NIEUWE 5 Hike Bre ijer's Vakkundige bi ediening 'senz. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 103 ZATERDAG 30 AUG. 1930 39e Jaargang KERMIS 1930 Alkmaar Bultenlandsch Overzicht Speciaal Corsetter i-Magazijn Kinderportretten, Familie groepen, Busten. Arpèd Moldovan TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LANGËDIJKER COURANT per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur J. H, KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs ADVERTENTIEN: Van I5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Agenda CAFé, RESTAURANT, LUNCHROOM „DE KARSEBOOM" Langestraat t.o. het Stadhuis, Alkmaar Nieuw programma. Accordeonensemble „Hakako". NICO KERSSENS, Nienwesloot, Alkmaar. CABARET van 46 en van 71 uur. „CINEMA AMERICAIN" Nieuwesloot, Alkmaar. AVONDVOORSTELLING aanvang half acht. CAFé LUNCHROOM „DE DOORBRAAK" Waagplein Alkmaar. CABARET van 7—1 uur. Het probleem van de werkloosheid of liever de oplossing van dat probleem, houdt in welt haast alle landen van Europa, Frankrijk dan uit gezonderd, waar als de desbetreffenlie berich ten juist zijn, het aantal werkloozen de duizend niet, of niet veel overschrijdt. Wat ongetwijfeld voor [Frankrijk een zeer gelukkige omstandigheid is een omstandigheid die er toe leiden moge den Noord-Oostenlijken broeder den Buit- seher wat meer te waardeeren, voor wie ze ker het werkloosheidsprobleem ook een der moei lijkste en zorgwekkendste is. Zeer zeker geeft de geringe werkloosheid in Frankrijk aan "dit land een aanmerkelijken voorsprong. We weten, dat in ingeland de definitieve regeling der werkloos heid nog op zich laat wachten en ook, dat de antevredenheid daarover groeit, zoowel onder lie regeerende partij, als onder hen, die toekijken. Weliswaar is de labour-Party als regeering een minderheidsregeering, maar dat neemt niet weg, dat zij aan haar verkiezingsleuzen en beloften herinnerd wordt, welke haar de Labour-Par- tij dan toch in zekere mate op' het kussen heb ben helpen brengen. Intusschen wordt in Elnge- 1 land ijverig uitgezien naar alle mogelijke en be reikbare middelen om de werkloosheid t'e beper ken. Dit. land "bezit, in meerdere mate dan ons land, oude kasteelen, abdijen en andere oude bouwwerken, aan welke de tand des tijds duchtig geknaagd heefti. Het schijnt, dat aan het plan uitvoering gegeven zal worden, die oude gebou wen bij wijze van werkverschaffing voor verder verval 1-e behoeden. Ftr is althans een lijst opge maakt van gehouwen, die voor herstel of restau ratie in aarfmerking komen. Het aanzien van oud-Eingeland zal er bij winnen en alle beetjes helpen! er zullen menschen, eenige honderden of duizenden aan 't werk gezet kunnen worden. Vele wegen leiden naar Home, zegt het spreek woord. Henri Ford, de bekende fabrikant van auto's heeft er iets anders op gevonden. Hij is van meening, dat aan de arbeiders (in zijn in- j dustrie) regelmatig werk verschaft zal kunnen worden, wanneer in de toekomst de automobiel industrie komt tot een productiejaar van tien maanden. Volgens Ford zijn de zomerma yiden geen geschikte maanden, geen gezonde maanden om in een fabriek te werken. Het volk heeft ver- j ahdering noodig. Wat Ford dan gedurende de j zomermaanden wil laten doen? D'e heer Ford is van meening, dat werkloosheid geen natuurlijk verschijnsel is, maar het gevolg van onwetend- j heid. D;ie onwetendheid blijkt universeel te zijn. Als de heer Ford er geheel of gedeeltelijk een j einde aan kan maken zal de menschheid hem zeker dankbaar zijn. Daar kan hij alvast op reke nen. Zwitserland, dat begin Augustus nog slechts -rond tienduizend werkloozen had, begint ook te klagen: in Juli was het aantal werkloozen met duizend toegenomen. Voor Diuitschland en En geland toch nog, om bij wijze van spreken, van te watertanden. De filmauteurs kunnen aan 't werk trekken. •Op initiatief van een Roemeensehe dichteres, 'die haar land vertegenwoordigt in den Volkenbond is een vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt de film, dus de bioscoop, te doen meewer ken aan de bevordering van den vrede en ide toenadering tusschen de volken. In hoofdzaak zal de taak van het comité bestaan in het toe kennen van een jaarlijkschen prijs voor de film, di ehet best aan het doel beantwoordt. We zullen er dus wellicht spoedig iets meer van hooren;. Filmauteurs