Hike Breijer's ^Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Gemeenteraad Sint Pancras Speciaal Corsetten - Magazijn „De Noordermarktbond" No. 115 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NI. 52. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1930 LANGEDIJKER COIIKAUT maanden /Lis. -|j iUitgavflfirma j. H. KHZER. P.edacteyr J. H. KEIZER. Bureel Noerdscharwoude. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG] en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Vrijdagmiddag, 3 uur, vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten Raadhuize onder voorzitterschap van den E.A. heer J. Kroonenburg, burgemeester tevens secretaris. Aanwezig allen. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering na voorlezing ongewijzigd worden goed gekeurd en vastgesteld. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer J. Slijker. Ingekomen stukken. a. Jaarverslag over 1929 van de werkzaamheden der commissie voor malariabestrijding in Noord- Holland. b. Proces-verbaal van kasopname bij den Ge meente-ontvanger op 23 Sept..j.l. Overeenkomstig de boeken was in kas f 2513.905. Deze stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Verzoek eervol ontslag H. N. Kaptein als onder wijzer aan de O. L. School. Voorgesteld wordt dit ontslag eervol te verleenen tegen 1 November a.s. Aldus wordt besloten. Benoeming Hoofd O. L. School. Voordracht: 1. P. de Ruyter te Ursem. 2. J. M. Kroeske te Leerdam. 3. M. Kriek te Eenigenburg. De Voorzitter deelt mede, dat deze benoeming zal plaats hebben wegens verleend eervol ontslag aan den heer J. Sinjewel. Tevens deelt Z.E.A. mede dat bovenstaande voordracht is samengesteld in overleg met den Inspecteur van het Openbaar Lager Onderwijs. Ter nadere bespreking dezer voordracht gaat de Raad in comité-zitting. Na heropening der openbare zitting wordt tot stemming overgegaan en wordt de heer P. de Ruyter met 5 stemmen gekozen. Twee stemmen werden uitgebracht op den heer Kriek. De Voorzitter hoopt dat een goede keuze voor de toekomst is gedaan. Voorloopige vaststelling Gemeentebegrooting 1931. De Voorzitter deelt mede dat de begrooting door de leden is nagezien en welke door spr. is toege licht. Daar geen der leden eene artikelsgewijze behan deling wenscht, wordt de gelegenheid gegeven enkele posten ter sprake te brengen. De heer Lek vindt dat de begrooting er zeer gun stig uitziet. De inkomsten zijn krap en de uitgaven nogal ruim genomen, wat zeker ten goede komt aan den goeden gang van zaken, waarbij spreker tevens op het oog heeft de Rijksuitkeering. Spreker heeft echter met leedwezen gezien dat de post ad f 200.— voor den ambtenaar verhoogd is met f 50.Gezien echter de verhooging van het salaris van burgemeester en secretaris acht spreker zich niet gerechtigd de verhoogde post goed te keu ren. Door Wethouder van Kampen is destijds geadvi seerd de ambtenaar eene aanstelling met j aarlij k- sche verhoogingen te geven met het oog op pensioen, waartoe het echter niet gekomen is. Spr. zou het beter achten, dat de burgemeester, die het werk wel af zou kunnen, het meerdere salaris uit eigen zak zou geven. Tevens heeft spreker aangeteekend het sportter rein, doch zal dit wel in orde komen. Met de post voor de O. L. School groot f300.— zal niet toegekomen worden, doch spreker meent dat de banken te somber geschilderd zijn, hetgeen door de onderwijzeres is beaamd. Spreker is van meening dat aan weth. v. Kampen te veel de vrije hand hierin wordt gegeven. Het bedrag van f 500.— voor werkverschcaffing is, volgens spr., niet te hoog en als het even te nijpend wordt, zal deze te kort zijn. Dat de post groot f 360.— voor eene verpleegsteer op de begrooting voorkomt acht spr. eensdeels aan genaam, anderdeels ook weer niet. Deze post zal wel met algemeene stemmen zijn goedgekeurd, doch heeft Koedijk zich echter teruggetrokken. Spr. be treurt het, dat de menschen, die nu in tentjes liggen, de hulp van een verpleegster zullen moeten ont beren. Spr. vraagt of het de bedoeling van B. en W. is, dat aan het bestuur van het Witte Kruis wordt bericht, dat over het bedrag kan worden beschikt? Tenslotte verheugt spr. er zich over, dat de post onvoorziene uitgaven f3200.