ii sent. I Zij, die zich met ingang van I October op dit Blad abonneeren, ontvangen de tot dien ^DATIC datum verschijnende nummers IXHA IIO Revue van de Week Buiieitlandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid Wetenswaardigheden op admini stratief en fisoaai terrein Belastingontduiking 9 fceptember. De viering van den vijftigsten geboortedag onzer Koningin, om daar nog even op terug te komen, was een in elk opzicht schitterend zomerfeest. Tot dusver ibleek, ondanks enkele booze profctiën, de verzengende hittegolf weg. En ook: de regen en storm, welke sommige meteo rologen of wie daarvoor willen doorgaan» voor spelden. Ce feestvreugde heeft zich nog tot een deel van de achter ons liggende week uitgestrekt. Zij openbaarde zich den 3en September te Assen, toen H.K.'H. prinses Juliana daar een bezoek bracht aan de Landbouwtentoonstelling en het concours hippique. Het was - meen ik wel de eerste maal, dat onze Kroonprinses slechts door leden van haar gevolg vergezeld, een offi cieel bezoek1 ergens in den lande bracht. En daar na is -— den 3en jl., gevolgd de tocht van Koningin Prins en Prinses naar de revue der Zuiderzeesche visschersvloot bij Enkhuizen, waar aan verknocht het bezoek aan de tentoonstelling van de Zuiderzeevisscherij. Niet zonder grond is gezegd, dat men hier had te doen, met een: „morituri salutant"! De beteekenis van Einkhui- zen als haven ligt achter de;n rug en met de Zuiderzeevangst is 't welhaast gedaan! Pok met de vacantie-periode is dat zoo. A.s. Zaterdag 13 September zal Minister Ruys de Beerenbrouck zich in groot-ornaat begeven naar de Tweede Kamer, om in de Vereenigde Vergade ring der Staten-Generaal de zitting 1929-'30 na mens de Kroon gesloten te verklaren. E|n den 16en zal H.M. de Koningin in de oude 'Haagsche Ridderzaal de Troonrede, uitspreken ter opening van het zittingjaar 1980--31. Gelijk ik meermalen opmerkte: er is nu werk te over aan den parlementairen winkelDe Memorie van Antwoord op het ontwerp, ook wel genaamd minister Deckers' Vlootwet, is versche nen. Evenals dat op de wijziging der Z.uiderzee- steunwet. Er is geen bijzonder scherpen kijk op dingen der politiekerij voor noodig om te begrijpen, dat het ontwerp van den minister van Defensie storm" zal veroorzaken in de parlementaire at- mospheer. De kans, dat ondanks de te wachten felle oppositie, 'het ontwerp er komen zal, lijkt zeer groot. De Tweede Kamer zal het voor de behandeling van de Rijksbegrooting voor 1931 in openbare behandeling nemen. We krijgen dus eene buitengewoon inspannende periode op het Haagsche Binnenhof voor het Kerst-reces, aan beide kanten van het Binnenhof zull(fi de werkzaamheden al zeer spoedig na. de opening van het zittingjaar 1930-'31 een aanvang nemen. W|ij leefden en leven nog in de sfeer der Con gressen. Het vijfde Internationale Luchtvaart-Congres kwam te 'sGravenhage 'bijeen. De Prins der Nederlanden gaf door zijn aanwezigheid blijk van belangstelling. Een bijzonder groot getal afgevaardigden was er present. De Kon. Nederl. Middenstandsbond kwam te Groningen bijeen. Op deze vergadering werden zeer belangrijke besprekingen gehouden over mid denstandsbei angen en -zorgen. De stof was zoo overstelpend, dat men er toe moest overgaan,, het congres te Groningen verder op 17 dezer in de hoofdstad voort te zetten. Ook de Plattelandersbond vergaderde, en wel te Utrecht. De heer Braat, het bekende Kamerlid, verkoos geen verlenging van zijn mandaat als voorzitter. Werd tot eere-praeses van dien Bond verheven. In zijn plaats als president is opgetre den Mr. Vervoorn, te Herwijnen. Eindelijk: te Rotterdam is een nationale post zegel-tentoonstelling geopend, waar voor de lief hebbers prachtige „curiosa" te bewonderen zijn. Minister 'Reymer heeft de keersluis te Vlissin- gén plechtiglijk geopend. Zaterdagmiddag 6 dezer is op het Haagsche „Houtrust" een A.V.R.O.