KCO Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang UitnavB: firma J. U. KEIZER. Redacteur J. H. KEIZER. Bureel Hoerdscharwoude. Gemeenteraad Oudkarspel. NIEUWE THEE ALBUM No, 124 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. .ZATERDAG 18 OCTOBER 1930 NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Vrijdagavond 7 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den Edelachtbaren A. ,T. Wijnveldt, burgemeester tevens secretaris. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden en de pers. De stemmingen zullen aanvangen bij den heer Zaagman. Hierna volgt de vaststelling van de notulen der vorige vergadering, d.d. 2 October 1930, welke zonder op- of aanmerkingen ongewijzigd worden goedgekeurd. Mededeelingen. De voorz. deelt mede, dat: a. het vervolgonderwijs is aangevangen Don derdag 9 October j.l. met 9 leerlingen; b. aan de achterzijde van het schoolgebouw een lichtpunt is aangebracht en zoo ïs gesteld, dat het licht van buiten kan worden ontstoken, zoodat dan de Oostkant, van de school geheel verlicht, is. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Volksuniversiteit voor Alk maar en Omstreken over 1929'30. Blijft voor de leden ter inzage. b. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger den 13en October 1930. Wordt voor de leden ter inzage gelegd. e. Adres van het lange/dijker Drankweereomi- té, houdende verzoek om evenals vorige jaren, qp de begrooting voor 1931 een bedrag uitj te trekken als subsidie aan dat comité. De voorzitter deelt mede, dat bereids aan dit verzoek is voldaan en is een bedrag ad f 25 even als voorgaande jaren op de begrooting geplaatst'. d. Brief van God. Staten van Noord-Holland, houdende verzoek de toegezegde bijidragc ten be hoeve van de Kanalisatie in West-Friesland te verhoogen. Die voorzitter memoreert den dag, volgende op de laatst gehouden raadsvergadering nog de ge legenheid te hebben gehad de vergadering ter bespreking vajn de plannen der Kanalisatie in het Gouvernementsgebouw te Haarlem bij te wo nen. Als uitvloeisel 'dier vergadering is een ver- Zoek 'ingekomen om de Raad alsnog eens te pol sen de verleende bijdrage te verhoogen. Toege kend is een bedrag van f 600, omdat dei Raad' belang zag in het kanaal OudkarspelHuigen- dijk-'OmvalAlkmaar. Ook was f 600 gevraagd om het kanaal door te trekken tot Kolhorn. D'ifc bedrag of! een gedeelte hiervan wordt nu door Ged. Staten gevraagd. Hierbij zij opgemerkt, dat dit een laatste poging is van Ged. Staten om de plannen tot stand te brengen. Het gaat' om de bedragen f 5300 en 1' 6500. Worden deze niet door de medewerkende corporaties bijeen gebracht, dan zal de kanalisatie voor goed van de baan zijn. Door spr. is op de bovengenoemde vergadering gevraagd, hoe of het gaat met cor poraties die niet bijdragen. Als antwoord staat aari het slot van den brief vermeld, dat die maatregelen genomen zullen worden, die hiertoe noodig zijn. Die heer Zaagman zegt naar aanleiding van het laatste, dat alles wel achterwege kan blijven, daar Ged. Staten toch de knijper op denj neus zetten. Spr. is van meening in een maatschappij te wonen, waar genoeg kanalen zijn. Niettemin hoopt spr. dat Ged. Staten succes zullen hebben, doch blijft spr. tegen het verzoek. De heer Kostelijk zegt, dat de waterstand er niet op verbeteren zal. Misschien wel voor enkele plaatsen, maar niet voor Oudkarspel. Ook zullen de groenten door de kanalisatie op ander water moeten worden geladen, waar spr. tegen is en zijn de schippers eveneens dezelfde meening toegedaan. Spr. ziet er dan ook geen belang in en wordt het te duur. De heer Rijper is het volkomen eens met den vorigen spr., wat betreft de plaatselijke schip perij. Spr. zegt, dat onze groenten niet geschikt zijn voor vervoer met groote schuiten. D'e heer de Boer zegt dat het schrijven een aardige tegenstrijdigheid bevat, want in het be gin wordt gezegd, dat de kanalisatie er niet zal komen, als niet het