— bedraagt, daar hij de toekomst niet licht inziet. De heer Snel vraagt of de voorzitter zich reeds in verbinding heeft gesteld met Koedijk betreffende de Rijkspolitie. De Voorzitter antwoord hiertoe nog niet in de gelegenheid te zijn geweest. Wat betreft de opmerkingen van den heer Lek, deelt Z.E.A. mede dat de verhooging voor den ambtenaar meerdere malen onder de oogen is ge zien. Door den ambtenaar is dezen zomer het di ploma behaald na eene studie die jaren heeft ge duurd. Uit het behalen hiervan blijkt duidelijk de meerdere bekwaamheid en meende B. en W. iets hiertegenover te moeten stellen. Hierbij is in aan merking genomen de toestand in den tuinbouw, ware deze beter geweest, zeker was dan ook de ver hooging royaler geweest. De post van burgemees- secretaris om hiervan uit eigen beurs bijtebetalen, valt er echter geheel buiten. De heer Lek zal toch wel overtuigd zijn, dat er op de secretarie ontzaglijk veel werk is. En als er geen ambtenaar was, kon spr. alle avonduren wel aan het werk besteden. Het geld aan den ambtenaar is toch zeker niet verspild. De vele Rijkswetten vorderen nu eenmaal hoe lan ger hoe meer werk. Dat de functie burgemeester en secretaris in deze gemeente niet gescheiden is, geeft een voordeel van f700, dus is de situatie aan den gunstigen kant. Betreffende het sportterrein merkt de voorzitter op, dat dit voor rekening der gemeente is behan deld, dus ook het maaien van het gras, daar dit terrein ook ten dienste is voor de scholen. De kleur der schoolbanken acht Z.E.A. voor zich zelf wel wat donker, doch dezelfde kleur komt op meeerdere scholen voor. Wethouder van Kampen is nu eenmaal de man van de kleuren en weet het beter dan spreker zelf en meerdere malen is de ge meente gediend geweest met de goedkoope adviezen van den wethouder. Ten stelligste ontkent Z.E.A. dat er niet de noodige samenwerking is geweest met B. en W., daar uniform omtrent de kleur is be sloten, echter kan in de toekomst eene iets heldere kleur worden genomen. Omtrent de werkverschaffing weet nog niemand, wat er verschaft kan worden, doch mocht de toe stand vastloopen, dan is het bekend, waaruit geput kan worden. Aangaande de kwestie van de verpleegster is aan spreker medegedeeld dat Koedijk de onderhande lingen heeft afgebroken, omdat deze zaak hier werd aangehouden tot de behandeling der begrooting, en dit dan te lang duurde. Echter kan de actie weer opnieuw ter hand geno men èn kan het Witte Kruis alsdan over het bedrag beschikken. Het ligt geenszins in de bedoeling om het Witte Kruis aan te schrijven, het is ëene open bare zaak en de post staat op de begrooting en kan eventueel eene definitieve afhandeling plaats heb ben. Bovendien hebben B. en W. de vrijheid om over van Putten te beschikken en hiervoor geld dis ponibel te stellen, zoo zulks noodig mocht blijken en alreeds is voorgekomen. Wat de post onvoorziene uitgawen betreft, merkt Z.E.A. op, dat hieruit nog moeten worden bestreden de rente en aflossing der gelden voor het Koedij kerpad. Tenlotte merkt de voorzitter op, dat trots deze begrooting er nog altijd een potje is, waarover kan worden beschikt. Wethouder Duif acht het van groote waarde, dat de ambtenaar het diploma heeft behaald met het oog op eventueele ziekte of afwezigheid van den burgemeester. De heer Snel zegt, dat bij ziekte de eerste wethou der, toch waarnemend burgemeester is en de heer Duif toch niet alles hiermede op den ambtenaar wil schuiven. De voorzitter geeft den heer Snel wat het eerste betreft gelijk, doch geldt zulks niet voor de admini stratieve werkzaamheden. De heer Snel hoopt, dat de ambtenaar als zoo danig spoedig eene betrekking zal hebben, opdat hier weer een jongere kracht zal komen, doch wil spreker nog eens de hand over het hart strijken. Wethouder van Kampen zegt, dat de heer Lek de begrooting goed acht, op die f 50.uitgezonderd. Door burgemeester en weth. Duif is gesproken over het diploma, echter is spreker tot de con clusie gekomen dat deze verhooging geldt voor het vele extra werk en verdient de ambtenaar zulks zeer zeker. Al gaat het nog zoo slecht, dan nog komt het hem toe en is het niet goed om de begrooting voor dit bedrag niet goed te keuren. Ook is gespro ken over het hooge salaris van den