IMt den Omtrek Een hard woord SPORT EN WEDSTRIJDEN Rechtzaken OUDE NIEDiORP. Aan de firma Gebroeders Boekei, aannemers I alhier, is opgedragen door het Gemeentebestuur te TYieringerwaard, de bouw eener vierklassige 1 school met gymnastieklokaal, onder opzicht van den heer Saai. Ein door het bestuur der (Joop. Landbouwvereeniging, annex malerij „De Toe komst" te Nieuwe Niedorp, de bouw van een nieuw woonhuis. st. PANCRAS. De afdeeling „Volksonderwijs" hhield Maandag avond "haaV Tedenvergadering in de zaal van den heer H. Gerritsen. Aanwezig waren 26 leden. De voorzitter, de heer J. Sinjewel, opende met een woord van welkom en voldoening over de be langstelling welke bleek uit de opkomst der leden. Naar aanleiding der notulen, die zonder op ot aanmerking met dank aan den secretaris, den heer C Kloosterboer, werden goedgekeurd, deelde de voorzitter mede, dat inderdaad aan het gemeente bestuur het verzoek is gericht om het vervolgonder wijs te laten doorgaan, echter zonder succes. Door de meerderheid in den raad is dit verzoek niet inge willigd, zoodat de afgeloopen winter geen vervolg onderwijs is gegeven kunnen worden, hetgeen door spreker werd betreurd. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering, die gehouden is te Utrecht, gaf de heer Sinjewel een goed gedocumenteerd verslag, waarover hij den dank der vergadering mocht verwerven. Als commissie tot nazien der rekening werden aangewezen de heeren K. Lek en A. Hoogland. De bestuursverkiezing, (aftr. de heeren J. Sinjewel en Jan Wit Sr.), werd aangehouden tot de volgende vergadering, omdat de leden algemeen van oordeel waren, dat het nieuw benoemde hoofd der school in de eerste plaats moest worden uitgenoodigd als op volger van den scheidende voorzitter. Het bestuur werd opdracht gegeven, de heer de Ruijter vor de eerstvolgende vergadering alszoodanig uit te noodigen. Hierna kwam in bespreking het houden van de gewone gezellige avond voor de leden en tevens de vraag of het met het oog op het a.s. 25-jarig bestaan der afdeeling niet gewenscht zou zijn, dit te com bineeren met een feestelijke herdenking. De voorzitter gaf hierbij een overzicht van de voorloopige plannen van het bestuur, dat zich had voorgesteld, deze herdenking een meer algemeen karakter te geven. Voorop werd gesteld dat het 25-jarig bestaan van een vereeniging wel een reden was om op waardige wijze te herdenken. De offi- cieele datum was 10 Mei 1931, zoodat gedacht was, in combinatie met het schoolfeest der kinderen, op het sportterrein eenige meerdaagsche feesten te organiseeren, bestaande uit verschillende kinder spelen, volksspelen en attractie's, zoo mogelijk in den vorm van een fancy-fair of Oud-Hollandsche omgeving. Het bestuur kwam hier nog niet met een vast omlijnd plan, doch wilde van de vergade ring gaarne vernemen of dit idee bijval kon vinden. Hierop ontspon zich een geanimeerde bespreking. Sommige leden achten de onkosten een onover komelijk bezwaar, waarbij er echter op werd ge wezen dat bij een vorige dergelijke onderneming was gebleken hoe groot de deelname van de bur gerij was geweest, waardoor b.v. de Witte Kruisbazar zoo'n groot succes is geworden. Bovendien was het plan om ook het jaarlijksche schoolfeest tegelijk te doen plaats hebben. Verondersteld werd, dat de ouders het op prijs zouden stellen getuige te zijn van een schoolfeest in de gemeente, waarbij de kinderen meer gegeven kon worden omdat de hooge reiskosten dan werden bespaard, en waarvan de kinderen als afwisseling eens meer zouden genieten dan van de reis naar Bergen en b.v. Den Haag of Amsterdam. Dit werd algemeen beaamd. Verder zou de medewerking