kunnen redden, is het seizoen teggemoet gegaan met een leege geldzak. Het begin van de aardap pelen gaf lage prijzen e nofschoon de teelt goed was, was de ziekte er al vroeg in. Van ontzettend veel aardappelen kwam hierdoor niets terecht. In den zomer zijn er niet veel producten en als het dan niet zoo goed gaat, wordt er altijd gehoopt op den winter. Maar nu staan wij voor een ander punt, omdat er een hevige ziekte in de kool is. Dit zeer teleurstellend en zijn wij er dan ook erg bang voor. Practisch is de kool niet meer te verbouwen, vooral ook omdat de landbouw zich met kracht op den tuinbouw werpt, waartegen wij niet op kun nen, als wij nagaan, dat er een boer is, die van 70 bunders land 1.400.000 stuks bloemkool kreeg. Daarom is er reeds lang gezocht naar wisselbouw. Reeds 25 jaar geleden stelde prof. Ritzema Bos alles in het werk om hierin verbetering te brengen en stelde zelfs de vraag: „Hoe kunnen jullie nog kool verebouwen?", want de natuur is uit zijn even wicht. De ziekte ontwikkeld zich vooral in een nat en broeiïg voorjaar, terwijl practisch gesproken er niet gebouwd kan worden op den veel te duren grond. Onze kans is de groote wisselbouw, welke in -héVige mate zal moeten worden toegepast om de ffatuur het evenwicht terug te geven. Reeds lang is er ge zegd: „Tuinders kijk uit naar andere culturen!' hetgeen ook noodzakelijk is door de hooge tal muren, die aan alle kanten worden opgetrokken Een loonend bestaan hebben thans de tulpenbou wers, ofschoon zij ook nog tekort ontvangen. Met kassenbouw gaat het goed en worden loonende prijzen gekregen en de bedrijfszekerheid wordt verhoogd. Voor velen is het echter niet te bereiken, doch kunnen zij zich toeleggen op den tulpenbouw, al is het dan ook in het klein. Ik hoop, dat er punten naar voren gebracht zullen worden, die kunnen leiden tot verlichting van den toestand en geef ik een ieder de gelegenheid hierover zijne meening te uiten. De eerste spreker is de heer P. Zeeman, dii opmerkt dat het niet mogelijk is om in een kwar tier dit vraagstuk te bespreken en diep op de zaak in te gaan, echter hoopt spreker zoo er weinig sprekers op een wat langeren tijd beslag te mogen leggen. Volgens spreker heeft de voorzitter in zijn rede één zaak vergeten en wel de invoerrechten- kwestie, immers de invoerrechten worden steeds hooger opgevoerd. Vervolgens wijst spreker er op, hoe in Duitschland de kasbedrijven zijn ingericht op eene wijze, zooals die in Holland niet te vinden zijn. Zoo is het ook op het gebied van machines voor land- en tuinbouw. Er wordt in de kranten geschreven, dat het koekebakkers zijn, maar als men de ontwikkeling ziet op veilingsgebied, dan moeten wij ons door die gedachte niet in slaap laten wiegen. Van Italië, Ofschoon spreker geen vriend is, want hij houdt niet van Mussolini's, kan spreker niet nalaten er op te wijzen, dat de staat zijne volle medewerking verleent op alle gebied en zich onrustbarend ontwikkelt. Met Spanje, Frankrijk en België is het al hetzelfde. Holland, wat altijd aan de spits heeft gestaan, wordt nu sterk beconcurreerd door landen, waar de levensstandaard veel lager is. Spreker denkt aan Denemarken waar de toestand niet penaire is. Spreker geeft het beeld van den toestand der bewoners en van het gehalte van het land, tevens opmerkende, dat daar de geheele land bouw dienstbaar wordt gemaakt voor de veeteelt, terwijl er slechts enkele pachtboeren zijn. Geen land is zoo duur aan pacht als Holland. De verwezenlijking van de pachtwet