burgemeester secretaris, doch herinnert spreker aan de circulaire van Ged. Staten en is door B. en W. aan de hand hiervan de middenweg genomen. Wat de kleur der schoolbanken betreft, is deze niet genomen uit een oogpunt om het donker te maken, doch moet de heer Lek zich maar eens wenden tot deskundigen of eens naar den dokter gaan, dan zal de heer Lek vernemen dat groen en rood de beste kleuren zijn voor de oogen der kin deren. Spreker wijst erop hoe de kleppen der uni formpetten meerendeels groen zijn aan den binnen kant ten gunste der oogen. Voorts konden B. en W. niet anders doen dan de post voor de verpleegster op de begrooting brengen, daar deze behandeld zou worden bij de begrooting. Spreker herinnert hierbij aan het verslag van Koe dijk, waarbij spreker Opmerkt, dat Sint Pancras in ieder geval er aan vasthoudt dat de verpleegster hier blijft. Door B. en W. is tot heden nog alles ge daan voor de T. B. C.-kindertjes en is hieraan steeds alle steun gegeven en treft B. en W. dus geen ver wijt en zullen B. en W. steeds genegen zijn om alle steun te verleenen aan de menschen, die in tentjes gedaan. De heer Snel vraagt of het niet gewenscht is, dat het Witte Kruis in kennis wordt gesteld? De voorzitter antwoordt dat de onderhandelingen zijn afgeloopen, doch zoodra deze opnieuw zullen worden gevoerd is een officieel verzoek overbodig daar het bedrag op de begrooting alreeds is uitge trokken. De heer Lek zegt als deze post dus niet door de verpleegster wordt gebruikt, het bedrag in de gemeentekas wordt teruggestort. De voorzitter merkt op, dat indien er hulp noodig is, de finantiën hiervoor uit deze post worden geput. Is de post bij eene eventueele aanstelling niet toereikend, wordt deze automatisch aangevuld met dien verstande, dat het bedrag berekend is voor een geheel jaar. De heer Lek dringt erop aan, dat met de posten, welke niet strikt noodig zijn, zoo zuinig mogelijk wordt gedaan. Wat betreft de f 50.— voor den amb tenaar geldt dit voor spreker een principieele kwes tie, daar spreker de f 200.— beschouwt als eene gra tificatie. Spreker stelt voor de verhooging te schrap- P6Dit voorstel wordt niet gesteund en wordt de be grooting goedgekeurd. De gewone dienst sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f50.700.91, de kapitaaldienst op een bedrag van f 200.—. De voorzitter voegt den heer Lek toe, dat gezien de tijdsomstandigheden, steeds terdege wordt over wogen wat voor de gemeente strikt noodzakelijk is. De heeer Snel vraagt wie en in hoeverre hulp genoten heeft van v. Putten. De voorzitter antwoordt dat het het geval betreft, wat in de vorige vergadering is besproken. Andere gevallen zijn er nog niet geweest. Vaststelling Begrootingen Lichtbedrijven 1931. De voorzitter deelt mede dat de begrooting van het Gasbedrijf, betreffende den gewonen dienst, sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f 117.000.den kapitaaldienst op f22210. Betreffende het Electrisch bedrijf luiden de cijfers resp. f81640.— en f5824.—. De verschillende bijzonderheden werden door den voorzitter nader toegelicht. De heer Snel informeerde op welke wijze de sala rissen van het persooneel zijn geregeld en of hier ook vrij licht bij was inbegrepen. Hem was medege deeld, dat de hoofdlijn werker bij het electrisch net slechts één lichtpunt vrij had, terwijl de baas bij het gasbedrijf alle licht en gas vrij ter beschikking had. Dit vond spreker goed, mits deze twee ambte naren in dit opzicht gelijk gesteld werden. De voorzitter verklaarde zich bereid hieromtrent direct telefonisch inlichtingen bij den Directeur te vragen. Het bleek, dat de inlichtingen van den heer Snel juist waren geweest. De heer Snel verklaarde het op prijs te zullen stellen als de voorzitter dit geval eens ter sprake wilde brengen in het bestuur der Lichtbedrijven. Hetgeen door den voorzitter werd toegezegd. De heer Lek vroeg hoe het stond met de invoe ring van het georganiseerd overleg. De Voorzitter deelde mede, dat het bestuur op dracht heeft om de verschillende verordeningen daarvoor in bewerking te nemen, en kan hier omtrent verder nog niets meedeelen. Op een vraag van den heer Snel omtrent de ver lichting der lanen, wees de voorzitter er op, dat alle boomen juist een flinke snoeibeurt hadden ontvan gen. Hierbij wordt er ook op gelet, dat de boomen van particulieren het licht niet onderscheppen. Hierna sluiting. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Ycrtrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- lüGEZONDEN Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. In elk mensch is iets van een ontdekkingsreiziger, die uittrekt op zoek naar nieuwe werelden. Instinct matig voelt hij aan, dat er aan de vere horizon nog onbekend gebied ligt, misschien het land dat hij jarenlang vruchteloos zocht. Zoo zoekt menige mensch naar het land het vérre land? der waarheid. Velen trekken uit zonder kompas, zonder vaste koers. En hun reis loopt dikwijls uit op een mislukking evenals de Nobile-expeditie. Het hart blijft roepen om dat onbekende land. De eene ontgoocheling volgt op de ander, tot de moedeloosheid alle vroegere energie doodt. Dat is erg jammer, maar niettemin dikwijls een feit. Nu zijn er van die gelukkige menschen, die gevon den hebben wat ze zochten, die op dat gebied der waarheid aan land zijn gestapt. Als zij nu de S.O.S. de noodsignalen hooren der dolers, dan steken zij de vlag uit als een baken voor de zwoegende vaar- ders. Pater Wijnand Sluys O. F. M., die reeds voor vele zoekende zielen een vertrouwde veilige gids mocht zijn op haar ontdekkingstocht naar de waar heid, heeft zich wederom beschikbaar gesteld om ook in de kloosterkerk van Nieuwe-Niedorp de zoe kers een kompas aan de hand te doen, dat zeker heenstuurt naar het begeerde land, waar het hart om roept, het land der waarheid. Het is natuurlijk totaal overbodig deze gevierde conferencier nog aan u voor te stellen. Ge kent hem uit zijn vroegere conferenties, dat zegt genoeg, dat spreekt voor zichzelf. Toen heeft hij getracht u vaste grond onder de voeten te geven, hij heeft gepoogd het huis van uw leven op gewapend beton op te bouwen, dat weer noch wind kunnen rui neeren, dat stormen en onweer kan trotseeren. Nu zal de geleerde spreker voor u, voortbouwend op dat hechte fundament, eenige conferenties hou den over het katholieke geloof, uitgaandevan Chris tus' lijden: Jezus' uittocht van Gethsemané tot Golgotha. Zie verder de advertentie. Broeders en zusters weest van harte welkom op 5 October en de 5 volgende Zondagen. Komt luis teren, misschien dat de spreker u een nieuw land ontdekt, waarnaar ge jarenlang al hebt gehun kerd. Nieuwe-Niedorp. Th. NOTENBOOM O. F. M. Donderdagavond vergaderde het Bondsbestuur in het gewone lokaal. Met kennisgeving van verhindering afwezig de heer P. Meenboer, zonder kennisgeving de heer H. Dekker. Door den voorzitter werd de vergadering geopend met een woord van welkom, speciaal tot het nieuwe bestuurslid voor L. T. B. Langedijk, den heer D. Bruin en een woord van dank voor hetgeen de heer P. Groen als bestuurslid voor den N. M. B. was geweest. De door den secretaris, den heer Keiffen, gelezen notulen der vergaderingen van 1 April en 16 Juni werden zonder eenige bemerking goedgekeurd. Een dankbetuiging der maatschappij „B.E.P.E.K.A." voor de opdracht tot den aanleg der centrale verwarming in het verrijzend betaalkantoor en van De Koop handel voor de bijdrage voor de nachttelefoon, wer den voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen schrijven, waarin voor een tweetal exporteurs scha devergoeding werd gevraagd voor verlies op een lading aardappelen, welke bij aankomst ter bestem ming ziek bleek te zijn. Dit schrijven was niet meer bij den secretaris aanwezig aangezien het door tusschenkomst van de Prov. Com. was gezonden naar het Centraal Bureau. Breedvoerig werd dit schrijven besproken. Afgezien van hetgeen hieromtrent verder zal worden verno men, keurt het Bondsbestuur het optreden van den Bond van Exporteurs ten strengste af. Door den Penningmeester, den heer A. Swager, werden eenige mededeelingen verstrekt met betrek king tot het accountants-rapport over de boekhou ding enz. Door den voorzitter werd ter kennis gebracht een ontwerp-pensioenregeling voor personen in dienst van den N.M.B. Besloten werd dit ontwerp aan de bestuursleden te doen toekomen ter bestudeering, opdat dan in de volgende bestuursvergadering een ontwerp vastgesteld zal kunnen worden voor de algemeene vergadering. Nadat door den secretaris was vorgelezen een cir culaire met betrekking tot de op 12 Juni geleden waterschade, ontstond hierover een zeer breedvoe rige discussie, hoofdzakelijk tengevolge van den al gemeen slechten toestand voor de tuinbouwers. Tenslotte (hoewel men onder gewone omstandig heden algemeen voor het geven van een flinke bij drage zou zijn geweest) werd eerst gestemd over al of niet geven eener bijdrage te zijn. Daarna werd gestemd over het bedrag f 1000.