Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 105 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Revue van de Week Buitenlandsch Overzicht NIEUWE L4NGKHUKII COCRANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. (Van onzen eigen correspondent). HET FASCISME IN HET BUITENLAND. Rome, September 1930. Waar heden ten dage ook Italianen in het bui tenland verblijven, bevinden zich fascisten. Want het fascisme staat nifet toe, dat een zijner aan hangers door vertrek naar het buitenland afval lig wordt. Het is vrijwel onmogelijk om als vreemdeling Italiaan te worden, maar het is even goed vrijwel onmogelijk om als Italiaan zich af te wenden van het fascisme. Ziehier een van de overeenkomsten van Mussolini's leer met die van Lenin. Arbeiders kunnen toesteinming krijgen om voor een bepaalde termijn in het buitenland te wer ken, b.v. in Frankrijk, maar zij worden streng bewaakt door fascistische agenten. Deze controle geschiedt door consulaten, welke in aantal, en wat personeel betreft zeer zijn versterkt. De arbeider moet lid worden van de plaatselijke „Fascio", die hem beschermt voor den omgang met inwoners van het land. Hij leert niets van de taal van het land, enkel en alleen de weinige uitdrukkingen, welke voor den arbeid noodzake lijk zijn. Is de Italiaansche arbeider vrij, dan komt de „Dopo lavoro" op de proppen. Onder Dopo lavoro letterlijk vertaald: na het werk, verstaat men de georganiseerde, fascistische, ver- poozing, bestaande uit sport, voordrachten pn bioscoopvoorstellingen. Op deze wijze wordt er zorg voor gedragen, dat de.arbeiders voortdurend „fascistisch" worden beziggehouden. Men ont komt er niet aan! Als een arbeider het in zijn hoofd heeft gehaald om de kranten van den staat, waar hij vertoeft, te lezen, inplaats van de meest al vervelende fascistisch# bladen, dan krijgt hij oogenblikkelijk van den 'consul een waarschuwing. En waar net den in het buitenland vertoevenden arbeider niet toegestaan is zijn gezin mede te nemen of te laten nakomen, beschikt het fascis me dus in zekeren zin over een pand in Italië, dat het niet gemakkelijk heeft, wanneer het hoofd van het gezin zich in het buitenland onfascis tisch gedraagt. Op die manier werd een neef van den vroegeren Italiaanschen minister Nitti naar het eiland Lampedusa verbannen. Het eenige wat hem verweten kon worden, was dat Nitti zijn oom was. Aan ieder consulaat is een commissaris van de Italiaansche politie verbonden. Teneinde dit feit een beetje te verdonkeremanen, geeft men hem meestal den titel van vice-consul. Deze politiebeambte bewaakt niet alleen de Italianen, maar ook de andere inwoners. Tedere uitlating, die niet vleiend voor het fascisme is, wordt door hem overgebriefd, en aldus levert hij het materi aal voor de zoogenaamde zwarte lijst. Dikwijls verwondert iemand zich er over, dat het zooveel moeite kost, om een Italiaahsch visum te bemachtigen. Hij kan er, dan van overtuigd zijn, dat zijn naam op de zwarte lijst, voorkomt. D|et politiecommissaris heeft natuurlijk zijn spi onnen, men kan daarom niet voorzichtig genoeg zijn, met het critiseeren van hedendaagsche Itali aansche toestanden tegenover Italianen. Clensuur bestaat natuurlijk ook en men zal er goed aan doen, op de een of andere heimelijke manier cor respondentie als deze te versturen. Hetgeen trou wens door veel kooplieden en journalisten wordt gedaan. A'lleen zóó is het mogelijk, dat het bui tenland verneemt, wat er in Italiaansche gevan genissen