Uit den Omtrek Kamer- kroniek Nieuws KRABBENDAM. De heer A. H. Oussoren, theol. cand. te Broek by Dokkum, welke hier tot predikant bij de Geref. Kerk was beroepen, heeft voor die beroeping be dankt, en die naar Ambt-Vplienhove aangeno- nomen. KRABBENDAM. Begunstigd door zeer gunstig weder werd hier Dinsdag, 2 September, Koninginnefeest gevierd, 's Morgens werden kinderwedstrijden gehouden en 's middags volksfeest met zes verschillende spelen. Het aantal deelnemers daaraan was zeer groot. 's Avonds werd er nog een feestelijke samen komst in de Geref. Kerk gehouden, waarvan de heer J. Turkstra de leiding had. Tot verhooging der gezelligheid werd nog een reciteerwedstrijd ge houden. De deelname was hieraan slechts beperkt, ongetwijfeld door de zeer korte tijd van voorbe reiding. Toch waren er nog mooie voordrachten. Na afloop van deze-samenkomst werd de z.g. koninginnestaak aan het vuur prijsgegeven, het geen jong en oud nog weer op de been bracht. Het mag alles tezamen een recht geslaagde dag heeten. Hier volgen de uitslagen der diverse wedstrijden. KINDERSPELEN: Bal op lepel. le pr. Coba v. d. Wal; 2e pr. Plet de Vries. Stoelendans: le pr. Siebe Krul; 2e pr. Aart Meyles. Touwtje springen: le pr. Neeltje Diepsmeer; 2e pr. Janny Fra Blok jesrapeu le pr. Jan Blankman; 2e pr. Klaas Frans. VOLKSFEEST: Fietsen met hindernissen door jongens boven 17 jaar en mannen. le pr. F. Biersteker; 2e pr. B. de. Groot; 3e pr L. Dekker; 4e pr. K. Blankman. Geblinddoekt sturen door jongens en meisjes boven 16 jaar en gehuwden. le pr. J. G. Dekker en echtgenoote; 2e pr. Vos en A. Moerbeek. Ringrijden door paren: le pr. C. Meyles en echtgenoote; 2e pr. D. v. d. Zwaag en echtgenoote; 3e pr. C. Biersteker en Tr. Visser; 4e pr. J. de Vries en Vr. Houtkooper. Knippen door meisjes beneden 18 jaar: le pr. Corrie Biersteker; 2e pr. Trijntje Meyles G.d, 3e pr. Ali Visser; 4e pr. Annie Dekker. Zeilkruipen jongens beneden 18 jaar: le pr. A. Visser; 2e pr. A. Glas. Wedloop met kinderwagens door vrouwen en meisjes boven 17 jaar: le pr. G. Strijbis; 2e pr. L. Grim; 3e pr. Mej. de Vries; 4e pr. mej. Krul. Reciteerwedstrijd le pr. K. Paarlberg Ez., 2e pr. Stijntje Meyles; 3e pr. Annie Dekker. HEERHUGOWAARD. Onze motorspuit is heden, Maandagmiddag, weer in actie geweest, doordien brand was ontstaan in een hooiberg nabij de woning van den landbouwer L. de Wit, aan den Noorddijk, tusschen de Ver- laats- en de Oude-Niedorperbrug. Kinderen hadden nabij de hooiberg met lucifers gespeeld, waardoor de brand werd veroorzaakt. - Omwonenden waren spoedig ter plaatse en verleenden krachtdadigen hulp, terwijl de motorspuit betrekkelijk spoedig aanwezig was. Op deze wijze bleef de brand be perkt tot den hooiberg. HEERHUGOWAARD. De schoolkinderen in deze gemeente waren ter gelegenheid van H. M. 50sten jaardag samengeko men op ons sportterrein, waar ze van half 3 tot ongeveer 6 uur werden bezig gehouden o.a. door de opvoering der kinderoperette: „Dwerg Neus", onder leiding van den heer J. van Schaick, hoofd der R. Kath. school aan het Kruis. Tijdens de rustpoozen tusschen de verschillende bedrijven werd het jonge volkje getracteerd op ranja, koek enz. W ARMENHUIZEN. Aan onze veiling werd verhandeld in: Aug. 1930 Aug. 1929 417.675 1.212.100 K.G. 47.100 76.900 Fm dan: Zou de Hemelsche Vader, Die zoo de bloemen bekleedt, niet zorgen voor hem, die zich op Zijn hulp verlaat Spinnen doen de bloe men niet en arbeiden evenmin, en toch hebben ze allen, in rijke verscheidenheid, hun eigen kleed, i Voor ieder is er een eigen gedachte Van af die planten en bloemen