wordt hier te lande sterk verwaarloosd, een bewijs dat ons land slecht wordt geregeerd. Naast ons dure land, naast de uitbreiding van den tuinbouw in andere landen, staat de invoerrechtenmisère. Amerika richt zich geheel in op eigen cultuur. Overal niets dan hooge tolmuren. Er zullen in grijpende maatregelen moeten wordqn genomen. Zeker, 'eene oplossing komt er wel, maar de vraag is hoe en op welke manier. Wat wordt er gedaan, om te trachten verbetering te brengen? Laten wij niet afwachten, maar wij moeten trach ten ons zelf te redden. Mij is het onmogelijk eene oplossing te brengen, echter moeten pogingen wor den aangewend en heb ik hierbij op het oog „de pachtwet". Uit de Kamerverslagen lezen wij, dat alle par tijen, van het felste rood tot het diepste zwart het roerend met elkaar eens zijn, maarer gebeurt niets! De tegenwoordige pacht is te zwaar, een goede pachtwet moeten wij daaro mkrijgen en hoe?, door den drang van ons allemaal. Met spoed moet eene algemeene vergadering van de L. G. C. worden belegd, waarop worden uitgenoodigd de Tweede Kamerleden van Noord-Holland, de Prov. Staten en Burgemeesters. Dat zijn Overheidsper sonen, die bij de regeering invloed kunnen uitoefe nen. Op die vergadering kan tevens een beeld wor den gegeven van den toestand in het geheele land. Medewerking moet worden gevraagd van de bank instellingen. Geef hen een beeld van die hypotheken, die zijn verstrekt door de banken, toont hen, hoe de schuld is bij de kunstmetsthandelaren. Met deze voortgang van zaken en gezien de gewassen, zal de bemesting niet zoo voort kunnen gaan, want de kunstmesthandelaren zullen eens geene hoogere credieten meer kunnen geven, vooral als die loopen in de honderdduizenden. Spreker stelt zich voor eene fondsvorming door Rijk, Provincie en Gemeenten met medewerking van Raiffeisenbanken, waardoor kunstmest en zaai goederen, natuurlijk onder waarborg, aan de bou wers zal worden verstrekt. Noodig is eene wijzi ging in de Sociale wetgeving. Nu moeten de werk gevers, die een inkomen hebben van f8000.en lager zegelsplakken voor de werknemers. Dat gaat toch niet. Wat mij en vele anderen heeft beziggehouden is het ingezonden stuk in de Nieuwe Langendijker Courant van de hand van den heer Houtkooper, betreffende de N. U. M. gelden. Eenige opheldering van bevoegde zijde was toch wel noodig. Of die gelden er zijn of niet, het ware beter hiervan iets nader te hooren. Als er een fonds is, zou het dan niet mogelijk zijn om ook mee te doen aan het fonds voor kunstmeststoffen? Eene algemeene vergadering der L. G. C. acht spreker dringend noodig en zou daarom met Koe dijk willen meegaan. Art. 9 van het reglement zegt, dat eene zoodanige vergadering bijeengeroepen kan worden, zoodra twee aangesloten vereenigingen het verzoek hiertoe doen en omlijnde voorstellen indienen. De voorzitter dankt den heer Zeeman voor zijn duidelijk en practisch betoog, Ook hedenmiddag, aldus spr., stonden de besprekingen in hetzelfde teeken als nu en wel in hoofdzaak, wat betreft de pachtwet. Wat betreft de gelden, waarnaar de vorige spreker informeerde, die zijn er. Er is een kapitaal, maar niet een bedrag, zooals in de kran ten is vermeld, maar een bedrag van f231.000, het geen gevormd is, door de regeeringsmaatregel, die destijds bepaalde, dat van iedere wagon de helft moest worden afgestaan. Deze is toen toegepast in Zeeland en is de op brengst afkomstig van de Zeeuwsche uien. Het oorspronkelijke bedrag bedroeg f284.0000, hiervan is een