Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 112 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 193G B9e Jaargang Stemmen uit de a a Kaasresidentie Gemeenteraad Noordscharwoude Gemeenteraad Zuidscharwoude Speciaal Corsatten - Mapzijn goedpassende De Troonrede. met poets uur van 40 ken bij een tiet dichtst- iij een week r voor drie dus niets teriaal aan ioopen. Hij aats en liet >ren vleugel leperijen. isvrouw van raat 43 en woonachtig, irrechtelijke i, als daar dat door ist van den bus was be emd waren rger aan en estemd was. lire oorzaak en bank te i Heyerman loopjongen een pakje ren banket- verduisterde m bonbons, riftelijk ge it getuigen- chte er toe >ch zijn po- een ander tar met één ling schijnt Verzwarend .ringen van gearriveerd, loopjongen ij uitstapte, chauffeur :hte in ge- wezig door te hebben eerde pakje vezen, bleef» [zakelijk de Makelaar, het bewijs in. De offi- »t gebeurde ireerde, het htende, te- tenis. rijs op dat lsnog werd e instructie olitieonder- er een en rechtbank e behande- ag 28 Octo- weer her- echt. e 62-jarige Texel, Jan plegen van rige meisje, i 1929. inkeveld als t door het willen wer- ïuireerde 8 n en nader .d de kerri- refereerde idering van ate te zien. rafiekunst. •ianus Sch., em, zonder Roermond, ilijke Mare- q wat men Deze ver- ig gemaakt onderschei- •aaf en bij ïllingen die ;r bij Cor- laatst van :hte, welke lende foto's er, waarop ior ze reeds lortret van heer Sch. ist voorne had reeds eersti den 1 in Berlijn, 'angen geld onderhoud, zins anders hem werd n handels- ej. Trijntje P. Vlaming, f3 op een aide f2.50 2 speld, die a den heer n dergelijk hangertje, feitzei van :ering voor chikte over ijk vermo- geschrifte eerlijkheid bezwarende ïgenisstraf. er maakte t de data toeken wa- ,n meening ad moeten dene feiten band hier- a van een ng te hou- te willen aan lager vaardelijke of ernstige ;enis komt eiligd zijn. r hij voor- ht op zijn van eenige NIEUWE LANGERIJKER (III RAVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden 1.15. Firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 't Is niet altijd drek, die stinckt T Is niet altijd goud wat blinckt. Hier! Rens. Kaasresidentie, Holland. i'Waarde N. L. O. Lezers! He kaasresidentieele toonaangevende dagbla den met smaak en kennis geredigeerd, bevatten dezer dagen hooggestemde en geestdriftige hoofd artikelen over een onderwerp dat voor de Kj. ville de firomage 40 plus en volvet van zeer groot belang wordt geacht en wel over de nieu we Tribune in het gemeentelijk sportpark, ',n modelinrichting die het weinig beduidende som metje van f 60.000 pop van de gemeente-financiën zal vergen, 'n bagatel, dat in verhouding met het prachtwerk dat wordt opgeleverd, de moeite niet waard is genoemd te borden. Het schijnt dat deze wonderschoone sporttri- bune, diej is vervaardigd van eerste klas materiaal en onder de niet genoeg te waardeeren auspiciën, van den ontwerper van het stadion der Olympi sche spelen; en men vraagt zich verbaasd af, yhoe men dit alles voor zulk een onbeteekenemd sommetje heeft kunnen klaarspelen, als een voor beeld van architectonische genialiteit moet wor den beschouwd. Tenminste als men onze 'Kaas- burgsche journalisten moet. gelooven, is deze mi rakeltribune zoo goed als volmaakt, uitgezon derd eenige kleine onvolmaaktheden, die natuur lijk als droevig gevolg van de vloek der zonde - van Adam, alle aardsche producten aankleven. Wat 'er aan deze sporttempel ontbreekt wordt dan ook niet noemenswaardig beschouwd, maar juist 'die weinig beduidende gebreken acht on- dergeteekende als een uitgedroogden en voor kou vatten zeer gevoeligen zestiger van 'groote be- teekenis voor de arme slachtoffers, die met bij betaling van grof geld aan de voortreffelijke constructie van deze sporttribune van 60.000 blanke guldensstukken worden overgeleverd. Het uitzicht is voortreffelijk prachtig onvergelijkelijk! Wel zeker, dat zou er ook nog' bij moeten komen, 'nSporttribune van dikke hal ve ton en 'n entreeprijs van 'n achterwiel of 3 gulden, vanwaar men van het gebeuren op het sportterrein niet zou kunnen waarnemenBe lachelijk, mét uw permissie, Heeren De overkapping is magnifiek en de indeeling hoogst practisch en 'n toonbeeld van