KEG3 Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier VUeuutélSvee No. 117 DONDERDAG 2 OCTOBER 1930 39e Jaargang A«T„«:aeii /115 u;|g|vt: rim j. IEI2ER Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. Briet uit Berlijn Noordscharwoude. op Zondag 5 October. Bij ongunstig weder in de zaal van d.hr, I. de Bakker. EEN VAC ANTIEDEI LANQ5 DEN DIJN Buitenlafldseh Overzicht TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. LATGEDUKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADV.ERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. BEDROG ZOND ER RISICO. In Berlijn loopt op het oogenblik een van die 1 processen, die evenzoo wijdvertakt zijn als ze tijd in, beslag nemen -en waarvan geen mensch. iets verneemt, omdat ze eigenlijk bestaan uit een aan eenschakeling van allemaal verschillende ge vallen. Een firma, Goring en Co., plaatste in talrijke kranten advertenties van den volgenden inhoud: Geldleeningen tot elk bedrag matige rente Zonder hypotheek of borgstelling 'Discrete behandeling. Zooals te begrijpen is, werd Göring en Co. met aanvragen overstroomd. De firma noodigde hare klanten uit tot een bezoek aan haar zeer netjes en vertrouwen wekkend ingericht kantoor en sloot met hen het volgende contract: GöTing en Co. verplichten zich, den heer X. tegen matige! rentevergoeding te leenen. Do firma stelt zich voor 'de terugbetaling van het bedrag aan den geldschieter garant. Daarvoor ontvangt zij van den heer X. een garantiebedrag van Em. 50.dat onmiddellijk betaalbaar is. Meldden zich nu op één advertentie 500 per sonen, dan ontving de „firma" van minstens 400 personen het „garantie-bedrag" van Jtm. 50.— dus ca. Em. '20.000. Na ©enige' jaren liepen de inkomsten in de mil- lioenen Do klanten kregen na storting ook werkelijk het adres van een geldschieter. Deze geldschieter schreef hun dan Oen zeer optimistische brief. Voor „manipulatiegelden" was echter storting van het luttele bedrag van Rm. 50.noodzake lijk. Na betaling van dit bedrag konden de on derhandelingen direct! beginnen, terwijl de aange vraagde leening dan na ca. 3 dagen beschikbaar zou zijn. Do 'klant scharrelde zijn laatste Rm. 50.bijeen en betaalde, in de veronderstelling, na 3 dagen over de gewensehte som te kunnen beschikken. Dloch' hij vernam niets meer. Eerst ge- ruimen tijd later kreeg hij van den geldschieter bericht, dat hij niet in staat was het geld voor te schieten. Indien de klant zich nu tot Göring en Co. wendde, 'kreeg hij te hooren, dat dei geld schieter niet van de credietwaardigheid van Je klant overtuigd was geweest. Bleef de klajit aandringen, dan kreeg hij hetadres van een twee de geldschieter. Daar deze goede man echter ook weer'Rm. 50 voor „manipulatiegelden" ver langde, li-ep dit meestal op niets uit, daar de klant deze Rm. 50 niet meer bezat of achterdoch tig geworden was. Do meeste klanten stelden Zich dan maar mét een wijsgeerige betrachting tevreden, welke daar op beer kwam, dat zij het nu juist wel bijzonder slecht getroffen hadden, want de firma Göring en Co. had hun toch honderden van dankbetuigin gen van tevreden 'klanten getoond. Eir waren er echter oók, die in woede ontstoken, hun licht bij den rechter gingen opsteken. Daar bleek dan het volgende: Ton eerste had Göring en Co. nooit gegaran deerd, dat ©en voorschot verstrekt zou worden. De garantie van Göring had uitsluitend betrek king op de terugbetaling. Ten tweede was door het tweemaal betalen van Rm. 50.geen ge rechtelijke eisch tot verstrekking van het voor schot door te voeren. Buiten de ergernis moest de klant ook nog de proceskosten betalen. Slechts weinig klanten be schikten trouwens over de noodige energie om de zaak hij het gerecht aanhangig te maken. Em bij aangifte had de rechter al heel weinig hou vast. De officier moest honderden aangiften af wachten, voor hij ergens ©en gelegenheid ontdek te, waar ingegrepen kon worden. In het nu, loo pend© proces Göring 'heeft de procureur welis waar een klacht ingediend, omdat het gebleken is, dat de firma Görfng en Qo. en de geldschieter een en dezelfde waren! Desalniettemin is de af- loo pvan dit proces twijfelachtig en het geld is in ieder geval verloren. Tenslotte is een jaar ge vangenisstraf nog wel uit te houden met het idee na afloop van den straftijd over dei milli- oeinen te kunnen beschikken, die hier of daar in veiligheid zijn gebracht. Dit geval Göring en Ce. is slechts een uit velen. Volgens een globale schatting zijn er in Duitschland minstens duizend firma's, die een dergelijk „'beroep" uitoefenen. 