— of f 500.—. Een groote meerderheid verklaarde zich voor laatst ge noemd bedrag. Met betrekking tot de 2 Oct. te houden vergadering der Prov. commmissie werd door den heer Kostelijk de vraag gesteld of het bestuur der Prov. Comm. zich al eenig denkbeeld heeft gevormd, omtrent hetgeen gedaan zou kun nen worden ter voorziening in den nood der tuin ders? Spr. is van oordeel, dat op het oogenblik het meest gewenscht zou zijn een inderdaad helpende credietverleening. Door den heer Ootjers werd het een en ander meegedeeld omtrent hetgeen door de Prov. Comm. is besproken, waarbij ook aandacht is geschonken aan het verleenen van crediet. Door den heer Van Langen werd opgemerkt, dat daarbij dan een lage rente berekend zou moeten worden, wat door anderen echter werd betwijfeld. De heer Groen verklaarde zich mede voor crediet verleening, doch hiermede is de rank niet uit, oor deelde spr., die daarna eep warm pleidooi hield voor bescherming door invoerrechten. Dit gaf aanleiding tot een zeer langdurige discussie, waarbij men echter niet tot eenstemmigheid kwam. Wel verklaarden men zich algemeen voor gezonde credietverleening, waarbij er o.a. op gewezen werd, dat het voorheen verleende tuinderscrediet wel tot teleurstellingen heeft geleid, doch ook voor velen succesvolle hulp is geweest. Nittemin werd het geen bezwaar geacht ter Prov. Comm.-vergadering beschermende rech ten ter sprake te brengen. (De verdere behandeling der agenda werd hier onderbroken, dordien brand werd geconstateerd en het algemeen oordeel wes, dat dit aan den Middelweg zou zijn, zoodat de be stuursleden uit HeerHugowaard zich ijlings huis waarts begaven). Na deze onderbreking werd voortgegaan met de behandeling der agenda. Ten aanzien der korting van contante betaling werd besloten deze kwestie in den Vierbond aan de orde te stellen. Met het oog op bewoning van het betaalkantoor zal een oproe ping van gegadigden plaats hebben, terwijl verdere afwikkeling werd opgedragen aan de bouwcommissie. Nadat bij de rondvraag nog een paar punten ter sprake waren gebracht, werd de vergadering door den vice-voorzitter gesloten. ALLERLEI SPEELGOED VOOR RUSSISCHE KINDEREN. In Sovjet-Rusland wordt op het oogenblik een politieke aanval op het speelgoed gedaan. Het Sovjet-speelgoed moet met de ideeën van den revo- lutionnairen strijd overeenkomen. Sommige poppen moeten caricaturen voorstellen van Tsaren, kapi talisten, Priesters en fascisten. Andere poppen daarentegen stellen proletariërs uit alle deelen der wereld voor. EEN GOUDEN TAND IN J)E 16e EEUW. Het is waarschijnlijk weinigen bekend, dat reeds op het einde der 16e eeuw een goudsmid uit Silezië er in slaagde, een gouden kroon te vervaardigen, die echter niet hard genoeg was, om aan de voort durende wrijving der tanden over elkaar weerstand te bieden. In het Silezische dorpje Weigelsdorf bemerkte men in het jaar 1593, dat een 9-jarige boerenzoon een gouden tand in den mond had. De knaap, die niet vertelde, hoe hij aan dezen tand kwam, werd meerdere malen door een tandarts onderzocht en deze moest tenslotte verklaren, dat de gouden tand op normale wijze bij den jongen „gegroeid" was. Een geleerde publiceerde een zeer gewichtig La- tijnsch geschrift over dit „Natuurwonder". Deze gouden tand vormde een rijken bron van inkomsten voor den jongen. Hij liet zich tegen entréegeld op verschillende kermissen zien en ver diende groote sommen gelds. Maar reeds na 3 jaar begon het goud te slijten en het kon niet meer verborgen blijven, dat men toch te doen had met een prachtig staaltje van goudsmeedkunst. De eige naar van den gouden tand werd echter wegens be drog tot gevangenisstraf veroordeeld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1