eigen gebouw gesticht en bedraagt het thans f231.000. Door het initiatief en de durf der leden is toen opgericht het Centraal Bureau, gevestigd Java- straat te den Haag. Dit kapitaal staat onder eene commissie van Beheer die bestaat uit leden van alle provinciale Commissies en is ten behoeve van den geheelen tuinbouw, omvattende 156 veilingsvereenigingen. De rente wordt gebruikt vor reclame. Uit het kapitaal worden vele zaken bestreden. Een geval van zeer nabij is, de bekende kwestie van de wratziekte te Obdam. Het verloop hiervan is genoegzaam bekend en een ieder weet, hoe Ir. van Poeteren, toen hij één aardappel ontdekte, I het geheele rayon voor besmet wilde verklaren. Het j Centraal Bureau heeft dit weten te bezweren, ech- I ter moest het geheele land worden gesteriliseerd. De kosten werden toen uit het kapitaal bestreden I De fustoorlog in Zuid-Holland werd ook hieruit gefinancierd en zoo zijn er nog meerdere zaken. De N. U. M. gelden is een exportkapitaal voor den geheelen handel, waarin zeggingschap werd verkregen door het nemen van een óf meer aan- deelen, ieder groot f20.000. Na liquidatie is al het geld der aandeelen weer teruggekomen aan de tuinbouwers, die eraan hebben bijgedragen. Wat nu betreft het uitschrijven eener algemeene vergadering, deze komt er zeker, gehoord de geest van de vergadering van hedenmiddag en zullen de woorden van den heer Zeeman zeker ter harte wotden genmen. De heer Zeeman wenscht, zoolang de pachtwet er nog niet is, dat er zelf daadwerkelijk wordt opge treden. Spreker houdt aan hoe door den Bisschop van Haarlem eene commissie in het leven is ge roepen om de diocesane landerijen te soxeeren Als nu de Kerkelijke overheid dit noodzakelijk acht, dan is het voor de gemeenten toch zeker wel noo dig. Spreker zal, zoodra hij daarvoor het tijdstip gunstig acht, zoo mogelijk bij de behandeling der begrooting, trachten te komen tot afschaffing om gemeenteland te verhuren bij opbod en wat spre ker ten sterkste afkeurt is het doen per briefjes Spreker vraagt de steun der vereeniging, om in deze te komen tot verbetering van de pachtverhouding en dat hiertoe eene commissie in het leven wordt geroepen om de pacht te bepalen. De voorzitter zegt, dat in de hedenmiddag ge houden vergadering eenzelfde geest leefde. Door het tekort aan land, wordt de pacht opgedreven. Spreker hoopt dat eene algemeene tuinbouwver gadering van geheel Nederland zal worden gehou den om te komen tot eene pachtwet en dat ook tuinbouwers bij de samenstelling vertegenwoor digd zullen zijn. De heer Keffel zegt, dat in dezen tijd van be zuiniging er op de veiling 3, 4 en 5 controleurs aanwezig zijn. Spreker acht dit overbodig en zag de gelden, die hiervoor worden uitgegeven liever anders besteed en niet ten voordeele van de bouwers. De voorzitter antwoordt dat op de vorige ver gadering dit punt is besproken en wil dit nu niet meer doen en eens laten zien wat het kost. Aller eerst wil spreker er den nadruk opleggen, dat alles in het werk moet worden gesteld om de bui- tenlandsche concurrentie te weerstaan. Amerika kan ons land wel overstroomen met spruit. Komen er 200 amerikaansche appelen in ons land, dan zijn alle 200 puik in orde. Er mankeert niets aan, het geen komt door scherp toezicht op de verlading en verpakking en door strenge controle op het product. Wij verheugen ons daarom in.ons U. C. B. merk, dat controle mogelijk maakt. Wat zijn nu de controlekosten? Voorheen kostte de controle .op een wagon aard appelen