Wat in liet vat zit, verzuurt niet Politieke aardwormpjes Plaatselijk Nieuws - BROEK OP LANGENDIJK. Maandag 8 September j.l. werd een vergade ring gehouden van de besturen van alle aangeslo ten vereenigingen der Langendijker Groenten- centrale, in 't café van den neer Vijzelaar alhier. De voorzitter, de heer 3>. de Boer, heet. alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder bur gemeester Slot als voorzitter, van het Veilingbestuur en zegt, dat de aanleiding tot dezo vergadering was een schrijven van „de West" te Koedijk, gericht tot de besturen. jdier zustervereenigingen, waarin werd verzocht" om een algemeene vergadering van de L.G.C. In de verleden week gehouden vergadering van het veilingsbestuur is besloten eerst deze verga dering te houden teneinde zoo mogelijk met voor stellen voor een algemeene vergadering te komen. Het feit dat deze vergadering gehouden worldt is een gevolg van de slechte toestand in onze bedrijven, waarvan hoofdzakelijk de vele ziekten en misgewas de schuld zijn. Spr. wijst o.a.. op de buitengewone zware regenval op 12 Juni j.l. en zegt dat het buitengewoon moedeloos is om alle vruchten van zwaren arbeid door regen en ziekte te loor te zien gaan. Er is begonnen met een te lagen aardappelprijs, welke nogal stabiel bleek te zijn, zoodat er weer hoop kwam, toen echter door de vele regens de aardappelziekte weer optrad met als resultaat «en zoo goed als totale vernietiging van den oogst. En door het zachte weer nam de draai - hartigheid zulk een omvang aan, dat vrijwel de geheele oogst van bloemkool en bewaarkool ver nietigd is. j Bovendien waren de prijzen van de zomerkooi van dien aard, dat vele veilingsdagen deze onver koopbaar bleek. Spr. hoopt dat uit deze vergadering punten naar voren komen om de tuinbouw direct en indi rect te helpen: bijv., lagere pachten en lagere vrachttarieven. Met deze woorden verklaart voorzitter de ver gadering voor geopend en geeft het woord aan den heer Butter, bestuurslid van „de West" te Koedijk. Deze brengt eenige punten ter sprake, o.a. bescherming van ons bedrijf door de regee ring; de waanzinnige verhooging van invoer rechten op onze producten en hoe daartegen af- weermaatregelen te treffen. De voorz. wenscht hierover geen oordeel te vellen en vraagt wie van de aanwezigen het woord veflangt. AJs eerste spreker de heer 'Jb. de Vries van St. Pancras. Hij leest een artikel voor uit een voorjarige „[Tuinderij" over de Nederlandsche tuinbouw en de Duitsche oorlogsschulden, waaruit blijkt dat Dtuitschland zulke groote bedragen moet betalen aan de geallieerden, dat die onmogelijk uit de directe belastingen kunnen worden opgebracht, zoodat alle in Duitschland ingevoerde artikelen zwaar belast moesten worden, en nu worden de kosten van den oorlog door deze tarieven voor een gedeelte afgewenteld op de Nederlanidsehe tuinbouw. Spr. vindt 'het ook dringend noodza kelijk dat de pachtwet tot stand komt en tevens zeer gewenscht dat de vooraanstaande personen va nalle politieke 'fractie's op 'de komende ver gadering tegenwoordig zijn, want indirecte hulp is noodig en directe hulp noodzakelijk. Wenschelijk ware het ook om de sociale wet ten niet zoo zwaar te laten drukken, eni bijv. personen meteen inkomen van minder dan f1500 daarvan vrij te stellen. Ook bepleit Spr. steun voor de tuinbouw uit de gelden van N. U. M-, de de groentenzouters hebben daar toch ook eens een toeslag van gehad van zes gulden per vat. Sjfc stelt voor te trachten ©en toeslag te krij gen van f10 per snees, behalve voor glas en bloembollen. De toestand is van dien aard, dat hulp in den vorm van géld dringend noodig is. De heer Kramer van Zuidscharwoude gelooft niet dat er met een tarievenoorlog veel is te