Uit den Omtrek AGENDA De heer Kostelijk is van meening, dat B. en iW|. met dit liuisje niet zuinig zijn geweest, want geen enkele particulier zou het in zijn hoofd krijgen het huisje af te breken. Met he'ele kleine kos'teen zijn de slangen op het droge te brengen. Het gaat ook niet aan, om zonder meer op den gemeenteopzichter af te gaan, dan kan de R,aad steeds wel zeggen, stuur hem er maar op af en dan komt het wel in orde en ga je gang maar. Spr. is tegen nieuwbouw van het huisje. Weth. Bakker merkt op, dat het nieuwe huisje f32 per jaar kost en jaren meegaat. Met repa- reeren zal het zeker f32 per jaar kosten en dan is het nog niet goed. D(e voorz. sluit de discussies en 'brengt het voorstel in stemming, hetwelk verworpen wordt met 2 tegen 5 stemmen. Voor stemden de beide wethouders. B. en W. worden liierna uitgenoodigd afdoende j reparaties te doen aanbrengen en zal in de vol- j genede raadszitting worden besloten, welk be- drag hiervoor zal worden gevoteerd. Betreffende de post voor het onderhoud van de politieboot maakt 'de heer Kostelijk de op- j merking", 'dat f 15 te hoog is en de boot niet meer dan f 5 per jaar kost. De voorz. zegt, dat deze post is gehandhaafd, omdat die alle jaren op 'dit bedrag staat. Nr. 87. Subsidie Zieknhuizen en Sanatoria. Die heer Zaagman vraagt wat of de bedoeling hiervan is. Die voorz. verwijst hiervoor naar de Memorie van Toelichting, waarin vermeld staat, dat deze kenhuis te Alkmaar fen dit het eerste jaar is, dat de bijdrage wordt verleend. Volgnr. 101. Reinigingsdienst f400. j D'e heer Zaagman wenscht deze dienst het geheele jaar door en wel eens om de veertien dagen en niet zooals door B. en Wyis voorge steld, 10 achtereenvolgende weken, want art. 59 der Algem. Politieverordening zal anders moeten worden overtreden. De heer Kostelijk is het niet eens om een ophaaldienst in te stellen voor zulk' een kleine gemeente. De voorz. zegt dat B. en W. een goed geoutil- leerden dienst zouden toejuichen, doch hoopt Zj.EjA., dat het zoover zal komen, dat er een reinigingsdienst komt voor geheel Langendijk, ondanks zal het water toch vuil blijven, daar zulks geheel afhangt van den wind. Voorts merkt' Z.EiA. op, dat de politieverorde ning toestaat dat er mesthoopen worden gevormd van Oct ber tot Juni, onder bepaalde voorwaar den. 1 Na eene korte gedachtenwisseling wordt het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd en B. en W. machtiging ver leend, indien zulks noodig mocht blijken, de dienst nog een week langer te laten werken. Volgnr .109. Opbrengst huur of pacht lande rijen. Pe voorz. deelt mede, dat deze post, vorig jaar geraamfl. op f9300, teruggebracht is op f5800 in verband met den zeer slechten toestand in land- en tuinbouw. Volgnr. 114. Dijk- en Polderlasten. De heer Kostelijk zegt, dat deze post is ver hoogd, terwijl de lasten in doorsnee zakken. Weth. Kroon merkt op, dat er vermoedelijk een verhooging zal komen van 50 cent per bun der, met het oog op den nieuwen weg. Volgnr. 124. De voorz. deelt mede, dat er herhaaldelijk klachten komen over "de waterplaats en privaten in de school, die zoo goed als af zijn., Indien het Rijksschooltoezicht zou ingrijpen, 'dan was de gemeente gedwongen, direct verbetering aan te brengen echter is de bedoeling van B. en W. ieder jaar 2 lokalen te voorzien van eene nieuwe waterplaats en 2 closets. Volgnr. 