f8.50. Later werd de controle opgedragen aan de veilingleiders en keurmeesters, de prijs bleef hetzelfde. Op aandringen van onzen kant werd de prijs gereduceerd tot f4:50 en de laatste 3—4 jaren bedraagt de controle slechts f3.10 en wordt verdeeld als volgt: f 1.10 ten behoeve van de plan- tenziektekundigen dienst plus fO.lÓ vor het certi ficaat; f 1.90 voor het U. C. B., waarvoor de la bels worden geleverd, die f 1.50 kosten. Wat blijft er nu over? De bijdrage is dus zeer miniem. De controle is eene buitengewone goede maatregel, want het U. C. B.-merk zegt alles, echter heeft dit een schare van controleurs met zich meegebracht. De hulp controleurs zijn in den loop van den tijd ontslagen en zoo zijn er nog enkele, die hier éh elders wer ken. De heer Moeyes vraagt of de mogelijkheid niet bestaat, dat Nederland invoerrechten kan heffen daar de andere landen dat toch ook doen. De voorzitter antwoordt dat het wel wordt ge daan, zij het dan ook op zeer kleine schaal. In andere landen zullen weer andere toestanden zijn, die het noodzakelijk maken. Ofschoon er genoeg in Nederland wordt ingevoerd, kunnen wij het nog niet klaarspelen. Het is een economisch vraagstuk, waarover ik niet kan oordeelen, of het ten kwade of ten goede is. z De heer Kortedijk zegt, dat ontheffing van grond belasting kon worden verkregen, indien er 20 pCt misgewas is. Spreker zou ook dit een onderwerp van bespreking achten voor de algemeene vergade ring. Spreker ziet echter in de' pachtwet geen verlich ting voor de tuinbouwers, doch hoopt zulks ver keerd te hebben. Voorts verheugt het den voorzitter een zeer ver blijdende mededeeling te kunnen doen. Door den heer Jb. de Vries zijn proeven genomen met eene oplossing van zeepspriritus, waarvan de resultaten zeer gunstig te noemen zijn, daar draaihartigheid niet voorgekomen is. De behandeling is niet duur. Wellicht dat dit een lichtpuntje is. De heer Kortelijk meent in verband met de be spreking van wisselbouw, dat deze door de bloem bollen verhit en vraagt een andere. De heer Jb. Kramer maakt bezwaar tegen de uiteenzetting van de statistiek door den voorzitter. Meermalen heeft spreker gezegd, dat iemand die zich met statistieken bezighoudt het goed moet doen of heelemaal niet, want anders is het boeren bedrog. Naast de omzetcijfers hadden ook de cijfers van de bebouwde oppervlakte genoemd moeten worden, daar deze van groote beteekenis zijn en groote invloed hebben. Als wij onze blikken laten gaan over Geestmer- ambacht, zoo vervolgt spr., dan zien wij dat de in komsten der tuinders allertreurigst zijn. Wij hebben veepest gehad, maar nu kunnen wij spreken van koolpest. Wij zijn om eigen behoud genoodzaakt andere cultuur te brengen. Ieder jaar zeggen wij opnieuw, wij zullen het met de kool maar weer wagen. Maar het is thans geen wagen meer, 't is sociale verplichtingen, moeten hwordennucmfwyp roekeloosheid om zoo door te gaan. Als wij alle sociale verplichtingen, die ons worden opgelegd, moeten nakomen, dan is het een dringende eisch dat er vanuit den Tuinbouw ernstig wordt gepro testeerd. In zoovele bedrijven wordt geholpen, in zoovele bedrijven wordt er gestaakt, zelfs door de vliege niers der K. L. M. Wij hebben nooit geëischt, om dat wij meenden het recht daartoe niet te hebben. Maar de Nederlandsche Regeering is verplicht ook te denken aan degenen, die dag en nacht zwoe gen, terwijl hun arbeid niet loonend is. Wat is tenslotte het lot van den tuinder? Met een zeker optimisme wordt er altijd over de