I 4 i 1930 De nood in don Tuinbouw Bloembolienveiling van de Langedijker Groentencentraie Uit den Omtrek AGENDA Burgerlijke Stand Buitengewone Algemecne vergadering van de Provinciale Commissie uit de veilingen in Noord-Holland. Donderdagmiddag 2 uur hield de Prov. Commissie ene buitengewone uigemeene vergadering in „Het ulden vlies" te Alkmaar ter bespreking van het inderwerp ..De nood in den Tuinbouw." Deze vergadering, die zeer druk bezocht was, rerd bijgewoond door de leden van de Ged. Staten, Ie heeren D. Kooiman en Aa Michels, alsmede door len heer Valstar en den heer Mr. Miemöller, resp. oorzitter en secretaris van het Centraal Bureau, e consulenten de heeren Haploop en Rietsema en erder de burgemeesters van verschillende gemeen- n en de leden der Prov. Staten, de heeren P. Kos- elijk en P. Zeeman. De voorzitter, de heer P. Slot, burgemeester van iroek op Langendijk, opent de vergadering met een oord van welkom aan alle aanwezigen, inzonder an de leden van Ged. Staten, de voorzitter en ■cretaris van het centr. Bureau en aan consulenten, preker wenscht af te wijken van de gewoonte om en uitvoerige openingsrede te houden, doch wenscht nkele opmerkingen te maken, omdat deze verga- ering wordt gehouden onder omstandigheden, die :er teekenend zijn. Het onderwerp, waarvoor deze vergadering is be- igd, is alreeds zoozeer afgezaagd, dat het overbodig hierop breed en diep in te gaan. De moeilijkheden waarin de tuinbouw verkeert, komen thans al voor et 2e jaar voor <?n is het een noodzakelijkheid oor de organisatie deze onder de oogen te zien. In het tuinbouwbedrijf is het meerdere malen oorgevallen, dat na een slecht jaar een goed kwam, lans doet zich het geval voor dat twee opeenvol- nde jaren zeer slecht zijn. In 1929 kon het nog nigszins er mede door, daar wat overgeschoten as van 1927 en 1928, doch 1930 deed zich buitenge- oon ongunstig afsteken en begonnen vele bouwers :eds met een tekort. De vraag is thans hoe de ïinbouw deze moeilijkheid het hoofd kan bieden. Spr. wil allereerst uitschakelen de ramp van 12 ani, waardoor velen werden getroffen door water- hagelschcade, echter kwamen de producten niet >t prijs door de vele ziekten, waardoor de toestand ;er benard werd. Bepaalde streken zijn zeer sterk getroffen, vooral Langendijk en' dit heeft de L. G. C. bezig gehou- n om het Bestuur der Prov. Commissie uit te oodigen eene vergadering te beleggen, hetgeen door et Bestuur is goedgevonden. Echter meende het lestuur, niet de leid'ers van. politieke partijen te loeten uitnoodigen, omdat de vergadering zich niet politiek terrein begeeft. De brief van de L. G, C. bevatte voorts het verzoek ot het nemen van de volgende maatregelen Ten eerstete trachten het daarheen te leiden dat en nieuwe credietregeling worde tot stand gebracht den geest van 1922 onder borgstelling van de rovincie Noord-Holland met medewerking der Boe- nleenbanken tegen zoo laag mogelijke rentetype. Tentweede: b- de Regeering aan te dringen op on- iddellijke verlaging der spoorvrachttarieven Ten derde: een sterke aandrang uit te oefenen bij Regeering en de Tweede Kamer om met den leesten spoed een behoorlijke regeling van het achtstelsel tot stand te brengen. De voorzitter merkt op dat het college van Ged. taten op deze vergadering is uitgenoodigd omdat 1912,hij moeilijkheden, die zich toen voordeden, ier veel medewerking van dit college is ondervon- en. Spreker meent goed te hebben te doen, den inhoud an den brief der L.G.C. bekend te maken, met het og op eene mogelijke leiddraad der besprekingen an deze vergadering. De meening van het bestuuromtrent de gevraagde ïaatregelen is als