IB Gil Wepdao 30 oil. 11 Gemeenteraad Noordscharwoude Revue van de Week Buitenlandsch Overzicht 28 October. 't Was in de vlak achter ons liggende week van heel droeve gebeurtenissen, wie denkt, dit lezend, niet aan de vreeselijke mijnrampen, welke Duitsch- land teisterden, honderden slachtoffers vergend en rouw brengend over een lange; lange reeks van gezinnen. Dat in het Nederlandsche Lagerhuis, in onze Tweede Kamer een „storm" woedde, waarvan geen precedent is te vinden, in de annalen van onze vertegenwoordiging. De parlementaire week begon op Dinsdag 21 Oct. met de goedkeuring der wijziging van de Zuiderzee- Steunwet met 70 stemmen tegen de twee commu nistische. Waarna hervat werden de Algemeene Beschou wingen over de suppletaire Defensie Begrootingen, door minister Deckers te verdedigen, en die ook wel als Vlootwet is aangeduid. Zoowel ds. Lingbeek als generaal b. d. Duymaer v. Twist verdedigden het ontwerp. Voor de argumenten pro en contra, in de Tweede Kamer aangevoerd, mag ik naar de versla gen verwijzen. Iets nieuws na al wat sinds ette lijke weken voor en tegen het vlootplan is bijge bracht zal men er vergeefs in zoeken. Mr. Marchant, de vrijz.-democratische leider, oefende zonder veel vuur of geestdrift, hoe kan dat ook anders, waar ook hij kampte tegen een ontwerp waarvan ieder immers kon nagaan, dat het met groote meerheid zou worden aangenomen. Scherpe critiek op het vloot-ontwerp. De communist L. de Visser pakte vijf kwartier uit en begon aan het slot zijner rede dermate opruiend te worden, dat president van Schaik na ettelijke waarschu wingen het dreigement liet hooren den Moskou dienaar het woord te zullen ontnemen. Daartoe kwam 't den 21en nog niet. De h.h. Van Dijk (oud-Minister van Oorlog) en Van de Bilt, de katholieke afgevaardigde, beijverden zich nog, mi nister Deckers' ontwerp ^an te bevelen. In de avond-vergadering van Dinsdag j.l. kwam aan de Orde de interpellatie Ir. Cramer over de toestanden tn Boven-Digoel, naar aanleiding van het rapport Hillen over de interneeringssituatie al daar. Minister De Graaff beduidde, dat z.i. het voortbestaan van het instituut der interneering niet kan worden gemist. Iets anders, aldus Z.Exc. van Koloniën, is de vraag,, of men niet tot verplaatsing moet overgaan. Deze laatste kwestie moet met groote bedachtzaamheid worden overwogen. Tot opheffing van de exhorbitante rechten van den Landvoogd, waarop Ir. Cramer ook in zijn vragen, tot de regeering gericht, had gezinspeeld, zal de minister geen medewerking verleenen. Wel wil hij die met zekere waarborgen trachten te omgeven. Aan degenen, onder de geinterneerden die daarvoor in aanmerking komen zal steeds de vrij heid worden hergeven. In de zitting van Woensdag 22 dezer heeft mi nister Deckers die toen eerst te vier uur des mid dags aan het woord kwam, het Vlootplan uit voerig verdedigd. Tevoren had de leider der S.D, A.P.-fractie, Ir. Alberda, het ontwerp bestreden, er o.m. op wijzend, dat in Marine-kringen de voorge stelde kruiser veel te zwak wordt geacht, terwijl de heer Alberda de waarde en beteekenis van 't Volks petitionnement verdedigde. De katholieke afgevaar digde betoogde, dat hier van vloot-uitbreiding geen sprake kan zijn, terwijl de Kamer bovendien geheel vrij blijft in deze voor volgende jaren. De katholieke kapitein schaepman wees o.a. op de noodzakelijk heid van een ontwerp tot verdeeling der kosten tusschen Nederland en Indië. De zitting van 22 October eindigde eerst te zeven ure, Men ziet, reeds nu is voor ons Lëgerhuis de werkdrukte in gang, die anders eerst aanbreekt in de periode der „donkere dagen voor Kerst" Minister Deckers deelde aan het slot zijner rede mee, dat Z.Exc. met zijn ambtgenoot van Koloniën zal