worden ingeroepen van de plaatselijke zangvereenigingen, muziek en andere corporaties om een en ander goed te doen slagen. Enkele leden gaven in overweging met het oog op de tijdsomstandigheden met den opzet aan den voorzachtigen kant te blijven en achtten de maand Juli hiervoor beter geschikt. Omtrent de datum werd echter nog geen beslissing genomen. Met algemeene stemmen werd het plan in principe goedgekeurd in dien zin, dat het bestuur in een volgende vergade ring met definitieve plannen en begrooting zal ko men waarover dan door de leden kan worden be slist. Tevens werd besloten dan uit te noodigen de heer K. de Vries van Amsterdam, die reeds als hoofdbestuurslid persoonlijk bij de oprichting had medegewerkt, terwijl op de medewerking der leden en hun dames als straks verschillende commissies zouden moeten worden samengesteld, een beroep werd gedaan. Bij goede samenwerking zal dit plan zeker kunnen slagen. De heeren C. de Jong en A. Hoogland stelden voor, de heer de Vries nog een avond uit te noodi gen om zijn het vorig jaar afgebroken rede te ver volgen. Meerdere leden voelden hier wel iets voor en dan voor deze avond eenige medewerking te vragen. In dit verband werd genoemd de vereeniging „Zang- lust" wiens medewerking dien avond dan zeer op prijs zou worden gesteld. in dien geest zullen door het bestuur pogingen in het werk worden gesteld. De penningmeester, de heer M. Zeegers, bracht hierna verslag uit. De boeken sloten men een eind bedrag van f 297.53 en een batig saldo van f 18.78 en werden door de heeren Lek en Hoogland in vol komen orde bevonden, waarvoor den penningmeester dank werd gebracht. Bij de rondvraag werd de propaganda uitvoerig besproken. Verschillende leden verklaarden zich tot medewerking bereid. De heer A. Hoogland wenschtte gaarne een vraag te stellen in verband met het 7de leerjaar, n.l. of het niet mogelijk zou zijn het leerplan in dien zin te wijzigen, dat meer aansluiting werd verkregen met detuinbouwcursussen. Spr. bedoelde in hoofdzaak scheikunde en boek houden, welke vakken op de tuinbouw-cursussen nogal eens moeilijk zijn omdat er op de gewone la gere school gewoonlijk hiervoor geen grondslag wordt gelegd. Waar de tuinbouw hier de hoofdbron van bestaan is vroeg spr. of het niet mogelijk zou zijn de beginselen in die vakken op de lagere school reeds in te voeren. De voorzitter gevoelde hier wel veel voor, doch meende dat er toch veel bezwaren tegen zouden zijn, waar tegenwoordig algemeen wordt aangedrongen op vereenvoudiging van het leerplan. Ook met over- vulde klassen is dit zeer moeilijk. Hij kon hier echter niet veel van zeggen doch gaf in overweging zulks met zijn opvolger eens te bespreken. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over de aangename en nuttige besprekingen op deze ver gadering en waar hij hier aan het eind was van zijn loopbaan als voorzitter van deze afdeeling sprak hij zijn dank uit voor de samenwerking welke hij steeds in „Volksonderwijs" in het belang der open bare school had mogen ondervinden. Hij sprak de hoop uit, dat men ook in zijn opvolger een mede werker in het belang van de openbare school mocht vinden en sprak zijn dank uit aan die raadsleden welke in den raad steeds de belangen van het open baar onderwijs hadden voorgestaan. Spr. besloot met den wensch dat „Volksonderwijs" met geestdrift mocht vortgaan op den ingeslagen weg, zoodat op het 25-jarig jubileum een flinke vooruitgang mocht zijn te constateeren. De heer C. Kloosterboer sprak een woord van wel- gemeenden dank vor het vele werk dat de scheiden de-voorzitter voor Volksonderwijs had verricht en hoopte hem als gast op het