Groentecentrale „Bemesting, speciaal Kali- bemesting en de Tuinbouw" Wrekende gevolgen wekkend was m.i. de vertolking van dit diepgevoelde vers. Ons mannenkoor heeft een goeden naam, en dien naam is door het dubbel kwartet op dezen Dinsdag avond eer aangedaan. Niet minder mooi was de wijze, waarop „Sand- mannchen" werd uitgevoerd. Inzonderheid viel me op de duidelijke uitspraak van de niet zoo eenvou dige Duitsche tekst. Daarop kwamen de oudere kinderen, vormend de klasse B. om de lessenaar van den directeur. Frisch en vroolijk zongen ze van „Mooi Holland"; „Het zonnetje van Binnen"; Zomeravond, waarin zoo echt mooi de laatste regels van vers twee: „De nachtegaal zijn lied" tot zijn recht kwam. Zongen de koorklassen goed, was het door het dubbel kwartet gebodene van bijzondere schoonheid, op mij heeft de solo zaï pere indruk nagelaten. Nu hoorden we het zilveren geluid, dat ongewild bij menige uitvoering van Mannenkoor en Gemengd koor, zoo vaak domineerde. Hoe rijk is de gave van de stem. Met onverdeeld genot hoorde ik de drie solo-nummers. Nog eenmaal kreeg koorklasse A een beurt, bij zonder viel „Koppig" bij het publiek in de smaak, dat op verzoek van den heer Ytsma op 't eind van de uitvoering is herhaald. Echt leuk is de tekst van „Dehlie", ook gezongen op Koninginnedag. Toen ik huiswaarts ging, liep een solistje vóór me en zei: „Wat waren we bij „Dehlie" gezakt, zeg"!" Bijzonder mooi was het vers: „Boven de sterren" door het dubbel kwartet gezongen. Koorklasse B zong daarop nog eenige liedjes op verdienstelijke wijze. Indien ik nu een wensch mag uitspreken is het deze. Indien er weer eens een avond als deze wordt georganiseerd, zag ik graag méér publiek. Heusch, de uitvoering was zóó, dat geen enkele bezoeker onvoldaan nhuiswaarts ging. En graag ben ik dan ook weer van de partij. De heer Ytsma eindigde de samenkomst met dankzegging. Vergadering van het bestuur der Langendijker Groentenveiling te Broek op Langendijk op Dinsdag 4 November 1930. Tegenwoordig 23 personen. Afwezig met kennisgeving de heeren Jb. Duif en W. La Mair. Voorzitter, Burgemeester Slot, opent met een welkom, waarna de notulen werden gelezen, en onveranderd werden vastgesteld en geteekend. De keurlijsten over Augustus en September, welke resp. 5 en 6 keuringen bevatte, werd geen op of aan merkingen over gemaakt. Uit het rapport over het nazien van het kantoor werd medegedeeld dat alles in goede orde was be vonden en dat er in Augustus geveild was voor een bedrag van f87074.33, waarvan voor: Broek op Langendijk f 11710.82; Heef Hugowaard f7445.78; Heer Hugowaard R. K. f 10422.03; Zuid-Scharwoude f6091.01; Zuid-Scharwoude R. K. f2792.86; Hem- broek f6876.61; Schermerorn, De Rijp en Omstreken f263.16; Koedijk f9669.75; St. Pancras f 18060.35; St. Pancras R.K. f 2304.35; Schermer f 1788.52; Ursem 12184.16; Oterleek f974.23; De Rijp L. T. B. f 1161.37; Diversen, f5329.13. In September was geveild voor een bedrag van f 114.840.18, waarvan voor: Broek op Langendijk f25409.02; Heer Hugowaard f 10592.87; Heer Hugowaard R. K. f 14467.90; Zuid- Scharwoude f6875.58; Zuid-Scharwoude R. K. f2513.14; Hensbroek f6722.74; Schermerhorn f65.45; De Rijp en Omstr. f305.38; Koedijk f 11375.38; St. Pancras f21004.01; St. Pancras R.K. f3660.01; De Schermer f4706.59; Ursem. f2634.98; Oterleek f 1044.72; De Rijp L. T. B. f 1148.36; Diversen f 2314.05. Nog werd medegedeeld dat er vanaf 1 Januari tot 30 September geveield was voor een bedrag van f 2255849.98 en dat er aan bloembollen geveild was voor een bedrag van f 