efficiency Maar daar komt het addertje onder het gras <en de aap uit de "mouw te voorschijn, en yme't uw welnemen zullen we die menagerie eens even te voorschijn halen en nader bezichtigen! Het blijkt in de praktijk dat deze beroemde sporttribune, die voorbestemd is Kaasburg's roem ook op dit gebied te verkondigen aan de achter zijde niet is afgesloten en 'n Zuidwesten of Noordoostenwind die onder 'ie hooge, aflle zonne schijn en natuurwarmte zorgvuldig afsluitende overkapping doorblaast, 'de bezoekers noodzaakt tot het opzetten van jaskragen, als preventieve maatregel tegen een te vatten koude. Is de wind bovendien ,en deze verschijnselen zijn in ons wonderlijk weerwispelturig Noord- Holland boven het IJ voorzeker niet zeldzaam, vergezeld van regen dan beloopen de gelukkige inzittenden bovendien veel kans óp een nat pak en hoort men een taaltje bezigen, dat weinig gelijkenis vertoont met de enthousiaste lofzan gen, dezer dagen door onze leiding gevende dag bladredacteur met zeldzame harmonie, une sono aangeheven. Bovendie nmoet ik er tot mijn diep diep leedwezenn nog bij voegen, dat ook de zit plaatsen hoogst primitief met gebrek aan alles, wat maar eenigermate eonfortabel kan worden genoemd, zijn samengesteld. Men zit daar op 'n paar latjes als opgezette konijnen, zoodat de van een hu nzitvlak beschermende vetlaag versto ken toeschouwers aan hun derrière nog uren lang op pijnlijke wijze zullen navoelen de zege ningen van deze niet genoeg te prijzen sport tribune. Men wil nu trachten de tochtgevaren te onder vangen door het aanbrengen van 'n soort rollui ken, maar ik ben zoo brutaal mij zelf ai! te vra- ge nof'i dergelijk onbeholpe ngeprüts, alleen te verwachten als men een dergelijke inrichting tweede hands en voor 'n spotprijsje had over genomen, nu te pas komt bij een bouwwerk tegen een prijs, waarvoor men een pracht villa met ga rage en groote voor- en achtertuin zo uhebben knnen bemachtigen Er is indertijd heel wat be doen geweest over de zestigduizend pop, die idoor het Hoogheem raadschap werd uitgegeven voor een passend woonhuis, maar nu moet ik toch zeggen, wan neer ik in dit vorstelijk en zeldzaam goed onder houden en gerespecteerd milieu met een opge wekt en blijmoedig hart mijn Hoog Heemraads- lasien voldoe, dat ik deze kapitale som beter besteed acht dan van een zonder eenig comfort ingerichte sporttribune, die den bezoeker, welke met grotf geld het voorrecht heeft verworven, daar 'n paar uur in tocht en soms zelfs regen te mogen doorbrengen, de kans biedt als aangenaam souvenir een longontsteking of chronische bron chitis op te loopen. Ik heb gezegd. —(Ik dank u. RENS O. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdagavond 8 uur ten Raadhuize. Voorzitter Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. Het eenlgste punt op de agenda vermeldDe reke ningen over 1929. Een commissie bestaande uit de heeren Kooy, Kwadijk en Schrijver heeft de verschillende reke ningen nagezien. De Gemeenterekening bedraagt wat den gewonen dienst betreft als ontvangsten f 117.709.72'/». Alzoo een batig saldo van f22.712.60. De Kapitaaldienst vermeld als ontvangsten f3176.11 aan uitgaven f 30751.70»/». Alzoo een nadee- üg saldo van f 27575.69'/». Het Burgerlijk Armbestuur als ontvangsten f2518,46 aan uitgaven f3163,94. Alzoo een nadeelig saldo van f 645.48. De Gemeente Lichtbedrijven; het gasbedrijf, in ontvangsten en uitgaven f 113.134,81 de winst be draagt f764.54'/». Het electriciteitsbedrijf in ont vangsten en uitgaven f79788.— de winst bedraagt f 8097.54'/.,. Door den heer Kooy, als rapporteur, wordt een bemerking gemaakt op de rekening der Lichtbedrij ven wat het Electriciteitsbedrijf betreft. Spr. zag gaarne dat de f30.000 a deposito geplaatst direct afgelost werden. De voorzitter antwoordt dat deze post door meer dere afschrijvingen is ontstaan. In verband met de kabileering is het beter deze post te handhaven. De heer Kooy vraagt dit in de commissie ter Hierna worden de notulen der vorige vergadering, die ter visie hebben gelegen, onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd goedgekeurd en Vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat de agenda slechts 1 punt van behandeling vermeldt en wel de voor- loopige vaststelling der diverse rekeningen. 