gaat een sprake uit! - Héél ons leven wordt afgebeeld in de bloem! Aardappelen Zilveruien Gele uien Gele nep Roode kool Gele kool Witte kool Tomaten Bieten Snijboonen Bloemkool 83.600 50.600 10.550 91.400 3.836 1.200 32 120 122.700 41.075 133.025 314.400 37.200 7.555 123.700 8.010 St. De omzet bedroeg in Augustus 1930 f 35.850.71 tegen 91.702.98 in Augustus 1929. SINT PANCRAS. Gevonden voorwerpen: Een Damesmantel. Inlich tingen ter Secretarie. SINT PANCRAS. Dinsdag 2 September was de dag die bestemd was als een feestdag voor onze ouden van dagen. Ruim 60 deelnemers hebben dien dag genoten op een wijze, die nog wekenlang stof zal geven tot genoeglijke herinnering. Met twee keurige autobusen, door de firma Kok Tuinman Wilken, voor dit doel op billijke wijze afgesctaan en gereden door kranige chauffeurs als Tromp en Breed, hebben onze bejaarde medebur gers en burgeressen eventjes 185 K.M. afgelegd, zonder eenig spoor van vermoeidheid. Het prachtige, niet al te warme zomerweer, de regeling van den tocht in de puntjes verzorgd, onder kranige leiding van den heer v. Kampen, die daardoor heeft bewezen, de aangewezen man te zijn, met medewerking van eenig,e belangelooze en ijverige helpers, dit alles heeft aan de deelnemers een zeldzaam genotvolle dag verschaft. Des morgens acht uur, weerden allen van hun woning afgehaald en werd gereden door de schoone omgeving van Haarlem, waar Bloemendaal werd bezocht. Met de noodige pauzes, waarin de inwen dige mensch ruimschoots werd versterkt werd ver der gereden naar Naarden en zoo naar bosch, heide en strand van Valkeveen, waar op aangename wijze werd vertoefd. Na hier van de schoone omgeving ruimschoots te hebben genoten, ging de terugreis over Amster dam, waar nog even werd „aangelegd", en zoo door de Beemster huiswaarts. Het was omstreeks tien uur in den avond, toen de reizigers weer in het dorp arriveerden en met gejuich werden ont vangen, door de vele belangstellenden, die de rei zigers hadden opgewacht. Na nog een eere-rondje door het dorp, werden alle reizigers netjes tot hun woning gebracht. Al len, zonder uitzondering ten hoogste voldaan, in opgewekte stemming en dankbaar voor het vele, dat door hen gezien en genoten was. En het is naar aanleiding van deze dankbare stemming der deel nemers, dat wij ons gedrongen gevoelen hier een hartelijk woord van dank te richten tot hen, die Vlootwet. Slechte financieele toestand der gemeente Emmen. 7 September a.s. zullen de sociaal-democraten ln Amsterdam en Rotterdam demonstreeren tegen de oor en tijdens en na den bloeitijd Vlootwet. Bovendien zal aan het Nederlandsche Oók die taak kan Floralia ons spreken volk gevraagd worden een petitionnement te onder- -- teekenen gericht tegen deze Vlootwet. Redenen, waarom wij hier deeze marineuitgaven ietwat toe lichten. In 1916 dan werd de bouw ondernomen van de kruisers Java, Sumatra en Celebes. In het voorjaar van 1919 maakte, zooals men zich nog wel herin- neren zal, de Tweede Kamer gebruik van haar invloed om den bouw van de Celebes te doen staken. De bouw van de Java en Sumatra, die reeds ver jgevorderd was, heeft men voortgezet, nadat eene Jommissie van deskundigen het onmogelijk had /erklaard, deze kruisers tot handels- of passagiers- jchepen te vervormen. Wij zijn thans een tien jaar /erder en, ondanks het Kellogg-pact, ten aanzien Ier algemeene ontwapening geen stap verder ge- comen. De bewapeningen gaan voort men zou raast zeggen in versneld tempo en de Neder- andschce regeering, die de verantwoordelijkheid /oor het handhaven van Nederlands positie in het .nternationale concert van machten en het gezag n Nederlandsch-Indië, draagt, vraag om den bouw 0 /an den destijds geweigerden kruiser. Ingediend is Directeur is een rustig man, die het corps be n.l. bij de Tweede Kamer een wetsontwerp tot goed- heersch+ .ceeuring van de besluiten van den gouverneur- lTTr Y-, generaal van Nederlandsch-Indië, waarbij, naast erkeiijk, we stellen ons in de toekomst veel f75.000.