zijn er genoeg en daaronder zullen er zeker zijn die een extraatje willen verdienen. Er is wel eens gevraagd of de zgn. oorlogsfilm inderdaad wel de vrede en de bevordering daar van dienen. Het eventueel door genoemd comi té uit te spreken oordeel zal op deze vraag mis schien antwoord geven. Dioor Frankrijk is voorgesteld op 8 September te Genève een Eiuropeesche conferentie te houden, waarop gesproken zou worden over de organisatie van het regime van een Europeesche fedetale Molen van Piet- Moulin Rouge Van de Notre Dame naar de boekenstalletjes langs de Seine il n'y a qu'um pas. Men loopt er langs en snuffelt in de oude en nieuwe talen. Men blijft een uur lang een boek staan lezen zonder dat naar Uw kooplust gevraagd wordt. Men slaat een portefeuille met etsen open, bekijkt ze stuk voor stuk en wandelt weer verder. Middelerwijl zit de verkooper behagelijk onder zijn parasolletje te dutten; hij maakt den indruk zijn oude schatten eigenlijk liever te willen behouden dan ze aan profane handen over te leveren. Het begint te regenen en ik duik in de schuil plaats die altijd klaar staat: de Metro. Naar Mont- martre. Op den Boulevard de Clichy wordt een vrij goed diner opgediend voor 5TU cent, waarvoor men ook wijn of bier geniet en gespaard blijft voor fooien. Het Is vervolgens een heele klim naar den voet van den Sacré Coeur, de kerk van het Heilige Hart, die boven op Montmartre staat. In de scheme ring, tegen den grijsblauwen lucht steekt de 'witte koepel Oostersch af. De oogen naar boven gericht valt het gemakkelijk de laatste honderd treden af te leggen. Boven ziet men de stad, gehuld ln regen wolken en benzinedampen, aan zijn voeten liggen. Het ls hier droog en stil en tien kilometer zuide lijker, ook in Parijs, onweert en regent het: wel typisch de wereldstad. De steegjes en slopjes van Montmartre zijn schil derachtig: net als Volendam voornamelijk voor vreemdelingen. Het maakt sterk den indruk van zorgvuldig bewaarde losbandigheid. Allerwege zijn kunstproducten te koop. Veel bijzonders is er ln mijn leekenoogen niet bij. De meer moderne kun- ^enaarfen uitgangswereld richt dan ook bij voorkeur naar den linkeroever, naar Montparnasse, waarover later. De Moulin Rouge. Het ^oden voorgevel, onder den fameuzen draaienden rooden molen, verkondigt dat het momenteel een gewone cinema ls, maar daarnaast is de ingang van SS Twee staat in de uitgebreide gen plus damesaanhang. Die Amerikanen zijn trou wens vervelend. Buiten kom ik een stelletje tegen met een volledige politie-escorte, die vooral moeite heeft om het toegestroomde meisjespubliek op een afstand te houden. Het wordt mij duidelijk waarom de Franschen hun ex-bondgenooten niet zoo bij zonder graag -meer mogen lijden. Bovendien is daar de afgunst van het arme maar beschaafde volk tegenover de rijke, of min of meer proletige natie. Om van de verhouding debiteur-crediteur, die nooit tot de prettigste pleegt te behooren, maar niet te reppen. Dit alles bedenkend ben Ik de Rue Pigalle ïnge- loopen. Voor de Restauretion Hollandaise staat een auto uit Utrecht. Leo Faust noodigt mij links uit. Maar het Théatre Pigalle, een gril van Rotschildt, gaat uit en dat wil ik zien. Het is de moeite waard. Schoone vrouwen in toiletten van een zeldzame ver fijning, haasten zich naar hun auto. Zij haasten zich met een mij nog onbekende, onvergelijkelijke gratie. Ziedaar een avondmantel, die waarschijnlijk onschatbaar is: sneeuwwit hermelijn, met zwart bont afgezet. Zijn eigenares stijgt alleen in een Hispano Suiza. Zij heeft een ontevreden trek om den prachtigen mond. De politie drijft koortsachtig auto's op: Alex, vite, vite. Alles vliegt weg in de richting Montmortre, één uittocht naar de lichtwijk, één rush naar boven Bij een straatkruising botsen twee taxis en er knettert even een ruzie. Montmartre kan niet wach ten: terwijl helt aanloopende spatbord bij elke wielwenteling tegen den band knalt raas'hmen door, naar waar de lichtreclames bloeien en de drums stampen Het feest begint nu, na twaalven, pas goed. Rijk gekleurde nachtvlinders dwarrelen rond. Cheri cherie. Een ander murmelt verleidelijk, „mon petit chou"is mijn klein kooltje. Ik kan mijn lachen niet bedwingen. Zij steekt nijdig haar tong uit, die bij wijze van uitzondering niet geverfd is. Want geverfd is hier iedereen en alles. Al