mm Hike Breijer's Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Historische overleveringen van Nederlandsche plaatsen *°ti jg«. xs iss. "^s.n»rSi teh *™*r K- Bioembollenveiling van de Langedijker Groentencenirale Rechtzaken Speciaal Corsetten- Magazijn Mient II Alkmaar Tel. 526 goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten N ieuwstijdingen NO. 109 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE LANGEDUKER 101 HAAT deze courant verschijnt dinsdag - D®NDERDA< en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTËRS NAAR PLAATSRUIMTE. EEN KERK MET TWEE TORENS. Deventer behoort tot de oudste steden van ons land Zij moet reeds hebben bestaan in den aan- van de elfde eeuw, en zij was gedurende de Mid- deneeuwen de voornaamste stad van Overijsel, dat Sds onder het gezag van de Utrechtsche Bis schoppen stond. Vandaar, dat men in deze stad niet vreemd staat tegenover oude, voor de historie en de overlevering belangrijke monumenten. Zoo een ic de Bergkerk. Wie Deventer binnenkomt, ziet haar al spoedig, en ziet ook, dat zjj van haar oor- spronkelijken aanleg, die uit de twaalfde eeuw dag- teekent nog het Westelijk deel, gesierd niet twee torens 'over heeft. Die twee torens staan daar als eene herinnering aan de geschiedenis van twee zusters die werden gescheiden door wat op aard sterker' is dan elk ander gevoel; de liefde. En ter herinnering daaraan zou deze kerk gebouwd zijn, juist met haar twee torens, de eene iets kleiner dan de andere, om te symbotiseeren hetgeen is geSCDedoverlevering spreekt van twee zusters, die samen woonden, en samen gelukkig waren en niet anders vroegen dan haar gezamenlijk geluk. Zij waren jong en schoon en levenslustig, maar geen was er bhinen de muren van het aloude Deventer, die haar oog en oor voldoende kon bekoren om elkander te verlaten. Geen was er op de feesten die zij beiden bijwoonden, die een van haar ertoe kon doen besluiten om te scheiden Totdat op een goeden dag een ridder in Deventer zijn intrede deed een ridder fier en hoog te paard gezeten,een ridder, wien de faam reeds was vooruitgesneld. maar ochTog'alt«d'zeldzaam was, uit het Heilige Land' hij had behoord tot hen, die de kruisvaart hadden ondernomen om dit Heilige La"d ^n ongeloovigen te ontrukken. Hij had er moedig ge streden en vele vijanden in het zand doen bijten, z«n trékken waren gebruind door de Oostersche vnn- ziin blik was open en fier. De dag kwam, waarop de beide zusters den rid der zouden ontmoeten. Hij vond de eene veel schooner, veel levendiger dan de andere, maar zij heiden schonken hem reeds op het eerste oogen- blik haar genegenheid. De oudste wist het voor zich ?e houdaenf zy sprak niet over hare gevoelens maar de jongste zooveel te meer. Zij raakte metr uitge praat over het nobele, fiere voorkomen van den nieuwen gast, dien Deventer te herbergen had, zy bekende zonder terughouding haar liefde voor hem, niet bevroedend, niet veronderstellend hoezeer zij de oudere zuster daarmede kwetste. Maar des*be heerschte zich; het was alsof zij reeds toen begreep hoezeer zij die beheersching, ook voor haar jongere miHctp steeds meer waakte zij. Zij sprak met haar. zii erkende haar gevoel, dat haar verbood om aar te raden hem te volgen naar verre, verrevreemde landen. En de jongste zuster stemde toe Niet alleen, dat zij hem niet kon volgen; dat er iets in haar was, dt haar dit verbood! De ridder ging alleen en ongetroost. De