volgt: Punt 1. Het bestuur meent, dat deze kwestie voor espreking in aanmerking komt. Punt 2. De pachtwet is in een zoo ver gevorderd tadium, dat het wel goed is, hieraan nog aan stuw- 1e te geven en nog een woordje hierover te laten .ooren. Punt 3. Het bestuur is van meening, dat hieraan er veel moeilijkheden zijn verbonden en hiermede einig bereikt zal worden. Spreker merkt op, dat vele tuinders daarmee ten nder zullen gaan, hetgeen het bestuur tracht te erhoeden en is er oogenblikkelijke hulp noodig. Spreker geeft hierop het woord aan de vergade- ng. De heer S. de Boer, voorzitter van de L. G. C., eelt mede dat het bestuur zeer dankbaar is, dat vergadering is belegd en merkt op, dat er van eze vergadering iets wordt verwacht. Spreker ves- igd de aandacht erop, dat het jaar 1930 is aange- angen zonder geld voor de tuinders. De producten -achten weinig of niets op, terwijl er groote schade 'erd geleden door hagel- en regenvlagen en vele iekten in de producten. Er is thans geldgebrek en er moet hulp komen zoo spoedig mogelijk. De tuinders verkeeren in en buitengewonen nood. Spoedige hulp is driedub- iele hulp. In 1922 zijn vele tuinders gered door de hulp van Prov. Staten en spreker hoopt, dat dit college hans weer zoo spoedig mogelijk hulp zal verleenen pdat de arbeidsloonen kunnen worden betaald en geld komt, waarmede nog iets te verdienen kan i en om brood te koopen. Met schroom vraagt de L.G.C. hulp aan anderen gedurende de laatste 10 jaren is dit reeds de erde maal. Daarom zou spr. een fonds willen strich- n opdat de bouwers zich zelf kunnen helpen bij ventueele tegenslag en schade. Ook moeten pogingen worden aangewend tot endsvorming voor aankoop van kunstmeststoffen. Door het heffen van een klein percentage zal deze orming mogelijk zijn. Spreker verheugt er zich over dat de Pachtwet, ooals de voorzitter mededeelde in een zoo verge- orderd stadium is. Spr. zag gaarne dat in die ommissie ook tuinders zouden plaatsnemen voor «n juiste beoordeeling der pachten, want de hooge uurprijzen brengt algemeene verarming. De heer P. Zeeman, Zuidscharwoude, lid van de rov. Staten, deelt ter verduidelijking mede hoe deze ergadering is ontstaan. Het was volgens spreker op eene vergadering te ■oedijk van waaruit wanhoopskreten opklonken angaande de nood nood der tuinders, echter een itweg werd niet gevonden. Wat zich daar voordeed, ebeurde overal. Het is een internationaal verschijn- "1 van de crisis waarin wij leven. Vele besprekingen ijn door de L.G.C. gevoerd, waaruit voorstellen naar oren kwamen. Spreker weet geene oplossing om uit deze crisis komen. Fondsvorming is de eerste noodzakelijk- eid en een middel om door deze moeilijke tijden «en te komen. Het spijt spr. dat het verzoek de leiders der poli- kke partijen op deze vergadering uit te noodigen iet is ingewilligd. Spreker becritiseert het antwoord an Minister Ruys op de vragen gesteld door het anierlid Van der Sluis over de Pachtwet. Er zal agegrepen moeten worden en een norm diene te orden gesteld. De marktprijzen zullen dalen omdat - pachters geen reserve meer hebben. Hulp moet °k worden verleend door de Regeering. Spreker is volkomen eens met het streven van den bond an landpachters. Ook zij mogen niet worden ge- "offen door de hooge pachten. Het vraagstuk der achtwet houdt verband met de staatswetten. Spreker stelt het zeer op prijs indien ten spoe digste wordt aangedrongen op ontbinding van de bestaande geldende huurcontracten en moet eene andere worden vastgesteld en met recht van inhuren gedurende 2 jaren tegen een door eene pachtcom- missle te bepalen bedrag. Voorts noemt spr. velschillende cijfers