overleggen om te bereiken, dat Curasao zal moeten bijdragen tot de defensie-kosten der ge- biedsdeelen in de West. De avond-vergadering van Donderdag 23 October was bestemd vor de toelichting door ir. Alberda van zijne interpellatie over het toezicht op de Radio- uitzending. Minister Reymer wees er in zijn ant woord o.m. op, dat preventief toezicht op de Radio noodzakelijk is. De drukpers-vrijheid, waarop dè heer Alberda had gezinspeeld, is daarmee aldus de Minister van Waterstaat niet te vergelijken. A.s. Donderdagavond 30 October, wordt de Radio discussie voortgezet. Te middernacht van 23 dezer werd de zitting verdaagd. 't Is op Vrijdag 24 October j.l. geschied, dat voor de eerste maal in ons Parlement moest worden toegepast het in 1919 geschapen art. 74 Reglement van Orde, volgens hetwelk een afgevaardigde voor zekeren tijd den toegang tot het Parlements-gebouw kan worden verboden. Het artikel werd met 91 stemmen tegen die van den communist Wijnkoop toegepast op den communist Louis de Visser. Voor de bijzonderheden van het droef geval verwijs ik naar de bladen. Gelukkig heeft de heer De Visser 't, nadat de ziting tot tweemaal geschorst was, niet tot 't aller uiterste laten komen, en wel; dat hij door den sterken arm uit de openbare zitting moest wor den verwijderd. Hem was het verblijf in de Kamer en haar gebouw voor den 24sten October 1930 ver boden. Te langen leste, na geweldig rumoer, gaf hij aan het bevel, hem door de geheele Kamer verstrekt gehoor. Moge, is de algemeene wensch, dit ellendig incident een „unicum" blijven. Het Vloot-ontwerp van minister Deckers is Vrijdag jj. aangenomen. Met 6133 Vrijzinnig- en Sociaal democraten, alsmede de h.h. Braat, Floris Vos en Wijnkoop stemden tegen. Ir. Alberda had eerst' op Dinsdag 28 October het ontwerp in stemming willen gebracht zien met het oog op de gedwongen afwezigheid van den heer De Visser, maar de Kamer weigerde het daartoe inge diende voorstel met 7424. De Kamer staat nu den 28sten voor het ingewikkelde ontwerp-Pachtcontrac- ten. Dat ook in de avond-vergadering zal worden behandeld. Door den communist Wijnkoop werd nog aanhan gig gemaakt: aanvrage om de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Justitie te interpelleeren over de vrijwaring der rechten der leden van het Parlement. Groote kans, dat deze interpellatie over een onderwerp, dat het Reglement van Orde der Kamer, en niet de Regeering, raakt, zou worden toegestaan in de zitting van 28 dezer, scheen niet te bestaan. Een der weinige „lichtpunten" in de achter ons liggende week was; het tot oplossing komen van het conflict in de sfeer der typografen, dat reeds een zeer dreigend karakter had aangenomen. Op de bijeenkomst van werkgevers en werknemers, onder leiding van den Rijks-bemiddelaar, Mr. S. de Vries Czn., gehouden, werd het „compromis" bereikt. Een nieuw contract, voor drie jaar geldig, is nu tusschen Partijen gesloten. Een ontwerp tot instelling van Bedrijfs-raden heeft het departeement van Arbeid, H. en N. ver laten en den Hoogen Raad van Arbeid bereikt. De Voorloopige verslagen over de Hoofdstukken Buitenl. Zaken en Binnenl. Zaken der Rijksbegroo- ting voor 1931 zijn uitgekomen. Eerst „materiaal" voor de Novembersche avond-zittingen der Tweede Kamer nadat de ontwerpen Pachtcontract achter den rug zullen zijn. Men weet, van het „vrije weekje" voor het begin van 't groot-politiek debat komt in' 1930 niets. Het wetsvoorstel tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd moet in de vaste commissie voor de financiën buitengewoon slecht zijn ontvan gen. Het overleg tusschen minister de Geer en de commissie is gaande. Verschillende faciliteiten worden door de Directie Nederl. Spoorwegen verstrekt