LUCHTPOSTDIENST Nederland-Hedtrlandsch Indifi Gemeenteraad Heerhugowaard Rubriek van den Arbeid OÜDKAR&PEL. In een gehoude n vergadering op 11 October j.l. te Alkmaar, van Heemraden en Hoofdinge landen van H Ambacht van Westfriesland, ge naamd Geestmer-ambacht, werd met groote meer derheid van stemmen besloten niet bij te dragen voor de kanaalplannen in Noord-Holland. Motieven hiervoor zijn: 1Gem eenligging boezem van genoemd Am bacht met Schermerboezem, behoorende onder t groote Waterschap aan de uitwaterende sluizen in Kennemerland en WestfrieslandDit houd in een verslechtering van waf eraf vloeiing voorge noemd Ambacht, omdat 't Waterschap, uitwate rende sluizen, groot 68000 H.A. niet eens een Stoomgemaal heeft, 'die 't water direct ijn zee kkn brengen, wat ad zeer bedroevend is, daar een gemaal niets kost, tegenover de schade,^ door landen, waarmede de Nederlandsche industrie voortdurend moet concurreerpn. Nu is het loon een belangrijke factor in de productiekosten en hoewel een hoog loon niet in allo gevallen zonder meer de productiekosten evenredig verhoogt, mag toch als algemeenen stelregel gelden, dat het bij een belangrijk ver schil in loonpeil voor de bedrijven met hoog loon zeer moeilijk zal zijn hunne producten tegen een gelijken prijs te kunnen leveren als de bedrij ven, waarbij het loonpeil minder hoog is. In verschillende gevallen heeft dan ook het hooge loonpeil in Nederland er toe geleid, dat onze fabrieken hunne producten duurder moes- tien aanbieden dan de concurrenten in het bui- teenland, zoodat onze industrie in hare ontwik keling belemmeringen ondervond. Op sprekende wijze is dit gebleken in de Am- hooge waterstanden aangericht. Nu moet Scher- '^terdamsche diamant-industrie. Van oudsher heeft merboezem natuurlijk aflossen naar zee en met ^-Amsterdam een belangrijke diamant-industrie ge- hooge zeeën op onze kusten duurt dat lang en als ëén dag 't water te lang op 't land staat, be- deerft de geheel© oogst, en is de schade onnoeme lijk groot, daarom moet 't water op de allerspoe digste manier weggewerkt worden, waaraan be trokken Waterschapbesturen behoor en te helpen. 2. Wanneer wel was aangenomen bij te dra gen, zouden landbezitters in genoemd Ambacht opi vijf manieren moeten betalen: le. 'tBijk, 2e. Provincie, 3e Gemeente, 4e. Uitwaterende stuw en 5. Geestmerambacht en dit 40 jaar lang. Voor een paar jaar terug is ons 'tzoo onbeminde Hoogheemraadschap met haar lasten, in de schoe nen geschoven, en 't land was al zwaar belast, zoodat 't al erg genoeg is, en nog te meer met zoo'n slechte toestand. DRAISWAvanVALKEMBUR LEEUWARDEN (Vervolg). Wat betreft de opmerking van den heer Tromp, meent spr. dat iemand met een dergelijk salaris weel eenige technische kennis mag hebben. Spr. wil een bepaalde tijdelijke vergoeding geven. De vergoeding door weth. Krom voorgesteld, lijkt spr. aannemelijk. Spr. wil zijn stem wel geven, maar dan voor een tijdelijke bijdrage. Weth. Wijnker en de heer De Lange sluiten zich bij den heer Kostelijk aan. Wet'h. Krom kan zich niet indenken, dat de administrateur er zooveel op uit moet. Spr. wees bok op de moeilijkheid, om een tijdelijke vergoe ding toe te staan. Spr. ziet er geen bezwaar in, als de lijnwèrker gedurende een zekeren tijd niet wordt gecontroleerd. Deze is absoluut be trouwbaar en zeer goed onderlegd. Deze auto zal dus enkel nnodia- .zijp _bü storine-en aI&_do- l"«- De heer Groenland meende, dat als de admini- srtateur geen toezicht zou kunnen houden op de lijn, dit schade voor het bedrijf