der om zetten van de veiling der L. G. C. en het verschil der prijzen over de laatste jaren, waaruit blijkt dat deze in neergaande lijn gaan en de toestand voor de tuinders onhoudbaar is. De apchtwet moet ten spoedigste worden inge diend opdat deze met 1 Mei 1931 van kracht zal zijn met terugwerkende kracht. De pachtwet is noodig voor de onwillige eigenaren. Aan pacht, rente en aflossing wordt door de pachters in ons land 15 millioen gulden opgebracht. Deze opbrengst is alleen mogelijk doordaat de pach ters worden uitgemergeld. Spreker stelt zich voor. dat èn Rijk én Provincie èn Gemeente zullen samenwerken om te komen tot fondsvorming. Ook Raiffeisenbanken zullen een ze ker kapitaal beschikbaar moeten stellen hiervoor. 2 Wat betreft de Sociale Wetgeving is spreker van meening, dat het zegeltjes plakken niet gedaan moet worden door menschen beneden een zeker inkomen en moet dit aan de Staat worden overgedragen. Spreker vraagt hoe het met de grondbelasting is ge steld en of deze misère geen aanleiding geeft tot ontheffing hiervan. De voorzitter dankt den spreker voor het gespro kene doch moet de vergadering er op wijzen, dat de tijd kort is en dat het niet mogelijk is, dat het niet mogelijk is, dat alle sprekers zoo lang het woord kunnen hebben. De heer Schoenmaker, Medemblik, zegt dat ont heffing van grondlasten mogelijk is en geeft Ged. Staten in overweging dat ook Ammsterdam en Haarlem zullen bijdragen in de kosten van 't Hoog- heemraadschcap. De heer Langereis van nieuwe Niedorp betoogt, dat de tuinders in de put zitten, omdat het land niet hun eigendom is, maar toebehoort aan hen, die er niet op werken. De heer de Boer van Heerhugowaard is van oordeel dat de pachtwet wel mmisstanden kan op heffen, doch niet zoo gemaakt kan worden, dat de crisis hierdoor wordt begraven. Zulks zou ook on rechtvaardig zijn daar de productiekosten te hoog zijn, waardoor de crisis ontstaat. Bezit van grond is volgens spr. gekristalliseerde arbeid. Mocht er zoo als in 1922 hulp door Prov. Staten worden verleend, zoo dringt spreker aan dat de rente veel billijker zal zijn. De heer de Weert van Hilversum zegt dat de crisis internationaal is. Er zijn thans 20 millioen werkloo- zen. In groote industriesteden, waar de crisis het meest wordt gevoeld, moeten de producten worden gekocht, doch is zulks niet mogelijk door de crisis. Spreker betoogt voorts, dat de armoede steeds erger wordt, doch de weelde grpoter. De pachten die in het geheele land worden betaald varieeren van f 700 tot f 2000 per H.A. spreker noemt dit treu rig en wil geen verzoek richten tot de landeigenaren, doch eischen. Spr. vraagt of wij geen rechten heb ben? De toestand is thans zoo dat er vanaf Jan. de bakkers niet kunnen betaald zijn. De voorz. zegt, dat deze vergadering niet is belegd om de wereldcrisis op te lossen, doch dat het hoofd punt is de nood der tuinders, die dadelijk hulp noo dig hebben. De heer de Weert is er voor, dat de verg. met scherp omlijnde voorstellen bij de Regeering komt, waarbij wordt geëischt dat er steun wordt verleend gedurende crisis en voorts vrijstelling van alle belas tingen. Verders moet worden geëischt dat inbeslag name van goederen en bezittingen van tuinders, die niet meer kunnen betalen, niet mogelijk is. De voorzitter deelt mede, dat het niet noodig zal zijn de stormrap van 12 Juni nader te bespreken, daar het comité bereid is de uitkeeringen te doen. Het wachten is alleen nog op een paar gegevens, die bij het commité moeten inkomeh.. De heer J. Kliffen, Noordscharwoude is van oor deel dat nu de punten der L. G. C. moeten worden behandeld. De heer