Floralia-Tentoonstelling op 17 en It Sept III „CONCORDIA" TE NOORDSCHARWOUDE. Nieuwe personeelseischen Opening Woensdagmiddag 3 uur flats verd Po9p0 MAAftD>AGM"d DA G^van 4"G*uur n"t9 Woensdagavond zingt „Crescendo" eenige liederen ter afwisseling Donderdagavond uitreiking der prijzen en uitslag der Verloting, - Beide dagen 10 cent entrée. Elke honderdste bezoeker(ster) ontvangt een plantje. HET BESTUUR. in het Boekdrukkersbedrijf Loonsverhooging en verkorting van den arbeidstijd Planten en Bloemstukken vaii particulieren voor de vrije inzendingen en ter opluistering DINSDAGMIDDAG van 3-5 uur n.t. DE IN AMSTERDAM GEVONDEN f 14.000. Van Willigen krijgt nog niets. Door de „Telegraaf" is te Amsterdam den waarne- menden hoofdcommissaris Haarman gevraagd of hij reeds iets kon mededeelen over te teruggave van de drie jaar geleden in het Vondelpark gevonden f 14.000.—. De vraag, of er van een onrechtmatige daad sprake is geweest bij het onderzoek in eerste instan tie door het niet-teruggeven van het gevonden geld, aldus commissaris Haarman, kan gevoegelijk buiten beschouwing worden gelaten. Immers de vinder, van Willigen, heeft het geld destijds vrijwillig afgegeven. Er is dus kwestie van een bewaargeving van zijn vondst bij de politie. Met de mededeeling evenwel, dat hij deze bewaargeving wenscht te doen eindigen zal de politie geen genoegen kunnen nemen. Ten einde toch tegenover den eigenaar of verliezer, die zich wellicht in de nog komende zeven en twintig jaren zou kunnen aanmelden, gedéchargeerd te zijn, zal de politie alleen het geld teruggeven, indien het bij vonnis gelast wordt. Een en ander zal den vinder Van Willigen dan ook bij zijn a.s. bezoek aan het hoofdbureau mede gedeeld worden. Voor den vinder beteekent dit, dat hij de gemeente Amsterdam in rechten zal moeten aanspreken voor de teruggave van den door hem gevonden schat. Indien hij bij vonnis in het gelijk wordt gesteld, zal hij weder als vinder over het geld en de rente kunnen beschikken. Toch zal gedurende een termijn van zeven en twintig jaar de verplichting tot te ruggave blijven bestaan. In aansluiting op het bovenstaande kan het blad nog mededeeleen, dat de vinder zich Zaterdagmor gen omstreeks twaalf uur aan het hoofdbureau van politie vervoegde. Daar werd hij door den waar- nemend-hoofdcommissaris, den heer Haarman, ont vangen, die hem gezegd heeft, dat in den loop van deze week waarschijnlijk een definitieve beslissing in deze zaak genomen zal worden. Bij nadere informatie vernam het blad nog van den waarnemend hoofdcommissaris, den heer Haar man, dat de gemeente het gevonden geld in 1927 bij de Nederlandsche Bank heeft gedeponeered. Daar er nooit van aanwijzingen sprake is geweest als zou het geld van misdrijf afkomstig zijn, betreft het hier geen justitieel beslag. Het heeft, aldus de heer Haarman, nooit in de bedoeling gelegen den eerlijken vinder het bedrag, waarop hij recht zou hebben, te onthouden. Het betreft hier evenwel een zaak, die van zuiver juridisch standpunt bekeken dient te worden. De verjaringskwestie van gevon den voorwerpen is nog steeds een uiterst moeilijk probleem en alhoewel in de practijk na verloop van drie jafeh" geldswaarden als rechtmatig eigendom worden beschouwd, blijft deze zienswijze nog steeds aanvechtbaar. EEN GEVAARLIJKE DIEFSTAL. Inbraak in een wapendepötje. Toen de afdeeling Zwolle van den bijzonderen vrijwilligen Landstorm Dinsdagavond kwam bij de schietbanen aan den Sehevenweg voor de weke- lijksche oefening, bleken de deuren geforceerd te zijn van het zich daar bevindende gebouwtje. Hierin worden bewaard de schietschijven en an dere benoodigdheden, geweren, pistolen en veelal eenige munitie. Alles bleek overhoop gehaald te zijn. Do kast was opengebroken, de geweerriemen doorgesneden enS de geweren overal, ook buiten het gebouwtje, weggeworpen. Daar verschillende ver- eenigingen hier oefenen, kon nog niet worden inagegaan, of en zoo ja, hoeveel wapenen gemist worden. Bij het gebouwtje werden eenige breek ijzers en vijlen gevonden. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben dichtbwonenden lawaai op het terrein gehoord. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBlRANDt Dinsdagavond omstreeks negen uur brak door onbekend eoorzaakf brand uit in de kapitale boer derij van Oosterhaus te Neede. De geheele boer derij ging in vlammen op. Het woonhuis, dat afzonderlijk was gelegen, bleef gespaard. 58 var kens kwamen in de vlammen om. Groote voorra den fourage, de geheele oogst, veel landbouw werktuigen, een tractor, melkmachines, enz. gin gen verloren. De schade is zeer aanzienlijk. Die boerderij was( een bekend fokstation voor varkens. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verze kering gedekt. EEN MEISJE ONTVOERD!. In het circus Bech-j'Olsen, dat deze week in Horsens (Denemarken) voorstellingen geeft, trad ook een Nederlandsch meisje op als assistente van ee nslangenmensc|i. Donderdagavond na de voorstelling is zij, maar wij in de „N. R. O." lezen, niet in haar logies gekomen en ook den anderen* dag ontbrak' zij op het appèl. De directie heeft de zaak in handen van de politie gegeven, doch' tot dusver is er nog geen spoor van haar ontdekt. Men vermoedt, dat zij door iemand uit Aarhus ontvoerd is. die Dtonderdagavonid in het circus was. Het meisje, Olasinne Antoinette Hoors gehee- tem, is in 1912 te Amsterdam geboren. ONEERLIJKE WERKVROUW. Iemand te Amersfoort heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat den laatsten tijd uit een in een kast in de huiskamer staand kistje geld werd vermist, tot een totaal bedrag van ongev. f1200. De werkvrouw, die bij de familie in dienst is, wer daangehouden. Zij bekende tenslotte 's mor gens nog f 12.50 te hebben weggenomen. Bij een onderzoek in haar woning werd een be drag van ongeveer f 150 gevonden. Dit geld is in beslag genomen. ZANGHULDE AAN DE KONINGIN EN DE OPENBARE SCHOOL. In een huishoudelijke vergadering van de afd. 's-Gravenhage van den Nederlandschen Bond van Onderwijzers is met bijna algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de zanghulde, welke door schoolkinderen aan de Koningin zal worden ge bracht en waarvoor de medewerking der leerkrach ten der Openbare Lagere en U. L. O. scholen is verzocht, mede door de keuze der liederen, strijdig wordt genoemd met het karakter van het Openbaar Onderwijs en waarin ten sterkste tegen deze schen ding van het karakter wordt geprotesteerd. DROEVIG ONGELUK TE TILBURG. Vijfjarig kindje gedood. Dé wal baas P. de Wl van de N.V. Verschure's Stoombootdienst, vond op de landtong der Pius- haven te Tilburg een kindje liggen. Aanvankelijk dacht hij dat het kind sliep, doch bij nadere beschouwing bleek de kleine bewuste loos te zijn. Door het verdere onderzoek kwam vast te staan, dat het kind het 5-jarig dochtertje was van den heer B., kapitein van de ^Broeder trouw 14", die in de haven ligt. De kleine werd terstond, aan boord gedragen en door een ijlings ontboden geneesheer onderzocht, die constateer de, dat het meisje verschillende verwondingen en kneuzingen, been- en ribfracturen had beko men, klaarblijkelijk veroorzaakt door de aanrij ding met een zwaar beladen wagen. De kleine werd met een auto van den G. G.. D. naar het zfekenhuis