Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang -Uitgave: Firn» I, H. KEIZER. - I. H. KEIZtB. Benei Noordscharwoude. Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaal terrein Belastingontduiking HEI IHTERNMIONAAL UlBQlf ES TE ROME Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws De Jaarbeurs N ieuwstijdingen NO. 110 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 NIEUWE U\(iEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Belastingontduiken kost geld. Belastingontduiken geschiedt toch om finantiëel voordeel en hoe kan het dan geld kosten. De belastingontduiker weet wel beter. Inderdaad kost het in vele gevallen geld. De lezer oordeele zelf. A. had vóór 1926 een beste zaak. Hij achtte het niet noodig al zijn bezit en al zijn inkomen op te geven. Hoe minder belastingbetalen, hoe beter, was het wachtwoord. Sinds 1926 gaan de zaken minder goed. A. heeft een aardig inkomen buiten zijn zaak om en waarvoor zal hij zich zoo inspannen. A. werd steeds aangeslagen naar f 6.000 inkomen. Gedurende eenige jaren bedraagt zijn totaal inkomen (dus het inkomen, dat bekend is, vermeer derd met het onbekende inkomen) f5.000 in het geheel. Hij wordt nog steeds aangeslagen naar f6.000. Reclameeren durft hij niet. Dan moet hij zijn boekhouding overleggen. Misschien stuurt de Inspecteur hem wel een rijks accountant. Hij berust maar in den te hoogen aanslag en betaalt nu al een paar jaren ieder jaar f 100.be lasting te veel. Een ander voorbeeld. B. heeft een Hypotheek op zijn onroerende goe deren, groot f 10.000. Hij bezit f 20.000 aan effecten. Waarom lost hij zijn hypotheek niet af. Dat io toclT ue mcwi Ook de meest rendabele geldbelegging. Hij betaalt 5 pCt. hypotheekrente en ontvangt van zijn effecten gemiddeld 4 pCt. Met aflossing van de hypotheek ware dus per jaar f 200.— te besparen. Waarom lost B. dan niet af? Hij kan het niet! Want als hij de hypotheek aflost, zou de fiscus wellicht vragen waar de f 10.000 vandaan komen. Want de fiscus weet van het bestaan van de f20.000 effecten niets af. Wilt U nog een ander voorbeeld. C. is een voortvarend zakenman. Iemand, die vooruit gaat. Meer vooruitgaat, dan de buitenwacht vermoedt en de fiscus weet. Zoo door de loop der jaren heeft C. een aardig spaarpotje „achteruit". Aankoop van een nieuw pand in een drukker ge deelte van de stad, een pand, ingericht naar de eischen des tijds, is steeds het ideaal van C. ge weest Een' ideaal echter niet voor verwezenlijking vat baar. De benoodigde contanten zijn wel aanwezig. Maar ook C. kan niet. Ook aan C. zou de fiscus vragen uit welke mid delen hij de uitgaven had bestreden en waar het geld vandaan kwam. Mocht gij lezer U wellicht aan het euvel van belastingontduiken schuldig maken, doe dan een vrijwillige aangifte. Wanneer U een vrijwillige aangifte doet, betaalt U slechts na hetgeen U over de laatste drie belas tingjaren te weinig betaalde. Geen verhooging dus. Een strafvervolging wordt niet ingesteld. Mededeeling: Zooals bekend hebben de lezers het recht koste loos vragen te stellen. Brieven te richten aan de N.V. Accountantskan toor „Nationaal Bureau voor adviezen", onder direc tie van P. Siebesma en R. de Vries, Leeuwarden, Nieuwestad 83. Ook over artikelen in dit blad opgenomen, kan men vragen stellen. De grootst mogelijke geheimhouding wordt ge garandeerd. ;aia,iiuceiu. Postzegel voor antwoord insluiten. Het is dit jaar 25 jaar geleden, dat het Interna tionaal Landbouwinstituut te Rome is gesticht. De naaste aanleiding