voor de reizigers in de onlangs in gebruik gestelde nacht-treinen. De 1ste en 2de klasse-rijtuigen zijn thans ook in die treinen gevoegd. H.M. de Koningin-Moeder zal eind dezer maand uit Beieren, waar zij eenigen tijd vertoefde, naar het vaderland terugkeeren. Koningin Emma stelt zich voor, gedurende eenige dagen op Het Loo te vertoeven en daarna haar paleis- in het Lange Voorhout te den Haag, te betrekken. Den 25en j.l. is op Het Loo onze Kroonprinses het geschenk aangeboden van de Leidsche burgerij ter herinnering aan het verblijf van prinses Juliana bij de Sleutelstad gedurende hare studiën aan de Leid sche Universiteit. Het huldeblijk bestaat uit een prachtig klokje, waarop zich een afbeelding in goud bevmdt van het Academie-gebouw. Personalia: Dr. Kellogg, de nieuwe rechter in het Permanente Hof van Intern. Justitie, is te den Haag* gearriveerd. Bij K. B. is de heer J. Seyffort te Bussum, benoemd tot havenmeester van het Noordzee-kanaal met standplaats te IJmuiden. Luit. Kolonel M. Geesink is benoemd tot Kolonel-commandant van de 3de artillerie-brigade te Breda. De heer J. v d Esch heeft ontslag gevraagd als directeur van het School museum te Amsterdam. Uit Arnhem kwam de tij ding, dat generaal Van Voorst, de oud-minister van de Eerste Kamer, stervende is. Tot hoogleeraar in de psychiatrie (vacature Jelgersma) is benoemd dr E. A. D. E. Carp. Uit de doodcnlijst: A. van Toornenburg, gep. luit-kolonel artillerie, 69 jaar. Mr. Dr. H. W. van Sandick, oud-president van het Hoog Mil. Gerechtshof, 65 jaar, Den Haag. W. Lucassen, voorzitter van de Kon. Ned Zeil en Roeivereeniging, 49 jaar, Am'sterdam. Uit de criminalia der afgeloopen week stip ik aan, dat bij een bakker Je Vaassen een som van f500 door inbraak werd geroofd. Te Rotterdam, in de Rembrandtstraat, heeft een 42-jarige kellner zijn vrouw op beestachtige wijze mishandeld. De man een alcoholist is in be waring gesteld. Een buitenman, die een bedrag van f 6800 bij een notaris had ontvangen is te Rotterdam op de „wel bekende manier van afzondering" van dat geld be roofd. De politie slaagde er niet in, de schuldige vrouw op te sporen. Den man was blijkbaar een slaapmiddel toegediend. In de Volkstraat te Utrecht stortte een man, die op de tweede verdieping ruiten stond te reinigen, omlaag en liep zeer ernstige kwetsuren op. De po litie vond aanleiding, zijn echtgenoote, die hem had vastgehouden, in arrest te stellen. Uit de ongelukken-serie tëeken ik aan, dat: bij Venlo een auto in een ravijn is gestort. Twee per sonen zijn daarbij zeer ernstig gewond. Te Dalfsen is door het springen van een lasch-apparaat een 40- jarige smid gedood. Van de „gebruikelijke branden en verdere ver- keers-ongevallen verwijs ik naar de bladen. Ten gunste van kapitein Borren, die z.a. men weet door het Hoog Militair Gerechtshof tot een dag gevangenisstraf werd veroordeeld in verband met de gebeurtenissen in Curacao, is aan H.M. de Koningin een verzoek om gratie gericht. Het gouden feest van de Vrije Universiteit is den 19en en 20en Oct. j.l. gevierd, met de reeds ver melde promoties. Onze landbouw c.a. is getroffen door een nieuwen slag, het verbod van vee-invoer, door België uitge vaardigd. Het is gegrond op het te onzent voorko men van mond- en klauwzeer. Den 25en j.l. is het eerste retour-vliegtuig uit de Oost op Schiphol aangekomen. Een zeer vroege, maar hoogst verrassende „Sin terklaas-surprise" vormt de aankondiging, dat men van 1 November a.s. af „telefonisch zal kunnen vergaderen"! Utrecht is het centrale punt. Voor een telefonische bijeenkomst van bijvoorbeeld zes per sonen gedurende een half uur zal men f36 hebben te storten. Een „koopje"!De noviteit opent wel zeer wijde vergezichten. Men denke zich een toekomst, waarinons Parlement telefonisch vergaderde! Tegen tumult a la 24 October j.l. zouden dan zeker afdoende waarborgen in het leven zijn te roepen Deze mededeeling is echter niet geheel juist. Het compromis dat werd bereikt moet nog worden aanvaard door de respectievelijke bonden. Door de federatie van werkgevers moet nog een algemeene vergadering worden gehouden, terwijl de werknemersbonden, zijn wij wel ingelicht een referendum onder hun leden zullen houden. Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat de typo grafen in Amsterdam een protetsvergadering heb ben gehouden, waarin met verontwaardiging van het voorloopig compromis werd kennis genomen, en het vertrouwen werd uitgesproken, dat alle typo grafen als één man tegen deze oplossing zullen stemmen. (Red.). Gelijk wij reeds meer gelegenheid hadden te dezer plaatse op te merken, doet men goed en bij de overdenking van de huidige internationale po litiek de grootst mogelijke skepsis te handhaven. Het klinkt onaangenaam, doch moet zich wel dege lijk afvragen, wanneer een prominent staatsman groote en schoone idealen poneert en zegt na te streven, welke bedoeling hij daar mee heeft, welk practisch belang hem zoo schoon doet spreken, of welk gevaar hij daarmede wil bezweren. Wel leven wij in den twintigsten eeuw, doch de internationale politiek is nog zoo ver niet gekomen en beweegt zich nog met een gerust hart in de oude platge treden kronkelpaden van weleer en is nog even onvolgbaar duister, hoewel vaak genoeg doorzichtig. Zoo thans de rede van Mussolini. Terwijl terzelf- dertijd Hoover en Mac Donald ter gelegenheid van de uitwisseling van de ratificatieoorkonden van het Londensche vlootverdrag nog de hoop uitspraken dat Frankrijk en Italië nog tot overeenstemming zouden komen inzake de nog bestaande geschil punten, zqpdat zij zich volledig zouden kunnen aan sluiten bij het vlootverdrag, spreekt Mussolini een redevoering uit, die hoe fraai van klank en schoon van leuzen ook, desalniettemin deze hoopvolle woor- den practisch iederen kans op verwerkelijking ont neemt. Ontdaan van alle ornamentiek komt, hetgeen Mussolini zeide, zoo ongeveeer op het volgende neer. Italië heeft een bevolkingsoverschot, dat onder dak moet worden gebracht. Dit kan niet in Italië. De levensvoorwaarden van de Italiaansche natie be palen derhalve de politiek tegenover de Balkan- landen. Immers nog naar het Westen, noch naar het Noorden, zal Italië zijn invloed belangrijk kun nen uitbreiden. Voor zijn vreedzame expansie, gelijk de Duce het noemde blijven de Oostelijke buren dus slechts over. Onder de door het vredesverdrag geschapen omstandigheden, welke aan Frankrijk een groot overwicht verleenen op de vastelandspolitiek, be staat er voor deze penetration pacifique een groot aantal moeilijkheden. Italië verlangt dus herzie ning van de vredesverdragen en kan dit des te gereeder doen, daar er meer ontevredenen zijn dan Italië alleen, n.l. de overwonnen volken. Onder het mom nu zich op te werpen als de voorvechter dezer overwonnenen, streeft Italië zijn eigen doeleinden na, n.l. verzwakking van zijn groot sten tegenstander inzake expansie, Frankrijk, het subsidie voor de kanalisatie te verhoogen, met het ontbrekende bedrag van f500 of althans de verleende bijdrage los te maken van de aanvanke- lijkr daaraan verbonden voorwaarden. Door de meerderheid van B. en W. wordt voor gesteld de reeds verleende subsidie ad flOOOi te handhaven, en de voorwaarde ten opzichte van de sluis te laten vervallen. De heer de Geus is er voor geen wijziging aan sluiten van bondgenootschappen, en het verkrijgen van de vrije hand naar het Oosten toe. Immers, uit pure rechtvaardigheid handelt Mussolini niet. Anders