- betooging op groote schaal gehouden. Een pro test-motie zal ter kennis van H.M'. de Koningin worden gebracht. Personalia: D'en 7en dezer bereikte de Katho lieke staatsman Mgr. Nolens zijn 70ste jaar. Hij wensehte geenerlei viering en was dien dag af wezig. Weldrta zal de eere-promotie tot doctor in de Technische Wetenschappen te Delft plaats hebben van ir. F. K. Th. van Iterson, directeur van de Staatsmijnen. De gezant van de Zuid- Afrikaansche Republiek de Villiers bood de Zuid- Afrikaansche ministers Hertzog en 'Havenga in de Residentie, waar zij een bezoek brachten, een noenmaal aan. Zij waren de gasten van Minister Beelaerts van Blokland aan een diner, te hunner eer gegeven. Burgemeester De Vlugt, de populaire Amsterdamsche burgervader wordt door catarrh met vrij hooge koorts belet, zijn ambts-bezigheden te vervullen. De schilder Antoon Markus te Wolfhezen, werd den Gen ter gelegenheid van zijn GOstep verjaardag door vele vrienden ge huldigd. "Uit de doodenlijst: Prof. Mr. D- Simons, de beroemde en zeer grooté jurist, oud-hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit, op 70-jarigen leeftijd. Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, oud vice- president van den Raad van State, oud-burge meester van Amsterdam, enz. op 70-jarigen leef tijd, idetn 6en jl. te 's Gravenhage overleden. Gepens. luit.-kolonel der Artillerie van het Indische Leger M. J. A. van Gigch, 55 jaar, Den Haag. Prof. Mr. J. baron d'Aulnis de Bou- rcuil, oud-hoogleeraar te Utrecht. Enkele grepen uit de jongste misdadigheids nova. Bij een familietwist te Culemborg heeft een zoon zijn vader ernstig gewond. Te Hardegarijp (Fr.) heeft dë gewezen knecht van een landbouwer zijn oud-patroon uit wraak zucht 'vermoord. De dader legde bekentenis af. D'e kantoorhouder der Posterijen te Rumpen is ge arresteerd, onder verdenking van een bedrag, groot f4000 te hebben verduisterd. De dagen van wijlen den beruchten 18en eeuw- schen struikroover Schinderhannes herleven. Overvallen in allerlei streken des lands. E|en meisje te Culemborg niet het rustigste en vei lige punt des Rijks! werd in haar woning overvallen door een weg-bandiet en met petro leum begoten onder geld-afdreiging. Gelukkig kwam er hulp. De roover wist te ontsnappen. Te Haarlem ging een loopknecht op stap met een biljet van f 1000, hem door zijn patroon ter betaling enz. gegeven. De man is te Amsterdam gepakt. Hij bleek toen al circa f300 Van de roof buit te hebben uitgegeven. De penningmeester der afd. Haarlem van den iStukadoorsbond is gearresteerd, onder verden king van voor tienduizenden guldens verduisterd te hebben. t Een aanzienlijk tekort is ontdekt bij een bank te Uithoorn, succursale van de Rotterdamsche Bankvereeniging. De directeur is in hechtenis genomen. Dé mr. .T. B. Kan-hoeve te Staphorst is: on der verdachte omstandigheden, afgebrand. De jus titie heeft streng onderzoek gelast över de verwoestingen, 'door den rooden liaan wederom berokkend, zal ik niet veel memoreeren. 'fis weer ijselijk! Te Groesbeek zijn twee huizen in de asch ge legd, terwijl een derde perceel hevig werd be schadigd. Bij een brandje te Enschede is een 47- jarige vrouw omgekomen. In dezelfde gemeente is eene vrouw in hare woning, waar de vlammen begonnen te woeden, gestikt. Uit de ellende-lijst noteer ik nog: het ontzet tend vlieg-ongeval te Oud-Loosdrecht, waar het watervliegtuig W|. 