Voor Radioliefhebbers De secretaris antwoordde hierop dat deze vergoe dingen thans op een enkele na gewijzigd was in munt, dat de heer Schuur had toegezegd dit voor zyn persoon in „Ziekenverpleging ter sprake te brengen. Evenwel blijft het bestuur voor de even- tueele uitkeering verantwoordelijk, indien er aan vragen komen. Op een vraag van deri heer G. Booij Az. omtrent de contributie-inning, werd geantwoord, dat dit op de oude wijze was geschied en vrij vlot is verloopen. Nadat enkele ingekomen stukken voor kennisge ving waren aangenomen deelt de vorzitter mede, dat op aanvraag van de afdeeling door het gemeente bestuur van Koedijk f 100.— subsidie was verleend als tegemoetkoming in de verpleegkosten van een t.b.c.-patiënte aldaar. Door de heeren Boskamp, Groeneweg en den voor zitter is inspectie gehouden over de magazijnvoor- raad waarbij alles in de beste orde is bevonden, waarvoor de heer Aukes een woord van lof toekomt^' Een kleine herstelling aan de ijskast is reeds uit gevoerd. Verder deelde de voorzitter mede, dat vanwege het bestuur alles is gedaan om te komen tot de aanstelling, samen met Koedijk, van een Wijkver pleegster in 1931, doch dit is ons niet mogen geluk ken, omdat om verschillende boekende redenen de subsidie-aanvraag door ons gemeentebestuur eerst de vorige week is afgehandeld. Thans ligt de sub sidie gereed. Daar echter de zuster verplicht was voor 1 October op te zeggen, heeft Koedijk in ver band met de houding en de onzekerheid eener be slissing in verband met de bekende voorwaarde, er van afgezien verder te onderhandelen. Er is in ver band met deze zaak heel wat te doen geweest en veel werk verricht. Het is te betreuren, dat deze zaak niet tot stand kon komen. Spr. dankte allen die hebben medegewerkt en wilde speciaal noemen den heer Lek, die in den raad zijn best heeft gedaan om de zaak te verdedigen. Hij hopte dat een vol gend jaar deze goede zaak tot stand zou kunnen komen. Beschrijvingsbrief. Deze leverde weinig stof tot bespreking. Besloten werd de candidatuur M. C. A. Spierings, art te Heer Hugowaard, te steunen en de afgevaar digde opdracht te geven deze te stemmen. Op voorstel van den heer G. Booij werd den afge vaardigde vrü mandaat voor de overige punten ge geven. De heer v. Kampen informeerde, of de vorming van districten, welke ieder één hoofdbestuurslid ko zen, niet is doorgegaan. Hieromtrent werd het ad vies van het Hoofdbestuur voorgelezen, dat de voor keur gaf aan werkdistricten welke echter uit eigen initiatief moesten voortspruiten, waardoor dan wel zou blijken of er aan kiesdistrictvorming behoefte bestond. De statutenwijziging wordt thans door het H. B. zelf voorgesteld in verband met de Kon. Goedkeu ring, waarom de commisie is afgetreden. Enkele vragen, o.a. van den heer H. Hart, inzake een voorstel omtrent pensioentoeslag, werden door het bestuur beantwoord en door den heer v. Kampen nader toegelicht, waarbij deze ook als zijn meening te kennen gaf, dat ambtenaren onder de f400.-- hiervoor niet in aanmerking kwamen. Daarom worden voor den magazijnmeester rente zegels geplakt. Het bestuur stelde vor één afgevaardigde te be noemen met het oog op kostenbesparing in verband met den toestand der kas. De heeren Hart en Schuur oordeelden twee afge vaardigden beter. De heer Hoogland toonde met verschillende voor beelden aan, dat één afgevaardigde voldoende was. Na eenige discussie werd het bestuursvoorstel elge- meen aanvaard. Na een tweetal vrije stemmingen en een herstem ming, werd de heer G. Kloosterboer met 20 stemmen (tegen 11 op den heer v. Kampen) gekozen als afgevaardigde en de heer A. Hoogland als plaats vervanger. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit, dat thans weer leden uit het bestuur zijn af gevaar-, digd. Hij had zich steeds onthouden van eenige invloed op de stemming. Toch noemde spr. het een vreemd geval dat in de laatste jaren een afgevaar digde tyas gekozen buiten het bestuur om. Dankbaar was spr. niet voor zich persoonlijk, doch voor het geheele bestuur, dat thans weer de algemeen gel dende regel was gevolgd. Salarisherziening Secretaris-pjnningmeester. opu?tvv.-ainiei ,en-ezn lviedewdigedej eshrdlushr Dit punt is op de agenda geplaatst volgens een voorstel van den G. Booij in de vorige ledenverga dering, waarbij werd voorgesteld het salaris te ver- hoogen van f25.00 op f40.00. In het bestuur was hieromtrent geen eenstemmigheid. Volgens het oor deel van den voorzitter was Het Witte Kruis een philantropische vereeniging, die veel geld noodig had voor verplegingsartikelen enz.; en konden de functionarissen z.i. geen aanspraak maken op volle dige bezoldiging. De heer Sinjewel had vrijheid gevonden het voor stel te steunen, juist, omdat dit nu toch niet voor hem persoonlijk gold, omdat hij straks de gemeente ggdt verlaten. Hij wist echter bij ondervinding dat zijn opvolger geen gemakkelijke taak zou hebben en veel werk zou vinden. De heer Hoogland bracht naar voren dat het bestuur verplicht was met dit voorstel te komen, omdat dit aan den heer Booij was beloofd. Bij eventueele stemming achtte hij zich echter vrij zijn houding te bepalen. De heer G. Booij was dit volkomen eens. Het voor stel, aldus spr., is van mij. Dit is echter al een poos geleden en de toestand is nu zoodanig veranderd dat ik de besli.«?sing aan de vergadering overlaat. Het werk is echter met f 40..— ook nog niet be taald. De heer Schuur ach te hier de tijdsomstandigheden niet van invloed en stelde voor f 40.te geven. Verschillende leden stelden aanhouding voor tot volgend jaar, hetgeen tenslotte werd aangenomen. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren A. Huiberts en H. Hart. Rondvraag. Bij de rondvraag vestigde de heer Schuur er de aandacht op, dat er tegenwoordig weer vrij veel gevallen van T.B.C. in het ressort van de afdeeling voorkomen en was van meening dat er eigenlijk tekort ligtenten beschikbaar zijn, alhoewel er steeds 5 tenten in gebruik zijn. Hij stelde de vraag: worden er in sommige geval len geen tenten te vroeg weggehaald? Spr. noemde een geval waarbij naar zijn meening de Patiënt waarschijnlijk toch nog niet geheel hersteld was. De voorzitter was zoo'n geval niet bekend en vqrj- klaarde dat in deze gevallen uitsluitend gehandéld wordt op advies van den dokter en altijd met goed vinden van de patient. De heer Schuur achtte het toch noodig om meer tenten aan te schaffen en zag het aantal gaarne gebracht van 5 op 7. Indien de vereeniging dit niet kan bekostigen, zou het, aldus spr., dan niet moge lijk zijn voor dit doel steun te vragen aan de ge meen, kerkelijke instellingen of andere corporaties? Ligtenten maken het mogelijk meer patiënten thuis te verplegen. Daardoor worden kosten van verple ging in sanatoria bespaard, zodat het z.i. beter zou zijn als de gemeenten de kosten van aanschaffing van meerdere ligtenten subsidieerden. Spr. had hier bij ook andere belanghebbende corporaties op het oog, en wist zeer goed dat het Witte Kruis niet meer kon doen. De voorzitter