— als eerste termijn voor de inrichting der van „ons corps" voor! Temeer, omdat we weten verdediging van Balikpapan en Tarakan (de totale dat het I angendijker volk muzikaal aangelegd is /nefon xrar» Ttrorlror» hnHraornn f Q Hfifi1 n J 0 We wenschen Floralia van harte succes op haar pogingen! En betuigen onze bewondering voor den opzet en de inrichting der tentoonstelling! HET BROEKER MUZIËKCDRPS, Dit heeft zich bij de feestviering uitnemend gehouden Een woord van lof, van grooten lof, kunnen we niet inhouden. 1 't Was een prestatie: den ganschen dag dispo nibel te zijn. Maar veel meer nog: zoo'n jonge Vereeniging die al zoo goed „blies", 'tls te hooren, dat er N_„ goede krachten in zijn. Maar die het ook niet om den bouw te veel is, om dag aan dag te oefenen, 1 Em de Het muziekcorps kan er zich van overtuigd houden, dat het deelt in de levende belangstelling 'onzer bevolking. En Directeur èn leden een eeresaluut van deze werken bedragen f8.000.000. gevraagd wordt om f 125.000.als aandeeel in eer sten termijn voor de kosten van aanbouw en uit rusting van dien derden kruiser. De geraamde kosten van dit oorlogsschip zijn f 12.500.000.ter wijl de Java en Sumatra ieder f25.000.000 hebben gekost. De nieuwe kruiser is dus kleiner dan de beide andere, maar kost desondanks tocch nog een aardige cent. En nog niet alleen is de aanschaf fingsprijs van kruisers hoog, ook de bedrijfskosten er van zijn navenant. Ze kosten per jaardlenst 2Va millioen gulden, waarbij men dient te beden ken, dat als bemanning verelscht is voor zoo'n schip bijna 500 opvarenden. Door die 20.000.000 gulden zullen dan de grond slagen gelegd zijn voor de verdediging van en de organisatie van de weermacht in Nederlandsch- Indië. Verdere maatregelen aangaande defensie hlul ouden ropm p-Ahnndhmfd i zullen worden genomen in volgorde der urgentie I ^oe?a g«nan<lhaatd en naarmate de geldmiddelen dat zullen veroor- 1 Kinderkoor loven. Naar het oordeel der regeering is dan de j Wat klonke ndie kinderstemmen helder en zui- nationale veiligheid verzekerd en zal Nederland kunnen voldoen aan zijn internationale verplich tingen, het Nederlandsche gezag in Indië kunnen BE ZANG V EREENIGINGEiN. Dit waren oude bekenden! We verwachtten iets goeds, en kregen cok! E.h daarvoor zijn we heel dankbaar! We hebben den Directeur bewonderd: hij was de ziel van elke uitvoering. En 't Gemengd koor èn 'tMannenkoor hebben worden gehandhaafd. Ziehier de feiten Er zijn nu twee stroomingen, die zich tegen deze plannen verzetten. De eerste, zich stellend op het standpunt, dat Nederland in het Oost-Indisch eilandenrijk niet volstrekt weerloos mag zijn te genover een met oorlogsmateriaal indringende macht, heeft bezwaren tegen aanschaffing van den derden kruiser uit technische overwegingen. Naar haar oordeel zouden in plaats van dien derden kruiser beter kleinere politievaartuigen kunnen worden aangeschaft. Kost zoo'n vaartuig b.v. f 1.000.000, dan zouden voor die f 12.500.000 twaalf van die politievaartuigen kunnen worden gekocht, die veel betere diensten bewijzen dan die kleine kruiser, waarmede toch niet in volle zee kan wor den opgetreden. Een tweede strooming wil van de bewanpening in het geheel niets weten. Het is de sociaal-demo cratie, die er de ziel van is. Wij zullen ons aangaande deze zaak niet uitspre ver over de hoofden der hondenden op „het bui tenland". Het talrijke publiek heeft veel genotèn! NA T FEEST. Veel animo om feest te vieren, was er niet! 