jongste zuster bleef, niet alleen, maar ook ongetroost, ach ter. En er verliepen maanden en dagen en uren in de woning der beide zusters, die stiller leek dan zij ooit tevoren was geweest, zonder dat over den ridder werd gesproken. Maar zooveel temeer dacht meen aan heem, dacht althans de jongste met gelukzaligheid, de oudste met bange vreeze aan hem. Maar niets gebeurde er, geen enkel bericht kwam van hem over. Totdat op een avond, toen het reeds donker begon te worden en de jongste zich naar huis repte, eer biedig een wapenknecht haar in den weg trad. Hij kwam van zijn heer, die buiten de stad op haar wachtte; hij bracht een kostbaren edelsteen om aan den vinger te dragen, ongeacht of zij zou komen of niet. Hij had op deze wijze zijn vertrouwen in haar willen toonen, maar toornig wierp zij den steen van zich af. Zij wilde dien niet dragen, indien zij hem niet kon volgen, en zij kon hem niet volgen, omdat zij niet durfde, omdat zij voelde dat zij niet mocht. De wapenknecht ging heen. Maar den vol genden dag, omstreeks denzelfden tijd, dat de jong- ste zuster alleen thuis was, deed hij den klopper op de deur vallen, en hij zeide niet anders dan dat zijn heer wachtte gelijk gister. Weer liet de jongste hem gaan. Doch den volgenden dag kwam de wa penknecht weer en bracht zijn zelfde boodschap, en kreeg hetzelfde bescheid. Dat ging enkele dagen door; de strijd, dien de jongste zuster streed, alleen met en in zichzelve, werd steeds moeilijker. En op een middag, dat de wapenknecht vroeger kwam dan hij gewoon was te komen, terwijl de zon op dezen zomerschen dag nog heele blinkend scheen, volgde zij hem. Hij zag haar komen; hij nam haar in zijn armen, hij kuste en reed met haar henen. Met haar henen ver weg de wijde wereld in, die zij niet kende en die vol was van gevaren en avonturen. En niets, niets deed zij aan haar oudere zuster van zich hoo- ren In den aanvang niet, omdat het geluk haar geen tijd liet; daarna niet, omdat zij niet wilde bekennen al het leed, dat zij geleden had. Maar toen reeds jaren waren vergaan, en toen de beicie zusters van jonge vrouwen waren geworden tot vol wassenen, midden in het menschelijk leven, viel op een avond zwaar de klopper op de deur van het huis, dat de oudste nog steeds bewoonde. De dienst maagd, die ging zien, deinsde met schrik terug. Daar stond, neen daar lag half op den stoep haar vroegere jongste meesteres, die zich had voortge sleept hier henen. Moeilijk, dagenlang was haar reis geweest; den smaad, dien de ridder haar aandeed in eigen huis, had zij niet kunnen verdragen Dagenlang werd zij met zorg-opgepast, te bedde gelegd, van medicijnen en opwekkende middelen voorzien. Maar het mocht niet baten. Zonder dat zij had kunnen spreken van wat over haar gekomen was ging zij henen, naar het verre onbekende land, waarfan geen onzer terugkeert. Ging zij henen, en toch met den naam van hem, die haar liever was geweest dan allen en alles, op de lippen. De oudere zuster kleef alleen tot het einde van haar leven. Maar toen zjj dat einde voelde naderen liet zij den geestelijke tot zich komen, en zij stelde hem een groot bedrag ter hand, waarvan hij een kerke moest doen bouwen, een kerk met twee torens; een grooteren en een iets kleineren Niet, omdat zij zichzelve boven haar zuster wilde ver heffen maar omdat zij wilde doen zien hoe de iongere de zorgen, de waakzaamheeid van de oudere jongeie uc „„aWoomheiri nooit groot OP VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 TE BROEK OP LANGENDIJK. 