had hij z eker met zich zelf kunnen begin nen en bijv. Tirol niet moeten beschouwen als een te veritalaniseeren gebied, doch als een minderheid, wier rechten moeten worden geerbiedigd, in de eerste plaats de rechten op een eigen taal, en dat apres tout behoorde te worden teruggegeven aan de land- en stambroeders. Dit strookt echter niet met de Italiaansche behoeften en geschiedt dus niet. En al klinkt het nu geruststellend, dat Italië vol- 'ju vreus yoor wijzij gens de woorden van den Duce niet het initiatief teprengenen het zoo te laten als het is zal nemen tot den oorlog, dit wordt weer volkomen teniet gedaan door de volgende zinsnede, waarin ge zegd wordt, dat Italië evenmin bang is voor oorlog en dien zal aanvaarden, wanneer dit noodig mocht blijken. Een ding is zeker. De laatste rede van den Duce heeft weer een schepje gegooid op het toch al lustig brandende vuurtje van onrust en onzeker heid. Frankrijk is woedend, en wij kunnen ons niet voorstellen dat de Oostersche landen het prettig zullen vinden om als objecten voor penetration pacifique te worden aangezien. Want wat dat be- teekent, is toch langzamerhand wel duidelijk voor iedereen. 'Do Baad dezer gemeente vergaderde Woensdag avond 8 uur ten raadhuize. Voorzitter Jhr. A. I. van Sjpengler. Secretaris de heer K. G Reindérs. Aanwezig zijn alle leden. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Het procesverbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger vermeldt als ontvangsten f 90470.99i/2 aan uitgaven f88.261.51. Alzoo een batig saldo van f 220948. Ingekomen stukken. _Van de afdeeling Iangedijk van de vereeni- ging voor Volksonderwijs is een verzoek inge komen voor instelling van een school artsendienst. Door B. en W. wordt voorgesteld liet adres vOor kennisgeving aan te nemen omreden deze zaak binnen afzienbaren tijd aan de orde zal komen. Aldus besloten. Van den heer Bruin is een verzoek inge komen om hem van de zwarte lijst af te voeren. Voorgesteld wordt bet adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Van de afdeeling aan den Langendijk en den kring Alkmaar van den Bond van geiten fok ver- ecniging in Noord-Holland een adres om een ver ordening in 'het leven te willen roepen,, waarbij verboden wordt bokken ter dekking beschikbaar te stellen, welke niet geregistreerd zijn. Door B. en W. wordt voorgesteld het adres voor ken nisgeving aan 'te nemen, aangezien de uitvoering practisch onmogelijk is. Die verbetering van de Spoorstraat. De voorz. zegt dat deze zaak in de vorige raadsvergadering reeds ter sprake is gebracht.. Van den Gemeente-opzichter, den heer Joh. Oosterlee is een kostenberekening ingekomen welke een totaal bedrag aangeeft van f 2570.50; waarvan f686.88 voor rekening van de gemeente Oudkarspel komt, 'en de rest ad f 1883.62 voor beide gemeenten samen of f941.81 voor deze gemeente. De heer dé Geus zegt het vreemd te vinden dat dit 'voorstel op 1de agenda voorkomt. Door het dempen der sloot is ook de afwatering ver vallen. Als iOudkarspel voor een goede afwatering gezorgd had waren er geen klachten gekomen. Dat er draineerbuizen gelegd zijn is een toe schietelijkheid geweest van Noordscharwoude die te prijzen valt. In Oudkarspel heeft iemand dit uitgespeeld door te'zeggen dat Noordscharwoude onderhoudsplichtige is. Hoe ver gaan deze ver plichtingen, vraagt spr. He Voorz. zegt dat de Spoorstraat jaren lang de aandacht 'van het college heeft gehad en meer malen in besprekingen naar voren gekomen is. D'at de toestand zooals zij is toegeschreven kan worden aan het dempen der sloot, ontslaat Nrd.