Nieuwsblad v.f;Holl. Noorderkwartier No. 119 39e Jaargang Hitllin: Firma 1.1. KtlZEH. Btfalem I. H. KEIZEII. Buitel Noorttmude. Gemeenteraad Oudkarspel Plaaiselijk Nieuws TELEFOON INTERCOMMUNAAL DINSDAG 7 OCTOBER 1930 Wü LANGED1JKER COCJRAIVT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15, ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meej 15 c GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De raad dezer gemeente vergaderde onder voor zitterschap van den E.A. heer A. J. Wijnveldt in voltallige zitting. Na opening door den voorzitter met welkom aan leden en pers worden de notulen van de vorige vergadering na een kleine opmerking van den heer Zaagman goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Verslag van het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordholland over 1929; b. verslag van de werkzaamheden der commissie van de Malariabestrijding door de bevolking in Noordholland over 1929. Beide stukken liggen voor de leden ter inzage. Naar aanleiding van het 2e stuk vraagt de heer Zaagman of er nog wel eens gebruik wordt ge maakt van het bestrijdingsmiddel flyosan, dat gra tis beschikbaar wordt gesteld. De voorzitter antwoordt van in den eersten tijd wel. Den laatsten tijd echter niet meer. Echter is ook nu weer op de begrooting een subsidie voor de Malariabestrijding uitgetrokken met een klein bedrag voor het verschaffen van flyosan, waarvan bij aanvrage gebruik kan worden gemaakt. c. Een rapport van de hooistekers, inzake het gehouden onderzoek omtrent den toestand van het hooi bij de verschillende veehouders in de ge meente. De voorzitter constateert met genoegen dat de samenwerking tusschen hooistekers en veehouders van den meest aangenamen aard is en niets te wenschen overlaat. d. Adres van de vereeniging „Koophandel", hou dende verzoek haar ten behoeve van den nacht dienst van de telefoon, nu voor het jaar 1931, een subsidie te verleenen van f80. De voorzitter zegt dat reeds tweemaal deze zaak is behandeld, maar B. en W. vinden geen aanleiding om het verzoek toe te staan. De heer Rijper zegt niet te spreken als lid van Koophandel, maar is van oordeel dat dit bedrag wordt gevraagd uit een oogpunt van billijkheid. Het is hier even zoo goed van belang als in andere ge meenten, die het hebben aangenomen om hiervan gebruik te maken bij brand, ziekte en ongevallen. Het meerendeel van de leden van „Koophandel" be schouwen het als een noodzakelijk kwaad, en men wordt er toe genoodzaakt. In de meeste groote plaatsen is de telefoon des nachts geopend. Bij mij wordt door anderen na 9 uur gebruik gemaakt van de telefoon. Van de 19 aangeslotenen in deze ge meente zijn er 4 lid van Koophandel, zoodat het adres niet gericht is om direct de leden van „Koop handel" te bevoordeelen. Het verzoek zou nooit zijn gekomen, wanneer de thans vertrokken directeur van Broek niet gewei gerd had te laten bijhouden wie er gesproken had, zoodat men naar het aantal gesprekken zou kunnen betalen. De vorzitter antwoordt dat men in B. en W. ook heeft overwogen, dat hier 21 aangeslotenen zijn. Maar als we de gemeente gaan beschouwen naar het gebruik van de nachttelefoon, dan was het bil lijk geweest wanneer K. het adres gericht had naar de belangen der gemeenten. Het ware billijk wan neer het bedrag ponds-ponds gewijze was verdeeld. Dan was er in den raad misschien een meerder heid voor gevonden. Maar B. en W. gelooven niet dat er door particulieren zooveel gebruik van de nachttelefoon wordt gemaakt. De heer de Boer is van oordeel, dat de vraag wordt gedaan, omdat er een onbillijkheid bestaat, maar het is ook onbillijk om f 80.te geven. De heer Rijper zegt dat ook deze gemeente een en al tuinbouw is. De menschen hebben hier het zelfde belang als in de andere gemeenten, al zullen die gemeenten meer genieten van de veiling dan de onze. Maar wanneer wij niet geven profiteeren wij van een ander. De heer Kostelijk gelooft ook, dat het een nood zakelijk kwaad is. Maar waar het gebruik ervan sporadisch zal voorkomen is hij van oordeel dat zij moeten betalen, die er