128. Aanschaf en onderhoud school- meubelen en schoolbehoeften. D'e heer Zaagman vindt deze post hoog. D'e voorz. antwoordt, dat het bedrag van f 1025 dit jaar geheel op gaat, f 550 i<f er be stemd voor den gewonen dienst en worden voor het gymnastieklokaal eenige werktuigen aangp- schaft, waartoe het vorig jaar is besloten, de benoodigde werktuigen geleidelijk aan te schaf fen. Volgnr. 169. Werkverschaffing aan werkeloo- zen f 500. i 'Dte heer Zaagman is van meening, dat de al- gemeene werkeloosheid wel grooter zal worden en acht het bedrag te laag en stelt voor f 1000. Die voorz. zegt, 'dat de meeste werkeloosheid voorkomt met gesloten water en geschiedt de werkverschaffing dan in samenwerking met de IJsclub. In den laatsten strengen winter is een bedrag uitgegeven van f445. Voorts is het Z. iE|.A. bekend, dat degenen, van wie bekend is dat zij werkeloos zullen worden, naar de Wie- ringermeer zullen gaan. Mocht echter blijken, dat de post te laag is, dan kan steeds bij' B. e^Wi. worden aangeklopt. De heer Zaagman trekt, in verband met deze toezegging, zijn voorstel in. Volgnr. 176. Subsidie aan werkeloozenkassen. Hieromtrent wordt door den heer Zaagman enkele inlichtingen gevraagd, welke door der, voorzitter worden verstrekt. Tege ndezen post is geen bezwaar. Volgnr. 187. Uitkeering R;ijk, aandeel in kwade posten der Dir. Belastingen. Dte heer Zaagman verheugt er zich over, dat deze post' door B,. en W. f 1300 lager is geraamd, daar spr. hieruit concludeert, dat hierin een aan merkelijke verbetering is gekomen. Dte voorz. merkt op, "dat deze lagere raming verband houdt met de inwerkingtreden der nieu we wet op de finantieele verhouding, daar er slechts geraamd moet worden voor 3 maanden zijnde tot 1 April 1931. Aan het einde der begrooting gekomen, deelt Z[.EiAmede, dat de post onvoorziene uitga ven verhoogd wordt met het bedrag, wat de kosten minder zullen zijn aan het spuithuisje. De kapitaaldienst vermeldt een bedrag van f7000 in ontvangsten en uitgaven. Die begrooting, sluitende in ontvangst en uit gaven op een bedrag van f73522.30, wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aldus vastgesteld. D'e begrooting van het gasbedrijf, 'die thans wordt aangeboden, sluit in ontvangst en uitgaaf gew. dienst op 'f 117000, kapitaaldienst f22210. Op een in de vorige vergadering door den heer Zaagman gestelde vraag antwoordt de voorz. thans ,dat het loon van den len lijnwerker en van den baas 'van het gasbedrijf zijn vastgesteld naai- aanleiding van het rapport van de Staats commissie Raaimakers. Het salaris van den lijn werker is al eens herzien en verhoogd. Wanneer de loonen weer onderhanden worden genomeln,, zal met de vraag van den heer Zaagman rekening worden gehouden. Die begrgoting van het electr. bedrijf sluit in ontv. en uitgaaf op f81640 gew. diepst en kapi taaldienst op f 5824. Beide begrootingen worden goedgekeurd. Ce begrooting van het B.A. sluit in ontvangst en uitgaaf op f6050.65i/2, waarbij gerekend is op een gemeentesubsidie van f4500. Weth. Bakker wijst er op dat thans uitkeering wordt gedaan in den vorm van bonnen. Spr. zag dit liever in geld, om de menschen, wier eergevoel toe hnog spreekt, niet te kwetsen. A Weth. Kroon, voorz. van het B. A., zegt. Aoe dit in het Armbestuur ter sprake te zullen brengen. Er zijn echter gevallen, waar reeds uit keering in geld plaats heeft. D|e begrooting wordt -hierna goedgekeurd. Die rondvraag levert niets op, waarna de voor zitter onder dank aan de leden voor de prettige besprekingen, de vergadering sluit. KOEDIJK. Donderdag 16 dezer had een openbare vergade ring plaats in het lokaal van M. de Weerdt te Koedijk, uitgeschreven dor den Bond van Land- pachters in