bereiken. Spr. is voor een buitengewone, alge meene vergadering, hij vindt het roekeloos zoo door te gaan, wij hebben hulp noodig om te ko men tot andere cultures, en wijst ook op do sociale wetten, die veel te zwaar drukken op den kleinen patroon, die hier vrij algemeen is. Hij is er ook voor, regeeringspersonen uit te noodigen op onze buitengewone vergadering. Verschillende sprekers wijzen op de noodza kelijkheid van een spoedige totstandkoming van de pachtwet, daar het weerstandsvermogen van de tuinders door de abnormale hooge pachten sterk wordt verzwakt, en dat de hooge pachten ontstaan zijn door gebrek aan land. Die geheel© tuinbouw van Nederland moet er op aandringen dat personen in de pachtcommissie komen, die weten hoe de toestand is. Burgemeester Slot zegt te kunnen begrijpen,, dat er menschen zijn, die moedeloos worden, maar raadt de vergadering aan het hoofd koel te hou den. Wanneer wij geld willen hebben van Rijk, Provincie of Gemeente, dan moet dat er eerst: gebracht worden in den vorm van belasting, het is voor den Minister van Financiën zeer moeilijk geld te geven. Spr. wil er echter al zijn krachten voor ge ven om iets tot stand te brengen, maar wijst er tevens op dat ons bedrijf nog volkomen crediet- waardig is, en zegt dat als wij ons bedrijf tien- jaar door elkaar nemen, er brood in is verdiend, en wijst ook op de vruchten van verandering van cultuur. Spr. zou het goed vinden de Minister van Wa terstaat bekend te maken met de dringende nood zakelijkheid, de vrachttarieven te verlagen, des noods vJfcri deze vergadering uit per brief of tele gram. Wat, het pachtstelsel aangaat, zegt Spr., dat een krachtig geluid uit deze vergadering zekér zijn nut zal hebben. De heer de Groot van Schermerhorn, is ook van oordeel dat er hulp aan de tuinbouw! moet komen, al is het dan maar voor aankoop' van kunstmest, dit jaar zal dat dringend noodzakelijk zijn. Burgemeester Slot brengt nog even naar vo ren, dat de N.U.M. gelikwideerd is, als tuinbou wer kunnen wij er niet de minste rechten op laten gelden. De heer Madderom van St. Pancras wijst er op, dat gedurende den oorlog de regeering goed- koope groenten voor het Nederlandsche volk van ons afdwong. Dus dat de Regeering, of eigenlijk het geheele Nederlandsche volk hier nog een schuld heeft af te doen, hetgeen thans zou kun- nen geschieden door ons steun te bieden. De heer Kramer, Zuidscharwoude, wijst er op, j dat er voor gewaakt dient te worden, dat de ver laging van de vrachttarieven niet in handen van de exporteurs moet komen, zooals het dit voorjaar is afgekomen. Spr. vindt het zeer te betreuren, dat dit geld in d© verkeerde zak is terechtgekomen. Die heer Krom van Heerhugowaard zou gaarne zien dat de regeering afweermaatregelen nam, daar de afzet van onze producten door de hooge tarieven buitengewoon wordt bemoeilijkt. Be heer Prins van Koedijk vraagt of de moge lijkheid niet bestaat, dat er op aangedrongen wordt, dat er uitstel van betaling van pachtgel den en interest wordt verleend, en ook dat er geen gerechtelijke vervolging plaats kan vinden bij niet-betaling. De voorz. zegt hierop dat we in het particulier bezit niet in kunnen grijpen. Burgemeester Slot zegt thans de vergadering te moeten verlaten, daar hij geen tijd meer. be schikbaar heeft. Hij wil echter nog enkele punten onder de aandacht der vergadering brengen, n.l. of het noodig is, dat een algemeene vergadering van de L.G.C1. gehouden wordt. Ten tweede moet de Vierbond vergaderen Of is het beter dat de Provinciale Commissie vergadert. Dé heer Kloosterboer van St. Pancras, stelt voor om de menschen te helpen met geld van de eigen organisatie, 'daar er direct hulp noodig is. De voorz. betwijfelt of de vereenigingen daar