wees er op, dat in een vorig geval met een lijst was rondgegaan en op deze wijze een nieuwe tent was bekostigd. Spr. was er voor om zoo veel mogelijk zijn eigen potje te koken. De heer Schuur achtte dit ook wel mooi als het kon, doch wilde zijn denkbeeld toch in overweging geven. De heer Verduin sprak een woord van dank voor de vele hulp, door hem ondervonden van Het Witte Kruis. De heer Jb Kloosterboer Dz. vroeg of er, in ver band met het aanstaande vertrek van den secre taris geen ander bestuurslid gekozen moest worden. De vorziter deelde mede, dat hierin reeds eetrder was voorzien, omdat bij een vorige bestuursvermin- dering, de heer G. Booij was aangewezen als plaats vervangend bestuurslid. De heer Lek wilde gaarne in verband met de actie voor „Wijkverpleging", die zeer tot zijn leedwezen niet was geslaagd, een wooord van waardeering spreken voor het bestuur en allen die tot dit mooie en nuttige doel hadden medegewerkt. Dat dit niet was geslaagd werd door spr. zeer betreurd. Door hem werd als de eenige oorzaak van dit niet slagen geweten de houding die door de tegenstanders is aangenomen tegenover het gemeentebestuur van Koedijk, dat echter in deze zaak is verwisseld met het Witte Kruisbestuur, terwijl bovendien door te genstanders te zeer is vastgehouden aan het motief: de zuster moet in St.-Pancras wonen. Dit is z.i. een gezocht motief geweest. Een zeer eigenaardige zaak vond spr. dat indertijd bij den raad een brief in kwam van Termaat, met een aanbeveling voor den verpleger van Putten, tevens verzoek om .vergoeding der verpleegkosten en verzoek om van Putten als verpleger aan te stellen. Spr. had direct den indruk gekregen, dat deze brief door een ander was ge schreven, om de zaak van wijkverpleging te vertroe belen en zou dan tegen dien schrijver willen zeggen, kom zelf voor den dag. Veel is er toen op dien brief niet gezegd en dat schrijven is nooit meer ter sprake gekomen. Ik vind, aldus spr. dat de meerderheid van den raad op schandelijke wijze deze nuttige zaak in den grond heeft getrapt en heb mij dat zeer aangetrok ken omdat dit een zaak was van algemeen belang. De heer v. Kampen heeft hieraan meegeholpen en spr. sprak hierover in scherpe bewoordingen zijn af keuring, uit. De heer v. Kampen, in antwoord op den heer Lek, wenschtte hierop slechts kort te antwoorden. Het is, aldus spr., hier geen politieke vergadering en ik keur het af, dat de heer Lek op deze wijze gemeente raadszaken te sprake brengt. Dat is hiervoor niet de plaats en het is wel algemeen bekend, dat ik het, in de oogen van den heer Lek nooit goed doe. Spr. wil er alleen op wijzen dat het schrijven Ter- maat niet het eenige verzoek was. Ook de heeren van „Ziekenverpleging" hebben indertijd ten behoe ve van een verpleger subsidie gevraagd. Als wethou der hebben wij de belangen van de geheele gemeen te te behartigen en de idee van. in Pancras wonen is ons bijgebracht door het Witte Kruis. Trots alle tegenstrijdigheden is de post thans door ons op de begrooting geplaatst en dat dit de heeren te Koedijk te lang heeft geduurd is hun zaak. De subsidie is thans door ons voor wijkverpleging beschcikbaar ge steld. Spr. wenscht op de politieke kant niet verder in te gaan, wenscht de heer Lek een politiek debat, dan is spr. gaarne bereid, dit in een openbare verga dering met hem aan te gaan. De heer Lek wilde de uitnoodiging van den heer v. Kampen tot een debatavond zeer gaarne aan vaarden. Verschillende heeren wenschtten over deze kwestie hun meening