zou beteekenen. Spr. vroeg zich af, hoe raadsleden in andere pol ders zich tegenover de ingezetenen verantwoor den, waar wel geld voor een auto wordt beschik baar gesteld. De heer Tromp antwoordt wethouder Krom, dat de administrateur tevens is aangesteld om toezicht te houden. Dit argument gaat dus niet op. Hoe beter de controle, hoe beter het bedrijf. De commissie was van oordeel het bedrijf te die nen, door dit bedrag beschikbaar te stellen. De Voorzitter is ook van meening, dat controle moet worden uitgeoefend. Het salaris is, verge- ïeken'bij wat in Bergen en Heiloo wordt betaald, niet te hoog. Spr. achtte het toestaan van een vergoeding in het belang van het bedrijf, over de mate van vergoeding is een regeling te treffen, Hierna werd met algemeene stemmen in prin cipe besloten een bijdrage toe te staan. De heer Kooij wilde een tijdelijke vergoeding geven van f100. De heer Kwant wilde een tijdelijke vergoeding; Spr. kon zich niet vereenigen met de idee van Weth. Ivroip, wat betreft het toezicht. Weth. Krom zegt, niet bedoeld se hebben te zeggen ,dat controle overbodig was. Spr. was echter van meeming, dat deze niet zoo streng behoefde te zijn, spr. vertrouwde den lijnwerker volkomen. De heer Kostelijk wil zich verzetten tegen een uitgave van tijdelijken aard; dit brengt voor den heer Beers groote moeilijkheden mede. Na nog eenige discussie werd een voorstel, waarbij den administrateur een jaarlijksche tege moetkoming van f 200 wordt toegstaan, met de bemerking, dat dit ieder jaar beoordeelt zal wor den, met 10'1 stem aangenomen. Tegen wethouder Krom. Verzoek van G. v. d. Sloop om aansluiting aan het electrisch net. De Voorzitter stelt voor het verzoek in te willigen, waarbij v. d. Sloop zich echter verplicht, gedurende 10 'jaar een garantie van f 33.58 te zul len storten. De heer Pool: En als hij voor die 10 jaar om zijn, vertrekt? De voorz. was van meening, dat de volgende bewoner deze kosten zal moeten dragen. Voorsiel om het contract met de Zuivelfa briek „Excelsior" betreffende stroomlevering, op te heffen, wordt goedgekeurd. Nadat nog enkele administratieve wijzigingen in de begrooting zijn goedgekeurd, sluit de voor zitter de openbare vergadering en gaat de raad in comité. LOO'N'SiV E|RHOUB|INGEN. Het is bekend, dat het loonpeil in Nederland in het algemeen hooger is dan dat in een aantal had, doch gaandeweg heeft deze zich verplaatst. In het bijzonder naar Antwerpen en omstreken en oók naar enkele plaatsen in Duitschland. Ter wijl er in vroeger jaren meer dan 10.000 arbei ders in de Amsterdamsche diamant-industrie werk vonden, is dit aantal tot nog geen 6000 ingekrompen. Onder de overgeblevenen heerscht echer grooe werkloosheid, zoodat er op het oogen- blik slechts een 1.400 diamant-bewerkers werk zaam zijn en de rest werkloos rondloopt. Ondanks dit alles was tot nog toe het loon peil in de Amsterdamsche diamantindustrie be trekkelijk hoog, althans zeer belangrijk hooger dan dat in andere landen, mét name in België. Die geweldige werkloosheid van de laatste maanden heeft er echter toe geleid, dat de socialistische arbeidersorganisatie tot inzicht kwam, dat deze toestanden niet langer konden worden gehand haafd. In overleg met. de werkgevers werd be sloten, om de voorwaarden, waarop te Amsterdam gewerkt zo ukunnen worden, meer in overeen stemming te brengen met den huidigen toestand in de internationale diamant-industrie. Er zal getracht worden de algemeene onkosten, die in Amsterdam belangrijk hooger zijn dan in de buitenlandsche