tuinbouwer gesproken, maar zie maar eens naar onze voorouders, dan weten wij dat ons lot is „oud en arm". Dringend noodzakelijk is het daarom, dat de regeeringspersonen den toestand hier eens in oogenschouw nemen, om eens te zien, hoe het hier heid dragen. Nadien is er weer een fonds opgericht door de kooplieden zelf en ondanks is er verleden en ook dit jaar geen ziekte is voorgekomen, is de kas leeggehaald, ondanks de opzet was, om het geld te laten staan. Dit geld komt eigenlijk de tuin ders toe, hoewel er niets tegen te doen is. De heer de Geus vindt het verschrikkelijk, waht als er ruime winst wordt gemaakt, strijken de kooplui ook alles op. De voorzitter heeft meerdere malen vafi expor teurs gehoord, dat de verdiensten aan aardappelen nihil zijn, maar ze hebben hierdoor hunne klan ten voor groenten, waaraan veel verdiend wordt. De heer Jb. Kramer zegt van betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat de exporteurs 30 pCt. reductie hebbeen gekregen op de vrachtprijzen der prijzen. Dit is in het oog van spr. geheel verkeerd, daar dit geld de tuinders toekomt, die op verla ging hebben aangedrongen om verbetering te krij gen in de prijzen der producten. De voorz. zegt dat zulks ook het geval is met het Suikerwetje, waarvan de baten komen aan de fabrikanten, inplaats van aan de tuinders. Ook thans is weer eene bespreking gaande over verelaging van vrachtprijzen van de ruwe produc ten, hiervoor moet eene garantie zijn van 50.000 wagons. De heer Zeeman wil ook dit punt behandelen op de algemeene vergadering in tegenwoordigheid der Kamerleden en voorstellen dat deze garantie wordt overgenomen door het Rijk. Voorts wijst spr. erop dat de bouwers tegenwoordig Weinig hebben aan „De Tuinderij", hetgeen spr. staaft met eenige voor beelden. De oplossing van het conflict in de streek acht psreker van de zijde der kooplui ook niet zooals het behoort, evenmin de strijd tegen den Noorder- marktbond, betrefende het daarstellen van de nieuwe gebouwen. Spreker zou het toejuichen als de L. G. c. in deze de hand zou toereiken aan de Noordermarktbond De voorz. zegt, dat de L. G. C. 3 jaren geleden heeft voorgesteld het 1/4 procent radicaal af te schaffen, echter werd geen steun verkregen van de zusterverenigingen. De kwestie is nu weer aanhangig en is alreeds bij den Vierbond. Voorts vraagt de heer C. de Boer Wz. aan de heer Zeeman, wanneer de kunstmest komt en wat de prijzen zijn. De heer Zeeman antwoordt dat de toezending elk oogenblik te verwachten is en verstrekt de di verse noteeringen, tevens mededeelende dat de le vering is gegund aan de fa. Haytema te Alkmaar. De voorzitter zegt, gaarna te zien, dat er stuk ken over den tuinbouw worden geschreven voor „De Tuinderij" en zien of deze worden opgenomen. Door opname zal dit blad meer aantrekkelijker worden. Niemand meer het woord vragende, spreekt de voorzitter er zijn genoegen over uit, dat gehoord de besprekingen allen in goede organisatie staan en dankt ook mede namens het bestuur voor deze geordende vergadering en voor de goede gegevens welke zijn verstrekt. Met een woord van dank aan pers voor hare me dewerking sluit spr. de vergadering. tsreeks 1 uur is op den RijksstraatwegNoord te Sittard, waar de weg een gevaarlijken draai maakt onder het spoorwegviaduet door, de 32- jarige, ongehuwde monteur Schols uit Sittard met een auto verongelukt en op slag gedood. Hij kwam in zeer snelle vaart uit de richting' Roermond en passeerde een andere auto, waar voor hij zijn'licht