Uit den Omtrek Radiorubriek Voor den Zakenman ten in het water drijven. Tal van personen, wier verstand verbijsterd is, dolen in het land ronill. De dood-en liggen nog steeds in groote massa's langs den oever van de rivier, die midden door de stad loopt. Die vierhonderd huizen die over eind zijn gebleven, 'en de ziekenhuizen en ker ken, waaronder de kathedraal, die het gebeente van Columbus bevat, zijn overvol met zieken en gewonden. D;e eerste fotografieën van de verwoeste stad, die zijn gemaakt, werden draadloos naar New- York doorgezonden. Dteze fotografieën zijn uit de lucht genomen en toonen groote oppervlakten j onherkenbare puinhoopen, waaruit 'balken in alle j richtingen opsteken. Slechts hier en daar is de j vorm van een niet geheel verwoest huis te zien. j Volgens de berichten uit San Domingo zijn 2800 slachtoffers van den wervelstorm geborgen, j Honderden lijken liggen nog onder de puinhoopen.„I bedolven. Het aantal gewonden bedraagt volgend- de laatste opgaven meer dan 15000. De meeste zieken sterven aan infectie daar aan de doktoren de noodzakelijkste hulpmiddelen ontbreken. Alle operaties worden met gewone messen volbracht. LIEFDESDRAMA IN REN TR|E|IN. Zaterdagavond te kwart over acht ontdekten stationsbeambten te Colmar in een pas aangeko men trein twee jongelieden. Eerst meenden zij, dat de jongelui nog sliepen, doch spoedig be merkte men, dat beiden zwaar gewond waren. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht, doch zijn reeds tijdens het transport overleden. De gendarmerie heeft een revolver op hen gevonden. Het is komen vast te staan, dat het hier een liefdesdrama betreft. MASSA-DESERTIE BIJ DE RUSSISCHE SPOORWEGEN. Bij de Russische spoorwegen deserteeren op het oogenblik groote groepen arbeiders; de cijfers ihiervan loopen in de duizenden. Dp redenen van de desertie zijn slechte voeding, lage loonen en slechte huisvesting. DE PAPEGAAIENZJIEKTFu Men zal zich misschien herinneren, dat in het voorjaar te Hamburg een zending papegaaien is aangekomen, waarvan er vele besmet waren met de gevreesde papegaaienziekte. Al spoedig zijn toen eenige personen besmet en gestorven. De autoriteiten hebben daarop de noodige maat regelen genomen om uitbreiding der besmetting te voorkomen. Daartoe behoorde o.a. het dooden van vele papegaaien in het bezit van vogelhan delaars. Zoo werden in April 1930 te Hamburg 182; vo gels op last van de politie gedood. Thans hebben verschillende handelaars een eisch tot schadevergoeding tegen de Hamburg- sche autoriteiten ingediend, waarbij er op wordt gewezen, dat bij die slachting vele volkomen gezonde vogels zijn gedood, die in het geheel geen symptomen vertoonden van eenige ziekte. Ook toenmaals was daarop gewezen, doch de politie wilde naar geen enkel betoog luisteren. DE DOCiHTER VAN MUSSOLINI BIJ DEN PAUS. Edda, de dochter van Mussolini, heeft, in ge zelschap; van haar echtgenoot een bezoek ge bracht aan den paus, zulks in verband met hun aanstaand vertrek naar Sjanghai, waar graaf C|iano binnenkort in functie zal treden als con sul-generaal van Iltalië. Tot nu toe was hij werkzaam als secretaris aan de Italiaansche am bassade bij het Vatikaan. Het bezoek bij jden Paus duurde ongeveer tien minuten. i De paus informeerde in het bijzonder naar de gezondheid van Mussolini; hij wenschte den be zoekers een goede reis en smeekte den zegen af voor de beide families. De paus verleende Ciano de onderscheiding van „fSint Sylvester" met de plaquette, welke onder scheiding de paus hem persoonlijk op de borst speldde. EEN BELGISCHE PRINS GEBOREN. Belgie's kroonprinses Astrid heeft gisteren het leven geschonken aan een zoontje. Haar gemaal, prins Leopold, die het te Dixmuide opgerichte mo nument ter eere van generaal baron Jacques de Dixmuide zou inwijden, kreeg om 1 uur in het