centra, op een zoodanig peil te brengen, dat het verschil zooveel mogelijk zal worden verminderd. Dit besluit houdt dus de erkenning in van het feit, dat het onmogelijk is om op den duur in een bepaalde industrie een veel hooger loon peil te handhaven dan dat wat in andere landen bestaat. Maar het is niet alleen dat. Immers de •algemeene onkosten die in Amsterdam zoo veel hooger zijn dan in de buitenlandsche centra, wor den mede veroorzaakt door het hooge loonpeil, dat er heerscht in de zoogenaamde beschutte be drijven, dat zijn de bedrijven, die voor "de bin- nenlandsche markt werken en in het, bijzonder de gemeentebedrijven. Het zal zeer moèilijk zijn de algemeene onkosten te verminderen, wanneeT beschutte bedrijven door gaan loonen te betalen, welke ver liggen boven die, welke gegeven kun nen worden in de bedrijven die op 'de internatio nale markt in voortdurende concurrentie met het buitenland hunne producten moeten plaatsen. Het arbeidsloon is niet maar iets, dat in. de lucht hangt' en dat men willekeurig kan bepalen. Er bestaat een nauw verband tusschen de loonen in de verschillende bedrijven. Men kan dit ver band door de machtsverhoudingen gedurende ze- doordat de bedrijven, die voor de internationale markt werken, in moeilijkheden komen en werk loosheid, met alle gevolgen daaraan verbonden, ontstaat. Dit komt niet steeds zoo sprekend tot uiting als thans in de diamant-industrie het ge val is, doch daardoor is dit geval een leerzaam voorbeeld en het is te hopen, dat men daaruit de conclusie zal trekken, dat het beter is tq werken, zij het dan ook op eenigszins ongunstige voorwaarden dan dat men werkloos rondloopt met geen ander inkomen dan crisis-steun of be deeling. Nieuwstijdingen PSYCHOPATEN ONTVLUCHT. De officier van Justitie te Alkmaar, verzoekt aan houding van: lo. H. Scholten, geb. te Enschedé, 15 Jan. 1909, vroeger te Enschedé, Mauritsstraat 16. Signalement: Robuste gestalte, donkerblond haar, gekleed in grijs linnen jas met gele bies, zwarten manchester broek, wit overhemd, das. Gevaarlijk. 2o. Fr. H. Coolen, geb. te Hengeloo 31 December 1911 middelmatig groot, rond gezicht, rossig haar. Deze beide zijn ontvlucht uit het Psychopatenge- sticht te Heilo. Vermoed wordt, dat zij zullen trach ten door mederijden met automobielen over de grens te komen. DE P.H.O.H.I. „Het Volk" verneemt, dat reeds eenigen tijd be sprekingen gaande zijn om te geraken tot herope ning van den Phohi-zender. Voorstellen van het hoofdbestuur der P.T.T. aan de Phohi-directie, die tot grondslag hadden' het bekende advies van den Radioraad zijn door deze directie aanvankelijk afge wezen. De onderhandelingen zijn evenwel niet afge broken en in de betrokken kringen houdt men ern stig rekening met de mogelijkheid, dat vrij spoedig de uitzendingen van dezen zender weer zullen plaats vinden. MEISJE ONTVOERD. Met de trein van 12.17 kwam te Apeldoorn aan mevr. D., afkomstig uit Amsterdam om haar ouders, die aan den Zanderijweg wonen, te bezoeken. Zij had haar 2-jarig dochtertje, hetwelk zij Zaterdag uit het Kleuterhuis te Naarden had gehaald en thans naar haar ouders wilde brengen bij zich. Ter hoogte van Garage Keekstra aan de Asselschestraat kwam haar een auto langzaam achterop rijden, aldus het bericht aan de „Crt." Het bleek, dat een man op het spatbord had plaats genomen. Plotseling sprong hij van de auto en nam na een heftige wor steling de moeder het kind af. Hij verdween er mee in de auto, die daarna in volle vaart de Asselsche straat afreed. Tijdens de worsteling