wel geld voor kunnen krijgen. De heer Madderom bespreekt de steun van dc regeering aan den landbouw voor tarwe en sui kerbietenbouwers Door den heer Balder te Broek op Langendijk worden de nadeelen van den zomertijil naar voren gebracht en het zevende leerjaar wordt besproken. Spr. vond het wenschelijk dat het volgen van onderwijs aan een lagere tuinbouwschool vrij stelling gaf van het zevende" leerjaar. De voorz. vraagt de vergadering of ieder is voldaan met de besprekingen over de punten die. naar voren gebracht zijn, en vraagt verder of het. noodzakelijk' is, dat er een algemeene vergade ring van de L.G.Q. komt, hij ziet er meer voor deel in een vergadering te houden van de Provin ciale organisatie, en daar de volgende punten tei behandelen Verlaging van vrachttarieven. Het verkrijgen van renteloos kapitaal. Spoedige invoering van de pachtwet. Vrijstelling van de lasten, ontstaan door soci ale wetten, zooals zegels plakken, ziektewet, on gevallenwet, en deze lasten voor menschen met inkomens beneden de 1500 gulden, door het Rijk te doen betalen. Hiermede stemt de vergadering in, mits de be sturen van alle aangesloten vereenigingen eti de vooraanstaande mannen van alle politieke par tijen ook tegenwoordig zijn, en de datum niet té ver opgeschoven wordt. Hierna sluiting. Het is een bekend verhaal, dat ons vertelt van een predikant in Jutland, tot wiens inventaris der pas torie ook behoorde een klein vat, een tonnetje. Geen vat vol zoeten wijns, maar een leeg tonnetje. Wanneer de predikant zijn Nieuwjaarspreek had gehouden, legde hij het manuscript in zijn ton. Het zelfde deed hij in den loop van het jaar met alle door hem gehouden preeken, denkende: wat in het vat zit, verzuurt niet. Als het op Oudejaarsavond twaalf uur had geslagen, keerde hij de ton om, en in het nieuwe jaar las hij achtereenvolgens weer alle preeken voor die hij in het vorige jaar had gehouden. Dit was voor hem een groot gemak ep het hinderde niemand, want de moreele toestand zijner gemeente was in een jaar zoo weinig veranderd dat alle vermaningen van een jaar geleden nog geheel actueel en toepasselijk waren. Indien er hier te lande een tonnetje was, waarin werden bewaard alle vertoogen, die in het tijdperk van economische malaise van een aantal jaren ge leden, van bevoegde zijde werden gehouden over de door de Overheid kunstmatig gekweekte werkloos heid, dan zou men, nu wederom een economische inzinking valt te constateeren, thans het tonnetje kunnen omkeeren. Indien dan werd voorgelezen, wat indertijd werd betoogd, dan zouden velen niet eens bemerken dat het vertoogen van jaren geleden waren. Uit de mate waarin ze thans nog toepas selijk zijn, blijkt wel, dat we bedroefd weinig verder zijn gekomen. Dit wordt duidelijk uiteen gezet in een beschouwing welke in het bijzonder in het licht stelt de wijze, waarop door de Overheid kunst matig werkloosheid wordt gekweekt van Mr. R. A. Fockema in de N. R. C„ waaraan wij het volgende ontleenen: Dr. Waller heeft in een rede, in September 1927 te Rotterdam gehouden, uiteengezet, dat b.v. in België de staats- en gemeenteuitgaven veel lager zijn dan in Nederland, en hij verstrekte de volgende cijfers: gewone uitgaven van den Belgischen Staat, zonder de kosten van rente en aflossing van lee ningen 217 millioen; van Nederland 480 millioen. En dit, terwijl de bevolking van België talrijker is dan die van Nederland. De uitgaven der Belgische en Nederlandsche gemeenten zouden dezelfde verhou ding toonen. Voor een belangrijk deel zou dit verschil voort vloeien uit de afwijkende loonpolitiek. Terwijl -men in België in de overheidsbedrijven loonen heeft op gelijken voet met die in het particuliere bedrijf, zouden in Nederland staat en