Nederland. Ongeveer een 50-tal belang stellenden waren aanwezig. De heer M. Mulder opende de vergadering met een woord van welkom aan de opgekomenen, en speciaal aan den heer Rinzema, propagandist van den Bond, welke zou spreken over het pachtvraagstuk en als titel van zajn inleiding had gekozen deze drie woor den: „De Noodklok klept!" Spr. begon met er op te wijzen dat in Friesland, waar voorheen vele wanverhoudingen bestonden op pachtgebied, een hechte en sterke organisatie is ontstaan van pachters, waardoor in vele wantoe standen verbetering is~gekomen. Hetgeen door spr. met voorbeelden werd gestaafd Komende tot de tegenwordige omstandigheden, speciaal ook thans in het tuindersdistrict benoor den Alkmaar wees spr. er op dat pachters en ook verpachters zware lasten hebben te dragen in dezen tijd, nu men algemeen wordt neergedrongen door de omstandigheden. Algemeen beschouwt men den bodem als een zeker beleggings-object, doch de pachters worden thans het meest de dupe, want zij zijn ongeorganiseerd. De bonden van Land- en Tuinbouwers zullen zich nooit bemoeien met het pachtvraagstuk. Wat wil de Bond van Landpachters in Nederland? 1. Wettelijke regeling van de pacht; 2. Instelling van pacht-commissie's, bestaande uit 2 leden verpachters, 2 leden pachters en een onpartijdigen voorzitter. 3. De zittende pachter verkrijge het recht van pachtverlenging en verbeteringen aan het bedrijf komen ten goede aan de pachters. 4. het remiserecht worde in werking gesteld vol gens art. 1628 tot 1631 van het Burg. Wetboek met vervallenverkalring van art. 1632. Komende tot de plaatselijke toestanden stelt spr. als noodmaatregel: wettelijke annuleering van alle huurcontracten. Huurbepaling voor de eerste twee jaar, doch voor de zittende pachter ingaande op 1 Mei 1930 van terug werkende kracht. De hypotheekboer of -tuinder zal hypotheek moe ten kunnen krijgen van een staatshypotheekbank, onder een "rentevoet gelijkstaande aan die van de Rijkspostspaarbank (2.64.) Een en ander wordt door spr. uitvoerig toege licht. Verschiiendel corporaties als kerkbesturen e. d. in Nederland geven reedis gedeeltelijk pacht terug, sommigen 25 procent. Het voorstel van der Sluys om het pachtvraagstuk te behandelen in de tweede kamer is reeds aangenomen. Dat er een goede pachtwet komt is spr. vaste over tuiging. Hierna gaf de voorz. gelegenheid tot gedachten- wisseling. De heer W. de Geus achtte, hetgeen door den spr. was voorgesteld een groote verandering. Hij ver wacht dat er geen commissies zullen komen omdat daar ook weer werkzaamheden aan verbonden zijn en vreest, dat indien zij er komen er wel weer sleu- telgeld zal gegeven worden. Spr. acht deze commissie overbodig. Ook vroeger bestonden deze grappen niet Hij verwacht dat deze commissies doode lichamen zullen wezen, duur en moeilijk uitvoerbaar. Er ont staat weer nieuwe ambtenarij door. Als het land in waarde vermindert, vraagt spr., heeft de ver huurder dan ook recht op vergoeding. De heer Rinsema antwoordt hierop, dat de hr. de Geus waarschijnlijk weinig heeft gelezen over het pachtvraagstuk. Gelukkig dat er een provincie bestaat genaamd Friesland. Hieruit noemt spr. dan voorbeelden. Zeer zeker zal de verandering, zooals die door den bond wordt voorgestaan, een totale ommekeer zijn. De vrijheid van de goede verhuurder wrodt niet beperkt. Thans is er geen vrijheid, doch slavernij. Goede verhuurders zijn er gelukkig nog genoeg, doch anderen zijn er ook genoeg en daardoor is- het bestaan van den bond reeds gerechtvaardigd. Spr. hoopt dat de profetie