herkende mevr. D. in den aanvaller haar man, van wien ze sinds eenigen tijd gescheiden leeft. De politie stelde on middellijk een ernstig onderzoek in. Een voorbijgan ger verklaarde en letter en nummer van de auto te hebben opgenomen en wel M 7278. Het hierna inge stelde onderzoek bewees, dat de auto te Nijmegen thuis behoorde. Het onderozek te nijmegen wees echter uit, dat bedoeld nummer en letter van een motorrijwiel was. Aangezien de jongen pertinent in zijn verklaring is, vermoedt de politie, dat van een valsch nummer en letter gebruik is gemaakt. Het onderzoek duurt voort. LUCHTPOSTDIENST van AMSTERDAM (Schiphol 6 uur v.m.) 16 OCfTGDER. 30 OCTOBER;. 13 NOVEMBER. 27 NOVEMBER. 11 DECEMBER. 25 DECEMBER. Verder om de 14 dagen. Overtochtsduur 12 dagen. Briefpapier met omslag, 5 gram wegend, 2 ct. Aan alle postkantoren verkrijgbaar. Gelegenheid voor verzending van briefpost voor: Syrië, Irak, Pcrzië, Britsck-Indië, Blirma, Siam, Indo-Cihina, Staits Settlements, NRD|ER- LANB|SOH-INDIë en verder gelegen landen. Luchtrecht verschuldigd boven de gewone por- te nen rechten en te voldoen met gewon© post zegels of luchtpostzegels. A'. Syrië 15 ct. per 20 gr. Irak èn Perzië '30 ct, per 20 gr. Britsch-Indië en Blirma 40 ct. per 20 gr. Siam, Indo-Ohina en Ttr. Settlements 60 ct. per 20 gr. B. Nederlandseh Indië. Briefkaarten en Postwissels 30 c. p. stuk. Brieven, Drukwerken, Monsters enz. tot en met 5 gram 30 ct. boven-5 tot en met 20 gram 75 cent. boven 20 gram 75 ct. per 20 gram. Cl. Voor landen verder gelegen dan die ondier A. genoemd het luchtrecht voor het land, tot waar het luchtvervoer plaats vindt. Voor landen verder dan Nederlandseh-Indië 75 cent per 20 gram. BROEK OP LANGENDIJK. Luchtpostdienst NederlandNed.-Indië. Morgen laatste buslichting. te Broek op Langendijk Oudkarspel Noord-Scharwoude Zuid-Scharwoude Sint-Pancras 20.00 uur. 19.00 uur. 19.10 uur. 18.40 uur. 18.00 uur. tramderaillement te Princenhage ernstige brand wonden opliep, is gisteravond overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. UIT EEN POSTZAK f 1500 VERMIST. De post van Pekela wordt per stoomtram in een speciale postwagen naar Winschoten vervoeerd, be geleid door een besteller. Toen nu Zaterdagavond half tien de postzakken op het Postkantoor te Win schoten aankwamen en geopend werden, werd er f 1500 vermist. Direct werd de politie gewaar- schuuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde, tot diep in den nacht. Dit onderzoek leverde evenwel geen resultaten op. De begeleider van ae postzakken werd voor «.©pig aangehouden. Deze een zekere S. van Pekela verklaart echter nergens van te weten. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Een ongeval door de nauwlettendheid van een machinist voorkomen. Op den onbewaakten overweg bij Tweeloo, waar 14 dagen geleden de landbouwer Klaas Snijder uit Ruinerwold, die met zijn varkensbrik passeerde, werd aangereden, had bijna weder eenzelfde onge luk plaats. De machinist van den sneltrein uit Konreir oemerKte op ae raiis'ëen melkwagen, be stuurd door H. Brinkman uit Ruinerwold. Door uit alle macht te remmen kon hij een ongeluk voor komen. De locomotief stond vlak voor den melk wagen. Tegen Brinkman is proces-verbaal opge maakt. De trein kwam met vertraging te Meppel binnen. DE QUAESTIE VAN HET MAALGEBOD. Vergadering van belanghebbenden. Gistermiddag is in de Lairessezaal te 's-Graven- hage onder voorzitterschap van den minister van Binnenl. zaken en Landbouw een vergadering ge houden met organisaties van