwitfabriek te Maastricht. "Wij spraken daarbij de verwachting uit, dat dit muisje nog wel een staartje zou hebben en dat b.v. in de Tweede kamer deze zaak in het open baar zou worden behandeld. Het gepubliceerde gaf daartoe o.i. ook alle aanleiding. De schrifte lijke vragen, welke het roomsch-katholiek Twee de kamerlid Hermans aan den Minister van Jus titie heeft gesteld, hebben ons dan ook' geenszins verrast. j Heeft de minister, zoo vraagt de heer Hermans, de publicatie in „Het Volk" gelezen, waarbij na gelaten werd de belangrijke nadere rapporten van den advocaat-generaal te vermelden Heeft de minister kennis genomen van het in „Het Volk" vragenderwijs geuft vermoeden, dat er „bepaalde politieke .machten en grootheden" aan het werk zouden zijn om publicatie van het rap port te voorkomen? Ein is ten slotte de Minister niet van oordeel, dat thans de rapporten moeten worden gepubliceerd, teneinde onjuiste conclu- siën, waarvan de door de groote dagbladen ge geven commentaren getuigenis afleggen, 'te voor komen Volgens den heer Hermans heeft de heer Drop dus, door onvolledigheid, een verkeerde voor stelling van de feiten gegeven. Volledigheid zal de zaken in een geheel ander licht stellen. Te hopen is het nu maar, dat de Minister aan het verzoek van den heer Hermans voldoet, want dit is naar het ons voorkomt de eenige weg om klaarhei dte brengen in deze onverkwikkelijke geschiedenis. Mevr. van Italie-van Einbden stelde aa.n den Minister van Defensie vragen naar aanleiding van geweigerde militaire eerbetuigingen bij de crematie van een ridder in de Militaire Willems orde. Het is nu eenmaal een feit, dat het grootste deel va nhet Nederlandsche volk nog afkeerig staat tegenover de crematie. Zelfs onder degenen, die zich ultra mo'dern noemen, worden er nog veen gevonden, die in de crematie iets zien, strij dig met de menschelijke gevoelens. Mevr. van Italie-van Ejnbden nu is blijkbaar bang, dat de regeering tot het doen van militaire eerbetuigingen aan den overleden ridder plaats had, omdat de gestorvene gecremeerd werd'. Mocht dit zoo zijn, dan vraagt het vrouwelijk kamer lid, of de laatste wensch van den overledene, die zich blijkens het hem toegekende eerbewijs op meer dan gewone wijze heeft onderscheiden, niet van meer gewicht behoorde te zijn dan de ge voelens van den Minister ten aanzien der cre matie. Voor de landbouwers zijn de vragen, welke de heer W'eitkamp aan den Minister van Water staat gesteld heeft, niet van alle belang ontbloot. Evenals zoowat alle producten, is er op het oogen- blik een teveel aan stikstof, Waarvan het gevolg is, dat normaal de prijzen omlaag gaan. Voor de stikstof zou dit, zonder bijzondere maatregelen, wel 3)0 pet. zijn. Om deze prijsdaling tegen te gaan, zijn de gezamenlijke stikstofproducepten tót een aceoord gekomen en blijkbaar hebben ook cTe zich in Nederland bevindende stikstoffa- brieken, waaronder het bedrijf van de staatsmij nen te Geleen-Lutterade, bij het gevormde syn dicaat aangesloten. Wordt het gestelde doel bereikt, dan zal aan de verbouwers van landbouwproducten, die veel stikstof vtagen en zelf bijna waardeloos zijn, ook. ljet kleine voordeel ten gevolge van de daling van den prijs de stikstof ontgaan. Door den heer i Weitkamp is nu aan den [Mester van Waterstaat gevraagd, of hij wil bevorderen, dat de staats mijnen niet aan het syndicaat deelnemen en wil bewerken, dat de bovengenoemde 30 pet. aan den Nederlandschen landbouw worden ter beschik- 1 king gesteld. Naar het ons voorkomt een zeer billijke vraag. Voor de boeren is het ook maar te hopen, dat het voorstel van de landbouwcrisis-commis sie, de z.g. commissie-Lovink, om bij de wet voor te schrijven, dat in het wittebrood een ze ker percentage bloem van inlandsehe tarwe moet, worden gebakken, door de regeering wordt over genomen. Een en ander zou natuurlijk de vraag naar inlandsehe tarwe doen toenemen. Een dergelijke wet bestaat in D'uitschland reeds eenigen tijd en is in verschillende andere landen reeds in voorbereiding. Bepaald zou dan worden, dat slechts tarwe bloem mag worden afgeleverd waarin een bepaald percentage van inlandsehe tarwe is gemengd. Gevolg van de grootere vraag naar 'inlandsehe tarwe zou waarschijnlijk 'zijn prijsstijging, het brood zou vermoedelijk een beetje duurder worden en het zou voorr den niet ruim betaalden stads bewoner minder prettig zijn. Maar wanneer met een zoodanige bepaling de landbouwer uit zijn, netelige positie kon Worden gehaald, zou het in het leven roepen dier bepaling een daad zijn van wijs staatsmansbeleid. Edoch zoo hoor ik reeds velen zeggen moet dan de minst betaalde altijd de dupe der malaise worden Ein er zit éen deel waarheid in. Hoe de kwestie daai wel op te lossen is, is geen probleem voor een Outsider. Uit den Omtrek :S|T. MA ABTEN. Begunstigd door prachtig weer, hield onze schooljeugd haar jaarlijks reisje, 's Morgens 1e 9 uur reed men vanaf de „Lut" per autobus der firma Ivok en Tuinman en per luxe van den heer Dl A. Blom, welke voor dit doel zijn nieuwe Pon- tiak gratis ter beschikking stelde, zee en duin te gemoet. Zingende van uit ons dorpje en zin gende gearriveerd, gewerd ons de mededeeling; dat volop door de jeugd en begeleiders was ge noten en zee en duin wederom aan allen het ver wachte genot had verschaft. Dit is en blijft voor de jeugd de plek van vermaak en mag al eens door enkelen van het programma worden afgewe ken, steeds komt men weer naar ons goddelijk duin en strand terug. Aan allen welke tot welslagen van dit. reisje ibeebben meegewerkt, van hieruit onzen dank en aan den heer Blom een extra bedankje.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1