van den heer de Geus niet zal uitkomen en verwacht dat er wel commissies zullen komen. Vroegr hadden we een meer stabiel bedrijf en wa ren deze commissies misschien niet noodig, doch thans is het een andere tijd en zullen de commisises geen doode lichamen zijn. Spr. zou willen dat het op de openbare verhuringen meer dood was. Thans zijn er verhuurders, die wijn tappen om meer leven in de brouwerij te krijgen. De heer W. Visser acht de pachtwet voor deze streek niet noodzakelijk. Als de toestand hier was als in Friesland zou het iets anders zijn. Doch zoo als hier met al het losse land, acht spr. dit van minder nut. Nu kunnen de arbeiders dan ook geen stukje meer huren. Ook deze spr. wordt door den heer Rinsema uitvoe rig beantwoord. Bij een goede pachtwet, waarin ook het zg. voorkeursrecht is opgenomen, zal ook dit geen hinder geven. Evenmin zullen de loonen zakken bij een bedrijf dat niet meer loonend is. Hierna sloot de voorz. de openbare bijeenkomst met dank aan spr. en aanwezigen en stelde voor, dat degenen die zich als lid wenschen op te geven zouden blijven zitten teneinde een huishoudelijke vergadering te houden. Er gaven zich 19 leden op. Als bestuur werden gekozen S. Akerboom, voorz., J. Kooij, secretaris, Jn. Otto penningmeester, D. But ter en C. Hartland. HEERHUGOWAARD. De heer K. van Langen werd onlangs benoemd tot Heemraad van Geestmer—Ambacht. Hierdoor ont stond een vacature voor hoofd-ingeland. Bij de daar toe gehouden verkiezing door stemgerechtigden in onzen polder werd nu de heer C. van Langen ge kozen tot Hoofdingeland. HEERHUGOWAARD. Op den Middelweg nabij den Kruisweg had een ongeval plaats dat nog betarekkelijk goed is af- geloopen. De heer A. Beerepoot, ambtenaar ter se cretarie alhier reed in zuidelijke richting op den Middelweg en bemerkte plotseling, dat hij werd achtervolgd door een hollend paard voor een rijtuig Door zoo vlug mogelijk af te stappen trachtte de hr. B. zich in veiligheid te brengen, doch het bleek te laat, want de driewielige kar slingerde tegen hem aan met het gevolg, dat. zooals later door dr. Spie- rings geconstateerd werd, de bovenarm gekneusd werd. -OUDE NIEDORP. Zijdewind. R. K. Coop. Boerenleenbank. Overzicht over het derde kwartaal 1930. Gedurende het derde kwartaal werd aan spaargel den ingelegd f45485. 56, (f84457.37) spaargelden te rugbetaald f49543 (f84436.47) aan voorschotten ver strekt f 1800 (f46650.—) aan voorschotten terugbe taald f2958 f2579) terugontvangen van elders gede poneerde gelden f 14000 (f50000) in deposito ge-- plaatst f9000 (nihil.) De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die over het derde kwartaal 1929. Binnenkort zullen ten behoeve van de kinderen die wenschen te sparen spaarbussen worden be schikbaar gesteld door de bank, terwijl deze bussen niet anders geopend kunnen worden dan ten kan tore der bank, waar de sleutels in bewaring blijven. Waar deze maatregel is getroffen om de spaarzaam heid te bevorderen, willen wij hopen, dat ouders en overheden van hun kant ook de noodige medewer king zullen betrachten om deze deugd welke helaas in zoo ernstige mate is verwaarloosd weer in eere te herstellen, wat zeker in den tegenwoordigen tijd niet genoeg kan worden aanbevolen. Plaatselijk Nieuws - ZUIDSCHARWOUDE. Donderdag j.l. hield de Coöp. Boerenleenbank II te Zuidscharwoude ten lokale van den heer M. Bruin een algemeene vergadering. Door den voorzitter, de heer S. de Boer Kz., wordt! geo pend met een woord van dank voor de groote opkomst en wijst daarbij op het bijzondere