Voor onze Lezeressen Wetenschappen DE VRIENDIN DES HUIZES. De woningnood en de mindere duurzaamheid van het huwelijk in onzen tijd hebben ten gevolge, dat steeds meer mannen en vrouwen zonder eigen thuis j een gewoonlijk onvoldaan leven leiden op gemeubi- leerde kamers. Het spreekt dan wel vanzelf, dat zij graag aanslui ting zoeken bij families met een gezellig gezin en huis. Vooral vrouwen hebben hieraan behoefte, om-* dat zij, meer dan mannen, lijden onder het genjS van een hartelijk familieleven. Deze vriendinnen van het gezin vormen helaas dikwijls een gevaar ervoor; wanneer de intimiteit steeds toeneemt, ontstaat al gauw de beruchte „drie hoek" en het is een oude ervaring, dat één daarbij aan het kortste eindje moet trekken. Elk huwelijk, al is het nog zoo normaal, biedt al zooveel stof voor conflicten en wrijving op allerlei gebied, eischt zooveel opofferingen van weerszijden en doet elk gemis aan overeenstemming en wederzij dsch begrip tusschen man en vrouw zoo scherp gevoelen, dat een „driehoeksverhouding" bijna altijd verkeerd eindigt voor de getrouwde vrouw. Het komt slechts zeer zelden voor, dat de man •genoeg zelfbeheersching heeft om de verhouding zuiver vriendschappelijk te houden; zooowel een te groote sympathie als een antipathie van zijn kant lijdt tot moeilijkheden; de antipathie veroorzaakt n.l. de gewone onaangenaamheden, die optreden wanneer man en vrouw het niet eens zijn in de waardeeringn van hun vrienden. Zonder de minste bewuste of vooropgezette kwade bedoelingen van den vriendin wordt dus dikwijls het huwelijksgeluk verwoest. Men kan eigenlijk van geen schuld spreken, want de eigenaardige verhou ding leidt er bijna onvermijdelijk toe. Nu spreken wij nog niet eens van vrouwen zonder geweten, voor wie geen moreele grenzen bestaan en dié met niets ontziend egoïsme haar gastvrouw van haar plaats trachten te verdringen. Wanneer er geen zweem van liefde is tusschen "den man en de vriendin des huizes, kan zij echter evengoed een gevaar voor het huwelijksleven vor men. Voor iemand, die het gezinsleven van nabij meemaakt, kunnen de echtelijke twisten onmogelijk verborgen blijven. En als denkend mensch kan zij niet nalaten, daarop kritiek uit te oefenen en in stilte partij te kiezen. Als zij geen liefde of een daarop gelijkend gevoel voor den man koestert, zal zij meestal partij kiezen voor de vrouw, omdat zij zich haar toestand het beste in kan denken. Dit leidt tot te groote intimiteit tusschen de vrouw en haar vriendin, waardoor de man zich achteruitge- steld of zelfs beleedigd kan gaan gevoelen, terwijl de vriendin zoo'n geval ook te veel beslag legt op de huisvrouw. Wij zien dus, dat in bijna alle gevallen de vriendin geen goeden invloed op het huwelijk heeft en de bestaande twisten en moeilijkheden nog verergert. (Nadruk verboden). PRACTISCHE WENKEN. DROOG REINIGEN VAN WOL. Dit kan men doen met tarwemeel, waarbij men precies eender te werk gaat als wanneer men de stoffen inderdaad zou wasschen. Het meel wordt daarna zorgvuldig uitgeklopt. Deze behandeling wordt zoo noodig herhaald. ZELF GOLVEN VAN HET HAAR. Naast de huid is het' haar het meest beslissend voor het uiterlijk van een vrouw en daarom moet na elke wassching gezorgd worden voor het goed „zit ten" van het haar. Dit hangt voor het overgroote deel af van de golving en wanneer men niet van nature met golvend haar is begiftigd, wordt de uiterlijke verschijning zeer verbeterd door 't kunst matig golven. Wij geven