gebruik van maken. De heer Zaagman zegt op onderzoek te zijn uit geweest hoeveel rechten de telefoonhouder heeft, en daarbij is hem gebleken dat een ieder voor een gering bedrag doorverbinding kan krijgen. We heb ben hier 2 adressen met doorverbinding, Mer. Eecen en Dr. Vogelenzang,en wanneer er een ongeluk plaats heeft wordt Dr. Vogelenzang toch het eerst geroepen. En nu mogen er 4 leden van „K." zijn, spr. weet dat 1 daarvan geen telefoon heeft. Nu kunnen de andere 3 leden een doorverbin ding krijgen voor f 25.per jaar. Op deze gronden is spr. tegen inwilliging van het verzoek. De voorzitter zegt dat het B. en W. wel wat vreemd voorkomt dat de particulieren er zooveel gebruik van zouden maken. Maar wanneer wij een subsidie geven, moeten wij dat doen voor het alge meen belang. Wanneer „K." een billijke verdeeling wil maken, moet dat gedaan worden naar het aantal gesprekken. De heer Rijper zegt dat de inlichtingen goed zijn voor den toestand van voor 2 jaar. Er wordt nu geen doorverbinding gegeven omdat er een nacht telefoon is. De heer Zaagman. Mijn inlichtingen zijn van vandaag en Mr. Eccen en Dr. Vogelenzang hebben doorverbinding. De heer Rijper. Niemand wordt thans bevoor deeld. In stemming gebracht wordt het advies van en W. om geen subsidie te geven met alleen de beer Rijper tegen, aangenomen. e. Aanbieding van de gemeentebegrooting voor 1931 f. Aanbieding van de begrooting van de Licht- bedrijven voor 1931; g. Aanbieding van de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur voor 1931; Op de gemeentebegrooting komt weder een post voor over het 10 weken ophalen van vuilnis en haardasch. De begrootingen zullen worden behandeld in de vergadering van Vrijdag 21 October. Ingekomen is nog een adres van de Tuinbouw- vereeniging „De Eendracht" om beschikbaarstelling van een verlicht en verwarmd schoollokaal voor het geven van een cursus in bloembollenteelt. B. en W. stellen voor, aan het verzoek te voldoen, omdat men zich meer en meer op deze teelt gaat toeleggen. De heer de Boer deelt mede dat er 35 deelnemers zijn. De voorzitter hoopt dat er orde en rust zal heer- schen tijdens de lessen. De heer de Boer zegt deze wenk ter harte te zullen nemen, en daarvoor aller hulp zal inroepen. Hij twijfelt niet of de avonden zullen rustig verloo- pen, omdat het een cursus voor volwassenen is. III. Voorstellen van Burgemeester en Wethou ders: 1. Het verleenen van een crediet voor het loo- pende dienstjaar,ten behoeve van de verbetering van de Spoorstraat. Alvorens tot de besprekingen over te gaan, wenscht spr. te memoreeren de besprekingen met B. en W. van Noordscharwoude en de loyale houding van dat college ten opzichte van de verbetering van de Spoorstraat, en hoopt Z.E.A. dat de raad van Noord scharwoude dit college in zijn plannen zal volgen. Bij de gevoerde besprekingen zijn de colleges voor komend tot elkander gekomen en werd gemeen schappelijk aan den opz. van Noordscharwoude op dracht gegeven een rapport samen te stellen met een kostenberekening in overleg met den opzichter van Oudkarspel. B. en W. besloten met het voorstel te komen zoo als het thans bij de raden ingediend,is, hoewel het belangrijke offers zal vragen om het uit te voeren. De heer Zaagman spreekt er zijn genoegen over uit dat de besprekingen thans zoover zijn gevorderd, dat een bemiddelingsvoorstel wordt gedaan. Reeds meerdere malen is dit punt naar voren ge bracht, ook door mij, maar nooit heb ik eenig ant woord daarop ontvangen, nit wil ik echter niet ten kwade duiden en vooral nu niet. Spr. vraagt echter of dit plan afdoende is en of de architecten de zekerheid kunnen geven dat het afdoende is? Wanneer het halve maatregelen zijn, zou het jammer voor het geld zijn. De heer de Boer brengt dank aan B. en W. dat deze zaak thans zoo gauw voor elkaar is. Toen hij 't rapport inzag, heeft hij zich ook de vraag gesteld of het afdoende zou zijn. Wel heeft hij de gedachte dat het niet meer waterpoel, maar wel een modder poel zal worden. Ook zijn door hem de cijfers nagegaan en is het hem een raadsel, dat Oudkarspel