gebracht, waar het kort na aankomst overleed. j Het is nog niet. gebleken, wie aan dezö aan rijding debet is. De politie roept daarom dege- !nen op, die omtrent het ongeval inlichtingen kunnen verschaffen. i ALWEER DRIE! De gemoedelijke bewaking. Dinsdagavond, vermoedelijk omstreeks tien uur, zijn weer enkele verpleegden van het psychopa- thenasyl te leiden uit de inrichting ontvlucht. Nu maar liefst drie tegelijk, nl. een 21-jarige man uit Amsterdam, die reeds verschillende malen is uitgebroken, een 21-jarige man uit Zutphen en een 39-jarige man uit Assen. EEN KASSIER BESTOLEN. Vier gemaskerde mannen maken f3909 buit. Dinsdagnacht zijn te Alcm bij Oss vier gemas kerde mannen binnengedrongen in de wonilng van Iden kassier der Boerenleenbank. Zij dwongen hem, onder bedreiging met hun revolvers de brandkast te ontsluiten. De zich daarin bevin dende f3000 namen de mannen mee. Het parket uit Den Bosch is Dlinsdag aangekomen en heeft een onderzoek ingesteld. DEi MALVERSATION IN UITHOORN. In verband met de gepleegde malversaties aan het bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeni- ging te Uithoorn verneemt „de Tel." nog, dat de gearresteerde directeur een volledige bekentenis "heeft afgelegd. Volgens zijn eigen opgave be draagt het totaal van het verduisterde bedrag tusschen de 100.000 en 140.000 gulden. Omtrent de wijze, waarop deze verduisteringen zijn ge pleegd, is nog bekend geworden, dat idoor den directeur in den loop van 9 jaar geregeld crediet- aanvragen van Uithoornsche ingezetenen aan het hoofdkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging werden gezonden. Dieze aanvragen waren behoor lijk van de handteekeningen van de aanvragers, zoowel als van borgen voorzien, doch thans is gebleken, dat deze handteekeningen alle door den directeur werden nagemaakt. Dat een en ander zoo lang voor de door het hoofdkantoor gevoerde controle verborgen is gebleven, vindt zijn oor zaak vermoedelijk in het. feit, dat de door 'dé ge fingeerde aanvragers verschuldigde rente steeds op tijd door den directeur werd' voldaan. Daar door ontstonden echter steeds grootere tekorten, die dan door nieuwe falsificaties werden aange zuiverd. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstandigheden het onderzoek nog wel eenigen tijd zal duren. i INGEBROKEN IN VERSCHILLENDE KANTOREN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heb ben inbrekers huisgehouden in perceel Mercurius aan de Boompjes te Rotterdam, Jn welk pand verschillende kantoren zijn gevestigd. Op bijkans alle verdiepingen zijn zij kantoren binnengegaan en daar hebben ze lessenaars en bureaux door zocht. In de 'kantoren van vier verschillende ondernemingen hebben ze de brandkasten open- geboord, maar ze konden er weinig van hun ga ding vinden. Bij een firma op de derdie étage van het gebouw hebben ze uit een geldkistje, dat ze (hebben opengebroken, een bedrag van ongeveer f 300 gestolen. Beneden hebben ze uit de gang een fiets gestolen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de daders zich laten insluiten in een kolenkast van eejn, leegstaand kantoor. Toen het gebouw verlaten' was, hebben ze in een openstaande keuken een sleutelrek gevonden, .met sleutels, welke op de sloten der kantoren passen. De twee brandkasten, welke onaangeroerd zijn gelaten in het gebouw, bevatten juist een aan zienlijk bedrag aan geld, terwijl in de andere brandkasten boeken of zeer weinig geld geborgen waren. PASSAGIEREN. In een café aan den Grondheerendijk te Rotter dam, zaten Dinsdagavond laat zeven Duitschers, opvarenden van "het in de petroleumhaven lig gende motorschip „Fulda". De