en op de deportatie-eilanden gebeurt. En zoo ook bestaat do kans, dat de Italiaan zelf wat meer hoort. De Italiaansche pers wordt door 'niemand meer geloofd. Het is niet juist, dat Mus solini door dezen maatregel een groote macht uitoefend. Men lacht eenvoudig om alles wat zijn bladen zeggen. Men lacht echter niet om zijn goed bewapende leger. Omdat men niets met zekerheid weet, doen de zonderlingste geruchten de ronde. Iéder oogen- blik hoort, men van vreeselijke mishandelingen en expedities in gevangenissen. £oo was men ui Messina van meening, dat de vroegere Siciliaan- sche communistische afgevaardigde Lo Sardo in de gevangenis Turri di Barri den hongerdood? was gestorven. D.it bericht wekte in Lo Sardo s vroegere woonplaats Messina groote opschudding. Honderden menschen verzamelden zich voor de woning van lo Sardo en tenslotte moest op bevel der politie een familielid aan de menigte mededeelen, dat het bepicht onjuist was. De waar heid is echter, dat Lo Sardo tengevolge van de vreeselijke behandeling, gedurende vijf jaar on dergaan, op sterven ligt. Zijn vrouw mag hem niet meer bezoeken. Zoo gaat het ook met andere politieke gevangenen En een Italiaan kan zich niet aan dit regime onttrekken, of hij nu in Italië of in het buiten land verblijft! "(Nadruk verboden),1. '2 September. Niet velen zullen nog zeer kort geleden hebben vermoed, dat de vijftigste geboortedag van H1. M. de Koningin zou worden voorafgegaan door dagen van Oosterschen zomergloed, stralend zo- nier-festijn, met in het vooruitzicht nog een reeks van hittegolf-dagen, welke die van negentien jaar geleden verre zouden overtreffen. Ook van het goede luidt een Dtiitsch spreekwoord kan men wel eens iétwat te veel krijgen! Dit is toch wel ten volle van toepassing op de ver zengende hitte ,die Nederland in de jongste dagen heeft geroosterd en op verschillende plaatsen menschen deed bezwijmen, terwijl er ook gevallen voorkwamen, waarbij men vruchteloos trachtte de levensgeesten op te wekken. Op werkelijk uitbundige wijze heeft men onze Koningin ge toond hoezeer het Nederlandsehe volk in zijne overgroote meerderheid het bezit van deze in elk opzicht hoogstaande 1 andsmoeder waardeert. Die geestdrift, waarmee Wilhelmina's feest is gevierd de Residentie met haar weelde van lichtglans voorop! kwam recht uit 't, hart had niets opgeschroefds of „geforceerds". Voor de bijzonderheden van het Koninginnefeest, voor al op 1 September gevierd, verwijs ik natuurlijk naar de bladen. 'Waar men nog kort geleden vreesde, dat regen en wind spellebrekers zou den zijn, daar is 't zeker zeer opmerkelijk, dat. juist de overmatige hitte hier en daar het voor bereiden van de feestvreugde belemmerde. Voor al de, dikkerds onder ons hadden booze uren ie doorworstelen. Op Zondag 31 Augustus kwam er eenige ver koeling in de atmospheer, dewelke voor menigeen zij 't dan ook dat de lucht een dreigend-grijs lintje, kreeg herademing beduidde. Den 16en September, dus op Prinsjesdag, ope ning der zitting 1930'31 van de Staten-Gene- raal zal aan H.M. bij het, huis Ten Bosch te 'sTGraveiihage de Vaandelgroet worden gebracht, waaraan niet minder dan 1300 dames en heeren zulen deelnemen. Hopen we dat de hittegolf dan althans zal hebben plaats gelaten voor mooi na jaarsweer van rustiger aard! Bekend is gemaakt, dat. ook Nederland zal deelnemen aan dé Conferentie te Geneve, wélke deze maand, zal worden gehouden in verband met Briand's memorandum inzake een Eiuropeeschen