van de besprekingen, n.l. hoofdzakelijk stemmingen voor de verkiezingen van bestuurslid en leden van den Raad van Toezicht. Als secretaris wordt door den voorz. aange wezen de heer M. Vlug, die de notulen der vorige vergadering leest, welke donder aanmer king worden goedgekeurd, met dank voor die samenstelling. Als stemopnemers worden aange wezen, de heeren Jb. Kramer Sr., Jb. Twisker en Kr. Kroon. Bij de verkiezing vaïi een be stuurslid wordt met 37 uit 52 stemmen gekozen de heer Jb. Kroon Az. te Zuidscharwoude, wel ke de benoeming aanneemt. Bij de verkiezing van 2 leden van den Raad van Toezicht wordt' in eerste stemming gekozen de heer K. Kjramer Gz. te Zuidscharwoude met 42 uit 53 stem men. Bij de tweede stemming behalen de heeren Jb. 'Kramer en K|. Kostelijk het grootst aantal stemmen. Na herstemming wordt de heer K. Kostelijk Tz. gekozen. Van de rondvraag wordt geen gebruik ge maakt en dan neemt de voorzitter het woord, di ehet afgetreden Bestuurslid Jb. Ver kroost en het afgetreden lid van den Raad van Toezicht G. Kooy bedankt voor het vele werk, dat zij' zich in het belang van de bank hebben getroost. Thans wordt de oud-Kassier de heer X. Kroon herdacht. Heeft de voorz. in een vorige vergadering reeds zijn dank uitgesproken voor het vele werk, door den heer Kroon voor do Bank op uiterst nauwkeurige wijze verricht, thans nu het tegenwoordige bestuur zelf de zaken moest rechthouden, blijkt eerst duidelijk welke accuratesse zijn werk heeft vereischt, waarbij wordt gememoreerd, dat ook thans nog de heer Kroon de administratie geheel volgt en dienaan gaande zijn adviezen beschikbaar stelt. Het was de bedoeling van het bestuur om voor te stellen de heer Kroon een cadeau aan te bieden, doch in de gegeve nomstandighedten acht de voorz. dit niet wenschelijk, doch stelt de vergadering voor, als blijk van groote erkeil- telijkheid voor de langjarige bediening der Bank, den heer Kroon het volle jaar salaris aan te bieden. Met applaus der vergadering wordt hiertoe besloten. Hiemja sluit de voorz. de vergadering met dank voor het zeer aangename verloop der be sprekingen. N ieuwstijdingen DE TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN MR. S. VAN HOUTEN. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft ,te 's-Gravenhage gisterochtend de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van mr. S. van Houten, oud-minister van binnenlandsche zaken Om 11 uur vertrok de rouwstoet van het sterfhuis in de Riouwstraat naar de begraafplaats Oud Eik en Duinen waar zich inmiddels reeds een groote schare belangstellenden had vereenigd om den in hoogen ouderdom ontslapen staatsman de laatste eer te bewijzen. Onder de velen die mr. van Houten naar zijn laat ste rustplaats begeleidden, waren vertegenwoordigers uit alle kringen der maatschappij, waarmede hij tijdens zijn leve nin aanraking was gekomen of voor wier belangen hij was opgekomen. H. M. de Ko ningin deed zich bij deze plechtigheid vertegenwoor digen door Haar Kamerheer ceremoniemeester R. S. Baron van Hardenbroek; H. M. de Koningin- Moeder door Haar Kamerheer R. F. C. baron Ben- tinck van Schoonheten. Deze beide vertegenwoor digers reden in gala-rijtuigen in den stoet mede. Als vertegenwoordigers van de Ned. regeering was de minister van finantien jhr. mr. D. J. de Geer op de begraafplaats. Tegen half een kwam de stoet op de begraafpl. aan. Met de familieleden kwam o.m. in den stoet mede de rector magnificus van den Senaat der Rijksuniversiteit te Groningen prof. dr. H. J. Bac ker (mr. B. ten