177209.34, waarvan voor lever bare bloembollen voor een bedrag van f 140200.38 en van plantgoed voor f37008.96. Nog werd medegedeeld dat in de - aardappelen campagne van Juni tot einde Augustus verzonden waren 201987 balen aardappelen van 50 K.G., waar van naar Duitschland 164562 balen: naar Engeland 16566 balen; naar Zwitserland 15728 balen; naar Denemarken 5191 balen. In het geheel waren in dien tijd aangevoerd ruim 1500 wagons van 10000 K.G. Schrijven ingekomen van de Prov. Comm. met de uitnoodiging om voorstellen in te dienen voor hun Algem. Vergadering. Voorzitter zegt dat er al eens gesproken is om vroeger de inventarisatie te houden van de stapel producten, zoodat dat misschien als voorstel in gediend kon worden. De heer Muller zegt, dat dit besproken is op de Algem. Verg. van de L. G. C. en de reden was dat gemeend werd, dat de tuinders wachten op den uitslag van de inventarisatie voor dat ze beginnen te veilen. Wanneer er op 15 December geïnven tariseerd wordt dan komt er voor Januari heel weinig kool aan de veiling, dien aangaande is de wensch uitgesproken om de eerste inventarisatie te houden op 1 December, en acht het noodzakelijk dit als punt van bespreking op te geven. Enkele leden dachten dat het wel wat vroeg was, omdat de menschen dan nog niet klaar zijn, maar over het algemeen achte men het wel gewenscht, en meende men dat met een beetje goeden wil het wel uitvoerfbaar was, en werd besloten dit voorstel aan de Prov. Comm. op te geven. Om driemaal te inventariseeren werd niet noodig geacht, omdat na de tweede inventarisatie (15 Februari) het elke week bekend gemaakt wordt, hoe veel er nog aanwezig is. Voorziter deelt mede dat het dag. bestuur uitge- noodigd was door Ged. Staten om een bespreking te houden over het verleenen van subsidie voor de kanalisatie, daar er nog een kleine som gelds te kort was toegezegd om het werk te beginnen, waar om Gedep. de veeilingen L. G. C. en N. M. B. hadden uitgenoodigd om te hooren of van die zijde ook steun was te verwachten in den vorm van subsidie. Het dag. bestuur van de L. G. C. is zoo vrij ge weest om daar te verklaren dat de vereen, er vrij zeker subsidie aan zou willen verleenen, omdat het op een algemeene vergadering uitgesproken was om te trachte nhet Kanaal Huigendijk—Omval te krij gen en daar desnoods een flink geldelijk offer aan te geven, wanneer wij nu subsidie verleenen aan de Kanalisatie dan krijgen wij de doorvaart Huigen- dijk-Omval, wat voor deze streek en voor de veiling van groot belang is, en bovendien betere kanalen. Het Dag bestuur van de N.M.B. kon echter geen voorloopige toezegging doen, daar zij vreesden dat hun vereen, er niet toe besluiten zou. De doorvaart Huigendijk—Omval is voor ons van groot belang, maar als de N.M.B. er geen subsidie jaar 1600 wagons kool naar Amerika zijn gegaan, die in hoofdzaak per motor naar de havenplaatsen verzonden zijn, wanneer wij aannemen dat er van de Broeker veiling 500 wagons zijn verzonden, dan zou dat^en vrachtbesparing geven als het kanaal er was van ruim f 6000.