jubileum te mogen zien, hetgeen met applaus werd onderstreept. Hierna sluiting. DIRKSHORN. Ruime keuze. Voor de vacante betrekking aan de School met den Bijbel te St. Maarten (Stroet), hebben zich 57 sollicitanten aangemeld, 41 mannelijke en 16 vrou welijke. Er was eens. Maar waarom een verhaaltje te verzinnen, wan neer datgene wat men er mee wil verduidelijken, geheel binnen het gezicht ligt van ieders dage- lijksche waarneming? „Bezuiniging" is het harde woord, dat thans door den nood gedwongen wordt uitgesproken door elke groep, je elk gezin. Waar de inkomens snel dalen, moet het harde woord „bezuiniging" iederen dag worden herhaald, drukt het de levensstemming. Geen wonder, dat men thans denzelfden eisch, dien de sombere tijdsomstandigheden aan het particu liere leven stellen, ook de Overheid van Staat en Gemeente voorhoudt. Dat is begrijpelijk niet alleen, maar noodzakelijk tevens, nu zulk een aanmerkelijk gedeelte van eigen inkomen afgezonderd moet wor den voor de huishouding van Staat en Gemeente, "dat anders de eigen huishouding van den particulier 'juist in deze tijden meer dan ooit te stade zou komen. Vandaar dat de kreet om „bezuiniging" geen leus is (helaas!), maar de noodkreet van een geheel geslacht, dat ernstig in zijn bestaansvoorwaarden wordt getroffen. De kreet is algemeen, maar de groote vraag is wanneer en hoe men tot de daad zelve zal komen. Een huisvader, die aan het einde van het jaar bemerkt, dat hij moet komen tot vermindering van het huishoudelijk budget en op allerlei kleine uit gaven van zijn gezin gaat vitten, kan men weinig succes en veel ergernis voorspellen. Een betere methode is deze: het getal der uitstapjes vermin deren, onnoodige uitgaven geheel afschaffen, e.d. Dat is stijl. Hetzelfde geldt ten aanzien van de uitgaven van Staat en Gemeente. Ook hierbij ontmoet men de mopperende, vittende bezuinigers, die het niet tot een „stijl" weten te brengen. Het dringt niet tot hen door, dat overheidsuitgaven gevolgen zijn van wetten en maatregelen, waarvan de uitvoering in handen is van het uitvoerend ge zag en daarbij te kwistig breed twisten over de vraag, of het uitvoerend gezag daarbij te kwistig te werk gaat of niet. Zeker zal het altijd wel goedkoo- per kunnen dan het thans wordt gedaan. Maar de hoofdoorzaak van de uitgaven ligt niet in de uit voering. maar figt in de wetten en besluiten, die deze noodzakelijk maken. En nu is er maar één methode mogelijk: wil men bezuinigen, dan dient men te veranderen de wetten, die de uitgaven veroorzaken, en overeenstemming te verkrijgen over de inkrim ping of opheffing van de werkingssfeer van die wetten, welke het overgroote deel vragen van onze uitgaven. Om maar eens te blijven bij onze Staats uitgaven: de vele millioenen voor het lager onder wijs, voor de administratie van de sociale verzeke ringen. Wil men in ernst hierop bezuinigen, dan zal men het niet kunnen zonder wetswijziging. Is het onderwijs te duur, dan moeten of de ouders meer betalen of de salarissen verminderd worden. Drukt de administratie der sociale verzekeringen te zwaar, een ander systeem alleen kan den Staat ontlasten van de kosten. Met deze voorbeelden wordt geen keuze gedaan, doch wordt slechts bedoeld te wijzen op de noodzakelijkheid van het hebben van „stijl" in de bezuiniging. Het bepruttelen van enkele ver schijnselen is tijdverlies en onverantwoordelijk ge doe, wanneer het Nederlandsche volk zoo boven zijn krachten is belast. Wie de aandacht afleidt van wat de hoofdzaak is: bezuiniging in stijl, helpt mede om het vaderland in economische ellende ten onder te doen gaan. Land- en Tuinbouw GRAAN. Hoewel ons land niet