daartoe was dat er in die laren zoo goed als geen voorlichting bestond omtrent de prijsverloopen van de landbouwgewassen. De han delaren hadden een meer of minder goed georga- niseerden voorlichtingsdienst. Daardoor konden ze geweldig speculeeren ten koste van den verbouwer. Om daaraan een einde te maken ging in het begin van deze eeuw David Lubin, een handelaar, de oprichting van een goed georganiseerden interna tionalen landbouwvoorlichtingsdienst bepleiten. Hij vond vooral bij den Italiaanschen koning, Ema nuel III, een geopend oor. Deze riep in 1925 een internationale conferentie bijeen, welke tot resul taat had, dat er een conventie werd geteekend om tot oprichting van een Internationaal Instituut te geraken. Uit eigen middelen liet de Italiaansche koning een prachtig paleis bouwen, liggende in een wonder- schoone omgeving en toch onmiddellijk bij het cen trum van de stad Rome gelegen. In 1908 was het gebouw klaar en kon men met het werk beginnen. Het oorspronkelijke plan was dus het verwerken van statistisch materiaal. Dat is nog altijd een voornaam deel van het werk gebleven. Regelmatig zenden alle bij het instituut aangesloten regeerin gen rapporten omtrent den stand van het gewas en de oogstverwachtingen, de verschepingen van verschillende producten en meteriologische waarne mingen. Het verwerken van dit materiaal geschiedt door goed onderlegde ambtenaren. Landbouw-tech- nische ambtenaren zijn dit meestal niet, wat niet zeggen wil, dat die ook niet aan het instituut ver bonden zijn. Maar deze hebben meest een andere taak. Zij hebben uitgedacht verschillende systemen om de berichten en rapporten te ontvangen en ze zoo waardevol mogelijk te maken. Zoo hebben ze zeer nuttig werk verricht. Zoo is er dit jaar een internationaal landbouwtelling gehouden die een juist inzicht zal geven in de oppervlakte der ver schillende gewassen en in de oppervlakte bosch en woeste grond. In volgende jaren kan men daaraan voortreffelijk vergelijkend materiaal ontleenen. Men kan dan ook de schattingen nauwkeuriger verrich ten. Hoe het werk zich heeft uitgebreid blijkt ook nog wel hieruit, dat men begon met de gegevens van 7 gewassen te verzamelen, terwijl men dit thans doet voor 30. Van die statische gegevens verschijnt elke maand een bulletin in 3 talen uitgegeven, terwijl elke week per radio op Woensdagavond in het Fransch, Engelsch, Duitsch, Italiaansch en Spaansch vanuit Rome gegevens worden bekend gemaakt. Ook ver schijnt er een jaarboek, welke alle gegevens bevat van de daarbij betrokken landen, welke bij het Instituut zijn aangesloten. Het werk van de tech nische landbouwkundigen bestaat voornamelijk in de verzameling en publicatie van gegevens over technische onderwerpen, landhuishoudkundige stu dies, uitgave van een internationaal jaarboek over het Agrarisch recht, organisatie van en medewer king aan congressen, maandelijksche publicatie van gegevens van de mat£rialen__welke door verschillende ziekten ën plagen en het uitbreken daarvan Ook voor deze publicaties bestaan weer maandbladen. Tenslotte is aan het instituut een zeer uitgebreide bibliotheek verbonden (de grootste in Europa i waarin men nagenoeg alle boeken, welke op land- bouwgebiede zijn verschenen, in welke „aal ook, kan aantreeffen. Ze is in hoofdzaak bestemd voor het gewone werk van het Instituut. Het is zeker voor ons land een groote eer, dat aan het Instituut ook enkele Nederlanders een voor name plaats in het werk innemen. Welbekend is Dr. van Rijn, die de