1 Fr was een groote aanvoer van plantgoed. Voor het meerendeel beste partUaa weto gretig 4 IngiescomDe ienuw - koopers vonden. Het plantgoed werd bijkelijk i 135 Wm Copland 3 pCt. onzuiver 140 Kg. 4 m. - 0.. kocht, wat, gezien de vele koopers wel noodzakelijk 135 wul oop SaHnders 105 Kg. 3 manden -0. was. Voor allen die wilden koopen wes geen num 136 r arn^ 3Q0 Kg 1Q manden o. 139-140 Wm. Copland, z 7-9, 300 Kg. 10 m 141-143 Wm. Copland 350 Kg. 10 manüen 144-146 wm. Copland 210 Kg. 6 manden 148 Inglescombe Pink 48 Kg. 2 manden 95 Murillo 140 Kg. 96 Gretchen, boven plaat 20, 175 Kg. 0. 98 Wm. Copland 140 Kg. 4 manden -0.40 100-102 Prins van Oostenrijk 420 Kg. 12 m. - 0.82 109 Murillo 150 Kg. 5 manden «ao 100-111 Pride of Haarleem 256 Kg. 8 manden -0.32 112-114 Pride of Haarlem 379 Kg. 12 manden - 0.30 117-118 Prinses Elisabeth 300 ^g. 10 "?a"den 126-129 Bartigon ben 8 c.M. 500 Kg. 17 m. -0.28 130 Bartigon ben 8 c.M. 150 Kg. 5 manden - 0. 131 Wm. Pitt ben 6 c.M. 150 Kg 5 manden - 0.20 132 Le Notra ben. 6 c.M. 50 Kg. 2 manden 0.13 133-134 Inglescombe Yellow 280 Kg. 8 manden - 0.18 nu nog, ondanks zijn meer gevorderden leeftijd, onmiskenbare blijken geeft van onverminderde vitaliteit en werkzaamheid. Het moge Mr. Basket vergund zijn, nog vele jaren het hem verleende Rid derkruis als blijk van zijn verdiensten als Kanton rechter, te mogen dragen. De veiligheid der wandelaars in gevaar gebracht. Ongeveer 10 zaken waren bestemd op deze zitting, al waar Mr. de Groot fungeerde als waarnemend ambtenaar van het Openb. Ministerie en Mr. A. Prins Jr. het griffierschap waarnam, behandeld te worden, doch een zeer klein deel der opgeroepen verdachten had aan de invitatie gehoor gegeven. In de eerste plaats was niet verschenen de heer A. H., gedomicilieerd in de bekende Residentie van Bachus Schiedam, welke heer zich op Zondag 3 Augustus te Alkmaar bevond en aldaar als be stuurder van een luxe auto in den laten namiddag op den Kennemerstraatweg 'n wahdelaarster, Rijs wijk, die zich in gezelschap van haar gehuwden broeder bevond, als gevolg van zijn verminderde activiteit, had aangereden. Zulks met het minder aangename gevolg dat mej. Rijswijk, getroffen door bumper of treeplank van de niet voldoende uitwij kende auto tegen den motorkast viel en toen op straat werd geslingerd. Zij ontving een niet onbe langrijke hoofdwonde en werd nog gevaarlijk aan de kuit gekwetst, zoodat zij niet in staat was om haar weg te vervolgen en per auto moest worden weggevoerd. De automobilist, die aanvankelijk doorreed, keerde evenwel terug, toen de omvang van het ongeval tot hem was doorgedrongen en toonde alle mogelijke belangstelling. De schade pl.m. f75.— gulden was door zijn verzekering vergoed, doch mej. Rijswijk, die in betrekking is bij Dr. Wolff te Amsterdam, was nog altijd niet geheel genezen en werd nog steeds door Dr. Wolff medisch behandeld. Als getuigen waren gedagvaard de heer C. A. Rijswijk, broeder van den aangereden juffrouw en de heer van Tiel, 'n timmerman en qoggetuige van de aanrijding, welke heer welwillend assistentie had verleend bij het vervoer van de gewonde wande laarster. Mr de Groot, waarnemend ambtenaar, noemde het schandelijk dat een automobilist op een druk ken wandelweg zich zoo onoplettend had getoond, toen hij zag dat voorrijden gevaar bracht voor de wandelaars, die toch zeer zeker recht hebben op veiligheid. In verband met den ernst van het feit reciuireeerde Z.Ed, f 40.boete of 40 davert. De Kantonrechter liet echter de feiten, dat de verdachte zich niet onverschillig had getoond, de materieele schade vergoed en voorts niets ongun stigs van den automobilist bekend geraakt was, aan als verzachtende omstandigheid en veroordeelde hem bij verstek tot f 25.