hier een succesvolle metho de aan, die gemakkelijk thuis kan worden toege past. Het haar moet vochtig zijn, dus wij golven na het wasschen, na het haar met een natten kam bevoch tigd te hebben of na dit gedaan te hebben met een in warm water gedrenkte en daarna uitgewrongen handdoek, die om het gladgekamde hoofd wordt gelegd. Daarna wordt het haar besprenkeld met een daar voor geëigend preparaat; men kan het ook zelf maken, door 3/4 gram Arabische gom en half ons borax op te lossen in 8 ons warm water; na afkoe ling voegt men er drie ons kamferspiritus bij. Nu kan het haar gegolfd worden met de gewone kam men, die bij eiken kapper te krijgen zijn. Een be langrijk punt, dat men voor het golven dient te overwegen, is de plaats van de scheiding. Een schei ding in het midden maakt het gezicht lang en het voorhoofd hoog en vereischt een zuiver ovaal ge zicht en regelmatige trekken. Een kort gezicht staat gewoonlijk achterover gekamd haar. Als uw gezicht breed is, moet het haar over de wangen vallen en niet uitstaan bij de ooren; is het daarentegen te smal of te mager, dan is het aan te raden het voorhoofd bedekt te houden en het haar te laten golven bij de ooren. Verder herinneren wij er u aan, dat bij het golven de tanden van de eerste kam van de scheiding afstaan en van alle volgende kam men naar de scheiding gericht zijn. HET GEHEIM DER LjElVENSIS'TRADPN. Eigenaardige nnderzoekingsresultaten op het gebied der Geologie. door Dir. E. WALTER. Jaren geledén werkte in Weenen de beroemde arts Dï\ 'Mesmer, de ontdekker van het „dier lijk magnetisme". Hij verkondigde dat in den mensch een bijzondere levenskracht werkzaam; was welke overeenkomstig het gewone magne tisme b.v. van ijzer, eenvoudig door hand-opleg gen o'f bestrijken van den eenen mensch op den andere kan worden overgebracht. Verder leerde hij ,dat iedere ziekte in den grond slechts berust op een gebrek aan 'levensmagnetisme en dat er mensehen bestonden, Hie een zeker te veel van deze kracht bezaten. Bestrijkt zulk een persoon met zijn vingertoppen, waar deze kracht kan uitstroomen, een zieke, dan "kan hij genezing bewerken. Het mesmerisme sloeg in. Het leek wel op 'Otto Otto of Zeileis, niet alleen wegens de overeenkomst in behandeling, doch ook we gens de enorme toeloop van zieken. Mesmer had letterlijk! niet genoeg handen, om al die duizenden te magnetiseeren. Hij kwam toen op een curieuze gedachte: hij behandelde met zijn magnetische streken een emmer water of éen ijzeren staaf en droeg op deze voorwerpen zijn teveel aan le vensmagnetisme over. Het water en de staaf waren dus een soort van accumulatoren. Inplaats van dat de wonderdokter nu zelf zijn patiënten magnetiseerde, straalden deze levenlooze objec ten het levensmagnetisme naar de zieken uit en de lijdenden werden weer gezond van het mag- netiseerende water, als door de behandeling van Er. Mesmer zelf. Men begrijpe goed: even ge zond Wij zijn geneigd, deze geheele behandeling als hocus-pocus te veroordeelen en er eens hartelijk om te lachen, vooral om het feit,t dat dezelfde levenskracht zich op het water zou laten, over brengen en dit water, deze kracht zelfs lager weer zou 'teruggeven, nog daargelaten of er wer kelijk levensmagnetisme bestaat en of men daar mee genezingen bewerkstelligen kan. In ieder geval staat vast, dat zelfs tegenwoor dig nog verscheidene gediplomeerde artsen als magnetiseur optreden en de Mesmerische methode in toepassing brengen. Het schijnbaar nog meer