behoort tot die landen, welke voor de graanproductie ten opzichte van de wereldmarkt van groote beteekenis zijn, neemt de graanteelt. toch een zeer belangrijke plaats in. Dit moge blijken uit het volgende overzicht, gebaseerd op de gegevens van 1927. Wintertarwe Zomertarwe Rogge W intergerst Zomergerst Haver H. A 158.102 "3 767 197.247 10 043 16.485 148.829 Gem. opbrengst per H.A 35.8 H.L. 32.3 24.5 46.9 41.7 44.8 Ook bij (den aankoop van zaaizaad dient men zich wel te overtuigen, dat men zaad van de ge- wenschte variëteit ontvangt. Inlichtingen omtrent deze zaden kunnen gege ven worden door het Instituut voor Plantenver edeling te Wageningen. 'Vooral Prof. Dr. L. Broe- kema, oud-hoogleeraar aan de Landbouw-hooge- - school te Wageningen en Dr. R. JMansholt, Westpolder in Groningen hebben reeds jaren en met groot succes door opzettelijke kruisingen en selectie zeer bruikbare variëteiten verkregen, die zich onderscheiden door hooge opbrengst en stevig stroo. 1 i Wij zullen in volgende artikelen enkele dezer soorten nader aanduiden. P. Behalve voor de voedselvoorziening van mensch een dier en de levering van stroo voor papierfa- brieatie, dienen de granen ook als grondstoffen voor verschillende industrieënspiritus, bier, stijfsel, gort, vermicelli, havermouth. Wat de voedingswaarde betreft kunnen wij het volgende mededeelen. Het zetmeelgehalte ligt tusschen 58 pet. (haver) en 68.7 pet. (rogge),' eiwit vinden we bij gerst 9.5 pet., bij haver 10.5 pet., bij rogge 11 pet., bij tarwe 12.5 pot. Daaren tegen is het Vetgehalte vrij laag: tarwe en rogge 2 pet,, gerst 2.1 pet., haver 4.8 pet- Bij peul vruchten is het zetmeelgehalte veel lager, doch het eiwitgehalte .veel hooger. Meestal vinden we bij de graanplant meer dan éen stengel. Men noemt dit uitstoelen. Zelden treffen we 10 stengels aan, gemiddeld bedraagt dit aantal! 3 a 4 per plant. Als het graan vroeg gaat legeren, 'komt dik wijls nieuwe uitstoeling voor. Dit is echter geen voordeel, omdat de gelegerde halmen noodrijp werden en de nieuwe halmen geen oogst van beteekenis leveren. Eien gunstige uitstoeling wordt bevorderd door gunstige groeivoorwaarden, dus vochtwarmte en voedsel, vooral stikstof. Indien in het, voor jaar het graan een te hollen stand heeft, zal, een matige overbemesting met chilisalpeter niet al leen het, uitstoelen bevorderen, doch ook sneller doein verloopenDe stand wordt dichter en ge lijkmatiger. Bij wintergranen zal een dergelijke gift van chilisalpeter de jonge planten beter bestand doen tegen den schadelijken invloed van het ongun stige winterweer. Doch ook hier wachte men zich voor overdrijving. De jonge planten mogen zich niet te veel ont wikkelen, zij zouden dan èn door regen èn nog meer door sneeuwbedekking kunnen lijden. Van beteekenis is ook in het voorjaar bij een te hollen stand het rollen. Hierdoor en door be mesting zal ook de uitstoeling in den regel gunstig verloopen en de kans op een goedeif oogst belangrijk verhoogd worden. De bestuiving kan zijn óf zelf bestuiving óf kruisbestuiving. Zelf bestuiving heeft plaats bij tarwe, kruisbestuiving bij rogge. Bij gerst en haver is zelfbestuiving regel, doch ook komt kruisbestuiving voor. Bij tarwe is het dus ge makkelijker constant zaad te telen dan b.v. bij rogge. Bij deze laatste zal meermalen niéuw, zuiver zaad moeten worden aangeschaft. AHRENDS V. C. 1—D. T. S. 1. De eerste wedstrijd in Amsterdam heeft met dat gebracht waarop een ieder gehoopt had. Toch heeft D. vooral voor de rust, niet slecht gespeeld, doch het liep zoomaar niet mee. Dit is eendeels te ver klaren door het peuterige spel der voorhoede, ander deels door het stugge verdedigen der A. defensie. Eenmaal wist de D. voorhoede door Eccen te doel punten. Voor de rust had A. reeds driemaal het D. T. S.