- Scharwoude niet van de verplichting om den weg zoo goed mogelijk te verbeteren. De heer de Geus vraagt wat de gevolgen zul len zijn als na de verbetering Oudkarspel den boel bederft. D|e Voorz. antwoordt dat Oudkarspel dan ze ker wel maatregelen zal nemen. Spr. gelooft niet dat de weg dan ondeugdelijk gemaakt zal wor den. j De heer de Geus: „Het is toch gebeurd". D|e Voorz. zegt dat de toestand thans onhoud baar is. Wat het financieele gedeelte betreft zal Oudkarspel een aanzienlijk gedeelte meer betalen. B. en W'. zijn in deze niet voortvarend, doch van meening dat deze gemeente wel degelijk verplicht is bij te dragen. I De heer de Geus zegt dat, nu men in het moe- ras zit, men bij Noordscharwoude aanklopt om er uit te komen. Spr. is niet tegen samenwerking, i doch is op deze manier tegen. De heer Schrijver is wel voor verbetering, maar vraagt of de dagelijksche besturen wel onder de oogen hebben gezien, wie onderhouds- pliciitige is. Die Voorz. antwoordt dat dit gelijkelijk ver- deeld is. Zoowel voor het bestrate als wel voor het onbestrate gedeelte, en dat dit altijd zoo gedaan is. j De heer Zut sluit zich aan bij den" heer de Geus en is van meening, dat Oudkarspel zelf voor de verbetering moet zorgen. Die Voorz. antwoordt, dat als dit het geval was, men zeker niet met een voorstel was gekomen. 1 subsidie van 'het Instituut voor Arbeidersont Door het leggen der draineerbuizen is dit reeds wikkeling,waarbij alleen de heer Kwadijk voor- erkend. stemde, alsmede met algemeene stemmen een ver- Weth. .Ootjers zegt dat Noordscharwoude, wat 7an d<E Bond van Bedrijfs-autohouders in het dempen der sloot betrof niet geheel vrijuit kon gaan, daar rekening gehouden moest worden j met den waterafvoer. Het was de plicht van Noordscharwoude, toe tè zien dat deze voldoende was. j Weth. Barten zegt dat de waterafvoer van .-Die Voorz. zegt dat het beroep wat gedaan wordt wel te aanvaarden is. Weth. Barten als minderheid, zegt er voor te zijn, de voorwaarden destijds gesteld, te hand haven. iSpr. is van meening dat de kanalisatie in een ander stadium is gekomen door het wegen- vraagstuk. Spr. weet niet welke voordeelen de kanalisatie op het oogenblik biedt, daar het groentenvervoer is aangewezen op snelvervoer. Do Voorz. zegt, dat wat het handhaven der voorwaarden betreft, men deze gerust kan laten vervallen, daar bij hindering der kanalisatie toch tot onteigening wordt overgegaan. De heer Kooij is er voor de f 1000 subsidie te handhaven en de voorwaarden te laten vervallen. Hoewel het wegenvraagstuk van belang is, is het ook gewensent, dat men rechtuit zal kunnen varen van de Ringvaart naar het kanaal. De Voorz. zegt dat ajs de meerderheid dier ge meenten voorwaarden begint te stellen, de ka nalisatie onmogelijk' zal kunnen worden uitge voerd. Weth. Barten ziet wel het nut in een door verbinding van den Huigendijk naar het N.-H. Kanaal. Voor het andere gevoelt spr. niets. Weth. Ootjers 'zegt geen warm voorstander te zijn van het kanalenplan, doch als er verbetering door komt is spr. er niet tegen. Voor het gedeelte Huigendijk 'heeft spr. alleen wel f1000 over. Spr. is er voor om de voorwaarden te doen laten vervallen. f i In stemming gebracht wordt hét voorstel van do meerderheid van B. en W. aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Bar ten, de Geus en Zut. De Voorz. spreekt zijn voldoening hierover uit, dat hiertoe besloten is. Het U.L.O. Onderwijs. De Voorz. zegt dat met de besturen van Oud karspel en Zuidseharwoude overleg is gepleegd over het al of niet handhaven van een derde leerkracht aan de U.L.O.