==a a a SPORT EN WEDSTRIJDEN Ons Gourantenverhaal De Vrouw en haar Huis Wetenschap en Techniek. OUDKARSREL. Naar wij vernemen is het niet mogen gelukken Zondag tegenstanders te krijgen voor D.T.S, 2 en 3, wat wel jammer is. 'Alsnu zullen Zondagmiddag om 2 uur adspi rantenwedstrijden worden gehouden tusschen de elftallen a, b* e en d., dit kunnen aardige wed strijden woorden, daar er onder hen heel aardige seplers zijn. Hopen wij maar op goed weer. Zondag 14 September begint voor D.T.S. de competitie, welke als volgt luidt: 14 September D.T.S. 1—Zaandijk 1. 25 September: Uitgeest 1—D.T.S. 1. 28 September: Rivalen 1D.T.S. 1. 5 October: D.T.S. 1Electra 1. 12 October: Ahrencls R.C. Di.T.S. 1 19 October: D. T. S>. 1J. O- S. 1 26 October: Vrij. 2 November: Di.T.8. 1—Swift. 9 November: S.I.T.O. 1—D.T.S. 1. 16 November: Zaandijk 1—D.T.S. 1. ISGELOOPEN door D'HENRY. Mr. Towere Chandler was in zijn kale slaap kamer bezig zijn rokcostuum>op te persen. Hij deed dit met zorg en zou bij het uitgaan weer de goedgekleede knappe jongeman uit de New-York- sche uitgaande wereld zijn, die hij niet was' Chandler's honorarium bedroeg achttien dol lar per week. Hij had een betrekking op een ar chitectenbureau, was twee en twintig jaar en nog naïef genoeg om architectuur als kunst te beschouwen. Van zijn wekelijksch inkomen legde Mr. Chandler een dollar op zij en aan het einde van iedere tien weken kocht hij zich van het opge spaarde geld een avond in de kontreien van mil lionaire en bankmagnaten, een avond waarop hij zich voor enkele luttele uren een rijken niets doener kon voelen. Hij koos zich met smaak een weelderig menu en een flesch met een etiket, dat gezien mocht worden. En de negen en zestig volgende dagen consumeerde hij getroost zijn ka riger maaltijd in een derderangs lunchroom, of als zijn kasmiddelen te zeer geslonken waren, (een paar boterhammen met een glas bier op zijn kale slaapkamer. .Maar zijn eéne avond van weel- .de woog tegen dit alles ruimschoots op. Hij wandelde door de drukke straten, genoot van het voorbijsuizen der luxueuse auto's en van de pantoffel-parade van wèl-verzorgde heeren en mondaine vrouwen, merkte op, en werd opge merkt, door menigj, blauwhof donker meisjesoog, want hij was een knappe, _goed-gekleede jonge man! Op een hoek bleef hij stilstaan, weifelend of hij nu reeds zou teruggaan naar het keurige, intieme, restaurant, waar hij meestal zijn maaltijden ge bruikte. Juist op dat oogenblik schoot haastig een meisje den hoek om, gleed uit over een be vroren plas en viel met een smak op hef trottoir. Mr- Chandler hielp haar onmiddellijk op de heen, Het meisje strompelde naar de muur van het dichtsbijzijnde huis, leunde er tegen aan en bedankte hem. Ik geloof, dat ik mijn enkel verstuikt, heb, zei ze. Doet het erg pijn vroeg Chandler belang stellend. GLiet erg, ik zal over een paar minuten wel verder kunnen. Als ik u verder van dienst kan zijn zei de jonge man beleefd, zal ik een taxie voor u halen, of Dank u, antwoordde het meisje. Ik weet zoker> dat if u. verder geen last behoef te ver- I oorzaken. Wat dom van mij om zoo slecht uit te kijken. i j Chandler nam het meisje eens goed op. Ze was mooi, van een verfijnde schoonheid, met bruine oogen. Ze had een eenvoudige donkere mantel aan en de weerbarstige, donkerbruine krulletjes kwamen onder een goedkoop, blauw hoedje uitkijken. Het was waarschijnlijk een kan toor- of winkelmeisje, het type van een jonge, werkende vrouw van de beste soort. Hij 'kreeg een idee. Hij zou het meisje vragen met hem te gaan eten! Dat ontbrak nog aan zijn eenzame lestrjnen. Het was een dame, dat bewezen haar spraak en manieren. Hij zou het prettig vinden Meedfan te ^e^^en' ondanks haar simpele Ik denk, begon hij ernstig, dat uw voet langer rust noodig heeft, dan u wel denkt. Laten wij samen ergens gaan dineeren. maar, zei ze met een oolijken blik in naar oogen we kennen elkaar niet eens. Chand ler stelde zich voor. En ik zie er zoo uit met de hoed en mantel. Maar weldra waren ook die bezwaren opgeheven. Zij leunde op zijn arm en voetje voor voetje wandelden zij naar het gezellige restaurant, waar een goed strijkje de stemming nog verhoogde. Chandler voelde zich volmaakt gelukkig met het vroolijke meisje in een zeer smaakvolle fijne blouse tegenover zich gezeten. Noemt u mij maar Miss Marian, zei ze en keek met bewonderende blikken naar Chandler's aangename, zelfbewuste manieren en vriendelij ke, schrandere donkerblauwe oogen. Hij speelde overmoedig geworden door de omgeving en door haar tegenwoordigheid, de rijke dandy, vertelde van clubs en tea's, va ngolf en paardrijden, van buitenlandsche reizen en zijn jacht. N;a het diner bracht hij het meisje naar den hoek, waar hun kennismaking had plaats gehad. Ze liep weer veel beter. Zij bedankte hem voor het gezellige samenzijn en nam afscheid. In zijn kale slaapkamer borg Chandler zijn avondcostuum op voor een rust van negen en zes tig dagen. Een allemachtig aardig meisje, peinsde hij. Onderlusschen had miss Marian een statig huis bereikt aan één van de rijkste Avenue's. Je lijkt wel mal, zei haar zuster, om in Marie's ouden mantel weg te gaan en zoo lang uit te blijven. Mama heeft Louis met' den auto uitgestuurd om je te zoeken. De oudere zuster drukte op een knopje en oogeriblikkelijk ver scheen het kamermeisje. Marie, wil je aan Mama zeggen dat miss Marian thuis is? Wees toch niet zoo boos, zei Marian, ik ben alleen maar even uitgegaan om aan Madam Theo te zeggen dat ze lila in plaats van rose garneering op mijn nieuwe jurk moest zetten. De kleeren van Marie waren net geschikt voor zoo'jn boodschapje. De menschen zullen gedacht, hebben, dat ik een winkelmeisje was. Het oudere meisje was al weer verzoend. -Sa men gingen ze in de vensterbank zitten en keken naar den stroom van auto's die in de richting van de theaters gingen. Die jongste van de twee nestelde zich tegen haar zuster aan met het hoofd op haar schouder. Eens op een dag, zei ze droomerig, zullen we moeten treuren, allebei. We hebben zooveel geld, dat het ons niet is toegestaan het publiek teleur te stellen. Zal ik je eens vertellen van wat. voor soort man ik zou kunnen houden -- Ga je gang maar, babbelkous. Van een man met donkerblauwe, vriendelijke oogen, die zacht en voorkomend is tegen arme meisesj ,die er knap uitziet en een goed hart heeft; en de meisjes niet beschouwd als voor werpen om mee te flirten. Maar ik zou alleen van hem kunnen houden als hij een doel had om voor te werken. Al was hij arm, als ik hem maar zou kunnen helpen zijn werk op te bouwen. Maar zie je, het soort mannen, dat wij altijd ontmoeten, die niets anders weten dan sport en clubs van zoo een zou ik niet kunnen hou den, al had hij verstandige, vriendelijke donker blauwe oogen en al was hij nog zoo voorkomend tegen arme meisjes die hij op straat ontmoette. (Nadruk verboden). GEESTELIJK MINDERWAARDIGEN. welke men in het plantenrijk aantreft Evenals een zekere Flora slechts in bepaalde streken tot grooten bloei komt, zoo heeft ook Een van de ernstigste feiten in het huidige Engeland is niet de slechte economische toestand, ot de groote werkeloosheid, zoo verklaarde Prof. Julian Huxley in een onlangs door hem gehou- uit- den lezing voor den Engelschen Gezondheids- wwvy i gez0nde Personen, als ook dienst doch is het feit, dat het percentage der J be,.idft categoriën was de geestelijk minderwaardigen