meer moet betalen dan Noordscharwoude. De heer Kostelijk zegt, dat toen men met de Spoorstraat begon, een groot plan gevallen is. Nu heb ik het rapport gelezen en verwachtte ik, dat Oosterlee mans genoeg is om te zeggen of het af doende is. Sprekers overtuiging is dat met dit plan het water weg gaat en men geen modderpoel zal krijgen. Men mag dan onkosten met basalt hebben maar die heeft men met een straat ook. Het be vreemd hem niet, dat Oudkarspel meer moet be talen. Dit zit natuurlijk in de rioleering over de erven aan de zijde van Oudkarspel. De heer Rijper verwacht dat het de bedoeling is den grintweg aan de zijde van Oudkarspel op te hoogen, omdat men anders toch een modderboel krijgt. Met weinig kosten komt het nu goed tot zijn recht. In zijn antwoord volgt de voorz. de sprekers op den voet en zegt dat deze goede dingen overlangs komen. Steeds heeft de Spoorstraat een punt van bespreking uitgemaakt in B. en W. en thans zijn we verheugd tot elkander te zijn gekomen. Een afwatering alleen door een goot langs de hekken was niet afdoende, en moet het water op verschillende punten kunnen wegvloeien. Maar daarmee komen we op terrein van Oudkarspel en hebben wij gezegd: laat onze gemeente die gaten voor haar rekening nemen. De menschen, die ge vraagd zijn hebben eenparig goedgevonden dat een goot over hun erf kwam en spr. vertrouwt dat die menschen de goot ook zullen uitvegen. Ook betwijfelt men of het plan afdoende is. Maar wanneer dat gebeurde, liep het in de duizenden. Wij zijn tot de conclusie gekomen,dat dit niet noodig is. Wanneer dit plan wordt uitgevoerd, dan is de last van het water weg. Het is mogelijk dat de Spoorstraat niet in het groote verkeer wordt opgenomen, en wordt dan een doodloopende straat. Het groote verkeer is oorzaak van den slechten toestand van den weg, en de draineerbuizen die Noordscharwoude legde zijn ver zakt. De heer Zaagman zegt dat het bij hem geen wantrouwen is in Oosterlee, maar hij vraagt zich af of dit plan voldoende is. En het is geen afdoend middel. Ook is het thans naast de straat een modderboel en niet naast de hekken. Voor een af doende verbetering moet men het grintgedeelte ook gaan bestraten, en zal hiervoor ongeveer 1400 M2. straatwerk noodig zijn. Vroeger was alles duur, maar de tijden zijn anders geworden. Wanneer Oosterlee en Kroon zeg gen dat het afdoende is, dan komt de verantwoor ding voor hen. De heer de Boer gelooft ook niet dat het afdoende zal zijn. Hij weet niet of aan de opzichters een plan gevraagd is voor afdoende verbetering. En nu mag het bestraten duurder zijn, maar over een paar jaar zitten we weer. Laten we het daarom nu goed doen. Weth. Bakker zegt aan Oosterlee gevraagd te hebben of dit plan afdoende was, maar deze kon daarop geen antwoord geven. Spr. verklaart zich als een voorstander van afdoende verbetering, en zegt, dat men van Noordscharwoude niet meer kan vragen. De meerdere kosten komen voor rekening van Oudkarspel. Weth. Kroon zegt dat het misschien wel wat lang geduurd heeft, maar de nieuwe weg woog zwaar. Ook is er over een afdoende verbetering gesproken, maar de opzichter kwam met zulke hooge kosten, dat men er voor terugschrok. Oosterlee zeide, dat dit reeds een groote verbetering was. Ook heeft Oudkarspel er meer belang bij dan Noordscharwou de en daarom was hij er voor de afwatering voor rekening van Oudkarspel te nemen. De voorzitter zegt dat men niet moet vergeten dat de B. en W.'s elkander op deze basis hebben gevonden en B. en W. van Noordscharwoude hopen het er in hun raad door te krijgen. En wanneer het er door komt kunnen de bewoners van de Spoor straat tevreden zijn. Wij zien er een groote verbe tering in. Door de afwatering zal het niet be- straate gedeelte gauw droog zijn. Het ligt tevens in de bedoeling de verbetering voor den winter tot stand te brengen. De heer Kostelijk zegt dat het toch niet de be doeling is er een luxueuzen weg van te maken. Een ieder moet tevreden zijn wanneer het water weg is. De voorzitter zegt dat men met bestraten zonder meer denzelfden toestand houdt. Dan