— boete subs. 25 dagen. Ze waren bezig wormen te verdrinken. In den avond van Maandag 21 Juli omstreeks 7 uur 30 constateerde brigadier de Koekkoek, ge stationeerd tee Limmen, dat een viertal personen aldaar zich onledig hielden met visschen in het vischwater van den heer Th. J. Derksen, waarvoor zij geen vergunning van den eigenaar hadden. Op de nadering van de martiale figuur des brigadiers wachtten de visschers het toebijten van eventueele geschubde pan candidaten niet af, maar kok£n het hazenpad, welke save qui peut, evenwel niet kon beletten dat de brigadier tegen het visschers- kwartet plichtmatig proces-verbaal opmaakte en bedoelde heeren heden ter verantwoording waren uitgenoodigd. Slechts een tweetal dezer hengel sport liefhebbers waren aanwezig en wel de 24- jarige Jan S. en zijn mede verdachte Nic. B. Door den heer S. werd met overtuiging beweerd, dat er niet was gevischt en hij slechts een stok, die gelijkenis toonde met een hengelstok, doch zonder tuig, bij zich had. Hij moest echter wel toe geven, dat hij was weggeloopen, wat nu juist niet pleitte voor een blanco geweten. De kantonrechter toond zich niet gesticht over de houding der ver dachten en beloofd, dat die hun niet voordeelig zou zijn. Daarop werden de zaken aangehouden tot 26 Sept., teneinde den brigadier als getuige te hoo- ren. mer beschikbaar. ™Qni.. Volgende week wordt weer veiling gehouden waar voor we weer op een flinke aanvoer kunnen reke nen. 7 Jacoba'van Beieren 6 op 138 Kg. 5 manden f 0.28 8 Inglescombe Yellow 48 Kg. 2 maanden -nin 13—16 Mad. Krelage 360 Kg. 12 manden 17 Diana 50 Kg. 2 manden 23 Pride of Haarlem 105 Kg. 4 manden 24 Artus, enkele wild, 126 Kg. 4 manden 25 Brillant Star 60 Kg. 2 manden 27 Clara Butt 155 Kg. 5 manden 28 Baron de la Tonnay 150 Kg. 5 manden 29 La Reine met wild 56 Kg. 2 maanden 30 Pride of Haarlem 120 Kg. 4 manden 31 Pride of Haarlem 120 Kg. 4 manden 32 Wm. Copland 115 Kg. 4 manden 34 Prosperity met wild 23 Kg. 1 mand 39-40 Murillo 308 Kg- H manden 41-42 Rose Grisdeelin 264 Kg. 8 manden 43 Murillo 188 Kg. 7 mandeen 44 Couleur Cardinal 140 Kg. 4 manden 45 Couleur Cardinal 140 Kg. 4 manden 46 Theeeroos 140 Kg. 4 manden 47-49 Theeroos 420 Kg. 12 manden 55 Wm. Pitt 140 Kg. 4 mandeen 56 Wm Pitt 140 Kg. 4 manden 62-65 Lilium Tenuifotium 200 stuks 66-69 Wm. Copland z. 6-IOV2 580 Kg. 17 m, 70 Wm. Copland z. 5-6 60 Kg._2 manden -0.10 -0.26 -0.34 -0.10 -0.13 -0.54 -0.23 -0.32 -0.14 -0.10 -0.11 -0.10 -0.11 -0.48 -0.36 -0.14 - 1.28 - 1.30 -0.70 -0.72 -0.66 -0.62 -2.