54 in een zwembassin stort te van 100 M. hoogte. De ramp kostte drie men- schenlevens. Te Eindhoven geraakte een dienstbode met twee kinderen onder een vracht-auto. Een 14- jarige knaap werd gedood. D|e dienstbode zwaar gewond. [Een vrouw, huismoeder van acht kinderen, is te Leiden onder een auto geraakt, met doo- delijken afloop. Haastiglijk trek ik 'een streep onder de misère rubriek. Dë Haagsche chauffeursstaking, is achter den rug. i Eigenlijk "behoort de „strike", uitgebroken on der de piloten van de Kon. Luchtvaart Mij. niet tot de bemoedigende „nova". Hopen wij intus- sehen, dat deze gebeurtenis zal leiden tot betere loonsvoorwaarden voor de kranige luchtvaardexs van de K.L.M- Er was de zwemster Mevr. Brouwer die het Kanaal via de golven tusschen Frankrijk en Albion wilde doorploegen,doch door de kou in zee genoopt was de poging op te geven. We zijn nu in de periode van da mannelijke ■en vrouwelijke „record-verbeteraars". Zeker, daarbij is veel overdrijving. Maar ook: veel betoon van frisschen „durf", van prachtige energie. :De wereld van nu heeft die hard noodig! De zomer is voorbij. De parlementariërs zijn teruggekeerd uit hunne vacantieverblijven en de stroom van redevoeringen en vergaderingen, van- crises en conflicten, van verkiezingen en debatten kan dus opnieuw en met frisschen moed begin- pien. Te Geneve is men reeds aangevangen en J wel onmiddellijk met. twee groote bijeenkomsten, jn.l. de Volkenbondsraad, die Mgandag j l. zijn eerste vergadering van dit seizoen inzette en de Europeesche conferentie, die het plan-Briand be spreken zal. Het lijkt ons niet ongeschikt in deze regelen even op 'beide bijeenkomsten in te gaan, teneinde de juiste stemming te verkrijgen voor wat in den vervolge weer een groot deel zal uitmaken van den inhoud van onze dagelijksche lectuur bij ontbijt, of diner. De vergadering van den Volkenbondsraad dan behandelde het' beleid van Engeland in zijn man daatgebied Palestina, waaromtrent de commissie voor de mandaten van meening was, dat de be stuursorganen te kort waren geschoten. Immers de voorzorgsmaatregelen, waardoor eventueel de onlusten tusschen de Joden en Arabieren voor komen, althans niet in deze mate tot uitbarsting gekomen zouden zijn, waren op onvoldoende wij ze genomen. Het desbetreffende Britsche me morandum verweerde zich zwakjes tegen deze aantijging, doch het Finsche raadslid Procope slaagde er in een rapport samen te stellen,' dat doo,i< (geven en nemen beide partijen tevreden wist te stellen, zoodat de zaak hiermede weer gesust is en alleen de Palestijnsche Joden nog te klagen hebben. Meer belangstelling van de zijde van het pu bliek zal echter wel de conferentie trekken, wel ke bijeengekomen is teneinde het Europeesch fede ratieplan van den geweldigen staatsman Briand te bespreken. Gelijk men zich herinneren zal, was dit plan-Briand, dat in Mei j.l. zijn intrede Ideed in deze wereld het gevolg van een verzoek der Volkenbondsvergadering gedaan aan den Fran sehen vertegenwoordiger om het streven van de Europeesche volken naar den een of anderen federatieven band, welk streven eenparig erkend en nog zakelijk bovendien werd, te onderzoeken en een program op te stellen en een rapport ,in te dienen over het onthaal, dat dit program bij: de diverse Europeesche regeeringen genoten had. Ge lijk wij in een buitenlandsch overzicht over dit onderwerp indertijd uiteengezet hebben, "was dit onthaal weliswaar zeer verscheiden en veelal in de meest hoffelijke manieren gehuld, toch over het geheel eerder een afwijzen, dan een gastvrij ontvangen geweest. De Maandag gehouden ver gadering wist dan ook niet goed wat men er mede moest aanvangen. Briand was vrijwel uit zijn humeur, dat zijn mooie plan geen unanieme kreten van bewondering uitlokte en het slot van het lied was, dat de geheele zaak naar de Vol- bendsvergadermg verwezen werd. Wanneer het daar eenmaal zal zijn aangeland, zal Briand wel gelegenheid vinden een kostbare en schoone rede voering te houden, waarna het plan tien tegen een bij een