—, zoodat het zeker wel van groote beteekenis is voor deze streek als dat kanaal er komt. j Het geheele bestuur is van oordeel dat het kanaal j voor ons van groot belang is en wel een geldelijk offer waard, maar hoopt tevens, dat ook de N.M.B. in deze een gunstig besluit zou mogen nemen, j Secretaris deelt mede dat de Gedep. nog om geen bepaalde som hebben gevraagd, zoodat daar nog geen besluit over genomen kan worden. Bij de rondvraag zegt de heer Koning dat het zoo moeilijk is, vooral in den natijd, om slaboonen aan te voeren, welke zonder keuring gelost kunnen worden. Spr. zou gaarne willen dat daar eeh andere regeling voor getroffen werd, daar anders zijn ledèn genoodzaakt zullen zijn naar een andere veiling te gaan. Het bestuur zal hier hun volle aandacht aan schenken, en zoo mogelijk een andere regeling in voeren, dat b.v. de keurmeester de partijen vóór het veilen keurde en bepaald hoe ze geveild moeten worden. gekregen heeft over de bascule's. De veilingleider zegt dat bij hem geen klachten zijn ingekomen en dat hij overtuigd is dat thans met het weinige dat veerladen wordt er voldoende goede bascule's aanwezig zijn. Verder brengt de heer Wagenaar naar voren dat hie rdit jaar voor de tomatenbakken 30 cent per stuk betaald moest worden, terwijl het bijna overal 20 cent is, spr. zou het wel wenschelijk vinden om daarover met het Centraal Bureau een bespreking te houden opdat er een uniforme regeling getroffen wordt. Secretaris zegt dat de bakken hier gegeven worden voor de kostende prijs, wanneer wij ze hadden ge geven voor 20 cent had elke bak aan de veiling 10 cent gekost, hetgeen dan een voordeel geweest zou zijn voor enkele leden, wat wij niet mogen doen. Besloten werd om over deze zaak een schrijven te richten aan het Centraal Bereau opdat er een uniforme regeling getroffen kan worden. Verder zegt de heer Wagenaar dat de telefoniste aan de veiling trouwen gaat, of er soms al voor een nieuwe gezorgd is. Voorz. zegt dat er deze zomer steeds een vrijwil lige hulp is geweest die al goed op de hoogte is met de zaak, zoodat het dag. bestuur besloten heeft deze voorloopig aan te stellen. De veilingleider is opgedragen er toezicht op te houden en de toegang tot de telefoniste vrij te houden. Medegedeeld werd nog dat uien die niet geschikt is voor het merk U. C. B., deze geveild kunnen worden voor het binnenland. Hierna sluiting. N O O RRlSC|HA 1} W O U D E. Woensdagavond werd door ;de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij (I andbouwkundig bureau) to Amsterdam in Concordia een lezing gehouden met het onderwerp „Bemesting', speciaal kalibe mesting en de Tuinbouw. Deze lezing zou aanvankelijk worden gehou den door den heer Lindeman, directeur van bo vengenoemde maatschappij, echter bij verhinde ring trad op de heer H. Balk Wz. te Amsterdam. Te ruim kwart voor achten opent d© heer J. Ootjers als vice-voorzitter dezen avond en heet alle aanwezigen, inzonderheid den spreker van dezen avond hartelijk welkom. Het doet spr. groot genoegen, dat zoo vel en zijn opgekomen. Volgens spr. is de tijd van dien aard,' dat het vooral voor de jónge menschen zeer gewenscht is, dat zij zich op het gebied van den tuinbouw meer ontwikkelen, want zulks is van zeer groot nut, daar zij de toekomst zijn voor denf huidigen tuinbouw. Het is dus een eerste vereischte dat zij volledig zijn ingelicht. Wat dezen avond ge hoord zal worden, zal met film worden verdui delijkt. i Voorts heet spr. welkom, die zijdelings bui ten de tuinbouwvereenigirigen staan, nml. de hee ren leeraren en inzonder wordt een hartelijk welkom toegeroepen aan depers, die, hetgeen dezen avond zal worden behandeld, kenbaar' zal maken. f Nadat spr. er op gewezen had, dat het beter ware geweest, indien de heer de Boer als voorzit ter van dezen avond had gefungeerd, omdat hij wellicht beter bespraakt was geweest, geeft spr. het woord aan den heer Balk. De hoer Balk vangt aan met er op 'te wijzen, dat de bespreking hoofdzakelijk zal gelden „de kalibemesting", waarover spr., gezien den be perkten tijd, zeer beknopt