— -0.56 -0.14 149 Wm. Copland 115 Kg. 4 manden 150 Artus 130 Kg. 5 manden 152 Clara Butt 6-8 180 Kg. 6 manden 1 Pride of Haarlem 4630 stuks 5 manden 2 Proserpine 1000 stuks 1 mand 3 Brillant Star 5000 stuks 5 manden 4 Brillant Star 4250 stuks 4 manden 5 Couleur Cardinal 2600 stuks 3 manden 6 Grand Due. 350 stuks l mand 7 Wm. Copland 4000 stuks 4 manden 8 Wm. Copland 6000 stuks 6 manden 0.62 -0.20 -0.52 -0.13 -0.12 -0.10 -0.15 f 1.40 -4.10 -2.50 -2.70 ALKMAAR. iu wm. i^opiauu a.manden -0.32 Baskert, die ook de pers steeds zeer weiwn.au Inbanden "0.48 bejegent, onze welgemeende gelukwensch aan te VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 12 September. Een welverdiend eer betoon. Bij den aanvang van dit verslag lijkt het ons gepast den edelachtb. heer Kantonrechter Mr. D. Baskert, die ook de pers steeds zeer welwillend Vertrouwd adres voor: Het betrof hier een overtreding van artikel 19 Motor- en Rijwielwet, gepleegd te Zuid- en Noord- Schermer omtrent 10.30 des avonds en welke over treding betrof het van een verblindende verlichting op een weg, de Dorpsstraat, gelegen binnen den bebouwden kom van het dorp, voor welk feit de heer Cornells Sm, Commissionair te Broek op Lan- gendijk, heden terecht stond. Verdachte erkende het ten laste gelegde, doch naar zijn meening was deze verlichting noodzake lijk voor eigen veiligheid daar gemeld dorp al zeer onvoldoende wordt verlicht, voorts vroeg de heer Sm., wie het proces-verbaal had opgemaakt, waarop bleek dat de verbalisant was de gemeente veld wachter Waterdrinker. Deze heer was door ver dachte echter niet opgemerkt. Hij was aangehouden door burgemeester Groot, die hem op de verlichting had gewezen en hem verzocht had de lichten te deempen. De burgemeester bevond zich niet in gezelschap van den gem. veldwachter, doch van een persoon door ondere inzittenden in den wagen van ver dachte als „De jongen van Krel". Verdachte betwij feld dus of de heer Waterdrinker persoonlijk het feit had geconstateerd. Teneinde zulks nader te onderzoeken werd de zaak aangehouden tot 26 Sept. en zullen burgemeester en veldwachter als getui gen gehoord worden. De Kermis was de Reddenden Engel. De 52-jarige heer, Cornelis R., particulier te Heiloo, die den laatsten tijd weer met vele ambte lijke oproepingen wordt lastig gevallen, verscheen heden keurig geschoren en van een gloednieuwe pet voorzien, ter terechtzitting ter zake van twee hem telaste gelegde overtredingen van artikel 453 Wet boek van Strafrecht, waarin wordt strafbaar ge steld het verkeeren in kennelijken staat van dron kenschap, gepleegd te Alkmaar op 24 en 25 Augustus. De heer R. was zoo vriendelijk onomwonden toe te geven dat hij op gezegde datums inderdaad een stevig glaasje bier had verschalkt, doch dat het jubelfeest van de Alkmaarsche kermis hem, die overeigens geen drinker was, zooals hij met benij denswaardig optimisme beweerde, in verleiding had gebracht. Overigens verklaarde de heer R., dat hij, naar zijn meening, in niet zoo vergevor derd stadium had verkeerd, dat hij niet behoorlijk thuis had kunnen komen, doch de politie had ver moedelijk omtrent dit'weerstandsvermogen een min der vrijzinnig standpunt ingenomen. De Kantonrechter wees den heer R. op de ern stige gevolgen die de wet bedreigd bij herhaald drankmisbruik en geloofde niet dat verdachte een opzending naar een rijkswerkinrichting zeer aange naam zou vinden, waarop de comparant repliceerde, dat zulks ook niet in het voordeel zou zijn van 2;ijn ouders, die de 80 jaar beiden reeds hadden over schreden en hem als kostwinner en verzorger niet konden missen. De ambtenaar, overwegende dat gedurende de Alkmaarsche kermis meerdere heeren de grenzen der matigheid hadden overschreden, wilde zulks als verzachtende omstandigheid doen gelden en vroeg veroordeeling tot 2 maal f 10 boete of 2 maal 10 dagen, waarop de Kantonrechter zijn welge meende waarschuwing herhalend, verdachte veroor