-doel doorboord. Het eerste doelpunt ont stond uit een penalty. Deze wel wat zware straf ontnam D. T. S. de kleine voorsprong 1—1. Even later had een D. back 't ongeluk den bal zoodanig tegen zich aan te krijgen, dat deze kalm het doel inrolde, 2—1 voor A. Vlak voor de rust ondernam de A rechtsbuiten een snelle ren, wat met een mooi doelpunt bekroond werd. In deze periode was de D. voorhoede, behoudens een mooie kopbal van Van Meurs uit een voorzet van Kuiper en eenige schoten naast het doel niet gevaarlijk geweest. De fut was er uit, een zoo goed begonnen wedstrijd en dan nog een 3—1 achterstand met rust. Na de rust is D. in de meerderheid. Het goede schot ontbreekt echter. Kooij krijgt nog een goede kans, die door overschieten verloren gaat. A. treft het beter, bij een hard schot valt Slikker even te laat uit en ziet zoo het leder onder zijn handen door schieten 4—1 voor A. Tot doelpunten komt het niet meer. Een omzet ting in de D. voorhoede baat ook al niet, zoodat als het einde wordt aangekondigd, D. T. S. weer een nederlaag rijker is geworden. Laten wij echter hopen, dat in de volgende wedstrijden D. T. S. zich van haar betere zijde zal laten zien, want deze wedstrijd heeft bewezen, dat D. T. S. absoluut niet de mindere is geweest. Het tweede elftal van Di. T. 3. kwam Zondag tegen Berkhout 1 in het veld. D.TJSj. 2 wist. de zen wèdstrijd op het nippertje met 2I te win nen van deze veel zwakkere ploeg, het spel van Di. was niet best te noemen, hoewel het voor eén groo't gedeelte op rekening van het uiterst gladde veld geschoven kan worden en tevens het in maanden niet spelen van 'D. 2. De Di.-adspiranten speelden om 12.30 uur een wedstrijd tegen Bergen a., in wie zij hun meer- deere moesten erkennen. Zij verloren met 32. Plaatsel ijk Nieuws N O ORDiSOH AR WOUD|El De J.G.O.B., afdeeling Langendijk, organiseer de Zondag 1.1. alhier een bonte middag in .le zaal van Gmncordia. Als spreker trad op Jan "VVouda, met een lezing over wat J.G.O.B. is en wil. Waar aandachtig gehoor voor was. Verder werd de middag opgeluisterd met zang en gezelschaps spelen. De gezusters Frielink zorgden Voor mu ziek, zoodat de middag welke goed was 'bezocht en vele jongeren aanwezig waren, in alle op zichten is geslaagd. We twijfelen er dan ook niet aan of deze middag zal voor J.G.O.B. afd. Lan gendijk, vruchten dragen. VOOR BEN KANTONRECHTER, i Zitting van 'Vrijdag 10 October. (Dw.verkeerde jas schoot hem in de verkeerde keel. Een in 1898 te Westerblokker geboren en te Alkmaar wonende grondwerker, met name S. B„ mag zich verheugen in het gelukkig bezit van. een motorrijwiel, benevens de officieel erkende behendigheid, een dergelijk voertuig te kunnen bedienen. Op 2 September was hij er dus lustig met zijn motor op uit getrokken, doch. werd al heel spoedig in zijn reislust geremd door den agent van politie, die hem op de Kanaalkade aanhield ter informatie naar nummer- en rijbe wijs, welke documenten helaas niet aanwezig ble ken te zijn, omdat de motorrijder tot zijn ontstel tenis moest ontwaren, dat hij deze papieren had achtergelaten in een jas, die hij momenteel niet aan had. Hij inviteerde alsnu den agent, die het excuus niet voldoende achtte, mee Ie gaan naar zijn huis, teneinde zich van de waarheid zijner beweringen te overtuigen, wélk aanbod echter niet werd geaccepteerd, met gevolg dat de toon der conferentie zoo langzamerhand niet meer vol deed aan de elementaire vereischten der bur gerlijke beleefdheid en uitreiking der gebruike- lijlqe