P. Kostelijk, Heerhugowaard, lid der Prov. Staten is van oordeel dat de menschen met eene credietverleening, zooals in 1922, niet geholpen zijn, gezien de destijds behaalde resultaten. Ten opzichte van "dezen steun van Rijk en provin cie en gemeenten is er alle kans van slagen. Sprekergeeft in overweging dat de gemeenten moeten worden ingeschakeld omdat die het beste weten, welke menschen het noodig hebben. Holf October komen te Staten bijeen en kon deze zaak worden behandeld. Het betoog van den heer Zeemamn acht spreker al te zwart, daar de verpachters zijn afgeschilderd als bloedzuigers. Zeker zijn er misstanden en moeten die ondervangen worden. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur het na volgende voorstelt. De Prov. N.-H. Bond van Groente- en Fruitveilin gen in buitengewone openbare vergadering bijeen op 2 October 1930 in „het gulden Vlies" te Alkmaar ter bespreking van den nood in den tuinbouw, acht den toestand zoodanig, dat onmiddellijk hulp drin gend noodzakelijk is en noodigt het bestuur uit tot het volgende: le. Te trachten het daarheen te leiden dat de nieuwe credietverleening tot stand komt op de wijze zooals in 1922 onder borgstellingvan de Prov. Staten met medewerking van de Boerenleenbank; 2e. bij de regeering aandringen op onmiddellijke verlaging der spoorwervrachttarieven. 3e. sterke aandrang uitoefenen op de regeering en Tweede Kamer voor spoedig tot stand komen van een goed pachtstelsel. De heer D. Kooiman wenscht het woord te voeren, niet als lid van Ged. Staten, doch als voorzitter van de veilingsvereeniging „Beemster en Omstreken." Het bestuur dezer vereeniging is van oordeel dat allereerst dient te worden aangepakt en wordt ge vraagd doch niet geëisccht, het opnieuw verstrekken van credieten onderborgstelling van de provincie. Het valt wel toevallig samen, dat er meerderen er voor zijn credieten niet alleen voor kunstmeststoffen maar voor nieuwe cultures, zoals tulpen enz. Er is een al te groote eenijdigheid in de teelt, er wordt teveel op 1 kaart gezet. De aandacht van Prov. Staten moet hierop worden gevestigd, waardoor al- geheele verbetering in de bedrijfstoestanden zal komen. Spreker zou daarom het voorstelvan het be stuur in den zin willen wijzigen. De heer Zeeman is het eens met het voorstel, doch moet erop gewezen worden dat een laag moge lijk rentetype wordt verkregen. De voorzitter zegt dat zulks niet kan worden vast gelegd doch hangt alles af van datgene wat wij ver krijgen zullen. Er moet niets geëischt worden, doch allen moeten zich houden aan het bestuur. betaaldeomoe- buetbf sjstaloumwao.stenmndhanl De heer W. Visser, Koedijk zegt dat er heel spoe dig hulp moet komen, want reeds zijn een 20 kleine tuinders uit het bedrijf en aan het werk in de Wieringermeer. De voorzitter zegt, ook hiervan nota te nemen. Het voorstel I wordt hierop aangenomen en zul len de wijzigingen hierin worden aangebracht. Voorstel II wordt hierop breedvoerig toegelicht door den heer Valstar, er op wijzende dat de Neder - landsche spoorwegen de zaak aan de laars lapt en geen behoefte gevoeld de tarieven te verlagen. Spreker verheugt er zich over dat de regeering wel een andere richting wil en hopt spr. dat er een op Vrijdag 3 Oct. 1930 te Broek op Langendijk. Op de hede ngehouden veiling was minder aanvoer en minder kooplust. De kweekers zijn blijkbaar voldoende van plantgoed voorzien. Het definitief antwoord van de regeering komt voordat de landbouw- en Waterstaatsbegrooting in behande ling komt. Spreker stelt voor een telegram aan de regeering te zenden, waarin op verlaging der tarie ven wordt aangedrongen. Aldus wordt besloten. Het telegram