te zeggen, doch de voorzitter, gesteund door enkele leden achtte het beter, thans deze kwes tie hier niet verder uit te spinnen en sloot het debat over dit onderwerp. De heer Sinjewel, die straks de gemeente gaat verlaten, memoreerde, dat hij als secretaris van Het Wite Kruis alhier, gedurende zes jaren zeer prettig en aangenaam met de overige bestuursleden en leden had samengewerkt. Veel is in die jaren ten algemeenen nutte door de afdeeling tot stand geko men en spr. zou het zoo mooi hebben gevonden ala ook de zaak van de wijkverpleegster nog tot stand gekomen was. Hij hoopte dat de afd. zal doorzetten en dat nog vele goede dingen door haar op het ge bied van de volksgezondheid tot algemeen nut zou den mogen worden tot stand gebracht. Spr. betuigde zijn dank voor de prettige samenwerking die hij steeds van zijn medebestuursleden had mogen ge nieten. De voorzitter verklaarde, dat het genoegen van goede samenwerking wederkeerig mocht heeten. De heer Sinjewel heeft zeer veel gewerkt en gedaan in het belang van Het Witte Kruis. Daarvoor zijn wij hem dank verschuldigd. Spr. noemde enkele pun ten o.a. de Bazar waarvoor de heer Sinjewel bizon der veel werk had verricht en achtte zich tolk der geheele vergadering als hjj hem hiervoor zijn har- telijken dank betuigde. Applaus. Hierna, niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering met dank voor de aange name besprekingen. Krabbendam. Bij de Ger. kerk alhier is tot predikant be roepen de heer J. J. Bosma, theol. cand. te. Zuid wolde ((Gr.) verplegen in het „dr. de Visser-huis" een sanato rium van den 'Ohr. Nat. Werkmansbond. Eien kleine gift in het burje en ge geeft een zonne straal aan het zwakke, tuberculeuze kind. Wie onzer zou daaraan riiet mee willen helpen Verzending aangeteekendc stukken. - De waarn. directeur van "het Post-, Telegraaf en Telefoonkantoor te Broek op Langendijk ves tigt; de aandacht er op, dat te boginnen met 1 October a.s. de aan te teekenen stukken bijl de aanbieding ter verzending vergezeld moeten gaan van een door of vanwege den afzender met inkt of inktpotlood ingevuld ontvangbewijs. De hiervoor te bezigen formulieren zijn kos teloos verkrijgbaar aan de loketten. Ten behoe ve van hen, die veel stukken ter aanteekening aanbieden, worden op verzoek kosteloos boekjes met evenbedoelde formulieren beschikbaar ge steld. N ieuwstijdingen Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. De Raad dezer gemeente is door den Burgemeester bijeengeroepen tegen Donderdag 2 October 1930, des i; nam. 8 uur. Breek op Langendijk. Komt, „koopt" allen een speldje wanneer dit 1 Vrijdag a.s. aan u gevraagd wordt. Het geldt j een heel goed doeltuberculeuze kinderen helpen Een vToum vermoord. Een bedrag van f4000 zoek. Gistermiddag is in een woning aan de Wille- brordusstraat te Rotterdam een jonge vrouw ver moord: gevonden door haar vijfjarig nichtje. Het meisje is gistermiddag omstreeks half een bij haar tante gekomen maar kreeg op haar bellen geen gehoor. Ze bleef eenigen tijd bellen en om dat ze het tien maanden oude dochtertje hoor de huilen, vroeg zij een rijwielhersteller, die zijn werkplaats beneden in de woning heeft, haar te helpen binnen te komen. Do rijwielhersteller weigerde omdat hij moest gaan eten. Hij liet het meisje aan de deur staan, kind bleef bellen. Na eenigen tijd kwam een heer zijn fiets stallen bij den fietsenmaker. De ze man heeft het kind gevraagd wat zij wilde waarop het meisje zei dat ze binnen het kind hoorde huilen en dat ze