studiecommissie zal belanden en daar rustige en prettige dagen zal beleven. Of wij er daariHg bog van zullen hooren, blijft een open vraag. DE WERKLOOSHEID EN WERKGELEGENHEID. De gevolgen van de crisistoestanden, welke sinds het laatst van het vorige jaar te constateeren zijn, zijn zoo langzamerhand van dien aard, dat ook in ons land in verschillende bedrijfstakken werkloos heid te constateeren is. Men kan over de oorzaken dezer werkloosheid en dus eigenlijk over de oorzaken van de crisis, lang redeneeren, doch enkele feiten beteekenen soms meer dan langdurige betoogen. In het bijzonder blijkt dit b.v. in de diamant industrie. Deze was vroeger voor het grootste ge deelte in Amsterdam gevestigd. Tegenwoordig is het zoo, dat er nog slechts 6000 arbeider te Amsterdam over zijn, waaronder dan nog een zeer belangrijke werkloosheidn heerscht, terwijl er in Antwerpen en in andere plaatsen in België, waar vroeger vrijwel geen diamant-industrie was, thans meer dan 20.000 diamant-bewerkers een bestaan vinden. Wanneer men daarbij bedenkt, dat niet alleen de loonen in Amsterdam, maar ook de andere arbeidsvoorwaar den en de sociale bepalingen veel en veel gunstiger zijn dan in Antwerpen en deze nog weer veel gun stiger dan in de andere streken van België, dan behoeft men niet lang te zoeken om een verband te vinden tusschen deze hooge kosten van den arbeid in Amsterdam en de werkloosheid, die ge constateerd kan worden. Dat dit ook in den kring der diamant-bewerkers zelf wordt gevoeld, blijkt uit het feit, dat de dia mant-zagers onlangs besloten hebben een loonsver laging van 25 pCt. te accepteeren. Nu is het natuurlijk duidelijk, dat deze groote ver schillen niet zoo maar in eens kunnen verdwijnen. Zij zijn geleidelijk ontstaan en zullen ook niet anders dan geleidelijk weer kunnen verdwijnen, maar zij zijn toch een teeken van de richting, waarin over het algemeen het bedrijfsleven in Ne derland zich in de laatste jaren heeft bewogen. De arbeidsloonen, de verdere kosten van den arbeid en de algemeene onkosten zjjn vooral in de industrie van dien aard, dat concurrentie met lan den als België en Frankrijk zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk is. Dit is ongetwijfeld een van de redenen, waarom onze industrie zulk een moeilijken tijd doormaakt en vermindering van de lasten, welke op de indu strie drukken, zou het slechts mogelijk maken de toestanden in gunstigen zin te wijzigen. Het voorbeeld van de diamant-industrie is toch afschrikwekkend genoeg om de ernst van deze vraagstukken te doen beseffen. Zonder een bloeiende en zich steeds verder uit breidende industrie, kan qns volk op den duur onmogelijk de welvaart handhaven, die in den loop der tijden is verkregen. een groot aantal, w ijzouden haast zeggen, het grootste aantal ontduikingen uitkomt. Hoe goed is niet de rijksaccountantsdienst ge organiseerd. Iedere zakenman krijgt t.z.t. bezoek van een rijksaccountant. Heeft u wel eens bezoek gehad van een rijkac- countant Zoo ja, dan zult u met ons eens zijn, dat een, rijksaccountant gewoonlijk iemand is met veel menschenkenms. l. Vooral wanneer het een rijksaccountant is met eenige dienstjaren. Ook de omstandigheid, dat de regeering het corps rijkaccountsants blijft uitbreiden, wijst er op,, welke diensten de rijksaccountants de be lastingadministratie bewijzen. Zelf krijgt u van tijd tot tijd bezoek van een rijkaccountant, maar ook de persoon, of de per sonen, aan wie u geld leende, welke geldleeningen niet aan den inspecteur bekend zijn -Sommigen beleggen hun verzwegen geldmidde len in effecten, in de meening verkeerende, dat de belastingadministratie toch niet inzage mag nemen van de boekhouding van hun bankier en kassier. i Het bankgeheim mag immei^ niet worden ge schonden. Dat