moest minderen. Toen hij weer groot-licht had, zag hij recht voor zich het stee- nen viaduct, en kon hij de scherpe bocht onmo gelijk meer halen, Hij is toen recht door gereden vernielde een houten omheining, botste daarna tegen een steenen kilometerpaal, waardoor het achterwiel vernield werd, verdween in een grep pel en sloeg vervolgens te pletter tegen den dijk van het viaduct. Benige spoorwegarbeiders za gen het ongeluk, haalden de nchauffeur onder den vernielden wagen uit en brachten hem naar nhet Fransehe klooster te Sittard. Hij was vree- selijk Verminkt aan hoofd en aangezicht, en gaf spoedig den geest. Zijn lijk is in beslag genomen. HEILOO. Zondagmorgen is door onbekende oorzaak brand ontstaan In den winkel van religieuze artikelen, waaraan tevens een café verbonden is van den heer Th. B. Brand in het gehucht Kapel, gem. Heiloo. Toen de vrouw uit de vroegkerk thuis kwam, ontdekte zij den brand. Zij waarschuwde haar man, die zich onmiddellijk naar boven begaf, om de sla pende kinderen te redden. Het haar van de kin deren was reeds geschroeid. De geheele winkel brandde uit, slechts een paar beelden konden ge red worden. Buitenland Nieuwstijdingen MOORiBi TE HARDEGARIJP. Een moord in het hijzijn der politie. Het dorp Hardegarijp in Friesland is Zondag avond in opschudding gebracht door een moord, waarvan de landbouwer en bekende houder van een stal voor harddraverijen, de 36-jarige J. K. van der Veen het slachtoffer is geworden. Geruimen tijd geleden heeft de ongeveer 23-ja.- rige fabrieksarbeider G. D;ouma bij genoemden landbouwer de ruiten ingegooid. Hiervoor was Douma veroordeeld en dezer dagen zou hij zijn straf ondergaan. Om zich te wreken op Van der Veen begaf Böuma zich Zondagavond met twee vrienden naar de boerderij van v. d. Veen. Hij drong op het erf en de landbouwer, die bevreesd werd, ging. per auto hulp der politie halen. Hij keerde met den rijksveldwachter J. Visser naar zijn er fterug. De politieman hield zich achteraf en zeide tot den landbouwer, dat deze de drie jongemannen moest gelasten het erf te verlaten. De boifr deed zulks, doch de drie belhamels wcnschteja hieraan geen gevolg te geven. De rijks- veldwachl er sprong toen naar voren en gélastte het, drietal het erf te verlaten Hoe de zaak zich verder heeft afgespeeld, staat niet geheel vast. De veldwachter heeft twee van, de drie jongemannen aangevat om hen te verwijderen of is door hen aangevallen. Na een /vorsteling wist hij beiden van het erf te verdrijven. Intusschen was G. Douma echter op den landbouwer toegesprongen en had hem met een dolkmes van 30 a 40 cM. lengte een steek in j de hartstreek toegebracht. De man viel neer en was bijna onmiddellijk dood. Een der beide andere jongemannen liep weg. Die tweede ging evenwel assistentie halen van politie en dokter Bontekoe. Toen deze ter plaatse kwam, was de landbouwer reeds overleden. Die dader werd door Üen rijksveldwachter ge grepen met het dolkmes nog in de hand. Het lijk en de gearresteerde dader wenden naar de marechaussee-kazerne te Quatrebras over gebracht. De heer Verkroost zou uit een bezuinigingsoog punt geen gastdag willen verbinden aan de ko mende algemeene vergadering. De voorzitter deelt mede, dat reeds besloten is ^elfs geen presentiegelden uit te keeren. De kosten der afgevaardigden kunnen beter bestreden worden uit de eigen vereenigingskassen. De heer Zwart komt nog eens neer op de kosten van het controleurschap. De voorzitter zegt dat de kosten tot dit lage peil