gemeenten aan de werklieden in hun dienst een zeer bevoorrechte positie geven. Dr. Waller verlangde, dat de over heid op haar verkeerde loonpolitiek terug zou komen, en verklaarde dat, zoo zij dit niet deed, hij voor alles toenemende werkloosheid in het ver schiet zag. Immers, de hooge kosten zouden voor de industrie op den duur de concurrentie met landen als België en Frankrijk te bezwaarlijk maken, zelfs wanneer zooals te verwachten viel de loonen in particulier en overheidsbedrijf daar wel boven het peil van 1927 zouden stijgen. De loonen waren volgens de ondervinding van Dr. Waller des tijds in België ongeveer de helft van die in Neder land, en de overheidsloonen daaraan gelijk. Het werkeloosheidspercentage was in België slechts een vierde van dat van ons vaderland. Dr. Waller besloot zijn rede met deze woorden: „Laat ons hopen, dat de publieke opinie binnenkort op dit punt haar stem zoo luide zal doen hooren dat de overheid den „durf" zal hebben, door een weloverwogen bezuinigingspolitiek, een goed stuk der abnormale duurte te doen verdwijnen." Deze hoop is helaas niet verwezenlijkt. Integen deel. Steeds gaat men voort met verhooging der loonen der bevoorrechte kringen. Te Den Haag, door opdrijving van den vacantiebijslag; te Leeu warden door een algemeene verhooging. B. en W. van Amsterdam kwamen met het voorstel, de jaar- lijksche uiitgaven ten bate van de gemeentewerk lieden met een en drie kwart millioen op te voeren, en dit in een tijd van malaise en inzinking. Inder daad, bij de gemeentelijke overheid is de „durf", welke Dr. Waller van haar eischte, ver te zoeken. Zal den Haag het juiste inzicht en den „durf" hebben? We mogen het hopen. Het geldt hier een groot nationaal belang. Waar bij de gemeenteraden van „durf" geen sprake is, daar is het noodig, dat een gezag optreedt, dat niet als een gemeenteraad, zich onvrij voelt door lokale invloeden. Het is een belangwekkend betoog, dat ons vooral doet herinneren aan de juistheid van de vroegere waarschuwingen. Waarschuwingen, die wel in het tonnetje zijn opgeborgen, maar die inderdaad niet „verzuurd" zijn! Naar aanleiding van de nieuwe tariefwet. in AmeriMa pchreef: een groot Amerikaansch blad onlangs: denken de politieke aardwormpjes mis schien, dat de menschheid van politiek alleen kan leven? In Amerika komt men derhalve tot de ontdekking, dat deze wormpjes met hun verder felijk gewroet het zakenleven daar te lande lee- lijk beginnen te ondermijnen. Hetgeen vooral ina- tuurlijk in dezen tijd van malaise als zeer hinder lijk worilt ondervonden. Amerika ziet plotseling de geheele wereld tegen zich in het geweer, op een tijdstip, waarop het vraagstuk van het vergrooten van den uitvoer dringender dan ooit aan de orde is .De groothandelsprijzen dalen, de boer kan zijn tarwe niet in klinkende munt omzetten,, doch moet terzelfdertijd zijn behoeften op de binnenlandsche markt tegen hoogere prijzen dek ken. En zoo vergaat het ook den arbeider. Zijn inkomsten dalen door werkloosheid of verkorting van werktijd, doch zijn uitgaven stijgen, want de tariefwet zorgt er wel voor, dat. zijn stukjfo kaas duur blijftGeen wonder, 'dat de Emgelsche minister van de schatkist, Philip Snowden, on langs in een rede in het Lagerhuis zich, scherp tegen eiken maatregel van protectionischen aard uitsprak omdat het protectionisme de neiging heeft het werkelijk inkomen van den arbeider aan te tasten, zonder dat er vermeerdering van de ondernemerswinst tegenover staat. In vele ge vallen 'toch wordt de concurrentie achter de ta riefmuren met zulk een hevigheid voortgezet, dat er dikwijls van extra-winsten geen sprake is. een (crisis, die haar tijd van uitzieken moet heb ben. Net zoo min als de tijd van voorspoed (de hoogconjunctuur) in één dag ontstaat, kan men de kwade gevolgen er van met een handomdraai uit de wereld helpen. Bij het feit, dat> ditmaal de eerste stoot tot de groote crisis, toti de ver andering van hausse in baisse, van de effecten beurs is uitgegaan, behoeft hier niet te worden stilgestaan. Genoeg zij het om vast te stellen, dal, toen het vertrouwen eenmaal in wantrouwen waa verkeerd, de prijzen van de goederen gingen dalen. Het te groote aanbod, in het levenl ge- rfiepcn door een jarenlange uitbreiding van de productie, deed de prijzen met onweerstaanbare luracht 'dalen, waarbij nog kwam, dat de geluwde ondernemingslust de koopers een afwachtende houding deed aannemen. Ook de rente voor cre- diet op korten tijd daalde verrassend snel, want de plotseling toegepaste beperking van de pro ductie maakte veel vlottend kapitaal vrij. Nu is het wel heel gemakkelijk om'in zoo'n tijd beschermende maatregelen te verlangen, doch men kan hardgrondig betwijfelen of dat wel de kortste weg is om uit de ellende te geraken, een ellen de, die schier over de geheele wereld even scherpe vormen heeft' aangenomen. Wanneer wij zien, hoe de Amerikaansche regeering een kwart milliard Igulden ten behoeve van 'de financieering van het opgeslagen graan heeft weggegooid (letter lijk weggegooid, want de graanprijs is na dezen steun nog harder gedaalddan kan men zich in Europa wel stil houden. Wat moeten wij dan wel doen? Wsij' tienken hierbij onwillekeurig aan die twee landbouwers in Pommeren, het land van de z.g. Osthilfe, waar de Duitsche regeering heeft getracht de rogge te beschermen, en toen dat niet hielp, de varkens- teelt, doch waar men aldoor van kwaad tot erger komt, zoodat enkele boeren het nu in de gaten krijgen, dat men naast den ploeg ook! de pen moet hanteeren, speciaal om er mede te reke- (nen, hoe het met de zaken staat. Welnu, de land bouwer X 'behoorde tot de gelukkigen, die door middel van een eenvoudig rekensommetje tot de ontdekking gekomen was, dat hij zijn bedrijf op soberder leest- moest schoeien. Zijn boerderij droeg daarvan al spoedig de sporen, want enkele ak kers lagen braak en de knechten draafden met één in plaats van twee paarden voor den wagen. In de oogen van zijn buurman boerde hij achter uit. Dan buurman zijn akkersDat was een en al weelde, ja zelfs pakte hij nieuwe stukken grond aan, want hij had er een groote stoomploeg bij- gekregen. Met zware bemesting lukte het hem zelfs om suikerbieten te verbouwen, hetgeen in die streek met schralen bodem nog nooit van zijn lven vertoond was. Buurman lachte tevre den en keek medelijdend naar boer X., die blijk baar geen moed had om iets te ondernemen. Maar boer X. dacht: die 't laatst lacht, lacht? het best! En zoo is het ook gegaan. Buurman had, het bleek al gauw, zijn weelde rig bedrijf grootendeels met geleend geld gefi nancierd, had al maar meer geld voor ontginnin gen, veredeling van de bietencultuur, stoomploe gen e.d., uitgegeven, zonder maar één moment te bedenken, of de opbrengst van zijn productie al die uitgaven wel zou motiveeren. Dtoch boer X lachte fijntjes, toen de deurwaar der bij buurman het erf opreed. Hij keek' nog eens in zijn kasboek en mocht met voldoening oojn- stateeren, dat zijn sobere bedrijfsvoering hem ge red had. Hoevelen zouden er echter onder de trotsche groot-grondbezitters van Oost-Pruisen zijn, zoo als deze boer ,die den moed haid om op (eigen inzicht te vertrouwen in plaats van zich door den schijn te laten meeslepen, in goed, maar mis plaatst vertrouwen op bescherming van bovenaf? Land- en Tuinbouw Dat het vorige jaar geen best jaar voor den boer geweest is, is weer eens uitgekomen bij de publicatie van de uitkomsten van verschillende bedrijven in