buitenverblijf te Ostende telefonisch bericht zich onverwijld naar het kasteel Stuyvenberg te bege ven, waar zijn gemalin zich bevond. Moeder en kind maken het zeer goed. Koning Albert en de Koningin waren ook aan wezig op het kasteel toen de bevalling plaats had. Het kind heeft den naam gekregen van Boude- wijn. Zijn overige voornamen zijn Albert Karei, Axel, Marie, Gustaaf. Het kind is gedoopt, terwijl de koning als peter fungeerde. De plechtige Doop zal over een maand plaats hebben. De blijde gebeurtenis op het kasteel Stuyvenberg te Laeken werd te Brussel ter kennis van de bur gerij gebracht door 101 kanonschoten en een pro clamatie van burgemeester Max. In het kasteel waren tijdens de bevalling aanwe zig behalve de koning en de koningin, prinses Inge borg, de moeder van prinses Astrid. De baby weegt ruim vier K.G. Te Brussel, waar dadelijk op de café-terrassen een feestelijke drukte heerschte, had men algemeen gerekend of gehoopt op eenAlbert II. Zondagmorgen om elf uur had voor burgemeester Max de officieele aangifte van de geborte plaats. EEN MUNITIE-DEPOT ONTDEKT. Beambten van een politieke politie hebben in Burg bij Maagdenburg ruim 14.000 patronen ont dekt. De voorraad lag in kisten opgeslagen in een kelder van een fabriek. De tegenwoordige eigenaar verklaart, dat hij van de aanwezigheid van deze munitie niet op de hoogte was; voor jaran zou deze voorraad daar al opge slagen zijn. IS ieuwstijdingen EEN OUDE VROUW VERBRAND. In de Tuinstraat te Groningen is een 79-jarige vrouw tfj! het koffiezetten in brand geraakt, doordat haar kleeren in aanraking kwamen met het brandende gasstel. Toen de buren den brand ontdekten en het huisje binnendrongen, vonden zij het reeds half verkoolde lijk van de vrouw. Haar 85-jarige man, die nog te bed lag, toen het ongeluk gebeurde, bleef ongedeerd. Het binnenbrandje, dat ontstaan was, heeft de brandweer gebluscht. 'INBiERVERUAM MING IN O VERIJjSlSER Me geval van kinderverlamming heeft woning van Bathmen voorgedaan, bij ,igen zoon van den landbouwer Holten- Okkenbroek. De patiënt werd op ge neeskundig advies vervoerd nadr de' barakken te Deventer. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagmiddag is de 30-jarige mej. De Hoog uit Gouda, die in gezelschap van een 15-jarig neefje, per rijwiel den onbewaakten overweg op den Zwar- teweg te Goude in de richting Reewijk passeerde, door een uit de richting Utrecht komenden trein gegrepelï. Zij werd een tiental meters meegesleurd, waarna zij bewusteloos naast de rails bleef liggen. Eenigë voorbijgangers namen haar op. Zij bleek aan hoofd en schouder ernstig verwond te zijn, zoodat opne ming in het Van Itersonziekenhuis aldaar nood zakelijk was. De machinist had van de aanrijding niets be merkt. Eerst toen de trein aan het station Gouda aankwam, ontdekte men aan de locomotief de stuk ken van het rijwiel. Er is reeds meermalen de aandacht van de auto riteiten op den gevaarlijken toestand van dezien overweg gevestigd. Eenige weken geleden was be sloten de seinwachterswoning af te breken, daar het uitzicht geheel wordt belemmerd in de richting Utrecht. Maar eerst moest er een slachtoffer vallen. PRINSES JULIANAS AFSCHEID VAN KATWIJK AAN ZEE. Op Vrijdag 19 September, des namiddags te 3 uur, zal Prinses Juliana te Katwijk aan Zee het monu ment onthullen, opgericht ter nagedachtenis van de in den oorlogstijd omgekomen Katwijksche vis- schers. Voordat de onthulling geschiedt, zal de bur gemeester van Katwijk aan Zee, mr. dr. J. Schok king, voor genoodigden in de Oude Kerk een ge dachtenisrede uitspreken. De Prinses zal door ongeveeer 3000 schoolkinderen en een zangvereeniging alhier een zanghuldè ge bracht worden. Na afloop van de onthulling zullen de besturen der verschillende vereenigingen in hotel „Du Rhin" aan de Prinses voorgesteld worden. Prinses Juliana neemt hiermede een officiéél af scheid van Katwijk aan Zee, waar zij tijdens haar studie aan de Leidsche Universiteit heeft gewoond. DE ONTVLUCHTE PSYCHOPATEN. De marachaussee te Uden (N.