Statenbond. Velen vatten deze poging om een band tusschen de Staten van ons werelddeel te versterken, zeer sceptisch op. Toch moet er aan leiding zijn om te gelooven, dat men met. „on- gewonen ernst" wil aansturen op het in bereik- bare toekomst verwezenlijken'van dit ideaal. Mo gen de pessimisten in 't ongelijk worden gesteld. Ingekomen is een wetsontwerp, strekkend tot aanbouw van een derden kruiser voor de verde diging van Indië. Hier roer ik een zaak aan, die „in politicis" zou kunnen worden aangeduid met wat de meteorologen zeggen, als 't, in de atmospheer niet pluis is, namelijk: „Stormbal hijschen" Voor minister Dieckers zijn er zware parlemen taire uren op komst. De Katholieke Volkspar tij heeft zich bij de S.D.A.P. aangesloten in de actie tegen wat men Ekc. Deckers' Vlootplan- nen noemt. Terwijl de gewezen leider van de Kath olkspartij, de heer Mr. Arts, zich uit het politieke leven heeft teruggetrokken, is de leuze van den nieuwen leider, de journalist O. D'. Wes- seling, een verwoed: „Te Wapen"! 'bis nog steeds, schoon voor korte wijle, va- cantie. Ik' ontwijk dus nog zorgvuldig verder de sfeer van de politiekerij. Het was de week vari vele feesten, Nijmegen en Zwolle vierden het 700-jarig bestaan van 'hun réchten als stad. Te Enkhuizen is de tentoonstelling van de Zuiderzee-visscherij door minister Reymer ge opend. De openluchtspelen, er gehouden, waren een schitterend succes. De vergadering van den Alg. Zuivelbond bracht beschouwingen, o.a. over den precairen toestand van onzen boteruitvoer, in dezen tijd van agrarische crisis van veel belang. Te Arnhem werd de I andbouwweek gevierd, waarbij de Koninklijke familie door een bezoek van hare belangstelling deed blijken. De folklo ristische optocht, in Gelderland's hoofdstad ge houden, wekte zeer veel belangstelling en bleek op uitstekende wijze te zijn voorbereid. Een dissonant in de harmonie van feestvreugde werd gebracht door de tijding, idat de piloten van do Kon. Luchtvaart Maatschappij tot sta king waren overgegaan, zoodat de dienst geheel moest worden stilgelegd en T de vraag werd, of de vluchten naar Indië op tijd zullen kunnen worden hervat. De „strike" was het gevolg van salaris-eischen. Voor den buitenstaander zijn zul ke zaken al heel moeilijk te beoordeelen. Vast staat,, dat de „risico" voor de Indië-vliegers héél zwaar is en niet door enthousiaste huidekreten kan worden gedekt, uit materieel oogpunt be schouwd! De „lintjes-regen"» van 31 Augustus was niet zoo mild als men verwachtte. Onze gezant te Parijs, Jhr. London, ontving het Grootkruis der Orde van Oranje-Nassau. Personalia: De gezant 'der Unie van Zuid-Afri- ka, bij ons Hof, de heer D|an. J. de Villiers, zal den 4 en September te 's Gravenhage een noenmaal aanbieden aan generaal Hertzog, eersten minister en den heer N. C|. Havenga, minister van Finan- cciën der Zuid-Afrikaansche Unie. Had Oom Paul Kruger deze dingen kunnen beleven!... Voor directeur van 3e Handelsinrichtingen (va cature ir. de Kat) te Amsterdam, is voorge dragen. de heer I. Boogerd, hoofdingenieur bij den dienst der Handelsinrichtingen. Mevr. de la Mar-Kley is te 's Gravenhage den 25sten Augus ts ter gelegenheid van haar zestigjarig jubileum in Plankénland, op schitterende wijze gehuldigd. De toonkunstenaar Karei Textor, te 's Graven hage wercl den 25en Augustus zestig jaar. Hij ■werschte den dag onopgemerkt te doen voorbij gaan. Mr. (Jacob A. N. Patijn heeft verklaard, geen herbenoeming tot burgemeester