Zuid-Holland. Door het. Boekhoud- bureau van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden daaromtrent leerzame gege vens verstrekt. Wanneer we die gegevens eens nauwkeurig nagaan en de becijfering lezen, wel ke 'de akkerbouwcommissie uit deze Maatschap pij daarbij heeft gemaakt, dan zien we eerst recht duidelijk, welk een kapitaalverlies er in ons land het vorig jaar heeft plaats gehad. Nauwkeurig wordt aan de hand van verschil lende boekhoudingen nagegaan welke uitgaven en ontvangsten in een bedrijf van 50 H.A. heb ben plaats gehad. En dan blijkt, dat de ontvang sten (gebruik van eigen erf en huurwaarde inbe grepen) hebben bedragen f24156 en de uitgaven f2.403.80. Er is dus een verlies voor den pach ter van f2247.80. Hierbij is dan geen loon voor den pachter in rekening gebracht. Voor den boer komt daarbij dan nog liet geld, waarvan hijl ge durende het jaar met zijn gezin heeft moeten leven. En dan mogen we dat gemiddeld wel op f3000 stellen. Dan volgt daar dus uit, dat er een verlies heeft plaats gehad van f5247. Dit is nu van (één bedrijf, maar hoeveel bedrijven zullen er zoo niet meer zijn? Nqg veel slachter ook., De commissie heeft' juist de gegevens van een gemid deld bedrijf genomen, om zoo zuiver mogelijke cijfers te verkrijgen. Geen wonder, dat verlan gend wordt uitgezien naar de verdere maatre gelen welke de regeering zal nemen om de crisis eenigszins dragelijk te maken. Volgens de courantenberichten zou de regee ring van plan zijn voor te schrijven dat in de bakkersbloem een zeker percentage aan inland- sch/e [tarwe verwerkt moet zijn. Dat kan zeker den tarwebouwers ten goede komen, wanneer al thans de maatregel niet te laat voor ze komt, en de graankoopers met het voordeel voor dit jaar gaan strijken. Immers is er al'een massa tarwe gedorscht en wordt er ook elke week verkocht. Intusschen zijn er weer anderen op uit den boer nog wat meer geld uit den zak te kloppen. De „Meppeler Crt." waarschuwt daar tegen. De „Vertrouwensveehandel" te Amersfoort schijnt er niet alleen werk van te maken vee te koopen, en te verkoopen, maar ook een handel in boerderijen te drijven. Alleen dezen handel wordt op een eigenaardige manier gedreven. Zoo werd een boer in Noord-brabant voor zijn boerderij, die f J 30.000 waard \Vas geboden f 200.000.' Alleen, hij zou geen geld in handen krijgen, maar 'deze som in aandeelen uitbetaald krijgen. Bovendien zou'hij als „Directeur" op zijn bedrijf kunnen blijven. Gelukkig werd deze man bijtijds gewaar schuwd. Anders is dit geweest met. een boer in Zuid-Holland. Deze man heeft vrijwel zijn heele kapitaaltje van f20.000 in aandeelen terugge kregen. Hij kan er volgens de „Meppeler C|rt." wel zekér van zijn dat hij zijn geld nooit terug zal zien. Voor de arbeider, die straks in de Wieringer- meerpolder gaat werken, wordt goed gezorgd. De arbeidsvoorwaarden zijn vastgesteld én toe dunkt da", tal van landarbeiders wel wenschten, dat ze altijd onder dergelijke voorwaarden kon den werken. Het uurloon bedraagt 40 centen en de arbeids duur per week 55 uren in den zomer. Voor regen- verzuim wordt' 25 cent per uur vergoed. Voor C|hr. Feestdagen f2.50. Idem vergoeding wegens sterfgeval en geboorte. Ook vacantieregelingen, zijn er in opgenomen. Het komt ons voor dat voor dergelijke voorwaarden wel arbeiders te krijgen zijn. Het mond- en klauwzeer wil ook nog maar niet minderen. Het is nu wel eigenaardig, dat streken, waarin deze ziekte nog niet voorkomt, nu open- gestéld wordt voor vee uit zgn. niet besmette gebieden tegen het verlangen van de bevolking in en dus blijkbaar alleen om enkele veehandelaars gelegenheid te geven eën flink stuk geld te ver dienen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6