volle bedrag wordt bijge dragen en aan hpt slot wordt er van gesproken, dat tot, de bijdrage zal worden gedwongen. De voorz. merkt op, dat de zaak niet goed wordt begrepen. Wanneer de- verhoogde aanvra gen doorgaan van de corporaties, die er alreeds aan hebben medegewerkt, dan zullen de andere langs wettelijken weg worden verplicht. Worden de bijdragen niet Verleend, dan gaat idle kanali satie niet door. Weth. Bakker wijst er op, hoe provincies, zooals Groningen, Drenthe en Overijsel na den aanleg van kanalen in bloèi zijn toegenometrv' en zopi zal bet ook gaan met, Noord-Holland. Spr. meent dat in vorige vergaderingen andere perspectieven zich openden en wel dat, door de kanalisatie het mogelijk was, "dat met groote j schuiten direct de haven van Antwerpen kon j worden bereikt. Weth. Kroon zegt voor de eerste f 600 te hebben gestemd, ter verbetering van het vaar water OudkarspelAlkmaar tijdens den winter en deze moeilijkheden thans waren opgelost. Op vallend vindt spr., dat het stukje, wat ini alle kranten is verschenen, door niemand is tegen- I geesproken. Öe lage polders in Geestmer-Ambacht zullen een strop "hebben, daar deze niet zoo gauw het overtóllige water zullen weg krijgen. De heer Kostelijk acht het niet zuiver dat subsidies worden gevraagd aan gemeente, polder besturen én zelfs aan den Noordermarktbond, zoodat er vele personen zijn, die vijf-, zesmaal mee betalen. D'aanom acht spr. het juister als de bijdragen komen van Rijk en Provincie. S,pr. vindt ,dat in vergelijking mét andere provin cies, de waterstand hier prachtig is. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna be sloten het schrijven voor "kennisgeving aan te nemen. Na de samenstelling der agenda is nog inge komen een schrijven van de afdeeling langen- dijk van de vereeniging Volksonderwijs inzake het vormen van districten voor geneeskundig schooltoeziccht. Besloten wordt dit schrijven te reiivoyeeren naar B, en W. voor prae-advies. Ge mee n te b egr oo t i ng voor 1931. Alvorens tot, behandeling dezer begrooting over te gaan, stelt de voorzitter de gelegenheid open voor het houden van algemeene beschouw in- gen. De heer Kostelijk wensebt alleen in overwe ging te geven, dat de verhuring van grasland niet meer zal geschieden, zooals deze de laatste maal heeft plaats gehad en wel in zulk een, laat tijdperk, 'tls wel prachtig bet hart te laten spreken ,maar beter is het, de zaak eerder aan hangig te maken, vooral daar het lang genoeg van te voren bekend was. Volgens spr. zat, er een klein politiek kantje aan en is er op de ge- meentefinanciën gespeculeerd. Voor alle kwade itongen is het beter en het standpunt zuiver, op den juisten tijd te verhuren. De voorz. zegt toe, in het vervolg de zaak intijds aanhangig te zullen maken. De heer Zaagman Zegt, geen algemeene be schouwingen ie zullen houden, zooals dit het vorig jaar door hem is gedaan, echter heeft spr. toen gewezen op de woningtoestanden en zijn! B. en jW'. toog steeds het antwoord hierop schuldig VEDTELr^DOOCCD^KIEVItT IN IEDER PAKJE KEÖ'STHEE BEVINDT ZKH EEN BON VflDC EEN PLAATIt De voorz. zegt, dat het woningvraagstuk wel degelijk de aandacht van B. en W. heeftj en is alreeds eerder door Z.E.A. er op gewezen, dat een zoodanig onderwerp beter besproken kan worden bij de behandeling der begrooting, idan steeds te moeten zeggen, dat de zaak nog in onderzoek is. Dö behandeling der begrooting is, wat men noemt, eene gelegenheid voor een groote schoonmaak in de gemeente-administratie. B. en W. wenschen niets liever dan verbetering in den woningtoestand. Hiet is gemakkelijk het vraag stuk aan te roeren, echter zit de financieele kant hieraan vast. Spr. heeft hiermede op het oog de derde stand, nl. de ar be idlers, die dan betere wo ningen zouden krijgen. Als de gemeente subsidie verstrekt aan het Rijk voor woningbouw, geeft het Rijk bouwvoorschot, doch dan is men ge- botoden aan de huurprijzen, 'die door den minis