JjNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang -M Hilmvi: Firma 1. II. KEIZER. - BeJaclmf I. H. Mil Buitel Msclmile. Revue van de Week No. 132 TELEFOON INTERCOMMUNAAL noE**®'DONDERDAG 6 NOVEMBER 1930 NIEUWE m LANKEDUKER COERAAT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG?; en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden f 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 4 November. Als hel hardnekkig loopende gerucht, dat -"'in terklaas zich nu reeds in ons midden bevindt, op waarheid mocht gegrond zijn, dan is de arme -int, aan zuidelijker en zoeler klimaat immers ge woon, wel te beklagen! November zet in op een wijze, die telkens doet denken aan de profetie, dat wij in 1930'31 getracteerd zullen worden opt een ,.ouderwetsch" stormachtige en extra- killèn herfst, zich aansluitend tot een wintertje, dat niet veel minder zou wezen dan dat van 1928-'29. Het vooruitzicht is in staat om zelfs den in 't knusse hoekje bij koesterende haard'ge kropen mensch. een siddering door de leden te doen varen. In de vergaderzaal van onze Tweede Kamer verspreidt de centrale verwarming een weldadi- gen gloed, die nu en dan iets, te veel van het goede verschaft, maar er"'voor sommigen, die op de parlementaire tribunes enkele uren per dag of avond passeeren, misschien in sterker mate toe bijdraagt, 'naar de discussiën te komen luis teren dan wezenlijke belangstelling voor de „faits et gestes" van onze hoogedelgestrengen. In de Tweede Kamer-zitting van Dinsdag 28 October jl. was allereerst aan de orde het ver zoek van den heer Wijnkoop om de Ministers de Beerenbrouek en "Donner de mogen interpel- leeren over "de vrijwaring van de rechten, der leden van het Parlement". Dit verzoek werd door de Kamer niet toegestaan, daar men, zoo als 'de lieer Vliegen terecht opmerkte' - - Kier fa doen heeft met het Reglement van Orde ter wijl de 'Regeering er geheel buiten staat. Presi dent mr. Van Schaik onderstreepte nog even, dat hij 'had voorgesteld, den heer I :1e Visser voor een dag uit te sluiten, niet omdat deze over den Paus "wilde spreken, maar wijl deze afgevaar digde den President en daarmee de Kamer, op ontoelaatbare wijze had bejegend. Met 70 te gen de heide communistische stemmen werd de interpellatie-Wijnkoop geweigerd. Onmiddellijk waarna de Communist, De Visser een- schriftelijk verzoek 'indiende „om aan de Regeering Vragen te mogen stetllen". Welk vaag en nietszeggend verzoek natuurlijk "niet voor inwilliging vatbaar was. De Tweede Kamer sneed eindelijk aan: de zeer- ingewik"kelde materie der regeling van de pacht en de pacht-commissies. Waarbij tegelijk het ont werp-!'. de Visser op het tapijt kwam, houdende regeling der samenstelling en bevoegdheid van de pacht-commissies. Waarvan ik slechts heb te 110- leeren, dat het in de -zitting van Vrijdagi 31 Oc tober mét algemeene stemmen min die van de Communisten ter parlementaire prullemand is verwezen. Voor de 'Algemeene Beschouwingen, Dinsdag middag en -avond 28 October over de| Pactont- werpen gevoerd, verwijs ik naar de verslagen in de bladen. Woensdagmiddag werd het lagerhuis „verrast" dooreen aanvraag tot interpelleeren van den heer L], 3e Visser! De communist hield ---- zal men toegeven voet hij stuk. Thans wilde hij tol den Minister van Buiten! Zaken vragen richten, over eventueele betrekkingen tusschen den Paus als staatshoofd en de Nederlandsche Iiegeering, alsmede de positie van Kamerleden in betrekking tot den Paus als staatshoofd eener Kerk, wanneer hij optreedt in maatschappelijke acties". Over welke aanvrage den 30en zal worden beslist'. Voordat