1 Deze zijn nagezien door een commissie bestaaode uit de heeren Groen, Zeeman en Dijkhuizen. De heer Groen deelt als rapporteur dezer com missie mede, dat de rekening van het Gasbedrijf accoord is bevonden en adviseert tot goedkeuring. De rekening sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 113.134.81, waarin verwerkt is een winst van f764.54'/2. Evenzoo wordt geadviseerd tot goedkeuring van de rekening van het Electrisch bedrijf, welke sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f79788.met een winstcijfer van f8091.54'/». Aldus wordt besloten. Wat betreft de rekening van het Burgerlijk Arm bestuur deelt de rapporteur mede, dat deze is toege licht door den heer de Boer. De ontvangsten hebben bedragen f 2783.19'/», de uitgaven daarentegen f 1881.35, alzoo een batig saldo van f901.84'/». Hierbij dient te worden opgemerkt dat in de be grooting was verwerkt een batig saldo van f739.70. Conform het voorstel wordt aldus besloten. Voorts deelt de heer Groen mede, dat de com- misie omtrent de Gemeenterekening geen bemerkin gen heeft, doch niet weet, of zij zich verheugen of betreueren moet wat betreft het voordeelig saldo, waarover in de vorige vergadering meerdere malen is gesproken. Wat betreft de gewone dienst hebben de ontvang sten bedragen f 79434,45, de uitgaven f 58377,94. Alzoo een batig saldo van f 21056.51. De kapitaal- dienst sluit in ontvangsten en uitgaven op een be drag van f 1333.33. Geadviseerd wordt tot goedkeuring. Aldus wordt besloten. De voorzitter dankt de commissie voor hare ver richting en den rapporteur voor zijn mededeelingen. Z.Ed. stelt voor deze commissie terzijner tijd te benoemen voor het nazien der gemeentebegrooting, welke binnenkort zal worden aangeboden. Rondvraag. De heer Zeeman deelt mede, dat na ernstige over weging en rijp overleg is besloten de installatie van de hoogtezon ten dienste der T. B. C.-patiënten aan te brengen boven de badkuip in het badhuis. De ruimte hiervoor benoodigd af te nemen van de loka liteit voor het vakonderwijs, zou dit onderwijs, dat zoo nuttig is, in het gedrang brengen. Spreker hoopt dat de goede bedoeling van het bestuur zal worden begrepen en hoopt spreker dat terzijnertijd op flinke steun van deze en andere gemeenten mag worden gerekend. De voorzitter dankt den heer Zeeman voor deze mededeelingen en uit den wensch, dat de plaats, die thans is uitgezocht spoedig door een betere en geschiktere plaats zal mogen worden vervangen. De heer Groen merkt op, dat in de vorige vergade ring is besloten, over te gaan totuitbreiding van het kerkhof. Ofschoon de kosten hiervoor beraamd zijn op f 1800, stelt spr. de vraag, uit welke middelen deze zullen worden bestreden, daar hieromtrent geen beslissing is genomen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich hier over niet hebben uitgesproken, doch is het onwaar schijnlijk dat, gezien de finantieëele toestand der gemeente, deze uit de gewone middelen zullen wor den betaald. Hieromtrent zullen B. en W. ter gelegenertijd met een voorstel komen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. sprake te brengen. Door den voorzitter wordt dit toegezegd, en zal dit bij de rekening 1930 onder de oogen kunnen worden gezien. De voorzitter zegt dat, gezien het saldo der Ge meenterekening, geen reden tot ongerustheid be staat. De gelden voor de bouw van het Raadhuis zijn tot heden toe nog uit de gewone middelen betaalt, zoodat nog geen geldleening behoeft te worden aan gegaan. Hierna wordt tot stemming overgegaan om de re kening goed te keuren wat met algemeene stemmen geschiedt, behalve de beide Wethouders, welke ver plicht zijn zich van stemming te onthouden. De voorzitter zegt een woord van Mank tot de Commissie. Voor het nazien der aanstaande begrooting wordt een commissie benoemd uit de heeren de Geus, Kwadijk en Zut. De rondvraag levert niets op waarna tot sluiting wordt overgegaan. Donderdagavond, 8 uur, vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten radhuize onder voor zitterschap van den Edelachtba'ren heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Secretaris de heer J. Th. Kunnen. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat tot zijn leedwezen wethouder Kroon, door een ernstige ongesteldheid verhinderd is aanwezig te zijn. Z.Ed. uit den wensch, dat er in deze ziekte spoedig een gunstige wending moge komen. Mient 17 Hikmaat Tel. 526 Vertrouwd adres voor: Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Zwaar pessimistische geluiden Het oordeel der verschillende bladen, men noemt dit „Persstemmen", over den inhoud der Troonrede, belet mij niet de zon te zien, die den komenden dag opluistert met haar glans en ver warmt met' haar gloed. He groote zaal van „Crai- cordia" zie ik nog omgetooverd in een bloeienden lusthof. De donkere achtergrond, die de poli tieke sfeer teekent is niet in staat mij to verblin den, noch mijn stemming te bederven. De zware pessimistische geluiden, die de Troonrede doet hooren, gaan mij op het oogenblik niets aan. Ik wil alleen om mij heen zien wat er bloeit, ook in figuurlijken zin. Ik wil mij nu eens niet bezig houden met eene opsomming van de onrustwek kende en sensationeele opschriften boven arti kelen en berichten in de bladen. Ik wil zien wat er groeit en bloeit. En er ontkiemt gelukkig! nog in veler harten een drang naar hel( goede, alsof men zich wil losmaken van de gedachte el kander te bestrijden en te bekampen. Juist nu, waar deze maand is de „bloemenmaand", zoo rijk aan schitterende kleureffecten en verrassen de nuances! Het is een overweldigende dahlia-praeht. De bloemen zijn er in zoo groo'te verscheidenheid van vorm en kleur, dat er van eentonigheid geen spra ke is. Groepen van reusachtige bloemen, over- heerschen de kleinere soorten, die beseheiden op bloeien tusschen haar soortgenooten, maar waar van men de fijnheid nog meer bewondert. Vorm en kleur van de groote bloemen, recht op den stengel door den wind bewogen, dwingen eerbied en bewondering af. Zpo zagen wij deze kinderen Mora's in de tuinen en op de tentoonstelling1. Spreek mij nu niet van zware joessimistischa geluiden. Hoeveel bloemendagen worden er niet gehouden._om de zwakken te steunen, "de lijdendien te helpen. Er komen dagen, dat men geen wande laar kan passeeren zonder het liefdadigheids- bloempje op de borst. Tot heil van zieken en herstellenden in verpleeg-inrichtingen en sana toria. „Dë sterken voor de zwakken", de ge zonden voor de zieken, de hoorenden voor de doofstommen, de. zienden voor 'die blinden! Dan getuigt het bescheiden bloempje van de liefdadigheidszin, medege voel en offervaardigheid. Het vertolkt men- schenliefde, medegevoel en barmhartigheid. De gezonde, frissche, lieftallige jeugd stelde zich in dienst 'der liefdadigheid, die ontsproot in de 'harten dergenen, bij het zien van zooveel leed en lijden. Met de zon in het hart;'blikke (men even in het droevige levenslot van zoo vele mis- deelden. De „bloemendag" bracht eenige steun en verlichting. Siert de roos zich zelve, zij siert ■meteen de gaarde. Dan bloeien zij als symbool van hulp en bijstand, die de lijdende menschheid niet kan missen. Geen sombere klanken nu in de maand van de bloeiende dahlia en chrysanten. „Uit de nevelen zal de dag eenmaal zeker rijzen". Wij denken nu niet aan den grooten bestaans- strijd, aan de heerschende depressie, die de we reld beheerscht en neerdrukt. Wij zien bloemen en zonneschijn en bereiden1 ons voor te doen wat de hand vindt om) te doen in den kring waarin wij leven. Die bloemen openen ons hart voor goede in drukken en verplichten ons tot goede daden. De sombere klanken worden tot een sympho nic, waarijn de dissonant zich oplost tot eene schoone harmonie en de zware pessimistische ge luiden zich opheffen! Aanbieding van liet Adres van Antwoord der Eerste Kamer. Die Koningin heeft gisteravond 6 uur in het paleis Huis 'ten Bosch de commissie uit de Eer ste Kamer ontvangen, welke haar het Adres van Antwoord op de Troonrede kwam aanbieden. Dë commissie, aan wier hoofd zich had gesteld de voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van iSteenwijk, bestond uit de heeren Briët, Van Citters, De Gyselaar, Steger en Hen- drix, die, evenals de president, allen ambtsge waad droegen. Eooals ceremonieel voorgeschreven is, wanneer de voorzitter van de Eerste Kamer het hoofd aid op a.s.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1