Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39c Jaargang ilitmi: firm» I. H. KEIZER. fiefacteur I. H. KEIZER Bureel Notrdscharwaadi. Wetenswaardigheden op admini stratief en fiscaal terrein Uit den Omtrek No, 116 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 NIEUWE H I.HIiE II IJKER COURANT DEZE COURANT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: 1 per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De boekhouding. De mogelijkheid bestaat, dat iemand aanvankelijk genoegen nam met zijn aanslag, om dien reden niet reclameert, maar eerst later tot de ontdekking komt, dat de aanslag te hoog is. Een slager bijvoorbeeld (iemand, die niet zijn beroep er van maakt huizen te koopen met het doel deze met winst van de hand te doen) verkoopt een huls en maakt f 1000.winst. Deze f 1000.winst geeft hij als bedrijfswinst aan. De aanslag wordt opgelegd overeenkomstig zijn aangifte. Hij recla meert niet, want hij is met zijn aanslag tevreden. De reclame-termijn verstrijkt. Eerst daarna maakt iemand er hem opmerkzaam op, dat hij over deze f 1000.— geen belasting behoeft te betalen. Wat moet deze slager doen? Reclameeren geeft niet. Het bezwaarschrift zal niet ontvankelijk worden verklaard, want de reclame-termjjn is verstreken. De Wet van 28 Juni 1926 (in ons vorig artikel besproken) geeft ook geen uitkomst. Althans naar onze meening niet: Wat deze slager kan doen, is dit. Hij bespreke de zaak met den Inspecteur. Deze heeft namelijk op grond van art. 109 Wet Inkomstenbelasting de bevoegdheid een onjuisten aanslag ambtshalve te verminderen. Wij twijfelen er niet aan, of de belastingadmini stratie zal, wanneer daartoe inderdaad reden be staat, tot ambtshalve vermindering van den aanslag overgaan. Ook kan deze slager zich (wij zouden aan een bezoek bij den Inspecteur de voorkeur geven) recht streeks met een verzoekschrift tot den Minister van Financiën wenden, teneinde op grond van artikel 110 Wet Inkomstenbelasting vermindering van den aanslag te verkrijgen. Dit verzoekschrift moet op zegel worden geschre ven. In den aanvang wezen wij er reeds op, dat het bezwaarschrift in zoo sober mogelijk gehouden be woordingen kan zijn gesteld. De bezwaren tegen den aanslag behoeft men niet schriftelijk mede te deelen. Voldoende is, dat men te kennen geeft, dat men bezwaren heeft. Mondeling kan men zijn bezwaren naar voren brengen. i Wie reclameert, zorge er voor „goed beslagen ten ijs te komen". Dat beteekent, dat men maar niet „luk raak" moet reclameeren; dat men niet alleen de overtui ging moet bezitten te hoog te zijn aangeslagen, maar dit ook moet kunnen bewijzen. In vele gevallen wordt het bewijs geleverd door de boekhouding. Niet door iedere boekhouding. De boekhouding moet betrouwbaar zijn. Aan de boekhouding moet bewijskracht kunnen worden toegekend. Aan welke vereischten moet de boekhouding vol doen? Het is allerminst vereischt, dat de boekhouding uitgebreid is. Zoowel aan een boekhouding volgens de enkel voudige-, als aan een volgens de dubbele methode bijgehouden, wordt bewijskracht toegekend. De boekhouding zelve kan heel eenvoudig zijn. Als de boekhouding maar volledig is. Als de boekhouding maar een beeld geeft van alle handelstransacties, die worden verricht. Een boekhouding bijvoorbeeld, waarin wei nauw keurig aanteekening geschiedde van de uitgaven, maar niet van de ontvangsten, is geen volledige boekhouding; zij mist derhalve bewijskracht. Voornaamste voorwaarde is, dat alles nauwkeurig staat aangeteekend. En dan doet het er niet toe, of een gewoon kas boek wordt bijgehouden of een tabellarisch kasboek. Kascontrole mag evenmin ontbreken in een boek houding. Men houdt een