de Kamer aan de artikelen van, het Paoht-ontwerp ging, kwam de heer Wijnkoop met een motie, vragend: verbod van publieke verpachtingen. Zij werd met algemeene stemmen behalve dan die van den voorsteller, afgewezen. Tal van amendementen, op artikelen voorge steld, zijn verworpen. In de zitting van Donder dag 30 October keurde de Kamer een presidiaal voorstel goed tot toepassing, vólgens het reeept- Nolens, van een besnoeide tijd-rant-soeneering bij het, groot-politiek debat, waarna de voorzitter, bespeurend den aandrang, uit de vergadering homend, er in berustte dat de Algemeene Beschou wingen over de Rijksbegrooting voor 1931 niet °P 6, maar op 11 dezer zullen beginnen. Het weekje extra-reces is dan toch veroverd. Be aanvraag tot interpelleeren van den heer h. de Visser, den vorigen dag aanhangig ge maakt, werd van de hand gewezen. Het eerste gedeelte dier interpellatie, aldus Praeses, zal bij de" Begrooting van Bjuitenl. Zaken kunnen worden behandeld, een antwoord op het tweede deel der bedoelde Vragen behoort niet tot de taak der Regeering. Donderdagavond werden de Radio-bespiegelin gen bij de verdere behandeling van de interpella tie ir. Alberda voortgezet. Ik teeken aan, dat de motie-Albarda, strekkend tot opheffing van de preventieve Radio-censuur, waartegen minis ter Reymer zich met de 'meeste beslistheid had verklaard, is verworpen met 5632. De zitting van Vrijdag 31 October j.l. was be trekkelijk vroeg a'fgeloopen. D:e behandeling der Paelitontwerpen werd teneinde gebracht. Maar de Regeering had te ervaren, dat de Tweede Ka mer t.o. van het continuatie-recht der pacht iets verder wilde gaan dan de ministers. Dit was vrijwel het eenige punt waarbij de Regeering echec leed. De eindstemming is bepaald op 12 November a.s. doch de aanneming der Pacht-ont- werpen staat vast. D'e Kamer bleek bereid aan de bevoegdheid van den Kantonrechter om He pacht te verlengen, diens bevoegdheid om daarbij de pachtsom te bepalen (amend. Fleskens) te verbinden. Geduren-de een week is er dus rust in de Bin nenhof ferij. Maar: 'tGeldt hier een „reculer pour mieux acuter"... De periode 11 November tot 23 December zal het alleruiterste vergen der krachten van hen, die aan de parlementaire be zigheden hebben deel te nemen. En in do tweede November-week moet ook de Senaat in 't ge touw gaan. De behandeling der wijziging van do Gemeentewet staat vooraan op de lijst. De voorloopige verslagen over de verschillende hoofdstukken van het Rijksbudget komen nu met groeten spoed in. Ook is verschenen dat betref fende het verschaffen van kasvoorschoften aan de Kon. Hol! Lloyd, en zeer ernstig blijken veler bezwaren tegen dit -ontwerp. In het V. V. over de Arbeids-hegrooting wordt ernstige klacht aangeheven over den achterstand in de Sociale wetgeving. Een grief, welke Exc. Verschuur, in Augustus '29 opgetreden, niet kan treffen. Aan bet- departement van Arbeid, Handel en Nijverheid zijn verschillende bijeenkomsten ge houden in verhand met de vorming der a Hee ling Middenstand aan dat departement. Tegen 5 November war,en verschillende Middenstands- vereenigingen tot een samenkomst uitgenoodigd. Een voor velen blijde tijding mag worden ge noemd, dat op heropening van de Belgische gren zen voor invoer van ons vee tegen. 