zal men op de grens van de tegenwoordige straat zinkputten moeten hebben en komen de kosten op f 12.000 a f 13.000. De heer Zaagman is het hier niet mee eens. Spr. zou dan langs de hekken een beton rollaag willen hebben en evengoed afwatering over de erven. De voorzitter zegt dat de deskundigen heben ver zekerd dat dit een groote verbetering is. Ik begrijp niet dat er bij de heeren zoo'n aarzeling is. De heer Zaagman is het er niet mee eens dat men een luxueuze uitvoering krijgt. Betalen de menschen aan de Spoorstraat hun belasting niet? Wanneer men gaat bestraten en men brengt de rioleering aan dan is dat niet luxueus. Het gaat er bij mij niet om de gemeente op kosten te jagen, maar wat is het beste. Weth. Bakker. Laat er een voorstel komen waar bij B. en W. wordt opgedragen een kostenbereke ning te maken voor afdoende verbetering. De heer Rijper. Wanneer het niet afdoende is kunnen wij later evengoed bestraten. De voorzitter en Wethouder Kroon verklaren dat dit plan aanpast op een latere eventueele bestrating. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. hierna aangenomen. De voorzitter dankt de heeren hierna voor hun medewerking en zegt, dat, wanneer het werk ge reed is, de bewoners zeker tevreden kunnen zijn. 2. Bespreking vervolgonderwijs. De voorzitter zegt dat het hoofd der school dit het vorig jaar alleen heeft gegeven. Nu hebben zich 6 jongens en 2 meisjes aangemeld. Ook nu wil het hoofd dit onderwijs geven voor f260.terwijl mej. Bossen een vergoeding ontvangt van f80. voor het handwerkonderwijs. Deze vergoedingen zijn berekend naar het aantal lesuren. Weth. Kroon spreekt zich uit als een voorstander van vervolgonderwijs, maar het aantal leerlingen is hem te klein. Spr. kan zich niet met deze uit gave vereenigen. Wij hebben hier de U.L.O. school waar wel kinderen naar toe gekend hadden. Wethouder Bakker vindt het aantal leerlingen ook niet groot. Het vorig jaar echter waren er 7 en nu 8. Men mag het daarom ook nu nipt nalaten. Voor de gegoeden bestaat gelegenheid het hooger onder wijs te volgen, waaraan ook de gemeente moet be talen. Voor den Middenstand hebben wij de U.L.O.- school, waarvoor ook belangrijke offers worden ge bracht. Maar nu moeten wij ook aan de armen geven, door vervolgonderwijs te houden. De heer De Boer is een voorstander van goed onderwijs en het zijn in hoofdzaak de armsten die 't vervolgonderwijs volgen. De heer Rijper is ook een voorstander van volks ontwikkeling maar kan het aantal niet vergroot worden door een oproep te doen. De heer Kostelijk. We hebben het gehad over het tuinbouwonderwijs, maar daar zijn ook geen lief hebbers voor en wordt kosteloos gegeven. Of men arm of rijk is, het doet er niet toe, maar 2 is treurig en beklagenswaardig dat er maar 2 meisjes zijn. De menschen gevoelen er niet voor. De kinderen gaan liever de straat op. De voorzitter zegt dat de 8 leerlingen zich hebben aangemeld na een officieele oproeping. En wanneer er 8 komen, waarvan te verwachten is, dat zij het opderwijs zullen volgen, dan heeft de overheid een taak te vervullen en moet men de gelden voteeren. Ook spr. noemt het diep en diep treurig dat de zoons van bouwers niet eens het onderwijs volgen op het gebied, waarin zij later hun brood moeten verdienen. Nadat de heer Kostelijk nog gesproken heeft over combinatie met Noordscharwoude, wordt met de stem van den heer Kroon tegen besloten ook dit jaar het onderwijs te geven. Eveneens worden de genoemde onderwijskrachten voor dit onderwijs aangewezen. Rondvraag. Door den heer de Boer wordt gewezen op het breken van een electrische draad waarmede een zoon van den heer Carnas in aanraking kwam en ternauwernood aan den dood ontsnapte. Spr. vraagt of het niet goed zou zijn dat de Lichtbedrijven aan de menschen verzochten, direct kennis te geven van het breken van een draad. De voorzitter antwoordt dat dit geval hem be kend is en zegt dat men zich rechtstreeks kan wenden tot den lijnwerker de Ruiter. Spr. wijst op het gevaar dat bestaat zoolang de bovengrondsche leiding er is. De heer Zaagman vraagt