Bruggen Cate oud-secretaris van curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen naar Wassenaar gekomen, was echter door ongesteldheid tot zijn groot leedwezen verhinderd aanwezig te zijn) Een afzonderlijk rijtuig voldge op den lijkwagen beladen met kransen en bloemstukken. Daaronder was een krans van den Vrijheidsbond en een van de Maatschappij voor Hypothecair crediet. De kist werd in de rouwkamer geplaatst en ter wijl de aanwezigen zich rond het stoffelijk overschot schaarden, speelde de organist de heer C. G. Lit- toog „Ase's Tod" en „Des Dichters letzes Leid" van Gry. EEN BELASTING KWESTIE TE ALK,MA AR. „Het Volk" kwam met een beschuldiging aan het adres van mr. A. J. M. Leesberg,, wethouder voor de bedrijven en plaatsverv. rechter in' de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar, behel zend, dat hij gedurende 20 jaar zich aam te lage belastingaangifte hoeft schuldig gemaakt. Voorts wijdt „het Volk" de overplaatsing van den inspecteur der Directe Belastingen, den heer J. Koldenhof, naar Groningen, aan zijn optre den in deze aangelegenheid. 'Naar aanleiding van deze beschuldiging ver neemt de r.k. Maasbode" uit Alkmaar, het vol gende „Bij nader onderzoek bleek ons, dat Mr. J. M. Leesberg inderdaad een geschil met den fiscus heeft. Doch dit geschil wordt, naar Mr( J. M. L eesberg mededeelde, volkomen correct afgehan deld. Het is absoluut niet waar, dat' het geschil loopt over 20 jaar. Zooiets zou wettelijk zelfs onmogelijk zijn. In bevoegde kringen, waai' wij informaties in wonnen, was men er ook absoluut van overtuigd, dat inspecteur Koldenhof niet in verband met deze zaak naar elders wordt verplaatst. Ook is het geheel onwaar het voor te stellen, ^lsof mr. Leesberg, die als steeds zijn drukke advocaten-praktijk voortzet, niet meer op de rol der rechtbank zou voorkomen. Naar mr. Leesberg echter begrepen heeft, dat de S.D'.A.P. bij deze gelegenheid niet zijn! per sbon, doch zijn partij heeft willen treffen, aldus het, bericht in de Maasbode, zou hij, naar /bij ons mededeelt, teneinde het geschil uit dei poli tieke sfeer te houden, aan de daartoe in aanmer king komende partij instelling willen verzoeken, zoolang het geschil nog niet is opgelost, hem voorloopig te ontslaan van de verplichting de partij in openbare functie te dienen. DE MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. Nog steeds is de politie druk bezig! met het onderzoek inzake den aanslag, gepleegd op den schilderspatroon V. in de Maretakstraat. 'Woensdag is zij' tot enkele arrestaties overge gaan, waarvan het resultaat voor het onderzoek momenteel nog niet te beoordeelen is. Allereerst is een chauffeur aangehouden, wiens uiterlijk met ihet signalement overeenkwam. Ook zijn handschrift geleek eenigszins op dat van de briefkaart, waarmee fie heer V. vaar de Slagbeek- straat, is gelokt. De man kon echter een behoorlijk alibi opgeven en is dan ook weer losgelaten. Voorts zijn twee schildersknechten uit, de ken nissenkring van 3en vroegeren knecht van V., LI v. d. Sluys met den heer V. geconfronteerd. Dieze confrontatie leverde echter niets op. Men is tenslotte overgegaan tot de arrestatie van zekeren A. v. d. 8i., tegen wien enkele dagen geleden sterke aanwijzingen waren binnengeko men. O.m. geleek het, handschrift van dezen man sterk op dat van de bewuste kaart. Maar ook deze confrontatie met het slachtoffer heeft niets opgeleverd. DE ARRESTATIE DIER VALSCHE, MUNTERS) TE RENKUM. In aansluiting met het bericht omtrent de aan houding van twee personen, (lie te