economische maatregelen, die genomen worden en die van belang zijn voor onze Nederlandsche landbouw. En van veel gewicht is zeker ook, dat het hoofd van de sectie van den tropischen landbouw nu al verscheidene jaren een Nederlander is, n.l. eerst de heer Koens en vanaf 1 Sept. j.l. de heer M. B. Smits, die voordien hoofd van de afdeeling landbouweconomie aan het Depar tement van landbouw te Buitenzorg was. ZUIDSCHARWOUDE. In de gisterenavond gehouden bestuursvergade ring is met 2 voor de 3 stemmen tot kassier van de Boerenleenbank II benoemd, de heer M. Vlug. MiSïA-O."' 1 NOORDSCHARWOUDE. Aanbesteding te Noordscharwoude. Openbare aanbesteding door de Nederlandsche Spoorwegen van het bouwen van een kantoor met goederenloods te Noordscharwoude Dorp. Ingekomen waren 23 inschrijvingsbiljetten a~ P. J. Blauw, Hoorn C. Hagenaars, Hoorn Wed. P. Dubbeld en zn„ Venlo W. J. Karsen, Alkmaar A. A. Pik, Wassenerhorn J. Jansonius, Zaandam P. Scheepsbouwer en W. Gildjqes Hensbr. en Br. op Langendijk P. Doorn, St. Maartensbrug J. Henselmans, N.Scharwoude C. Klinkert, Oudkarspel J. Faris, Nieuwe Niedorp C. Rutsen, Nieuwe Niedorp J. de Graaf, Moerbeek Fa. Gebr. v. Pelt, Helder C. Kloosterboer, Br. op Langendijk A. Boerema, Bussum D. R. de Jong, Egmond a. d. Hoef J. J. de Groot, Heiloo H. J. v. Kooten, Bussum Fa. Meijerink en Bruns, Amsterdam W. A. Renes, Utrecht P. Kreb, Alkmaar f 6329, - 7000.- - 7032.— - 7145.— - 7147.— - 7200.— - 7325.— - 7348.— - 7387.— - 7400.— - 7407.— - 7632.— - 7777.— - 7939.— OUDKARSPEL. De heer C. v. d. Abeele, Hoofd der School te Oud karspel slaagde Zaterdag 13 September 1.1. te 's-Gra- venhage voor het examen Schonschrljven M. O. SINT MAARTEN. Tot secretaris-penningmeester der Banne St- Maarten, vacature W. L. Correljé, is benoemd, den heer J. v. d. Ham alhier. SINT MAARTEN. In de Zaterdag gehouden vergadering der Banne St.-Maarten is besloten den grintweg, vanaf Dirks- horn tot St.-Maarten geheel van teerslakken en teerdek te voorzien. OUDORP. Op een drietal plaatsen ingebroken. In het anders zoo rustige Oudorp heerschte Maandagmorgen een ongewone zenuwachtigheid en gejaagdheid. Reden hiervan was, dat in den afgë- loopen nacht op een drietal plaatsen, n.l. bij de heeren Klaas Butter, Arie Konijn, v. d. Laarschot, was ingebroken, waarbij veel goud en juweelen was ontvreemd. We hebben ons ter plaatse vervoegd en vernamen ongeveer het volgende. De heer Butter, die reeds vroeg naar Leiden moest, ontdekte bij zijn opstaan, dat in de huiskamer de grootste wanorde heerschte. Alle kasten waren leeg gehaald, terwijl zeer vele kostbaarheden waren ont vreemd. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, die da delijk op onderzoek uitging, doch geen enkel spoor mocht ontdekken. Inmiddels waren meerdere personen in de buurt, die op dezen ongewonen tijd zooveel leven hoorden, wakker geworde, waarbij de heer Arie Konijn tot de ontdekking kwam, dat in zijn huis eveneens alle kasten waren leeggehaald. Al spoedig bleek, dat de^.daders ook hier enud en iuweelen hadden ge- waren verborgen, onder een jurk op tafel staan, uit deze doos was alleen een goud oorijzer verdwenen. De dieven hadden zeker niet bemerkt, dat onder in de doos zich nog meer kostbarheden bevonden. Bij den heer v. d. Laarschot werd uit een kast een gouden horloge vermist, terwijl twee zilveren hor loges en een rijksdaalder, onaangeroerd waren ge bleven. In totaal wordt het volgende vermist: Een gouden oorijzer, twee gouden heerenhorloges, een zwaar gouden