1 December .gegrond uitzicht bestaat. Den le November is te Amsterdam een groot openhaar salaris-congres van Rijkspersoneel ge houden. Den 2en werd in de hoofdstad een bijeenkomst gehouden van oude gepensionneeraen en leden: van den Bond van gepensionneerden bij dei Ne der! spoorwegen, waar besloten is, de actie voor gelijkstelling van de pensioenen van voor 1920 met die, na 'dat jaar verleend, met! alle kracht voort te zetten. Onze Koningin-Moeder is van haar Duifsche reis in Patria teruggekeerd en is thans de gast der Koningin op Het Loo. Personalia: Jhr. mr. dr. L. H- N„ ridder Bosch van Rosenthal, burgemeester van Gronin gen, is benoemd tot burgemeester van Den Haag. De 'lieer H. J. de Groot is bij zijn afscheid als inspecteur-generaal van het Nijverheids-onderwijs met warmte gehuldigd. H. M. de Koningin, be noemde hem tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. D;e toestand van generaal van Voorts, oud-Voorzitter van de Eerste Kamer, die zeer zorgwekkend was,, is vooruitgaande. Onze vermaarde en populaire bard -Speenhoff en de zijnen keerden van hun Indische reis „sains et saufs" in het vaderland terug. D'e heer ir. T. M. B. van Marle, te Haarlem, is benoemd in de vacature-Stieltjes) tot inspecteur-generaal van Spoor- en Tramwegen. Ir. Fruytier, oud-Gouver neur van Ouragao, is als hoofdinspecteur van den Arbeid te werk gesteld bij de Arbeidsinspec tie te Maastricht. Mr. dr. G. F. M. baron Van Hugenpoth tot Aerdt, lid van den Raad van State, is zeer ernstig ongesteld. In verband met het in 1931 openvallende hooge ambt van Gouv.-Generaal van O.-Indië, worden o.m. ge noemd: Staatsraad mr. Dion Kooien en minister Beelaerts van Blokland. Uit de doodenlijst: Prof. mr. J. V. van Dijck, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den, 62 jaar, Den Haag, B. J. Gerretson, Cihr. Historisch oud Tweede Kamerlid, 74 jaar, Rot terdam. - 'W. O. v. d- Meulen„ oud-voorzitter van den Ned.-Indischen Ondernemersbond, Den, Haag. J. H. van der Schalk, gep.'kapt- t.t. Indische Leger, '97 jaar, Den Haag. J.ae. 'Rinse, journalist,, 64 jaar, Amsterdam. Uit de jongste criminalia: Onder de gem. fWijhe is op een trein een pistoolschot gelost), 't Is J wel zeer dringend noodig, dat naar zulke nu en dan voorkomende misdadige of moedwillige aan slagen zeer streng onderzoek wordt ingesteld. Dp de najaarskermis te Drachten is een moord gepleegd. De vermoedelijk schuldige, die in ar rest werd gesteld bleek een berucht individu te zijn. De Haagsche marktkoopman, die zijn echt- genoote in dc Eaber van Riemsdijkstraat door een revolverschot doodde, is door het Gerechts hof te. Den Bosch vrijgesproken. De dood js aajp; ongelukkig toeval toegeschreven. Elen chauffeur ,te Hilversum wonend, heeft zijn zesjarig dochtertje door gas verstikking om het leven gebracht. Een poging tot' zelfmoord is den rampzaligen man mislukt. Te Rotterdam is een 26-jarige kerel gearres teerd, die o.a. verschillende werkloozen voor min of meer beduidende geldsommen had' afgezet, voorgevend hun betrekkingen te zullen bezorgen. .Men zij uoor zulke guiten in toenemende mate op z'n hoede. In de zeer drukke Haagsche Wagenstraat heb- ,ben een paar jonge schavuiten op klaarlichten dag een 72-jarigen man van zijn spaargeld f 500 bedragend, beroofd. D'e schurken zijn gelukkig gepakt. Naar het geld wordt nog gezocht. Die gewone reeks van inbraken valt te ver melden. In 'het kantoor van de Gooische Stoom tram te Amsterdam wisten heeren cambrioleurs een brandkast met f 500 inhoud mee te nemen. Bij een firma te Woensel is viae inbraak een bedrag van f 1400 gerqofd. Tc Voorburg, bij den Haag, is in een villa door inbraak een zeer groot bedrag aan geld en kostbaarheden geroofd, i He. gep. Indische militair, die te Rotterdam zijn 'heide kinderen in wanhoopsrazernij ver- paoordde, is door de Rechtbank aldaar veroor- tjjgeld tot een jaar gevangenisstraf, waarna be- Sdukbaar-stellen aan de Regeering. j "De stakers van de C'hamottefabriek te Gelder- malsen hebben hun misnoegen over de werk- j willigen gemanifesteerd door het huis, door een dier werkwilligen bewoond, af te breken. I Een D'uitsche zwerver greep in een magazijn j te Amsterdam een pakje bankpapier ter waarde van c.a. f1300 weg en „nam de beenen". Na een wilde jacht, is de man gepakt. 