Renkum drie valsche bankbiljetten van f 10 in een café; en twee verschillende winkels te Renkum in beta ling hadden gegeven, kan nader worden medege deeld, dat de Renkumsche politie hiermede een goede vangst heeft gedaan. Bij de Nederlandsche Centrale inzake falsi fieaten te Amsterdam toch was sedert medio Juli een onderzoek aanhangig in verband met de aanmaak en uitgifte vah val sche bankbiljetten van f20, welk onderzoek zoo ver was gevorderd, dat tegen de beide te Renkum aangehouden personen een caféhouder uit, Dterd recht en een steendrukker uit Arnhem ernstige verdenking was gerezen. Door het thans door de Renkumsche politie tezamen met, de Centrale ingesteld onderzoek, hierin krachtig bijgestaan door de politie te Arnhem en te( Dordrecht, is inderdaad komen vast te staan, dat beide personen zoowel bankbiljetten van f 10 als van f 20 hadden vervaardigd e ndie in vrij groot aantal) in ver schillende steden en dorpen hadden uitgegeven. Hoewel beide verdachten aanvankelijk hardnek-1 kig ontkenden, bleek het verzamelde bewijsmater riaal zoo overstelpend, te zijn, dat zij' na een langdurig verhoor tenslotte een volledige beken tenis aflegden. Beide verdachten zijn ter beschik king gesteld van den Officier van Justitie' te Dordrecht, aangezien de valschmunterswerkplaats zich daar bevond. Die steendrukpers, alsmede het daacüij behoorend materiaal, waarmede de val- schebankbiljetten werden vervaardigd, zijn dooi de recherche te Dlordriecht in beslag genomen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Door den tramtrein, die om 7.17 uit Am sterdam vertrekt en om 10.08 te Alkmaar aan komt, is op een onbewaakten overweg even voorbij het station Heiloo een luxe auto. aange reden, die circa 50 M- ver weg werd geslingerd, en geheel werd verbrijzeld. D|e inzittende, de heer A. Groot te Heiloo, werd tegen den spoor dijk geworpen, maar slechts licht gewond. Buitenland GROOTE BRAND TE LUIK. Er is een groote brand uitgebroken in een opslag plaats van rubber. Er hadden verscheidene ontplof fingen plaats, waardoor de ruiten van naburige per- ceelen sprongen. Arbeidsters sprongen uit de bo venverdiepingen op straat. Tien personen werden gewond. Volgens een nader bericht was men den brand meester. ONGEVEER 200 VISSCHERS OMGEKOMEN. Het staat nu wel vast dat er tengevolge van den storm, die op 18 en 19 September veertig uur aan een stuk woedde aan de kust van Bretagne, heeft ge woed, ongeveer twee honderd visschers zijn omgeko men. Alle hoop op terugkeer van degenen, die ver mist worden, is thans opgegeven. In het geheel zijn er 28 visschersvaartuigen niet teruggekomen. EEN GROOTE NALATENSCHAP. De onlangs te Kaapstad overleden mijnmagnaat Sir Joseph Robinson, heeft 2. 691.510 pond sterling nagelaten. Hiervan komt ongeveer 400.000 pond aan de schakist. GOUD GEVONDEN. Uit Torento in den staat Ontario wordt gemeld, dat in het Noorden van dien staat onder de ge meente Bannockhurn, district Matachewan, goud is gevonden. Het vernemen van deze vondst bracht een ware verhuizing naar het noorden. Vele dorpen zijn door bijna alle inwoners verlaten. Al naar de finantieele positie van de goudzoekers komen zij per vliegtuig, auto of per voet naar de goudvelden toe, waarvan zelfs nog niet eens bekend is of de goudvoorraad loonend is. Dit is echter zeer waar schijnlijk, aangezien genoemde streek als zeer goud houdend bekend staat. C|hr. J. V. „D|e Heere zal 't voorzien. Agendja ,voor Zondag 19 Oct. des avonds 6 uur in de nieuwe zaal.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2