in de laatste 20 jaar totaal verschillend. Terwijl de ge- mensch zijn eigen bepaalde „darm-flora". Piofessor Preund heeft zijn onderzoekingen uit- zoo sterk gestegen is. Omtrent de oorzaak van dezen bedenkelijken toestand loopen de meeningen uiteen. Het feil, dat geestelijk minderwaardigen thans niet meer zoo door de familie achteraf steldheid van den darmwand van gezonde per sonen het optreden van kanker-bacillen tegen gaat en vernietigt, is bij (het onderzoeken van den darmwand van kankerlijders juist het tegen overgestelde waar te nemen. Bij de laatsten wordt zoo uoor ue lamiJre achteraf en verborgen wor- C V e ae Matsten wordt den gehouden als vroeger, kan de statistieken kankf'«ellen mogelijk een weinig beinvloed hebben, doch toch nog niet in die mate, dat de stijging alleen hieruit ver klaard zou kunnen worden. Volgens Prof. Huxley is een van de hoofdoor zaken allereerst te zoeken in het feit, dat het aan zwakzinnigen nog steeds geoorloofd is in het huwelijk te treden en zoodoende aan een vermeerdering der zwakzinnigen in de volgende generaties bij te dragen. De publieke opinie zou gemaakt en zelfs in de hand gewerkt door de KC- steldheid van de „darm-flora". Preund trekt uit de resultaten van zijn onder zoekingen de conclusie, dat door een bepaalde beïnvloeding, van de darmbacteriën, b.v. door een wijziging van de tot nu toe gebruikte voedings stoffen- cle darmflora kan worden gewijzigd en de schadelijke krachten, kunnen worden vernie tigd, door het wijzigen van hun voedingsbodem. De eensche onderzoeker, wiens werk in allo zich in de meeste landen echter ten sterkste 11 ui ai« tegen een huwelijksverbod voor onvolwaardige vakkringen met buitengewone belangstelling personen ver Jetten. Als een stap in de goede rich- w gevolgd, meent hierin, voor de bestrijding ting raadt Prof. Huxley in de eerste plaats Van j een middel te bebben gevonden aan het meer aandacht besteden aan de biolo- Van m<*r an £ewone beteekenis. gie op de scholen. Indien de kinderen in die mate (Nadruk verboden). met biologie vertrouwd gemaakt worden, als zij het nu met de wiskunde gemaakt worden, zou het later heel wat minder moeilijkheden ofleveren, om de publieke opinie op het punt, van biologische gevaren voor de gemeenschap als boven bedoeld te overwinnen. KUNNEN BAOTERIëN OPGEVOElDi WDRDiEIN? Die bekende Ween3che onderzoeker, Professor Dr. Freund, beweerde kort geleden, dat het mo- gelijk is, bacteriën zoodanig „opte voeden", dat zij inplaats van schadelijk voor onze gezondheid i R zijn, gunstig op ons organisme inwerken. Professor Freund heeft als basis voor deze. theorie de resultaten van zijn talrijke proefne mingen en onderzoekingen met darm-bacteriën aangenomen. Bij een totale verandering van onze voedingsstoffen is het mogelijk de darmbacte riën zoodanig te beinvloeden, dat zij hun schade lijke werking verliezen. De Oostenrijksche ge leerde beweert, dat voor de splijtzwammen, die op dannwa.nden parasiteeren, dezelfde levens voorwaarden gelden, als bij de splijtzwammen, Nieuwsgierig persoon: „Maar m'n goeie man waarom sluit je je op die manier op?" Nachtwaker: „Omdat ik een slaapwandelaar ben mijnheer. (Passing Show.) DE OM W EN TELINGSSNELH] EJD> ElER STERREN. Sterren draaien met een snelheid van ca. 50 K.M. om hun eigen as, terwijl de omwentelings snelheid van de zon bij haar acquator ca. 2 K.M. per seconde bedraagt en die van de aardie onge veer 400 M. per seconde. Deze cijfers zijn vast gesteld door Cj. T. Elvey van het Yukes Obser vatorium der Universiteit te Chicago. Daar de sterren zeer ver van de aarde verwij derd zijn, is het zelfs met behulp van de sterk ste telescopen onmogelijk een anderen indruk dan die van een