of het georganiseerd overleg aan de lichtbedrijven is ingevoerd. Tevens heeft hij in de krant gelezen, dat daar is gestemd en het werd aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Maar waar blijft de pressie wanneer 4 Langedijker gemeenten het aannemen en de Gasc. gaat dan stemmen. De voorzitter antwoordt dat er over gestemd moest worden. De raden noodigen uit tot invoering en de Commissie van Beheer besluit hierover. Daarover heeft de raad geen zeggenschap. Ook wordt de Directeur benoemd door de Commissie van Beheer. Ze kreeg een andere stemmenverhouding omdat ook de Burgemeesters als leden der Comm. meestemmen. De heer Zaagman wijst dan op het verschil van loon voor den baas van het gasfabriek en den baas van het electrisch bedrijf. Spr. is van meening dat deze loonen gelijk moeten zijn. De voorzitter zegt toe hiernaar te zullen infor meer en. Tenslotte zegt de heer Zaagman, dat hij ver wonderd was een lantaarn te zien in de Kromme Elleboogsteeg en vroeg zich af in welke vergadering dit was 'besloten. De voorzitter antwoordt dat B. en W. beschikking hebben over het plaatsen van een lantaarn. Z.E.A. zegt toe, dat zoo de raad er prijs op stelt, deze beslissingen in den raad te brengen, en dan kan de raad zijn goed- of afkeuring er aan hechten. De rondvraag levert verder niets op, waarna sluiting der vergadering volgt. i NmjiiL-'ciiAmvorr^ i Door onze Harmonie „Excelsior" werd het laat ste matiné gegeven. Rij ongunstig weer in de zaal duidde de aan kondiging, en ammer genoeg was het weer niet j van dien aard, dat men kon genieten van de mu- zièk op het rustige en aangename schoolplein. J Ein dit was zeker ook oorzaak dat maaii een gering aantal was opgekomen naar de zaal van 1 den heer de Rakker om evengoed te genieten van „■Excelsior's" kunnen. Het programma bood als altijd een keur van muzieknummers, die alle even hartelijk door de aanwezigen werden beapplaudiseerd. De zomer-ooneerten zijn hiermede weder achter den rug, en de harmonie mag, naast de lauweren die zij oogstte op andere plaatsen, de erkentelijk heid en waardeering ontvangen van hen, die tot de trouwe aanhangers en bezoekers van de con certen mogen worden gerekend. Ear is veel genoten en de concerten zijn niet minder besproken, op een w'ijze, zooals men dit van ware muziekminnenden kan verwachten. Ook vanaf deze plaats een woord van hulde en wadrdeering aan Directeur en leden voor wat zij in dezen zomer hebben te genieten gegeven NGORDiSOHA RWOUDfE. Zaterdag a.s. wordt door het Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling zijn eerste avond gege ven, daarvoor zijn uitgenoodigd de viool-virtuoos Boris Lensky en Louis Kellenaers. Een avond die wordt geopend met een rede van den heer W. v. d. Vall van Alkmaar., Wij zouden een ieder want een ieder heeft toegang willen aanraden Zaterdagavond naar „Concordia" te trekken. N O OR,E|SjCiH A RW OUD|Ei Wij kunnen mededeelen, dat door ide Gymnas tics-Vereeniging „Hercules" en „Hygiéa" op 15 November* a.s. een feestavond zal worden ge houden. Ee feestavond ter herdenking van het feit dat de heeren A. Ootjers, voorz. en P., Jonker, pennnigmeester, 25 jaren onafgebroken lid dezer vereeniging zijn. Tevens is deze avond nog in een ander opzicht een jubileumavond, omdat dan tevens za"l wor den herdacht het '25-jarig bestaan van de Dames- Gymnastiek Vereeniging „Hygiéa". Naar wij vernamen belooft deze avond wel iets bijzonders te worden. ZUIDSCHARWOUDE. De winkeliersvereeniging R. I. O. B. alhier ver gaderde ten lokale van den heer Steffers. De voorzitter, de heer K. Stam, heette de weinig opgekomenen welkom. Door den penningmeester, den heer D. Zeeman, werd het financieel verslag uitgebracht. Er bleek een nadeelig saldo van onge veer f2.te zijn. Het geheele bestuur trad af, en werd, met uitzon dering van den heer D. Zeeman, die slechts een stem verkreeg, herkozen. De voorzitter bedankte echter wegens drukke werkzaamheden. Als nieuwe bestuursleden werden nu gekozen de heeren Jb. Kraakman Wz. en J. Jonker.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1