halsketting pl.m. 35 tot 40 c.M., twee stervormige juweelen oorbellen, een gouden damesring met rond steentje, 'n zilveren en 'n gouden kruisje belegd met juweelen, een langwer pige zilveren broche met juweelen, een gebrandzil- veren dameshorloge, een armband, een smalle gou den armband van plaatjes met juweelen een geel houten kistje en pl.m. 18 gulden, een wit linnen zakje met pl.m. 5 gulden en een bedrag van f4.50 aan centen. De daders zijn binnengekomen door openschuiving van een raam. De politie stelt een onderzoek in. (N. Dbld.). ALKMAARSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool biedt, zooals ieder jaar, gelegenheid aan meisjes om in de komende avonden haar kennis op velerlei gebied te verrijken en haar vrijen tijd nuttig en aangenaam te gebruiken. Juist de langere avonden doen ons zoeken naar bezigheid; we gaan bij onszelf na, hoe de tijd het beste besteed kan worden; in welke richting, pas send bij onzen aanleg, we ons het meest nuttig kun nen maken voor onze omgeving of voor de maat schappij, en welke studie of bezigheid we daarvoor zullen aanpakken. Of, we ontdekken, dat we nog op verschillend ge bied aan kennis of handigheid te kort schieten om nuttig te kunnen zijn en wat kunnen we beter doen, dan er voor zorgen, dat die kennis wordt aange vuld? De cursussen aan de Huishoud- en Industrie school bieden daarvoor ruimschoots gelegenheid; op het gebied van naaien, knippen, verstellen, koken enz. kunnen meisjes, ouder dan 12 jaar, haar ken nis aanvullen en tijdens de winteravonden haar tijd nuttig en aangenaam gebruiken. Wacht niet te lang: 20 Sept. is de aangifte gesloten. SINT PANCRAS. Zaterdagnamiddag had bij den spooroverweg St. Pancras (gem. Koedijk) een vreeseleijk auto ongeval plaats, Het vijfjarig dochtertje van den heer A. Z. werd door een zware vrachtauto over reden en op slag gedood. Naar bij onderzoek is gebleken treft de bestuur der hier absoluut geen schuld. Volgens ooggetuigen heeft het ongeluk zich als volgt toegedragen. De heer J. W. reed met zijn zware Chevrolet- vrachtauto uit de richting Alkmaar in kalme gang. Bij de woning van den heer Z. sprong plotseling het meisje achter den heg vandaan en liep hard den weg dwars over willende steken. Het kind zag Iaa,^hlJnl^k ln^haa5 spel verdiePt. den auto niet! en liep recht onder de zware wielen, die over het kleine slachtoffer heengingen, omdat het onmoge lijk was den zwaren wagen zoo vlug te doen stoppen Het gebeurde in een minimum van tijd en hoewel de bestuurder nog trachtte uit te wijken, mocht dit ook niet gelukken, daar het kind recht op de wie len toeliep. Het kleine slachtoffer is blijkbaar op slag gedood en werd hevig verminkt opgenomen De bestuurder stopte onmiddelijk na het ongeluk en was, zooals te begrijpen i,s zeer onder den indruk van het ongeluk. Omwonenden verleenden hulp om het kleine slachtoffer op te nemen, en naar de ouderlijke woning te brengen. De algemeene verslagenheid en deelneming met den vreeselijken slag, die de ouders getroffen heeft is groot. De vorige week is te Utrecht de drie-en-twintigste Jaarbeurs geopend. Ofschoon ons land in vele op zichten een crisis doormaakt, mag de Jaarbeurs zich toch in belangrijke deelname verheugen In een persbijeenkomst, welke daags voor de opening gehouden werd heeft de heer Graadt van Roggen een rede uitgesproken, waarin hij er o.m. op wees, dat de heerschende depressie alleen kan worden opgeheven door aanpakken. En door de huidige Jaarbeurs wordt bewezen, dat dit door