-School, daar helaas het aantal leerlingen iets beneden het wettelijk aantal zal blijven om eer derde leerkracht vergoed' te krijgen van het Rijk, Het verschil is slechts 1 leerlingen. Het laat zich aanzien,dat het aantal leerlingen in 1931 wel weder boven het wettelijk aantal zal komen, bovendien is dei be doeling de 3-jarige cursus in een 4-jarige om te zetten. Met het veranderde leerplan is het de. bedoeling ook Fransche lessen te geven. De heer Schrijver vraagt of het salaris ook het jaar daarop volgend voor de gemeente is als het aantal leerlingen niet bereikt wordt. De Voorz. antwoordt dat dit geldt voor het jaar 1931'. Zoo dit niet het geval is dan zal op nieuw een voorstel gedaan worden. Het voorstel om de 3e leerkracht te handha ven voor eigen rekening wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorz. deelt mede dat de vergoeding, aan het bijzonder onderwijs over 1929 als volgt' is; ïï.K. Jongensschool f2341.94, waarvan reeds be taald f 1621.28, zoodat nog te betalen is f720.66, de R.K. Meisjesschool f2614.10, waarvan nog te betalen f809.34. Het vervolgonderwijs aan de B. K. Jongensschool over 1927 en 1928 bedraagt f 360, een bedrag van f 5.24 moet gerestitueerd worden. D'e school met den Bijbel over 1929 f 752.65 waarvan nog te betalen f227.31. Hèt aantal leerlingen was gemiddeld voor de Rj.K. Jongensschool 174i/2, voor de R.K. Meisjesschool 1441/2 en voor de school met den Bijbel 56. De kosten van het openbaar onderwijs over 1929 hebben bedragen f 13.44 per leerling. De Baad keurt deze rekeningen goed. Die diverse begrootingen over 1931. i Een commissie, bestaande uit de heeren de Geus, Kwadijk en "Zut heeft deze begrootingen nagezien en geadviseerd tot goedkeuring. Die begrooting voor het Electrisch Bedrijf geeft j aan voor Ben gewonen dienst als ontvangsten én uitgaven een bedrag van f81.640, wat den» ka- pitaaldienst betreft f5824. Wat betreft het gas- bedrijf resp. f117000 en f22.210. De begrooting I van het Burgerlijk Armbestuur als ontvangsten j en' uitgaven tot een bedrag van f 3573.83. Hierna wordt overgegaan tot postgewijze be handeling van 'de Gemeentebegrooting. Voor de A.NJW.B. wordt f 10 subsidie uitgetrokken. Eien voorstel van de meerderheid van B. en W|. om een subsidie van f 50 uit te trekken voor (de Burgerwacht, wordt verworpen met 34 stem- 1 men. Voor stemden de heeren Barten, Schrijver en Zut. i' Voor de Tuchtunie wordt f5 uitgetrokken. I Voor den gemeentereinigingsdienst is f1400 uitgetrokken en wordt besloten den gemeente werkman, den heer D1. Schuijt, in vasten dienst aan te stellen. 'Op verzoek van het R.K,. Schoolbestuur wordt f 100 uitgetrokken voor een cursus aan de School vrije jeugd, aan het fanfarecorps Genot dodr Kunst" f 25.aan de gymnastiekvereniging „Hercules" f 25, aan de zangvareeniging ,,Cres- ccendo" f 25, en aan de vereeniging voor het hou den van Middenstandstentoonstellingen eveneens f 25.—. f i Afwijzend wordt beschikt op een verzoek om Nederland. Het eindcijfer der begrooting luidde voor den gewonen dienst in ontvangsten en uit gaven f 115.186.02, voor den kapitaaldienst f 27.841.40. Rondvraag. De heer Kpoij zegt te hebben vernomen' dat Noordscharwoude toch een kant heen moest. Spr. een arrestant van Zuidseharwoude naar hier is is .van meening dat deze gemeente zedelijk! ver plicht is den weg mee te helpen verbeteren. De heer Kooij zegt van plan te zijn geweest om tegen te stemmen, doch na de uiteenzetting van de heeren Barten en Ootjers stemt spr. voor. Hierna wordt tot stemming overgegaan. 'Tegen 1 het voorstel stemden de heeren de Geus en Zut. 1 Van Ged. Staten een adres met verzoek om de overgebracht. Daar deze in de cel schade heeft aangericht, vraagt spr. of genoemde gemeente hiervan de kosten op zich neemt. D|e Voorz. antwoordt dat door reparatie van het arrestantenlokaal in Zuidseharwoude de ar restant naar hier is overgebracht. De schade wordt door verzekering gedekt. Hierna volgt sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3