deelde tot f6 en f8 boete, te vervangen door een gelijk aantal hechtenis dagen. De hittegolf, die de lichtstraal doofde. In den avond van 28 Aug. toen het warm was en lekker in de lucht, bracht langs den Kanaaldijk, gem. Bergen, de 23-jarigen landbouwer, Jan Pieter Gr uit Koedijk, per rijwiel zijn eveneens zich op dergelijke wijze voortbewegende uitverkoren zijner harte thuis. Door de tropische hitte, nog ver sterkt door emoties zijner jonge liefde, had de heer Gr zijn hoofddeksel op het stuur van zijn rijwiel gehangen en begrijpelijker wijze, waar zoo veel meer belangrijke dingen zijn aandacht vroegen, niet opgemerkt, dat zijn pet over de lichtgevende lantaarn was gezakt en aldus het lichteffecet volko men verijdelde. Een surveilleerend veldwachter evenwel werd het gemis van de helder witte licht straal, bij art. 59 vereischt, ter dege gewaar en maakte proces-verbaal op. De door verplaatsing van de pet naar de juiste bestemming werd het euvel dra verholpen, doch de overtreding was eenmaal begaan en werd oorzaak, dat de heer Gr. heden tot f 2 boete subs. 2 dagen werd veroordeeld. 72-79 Murillo 1200 Kg. 40 manden 80-81 Murillo 300 Kg. 10 manden 87 Wm. Copland 200 Kg. 6 manden 88 Wm. Copland 200 Kg. 6 manden 89-91 Wm. Copland 600 Kg. 18 mandeen 93 La Reina 200 Kg. 94 Clara Butt, boven plaat 20, 200 Kg. 0.49 - 0.32 -0.50 -0.48 -0.40 -0.20 bieden met de hem ten deel gevallen benoeming tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Een onderscheiding, zeer zeker wel verdiend, waar het geldt een magistraat die niet alleen met prijzenswaardige ambitie zijn altijd méér van zjjn werkkracht vragend ambt waar nam, doch ook Wie vergezeld den Burgemeesteer? Dit probleem in de volgende rechtszaak naar voren gebracht, zal hopelijk op 26 September tot oplossing worden gebracht. BRUTALE INBRAAK TE ROTTERDAM, In het kantoorpand ;Mercurius, aan de Boompejs no. 40 te Rotterdam, is weer eens een echt ouderwetsche „kraak" gepleegd, waarbij de inbrekers systematisch te werk zijn gegaan, Vijf kantoren hebben zij doorzocht, vier brandkasten geforceerd, tal van schrijfbureaux geopend, vele xkasten hebben doorzocht, maar waarbij zij zich met een bezit, die in waarde zeker ver beneden hun verwachtingen is gebleven, 'tevreden hebben •moeteen stellen. Onder inbrekers geldt een vangst van ongeveer f300, een fiets, eenige papieren en een verguld zilveren medaille, "benevens een paar sigaren, niet voor een honorarium dat evenredig is aan de vele moeite, welke men zich heeft ge troost en aan het risico, dat men heeft geloopen, aldus de „N. R;. Ot." Uit'het onderzoek is gebleken, dat de inbrekers zich Dinsdagavond, tegen den tijd, idat het kan toorpand zou worden gesloten, hebben verstopt in de kolenkast van een momenteel leegstaand kan toorlokaal, dat .gelijkvloers aan de voorzijde is gelegen. Toen het pand verder geheel was ver laten, zijn zij aan den slag gegaan. In de keuken, welke niet was afgesloten, vofiden zij een zakje met een groot aantal sleutels, waarmee zij de verschillende kantoorlokalen konden binnenko men. Hun onderzoekingstocht heeft zich door het geheele pand uitgestrekt. De politie stelt een grondig onderzoek in. MEESTAL IN EEN SCHIETTENT. Gisternacht is in een schiettent te Wassenaar die zich daar met het oog op de kermis bevond, ingebroken. Eten' bedrag van f500 wordt vermist. Van den dader geen spoor.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1