op haar bellen niet werd open gedaan. De heer heeft haar geholpen en'het golukte hem het slot dat zeer eenvoudig van constructie is open te krijgen. Het meisje liep daarop naar binnen en vond in de achterkamer haar tante dood liggen. Ze ir onmiddellijk naar de ouderlijke woning terug gekeerd waar toevallig slechts haar grootmoe der thuis war. Toen zij haar grootmoeder ver-, telde wat zè had gevonden is de vrouw Ide straat op geloopen waar ze aan burgers vertelde dat haar schoondochter vermoord ws gevonden. Deze hebben toen onmiddellijk 'de politie gewaar schuwd die spoedig in de woning aan lie "Wil- lebrordusstraat aanwezig war. Diaar vond men de vrouw in een plar bloed liggen. Zij' had' die pe steekwonden in het hoofd, die met een brood mes, dat men 'vond, moeten zijn toegebracht. Die vrouw was geheel gekleed, ze had zelfs een mantel aan. 'Eien hoed droeg zij niet. In de woning was geen wanorde veroorzaakt. Een schrijfbureau was opengebroken. Of er iets ver mist 'wordt kon nog niet worden geconstateerd, omdat de echtgenoot, van de vermoorde vrouw niet thuis war. Het voorloopig onderzoek heeft nog niets uit gewezen. De buren hebben niets gehoord. Al leen is door getuigen geconstateerd, dat de vrouw boodschappen heeft gedaan. In de keu ken is bovendien een tasch met pasgekochte poetsmiddelen gevonden. Niemand heeft een man uit het huis zien komen, hetgeen verklaarbaar is, omdat het erg stil is geweest in de straten van buitenwijken in verband met het koninklijk be zoek. Het 'is- niet onwaarschijnlijk, dat een man tijdens de afwezigheid van de vrouw is ingeslo pen. (Eir zijn den laatsten tijd veel insluipingen in het nooriden van de stad.) De vrouW is toen thuisgekomen en de insluiper heeft daarop de vrou;w doodgestoken. Over de toedracht Ider fei ten kan nog niets worden gemeld, daar niemand" ©enig gerucht heeft vernomen of gozien. Er zijn van den dader geen sporen gevonden. Het verdere poltieonderzoek heeft uitgewezen dat in het schrijfbureau een bedrag van 4000! gulden geborgen is geweest. Er is gebleken dat vrouw vier steken in den schedel zijn toegebracht Men heeft 'later in den middag in de kamer Iden hoed van de vrouw gevonden. Daarin werden vier steekgaten gevonden. (Omtrent de tasch met poetsgoed, welke in de keuken is gevonden, kwam vast te staan, doordat inmiddels de echtgenoott van de versla- gene war thuisgekomen, dat deze tasch reeds verscheidene dagen in huis is geweest. Het broodmes waarmee het misdrijf is ge pleegd is door den dader uit de keuken wegge nomen. De dactyloscopische dienst hééft eenige vingerfadrukken genomen. Dr. Hulst uit Lei den heeft een onderzoek ingesteld. D|e politie •heeft voorts met speurhonden in de omgeving van de woning gewerkt, maar evenwel zonder re sultaat. Liehtzuil neergestort. Toen gisteravond twee electriciens op de Os senmarkt te Groningen bezig waren met de laat ste hand te leggen aan een der lichtzuilen,; die tijdens de lichtweek ophet plein werden ge plaatst, stortte de zuil naar benedén mét het govolg, dat de beide werklieden ernstig gewond bleven liggen. Z; ijzijn bowusteloos per bran card naar het academisch ziekenhuis overge bracht. x i i Een dievenbende. D|e politie te Enschede is een dievenbende op spoor gekomen, die verschillende magazijnen had bezocht, en daaruit had medegenomen wat van haar gading was. Het meest waren gedupoord de schoenenfabrikanten RL en Zn., en de confec- tiefirma H. en [Wi. beiden te Enschede. Eir zijn thans door de recherche veertien paren