'tGeld werd gevonden in een jas, door hem weggesmeten. Een effecten-makelaar-te Amersfoort is, ver dacht van verduistering in ar best gesteld. Uit de ongelukken-serie der week: Door een ketel-ontploffing op feen sleepboot bij Andel is de machinist gedood. Een 19-jarige jongen te Zundert wilde „branie spelen" door ;1/4 liter jenever in minimum van tijd op te drinken. Hij is in. het „vuurwater" gestikt. Tusschen Laren en Hilversum zijn twee motor wagens van de Gooische in botsing gekomen. De bestuurders en eenige passagiers werden door glasscherve ngewond, van wie enkelen tamelijk ernstig, i Blijkens 'het V. V. op de Begrooting, Staats- muntbedrijf kwam uit de Tweede Kamer drang tot het doen verdwijnen van de halve cent. Daar tegenover werd gesteld, dat men dan ook, met 't halfje, het 2i/2 cents-stuk moet afschaffen. Wat op groote bezwaren stuit. Ook uit Ciuragao kwamen telegrafische verzoe ken om aan kapitein Borren gratie te verleenen'. Zou er brood, met aardappelmeel vermengd op komst zijn? In de^Tweede Kamer hebben da dames en heeren 't geproefd. Voorshands schij nen ze aan Sinterklaas banket en koek voorkeur te geven. i Plaatselijk Nieuws „Crescendo" en „Excelsior" voor de microfoon. Dinsdag j.l. kwam onder plaatselijk nieuws het volgende „uit Zuidscharwoude" in ons blad voor: „Naar wij vernemen zijn bij het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" bedenkingen gerezen om zon- j „der meer gevolg te geven aan het verzoek van i „de A.V.R.O. om voor de radio te concerteeren in „samenwerking met de Gem. Zangvereen. „Cres cendo" te Noordscharwoude. Gaarne zou „Kunst „na Arbeid" aan het verzoek willen voldoen doch „dan op een Zondagmiddag en in samenwerking „met „Gemengd Koor" te dezer plaatse." Dit bericht zou een verkeerden indruk kunnen vestigen, en daarom meenen wij een en an,der te moeten rechtzetten. Door onze Zangvereeniging „Crescendo" was aan de A.V.R.O. 't verzoek gedaan om weer eens voor de radio te mogen zingen. Dit verzoek werd ingewilligd, maar er werd bij gevoegd, dat men er dan ook.graag een muziek gezelschap bij had. „Crescendo" was van óordeeel dat dit verzoek moest uitgaan van de Omroepvereeniging, en meen de dat daarvoor nu eens „Kunst na Arbeid" te Zuidscharwoude zou kunnen worden uitgenoodigd Tevens werd met de A.V.R.O. overeengekomen dat het concert zou worden gegeven op Maandag 10 November aanstaande. Op het verzoek van de A.V.R.O. om op genoemden avond te spelen werd door „Kunst na Arbeid" afwij zend beschikt, en werd dit besluit gemotiveerd op grond, dat er een drietal leden van het gezelschap in militairen dienst waren, waardoor men niet op Maandagavond zou kunnen spelen, maar wel od Zondag. v In een onderhoud met den directeur, den heer Pranger, werd door dezen aangeboden om „Excel sior" te vragen, met het gevolg dat door dit gezel schap werd besloten in samenwerking met „Cres cendo" Maandag 10 November voor den microfoon van de A.V.R.O. op te treden. Wij meenden dit even te moeten mededeelen. Zoo is het gegaan en niet anders. Maandagavond a.s. zullen dus zang- en muziek liefhebbers weder een genotvollen avond hebben. Twee hoogstaande gezelschappen zullen de luis tervinken doen genieten van ware kunst. ZUIDSCHARWOUDE. De leden van