ter worden vastgesteld. Als men dergelijke wo ningbouw ziet, zooals te Dordrecht, waar de hui zen f 2500 en f 2600 kosten, dan moet aan huur worden opgebracht f 4.10 en f 4.80. Spr. vraagt zich af, of de arbeiders zulke hu ren kunnen opbrengen. Als tot subsidie werd besloten, dan zou de Raad meteen een besluit moeten nemen om van gemeentewege een toeslag te géven voor de h'uur. Het zijn wel groote woorden die er gesproken worden omtrent den woningbouw, maar "het gaat hier om voorstellen in deze. Het verdriet B. en W., dat er geen plannen zijn, omdat er geen geld is. D'aarom is men aangewezen op 'het particuliere initiatief1. In vergelijking met de loonen kunnen die huren! nooit worden opgebracht. 'Het vraagstuk heeft de volle aandacht van B;. en W. en niets -zal aangenamer zijn dan dat er voorstellen komen van de bouw vereeniging, die dan besproken kun nen worden. B. en W. durven het echter op eigen initiatief niet aan, gezien de finantieele toestand der gemeente. Weth. Bakker zegt, dat, behoudens enkele uit zonderingen, Oudkarspel voor arbeiders onbe woonbaar is. Niet alleen deze Raad, maar die van den geheelen Langendijk hebben den tijd laten voorbijgaan, toen bet, Rijk belangrijke voor schotten en subsidies verleenden. Thans echter legt het Rijk ér geen geld meier op/ toe, terwijl geen enkele landarbeider die huren kan ver wonen. Spr. weet ook niet eens, waar er, grond zou zijn om woningen op te plaatsen. Niettemin is bet meer dan ergerlijk, zooveel menscben er hier wonen in krotten van f 2.50f 3 huur per week. Wat de heer Kostelijk heeft gezegd van het verhuren van land, hoopt Spr. niet, dat er mee bedoeld is, als zou er een fout zijn gemaakt. Wel wil spr. verklaren, dat als zich wéér dezelfde l.^stand voordoet, spr.-weer hetzelfde zal han delen. Wat het handelszaakje, wat er aan vast, zat betreft, heeft ook spr.'s sympathie niet. Dé. heer Rijper is van gedachte dat er,| wat betreft de woningbouw, samengewerkt moet wor den met de bouwvereeniging met gemeentelijke subsidie. Volgens spr. is geen enkele gemeente zoo geschikt voor uitbreiding als Oudkarspel, vooral; Wat betreft het Zuideinde, want naar öost en West kan heel wat worden gebouwd. Weth. Bakker zegt, dat al het land in handen is van men se hen, die het niet willen missen/ en zou dus tot onteigening moeten worden overge gaan. D'e heer Kostelijk zegt, dat er door de woning- bouwvereeniging veel wordt geklaagd, doch bij eenkomsten zijn er nooit, daarom acht spr. de be langen niet zoo sterk. Door bijeenkomsten kan men komen tot daadzaken, maar nu weet spr., die al reeds eenige jaren lid is, niet meer of de vereeniging zelfs nog bestaat. Wat betreft de verhuur van het land, wil spr. nog opmerken, dat er politiek is gevoerd en als het hooi duur was geweest, dan zou de zaak niet in den Raad zijn geweest, nu heeft de gemeente er verlies van gehad. 1 D'e heer Zaagman memoreert hoe er in den tijd van wethouder Paarlberg een rapport is uitgebracht omtrent de woningen van Oudkarspel en ook van Noordscharwoude, en de Raad wensch- te toen,«dat ze in öudkarspel zouden zijn als te Noordscharwoude. Doch de gemeente moet voor gaan in deze met behoorlijke terreinen. Spr. wijst op de Laanderweg en vele landerijen te Noord scharwoude ,die vol gebouwd zijn. Voorts wijst spr. er op, dat er in Ged. Staten een commissie is, die uitbreidingsplannen, ontwerpen en alle inlichtingen geven, waartoe de Raad zich wen den kan. Het zou volgens spr. al veel gewonnen zijn, als er eenige arbeiderswoningen werden ge bouwd. want zulk een bouw komt ten voordeele der gemeente. Waar nu de bouwvereeniging op het doode punt staat, daar kan niets worden gedaan, om dat ide gemeente niet meewerkt. Dé voorz. merkt op, dat de heer Zaagman ver geet, dat als- de commissie wordt uitgenoodigd' voojrt bet maken van een uitbreidingsplan, de gemeente' eerst f3000 heeft neer te tellen, zoo iets is veel te kostbaar. B. en W. zijn steeds be