is van de volgende inhoud: Minister van Waterstat den Haag. De Prov. Bond van Groenten en Fruitveilingen in Noord Holland in buitengewone algemeene vergade ring te Alkmaar bijeen, van oordeel dat de vrachttarieven der Ned. Spoor wegen en in verhouding tot de waarde van het pro duct en in vergelijking met de tarieven van de voornaamste met den tuinbouw concurreerende lan den abnormaal hoog zijn en een zeer ernstige belem mering voor een loonende afzet dezer tuinbouwpro ducten vormen; van oordeel dat de voor vroege aardappelen ver leende vrachtsverlaging de afzet van dit product zeer begunstigd heeft; spreekt zijn ernstige teleurstelline er over uit, dat de directie der Ned. Spoorwegen tot nu toe gewei gerd heeft tot een alg. verlaging van groenten en fruit over te gaan; en dringt er bij Uwe Exc. met klem op aan thans zoo spoedig mogelijk ook vor groenten en fruit eene vrachtverlaging met 30 pCt. te verleenen. SLOT, Voorzitter. BALK, Secretaris. De heer Kooiman vestigt voorts de aandacht der vergadering op de vaststelling van het urgentie program van de landelijke organisaties en waarvan niets is terecht gekomen, alleen het suikerwetje kwam tot stand. Voorts wijst spr. erop, hoe hij het begin van den oorlog Minister Treub op tijd van één dag de uit te voeren maatregelen tot stand bracht. Ook de Minis ters Posthuma, Colijn en de Geer brachten in zeer korten tijd heel wat wetten tot stand. Of dit nu mo gelijk is met deze regeering, wenscht spr. te betwij felen. Regeeringshulp is er noodig en spr. stelt voor op groote spoed aan te dringen bij de regeering en desnoods de departementen te reorganiseeren om de land- en tuinbouw een plaats inneemt, die deze toe komt. (Applaus). De heer Kramer Zuidscharwoude dankt degenen, die meewerken om tot iets beters te komen. Ook in deze gemeente zijn er tuinders naar de Zuiderzee werken gegaan. Spr. wil allen aansporen over te gaan tot wisselbouw en andere cultuur, daar dit noodzakelijk is. De regeering heeft tuinders gemaakt door de scheurplicht en dient zij ook voor hen te zorgen, doch zij doet alsof ze doof is. Door de sociale wetten worden de kleine tuinders vele verplichtin gen opgelegd, die zij onmogelijk kunnen nakomen. Spreker zou de tuinders met een inkomen van f 1500 hiervan willen vrijstellen. De volgende spreker is de heer Hazeloop, Rijks- tuinbouwconsulent, die zegt dat Duitschland de grootste afnemer is, doch thans ook verkeert in een economische crisis, die van langen duur zal zijn. Er moet naar ander afzetgebied worden gezocht, waarvoor het Centraal Bureau al jaren werkzaam is. Getracht moet worden de afzet naar andere lan den te vergrooten niet alleen door het voeren van reclame maar ook door het zenden van producten. De Regeering dient het Centraal Bureau hiervoor finantieel te steunen, waarvoor reeds een voorstel bij de regeering is ingediend. De ontwikkeling van den tuinbouw is een nationaal belang. Spreker hoopt, dat de regeering dit zal inzien. (Applaus). De voorzitter zegt, dat het Provinciaal bestuur in deze ook genoemd mag worden, daar dit college voor eenige jaren terug f 10.000 hiervoor beschik baar stelde. De heer W. Visser, Koedijk, dringt aan op vrij stelling-van de verplichtingen van de sociale wetten. De heer Zeeman, Zuidscharwoude, stelt voor het navolgende dat de vergadering zich uitspreekt dat vrijstelling van zegeltjes plakken en premiebetaling voor de ziekteverzekering wordt verleend aan hen die een inkomen hebben lager dan f 1200.en dat deze verplichting door den Staat worden overgenomen. De heer Scchoenmaker acht het noodig dat tevens vrijstelling wordt verleend van de lasten voor wegen en hoogheemraadschappen. De voorzitter waarschuwt ervoor, niet te veeLhóoi op de vork te nemen. De heer de Weert gaat accoord met het voorstel van den heer Zeeman, doch is spreker bevreesd, dat het stelsel ontwricht zal worden, daar spreker van meening is, dat geen enkele tuinbouwer een zuiver inkomen van f 1200.