kasboek bij (of dit nu een gewoon kasboek, of een tabellarisch kasboek is, doet er niet toe) teneinde controle op het kasgeld te heb ben. Wanneer buiten medeweten van den eigenaar uit de kas geld wordt genomen, moet het kasboek waarschuwen. Dit kasboek waarschuwt; immers het saldo, dat aanwezig moet zijn volgens het kasboek, moet ook inderdaad in contanten aanwezig zijn. Is dat niet het geval, dan zijn in de boekhouding fou ten gemaakt, of er heeft diefstal plaats gehad. Kascontrole behoort te worden toegepast. Wie dat niet doet, kan in zijn boekhouding fouten maken, zonder dat hij zulks merkt. Geen wonder dan ook, dat in vele gevallen het ontbreken van kascontrole tot verwerping van de boekhouding leiden moet. De boekhouding moet ook in overeenstemming met de werkelijkheid zijn. Iemand hield aan keurig nette boekhouding bij. Naar hij mededeelde, maakte hij tweemaal per week de kas op. Bij controle door den rijksaccountant evenwel bleek, dat midden in het jaar f 1000.op een bank was gestort Deze f 1000waren nergens in de boek houding te vinden Geen wonder, dat, hoe volledig de boekhouding ook werd bijgehouden en hoe nauwkeurig, volgens mededeeling van den belastingplichtige althans, kascontrole werd toegepast, de boekhouding niet werd aanvaard. O.i. terecht. Wanneer men boekhoudt op de wijze, zooals be hoort, staat men sterk. Met een betrouwbare boekhouding reclameert men steeds met succes. Althans wij hebben in onze practijk nooit een andere ervaring opgedaan. Wanneer men boek houdt en men legt deze boek houding over, dan moet de boekhouding worden aanvaard, tenzij deze niet betrouwbaar is. Het be wijs van onbetrouwbaarheid heeft de belastingad ministratie te leveren. Men kan er zich niet mede afmaken, vermoedens uit te spreken. Neen, men moet met feiten komen. Nu weten wij wel, dat het in de practijk wel eens moeite kost de Inspecteur te bewegen, de boekhou ding te volgen. Gelukkig echter voor belastingplichtigen nemen de Raden van Beroep voor de Directe Belastingen (althans die Raden, waarmede wij in onze practijk in aanraking kwamen) het hiervoor genoemde standpunt in. Is er een boekhouding, dan dient eerst te worden uitgemaakt, of aan deze boekhouding bewijskracht moet worden toegekend. Verwerpt de Inspecteur de boekhouding, dan hangt het van de bewijsmiddelen door den Inspec teur naar voren gebracht af, of de Raad van Be roep de boekhouding al dan niet verwerpt. Wie dan ook te klagen heeft over te hooge aan slagen, kunnen Wij geen anderen raad geven dan dezen: Houdt boek. Maar een boekhouding, die waar is. Dat de belastingadministratie zich meer dan eens verzet tegen aanvaarding van een boekhouding, heeft zijn reden. Het is niet alles goud wat er blinkt. Het aantal „valsche" boekhoudingen is groot. Dat de belastingadministratie op haar hoede is, wie zal er haar een verwijt van kunnen maken? Het is alleen maar jammer, dat, als altijd, zoo ook hier, de goeden het vaak met de kwaden moeten ontgelden. Vragenbus. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stel len over belastingkwesties. Let wel: Alleen over belastingkwesties. Vragen over andere onderwerpen blijven onbe antwoord. Lezers gelieven zich met hun vragen te richten tot de Directie van de N.V. Accountantskan toor „Nationaal Bureau voor Adviezen", Nieuwe- stad 83, Leeuwarden. Postzegel voor antwoord insluiten. Vragen worden per brief beantwoord. Belangrijke vragen worden bovendien in dit blad beantwoord. Tenzij de vragers bezwaar hebben. Zij gelieven dit dan mede te deelen. Van de grootst mogelijke geheimhouding kunnen de lezers verzekerd zijn. BELANGRIJKE MEDEDEELING AAN DE LEZERS. Van de vragenbus wordt een druk