'tGinger niet naar! Dé zeer drukkende malaise! Beslist tegen was men ook' niet, maar meerde ren hielden zich wat gereserveerd, 't Kost nogal wat, en dan die onwelkome drukte; die er nood wendig bij zulke festiviteiten zijn! Neen, liever geen feest Doch anderen wilden gaarne, zij 't op beschei den wijze, probeeren! En 't, is heel goed gelukt. Wanklanken hebben wij niet vernomen. t.Was gezellig r__ Zeer waardig heeft ons publiek zich gedra- ken. Maar wij kunnen niet nalaten te vermelden, 1 j?en! lofwaardig! Ook, ja inzonderheid onze jonge dat het ons eigenaardig is voorgekomen, dat de menschen' socciaal-democraten hier in Nederland voor ont- wapening zijn en nochtans voor hun rekening ne men de houding van de Labourregeering, van de Fransche sociaal-democraten, (men denke aan Paul Boncourt), van de Belgische en Duitsche sociaal democraten. We zullen maar aannemen, wat wij missen het fijne gevoel, dat noodig is om de politiek volledig te verstaan. De finantieele toestand der gemeente Emmen is nog altijd slechct. Jaren geleden was er zelfs sprake van, dat de gemeente failliet zou gaan. Nog altijd wordt Emmen door het Rijk met vrij groote som men gesteund. Aan dien toestand wilde de minister een einde gemaakt zien en hij heeft zich tot den burgemees ter gericht met een nota, waarin richtlijnen wor den aangegeven om te komen tot een sluitende begrooting. Zoo vond de minister b.v. dat er te veel aan I scholenbouw werd uitgegeven, dat de gemeente- 1 werklieden te hooge loonen verdienden, enz. Burgemeester en Wethouders zijn eenigszins aan de verlangens van den Minister tegemoet geko men, maar van deze geringe tegemoetkoming ver viel nog een deel doordat de Raad weigerde B. en W. te volgen bij hun voorstel den post schoolvoe- ding en kleeding met f 500.— te verlagen. De Raad was van oordeel, dat wanneer de regeering meent beter de begrooting te kunnen opmaken, zij dan zulks ook maar moet doen. Interessant is het eens te zien, hoe dat daar j En is 't geen voorrecht, dat de groote menigte <^p het feestterrein den dag beëindigt met den j schoonen Avondzang: 'kW|il U, o God, mijn dank betalen, U prijzen in mijn avondlied; Het zonlicht moge nederdalen, Maar Gij, mijn Licht, begeeft mij niet! Oranjevereeniging en burgerij kunnen met dankbaarheid op dezen dag terugzien ZUIBRCHARWOUDR Bevolking. Ingekomen S. R. du Burck van Amsterdam. W. P. Bout van Amsterdam. B. Bi. Mammen van Amsterdam. E. M- Grootjes van Alkmaar. Vertrokken: J. Kok naar Oude Niedorp. W. Doorn naar Noordseharwoude. J. de Nijs naar Noordseharwoude. J. F. van der Heide naar Warmenhuizen. verder zal gaan Misschien krijgen wij in Emmen wel iets als in een Fransche gemeente waar niemand zich voor den gemeenteraad verkiesbaar wilde stellen! Plaatselijk NOORDSCHARWOUDE. Pech. Dezer dagen werd met het politievaar- tuig „Najada" dezer gemeente een surveillance- tocht ondernomen langs de gemeente. Op het „Waardje" zag de bestuurder zich gedwongen ten anker te gaan. wegens motorpech. Niets mocht baten en „kloetend" moest de terugtocht worden i aanvaard. Een en ander trok aan de Roskam, I Veiling en Mosselbrug natuurlijk groote belang- I stelling. j Laten we hopen, dat na een grondige reparatie I het vaartuig zijn diensten weer kan verrichten. FLORALIA. BROEK OP LANGEND!JK. Nieuwstijdingen door hun bijdragen, dezen tocht weer mogelijk loch ook aan hen, die door hun per- .i..