— heeft. De heer de Vries, Koedijk, is voor vrijstelling van premiebetaling voor inkomens lager als f 1500.—. Door een der aanwezigen wordt er op gewezen, dat degenen, die voordeel hebben van die lasten, deze ook maar moeten dragen. Voorts is spr. sterk tegen de verhooging van de salarissen van burge meesters en secretarissen, een salarisverhooging van alle ambtenaren is hiervan het gevolg geweest. Ech ter al deze personen worden onderhouden door de bewerkers van den grond die zelf het hoognoodige moeten missen. (Applaus). De voorzitter merkt op dat dit niet de vergadering slaat. De heer Zeeman, Zuidscharwoude, zegt, dat hij uit practische overwegingen het inkomen had ge steld op f 1200.Het stelsel wordt hierdoor geens zins ontwricht, want de Staat kan de premie aan de tuinder terugbetalen, wanneer zijn inkomen beneden de vastgestelde grens is. De heer Kostelijk zegt niet te weten, wanneer dit wordt aangenomen, waar de eigen verzekering dan blijft. De heer Zeeman is voor rijksverzekering, doch maakt het geen verschil voor de regeering de pre mie terug te storten ook aan hen, die een eigen verzekering hebben. De voorz. stelt voor deze zaak nader onder de oogen te zien en op de eerstkomende vergadering 'met omlijnde voorstellen te komen. Na eene korte gedachtenwisséling wordt aldus be sloten. De heer Kostelijk, Heerhugowaard, zegt, dat de crisis ook voor de kleine eigebouwers zeer zwaar is, net als voor de pachters. Spreker zou bij de regeering willen aandringen om het strijkgeld van f 80.— per H.A. af te schaffen, waardoor vele malen het land te duur wordt ge pacht. De voorzitter zegt, dat het niet mogelijk is al deze zaken te behandelen. De heer P. Kikkert, burgemeester van Koedijk,t dankt het bestuur voor de uitnoodiging voor deze vergadering bij te wonen. Volgens spreker is het mogelijk vrijstelling te ver krijgen. Reeds heeft een groep tuinders te Koedijk hiertoe een verzoek gericht. Spreker brengt de Prov. Commissie hulde voor haar werken in de schaderegeling en hoopt dat zij hierin volkomen zal slagen. De nood in spreker's ge meente is buitengewoon groot en wil spreker de woorden, eens gesproken door een groot staatsman, zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht." De voorzitter dankt de aanwezigen, inzonder de leden van Ged. Staten, den voorziter en secretaris van het Centraal bureau en de Rijkstuinbouwconsu- lenten en sluit de vergadereing met den wensch, dat hetgeen hedenmiddag is besloten ertoe moge bijdra gen dat de tuinders worden geholpen en voöral zij die aan den rand van den afgrond staan. Tenslotte doet spreker een dringend beroep op de besturen der Raiffeisenbanken om zooveel mogelijk medewerking te verleenen. bollen zetten 'is thans in vollen gang. Van de gunstige gelegenheid die het mooie weer de laat ste dagen biedt wordt een druk gebruik gemaakt. Volgende week wordt de laatste veiling ge houden. 