de ten vorige week opgerichte afdee- ling van den Bond van Landpachters vergaderde Dinsdagavond ten lokale van den heer P. Schoen maker. De bestuursfuncties werden als volgt ver deeld: Jb. Kramer, Voorzitter; P. de Ruiter Cz„ Secretaris; B. v. d. Wal, Penningmeester; W. Keppel en O. de Graaf, leden. Besloten werd, om zoo spoe dig mogelijk aan den Raad, die de vorige week een voorstel van B. en W. behandelde om 40 pCt. re ductie op de huur van gemeentelanderijen toe te staan en waarbij de stemmen staakten, een adres te richten met het verzoek: le. Het genoemde voorstel van 40 pCt. reductie aan te nemerg 2e. den Raad te verzoeken naburige gemeente raden een dergelijke reductie in overweging tg ge ven. De afdeeling zal zich bovendien wenden tot het Burgerlijk Armbestuur en kerkelijke colleges met het verzoek 40 pCt. reductie op de pacht te ver leenen. Nog zullen pogingen worden aangewend om ook in naburige gemeenten een afdeeling van den Bond van Landpachters op te richten, terwijl aan dacht zal worden geschonken aan eventueele ver huringen, waarbij geijverd zal worden deze te doen plaats vinden in overeenstemming met de wenschen van den Bond. OUDKARSPEL. „De uitvoeringen van de tooneelvereeniging „Jong Leven" met „De handschoen getrouwd" van Jan Fabricius zijn definitief vastgesteld op Zondag 7 en Dinsdag 9 December a.s. bij den heer C. Vis, HotêT „De Brederode" te Oudkarspel. BROEK OP LANGENDIJK. Veel kan hem overkomen, die wel eens in cou ranten schrijft. Zoo gewerd mij de vriendelijke uitnoodiging, de uitvoering van het „Broeker Koor", klasse A en B, waarop ook een dubbel mannenquartet en een solist zouden zingen, te bezoeken en van 't gehoorde iets te publiceeren. Indien ik me dbit op glad ijs heb begeven, dan thans. Van muziek heb ik geen verstand, van de techniek geen begrip. Eilieve, en van zoo'n muziek-onkundig mensch vraagt men een verslag. Edoch verslag en verslag is twee. Lees ik in de dagbladpers critieken, door bevoeg den uitgebracht op concertuitvoeringen van naam, dan snap ik er gemeenlijk weinig of niets van. Zóó kan ik het niet, hoogstens ontgaat het me niet, als de toon zakt, de stemmen niet harmonieeren. Muziek critisch beoordeelen, ik waag me er in de verste verte niet aan. Doch er is een andere methode. Waarop men weergeeft, hoe men zelf, strikt per soonlijk op het gezongen reageert. Welke gewaar wordingen werden opgewekt. Dat kan ieder mensch weergeven. En daaraan waag ik me wél. En nu ter zake. De heer Ytsma opende op de gebruikelijke wijze. En dra groepeerden de jongsten, vormend de koor-klasse A, zich om den dirigent, den heer Paul Kok, den man, die naar 't mij zoo voorkomt op zijn terrein aardig op weg is, naam te maken. En naar de algemeene opinie, verdient ook. Dra klonken de heldere kinderstemmen op. 't Pu bliek genoot. Hoe heeft de dirigent de zaak in handen, aller oogen zijn op hem gericht, staat daar het koor. Wat echt leuke liedjes, je genoot gewoonweg èn van den tekst èn van de voordracht. En 'k geloof, dat het publiek óók genoot van de frissche kinder zang, 't was zoo stil in het statige kerkgebouw en dat is altijd een bewijs van aandachtig luisteren. Als ik het publiek een pluimpje mag geven, zou het dit zijn: het gedroeg zich op zijn Broeks, stem mig, kalm, beheerscht. Het hinderlijk, velen, vooral in dit gebouw onaangenaam aandoend applaus, bleef achterwege. De 'stemming was er, koor-klasse A had er voor Toen volgde het „Gebed" van Bortnianski, uitge voerd door het dubbel mannenkwartet. Bizonder mooi, plechtig, op momenten indruk-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1