-r soonlijke medewerking deze dag voor onze ouden d™kke, zorgelijke leven vaak tusschen en met van dagen tot een „onvergetelijke" hebben ge- bloemen levenWe maken er wat vaak onze be- maakt. rekeningen over! Em we beschouwen mét kenners- Dat was een gelukkige gedachte van het Be- i EEN VREESELIJKE RAMP OP DE LOOSDRECHT- 'e d"" I Dinsdagmiddag,S<omst^ek;fSf"uur, K«!t op de samem allen met de Oramje-feestviermg. Loosdrechtsche plassen een vreeselijke ramp plaats floralia heeft wat gepresteerd! j gehad. Pas uit haar kwijnend bestaan opgericht, gaaf Om half twee waren daar twee watervliegtuigen ze blijkbaar een goede toekomst telen£er Marine van „De Mok" neergestreken. De W. 54 7ii U«r!d a 7 if bemand met den korporaal-vliegenier Riksman en /aj heelt cie sympathie der bevolking gewon- i den luitenant-waarnemer Roldanus, en de W 66 met nen! En dat zegt veel! Eigenlijk alles! j den luitenant-vlieger Goedhart en den sergeant- Planten en bloemen beginnen hoe langer hoe machinist De R00y. De bemanning der vliegtuigen meer in het centrum te staan. I heeft in het restaur 'Ook om.de cultureele beteekenis! Em die schat restaurant van het „Piashuis" geluncht en om 10 min. over 2 maakte men aanstalten tot vertrek. De W. 54 ging vlot omhoog, maar de W 66 kon niet wegkomen. Daarop begaven de gerant van het „Piashuis", de heer Bakhuis, de schipper en een kellner zich in een motorbaot naar den aan het eind van het bassin, midden in het water staan- den duikstoel, waaraan 't vliegtuig gemeerd lag, om de behulpzame hand te bieden. De 14-jarige SINT PANCRAS eigenaardige van deze of die nieuw-op- De heer L. Kaptein, onderwijzer aan de open- gekomen variëteit! wPintie de Wil w, noemdS|e0nenalHeTHeriS ta betrekkIng be" T ons, zelven,af> We ?et het ülze laatste Ttanteondefri^si^P!fvef^l h". noemd te Den Helder. planten daarvan misschien ook goede verdiensten - KOEDIJK. Vertrokken personen: A. M. van Etten, naar Alkmaar. M. Smit, naar Oude Niedorp. El. A. Beerse naar Castricum. K. Steensma en gezin, naar LJmuiden. O. M. Berkhout-Hes, naar Oudorp. W. F. H. van Zwanenburg naar Bergen. Cl. Th. Koenen, naar Oudorp. Ingekomen personen: M. Mosk, van Alkmaar. T. J. Troostheide-de Ruiter, van S,t. ■Pan- cras. G. Th. Koenen, van Schermerhorn M. Wijdenes van de Bj.jp. kunnen maken; daar loopen onze gedachten da gen over! Maar ook de moreele beteekenis is groot! Wat 'in streeling van ons schoonheidsgevoel op zoo'n tentoonstelling Wat een kleurenweelde, waarbij het oog den overvloed niet verzwelgen kan! Sommige bloe men als uit was gevormd, andere als met lubben van teere kant. Wat een zoete geur, die ons om wolkt; wat een verheuging der teerste en rein ste schoonheid, ver uitgaande boven alle men- schelijk geknutsel! laatste stapte op den duikstoel over om het schouwspel beter gade te slaan, maar toen men bezig was de W 66 los te maken, waarbij sergeant De Rooy in de stuurstoel zat en luitenant Goed hart op een drijver stond, gebeurde catastrophe. Volgens ooggetuigen had het vliegtuig W 54 een cirkel boven de plassen bescchreven en kwam het weer terug boven het zwembassin van het Piashuis, als manoeuvreerend om te strijken. Toen het echter vlak boven het water was, schoot het met een scher pen hoek plotseling omhoog, doch ter hoogte van 25 a 30 M. maakte het vliegtuig een duikeling voorover en kwam met den kop omlaag op de duik stoel vallen met een ontzettenden slag. Men zag óp hetzelfde oogenbllk iets, waarschijnlijk luit. Rol