-B.) heeft aange houden en naar Leiden overgebracht den 33-ja- rigen verpleegde van het Rijkspsychopaten asyl te Leiden J. M. v. K. uit Tilburg, die eenige weken geleden te zamen met een andere verpleegde, toen zij met een dag verlof te Katwijk waren, heeft weten te ontvluchten. EEN OVERVAL MET DOODELIJK GEVOLG. Zondagavond omstreeks elf uur is zekere Keijzers te Deurne, vader van vier kinderen, door eenige personen overvallen en met een mes bewerkt. K. werd zoo ernstig gewond, dat hij naar het zieken huis moest worden vervoerd. Het slachtoffer is aan de bekomen verwondingen overleden. Twee van de vermoedelijke daders zijn in arrest gesteld. De heer K. is afkomstig uit Deurne. BRAND IN HET ZAANDAMSCHE STATION. Zaterdagmiddag te 2 uur werd de brandweer te Zaandam opgeroepen voor een uitslaande brand in het stationsgebouw. In de omgeving van het station deden dikke rookwolken vermoeden, dat in het vrachtgoederengebouw een fiksche brand woedde. Dit bleek gelukkig niet het geval te zijn. Door tot nu toe onbekende oorzaak, was brand ontstaan in de slaapvertrekken van den restaurateur Mulder, welke zijn ingericht in een klein steenen gebouwtje ten noorden van het station, waarvan de beneden verdieping dienst doet als olie bergplaats. Dank zij het feit, dat op het tweede perron een straalpijp op de waterleiding kon worden aange sloten, wist de brandweer uitbreiding te vorkomen. De slaapvertrekken brandden vrijwel uit. Ook het gebouwtje zelf bekwam aan het dak brandschade. De restaurateur was niet verzekerd. DE A.V.R.O.-DEMONSTRATIE IN DEN HAAG. De A.V.R.O.-demonstratie j.l. Zaterdag te 's-Gra- venhage is tot een massale betooging geworden, waaraan door meer den 100.000 personen is deelge nomen. Met extra-treinen, auto's en -bussen was men naar de residentie gekomen. Allereerst werd het woord gevoerd door dr. Mol- huijsen, voorzitter der A.V.R.O., waarna Mr. Van Doorne, voorzitter van „De Vrije Luistervink" achter de microfoon plaats nam. De laatste der sprekers was de heer Willem Vogt. Het behoeft geen be toog dat de woordvoerders door de massa luide werden toegejuicht. Dr. Molhuijsen had zelfs een groote bloemkrans in ontvangst te nemen. Tot slot sprak dr. Westerling de aanwezigen nog eens toe en las ze een motie voor van den volgenden inhoud, die hij voorstelde ter kennis van H. M. de Koningin te brengen: „Meer dan honderdduizend leden der Algemeene Vereeniging Radio Omroep, vereenigd op den land- dagop 6 September 1930 op Houtrust in Den Haag, wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijze, waarop de wet op de verdeeling van den zendtijd is toegepast. Naar hunne meening is het een eisch van billijk heid, dat ieder Nederlander de geheele week een nationaal algemeen programma moet kunnen be luisteren, dat niemand kan kwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit algemeen programma zal worden afgenomen ten bate van partij -uitzendingen die ons volk verdeelen. Zij wenden zich daarom vol hoop en vertrouwen tot Uwe Majesteit, die het symbool zij van de een heid van ons volk, in de overtuiging, dat Uwe Ma jesteit wel aandacht zal willen schenken aan deze verlangens van een zoo groot deel van Uw volk." Deze motie werd aangenomen en met het zingen van het Wilhelmus werd de meeting besloten. Ptaafsefiijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. DE KERMIS. De Haagsche Politie-Tooneelvereeniging „D. I. N. D. U. A." in Concordia. Wat de kermis betreft kunnen wij al heel kort zijn. Het is niet druk. Zondag veel menschen op straat, maar des avonds in de diverse inrichtingen stil. Ook deze terugkeerende „jaarmarkten" hebben onder den druk der tijden te lijden. We veronderstelden dat „velen" den Maandag avond zouden afwachten om bij het optreden van de hier zoo bekende vereeniging „Dindua" tegen woordig te zijn. Maar onze veronderstelling van „velen" bleek niet geheel en al juist te zijn. De groote zaal van „Concordia" was goed half gevuld, maar men had er een aandachtig en dankbaar publiek aan. De titel van „List en Liefde" de naam van het blijspel zei ons niets. Echter, eenige oogenblikken nadat het scherm was opgegaan, bleek ons dat we dit onderwerp onder een anderen naam als we ons niet vergissen „Een halsbrekend huwelijk" hadden zien vertolken. En toch was 't anders! Verschillende tooneelrequisiten waren anders aangebracht, anders gegroepeerd, anders van vorm. We zouden in het kort kunnen zeggen: „een keurig geheel." Waar ook anderen met ons dit stuk onder den genoemden naam reeds eerder hebben gezien, willen we ons aan onze gewoonte houden en daar om geen „korten inhoud" van het stuk geven. Verschillende van de spelenden kwamen ons be kend voor uit het hier opgevoerde stuk „De Distel" tijdens den tooneelwedstrijd, indertijd door „Het Kleine Tooneel" uitgeschreven, en waarmede deze vereeniging zoo'n groote eer inlegde. Hoewel het uiteraard moeilijk is een blijspel te vertolken en de verschillende verwikkelingen goed tot hun recht te laten komen, waardoor de ont knooping zooveel te mooier en aardiger wordt, we kunnen zeggen dat de vereeniging het geheel uitste kend heeft vertolkt. Het vlugge spel, de snel opeenvolgende verrassin gen, maakten, dat het publiek „bij" moest zijn, om niets van de clou te verliezen. En juist deze factoren spraken zóó tot het pu bliek, dat geen moment de aandacht verloren ging. De zeer ondergeschikte rollen van den knecht, het dienstmeisje en den chauffeur niet tellende, kun nen we zeggen, dat de anderen veel te genieten hebben gegeven. - Het zijn vooral Klara en Max, die hier een bij zonder pluimpje verdiend hebben. Alida was in het begin stug en onduidelijk van uitspraak. Zij zal er zich nog meer rekenschap van moeten geven, dat ze niet alleen spreekt voor haar mede spelenden maar dat men haar ook achter in de zaal moet kunnen verstaan. Ook de kunstschilder Rozenburg had zijn stem wat moeten uitzetten. Overigens goed spel. Voor oom Peters hadden we graag een oudere figuur gezien en wat losser in houding en manie ren. Maar met dit al is gezamenlijk op verdienstelijke wijze gespeeld en hebben de aanwezigen genoten. Dat was toch hoofdzaak. Tijdens de pauze zorgde een goed muziekgezel schap voor de noodige tijdpasseering. We zeggen zeker niet te veel, dat de aanwezigen deze tooneelvereeniging nog wel eens meer willen zien optreden. Maandagmiddag werden in Concordia de tradi- tioneele wedstrijden voor kinderen en ouderen ge houden. Deze wedstrijden, die altijd met veel animo wor den gevolgd, hadden den volgenden uitslag: Bal op een bordje. Jongens 69 jaar. Ie pr. J. Tuijn; 2e pr. A. Bouwens; 3e pr. K. Knecht. Jongens 912 jaar. Ie pr. W. Kaan; 2e pr. K. Scheltus; 3e pr. P. Kramer. Lorrietrekken heeren Ie pr. J. Langëdijk; 2e pr. P. Langedijk Kz.; 3e pr. P. Deutekom. Lorrietrekeken (dames) Ie pr. A. Keeman Cd.; 2e pr. H. Bos Ed.; 3e pr. G. Hop, 4e pr. A. Kaan-Swager; 5e pr. A. M. Boot- Groot. NOORDSCHARWOUDE. IJk en herijk van maten en gewichten. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat de ijk en herijk van maten en gewichten zal plaats hebben op Dinsdag 9 Sept. (heden) van 1012 en 1316 uur en morgen, Woensdag 10 Sept. van 10—12 en 13—15.30 uur in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Oudkarspel. Om latere onaangenamheden te voorkomen, zorge men aanwezig te zijn op de vastgestelde uren. Land- en Tuinbouw nu toch spoedig in werking te zullen treden. Het is nu maar te hopen, dat de boeren hun belangen verstaan en gehoor geven aan de stem van hun organisaties door centrale sorteeringsstations op te richten, waar gekeurd kan worden en deze sor teering niet in handen te laten van de expor- j teurs. Ze hebben nu een mooie kans om althans voor dit artikel baas in eigen huis te worden, i Dat ze die kans niet ongebruikt laten voorbij gaan I Dat de wet noodig is, blijkt wel uit de prijzen ,die er voor de uien gegeven worden. Die Valencia-uien hebben steeds in dit seizoen hun prijs gehouden, terwijl de Hollandsche uien met sprongen omlaag gegaan zijn. Voor wie de ver- 1 scheping van de uien gezien heeft is dit geen wonder. De groene onrijpe uien kwamen in Rot- I terdam vaak reeds beschimmeld aan, hoe moet j dat wel geweest zijn in Engeland. Dje bepaling, I dat geen onrijp goed over de grenzen mag gaan j heeft dus wel groote beteekenis. De exporteurs I verkoopen rijp en groen, als er maar wat te ver dienen valt. Daartegen dienen de boeren be schermd te worden. Ook overigens geldt voor de boeren, wat voor de tuinders geldt, en wat in het rapport van de heeren Barendse en Van der Hout uitgesproken is: In de opvoering van onze kwaliteit ligt onze kracht en daarom mag geen offer te groot zijn om tot de hoogste volmaking van ons product te geraken. Dat mogen ook onze landbouwers zich voor gezegd houden, waaraan die verzorging van de kwaliteit vrijwel alles nog mankeert. Al eerder heb ik in deze artikeltjes er op gewezen, dat met tal van artikelen ons land gebruikt wordt als gelegenheidsleverancier. Het gevolg daarvan is, dat, men zoo nu, en dan maar eens goede prijzen maakt en dat er van een gemiddelde goede prijs niet gesproken kan worden. Dat kon, wanneer men aan de aflevering van het product ook alle zorg besteedde. OUDE NIEUORP. Uit een sloot in de Moerbeek in deze gemeente werd door den heer M,. aldaar, zijn tienjarig zoontje levenloos uit het water opgehaald. De oorzaak was, dat het zoontje aan vallende ziekte leed. Ete inmiddels ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. EEN NIEUWE MESTSTOF: MICROBA. Het is 12 a 15 jaar geleden, dat de land- en tuinbouwwereld in rep en roer werd gebracht door de aankondiging, dat een meststof was uitgevon den of misschien ontdekt, n.l. normaalmest, die met succes alle mogelijke meststoffen zou vervangen en bovendien, omdat zij bepaalde bacteriën bevatte, die de gewone meststoffen zou overtreffen. Even spoedig als de normaalmest verscheen, verdween zij ook weder. Zij was wel niet geheel onbruikbaar, doch kon in het geheel niet concurreeren tegen de bestaande kali-, fosforzuur- en stikstofmeststoffen. Van de gunstige bacteriewerking bleek zoo goed als niets. Trouwens de natuur zorgt zelf wel voor de noodige bacteriën, al komt de mensch een enkele maal te hulp. Wij denken hierbij aan het enten met wortelknol-bacteriën, wat soms bij het ontginnen van woesten grond wordt toegepast. Nu de normaalmest al lang vergeten is, komt weder een alles vervangende mest opduiken, de microba. De naam duidt reeds aan, dat deze mest stof haar nuttige werking ontleent aan de zich daarin bevindenden bacteriën, waarvan in één ku bieke centimeter ten minste 225 milliard (een mil liard is duizend millioen) aanwezig zijn. Niet alleen, dat deze stof alle planten voedsel geeft, doch zij werkt ook gunstig als voorbehoed middel tegen plantenziekten, ja kan zelfs deze genezen. Schadelijke dieren als koperworm, engerlingen en dergelijke worden er door verdreven. Microba ver spreidt door de bacteriën bij de ontleding van de humus zulk een ontzettende stank, dat de tuinder of bouwerpardon, wij bedoelen het ongedierte in den grond de vlucht neemt. Waarheen? Waar heen? Dat wordt er niet bij verteld. We zien, dat wij hier te doen hebben met een universeel middel, zooals er nog nooit een is ge weest. Slechts 