is zoo. Maar gesteld eens. U bezit effecten en u heeft een tegoed op een spaarbank. :U; krijgt bezoek van een rijksaccountant. Dtezie vraagt zoo terloops, of u ook met een kassier zaken doet. Uw antwoord is, "(misschien wel een ietsje on zeker) „Neen." Wanneer 'het boekhoudersonderzoek nagenoeg beëindigd is, zegt de rijksaccountant: „Mag ik een schriftelijke verklaring van u, waarbij u den directeur van die en 'die bank machtigt aan mij alle inlichtingen te geven aangaande banktegoed, effectentransacties, enz. Mag ik precies zoo'n verklaring voor die en die bank en voor die en die enz." i Nietwaar, dan geraakt u in een moeilijk par ket. Tien tegen één, dat de rijksaccountant uw weifelende houding opmerkt. Wat moét u antwoorden. Geeft u de verklaringen af» 'dan loopt het spaak. Weigeren om de machtiging te teekenen, maa'kt de zaak ook niet beter. Terecht zal de rijksaccountant da nzeggenj ,HU deelde zooeven mede met geen kassier zaken te doen en ik begrijp dan! ook niet, wat,' u er op tegen heeft de verklaringen af te geven." Men moet over een zeer groote hoeveelheid zelfbeheersehing beschikken, wil men de situatie meester blijven. j Echter al moge de belastingadministratie uw ontduiking wel vermoeden, maar nïet op het spoor I komen, In ieder geval wordt uw ontduiking open baar, wanneer u oï uw echtgenoote komt te over lijden. Bij overlijden moet een memorie worden inge- ^diend. door de erfgenamen. Deze memorie moet o.m. bevatten een opgave van alle bezit en alle schuld der nalatenschap. pp deze memorie moét ook voorkomen het ver- zwegen bezit. i En. onyder eede moet een verklaring door één der erfgenamen worden afgelegd, dat de memorie juist is opgesteld. I Ofschoon wij tniet iederene lezer persoonlijk I kennen, verwachten wij van niemand, dat hij 1 zich zét schuldig maken aan meineed. Mededeeling Zooals bekend hebben de lezers het recht kos teloos vragen te stellen, j Brieven te richten aan de N.V. Accountants- kantoor „Nationaal Bureau voor adviezen", on der directie van 8j. Siebesma en R. de Vries, Leeuwarden, Nieuwestad 83. I Ook over artikelen in dit blad opgenomen, kan 'men vragen stellen. De grootst mogelijke geheimhouding wordt ge- i garandeerd. Postzegel voor antwoord insluiten. DITJES EN DATJES- Canada heeft 23 universiteiten. In 1903 vond de eerste vlucht plaats met een vliegtuig door een motor voortbewogen. Wie in Italië voor een onbewaakten overweg niet stopt, om zich te overtuigen dat de spoor baan vEj 'is, loopt een boete op van minstens 25 lire. Ook op vreemdelingen is dit van toe- Vleesch is het best verteerbaar, als het is ge kookt, en het voedzaamst, als het is gebraden. In een nieuwe Londensche club, waar wordt gedanst, en gelegenheid is om te dineeren, worden de leden bediend door kellners, die zijn verkleed als roovers. Wij zijn er meer aan gewend te worden bediend door rbovers, vermomd als kell- Is de kans op ontdekking gering? Jn Amerika leven nog maar 250.000 Indianen. Wij vallen' dit keer direct met de deur in huis. Die kans op ontdekking is niet gering. Die ervaring bevestigt dit. Hoe groot is niet het. aantal ontduikingen, dat de belastingadministratie zelf op het spoor komt. i I De lezer kent waarschijnlijk zelf wel geval- lejn uit eigen omgeving. Ook wél gevallen, dat de betrokken persoon, „gezeten heeft". Bovendien ligt het ook wel voor de hand, dat In de officieele statistieken komt de vrouw voor met een aantal misdrijven, dat slechts 10 pet. bedraagt van het totaal der misdrijven. Dë man is dus negenmaal meer misdadiger dan de vrouw. Naïef. Vrouw (een verjaringscadeautje voor haar man koopend): „Ik geloof niet, dat mijn man om si garen met bandjes geeft; hij scheurt er de band jes altijd af.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3