lichtend punt van de sterren te ver krijgen. De omwentelingssnelheid kan daarom niet op dezelfde wijze vastgesteld worden zooals dat bij de zon geschiedt, die groot genoeg is en dicht genoeg bij de aarde, om een groot beeld in de telescoop te geven. ■Mr. Elvey heeft de rotatie van de sterren vast gesteld, door het gemiddelde te nemen van '59 door hem geobserveerde sterren. Hij maakte hier bij gebruik van de absorptielijn van het spectrum van geioniseèrd magnesium, hetwelk door deze sterren uitgestraald wordt. Door de draaiende beweging der sterren, wor den de uitgestraalde lichtstralen a.h.w. nit. elkaar getrokken, evenals dit bij geluidsgolven geschiedt, wanneer men het geluid b.v. een bol of autohoom tijdens en voor en na het passeeren als verschil lend waarneemt. Uit dit verschil in golflengte voor en na het passeeren der uitgezonden stra- Rn kan men de omwentelingssnelheid eener ster, bet dan ook slechts bij benadering, vaslstel- Rn. Afwijkingen kunnen n.l. veroorzaakt wor- *Rn, door het feit, dat de as van tife ster niet evenwijdig met de aardas loopt. Het gemiddelde van de bij een groot aantal sterren vastgestelde snelheid geeft echter wel ongeveer het juiste cijfer aan. (Nadruk verboden). VERLAMMING NA HET DRINKEN VAN GEMBERBIER, Een der manieren, om de droogleggingswetten in de Vereenigde Staten te ontduiken, heeft pr toe geleid, dat de medische wetenschap vermoe delijk een nieuw vergif heeft leeren kennen, dat tevens nuttig kau zijn bij biologische proeven een misschien zelfs in de medische praktijk. Dit vergif moet hetzelfde of bijna hetzelfde zijn als een reeds bekende chemische verbinding: tricre- sylphosphaat. De deskundigen van den Ameri- kaanschen gezondheidsdienst zijn n.l. tot de con clusie gekomen, dat dit waarschijnlijk het ver gift is, dat in het begin van dit jaar zooveel vreemde gevallen van verlamming veroorzaakte na het drinken van gemberbier, waarin de alco hol vervangen was door synthetisch „gemberex* tract." Kort geleden heeft de gezondheidsdienst bij monde van Dr. Maurice I. Smith en vier colle ga's verklaard, hoe zij proeven deden, om de oor zaak op te sporen van deze verlamming, die verschilde van alle bekende vormen van ver lamming of vergiftiging. Het voornaamste symp- toon van de kwaal was een vrijwel volledige ver lamming van de handen en voeten en van het onderste gedeelte der armen en beenen. Het li chaam werd overigens weinig aangedaan en in te genstelling met de gewone werking van ver lammende vergiften kwamen geen storingen voor van de zintuigen. WILT U ER GRAAG OUDER UITZIEN DAN U IN WERKELIJKHEID BENT? Wilt U er graag ouder uitzien, dan U in werke lijkheid bent, lieve lezeres? In gedachten zie ik U mij al met ontzetting aankijken en verontwaardigd uitroepen: „Maar geen enkele vrouw wil er toch ouder uitzien, dan zij is!" Wanneer U dit met mij eens bent en daar twijfel ik geen oogenblik aan zult u me wel enkele oogenblikken gehoor willen schenken. Want als wij beiden U en ik niet oppassen, dan zien wij er zonder twijfel over Ejes of twaalf maanden veel ouder uit, dan nu. Daarom opgepast! Laten wij de mode van vorige jaren eens nagaan, want, nietwaar u raadt het al, het gaat over het thema: „hoe zullen wij ons kleeden?" Een zaak die zelden meer onze opmerk zaamheid vergt dan thans. Voor mij ligt een bijna 20 jaar oude photografie, een damesgroepje voorstellend. De dames zien er een ingrijpende verandering in de modede rokken op het eerste gezicht nu niet bepaald allerbekoor- worden langer, de taille wordt hooger en daarmee lijkst uit. De gezichten schijnen bij den meesten te i verdwijnt het voordeel, dat zware vrouwen slanker zijn aangezwollen tot enorme waterhoofden. Over