schoe nen, opgespoord, dertien uit Enschede en een uit Neede. Zes personen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De goederen die zij wis ten buit te maken werden verkocht in Hengelo iOldenzaal en andere plaatsen. Hoeveel er wel gestolen is, is volgens de Zw. Grt. nog niet) met zekerheid op te géven. Er zijn echter reedsi in beslag genomen bij verschillende koopers een en veertig paar schoenen, negentien colbertcostu- mes, zes winterjassen, 3 regenjassen en 3 fantasie pantalons. Een van de verdachten heeft voorts nog be- klenll, dat hij in Augustus heeft ingebroken in de sigarenkiosk van V. aan de Hengelosche straat en in het kantoor van den metaalhandelaar der firma Vr. in de gemeente I.onneker. [Sneeuw in Zwitserland. In de bergstreken is op een hoogte van 1500 meter sneeuw gevallen. De temperatuur bereik te op de hoogte van den Rigi het vriespunt. Dreigend graan tekort in Rusland. Naar uit Moskou wordt gemeld, wordt in een t nieuwen order van het centraal comité der com munistische partij gezegd, dat het huidige re sultaat, der graaninleveringen nog steeds onvol- i doende is. Indien geen krachtige maatregelen j genomen worden, is het gevaar voor een tekort aan graan in den komenden winter [niet uitge sloten. I I Die boeren houden zich niet aan den vastge stelden levertijd. Uit de vertegenwoordigers der industrie-arbeiders en der communistische jougd- groepen worden bijzondere ploegen gevormd, die in de dorpen den graanopslag zullen helpen be- vorteren en de uitvoering van het herfstzaai- schema zullen controleeren. Die ontvluchtingen uit Psychopatenasyl. 'En der drie 'kortelings uit het Rijks Psycho patenasyl te Leiden ontvluchte verpleegden is Zaterdag door de politie te Utrecht gearresteerd, toen hij zich op weg bevond naar de veemarkt met twee koeien om deze daar te verkoopen. Dte koeien had hij des nachts uit een weiland van den landbouwer O. D'. te Hilversum ontvreemd. Dloor een stier aangevallen. 'Tijdens den Zaterdag te D'oetinchem gehouden fokveekeuring is de 50-jarige landbouwer Rein- ders uit Zelhem door een stier aangevallen. Hij werd op de horens genomen, toen neergewor pen en door den stier toegetakeld. Nadat men 'het dier meester war geworden, blook, dat Rl. enkele ribben had gebroken. Hiet sleutelbeen war op twee plaatsen gebroken, en ook aan het hoofd war R. ernstig gewond^ Hij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Ongevallen. D|e 19-jarige dochter van den heer Wolters aan den Harddraverdijk' te Eraneker kwam fiet, sende uit de Vossegatsteeg naar de Zuiderkaide. Op hetzelfde moment kwam de heer Si. uit Har dingen met zijn auto aanrijden, een botsing was niet te vermijden en het meisje werd overreden. Het meisje dat over hevige pijnen klaagde ir per auto naar huis vervoerd. wordt zacht, blijft UW BTBïMcMÏÏ" keurig zittenkrij gt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. Twist oin een meisje. Tjjdens een twist over een meisje heeft de 27- jarige H. van H. uit Eindhoven ten huize, van zijn vroegere verloofde Maria L. te Panningen uit een revolver een 'tweetal schoten gelost op zijn medeminnaar 1'. K. eveneens wonende te panningen. Na het eerste schot sprong K. op den vroegeren verloofde van zijn meisje toe en greep hem vast. Deze loste toen nogmaals een schot op K. vlak in diens gelaat. Gelukkig blook .de revolver slechts met losse patronen geladen' te zijn. Doordat het laatste schot van zoo dicht bij werd afgevuurd, bokwam K. in het geheele aangezicht verwondingen, zoodat, hij