gebruik ge maakt. Zeer tot ons genoegen. Zoo iets werkt bemoedigend. Toch zijn er lezers, die het nog gaarne anders wenschten. Lezers, die de kwestie wel eens met ons zouden willen bespreken. Wij verstaan dit. Immers als men elkaar spreekt, kan de vrager beter dan op schrift mogelijk is, zeggen „wat hij op zijn hart heeft"; ons antwoord kan meer volledig zijn. Ook wij gevoelen wel voor mondelingen behande ling. Iedere week een groot aantal brieven schrijven, kost ook tijd. Praten gaat vlugger. Het kost ons weinig moeite om eens een zitting te houden. In een plaats, die het centrum is-van het rayon, waarin dit blad verschijnt. Wij „bereizen" toch het geheele land. Wij komen geregeld, zoowel op Urk, als in Zceuwsch-Vlaanderen, Noord-Brabant en Limburg; om het bij deze opsomming maar te laten. Een vijftiental personen aan onze zaak verbonden, gewapend met abonnement Ned. Spoorwegen, trekt geregeld van Noord tot Zuid en van Oost tot West. Wanneer wij toch in een plaats moeten zijn (of in de onmiddellijke nabijheid) kost het houden van een zitting ons niets. Alleen, wij zouden niet gaarne willen, dat, als wij zitting hebben, niemand verschijnt. Wij stellen dan ook de vraag tot de lezers: STELT U EEN ZITTING OP PRIJS? Mocht dit het geval zijn, wil ons dit dan even me- dedeelen. Wij willen wel eens een zitting houden, maar moeten van tevoren zekerheid hebben, dat de zitting bezocht zal worden. .Zooals vanzelf spreekt, worden de adviezen koste loos verstrekt. Ten overvloede mogen wij er de aandacht op vesti gen (ons bereiken soms vragen over rechtskwesties, over tuinbouwaangelegenheden en wat niet al), dat uitsluitend belastingvragen worden beantwoord, als mede vragen over boekhouden. N.V. Accountantskantoor „Nationaal Bureau voor Adviezen", Directie: P. Siebesma R. de Vries. Hoofdkantoor te Leeuwarden, Nieuwestad 83. Tele foon 565. Na 6 uur 2222. Kantoren te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Dames en Heeren: AAls voorzitter der vereeniging rust op mij de plicht om deze tweede tentoonstelling van onze Floralia en Huisvlijt te openen. Ik kan dat dan ook doen met opgewektheid, omdat als men daar straks de verschillende afdeelingen be- kijkt, tot de overtuiging komt, dat wij de me- 1 dewerking van de leden hebben gehad. Als men de afdeeling huisvlijt, bezichtigt, komt men tot de overtuiging, dat daar is geleverd mooi en goed. j werk. D:e jury had daar een zware taak en dan yhet gedeelte dat bezet ir door mijnheer iSchroe vers en zijn leerlingen. Het is zeker niet mis- plaatst om den heer Sehroevers daar een woord van dank voor te brengen. E,n dan de afdeeling bloemen wat ook weer een mooi aanzien geeft, I het ir daar feen wedijveren van groot tot 'klein. Dte afdeeling fruit, die buiten verwachting vanwe ge het slechte vruchtenjaar nog goed is te noe- i men. Zoo zien we ook hier, dat de vereeniging niet enkel bestaat om het pleizier, maar dat ter dege het nuttige aan het aangename is verbon den. Tenslotte hoop ik, dat deze tentoonstel- I ling evenals de eerste weer goed zal slagen en hiermede is zij geopend. ((Applaus.) Hierop werd tot bozichtiging van liet ten toongestelde overgegaan. Hieronder volgen de uitslagen der toegekende prijzen. BLOEMEN. Uitgereikte planten. jSerie 1. Binnenplanten. Ie prijs Mevr. Dóorn, 2e pr. Mevr. A. Hol- lenberg, 3e pr. H. Kossen, 4e pr. de heer C(0. 