9 Due de Berlin 18 Kg., 1 mand 0.64 II La Reine 85 Kg. 0,10 15 Murillo 120 Kg., 4 manden 0.36 1619 Murillo, 480 Kg., 18 manden 0.38 20—23 Murillo 435 Kg., 14 manden 0.40 32 La R'eine 162 Kg. 5 manden 0.26 33 Wm. Pitt 108 Kg. 4 manden 0.32 34 Clara Butt 120 Kg., 4 m., 0.36 I 35 Inglescombe Yellom 145 Kg., 5 m. 0.26 1 38 Gusta Dux, 54 Kg., 2 m. 0.10 37 Adolf v. d. Heide 50 Kg., 2 m. 0-14 38—40 Wm. Copland 450 Kg., 15 m. '0.46 j 41 Wm. Copland 150 Kg., 5 m. 0.44 51 Wm. Copland, 210 Kg. 7 manden 0.46 52- 57 Wm. Copland 1370 Kg., 39 m. 0.44 64 Gele Prins, 725 st. 2.10 65 Gele Prins 19V2 Kg., 1 mand 0.86 67 Couleur Cardinal 17 Kg. 0.82 66 Coronne d'or 35 Kg., 0.72 69 Coronne d'or 2300 st. 1.90 7071 Artus, 195 Kg. 6 manden '0.10 82 -84 Wm. Copland 630 Kg. 21 m. 0.44 86 Inglescombe Pink 144 Kg., 5 m. 0.14 87 Murillo 90 Kg. 3 manden 0.40 99100 Murillo 270 Kg. 9 manden 0.58 103—105 Murillo, 18 manden 0.56 106 192 Kg. 6 manden 0.58 '109 Fame com be Sander 56 Kg. 0.14 110 Hj'acinthe Gygantia 100 stuks '2.50 III Hj'acinthe Gygantia, 2.50 112 Hyacinthe Marconi 100 stuks 2. 113 Hyacinthe Gertrude 2.30 114 Queen of the Bleus 100 stuks 2.60 115 Dito 2.60 116 Hyacinthe Grand Maitre 100 stuks 2.40 117 Hyacinthe Regules 100 stuks 2.30 118 Hj'acinthe L'lnn-oncense 100 st. 2.80 121 Cram. Brillant 28 Kg. 0.12 122 D.V.T. Queen of the Pink 27 Kg. 0-42 134 Clara Butt 180 Kg., 6 m. 0.15 135 en 136 Pride of Haarlem 0.34 137 Dito 77 Kg. 3 manden '0.26 138 en 139 Wm. Pitt 280 Kg. 0.16 140 Wm. Pitt 116 Kg. t 0.15 141 Prosperity 150 Kg. 0.13 142 Dito 132 Kg. c "0-14 151 La Reine 56 Kg. 0.1O 133 Clara Butt 170 Kg. 0.10 154 Inglescombe Yellow, 29 Kg. 0.10- 158 Le Notre 208 Kg. 0.10 165 Inglescombe Yellow 180 Kg. 0.18 165—167 Inglesc. Yellow 600 Kg. 0.18 167a Wm. Copland 11 Kg. 0.10 168—169 Wm. Copland 216 Kg. 0.10 174 Wm. Copland 78 Kg. '0.10 176 Murillo 35 Kg. '0.10 177 Pride, of Haarlem 150 Kg. 0.13 178 Pride of Haarlem 150 Kg. 0.11 179 Pride of Haarlem 128 Kg. 0.10 183—'186 Wm. Copland 495 Kg. 0.10 löS Prins van Oostenrijk, 55 Kg. 0.82 Plaatselijk ffiieiiws BROEK OP LANGENDIJK. De collecte voor het T.B.C.-fonds van het De. de Visser Huis-heeft ^opgebracht f95.22i/a. SINT MAARTEN. Door bedanking van den heer Lodder als Ambte naar ter Secretarie alhier, is in dienst plaats be noemd de heer Sloof, Ambtenaar ter Secretarie te Cihr. Jongiel. Vereen „De Heere zal 't voorzien". Broek op Langendijk. Agenda voor Zondag 5 Oct. des avonds 6 uur in de nieuwe zaal. Bijbels onderwerp Jn. Bak Klzn. over 1 Sam. 2. „Eli en zijn zonen". Vrij onderwerp: KI. Boon. Voordracht: C. Bak Czn. Geref. J. V. ,$»li Dfio Gloria", Afd. 1. Broek op Langendijk. Agenda voor Zondag 6 uur n.m. vr. K. Wagenaar, Gew. Gesch. schets 43 en) 44. vr. J. G. Glas, A.R- beginselen art. 7???? Gemeente W ARMEN HUIZ EN. Over de maand September. Geboren: Pietertje, d. van H. Euinmeijer en Tr. Mink. Petrus z. van [M;. J. de Nijs en A. Castricum. Jannetje Dieuwertje, d. van G. J. Jonker en J. D. van Dijk. Alida, d- van .T. Tesselaar en M. Dekker. Johanna Adriana, d. van M. M. Hoogeboom en C|. Vlugt. Quiri- nus, z. van J. Meijer en J. Jonker. Geertruida Maria, d. van P. Hoogeboom en G. Blom. Jo hanna, d. van P. Ligthart en A. Konijn. Ondertrouwd: B. Ooteman, 25 jaren, tuinbou wer en O.' Meijer, 24 jaren. P. Slijkerman,, 34 jaren, en O. Blankendaal, 28 jaar. Getrouwd: J. H. Eiilers, 26 jaren en J. F. van der Heide, 22 jaren. Overleden: Klaase dje Ridder, wed:. W. F. Dil, 86 jaren. Jacob Slot, gehuwd met M. de Rapper, ,78 jaren. Gemeente SJT. MAARITEN. Over de maand September. Geboren: Jan Oornelis, z. van Dirk Bakker en va tnCornelia Goel. Martinus, z. van Reijer Rus en van Adriaantje Otto. Anna, cl. van Klaas Vos en van Anna de Boer. Ondertrouwd: Blis Teunis Hagen 25 jaren en Aafje Antje Klerk, 23 jaren. Overleden: Geene. Gemeente SjT. PANCRAS. Over de maand September. Geboren: Alexander, z. van |Marinus Jacobus Snoep en van Helena Pieternella v. d. Dorpel. Gehuwd en overleden: geene.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 7