'Em dit beroep" is op zijn beurt weer een van de vele beroepen, Üie na den oorlog ontstaan zijn, het bedrog met zeer weinig of in het geheel geen risico. DirecteurP. PRANGER. (Seizoen 1930) (Op het Schoolplein) Aanvang half drie. Des avonds 7,30 uur DAL in de zaal van d. hr. J. de BAKKER. Een ander, zeer geliefd soort van bedrijf is het eerzame beroep van bemiddelaar voor woning zoekenden. De bedrieger huurt een kantoortje en laathet publiek weten, dat hij aan iedereen een woning naar zijn smaak verschaffen kan. Hij gaat hierbij al heel eenvoudig te werk. Het eenige wat hij doet, is de plaatselijke couranten ■bijhouden en geregeld alle advertenties uitknip pen, waarin woningen te huur aangeboden wor den, welke woningen gewoonlijk een uur na het verschijnen der advertenties ook' al weer ver huurd zijn. De klant betaald nu een bepaald be drag ,varieerend van f 18 tot f 30 en krijgt daar voor de adressen van de woningen, die voor hem in aanmerking komen. Nu kan hij zich dé zolen van zijn schoenen loopen, een woning zal hij1 niet vinden, 'daar deze intusschen al lang weer j verhuurd zijn. Die 'woning-bureau-exploitant staat natuurlijk paf van zulk een pech, iets dergelijks is nog nooit voorgekomen, werkelijk niet. E|n hij verschaft de teleurgestelde klant nieuwe adressen enz. tot in het oneindige. Totdat het' geduld van den klant ten einde is. Dergelijke „woningbureaux" kunnen in het ge heel niet vervolgd worden. Zij doen wat zij kunnen. Hunne' methode om de adressen van ver huurders uit de krant te' halen, is niet» straf baar. Hjij is onschuldig als de klafcit pech heeft. Bovendien komt het wel eens in de honderd jaar voor, dat een klant een woning vindt, die nog jni©t verhuurd is. Het aantal van deze „wo ningbureaux", die niet alleen hun klanten maar ook het eerlijk beroep schade aandoen, wordt op 3000 geschat. Op een anderen grondslag werken de kantoren voor onroerend bezit". Iemand verschaft zich het recht van bemiddeling voor bepaalde stuk ken grond, die zich eTgens buiten de grenzen van de stad bevinden en betrekkelijk goedkoop zijn Deze stukken grond liggen echter niet aan een straat, zoódat volgens de Duitsche wetgeving hierop een bouwverbod ligt. Maar dit behoeft de klant natuurlijk niet te weten. Em als hijf het te weten komt, wordt hem wijsgemaakt, dat er met de bouwpolitie nog wel te praten valt. Dc klant verkrijgt het stuk grond, d.w.z. hij moet een bepaald bedrag als eerste betaling stor ten, welk bedrag varieert tusschen f 60 en f 300. Nu stelt de klant wanhopige pogingen in het werk om een "bouwvergunning te krijgen, ver krijgt deze natuurlijk niet en is tenslotte wat blij, als de verkooper o f„bemiddelaar" de koop ongedaan wil maken. De eerste betaling is hij natuurlijk kwijt en het stuk grond is weer ter beschikking voor het volgende slachtoffer. Bij een stuk grond hoort nu eenmaal een huis en de oplichters zouden al heel weinig blijk van fantasie geven, indien zij ook hier niet iets klaar zouden spelen. Ergens duikt plotseling een „Bouwbedrijf" op, dat belachelijk goedkoop houten huisjes levert, al vanaf ca. f 1200. Levertijd 14 dagen. Als eer ste storting wordt f 300 tot f 600 vereischt. De eerst© betaling wordt bij het sluiten van het contract contant gedaan, voor de rest, in termij nen te betalen, geeft de klant wissels af. In het contract staat' een „wettelijk voorgeschreven clau sule, dat de firma niet verplicht is de levertijd I aan to houden. De klant wordt gerustgesteld. Bij ©en levertijd van 14 dagen komt het toch werke lijk op een paar dagen niet aan, niet waar. De werkzaamheid van het „bouwbedrijf" bestaat nu EEN PP ACM TIG VEPHAAL DGDR C. J- KIEVIET MET SGH IT TE DEN DE PLAATJES IN KLEURENDRUK IN IEDER PAKJE KEG'I THEE BEVINDT ZICH EEN BON V®B EEN PLAATJE daarin, dat, zij de in haar bezit zijnde wissels aan derden doorgeeft. Deze „derde" is ook een firma, die met de bouwfirma onder een dak zit^ maar dat kan niemand bewijzen. Het „bouwbedrijf" le vert het huisje niet, omdat zij „overbelast is met opdrachten". Maar nu "komt de „derde" met de in zijn bezit zijnde wissels en presenteert deze bij den klant. Nu is het aan de meeste men- schen onbekend, dat men een aan derden ter be taling lgegeven wissels honoreeren moet. De klant weigert dus te betalen, wordt aangeklaagd, ver oordeeld en moet betalen of er wordt beslag op zijn goederen gelegd. Dit spelletje herhaalt zich net zoo lang, tot alle wissels gehonoreerd zijn. Het huis ziet de klant nooit. [Weliswaar heeft de firma ergens een werkplaats en ze bouwt ook werkelijk huizen, maar daar doet men zes maan den over. Tot het inhouden van den levertijd zijn zij niet verplicht, er zijn vele honderden be stellingen voor hem en de klant moet zijn beurt afwachten