van Den Haag te wenschen. Hgj treedt dus den 30en a.s. als zoodanig af. Tot buitengewoon hoogleeraar in de veeartsenijkunde te Utrecht is benoemd Er ,H. O. L. Berger, directeur van den veeart sen ijkundigen dienst bij Landbouw. Mr. dr. W:. F. van Leeuwen, de gewezen vice-president van den Raad van State en oud-Burgemeester van Amsterdam, is zeer ernstig ziek geworden te Loenen en naar zijn huis in de Residentie vervoerd. Prof. R. C'asimir, de rector van het I.yceum te 's Gravenhage, heeft, om gezond heidsredenen tege nl Januari a.s. ontslag ge vraagd. Uit de doodenlijst: Mr. F. R. J. Dubois, secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, op '48-jarigen leeftijd. Mr. du Puy, 'kantonrechter te Utrecht, op 57-jarigen leeftijd in Zwitserland overleden. A. Bruins, Slot, burgemeester van iSmallingerland, lid der Prov. Staten van Friesland, 65 jaar Rotterdam. Dr. G. J. Boekenoogen, redacteur van het „Groot - Nederlandsch Woordenboek, 62 jaar, Leiden. Jhr. Mr. H. de Ranitz, oud-advocaat te 's Gra venhage, 66 jaar, Epe. Uit de criminalia: Tal van aanrandingen, o.a. bij Halsteren, waar een heer en dame werden gemolesteerd, eerstgenoemde ernstig mishandeld. Gelukkig werden de twee schuldigen gepakt. Twee colporteerende kerels raakten te Heerlen aan 't vechten. Den een werd een oor afgebeten. De schuldige carnivoor is in arrest gebracht. Een arts to Velsen, genaamd dr. B., weigerde het doodziek kindje van een wagenbewoner te komen helpen, daar de man dat beneden zijn „standing" vond. Het kindje is gestorven en tegen den arts is een aanklacht ingediend. Het cassatieberoep van den man, die tot twin tig jaar werd veroordeeld, wegens moord op mevr ödein, aan het Haagsche Bezuidenhout, is door den Hoogen Raad verworpen. Een sorteerder bij Posterijen T. en Tin de hoofdstad heeft een cheque ad f 500 gestolen en via| een dame trachten te verzilveren. De man, wiens verleden niet vlekkeloos bleek, is aange houden. Hitte-golf en roode.haan hebben in de afgeloo- peen week samengewerkt! Ik toeken uit de heel lange lijst slechts aan, dat: te Tilburg een fa brieksbrand woedde, in de. spinnerij van lakenfa brieken, waarbij voor een ton gouds aan water schade werd berokkend. Té Born (L.) is het groote kasteel van Barbou de Roosteren afge brand. Dé schade wordt op 21/2 ton geschat. Te Wezep (bij 'Oldebroek) zijn twee kapitale boerderijen door het vuur vernield. Te Breda woedde een hevige branid in een der fabrieken van de Centrale Suiker Mij. Een verbijsterend lange lijst van verkeers- en andere ongevallen. Ik doe een greep in de massa. Op het station 'Voorburg-Leidschendam is een 62-jarige dame onder een tram vermorzeld. Te Eist (G. )had een ontzettend auto-ongeluk paats. Vijf Arnhemsche aannemers reden daar per auto tegen een paal aan. Het incident kostte drie menschen het leven. Ook hierbij was roeke loos hard rijden de oorzaak van het ongeval. Verschillend© menschen zijn in zee verdronken doordat ze zich, togen alle waarschuwingen in, te ver in het zilte nat waagden. Opmerkelijk is de achteruitgang van het cijfer der ontvangsten van de Spoorwegen. Over Juli bedroeg dat, vergeleken met Juli '29 f 1.192.681. D'e opbrengst van goederen was zeven ton min der. Het slechte weer zal tot deze uitkomst zeker hebben bijgedragen. Maar toch... Niet op 6 September, doch vermoedelijk den lien October zal de „Graf Zeppelin" op Schip hol neerdalen. Wij hebben té boeken het succes der Neder- landsche. zwemster mevr. Brouwer, die