'Hol- lenberg. v iSerie 2. Buitenplanten. Ie pr. Mevr. Biersteker, 2e, 3e, en 4e prijs niet toegekend. Collectie Snijbloemen, l'e prijs Mevr. Blanken. Bloeniscliikking. Ie prijs. Mevr. Balk, 2e pr. Mej. L. E.uisman le pr. M«vr. Kriller, 2e OUDE NIEDORP. Zondag en Maandag hielt de Floratiaverecni- ging alhier haar tweede tentoonstelling in de kolfbaan van den heer Balk. Ja, zelfs op het raadhuis. Die kolfbaan was voor dit toel fees telijk versierd. Het itooneel deed dienst als thee tuin en bood aan de vele bezoekers een prach tig zitje aan. Achter in de kolfbaan was ruim- scho.ts gelegenheid óm je geld kwijt te ra ken hij verschillende attracties, als sjoelbak, rad van avontuur, vischbak. Ook kon men raden naar de gezamenlijke ouderdom van het bestuur, in maanden op te geven. De land- en tuinbouwproducten waren onder gebracht in de stal, die voor deze gelegenheid prachtig was ingericht en versierd. In het raad- huir werden tentoongosteld spreien, kleedjes, bor duurwerk, snijwerk, teekenwerk, en wat dies al meer zij. De bloemen en planten waren ondergebracht in het cafe. Die inzendingen hadden de verwach tingen ver overtroffen. Het was Zondagmiddag toen de heer O. Lief hebber de tentoonstelling opende en zeide: Bloemstukken prijs Mevr. D|oorn Bouquétten. le pr. Mevr. H. Fijma, 2e pr. mevr. wed. Biewersen. Collectie cactussen. le prijs mevr. J. Koo- men. Vrije inzendingen. Collectie bloemstukken. le pr. W. Fijn- heer. i Planten. le pp. Mevr. P. Meereboer, 2e pr. mevr. J. Iiootjees, eerv. verm. M,evr. O. Knip, mevr. J. Schermer, Mevr. J. Doorn. .Mooiste plant. Mevr. jW. Langedijk, Mevr. P. Meereboer, Mevr. J. Koopmans, mevr. J. Lief hebber, mevr. Doorn. Planten van kinderen. Pentstemon. le pr. Dl Biersteker, 2e prijs Y. Booij, Se pr. J. Kooiman, 4e prijr Nel Leek 5e prijs. Jo 'Doorn Begonia. le pr. Jan Kooiman, 2e pr. Jo Doorn, 3e pr. Jaap iSchrama, 4ee pr. Nel Leek, 5e pr. Kees Hollen berg Az. Asters. le pr. G. Kistemaker, 2e pr. Dj. Biersteker, 3e pr. M. E&lk, 44e pr. G. Buinman, 5e pr. R. Heinis. Huisvlijt. i Haakwerk. le pr. Mevr. Liefhebber, 2e C. Rootjes, 3e pr. Mej. Tr. van Zoonen Dd-, eerv. verm. Mevr. J. van Zoonen, Mej. K. Lief hebber. ij Breiwerk. le pr. Mevr. P. Meereboer, 2e pr. Mevr. Cl van Zonnen, 3e pr. Mevr. I). Zan ders. f P.itriet. le pr. Mevr. O. Groen, eerv. verm. mevr. Zanders, i Raffiawerk. le pr. Mej. P. Hopman, eerv. verm. Mej. P. Hopman. Borduurwerk. -- le pr. Mej. G. Rootjes, 2e pr. Mevr. wed. Siewersen, 3e pr. Mej. A. St.rij- bis, eerv. verm. (Mej. P. Hopman, i Spreien. le pr. Mevr. Rootjse, eerv. verm. mevr. wed. Sjewersen. Houtsnijwerk. le pr. 'H. Kistemaker, 2e pr. I. J. Gchroevérs, eerv. verm- C|. vanl Zon nen. Oartonwerk. I Eerv. verm. Mej. ;M. Kriller. Vreij inzendingen. j Haakwerk. le pr. Mevr. Schrooder, Hens broek, eerv. verm. 'Mevr. Schrooder, Hensbroek Mej. V. Jonkman, Langereis. Breiwerk. le pr. Mej. A. de Heer Scha- gen, eerv. verm. H. in het Veld, Koegras. Teekenwerk. f le pr. A. Wiedijk, Winkel, 2e pr. J. de Boer, .Winkel. Kinderwerk. i Teekeningen. le pr. Jansje Heines, 2e pr. G. Buisman, eerv. verm. ,1. van Doorn. Kartonwerk. le pr. 'P. Pijper, '2e pr. J. Doorn, eerv. verm. J. van Walraven. Kleiwerk. 2e prijs V. Bakker, eerv. verm. Jan de Boer. Meisjeshandwerken. le pr. Jo Dóorn, 2ë pr. R. Heines. Jongensknutselwerk, le pr. G. Buisman, 2e pr. J. Kooijman. Land- en Tuinbouw. Slahoonen. le pr. LI. Eijma, 2o pr. M. Kooijman. t Saiijboonen. le pr. G. Kee. Aardappelen. Blauwe eigenheimers. le pr. Q. Wi(smeer, eerv. verm. A. van Zoonen. Witte eigenheimers. eerv. verm. O. Groen. Ronde D;uc. 2e pr. P. de Boer. Zeeuwsche blauwen. le pr. H. Kossen, 2© pr. D. Kriller. Schoische muizen. le pr. Cl- Groen, 2e pr. E. Liefhebber. Schotsche poters. le pr. A. Stipriaan. Kool. Herfrtwitte. le pr. Dl van Zoo nen, eerv. verm. Koopmans. Deensche kool. le pr. C. Witsmeer, 2© pr. J. Kuiper, eerv. verm. P. van der Vliet.: Vroege gele. 1© pr. H. Ootjers. Late gele. le pr. A. Stipriaan. Roode bewaarkool. le pr. J. Kuiper, 2© pr. Jb. Koopmans,. eerv. verm. J. Rootjes. Boerekóol. le pr. D. van Zoonen, 2© pr. P. Heines. Andijvie. le pr. A. Stipriaan. 