1020 K.G. per H.A. zajn noodig om het beoogde doel te bereiken. Hoe zulk een kleine hoe veelheid over een H.A. te verdeelen, is een vraag, die wij niet zullen oplossen. Merkwaardig is, dat deze stof, die zelf uiterst weinig plantenvoedsel bevat, door de bacteriën in staat is plantenvoedsel te voorschijn te roepen. Dat dit in sommige gevallen ten opzichte van de stik stof kan geschieden, is voldoende bekend. Maar hoe het mogelijk is, dat deze bacteriën ook kali, fosfor zuur en kalk te voorschijn kunnen tooveren, is ons een onoplosbaar raadsel. Wij vermeenen ook, dat de wetenschap een sneller werkende bacterie dan de bekende stikstofbacterie met al haar onderzoekingen reeds lang aan het licht gebracht zou hebben, indien deze bestond. Wij geven onzen lezers den welgemeenden raad: Wacht met den aankoop van Microba, tot door wetenschappelijke proeven bewezen is, dat zij be teekenis heeft voor land- en tuinbouw. Rijkstuin- bouw- en landbouwconsulenten zullen zeer zeker bereid zijn voorlichting te geven, zoodra iets meer van Microba bekend is. VAN HIER EN DAAR, Het ziet er met de prijzen van stikstofmeststof fen weer mooi uit. Tot nu toe werden die. prijzen in onderlinge concurrentie vastgesteld. 'Thans komt een berichtje ons vertellen, dat de wereld- stikstofproducten elkaar gevonden hebben. Men is nl. te Parijs tot volledige overeenstemming gekomen betreffende den verkoop van stikstof meststoffen over de geheele wereld, met uit zondering van de Ver. 'Staten van Frankrijk. Er werd voor de verschillende fabrieken een quo tum systeem vastgesteld, waarbij natuurlijk en kele fabrieken nadoelen ondervinden. Om die schadeloos te stellen wordt een fonds van 36 mil lioen gulden gevormd. C'hili blijft voor de pro ductie vrij. De bedoeling is niet ver te zoeken prijsstabilisatie. De tarweprijzen schijnt de commissie Lovink op te willen voeren door bij de wet te laten be palen, dat door de bloem voor brood bestemd een bepaald percent aan inlandsch bloem gemengd is. In verschillende andere landen doet men het zelfde. Ongetwijfeld zal dat wel van invloed ^ijn op den prijs van onze "tarwe, waar het er op het oogenblik nu niet bepaald rooskleurig mee uit ziet. Beter staan de aardappelprijzen er voor. Het is alleen weer bedroevend, dat er zoo veel zieke aardappelen voorkomen. De Uitvoercontrolewet voor de uien schijnt ANTI-STORINGS-APPARATEN OP DE BERLIJNSCHE RADIO-TENTOONSTELLING De Radio-industrie heeft zich dit jaar in het bij zonder toegelegd op de fabricatie van talrijke anti- storings-apparaten, welke ten doel hebben, alle hiervoor in aanmerking komende electrische machi nes en toestellen ten opzichte van de radio ontvangst storingsvrij te doen functioneeren. De eenvoudigste methode om storingen tegen te gaan is wel het tusschenschakelen van dubbele con densatoren van 2 x 0.1 tot 2 x 2 M.F. Deze methode helpt echter slechts in bepaalde gevallen, zooals b.v. bij de kleine motoren van stofzuigers, ventilatoren, e.d. verder bereikt men met deze methode goede resultaten bij electrische schellen, lichtschakelaars en andere vonken veroorzakende inrichtingen. Verschillende toonaangevende Duitsche conden satoren-fabrieken hebben anti-storings-condensato- ren in den handel gebracht. Voor de eerste maal waren deze condensatoren op de tentoonstelling te zien in een vorm, die op snelle montage berekend is. Het vroegere metalen omhulsel is thans geheel ver vallen. Zoo lanceerde b.v. A. Kathrein zulke condensa toren in een cylindrische bakeliet-uitvoering (prijs ongeveer 10 Mark), waarvan de aansluitklemmen onder een soort isoleerkap zitten, zoodat zij na de montage geheel afgesloten zijn. In de nul-leiding is een zekering aangebracht, welke kortsluiting ver hindert bij het eventueele doorslaan van een con densator. Om de radio-technici zooveel