zijn teruggebracht door de tuinders zelf. Zelfs zal in de toekomst de controle van het U. C. B. opge dragen aan de veilingsambtenaren, waardoor de kosten tot een minimum worden beperkt. De con currentie der andere landen maakt ten eenemale een scherpe controle op product en verpakking noodzakelijk. De heer Zwart merkt op, dat toch ten koste gaat van het geld der bouwers. De voorz. zegt, dat de heer Zwart toch wel eenigs- zins abuis is, om controle niet uit te oefenen, want als het product niet op peil wordt gehouden, ee raken allen in de put. De heer de Geus zegt vernomen te hebben, dat de kooplieden eene premie hebben voor zieke aard appelen. MOORDAANSLAG Tl CiULEMBORG. Te Ciulemborg is Zondagavond omstreeks 10 uur de Rozenstraat in opschudding gebracht door moordgeroep. Eon zoon pleegde een moordaan slag op zijn bijna 66-jarigen vader. Hij bracht hem met een scheermes twee diepe sneden toe, n^.l. in den hals en achter het oor, terwijl een over den rug niet tot de huid doordrong. Het slachtoffer liep met een stoel naar buiten ter achtervolging van den dader. Dr. Wachters acht te opneming in het ziekenhuis vanwege de zwa re bloeding noodzakelijk. De daad moet gepleegd zijn onder den invloed van sterken drank. Rede nen moeten gezocht worden in de doorloopende huiselijke twisten. De dader is om half twaalf door de politie op straat gearresteerd. FAMILIETWIST. Man te Breda gedood. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Breda in de Terheydenstraat een familietwist ontstaan, meldt de „CjrV' Na afloop der Ko- jiinginnefeesten kwam een 46-jarige man in be- ONGELUK IN LONDENSCH STATION. De sneltrein uit Glasgow is gistermorgen in het Euston-station te Londen met zooveel kracht tege neen stootblok gereden, dat de machinist en de stoker bedolven werden onder de massa ko- lene, die uit den tender omlaaggleden. Twintig reizigers werden gewond, waarvan eenige ern stig. Zij werden naar het ziekenhuis gebracht. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK BIJ iST. LOUIS. Elf dooden, dertig gewonden. Vermoedelijk boos opzet. Gisteravond is een trein van de lijn iSt. Louis iSan Francisco ontspoord. Elf personen werden gedood, dertig gewond. Na een onderzoek te heb ben ingesteld, verklaarde de lijkschouwer dat het ongeluk veroorzaakt was doordat er een groo te stapel rotsblokken op de rails was geplaatst op een wijze die toonde dat hier aan boos opzet moet worden gedacht. SPCORWGONGEUELK TE CHARTREiS. Zondagavond is op het station Chartres een sneltrein in vrij groote vaart op een stilstaande locomotie fgereden. De locomotief en een perso nenwagen van den sneltrein ontspoorden en wer den eernstig beschadigd. De machinist en een cconducteur van den sneltrein werden gedoodl; de stoker werd ernstig gewond. Een aantal reizi gers kreeg eveneens min of meer ernstige verwon dingen. SPOORWEGONGELUK IN SAKSlEN. Bij Glochau heeft een ernstig spoorwegongeluk paats gehad, meldt het W. B., waarbij drie per sonen den dood vonden, drie zwaar en ongeveer 15 licht gewond werden. 