bonnetjes voor twee overtredingen plaats vond. De heer S. B. stond alzoo heden terecht en. was gedwongen de materieele feiten te erkennen, Omdat de comparant niet bepaald hoffelijk was opgetreden tegen den verbalisant, achtte de heer ambtenaar zulks een verzwarende omstandigheid een werd gerequireerd 2 maal f 6 boete of 2 maal 6 dagen. De plaatsvervangende kantonrech ter ,mr. langeveld, die heden de strafzitting waarnam, hield echter rekening met de door werkeloosheid minder gunstigen toestand van des overtreders huishoudkas en legde f 2 boete of '2 (dagen hechtenis op. Die zwakke baas aan 't werk en de sterke kneelit in bed. De toepassing der arbeidswet kan soms tot tragi-komische toestanden aanleiding geven. Heden stond terecht de heer W. K., 'n 422-jarige te Spanbroek' gebaren en le Noordscharwoude zijn bedrij fuitoefenenile broodbakker, aan wien was ten laste gelegd, overtreding der arbeidswet, aan gezien hij in den nacht van 4 op 5 October zijn inwonende knecht tusschen 7 uur 's avonds en 6 uur 's morgens werkzaamheden had doen ver richten. i De heer K;., in persoon verschenen, gaf het feit royaal toe. Hij is maar 'n bakkertje met een klein bedrijf en wordt veelal welwillend ge holpen door zijn zwager Jacob de Wijs, een gewe zen'bakker, thans landarbeider. Deze hulp kon hem alstoen niet verstrekt worden en moest al- ggo> zijn volontair, 'n stevige 17-jarige jongen, die het vak moest leeren en dus volgaarne mee werkt, noodgedwongen bijspringen, te meer nog, omdat de bakker, die niet al te sterk is, uitging van het standpunt: of het niet al te mal was, dat de zooveel meer bejaarde patroon moest nachtwerken, terwijl zijn flinke jonge leerling rustig in Morpheus armen gevleid lag. De heer ambtenaar moest dit volkomen toegeven. De jon gen zou zeker niet van het werk bederven en bovendien was die arbeid heilzaam voor zijn vakontwikkeling, maar de wet liet het nu een maal niet toe, en moest straf toegepast worden. Gevorderd werd alzoo f 2 boete of 2 dagen, Loch de kantonrechter gebruikte ook nog het snoei mes en veroordeelde tot f 1 boete of 1 dag, den bakker tegen herhaling waarschuwend. Een nachtelijke werkzoeker met licht- en bandenpech. De 18-jarige arbeider G. J. H., wonende te Alkmaar, zich op 30 September in werkeloozen toestand bevindend, had het rijwiel gepakt met het nobele doel om op alle manieren werk! te zoeken en zich begeven naar IJmuiden ten einde daar te trachten zich te doen aanmonsteren op een stoomtrawler. Voorwaar al geen ideaal voor uitzicht voor een landrot. Hem werd alstoen aangezegd om des avonds ten 10 uur op het kantoor terug te komen en tengevolge van die tegenslag werd zijn vertrek naar huis belangrijk vertraagd. Bovendien werd hij ook nog geplaagd met een lekken voorband en als gevolg van -een en ander gebeurde' het, dat hij eerst omstreeks half drie te Alkmaar op den Kennemerstraatweg arriveerde en daar tot overmaat van ramp door een agent werd aangehouden en geverbaliseerd ter zake het rijden zonder licht, daar de, werk- zoeker, niet denkende zoo laat terug te zijn, zich niet van een fietslantaarn had voorzien. In verband met dezen samenloop van misère s, werd •des rechters hart bewogen en kwiteerde hij de nota met 1 gulden of 1 dag, toen het ramp spoedige jongemensch Vrijdag terecht stond. Die kronkelwegen van bet provinciaal Waterleidingbedrijf. !Op grond van het feit, dat hij zich niet had doen aansluiten bij het waterleidingbedrijf, al hoewel zijn woning zich bevond binnen 40 M;. van den as van den weg, waarvan de hoofdbuis van het waterleidingbedrijf was geplaatst, stond terecht de 64-jarige heer Willem B. te Uitgeest, èer. schilder