reid alle medewerking te verleenen aan de bouw vereeniging en indien er geld mee gemoeid is, dan komt zulks vanzelf bij den Raad. De heer Kostelijk wijst, er op dat er thans een terrein gereed is en de brug er ook! is en zal het wel goed zijn als er een tiental woningen op komen ,doch spr. is altijd bang als de gemeente ze gaat verhuren. Elr is er nu één,.Mie de ge meente verhuurd en dat gaat al niet wild, daar om is het, beter als een particulier de verhuurder is Spr. geeft liever wat geld om er dan geheel vanaf ie ,ijn, dan dat de gemeente verhuurd, want daar ziet spr. een beer in. Weth. Bakker zegt. in verband met het land- verhuren, dat dit wel te laat heeft plaats gehad, doch de Raad werd voor het feit geplaatst. Hierna wordt tot behandeling van de begroo ting overgegaan. Volgnr. 16, post schrijfbehoeften, groot f350, acht-de heer Zaagman te hoog. Vorig jaar was geraamd f350 en is uitgegeven f200.83. Spr. voegt hieraan tevens toe, de post druk- en bind werk, begroot op f450, evenals vorig jaar. Deze post zou verleden jaar erg hoog zijn omdat ver schillende dingen netjes in orde moesten worden gemaakt. Spr. is van meening, indien er geen bijzondere kosten zullen zijn, beide posten kun nen worden verlaagd. Dé voorz. zegt, dat ieder jaar de staatsbladen moeten worden ingebonden, dus komt deze post ieder jaar weer terug en is hieraan niets te ver anderen. Wat de eerste post betreft, is deze ge raamd, lettende op wat nu al is uitgegeven, en is het beter deze te handhaven. Niet de pennen en potlooden, aldus Z.E.A., brengen de duurte aan, maar wel de vele gedrukte formulieren voor de uitvoering der rijkswetten. Een groot gedeelte wordt terugontvangen in den vorm van leges- gelden. Z.E.A. zegt dat er hier op de meest, meest zuinige manier wordt gehandeld. Bij post volgn. 64 deelt de voorz. mede,, dat in verband met de wet op de financiën verschil lende posten op andere hoofdstukken zijn over- geebrackt en dus eene wijziging heeft ondergaan. De heer Zaagman zegt, bij den post onderhoud brandweerkazernes en brandweerhuizen, dat de R,aad na bezichtiging Van het spuithuisje be sproken heeft, dat er eenige reparaties zouden worden gedaan, doch geen nieuw zou worden gebouwd, zooals hiervoor thans een post is uitge trokken. I I Dp voorz. zegt, dat in gevolge het onderzoek van den gemeenteopzichter, B. en Wi. tot de conclusie zijn gekomen, dat de toestand zoodanig is, dat een nieuw huisje noodig is, vooral ookj nu nieuw materiaal, hierin wordt ondergebracht. Hiervoor is een ontwerp gemaakt en heeft de Raad te beslissen. Nu het Raadhuis zoo keurig in orde is, zou een nieuw huisje hier zeer goed bij aanpassen. Z.E.A. wijst er met nadruk op4 dat als het bestaande hokje blijft, alles er zal verrotten. De heer Kostelijk is van gedachte, dat als er f100 reparatie aan wordt besteed, liet nog wel 20 jaren meegaat en als het is omdat het beter bijpassend bij het Raadhuis is, 'dan gaat het, gezien de omstandigheden, spr. te ver. Dé heer Rijper zegt dat hiermede de bewo ners van de Spoorstraat in verdrukking komen, waar niet luxueus is te werk gegaan pn nu hier wel. Weth. Bakker komt er tegen op, als zou bij de samenstelling der begrooting luxueuse gedach ten zijn geweest, dit is echter met alle ernst' en zoo zuinig mogelijk geschied. Spr. heeft de over tuiging, dat het huisje af is. Die heer de Boer bevreemdt het, dat er over een nieuw huisje wordt gesproken en weet zeker, dat alleen! besproken is ihet te repareeren. De voorz. zegt, dat het niet luxueus is, doch alleen bijpassend bij het Raadhuis. Ook moeten B. en W. en de Raad toch afgaan; op den ge- mieentedeskundigeytdie alles grondig opneemt. Als er nu toch veel gerepareerd moet worden, dan is het beter een nieuw te bouwen. In ieder geval zoo verklaart spr., gaan de slangen in het be staande huisje naar de maan, maar die verant woordelijkheid is voor den Raad.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1