velen wordt ingezien. De beide gebouwen op het Vreeburg zijn weer geheel gevuld en geconstateerd mag worden, dat deze Jaarbeurs voller is dan de vorige en dat zij wat de ingenomen ruimte betreft, de voorjaars- beurs nadert. Er zijn in totaal 1012 inzenders. Naar gemeld wordt heeft men geen reden gevonden den beurstijd in te krimpen. De heer Graadt van Rog gen zeide in bovenbedoelde rede ook een en ander met betrekking tot den Duitschen boycot en her innerde er aan dat het Jaarbeursbestuur niet van inwilliging van het verzoek heeft kunnen denken BUjtsche inzendingen te weren. De Jaarbeurs is en dens de Jaarbeurs, bestaande in net nouaen van tx.i lichtweek. Ongetwijfeld zal ook de lichtweek, mede in verband met de Jaarbeurs, vele bezoekers trek ken. Als gewoonlijk zijn er op den Jaarbeurs ver scheidene nieuwigheden, niet het minst op het ge bied van electriciteit en radio. Onder meer is op de huidige Jaarbeurs te zien de zoogenaamde Philo- graaf, van Philips. Dit is een heel merkwaardig toestel, hoogst practisch in het gebruik. Iemand spreekt voor een microfoon, het toestel brengt het geluid over op een blikken plaatje en dit laatste is onmiddellijk gereed om op elke willekeurige gra- mofoon gelegd te reproduceerenHet mooiste van het geval is wellicht, dat het plaatje, waarop het geluid is opgenomen, weinig plaats inneemt, heel gemakkelijk verzonden kan worden en het aldus mogelijk zal zijn zijn geheimen of iets anders aan een dergelijk plaatje toe te vertrouwen, het plaatje te verzenden naar Oost of West, waar het bij aan komst op een gramofoon geplaatst de stem van den spreker voor de microfoon weer doet hooren. Wie weet welke rijke perspectieven er in zitten in het gebruik van zoo'n plaatje. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Ons dunkt een toestel als de Philograaf moet aftrek vinden: in plaats van een brief zendt men voortaan een philigram! DIEFSTAL IN HET GROOT. Negen arrestanten. De Haarlemsche en de Amsterdamsche politie hebben aangehouden zeven loopers en twee chauf feurs, allen wonende te Amsterdam, verdacht van diefstal ten nadeele van de firma Vroom en Drees- man te Haarlem. Zij waren daar werkzaam bij den bouw van het nieuwe gebouw en hebben bekend, gedurende ongeveer een half jaar diefstallen te hebben gepleegd. Een aantal goederen ter waarde van f200.— is in beslag genomen. BOERENKNECHT DOOR ZIJN EIGEN WAPEN GEDOOD. Op tragische wijze heeft de 25-jarige boeren knecht, A. Ferwerda, die bij een veehouder te Vries, in het Stienser Oudland, bij het dorp Britsum, in dienstbetrekking was, den dood gevonden, zoo wordt aan de „Tel." gemeld. F. had na afloop van zijn dagtaak den boer te kennen gegeven, dat hij zou trachten een eend te schieten. Deze lachte hem uit, daar F. van plan was met een revolver, die hij clandestien onder zich hield, op de eendenjacht te gaan. Niettemin vertrok de jongeman en uur later vond een zoontje van den veehouder den knecht dood1 op het erf liggen. Naast hem lag een doode eendvogel en even verder zijn rijwiel en de be wuste revolver. Niemand in den omtrek heeft ge zien hoe het noodlottig ongeval zich heeft toegedra gen. Het lijdt echter geen twijfel of F. heeft door een ongeluk den dood gevonden. Wellicht is F. per rijwiel thuisgekomen met de geladen revolver In de hand; bij het afstappen is het wapen toen vermoe delijk afgegaan. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De politie heeft de zaak in on derzoek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1