zal zijn. iSipr. stelt de vraag, waarom moet er worden bemest. En het antwooid is, ,,om een verhoogde opbrengst te verkrijgen der gewas^jp. Het gaat er om van een stuk land zooveel ma- gelijk te halen, omdat de verschillende bedrijfs- inkomsten geen gelijken tred houden met de uit gaven. Eien der hoofdpunten is eene doelmatige be mesting. Er bestaan 2 manieren, hl. de natuurlijke be mesting en de bemesting met kunstmeststoffen. Die eerste omvat de bemesting door stalmest, gier enz. De tweede is de kunstbemesting. Volgens spr. is het frappant welke vlucht de bemesting heeft genomen mét kunstmeststoffen, waardoor eene uitbreiding der bedrijven mogelijk is geworden. Er zijn in deze vier voedingsstoffen nl. stikstof, fosforzuurstof, kalk en kali. Omtrent de kalibemesting gaat spr. breedvoerig - na de voordeelen der kalibemesting en deelt in aansluiting mede de resultaten, vorkregen op diverse proefvelden. Spr. wijst er op, hoe brande righeid veelvuldig optreedt, hetgeen een gebrek is' aan kali. w kwaliteit der producten moet zoo hoog aan geeft is"'het voor ons moeilijk het&weï te" doem mogelijk worden opgevoerd, doch met behulp van De eer C. Wagenaar Kz. zegt, dat het vorige patent-kali of zwavelzuurkali. Dit wordt door velen te duur geacht, maar mag, gezien dei ver kregen resultaten geen beletsel zijn. Per H. A. wordt aangegeven 1000 tot 1200 Kg., hetgeen voor vroege aardappelen moet wor den verhoogd, eveneens voor tusschen- en nabouw, tot pbn. 1600 Kg. Ook voor tomaten onder glas moeten de ge tallen stijgen. Zoo wordt in 't Wjestland tot 3000 Kg. kali gebruikt, hetgeen wordt afgeleid van de hoeveelheden die er uit worden gehaald. Spr. orttraadt ten sterkste de mengmest, die aanlei ding kan geVen tot knoeien. Tenslotle 'deelt spr. mede dat na afloop' de gelegenheid voor een ieder is opengesteld tot liet stellen van vragen. Alvorens tot het vertooneri der films over te gaan, deelt spr. mede, dat cle eerste film, welke uit 2 jdeelen bestaat, laat zien hoe de kali wordt gewonnen en bereid. Ten overvloede zij vacmeld, dat de kali hoofd zakelijk wordt geleverd door Duitschland en DeReer C. Wagenaar Kz. zegt, dat hij klachten Fra^rijk en wel voor 97 procent Ook Spanje - - - - en lexas leveren, doch in zeer kleine hoeveel heden. In Rusland bevinden zich groote velden, doch de ontginning hiervan is niet loonend, door dat deze te ver verwijderd zijn van' de havens. Dé hoeveelheid in ons land vorig seizoen voor den Nederlandschen. tuinbouw verbruikt/, bedraagt 42000 wagons, hetgeen veel te laag is. Voor den eisch van het plantenleven, wordt in totaal 135000 a 140.000 wagons aan kunstmest stoffen gevraagd. Veelal wordt de vraag gesteld, waarom de kali zoo duur is. Dit is een gevolg van het ver dubbelen der arbeidsloonen en de meerdere ver- j voerkosten. De prijzen zijn echter gelijk als voor den oorlog, dus zeer goedkoop. De verdere films geven op komische wijze te zien, wat de kalibemesting is voor hooi- en wei landen. Vervolgens geeft de film „het Bietenop- roer" een (duidelijk beeld wat de kalibemesting beteek'ent voor den bietenbouw, evenzoo de derde en laatste 'film „Wie bouwt de beste piepers?" j laat, zien, wat er bereikt kan worden met deze t bemesting voor de aardappelen, j Die film omtrent het bedrijf en bereiding der kali voert ons mee in de kalimijnen tot 800 M:. onder den beganen grond. j Zeer interessant is het proces der geheele be- J mesting. D:e opnamen in de mijn zijn buitenge woon goed geslaagd. Tijdens het vertoonen van de film gaf de heer Balk de noodige explicaties