varensgasten had den zooveel alcoholica genuttigd, dat de kaste lein ten slotte weigerde hen te bedienen. Hierdoor ontstond een vechtpartij, waaraan alle zeven Duitsehers deelnamen, benevens de kellner en de kastelein. Toe nhet gevecht geëindigd was, bleek een Duitsche kok een hoofdwond te hebben op- geloopen, de Dluitsche stewart uit het gezel- scha phad men een hersenschudding geslagen, zoodat hiji in ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden opgenomen. De caféhouder bleek een hoofdwonde te hebben en een gebroken neusbeen, «n de kellner bemerkte dat zijn duim gebroken was. Binnenland 'SLUITING EN OPENING VAN DE Z ITTING DER ST ATEN-G EN ERA A L. De vereenigde vergadering van de beide Ka mers der -'taten-Generaal, waarin de Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. Gh. J. M- Ruys de Bee- renbrouck namens, de Koningin het tegenwoordige zittingjaar in naam der Koningin voor gesloten zal verklaren, zal a.s. Zaterdagmiddag ten 3 uur, in liet gebouw der Tweede Kamer plaats hebben. 'Het wordt thans bevestigd, 'dat de koninklijke stoet naar de Ridderzaal, in verband met 'die opening van het nieuwe zittingjaar der Staten- Generaal, Dinsdag 16 dezer, een belangrijke uit breiding zal ondergaan. f De inkrimping na de mobilisatie en in de vol gend ejaren, had ten gevolge, dat de dames,- en •heeren der hofhouding, die aangewezen waren om de plechtigheid der opening bij te wonen, bij' aankomst van de Koningin zich reeds in het ge bouw bevonden en daar Hare Majesteit opwacht ten. Thans echter zullen, evenals voor 1914, al deze Hoofdignitarissen in den stoet mederijlden in met twee paarden (vroeger vier) bespannen galakoetsen. Dientengevolge zullen thans een zestal rijtui gen meer in den stoet mederijden, bestemd voor den kamerheer-ceremoniemeester, acht kamerhee- ren,-de Groot-Officieren van Harer Majesteits Huis, de Grootmeesters van de Koningin en om dat ditmaal ook de Koningin-Moeder de opening bijwoont, de' waarnemende Grootmeesters van Ko ningin Emma. En dan volgt de oppereeremoniemeester der Koningin gezeten eveneens in een met twee paar den bespannen gala-koets en achter deze koets sluit zich onmiddellijk aan de met acht paarden bespannen Koninklijke Staatsiekoets, waarin zul len gezeten zijn H.M. de Koningin, vergezeld door H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H-. den Prins en H. K. H. Prinses Juliana. De weg dien de Koninklijke Stoet zal nemen zal geen verandering ondergaan en er zal dus van het Kon. Paleis in het Noordeinde door de Heul- straat, het Lange Voorhout, den Korten Vijver berg naar het Binnenhof vice-versa gereden wor den. In aansluiting op een bericht betreffende het af breken van de onderhandelingen over eén collec tieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbe drijf, deelt de Federatie der Werkgeversorganisatiën in dat bedrijf ons nog het volgende mede: De voornaamste wijziging, welke van de zijde der werknemers was voorgesteld, was die van loons verhooging, gepaard met inkrimping van het aan tal gemeenteklassen, hetgeen practisch neerkwam op een loonsverhooging van 5 cent per uur voor het geheele land (voor Amsterdam 3 cents). Eenige andere wenschen waren nog: Inkrimping van de begrenzing van den arbeids tijd; verkorting van den nachtarbeid van 42 tot 38 uur en andere verzwaringen, speciaal voor het dag bladbedrijf; verdergaande beperking van het aantal overuren; verlenging der vacantie van 6 tot 9 da gen. De voornaamste wenschen, welke van werkge verszijde waren ingediend, luidden: Uitbreiding van de arbeidsbegrenzing, waardoor de mogelijkheid zou worden geschapen van een