dat stof maakt grauw; als men zich wascht geeft het voor een uur hoogstens: het is economische de zwakke plekken telkens met een weinigje verf te restau- reeren. Als U dan Uw wenkbrauwen nog weg scheert, bent U bovendien een moderne schoonheid, een kunstproduct. Zeer veel maakt een kunstmatigen indruk. Welke auto is hier de populaire wagen? De Renault, die een slecht bergbeklimmer is. Ford, de klimmer bij uitnemendheid, wordt door hooge invoerrechten ge weerd: kunstmatig beschermt men de inheemsche auto-industrie. Zoo ook met de vliegmachines. Op Mient 17 Alkmaar Tel. 52S Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten 'Unie. De gedelegeerden der verschillende lanidien zullen dus eens terdege over het plan-Briand van gedachten kunnen wisselen voor het plan, éen i Europeesche federatie, op de algemeene verga dering van den Volkenbond aan de orde komt. ^riand heeft als zijn voornemen te kennen ge geven, dat hij van plan is niet schriftelijk meer met de buitenlandsche regeeringen over de vor ming van een Furopeeschen .Statenbond van ge dachten te wisselen. [Naar gemeld wordt zou er in het Fransche ministerie eensgezindheid bestaan ten opzichte van Briand's plannen; Briand zal zelf naar Ge nève gaan. Niet in alle Fransche kringen is men intusschen even gunstig gestemd ten opzichte van het federatieplan. Een der Fransche bladen ga fals zijn oordeel te kennen, dat Briand naar Genève gaat om.de begrafenis van zijn Euro peesche federatie te leiden. Maar er zijn er ook, die Briand meer kans en meer hoop geven.. In Duiischland zijn de voorbereidingen voor de Verkiezingen op veertien September in vollen gang, de verkiezingsstrijd dus. Deze strijd, die ove rhet algemeen met felheid gestreden wordt, heeft óp enkele plaatsen al geleid tot bloedige botsingen. Te midden van al de verkiezingsdruk- te, is dr. Worth, minister van Binnenlandsohe OPTIEK EN FOTO-ARTIKELEN Bakker - Noordscharwoude Zaken bezig met de kiesrechthervorming. Het stelsel der evenredige vertegenwoordiging zal be houden blijven, doch de bedoeling is dit stelsel van eenige fouten te ontdoen, welke het aan kleven. Het aantal kiesdistricten zal meer dan verviervoudigd worden. De bedoeling van een en ander is o.m. aan de verkiezingen voortaan een meer persoonlijk' karakter te geven en het con tract tusschen kiezer en afgevaardigde nauwer te Inaken. Overigens heeft de nieuwe, door dr. Worth bedoelde regeling voor de komende ver kiezingen nog geen effect, daar die regeling eerst onder den nieuwen [Rijksdag aan de orde zal ko men. In de maand Juli van het jaar 1897 steeg de Zwieedsche ingenieur Andrée op Spitsbergen met twee geleiders op per luchtballon, met de be doeling te trachten de Noordpool te bereiken. Doo rde deskundigen werd ide onderneming van den tocht stoutmoedig genoemd; enkelen zagen er roekeloosheid in. Slechts een enkele maal werd van Andrée iets meer vernomen. Thans, na drie en dertig jaar, is de sluier opgelicht, welke over de verdwijning van den luchtvaarder lag. Door een Noorsche wetenschappelijke expeditie is het lijk van Andrée gevonden, in het ijs, en nog goed herkenbaar. Verder werden ook het dagboek en ©enige andere documenten gevonden, beneveins eenige instrumenten. Verwacht wordt dat de in houd der gevonden documenten een min of meer volledig licht zal werpen op de lotgevallen van Andrée en zijn beide metgezellen. Het schip, dat de documenten zal meebrengen, kan evenwel niet .voor 10 September in Noorwegen aankomen. in allerfijnste uitvoering. Specialiteit in vergrootingen naar elk portret Fotogr. Ateliers NOORDSCHARWOUDE Geopend 's Zondags van 10-1 uur en 's Woensdags van 1-6 uur een Zondag, bij de manoeuvres, stort op drie ver schillende plaatsen een Farman naar beneden: vier dooden en ettelijke gewonden. Fokker zou zoo iets niet overkomen. Maar den Franschman Farman moet de hand boven het hoofd worden gehouden. Evenwel, wij zijn op Montmartre en na twaal ven. Drie jazzbands klagen hun verdriet tegen elkaar uit. Het is een warme zomernacht, die lokt tot veel koel drinken. Franschen zijn matig; ik ontmoet er maar één, die werkelijk vol zoeten wijns is. Maar die zucht dan ook voortdurend (versta ik U goed?): „Comme je boiraisahcomme je boirais....!" Wat zou hij nog veel meer drinken, als hij maar vreemdeling was Drinken is verleidelijk, hier