zich dade lijk onder geneeskundige behandeling moest stel len. De schutter werd na het tweede schot door Iv. tegen den grond geslagen en korten tijd daar na door de politie gearresteerd. Nadat procos- verbaal tegen hem was opgemaakt is hij weder om op vrije voeten gesteld. HOE RADIO TE GENIETEN? Leer eerst goed luisteren! Het kan niet dikwijls en niet nadrukkelijk genoeg gezegd worden, dat het genot van het luisteren naar radio-uitzendingen in hooge mate afhankelijk is van de wijze, waarop men luistert. Ik spreek liever niet van de kunst van het luisteren, want teegenwoordig worden zooveel dingen voor kunst uitgemaakt, dat het woord zijn bijzondere betee- kenis verloren heeft, maar de bekwaamheid of geschiktheid om op de juiste manier naar de radio te luisteren is dikwijls niet gemakkelijk aan te leeren. Er zijn menschen, die ook in een gewoon, rustig gesprek nauwelijks letten op de woorden, die de andere persoon spreekt, maar alleen denken aan wat zijzelf zullen antwoorden. Eigenlijk is luisteren vree- selijk voor hen en zouden zij het liefst voortdurend zichzelf hooren praten. Dat zijn de onrustige zenuw achtige menschen, die in den grond van de zaak met zichzelf geen weg weten. Voor hen moet luis teren naar de radio een zware, zenuwmoordende inspanning zijn, vooral als in lange toespraken ver schillende problemen behandeld worden en zij niet in staat zijn, daartegen hun eigen argumenten aan te voeren. Alleen strenge zelftucht en de ernstige poging om zich over te geven aan den gedachten- gang van den spreker kan deze menschen zoover brengen, dat zij van de voordrachten ook kunnen genieten. Ee geheel ander slag van menschen zijn die bijna geniale menschen, die in een gewoon gesprek door hun meelevend luisteren den ander het spreken gemakkelijker schijnen te maken. Doordat zij zich geheel verediepen in zijn gedachtengang, door een enkel aanmoedigend, van begrip getui gend woord versterken zij den ander in het geloof aan de waarde van wat hij zegt. Dat zijn de rustige, met zichzelf tot klaarheid gekomen menschen, die intuïtie hebben en die ook gewoonlijk met veel ge not naar de radio luisteren. Het is voor hen niet moeilijk te zwijgen. Dit moet men niet zoo apvatten, dat zij het eens zijn met alles wat er gezegd wordt. Maar zij ontleden het gesprokene in hun gedachten en bepalen hun standpunt ertegenover. In tegenstel ling met hen, dit tot het eerstgenoemde type be- hooren, is voor hen de juiste wijze van luisteren naar de radio iets, dat vanzelf gaat. Nu kan men het luisteren voor zichzelf al heel wat vergemakkelijken door een zorgvuldige keuze van het dagelijks aan te hooren programma. Dat is al zoo dikwijls gezegd, maar het kan-niet te dikwijls gezegd worden, omdat juist daarvan zooveel afhangt. Ten eerste de echte en blijvende vreugde, die het luisteren naar de radio ons kan verschaffen, maar ook het verrijken van verstand en gemoed en de aanmoediging bij de eigen studie en liefhebberijen. Men mag zichzelf niet afstompen door zonder het minste onderscheidingsvermogen alles aan te hooren. Wij mogen onze hersens er niet mee vermoeien. Daarmee zouden wij immers alles verliezen, wat de radio ons anders zou kunnen geven. En dan moet ik nog iets noemen, wat m.i. van buitengewoon belang is voor de juiste wijze van luisteren: het verwerken in eigen gedachten van het gehoorde. Wie naar een concert of een tooneel- stuk gaat, is bij het betreden van de zaal vervuld

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2