mogelijk arbeid te besparen heeft het „Hydra-werk" een stekker-condensator gefabriceerd, waarmede men voor ieder geval de benoodigde capaciteit kan ver krijgen. Op deze wijze worden tijdroovende en kost bare proeven bespaard. Dezelfde firma vervaardigt ingebouwde conden satoren, die wat betreft den vorm en de grootte uitstekend geschikt zijn om in stationaire electro- motoren te worden ingebouwd. „Wego" lanceerde zoogenaamde „anti-storings-condensatoren", die uit bekercondensatoren met ingebouwde, gemakkelijk verwisselbare zekeringen bestaan. Anti-storings condensatoren worden overigens ook door Siemang. Zwietusch geleverd. De meest omvangrijke verzameling anti-storiogs- apparaten werd wel door de firma Siemens H&lske geëxposeerd. Men ziet hier een uitgebreide collectie anti-storings-condensatoren, welke in bijzonder las tige gevallen wordt gebruikt. Op de stand van de firma Kathrein waren in ware grootte, in isoleer bussen ingebouwde smoorspoelen te zien, wier vorm zoodanig was gekozen, dat zij uiterst gemakkelijk aan grootere motoren, b.v. van liften, konden wor den aangebracht. Een bijzondere groep wordt tenslotte gevormd door de anti-storings-apparaten voor hoogfrequente heelkundige toestellen. De fundamenteele patenten, hiervoor staan op naam van Ingenieur Gerhard, die daarvan aan enkele firma's licentie heeft gegeven. Zoo fabriceert b.v. de firma „Velma" anti-storings apparaten volgens de principes van Gerhard, welke daarom zoo practisch zijn, omdat het apparaat, dat zonder moeite aan ieder hoogfrequent medisch- toestel kan worden aangesloten, een klein neon- lampje bevat, dat gaat branden, zoodra het sto ringsapparaat niet goed meer werkt. De prijs van deze toestellen is tusschen de 15 en 25 Mark ge legen. Het beste is echter het anti-storings-apparaat in het betreffende storende toestel in te bouwen. Daarom worden er thans uiterst compacte anti- storings-condensatoren gefabriceerd, om in stofzui gers, ventilatoren, naaimachine-motoren, enz. in anti-storingsuitvoering kunnen worden geleverd. Overigens zag men verschillende smoorspoelen, welke, tusschen wisselstroom-ontvanger en lichtlei- ding ingeschakeld, verhinderen, dat storingen op het lichtnet, invloed uitoefenen op de ontvangst. Gelijksoortige smoorspoel-inrichtingen worden ook geleverd door Siemens, Telefunken, Korting en Kathrein. (Nadruk verboden). OMROEPCONCERTEN MET „PRIJSLUISTEREN". De Zuid Westduitsche Omroep zal wekelijks een half uur geven, waarin bepaalde orkest-instrumen ten worden besproken en voorgespeeld. In den vorm van een „praatje" zullen in samenwerking met de solisten van het omroep-orkest, de bijzonderheden en het karakter van ieder instrument worden be handeld. De luisteraar is nu voor de opgave gesteld den klank van elk instrument in zich op te nemen en met het geluid van andere instrumenten te ver gelijken, want zijn opmerkingsgave zal in dit op zicht op proef worden gesteld. Aan het einde van iedere serie zal n.l. een stuk worden gespeeld, waarin de behandelde instrumenten een solo-partij te spe len hebben. Slechts de directie van den Omroep is bekend met de juiste volgorde van de solisten. Het zal nu de taak van den luisteraar zijn, te toonen, dat hij goed geluisterd heeft en een lijst aan te leggen van de gebruikte instrumenten en de volg orde, waarin zij in het stuk voorkwamen. Voor goede oplossingen heeft de „Zuid-Westduitsche Om roep" een aantal geldprijzen beschikbaar gesteld. Oplossingen in te zenden aan de „Direktion der Südwestdeutsche Rundfunk A.G." Franfort a.M. Het eerste concert van dien aard heeft plaats ge had op Zaterdag 6 September. Dp man die in deze dagen van snelle verande ring en niet te stuiten vooruitgang niet leest, komt achter en wordt onbeteekenend in zijn branche.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2