op een zeer duide lijke en prettige wijze. De komische films wekten vele malen de lach lust der aanwezigen op. Het groote nut van. kalibemesting is op doeltreffende wijze in deze films verwerkt. Waar teekenfilms steeds eene ze- kerle' attractie vormen, kunnen wij zeggen, dat ook hiervan genoten is. Op het witte doek verscheen meerdere malen do veelzeggende woorden: „Kalibemesting geeft kwaliteit en kwantiteit TDje heer Balk woes er met nadruk op, dat ieder een deze woorden in zijn geheugen moest,, prenten. Aan het einde van dezen avond werd Iden spr. beloond met een hartelijk applaus, hetgeen ten volle was verdiend. Die aangename, prettige en leuke manier, waar op de heer Balk dezen avond leidde, maakte het niet alleen tot een avond van genot, doch, konden do aanwezigen nog zeer veel leering hieruit trek ken. Nadat door don heer Balk nog eenige vragen, die hem waren gesteld, op correcte wijze had beantwoord, trad de heer Ootjers naar voren, die den spreker op hartelijke wijze dank bracht voor de aangename lezing die zeer volledig was en aan duidelijkheid niets te wenschen had over gelaten. Verso (lillende zaken waren naar voren gebracht, die aan velen niet bekend zijn. Door verschillende omstandigheden heerschl. er pessi misme, doch spr. raadt een ieder aan, zich niet te) veel hieraan over te geven, doch te hopen enite vertrouwen, dat in de toekomst de opbrengst beter en loonender zal zijn, waaraan spr. niet) twijfelt. De vele ziekten in de gewassen zijn wel do hoofdoorzaken der slechte tijden. Hartelijk "dank brengt spr. aan degenen, die zoo bereidwillig waren aan dezen avond mede te werken en aan allen, die waren opgëkomen. Spr. vindt het zeer sympathiek dat zoovele jonge menschen aanwezig zijn en hoopt dat) de opgedane kennis op dezen avond in het belang van den tuinbouw zal worden aangewend. Vooral dankt spr. den burgemeester van Oud karspel ,den Edelachtb. heer A. J. Wjjnveldt, voor zijne tegenwoordigheid. Ook de pers wordt dank gébracht, die door mididel der couranten aan degenen, die niet tegenwoordig waren, we reldkundig zal maken wat dezen avond is be handeld. Hiermede sloot spr. deze leerrijke en aange name bijeenkomst. De Amsterdamsche diamantindustrie is bezig dood te bloeden. Dit niet alleen als gevolg van de alge meene economische crisis, die de geheele wereld teistert, doch vooral doordat de productiekosten hier te lande beduidend hooger zijn dan in de andere landen. Het dreigend onheil is alleen af te wenden door de productiekosten, dus ook de loonen, zoo nabij die van andere centra dezer industrie te brengen als meer eenigszins mogelijk is. Ziedaar het oordeel van het sociaal-democratische Eerste Kamerlid Henri Polak, die als redacteur van het Weekblad van den Diamantbewerkersbónd let terlijk schreef: „Tot eiken prijs moeten wij trachten te voor komen, dat de Amsterdamsche diamantbewerkers elders een stuk brood zullen hebben te zoeken of blijvend bedeelden zullen worden. Als de buiten- landsche centra niet het peil onzer arbeidsvoor waarden kunnen naderen, dan möeten wij ons in de richting van het peil der hunne bewegen. Er is ons geen ander middel gebleven, om ons bestaan te redden. Misschien zal dit ons geen red ding brengen. Maar wij mogen niet nalaten zelfs het uiterste te beproeven om den ondergaan te ontgaan. De leden van den bond en de zusterorganisaties zullen dit alles ongetwijfeld begrijpen. Zij hebben in een harde school geleerd, dat het „spook van Antwerpen" geen schim, doch bittere werkelijkheid is. Zij zullen beseffen, dat arbeid voor een