2e pr- 'G. Kee. Koolrapen. eerv. verm. Dl van Z'oonen. Buikerbieten. eerv. verm. B. Persijn. Voerbieten. le pr. J. Kuiper, 2e pr. D. v. Zoonen, eerv. verm. Dl Kriller. Kroten. le pr. A. K(lomp, 2» pr. C. Groen, eerv. verm. P. van der Vliet. Meloenen. eerv. verm. G. Kee. Kropsla. le pr. G. Kee. A ugurken. le pr. W- .Winkel, i Wortelen. lr pe. G. Kee, eerv. verm, P. Meereboer. i Uien. le pr. M- Poen, -2e pr.) P. \Hieinjes, eerv. verm. C|. Witsmeer. 1 Blombollen. le pr. H. ;Otjers, 2e pr, CC. Koorn. Vale erwten. le pr. O. Witsmeer. Groene erwten. eerv. verm. B. Persijn. Tuinboonen. eerv. verm. A. Bart. i Slabooneueerv. verm. A. Bart. I Fruit. Handappelen. le pr. J. Koomen, 2e pr. P. do Geus. 3e pr. H. Kistemaker, eerv. verm. W. Kouwenberg. (Stoofappelen. le pr. D. Kriller, 2e pr. HL Kossen, 3e pr. J. van "Zoonen, eerv. verm. J. van Zoonen. Handperen. le pr. mevr. wed. J. Siewert- sen, 2e pr. Wi. Langedijk, 3e pr. D. Sanders, eerv. verm. H. Ootjers. Stoofperen. le pr. A. van Zoonen, 2a. pr. Dl Kriller, 3e pr. G. Liefhebber, eerv. verm. H, Kossen. Collectie appelen. le pr. H, Kossëil, 2© pr. Dl Kriller, 3© pr. J. van Zoonen, eerv. verm. I. J. Sehroevers. Collectie peren. le pr. Dl Kriller, 2e pr. Bobbeldijk te Terdiek, 3e pr. G. Liefhebber, eerv. vèrm. A. van Zoonen. Pruimen. eerv. verm. G. Liefhebber, j Vrije inzending. le pr. J. Bijhouwer te Winkel, eerv. verm. Dl Z,ut. i Do prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De tentoonstelling werd niet zoo druk be zocht. als het vorige jaar. Hiervan was zeker het slechte weer de schuld. Van de verschil lende attracties werd druk gebruik gemaakt voor al de sjoel had aftrek'. Tijdens de tentoonstelling was er steeds ge legenheid tot dansen, waarvan ook werd gepro fiteerd. I D'e uitslag van de verloting en van enkele at tracties waren nog niet bekend. ALKMAAR. Protest-vergadering;. Door het bestuur der Federatie van Vrijz. Dem. Kiesvereenigingen in den kamerkieskring Den Helder zal in samenwerking met het bestuur der afdeeling Alkmaar aldaar een protest-vergadering worden uitgeschreven tegen het ontwerp-vlootwet, met als spreker Mr. P. J. Oud. Bereids werd hier voor beslag gelegd op de groote zaal van Harmonie voor den avond van 11 October. In verband met deze vergadering zal de algemeene vergadering der Fede ratie worden gehouden in den middag van 11 Oct. Naar ons werd medegedeeld zal in den loop van October nog een protest-vergadering worden gehou den door „Kerk en Vrede". HEER HUGOWAARD. Door het Statenlid, den heer P. Kostelijk, alhier, zijn bij Ged. Staten de volgende vragen ingediend: Zijn Ged. Staten voornemens te overwegen, of hebben ze bereids overwogen, welke maatregelen, naar aanleiding van de in den land- en tuinbouw heerschende crisis door de provincie zouden kunnen worden genomen? Zijn Ged. Staten bereid, hun resultaat van die eventueele overwegingen aan de Staten mede te deelen? SINT PANCRAS. u Maandagavond vergaderde de afd. St. Pancras van „Het Witte Kruis" in het lokaal „De Drie sprong." Aanwezig waren 32 leden. De voorzitter, de heer C. Kloosterboer, opende de vergadering met een gepast woord van welkom en sprak zijn genoegen uit over de flinke belangstelling. De secretaris, de heer J. Sinjewel, las de notulen. Naar aanleidin gdaarvan merkte de heer A. Schuur op, dat hierin niets voorkwam omtrent de vergoeding aan leden der commissie van tien. Spr. vroeg of deze vergoedingen niet werden uitgekeerd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1