indien de firma in den tusschentijd tenminst ©niet gefingeerd bankroet gaat. Nu bewere men niet, dat met dergelijk^ bedrie gerijen alleen maar de dommen gevangen wor den. De oplichters verbergen hunne eenvoudige methodes achter schitterende voorspiegelingen, die iedereen misleiden, die niet jurist of een erg han dig koopman is. Em de rechtbanken De recht banken doen vermoedelijk wat zij kunnen. Zij spreken recht volgens wetten, die voor andere tijden gemaakt zijn, voor die tijden, toen ieder eerlijk, werkzaam mensch van goeden naam een erediet opnemen kon, voor die tijden toen er geen woningnood heerschte en waarin alleen de groote zakenlieden met wissels omgingen. W at hier noo- dig is, dat is een speotale wet voor al die geval len, waar het gezonde verstand onmiddellijk op lichting kan constateeren, maar waarbij het met de huidige wetten niet mogelijk is, de bedriegers te vangen. Een dergelijke wet kent men in a. uitschland al de woekerwet en een soort gelijke wet moet ook voor de bovenstaande ge vallen gevonden worden. De partij, die een derge lijke wet zou doen invoeren, zou een groot, deel van het volk achter zich hebben en wel speciaal het deel der bedrogenen! Zelfs wanneer men met een maximum aan opti misme bezield de redevoeringen leest, welke Briand in Geneve gehouden heeft tijdens deze Volkenbonds- vergadering, zal men, vooral over den Dinsdag jl. uitgesproken redevoering, geen verheugenis kunnen gevoelen, al zal men moeten erkennen, dat dit het logische gevolg is geweest van de door den uitslag der Duitsche verkiezingen angstig geworden Fran- sche publieke opinie. Immers, wanneer men den man, die in woorden althans steeds de schoone geste en de fraaie leuze wist te handhaven thans met evenzoovele woorden hoort beweren, dat onder de huidige omstandigheden de volkeren niet moeten en mogen ontwapenen omdat anders een nieuwe crisis wordt voorbereid, wanneer deze zelfde groote staatsman voortgaande zegt, dat thans slechts een ding vaststaat en wel, dat een verdere ontwapening niet meer mag plaats grijpen, dan slaat den hoor der de schrik om het hart. Immers hoe Vaak, hoe ellendig vaak is ons de laatste weken reeds niet ver teld, dat een groote golf van onrust over de wereld gaat, zoodat iedereen het ten slotte gaat gelooven; hoe schrikbarend stijgt niet het luguber getal der werkloozen; hoe angstwekkend dalen niet overal de beurskoersen en stijgen de faillissementen. En wanneer bij al deze uitzichten op een harde en benauwden winter de leidende staatslieden, of al thans een leidend staatsman, die tot dusverre altijd het voorkomen gehad heeft van iemand, die oplos singen zocht en gaarne ontwapenen wilde, wanneer slechts dit en wanneer slechts dat, met den bood schap komt, dat ontwapening verder niet meer mogelijk zal zijn, daarmede alle andere landen dwingende ook een einde te maken aan hunne pogingen om onder den druk der overmatige bewa peningen uit te komen, ja, wat dan? Nu kan men wel zeggen, dat in laatste instantie de schuld ligt bij den Duitschen keizer, die door de nationaal socialisten een zoo groote overwinning |e bezorgen de angst in Frankrijk heeft doen groeien, waar de schuld ligt interesseert ten slote niet in de eerste plaats, evenmin als het voor een hongerige van belang is te weten, hoe het komt, dat er hon gersnood heerscht, terwijl hij veeleer vraagt hoe hij aan brood kan komen Inderdaad, wanneer er niet reeds een golf van ongerustheid over de wereld ging, bij dergelijke gebeurtenisen zou hij ontstaan. Wanneer er geen angst voor den toekomst bestond, zou Briand die met zijn Dinsdag uitgesproken rede voering geschapen hebben. Een beter bewijs voor de innige samenhoorigheid der Zuid-Afrikaansche republieken dan door de recente revolutie aldaar, had moeilijk kunnen gele verd worden. Thans is het Ecuador, die zich aan sluit bij zijn illustere voorgangers. Of al deze om wentelingen op den duur in het belang van de diverse landen zullen blijken geweest te zijn? Wij betwijfelen het ten zeerste. Want, voor zoover wij dit uit de verte kunnen beoordeelen, mogen de oude regeeringen al fouten gehad hebben, het alge meen streven, dat hen bezielde was toch het econo misch vooruithelpen der Zuid-Amerikaansche sta ten, al geschiedde dit dan ook met Noord-Ameri- kaansch geld. Of de nieuwe regeeringen met de zelfde idealen bezield zullen zijn? Dat moet nog worden afgewacht. Een minder pleizierigen indruk maakt het intusschcen wel, dat ook hier de militaire weèr aan het woord komen. De sabel rinkelt over de wereld. Wij vreezen voor de vonken, die eraf kun nen spatten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1