dubieuse feit, n.l. dat de geneeskundige kracht van Mesmer in het water overgaat, zich hier verzamelt en dan op andere levende wezens kan inwerken. Is nu, op verbluffende wijze bevestigd door een nauwgezet wetenschappelijk onderzoek. De Fransche biologe Mile Ohoucroun is reeds geruimen tijd bezig met onderzoekingen op het, tegenwoordig in het middelpunt van de belangstelling staande ge bied van de door Gurwitsche ontdekte „levens stralen", die door elk levend wezen worden uitge zonden, die van het eene levende wezeni op "het andere kunnen overgaan en die overal waar zij komen cel-deelingen veroorzaken. Dé Eransche biologe nu onderzocht de invloed van de le vensstralen op de eieren van zee-egels, de klas sieke proef-konijntjes der embryologie. Als zen der dezer groeibevorderende stralen fungeerde de bekende kankerverwekker der planten, de be ruchte „Bacillus tumefaciens". Die proeven leverden gunstige resultaten op. Het gelukte werkelijk door middel van dei uit stralingen van de kankerbicillen in de zee-egel eieren cel-deelingen te veroorzaken. Opvallend echter was het verschil in plaatselijke werking. De eene maal was zij sterk, de andere maal zwak. In den beginne kon men deze verschillen in de resultaten der verschillende onderzoekingen niet verklaren en moest een onbekende factor in het spel zijn. En zoo ontpopte het zeewater zich tenslotte als de gezochte factor. Bij de bestraling van de zee-egel eieren door de kankerbacillen werd het zeewater, waarin de eieren lagen, dik wijls meebestraald. Wie had kunnen vermoeden, dat dit van eenigen invloed zou zijn op het ver loop der proefnemingen? En toch, het bleek' na- -derhand duidelijk, zond dit zeewater, nadat het met de kankerbacillen in contact had gestaan, nu zelf de levensstralen uit. Men kon het haast niet gelooven en deed dezelfde proeven nog eens en nog eens. Maar het resultaat bleef hetzelfde: gewoon zeewater heeft geen invloed op de; ont wikkeling van eieren, daarentegen neemt het zee water, dat voor de cholibevord erende stralen van de kankerbacillen is getroffen, deze stralen in zich op en wordt nu zelf tot stralen-uitzender zoodat in de eieren dezelfde cel-'deelingen plaats vinden, als de kankerbacillen zelf veroorzaakten. Men kan het vergelijken met het verschijnsel van het phosphoriseeren. Ook daar stralen voorwer pen ,die voordien aan het zonlicht waren bloot gesteld, nadat zij in het donker zijn, geplaatst, licht uit. De levensstralen zijn dan ook, volgens de jongste onderzoekingen, aethergolven van zeer bepaalde lengte, en in wezen zooverre met. het licht verwant, dat zij juist onzichtbaar zijn. Het is mogelijk, dat men hier zelfs te doen heeft met een nalichten van het zeewater,, on der invloed van de levensstralen. En hiermede is op een eigenaardige wijze) de zoozeer bespotte methode van Dr. Mesmer gere habiliteerd. Men behoeft slechts inplaats van levensmagnetisme de levensstralen tc denken en men verkrijgt hetzelfde resultaat. Niet deze ver gelijking met het verleden, maar wel de gedachte aan de toekomst maakt de ontdekking van de Eu-ansche biologen zoo gewichtig. Daarmede is toch in principe vastgesteld, dat de levensstralen van levende wezens medegedeeld kunnen wor den aan levenlooze voorwerpen en dat onze le venlooze voorwerpen dan wederom levende wezens door de uitzending van de opgevangen stralen beinvloeden. Misschien is daarmede tevens een verbluffend eenvoudige verklaring gegeven voor de tot hog toe als „occult" beschouwde