danus, uit het vliegtuig vallen. De duikstoel brak af en met de drijvers schuins omhoog, de vleugels in den bodeme van het daar ongeveer 2l/a M. diepe water geboord, stond een oogenblik later alles roer loos stil. Dadelijk schoten van alle kant menschen toe. De badmeester roeide onmiddellijk naar de plek en zag juist een lichaam bovenkomen, dat hij in de boot haalde. Het was het lijk van luit. Roldanus Het vliegtuig w. 66 had een klap gehad van een der vleugels van het neerstortende toestel. Van den bovenvleugel brak het rechterdeel af, welk stuk waarschijnlijk luit. Goedhart op zijn linkerbeen trof. Met een vleeschwonde in dat been werd hij althans van het drijvende vliegtuig gehaald De bestuurder sergeant De Rooy bleef ongedeerd. Op dat oogenblik was niet bekend, of behalve de bemanning van de W. 54, waarvan de bestuur der, korporaal Riksman in de stuurstoel onder wa ter moest zitten, en den mede verdwenen jongen, nog meer slachtoffers te betreuren waren. De bemanning van de motorboot, die het vlieg tuig een halve meter naast de boot zag neerstorten ontsprong wonderlijk den dans. Ook op het stei gertje, of in het water, was op het moment van den val een zwemster, die even geraakt werd, doch slechts een onbeduidende wonde had opgeloopen Zeer ontdaan werd zij uit het water gehaald. De mogelijkheid bestond intusschen, dat meer zwemmers in de nabijheid waren geweest en mee gesleurd in de diepte. Een later ingesteld onder zoek wees echter uit, dat geen kleeren in de kleed kamers waren achtergebleven. DE FRANSCHE OCEAANVLUCHT GELUKT. De eerste vlucht zonder onderbreking naar de Vereen. Staten. »De „Vraagteeken" vlot geland. De Fransche vliegers Costes en Bellonte zijn Woensdagavond om 7.08 uur (Amerikaansche tijd) boven het vliegterrein Curtisfield verschenen en landden om 7.12 uur (dit is 12.12 M. E. T.) vlot. Een enorme menschenmenigte woonde de landing bij en juichte te vliegers toe. Dit is het eerste vliegtuig, dat een rechtstreek- schen tocht maakte, zonder onderbreking, naar de Vereenigde Staten. De vlucht heeft in 't geheel 37 uur en 181/* min. geduurd. Deze vlucht mag aangemerkt worden als een uitstekende prestatie, want wat de „Southern Cross" niet is gelukt, hebben de Franschen vol bracht. Zij zijn het, die Europa het eerst recht streeks met de Vereenigde Staten hebben verbon den. Aan de Franschen dus alle hulde, al schijnen de weersomstandigheden gunstiger te zijn geweest dan bij de vlucht van de „Southern Cross". Costes en Bellonte zouden voornemens zijn Don derdag naar Dallad in Texas te vliegen, teneinde den prijs van 5000 pond, uitgeloofd voor de vlucht Parijs-Dallad, te bemachtigen. De landing is, 2-ooals boven reeds gemeld, met groot enthousias me begroet. Nadat in den middag bekend was ge worden, dat de vliegers in aantocht waren, stroom den duizenden naar het vliegveld, waar alles in gereedheid was gebracht om, de vlieegers te ontvan gen. Een militair eere-escdrte vloog hen tegemoet Ontzaglijk was het enthousiasme, waarmee de vliegers ontvangen werden. Nadat eenige sprekers het woord hadden gevoerd, o.a. de Fransche am bassadeur en Kolonel Lindbergh begaven de vlie gers zich naar hun hotel. ERNSTIGE TWIST. Woensdagavond laat is in het café D., aan de Galerij te Rotterdam twist ontstaan tuschen den 30-jarigen J. Z., uit de Exercitiestraat en den 35- jarigen koopman G. de B. De mannen zijn naar buiten gegaan en daar handgemeen geraakt. Volgens getuigen heeft Z. nog geroepen: „Je moét geen mes gebruiken!", maar onmiddellijk daarop zag men De B. zijn te genstander steken, z. heeft een snede