'BR,A NUi IN EEN G O EDEREiNSiT ATION. Te Hannover zijn 800 a 900 goederenwagens van de rijksspoorwegmaatschappij en eenige goe derenloodsen door brand vernield. De brand ont stond in een olietankwagen. De schade is aan zienlijk. ZWARE BRANDi TE WASHINGTON. In het gebouw der handelscommissie is brand uitgebroken. Men vreest, dat het blusschinswerk tevergeefs zal zijn en dat vele belangrijke rege-e- ringsdocumente neen prooi der vlammen worden. De brand blijkt te hebben gewoed in de bure aux der Federal Trade Commission, die gehuis vest was in een wankel gebouw dat als tijdelijk regeeringsgebousv in den oorlog was neergezet. Br is een groote hoeveelheid belangrijke documen ten verloren gegaan. TSJOENGKING DOOR 'EEN BRAND GETEISiTERDl Drieduizend huizen verwoest, dal van dooden. Uit (Sjanghai wordt gemeld, dat de hoofdstad van de Chineesche provincie Szetsjoean, Tsjoeng- king ,door een geweldige brand is geteisterd. Drieduizrend huizen zij nverwoest. Er zouden dui zenden menschenlevens te betreuren zijn. De schade is niet te overzien. FABRIEKSBRAND TE SEDAN. Zaterdagavond heeft, naar V. D. meldt, een bui tengewoon hevige brand gewoed in de lakenfabriek de la Sorille te Sedan. De fabriek, in het hartje van de textielwijk te Sedan gelegen, had een opper vlakte van 6000 M2 en drie verdiepingen. De brand weer van Sedan werd geassisteerd door die van Charlevllle. Hun gemeenschappelijk optreden ver mocht wel is waar niet de fabrieksgebouwen te be houden, doch een groot belendend gebouw bleef ge spaard. De te Sedan in garnizoen liggende mili tairen waren behulpzaam bij het overbrengen van een grooten voorraad laken. De schade wordt ge schat op ongeveer tien millioen francs. Door de stagnatie van het bedrijf komen vierhonderd werk lieden op straat. DREIGENDE HONGERSNOOD IN RUSLAND. Reuter meldt uit Syracuse in den staat New York, dat kolonel Walter Bell, de voormalige helper van Hoover bij den steunarbeid ln Rusland, heeft mee gedeeld dat. hij een uitnoodiging van de Russlsché regeering heeft aanvaard, met een kolossaal plan tê" beginnen teneinde bij den te verwachten uitge- breiden hongersnood in Rusland de massa's met behulp van vliegtuigen van voedsel te voorzien. GEHEIM RADIO-ZENDSTATION ONTDEKT IN FRANKRIJK. De speciale radiocontroledienst van de recherche heeft, na een minutieus en wekenlang onderzoek, te Madrlllet, een gehucht ln de buurt van Rouaan, een schonken toestand thuis. Zijn vrouw verweet hem geheim^ radiozendstation ontdekt. Het was' zijn dronkenschap, waarop hij zijn echtgenoote be- dreigde, die steeds lioor haar man gevolgd, naar boven vluchtte. De zeventienjarige zoon, die zijn moeder wilde verdedigen en verdere mishandelingen voorkomen, greep een stoel en sloeg hiermede op zijn vader in. In hun beider blinde woede werd geen acht gegeve nóp het geopende zolderraam, met het j noodlottig gevolg, dat de dronken man hierdoor I j naar buiten viel en op het trottoir terecht De voorz. gaat in het kort na de instelling van I Tlen viel *n j1' het fonds voor zieke aardappelen, hetwelk werd kwam- Hij was op slag dood. beheerd door 3 kooplieden en 3 tuinders. Dit fonds i werd opgeheven door terugtrekking van l kleine I AUTO-ONGELUK BIJ SITTARD. en 1 groote velling, die hiervan de verantwoordelijk- In den nacht van Zaterdag op Zondag om- alle onderdeelen zeer goed en met de laatste vin dingen toegerust toestel. EEN NIEUWE HITTEGOLF IN AMERIKA. Meer dan zestig toeschouwers bij een stoet ter gelegenheid van den Labourday werden onwel ten gevolge van de hooge temperatuur, die 92 gr F bedroeg. Zij moesten naar het hospitaal worden overgebracht. KANSOE DOOR OVERSTROOMINGEN GETEISTERD. De provincie Kansoe in China begon zich te her stellen van den hongersnood en de oogsten be loofden veel goeds, toen de regens, hagels en over stroomingen een uitgestrekt gebied kwamen ver woesten. Er is eën hulpverleening georganiseerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2