belanghebbenden bij een eventueeel maalgebod ten aanzien van binnen- landsche tarwe. Dit geschiedde mede naar aanlei ding van door belanghebebenden reeds hieromtrent aan regeeringsorganen gedane uiededeelingen en gerichte verzoeken en daarover gevoerde bespre kingen. Ter vergadering waren vertegenwoordigd de Bond van Chr. bakkerspatroons in Nederland, Ned bak- kersbond, Ned. R. K. bakkersbond, Ned. Vereen van werkgevers in het bakkersbedrijf, Vereen, van werk gevers in het Israëlitisch bakkersbedrijf in Neder land, Centrale Bond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties, Ned. Vereen, van meelfabrikanten, N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij, Alg. Ned. Molenaarsbond, Ned. Bond van graan- en meelhan delaren, Ned. R. K. Bond van molenaars en graaan- en meelhandelaren. Ned. Vereen, van meelagenten, Bond van Ned. meelimporteurs, Ned. Vereen, van meelimporteurs en de Nijverheidsraad. Door belanghebbenden werden bezwaren geop perd tegen- en vragen gesteld met betrekking tot de toepassing van een maalgebod, dit op grond van een door de regeering verstrekte nota. Namens de zes organisaties van bakkerspatroons werd aan belanghebbenden voorgesteld, alsnog een poging te doen om langs den weg van het particulier initiatief te bewerkstelligen hetgeen men zich voorstelt, dat de regeering met een maalgebod wil bereiken. DiE MAASBRUG TE MAASTRICHT. Men meldt uit Maastricht: De uitvoerders, voor de nieuwe Maasbrug al hier hebben wel pech. Nadat enkele weken ge leden de damwand van den groótsten bouwput inzakte, is thans, door de plotseling sterk gewas sen Maas 66 om. in de laatste j24j uur het werk stopgezet, doordat alle putten totaal onder - geloopen zijn, zoodat van den damwand zelfs nietes meer boven water uitsteekt en dus ook de inmiddels weer herstelde, grootste put, die aan den "Wykerkant, waar men gelukkig juist klaar was met beton te storten. EEN AANRIJDING. Donderdagavond omstreeks half elf reed op de. Koningin Emmakade, hoek Weimarstraat 'sGra- venhage een motorrijwiel met duo, vermoedelijk door onoplettendheid van den motorrijder, tegen een tram. Hij werd van zijn rijwiel geslingerd en bekwam een hersenschudding en vermoedelijk een schedelfractuur. Hij is naar het ziekenhuis van den Zuidwal vervoerd. De duo-passagiere is ter observatie eveneens naar den Zuidwal ge bracht. Zij had een verwonding in den mond be komen. EEN ONEERLIJKE BEDIENDE. Meer dan een ton verduisterd. Naar wij vernemen is sedert eenigen tijd een employé van de Rott. Melkinrichting in het Huis van Bewaring hier ter stede opgesloten, verdacht van verduisteringen ten nadeele van de R. M. I. en van de Vereen. Zuiverbereiders, welke beide onder nemingen in hetzelfde kantoorgebouw zijn gevestigd. Het verduisterde bedrag moet meer dan f 100.000 be dragen. ROTTERDAMSCHE MEISJES. In de danszaal te Strijp ontstond ruzie tusschen twee jonge meisjes; zij trokken hun schoenen uit, waarmee ze elkaar te lijf gingen. Een hunner haalde een mes te voorschijn, en verwondde haar tegen standster aan het hoofd en sneed een stuk van haar oor af. Zooals begrijpelijk is, veroorzaakte deze niet alle- daagsche vechtpartij grote consternatie. ARBEIDSTIJD IN BAKKERIJEN. Voor de a.s. feestdagen. De minister van Arbeid, H. en N. heeft van de gebruikelijke regeling afwijkende bepalingen vast gesteld voor den arbeid in banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, in het tijdvak van 10 tot en met 15 Nov. a.s., van 17 Nov. tot en met 5 Dec. a.s. en op 23, 24, 30 en 31 