over het gelaat en den hals gekregen en een ernstigen steek in de hartstreek. Onmiddellijk na het gebeurde is de dader naar het politiebureau aan de Galerij geloopen, waar hij vertelde iemand te hebben gestoken. Hij droeg het mes in zijn binnenzak, dit- is in beslag genomen. De getroffene is per auto naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij in vrij ernstigen toestand is opge nomen. De twist is vermoedelijk ontstaan naar aanleiding van een geldkwestie. De dader is in be waring gesteld. DE Z. V. T. TE ENKHUIZEN. Het bezoek beneden verwachcting. De Zuiderzeevisscherij-tentoonstelling te Enkhui zen werd in de af geloopen week bezocht door 12000 personen. Gezien den opzet dezer tentoonstelling moet dit op een financieel tekort uitloopen. Het uitvoerend comité heeft de prijzen met 50 pCt. verlaagd om het bezoek te bevorderen. OVERVAL OP EEN MEISJE TE CULEMBORG. Bedreigd met een mes en in brand steken. Dinsdagmorgen is mej. J. Kemp, wonende aan den Straatweg, oud 18 jaar, alleen thuis zijnde, door een tot nu toe onbekend persoon overvallen. Terwijl haar ouders naar de markt waren, ging zij boven een en ander regelen. Toen zij weer bene den kwam, zat daar een man, die haar terstond om geld vroeg. Hij bekende reeds drie nachten bij de familie in een hooiberg te hebben geslapen. Di rect riep zij haar moeder te hulp, doch de onbe kende Eeide haar, dat die al lang weg was. Hij waarschuwde haar tevens, niet om hulp te roepen, daarbij het meisje bedreigend met een mes. Toen zij geen geld gaf, pakte hij haar, naar de .Tel." meldt, beet en duwde haar ln een kuip met waschwater, waarna hij haar begoot met een kan petroleum en haar dreigde in brand te zullen ste ken. Weer riep zij om hulp, hetgeen gehoord werd door den heer H. Kok. Deze kwam te hulp, terwijl de onbekende zich spoedig uit de voeten maakte. Bij zijn thuiskomst stelde haar vader direct de po litie met het gebeurde in kennis. Het onderzoek is in vollen gang, tot nu toe echter zonder resultaat. EEN OVERVAL. Hé 18-jarige mej. J. Kemp, wonende aan den Straatweg te Ciulemborg, is, alleen thuis zijnde, door een tot nu toe onbekend persoon'overvallen. TTerwijl haar ouders naar de markt waren, ging zij boven een en ander regelen. Toen zij weer beneden kwam, zat daar een man, die haar ter stond om geld vroeg. Hij bekende reeds Ürie nach ten bij de familie in een hooiberg te hebbtj^ geslapen. Direct riep zij haar moeder te hulp, doch de onbekende zeide haar, dat die al lang weg was. Hij waarschuwde haar tevens, niet om hulj[p :te roepen, daarbij het meisje bedrei gend met een mes. Toen zij geen geld gaf, aldus de ,,Tel." pakte hij haar beet en duwde haar in een kuip met waschwater, waarna hij haar begoot met een kan petroleum en haar dreigde in brand te ste ken. Weer riep zij om hulp, hetgeen gehoord werd door den heer Kok. Deze kwam te hulp, terwijl de onbekende zich spoedig uit de voeten maakte. Bij zijn thuiskomst stelde haar vader direct de politic met het gebeurde in kennis. Het onder zoek is in vollen gang, 'tot nu toe echter zon deer resultaat. HET WEER IN AUGUSTUS. Blijkens het voorloopig overzicht van het weer in Augustus, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te D]e Bilt, was gemiddeld over de vijf hoofdstations de ochtênd-temperatuür nor maal. Zij was in de eerste en tweede dekade 1 graad te laag, in de derde 2 graden te hoog. De grootste afwijkingen kwamen Voor op den 28en met 6i/2' graad boven, en den 14en met 31/2! graad beneden normaal. Dte gemiddeldemaximum-tem-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2