van Sta veren naar Emkhuizen de golven manmoedig door kliefde. Daarentegen verloor onze zwemsport haar zwemster, mej. Baron, doordien zij in Hymen's bootje stapte, in het huwelijk trad met den heer Puy. "Waaruit men Voor de zooveelste maal te zien kreeg, dat Amor's pijlen toch nog altijd 't allersterkst en onweerstaanbaar zijn! Schreven wij de vorige week over troebelen in Peru, wélke .eindigden met verjaging en ge vangenneming van president Leguia en vestiging eeiner nieuwe regeering, welke intusschen blijk heeft gegeven een grondige opruiming te willen houden onder de oude ambtenaren en functionaris sen, die zij zelfs verantwoordelijk wil gaan stel len voor de in hun functies uitgevoerde daden, thans blijken deze 'troebelen slechts het begin te zijn geweest van een heele reeks dagen van spanning en strijd in dit Zuidelijk gedeelte der Nieuwe Wereld. Het lijkt wel een nieuwe Zuid-Amerikaansche mode, die furore maakt. Nadat Bolivia zijn presi dent verjaagd had, volgde Peru, die den zijnen ook niet langer wilde houden. Thans wordt uit New-York gemeld, dat Irigoyen is afgetreden. Deze wilde dus waarschijnlijk de Argentijnen te vlug af zijn en vertrekken, alvorens hij ge noopt werd dit te doen. Verder woédt en gist een heftige crisis in Guatemale, terwijl het op Cuba reeds zoover is gekomen, dat reeds sedert vele dagen de staat van beleg is afgekondigd, aange zien een beweging gaande is tegen president Miachado. Brazilië schijnt al evenmin gespaard te worden ,daar er, zij het nog onbestemde, ge ruchten hardnekkig de ronde doen over dreigende opstand in den staat Rio Grande do Sul. Het is vrij lastig om een duidelijk inzicht te krijgen in wat hier thans gaande is. Immers, de bijna volkomen gelijktijdigheid der onlusten en zoogenaamde critieke toestanden, geeft met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid aan, dat hier een krachtig onderling verband bestaat. Be ziet men echter te berichten, die ons omtrent de verschillende gebeurtenissen bereiken, nauwkeuri ger, dan blijkt het steeds moeilijker den weg te vinden in dit labyrinth van ons onbekende toe standen. Immers, herhaaldelijk werd er op ge wezen, dat de hoofdoorzaak der onlusten, zeer zeker in Peru, doch ook elders, was een steeds groeiend verzet tegen'een nauwere samenwerking met Noord-Amerika, waar men steeds meer af- keerig van werd. Het merkwaardige nu is, dat Irigoyen, de Argentijnsche president zich reeds eenige jaren geleden heeft afgewend van eep politiek, die steun en geld zocht bij de Noorde lijke buren, daartegenover echter een zeer vriend schappelijke houding aannam jegens Engeland. Hier klopt iets niet heelemaal. Eén tweede verklaring voor de gespannenheid der tijden wondt ons gegeven, n.l. de rooide pro paganda, die vooral daarom zooveel succes zou hebben, omdat een groot deel der arbeiders zich afgewend heeft van de radicale partij, waarvan Irigoyen leider was, én mede door de economi- sche malaise gevoelig zqu zijn geworden voor de „Hand van M.oshou". En ten slotte schijnt de ontevredenheid in Argentinië nog te groeien doordat de aanhangers van Irigoyen in plaats van het parlementaire stelsel een meer persoon lijk regime verlangden. Hoe dit alles ook zij, wat thans in Z.uid-Amerika gebeurt is belangrijk ge noeg voor de toekomst en ontwikkeling der we reldpolitiek om vanaf nu een extra beetje aan dacht te wijden aa ndit belangrijke complex van jonge, opkomende landen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1