en op het oogenblik. Voor den nobelen prijs van 20 cent zit je achter een glas overheerlijke „rosée" en geniet van de genoe- gelijke, afwisselende drukte. Of je loop een kleiner kroegje binnen, neem er een aan de toonbank en oefen je Engelsch, want daar wordt je uitsluitend in aangesproken. Van verschillende kanten berei ken je de uitnoodigingen om daar eens te komen kijken en dat eens te gaan zien. Je wandel maar weer verder en vraag je af waar hier nu de be- roemde cabarets zijn. Dat waar eens Bruant zong is nog steeds een bezoek waard! De teekeningen van Steinlen hebben hun oude kracht behouden. Er worden een paar venijnige liedjes gezongen en bij het binnenkomen scheldt men U ouderwetsch uit. Ik hoor er o.m. voordragen dat prachtige chan son „A la Villette": On l'appelait Toto Iaripette A la Vilette. en lijkt het mij het beste om die buurt meteen op te gaan zoeken. Maar eerst wil ik na Bruant Jr., Mistinguet en Chevalier wel eens hooren. Dat gaat gemakkelijk. Overal in Parijs vindt men muziek winkels van een bijzonder soort. Er bevindt zich niet in dan een paar rijen lessenaartjes, tegen wier oopstaand schot de naam met illustratie staat van het stuk dat men hooren wil. Ons aller vriend Jol- son glimlacht U naturlijk overal tegen Men werpt 25 centimes in de gleuf, grijpt den telefoonhoren e nde plaat die u wensch draait af. Misschien is het hier te lande ook al bekend, maar voor mij was het een openbaring. Mistinguet heb ik tot over de helft aan kunnen hooren toen werd haar schreeuwstem mij te machtig. Chevalier is beter, vlot en vlug, maar zijn liedjes zijn wat onbeteeke- n8La Villette en Ménilmontant, met Belleville be waar ik tenslotte voor een anderen dag. Het zijn de echte volksbuurten (een station van de Metro heet: Jean Jaurès) en dies maakt het leven er veel meer een oprechten indruk. Minder poeder en verf, min der getailleerde jassen. Geen vreemdelingen. Ik wordt ln „Au clair de la Lune", een juweel van een dancing, dan ook nauwelijks getolereerd. Hier hui zen de heeren met platte petten en roode omslag doeken, die men apaches zou kunnen noemen. Het gaat er overigens nogal gemoedelijk toe. De mu ziek is, evenals op Montmartre niet nieuw meer: oude foxtrots, Engelsch en Fransch. „Paris, reine du monde" zingt zelfs herhaaldelijk haar eigen roem. De nieuwe Duitsche muziek, die bij ons de toon aangeeft, wordt geheel en al genegeerd. Bij een vervoerende tango steekt één paar zoo met hoofd en schouders boven de rest uit, dat men ze enkele minuten de dansvloer alleen laat. Het wordt geenszins de gooi- en smijtpartij, die ik meermalen als „apachendans" aangekondigd zag, maar het blijft enkel een prachtig snel gedanste, wervelende tango. Van Ménilmontant naar Montparnasse is niet alleen letterlijk een groote stap. Het moderne artis- tendom is hier vergaard, cleanshaven en correct. Het houdt geen drinkgelagen meer, maar gebruikt, rustig koutend, een glas koffie, desnoods bier, op het terras van le Döme, la Rotonde of la Coupole. En men praat, men converseert, met critiseert. Hier ontspringen de nieuwste stroomingen op schilderachtig, muzikaal en litterair gebied. Hier passagiert Van Dongen voorbij (van cleanshaven gesproken!) en hier dribbelt Picasso achter zijn futuristischen neus aan. Dit- is de woonplaats der uitgeweken Russen; wie weet geeft U 5 cent fooi aan een generaal van het Keizerlijke Russische Leger. Het is hier in één woord, in tegenstelling met Montmartre, voornaam, gedistingeerd en keu rig De zijstraten van de Boulevard du Monpar- nasse zijn tenslotte doodgewone buurten, maar er ligt over het geheel een zeker cachet dat zich niet beschrijven laat en dat men zou wenschen naar andere landen mee te kunnen nemen. Maar ondanks alles blijft men Hollander en als goed vaderlander moet men in Parijs een museum, of tenminste een tentoonstelling bezocht hebben. Omdat de warmte nog steeds drukt, bepaal ik mijn keus op het Paleis de Glacé, aan de Champs Ely- sés, waar de Salon des Humoristes verblijf houdt. Het meerendeel is van de hand der artisten, die bladen als le Rire volsmeuren en de Fransche esprit is meestal met een lantarentje te zoeken Het beste is lang niet humoristisch, maargrijptterug naar Steinlen en zelfs naar Daumier, die hier met meester blijft.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1