te 'Zuid- en Noordschermer ter zake overtreding der plaatselijke bouwverordening. De heer BI., persoonlijk present, deelde evenwel me de, aangésloten te zijn geweest, doch dat deze aansluiting weer op vordering van de maal- schappij was verbroken, omdat, de heer BI. had verzuimd de gevorderde som, 'die als vast recht wordt géfèk&id, te voldoen. Nadat de kantonrechter kennis genomen had van eenige hem op de zitting deze zaak betref fende stukken, vefkreeg mr. Brues Tack, ambte naar Van het O.M. het woord tot het houden van zijn^requisitoir. Deze betoogde dat het hier weer befojJfe de oude geschiedenis met het pro vinciaal bedrijf. Hoewel spr. de aansluiting bij de waterleiding nuttig en van groot belang acht te, kon hij zich niet vereenigen met de wijze, waarop: Re maatschappij tot aansluiting ver plichtte en meende te moeten dwingen tot beta ling van de voor eventueele levering van leiding- water gevorderde som door middel van de straf- wet hoewel zulks een zuiver civielrechterlijke aangelegenheid aanbelangde. De maatschappij sluit een contract af, waarop de belanghebbende wordt aangesloten. Blijft echter de betaling uit, dan wordt de aansluiting weer verbroken en de burgemeester van de desbetreffende gemeente in kennis gesteld, dat bedoelde ingezetene aanslui ting heeft geweigerd en zich derhalve aan over treding der bouwverordening heeft schuldig ge maakt. f Dit is natuurlijk onjuist omdat men hier te doen heeft met overmacht, maar de maatschappij, die gehouden is een civiele vordering tegen den onwilligen betaler in te stellen, vind het goed- kóoper en minder omslachtig, zich door toepassing van de strafwet recht te verschaffen, wat de ambtenaar echter een ten eenemale onjuiste wets toepassing vond. De maatschappij is dan ook reeds meermalen door diverse kantonrechters, o.m. te Zutphen in het ongelijk gesteld en heeft ook de Hooge Raad in dien gees't uitspraak gedaan. Rc- sumeerende requireerde de Ambtenaar ontslag van rechtsvervolging en gaf voorts den wensch te kénnen, 'dat in de pers deze zaak iets meer breed voerig zou worden behandeld. De Kantonrechter, zich volkomen vereenigende met hetgeen door den ambtenaar van het O.M. dienaangaande was aangevoerd, achtte eveneens overmacht aanwezig en ontsloeg den heer BI., wat diens strafrechterlijke aansprakelijkheid be trof, van alle rechtsvervolging. Dit ontslag heeft natuurlijk geen betrekking op de civielrechter- lijkte, stappen, die de maatschappij tegen den weigerachtigén contractant eventueel zal gelie ven te nemen. I i Van andere zijde werd ons opgemerkt, dat de voorstelling der zaak, als door den Ambtenaar gegeven, niet geheel juist is. Immers: De tot aansluiting verplichte perceeleigenaar die het contract heeft geteekend en zich dus contractueel heeft verbonden de vastgestelde som voor waterlevèring te voldoen, ongeacht of hij dit water al dan niet verbruikt, kan natuurlijk weigeren na aansluiting deze bepaling na te jkomien en meent dan strafrechterlijk vrij uit te gaan. Het provinciaal bedrijf daarentegen som meert dan den nalatige voor de verbreking van de aansluiting aan de hoofdbuis zorg te dra gen, daar het bedrijf niet gehouden is een aan sluiting te dulden, terwijl de contractant de be taling voor eventueele wateideverahtie weigert. Deze aansluiting wordt dan in opdracht van don aangeslotene zelf weer verbroken en verkeert hij terecht in een toestand, niet te zijn aange sloten, zoodat de verordening met alle recht en reden of) hem kan worden toegepast. Dit is de definitie ,die het prov. bedrijf aan de onderhavige i kwestie geeft. 1

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4