een dikke cirkelronde wollen rol, die boven op den schedel een plaatsje heeft gekregen, is het meer of minder rijkelijke natuurmateriaal gekapt. Deze „monsters van hoofden" staan tot overmaat van ramp nog op dunne halzen. En we vragen ons verwonderd af, hoe het mogelijk is, dat men in dien tijd zulke dunne halzen had. Eerst als wij nog eens goed kijken wordt het raadsel opgelosthooge, nauwe kragen omslui ten en verlengen den hals. Men bereikte deze resul taten, door in iederen kraag zes tot acht baleinen op regelmatigen afstand in te naaien. Hoe meer baleinen, hoe langer en dunner de hals en hoe- meer de baleintjes bogen en schuurden. De lange hals scheen op deze wijze uit een paar onnatuurlijk breede en rechte schouders omhoog te schieten, terwijl de om den bovenarm geplooiden en ballon- vormig uitstaande mouw het geheel nog afschuwe lijker maakte. In het midden der figuur zag men een onnatuurlijke knik, de taille. Hoe dunner deze was, hoe mooier het meisje. Het mooist was de 1 zoogenaamde „wespentaille", waarbij er in het midden niet veel meer overbleef, dan de rugge- graad met een stukje huid. Lange rokken, strak de heupen omsluitend en afhangend tot op den grond, verborgen beenen en voeten volkomen. Onpractisch, onaestet'isch, onvoordeelig en onjeugdig deed deze kleeding de meisjes schijnen. Wij hebben n.l. bij nauwkeuriger betrachting op de photo kunnen zien, dat het in 't geheel geen oude dames zijn, doch jonge meisjes, die men hier volgens de toenmalige mode als oude vrouwtjes heeft uitgedoscht. De photo stelt een groepje onderwijzeressen voor, allen hoogstens negentien of twintig jaar oud en juist door hun examen gekomen. Het zijn de jonge ge zichtjes, die ons bij een nadere beschouwing toch nog een jeugdindruk geven. Ter gelegenheid van den ach tienden verjaar dag van ons examen zouden wij allen weer eens bij elkaar komen. Mijn vriendinnen kwamen van heinde en verre, gehuwd en ongehuwd, nog werk zaam als leerares en reeds lang huismoeder gewor den. Er waren er die hoofd eener school waren, doctorandae en zelfs Inspectrices van het onder wijs. Het leven met zijn goede en kwade dingen was reeds grootendeels aan hen voorbijgegaan en had hen rijper en meer ervaren gemaakt. Jeugdherin neringen werden nog eens opgehaald, en toen de gedachten naar den ouden tijd terug gingen, merk ten zij allen het verwonderlijke op. Ieder van ons zag er 'in de tegenwoordige kleeding oneindig veel beter uit, dan achttien jaar geleden. De kort geknipte en eenvoudig opgemaakte haren gaven het hoofd zijn natuurlijken vorm terug. Licht en los vielen de japonnen en blouses om onze leden, nu niet in een corset gekneld als voorheen. Zoo bleek, al had het leven zijn sporen op onze ge zichten achtergelaten, toch de geestelijke onge dwongenheid, die nu kon heerschen, een vol komen aanvulling voor de gedeeltelijk te loor ge- gane jeugdkenmerken. Met verwondering zagen wij elkaar aan en toen eindelijk iemand de stilte verbraktoen con stateerden wij allen het feit, dat wij eer jeugdi ger en voordeeliger uitzagen, dan 20 jaar geleden. Wij wisten, allen, wie wij dit te danken hadden. De wijzigingen der mode, de gezondheid-sportoefe- ningen, en de levendige deelname aan alle sociale kwestie's waren de factoren, die ons hadden ge vormd en ons een andere betere jeugd verleenden. Vroeger waren de vrouwen van onzen leeftijd on barmhartig oud. De kleeding, die door haar uit gebreidheid en lompheid reeds het jonge meisje van haar jeugd beroofde, veroordeelde de jonge vrouw van dertig en de nog goed uitziende vrouw van veertig onverbiddelijk tot een oude vrouw. Welk een wreedheid stak daar niet in? Hoeveel verloren jeugd. Hoeveel vrouwengeluk, en