Dec. a.s. Bijzonderheden vermeldt de desbetreffende beschikking van 13 Oct. j.l. TEGEN EEN AUTOBUS GEREDEN. Te Maastricht is Zaterdagmiddag de 29-jarige M. Hazeleers met zijn fiets in de Jacobstraat tegen een metriin hoofd te- In eTn-fc^er'dil^ó??0^ te bus wordt bevestigd om, met een ijzeren vlaggetje eraan, de voetbalwedstrijden aan te kondigen Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar hij 's avonds laat nog is overleden. ONDER EEN AUTO. Te Veele, gemeente Vlagtwedde, is een elfjarig meisje door een auto overreden en gedood. DE POREUZE SCHEVENINGSCHE STRAF GEVANGENIS. Weer twee gevangenen ontvlucht. Uit de bijz. strafgevangenis te Scheveningen zijn tusschen halfelf en elf uur weer 2 gevangenen ont vlucht. Beide uitbrekers hebben met behulp van een veil de tralies van hun cel doorgezaagd en met ach terlating van hun gevangeniskleeding, behoiidens onderbroek en borstrok, de gevangenis verlaten. De gestichtskleeding werd in de gang buiten de cel gevonden. Het vermoeden is gewettigd, dat zij buiten de gevangenis hulp hebben gehad en bovenkleeding hebben ontvangen. Een meisje heeft in de buurt een auto zien stilstaan, die zich daarna in vliegende vaart in de richting van Den Haag begaf. De com- Polittie. den heer Kramer, leidt het onderzoek met patrouilles en politiehonden. Het signalement der ontvluchten luidt' kere' lïl™Slrla; R"S' oud 28 jaar, horlogema- lang, hchblond haar, glad gezicht, breed h„™Ï °°fd' spltse kin> bleeke gelaatskleur zwaMend°met\ uitstekende jukbeenderen, loopt E bovenlichaam, spreekt behalve tendsch g en Duitsch en gebroken Neder- 2e- Thomas Johannes Verweyen, oud 22 jaar, zee- uimthrnm» g' b,lond achterovergekamd haar, lichtbruine oogen, gladgeschoren gezicht, «stevig postuur, loopt opvallend militair rechtop „,°e ™f.s opgesloten wegens diefstal in vereeni- gepleegd, en had nog straf te goed tot 22 Maart 1931. Verweyen onderging zijn straf wegens mishan deling en zou op 25 October a.s. ziin vriieeknmpn Hij is Rotterdammer van geboorte; zijn ouders wo nen op het ogenblik te Amsterdam Nader wordt gemeld: De twee Zondagavond uit de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen ontvluchte gevangenen lagen in een ziekenvertrek en hebben hiiikhocJ tusschen de perioden van /onTo^^anf getfen de spijlen voor een bovenlicht c\00r te vijlen en zoo doende te ontsnappen. Van üe vluchtefhigln was Maandagmorgen nog geen spoor ontdekt OVERLEDEN. De machinist Roks, die verleden Zondag bij het EEN POGING TOT ROOFMOORD Tt ROTTERDAM Donderdag heeft de schilder V. vanden 0rnnfl heerendijk te Rotterdam een briefkaart ontvan d welke onderteekend was met de Noy en \aar™ werd verzocht, Zaterdagmorgen om 10 uuxeen te komen opnemen aan de Slaghekstraat. Vriirm!r is zijn huis opgebeld, met het verzoek of VYn "ik gevala zijn kleurenstaalkaart mee wilde boneen en later is er nog eens gebeld met de mededv>1jn" dat hij om 9 uur moest komen. B Toen V. Zaterdagochtend aan het opgegeven adres kwam, vond hij een hem onbekenden man buiten staan, die hem vroeg eerst mee te gaan naar de Maretakstraat, omdat hij daar ook een werk had te doen. V. vroeg hem hoe hij aan zijn adres was gekomen, waarop de onbekende den naam van een gewezen knecht van V. noemde. In het pand aan de Maretakstraat zijn ze het on bewoonde bovenhuis ingegaan. De onbekende man bleef steeds achter V. loopen en toen deze in een zolderkamer een opmeting deed, heeft de man met een ijzeren staaf hem onverhoeds op het achter-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2