eigen schap uit brieven of andere levenlooze voorwer pen den bezitter te beschrijven. Misschien is door net bovenstaande ook de genezende kracht van zeewater verklaard, dat door duizenden zeedie ren met hun levens-uitstralingen doordrongen is. MERKWAARDIGE MUZIEKINSTRU MENTEN. Er is een muziekinstrument, dat op Nieuw- Guinea „Boeroemamaramoe" genoemd wordt, bij de indianen in Noord-Amerika „Wihoewikete" en bij de Engelschen „Bullroarer" heet. Het,s wordt in Nederlandsch-Indië, op de eilanden der Stille Zuidzee, in Australië, door Indianen, Boschjesmannen, Eskimo's en Venetiaansche kin deren op precies dezelfde wijze gespeeld. Het bestaat uit een stuk hout, dat aan een feouw wordt rondgeslingerd, en geeft piepende en flui tende geluiden. Voor vele volkeren is dit het mu ziekinstrument bij uitnemendheid en we mogen hen daarom niet bespotten. Want leven wij niet in de eeuw van den Jazzband: Het wezen der muziek is nog even; onbekend als de oude muziekgeschiedenis. Wij weten wel, dat het woord muziek komt van Jars musica (de kunst der muzen), terwijl musa bergvrouw. Maar daarmee is de zaak nog niet duidelijk. Cle Chineesche overlering verhaalt ons, dat in 2851 voor Christus 'Keizer Foe-lSii de muziek heeft uitgevonden, doch wij kunnen daar weinig ge loof aan hechten, hoewel de Chineesche muziek zeer oud is. Wel staat het historisch^ vast, dat in 246 voor Christus de gevreesde Keizer Sioe Hoeag Tie, alle muziekinstrumenten en manus cripten liet vernietigen, zoodat er haast niets van bewaard is gebleven. 0;.a. is ook! verloren gegaan de beroemde hymne van den grooten componist Soen (2255 v. Christus), waardoor Con fucius 1000 jaar later zóó werd aangegrepen, dat hij in geen drie maanden at. Het meest indrukwekkende Chineesche instru ment is de „hoa-tung" ,een soort bazuin, be staande uit een koperen buis, die uitmondt in een reusaehtigen koperen of houten cylinder. De toon is donker en melancholiek; het instru ment wordt dan ook voornamelijk bij begrafe nissen bespeeld. Dé oudste trompet was gemaakt van een schelp, waarop men blies, of! door een opzij geboord gaatje of door een dun bamboe- stengeltje; in Japan werden ze zelfs voorzien van koperen mondstukken. Het merkwaardigste muziekinstrument vinden wpj in Peru. Het bestaat uit twee vaten van aardewerk, die met elkaar verbonden zijn door een holle en een massieve pijp. Doet men water in het eene vat, dan wordt de samengeperste lucht gedreven door de holle pijp, die in het andere vat uitmondt en daar voorzien is van een, kegelvor mig deksel, dat het geluid voortbrengt. In Thibet bespeelt men de damaroe, die be schouwd wordt als het muziekinstrument van Oiwa. Twee verschillende kinderschedels zijn met een aan de binnenzijde bevestigd houtje aan el kaar verbonden. Het instrument wordt dan met slangeleer bespannen, waartegen twee aan touw- tjesi bevestigde kogeltjes trommelen. Minder grie zelig is het instrument der Hindoesche bede laars, de amandalarari. Een kleine trommel wordt onder den linkerarm gekneld, een grootere in de linkerhand gehouden. Tusschen de middelpunten der trommelvellen loopt een snaar. Met de Grieksche klappersandalen, scabellum genaamd, is het treurig afgeloopen. Oorspronke lijk moesten ze op het klassieke Grieksche too- neel met plechtig voortschrijden op den vroo- lijken dans der acteurs markeeren, maar nu is het een instrument, dat in de Jazzbands wordt gebruikt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4