hoeveel verlangens zijn hier eenvoudig onderdrukt. Want tenslotte is het het zelfvertrouwen, dat de men sehen en speciaal de vrouw den moed geeft voor nieuwe ondernemingen en het geluk beïnvloedt Dit zelfvertrouwen echter werd vroeger de niet meer jonge vrouw met alle geweld ontnomen, als zij slechts in haar spiegel keek, die op de wreedste wijze verkondigde: „Voorbij is je jeugd, je bent een oude vrouw". Thans weten we dat jeugd meer een resultaat Is van opgewektheid en frischheid van geest, dan van de jaren, en toch moeten wij ons uiterlijk niet onderschatten. We staan nu voor schenen. Het is een verandering van lijn, die slechts zeer slanke meisjesfiguren staat. De gekleurde kou sen krijgen donkere gedekte tinten en het haar vertoont wederom neiging tot een gefriseerd kap- sele. Zelfs de sleep vertoont zich weer, hoewel geluk kig bij de avondtoiletten, öeen onmiddelijk gevaar, maar toch een teeken van storm! Alles wijst op een richting in de mode, die de vrouw haar jeugd weer wil ontnemen, die haar ouder wil laten schij nen. Daarom, opgepast! Moeten wij beslist in deze moderichting meegaan, moeten de ongemakkelijke, niet in dezen tijd passende kleeding de vrouwen wereld heroveren? Geen ij delheid is het, die ons, vrouwen, oproept ons recht te verdedigen. Het gaat er immers niet alleen om, om uiterlijk jeugdig te houden, maar ook onzen geest, want, de mensch, die jong blijft, behoudt ook langer zijn frischheid van lichaam en geest. Wat de tijd ons heeft geschonken aan jeugd zullen wij ons niet zonder meer laten afnemen Elke vrouw moet in den strijd betrokken worden. Ieder heeft het nu in haar hand, deze mode te helpen bestaan of haar te weigeren!.... Ook gij, lieve lezeres, ook gij zijt één van deze vrouwen, want cok gij wilt er immers niet graag ouder uitzien, dan ge in werkelijkheid zijt? (Nadruk verboden). WEES VOORZICHTIG MET RAUWE GROENTEN EN FRUIT! De bacteriën, die op rauwe groenten voorkomen zijn zelfs na zorgvuldig reinigen niet in voldoende mate te verwijderen. De Italiaansche geleerde Cere- sole, heeft zich vergewist in hoeverre rauw genut tigde groenten en salade besmettelijke ziekten kun nen overbrengen. Hij kocht op de markt in Padua sla, kroten, andijvie, selderij, radijs, aardbeien en andere groenten en waschte deze op de gewone wijze. Het spreekt vanzelf, dat hij het door hem gebruikte water geheel en al kiemvrij gemaakt had, zoodat hij na het wasschen kon zien welke en hoe veel verschilende bacteriën er uit de groenten in gekomen waren. De cicroscoop toonde hem nu een volledige fauna van bacteriën en buitendien ook nog tallooze eieren en wurmpjes en dergelijke diertjes. Het aantal microben was buitengewoon groot en tusschcen hen bevonden zich nog etter bacillen en andere schadelijke organismen. Ook de bacillen van typhus en nekkramp waren in sterke mate vertegenwoordigd. Het gevaar waaraan ieder mensch bij het nuttigen van ongewasschen rauwe groenten en fruit blootstaat, wanneeer het wasschen tenminste niet buitengewoon grondig ge beurt is, blijkt hieruit wel ten duidelijkste. De oorzaak, dat de verschillende groenten in zoo sterke mate met bacillen besmet zijn, is waarschijn lijk te zoeken in de mest, die in den grond ver werkt wordt en het begieten met gier. Als voor zorgsmaatregel beveelt Dr. Ceresole aan, om de groenten na zorgvuldig wasschen, een half uur lang in een 3 pCt. oplossing van wijnsteenzuur te leggen, hetgeen niets aan den smaak afdoet, wei nig kost en de schadelijke kiemen zeker doodt. Een met cholera-bacillen besmette krop sla is in zulk een oplossing reeds na vijf minuten volledig ge desinfecteerd. (Nadruk verboden).

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5