tweeploeegenstelsel voor het machinale bedrijf; een onderzoek in hoeverre de daling der indexcijfers aanleiding geeft tot loonsverlaging; combinatie van het individueele minimumloon met een minimum groesploon en verruiming van het recht van ont slag. Onder leiding van den voorzitter der onder handelingscommissie, den heer J. H. van Lonk- huyzen te Zeist, begonnen de onderhandelingen met algemeene beschouwingen. Van werknemerszijde werd daarbij het standpunt verdedigd, dat de toestand in het grafisch bedrijf, gezien ook de geringe werkloosheid van den laatsten tijd, thans toelaat, om de „verslechteringen", welke sedert 1923 in de C.A.O. waren aangebracht, gelei delijk weg te nemen, terwijl voorts ook den arbei der toekwam zijn aandeel in den vooruitgang en vergroting der wereldproductie. De patroonsdelegatie, welke bestond zoowel uit vertegenwoordigers van boekendrukkers, handels drukkers als het dagbladbedrijf, betoogde daarte genover, dat de indexcijfers der kosten van het levensonderhoud sedert het begin der thans gel dende C.A.O. met bijna 5 pCt. waren gedaald, het geen een vermeerdering van het reëele loon met meer dan 5 pCt. beteekende. Verder werd de meening geuit, dat de zgn. „ver slechteringen" sedert 1923, eveneens op grond van de sterke daling der indexcijfers practisch waren achterhaald en juist op een vermeerdering van het reëele loon uitkwamen. Als voornaamste argument werd van patroons zijde evenwel naar voren gebracht, dat de huidige wereldcrisis, die ook op het bedrijfsleven in Neder land haar invloed uitoefent en naar men verwach ten kan ook in het boekdrukkersbedrijf in sterke mate een malaise zal veroorzaken, den toestand zoo onzeker maakt, dat dé patroonsdelegatie op dit oogenblik, zoowel tegenover het Nederlandsche be drijfsleven in het algemeen, als het boekdrukkers bedrijf in het bijzonder, geen verantwoording op zich durft te nemen voor verdere verbetering dei- arbeidsvoorwaarden. Buitenland HET ONAANGENAME REISAVONTUUR IN ITALIc. Dé minister van Binnelandsche Zaken deelt in antwoord op desbetreffende vragen van het Eer ste Kamerlid Mendels mede, dat hij een onder zoek heeft doen instellen naar hetgeen de heer J(o- han Schmidt en diens echtgenoote op een reis in Italië dezer dagen van de zijde der Staatspolitie aldaar hebben ondervonden. Gebleken is, 'dat dé heer (Schmidt aangehouden en onder arrest geble ven is, omdat hij bij de Italiaansche politie ge signaleerd stond als Nederlandsch communist en vermoed werd dat hij een Bolsjewieksch agent was; voorts omdat hij op de lijsten der Italiaan sche grenspolitie gesignaleerd stond als een per soon, 'd%ef aangehouden en aan een onderzoek moest worden onderworpen. Mevrouw Kamerman is, naar gebleken is, aangehouden en onder arrest geebleven, aangezien zij reisde met een als com munist gesignaleerd persoon en eveneens omdat oj> haar het vermoeden rustte dat zij een Bolsje wieksch agente was. De heer Schmidt en mevr. Kamerman zijn tot de grens begeleid, als onge- wenschte vreemdelingen. Niet de reiskosten van dat geleide, maar wel de onderhoudskosten kwa men voor hun rekening. De Italiaansche regeering heeft voorts aan onzen gezant te Rome doen weten, dat de lange duur dar aanhouding uitsluitend te wijten i» geweest aan de noodzakelijkheid om inlichtingen in te wirtnen, en het voor de vaststelling der* fei ten vereischt onderzoek te houden. De Nederlandsche cqnsul te Livorno heeft ge durende de aanhouding van iden heer Schmidt en mevr. Kamerman herhaaldelijk bij de politie te Livorno stappen gedaan ten gunste van beide

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2