matig loon oneindig beter is dan hopeloos leegloopen, met geen ander inkomen dan crisissteun of bedeeling. Want de keuze ligt tusschen deze beide dingen. Een uitweg is er niet." Zoo staan wij dus voor het tragisch verval van een eertijds bloeiende industrie, ten ondergang ge doemd door het- enorme verschil tusschen de pro ductiekosten te Amsterdam en die in het buitenland. Verschil, dat nog onlangs bleek, toen het Amster damsche Gemeentebestuur .in het belang van de werkverruiming de levering van een hefbrug gunde aan een constructiewerkplaats aldaar, welke in schrijving 20 pCt. hooger was dan die eener Duitsche firma. Hieruit blijkt duidelijk, dat het verval van de diamantindustrie geen op zichzelf staand ver schijnsel is, doch dat de gansche nijverheid de nadeelige gevolgen van de gevolgde loonpolitiek ondervindt. Alleen verlaagde geldloonen zullen ook volgens den heer Polak nog eenige redding kunnen bren gen. Maar ook mee dan ooit wreekt zich thans, dat het bedrijfsleven door drukkende belastingen wordt belemmerd; dat ook met name verzuimd werd, in den publieken dienst de grootst mogelijke sober heid te betrachten. Wil de algemeene welvaart op blijvende grondslagen gevestigd worden, dan dienen krachtige maatregelen genomen te worden om het bedrijfsleven voor wegkwijnen te behoeden. Vóór alles dient de duurte te worden bestreden, en dit .is in een stad als Amsterdam alleen mogelijk door de gemeentelijke lasten te verlagen. Welk doel slechts kan worden bereikt wanneer vóór alles de loonen der gemeentewerklieden op het peil van die hunner kameraden in de particuliere industrie wor den gebracht. Een andere uitweg om de woorden van den heer Polak te bezigen is er niet. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 5 Nov. 1930, werd vanwege de Chr. Besturenbond een propagandaavond gehouden in de Chr. School. Als eerste spreker trad op de heer Elkering, welke sprak over: „De primiviteit van het beginsel", me- moreerende dat ieder christen arbeid genegen is aan de toepasing van dns Chr. beginsel op het terrein van den arbeid mede te werken, door zich te orga- niseeren. Als tweede spreker trad op de heer Drewel welke sprak over: „Onze taak in dezen tijd." Waarin speciaal gewezen werd op de middelen welke de Chr. Vakbeweging heeft aan te wenden, tot berei king van het gestelde doel. Ter afwisseling werden door een dubbel-mannen- kwartet eenige lieden ten gehoore gebracht, teiwijl door Ds. Donner, de leerzome avond met een slot woord en dankzegging werd gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. De gehouden Unie-collecte voor de School met den Bijbel, heeft opgebracht het bedrag, van f71.11. De Commissie tot Bevordering "van den Neder landschen Uitvoer naar Nederlandsch Indië, inge steld bij Kon. Besluit van 14 Mei 1930, no. 44, deelt mede, dat een collectie monsters van artikelen, welke een voorname rol spelen op de Indische Markt, ter voorlichting van de Nederlandsche Nijverheid ge demonstreerd zal worden van 10 November tot en met 4 December in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De monsters zijn bijeengebracht door dei! heer J. van Goor, die in opdracht van bovengenoemde Commissie dit jaar een studiereis op Java heeft gemaakt. Ter demonstratie zal tevens gelegenheid bestaan inlichtingen in te winnen omtrent den handel op Indië in het algemeen en meer in het bijzonder wat betreft den handel in artikelen, waar van de monsters uitgestald zullen zijn. De demon stratie zal een besloten karakter dragen en uitslui tend toegangkelijk zijn voor Nederlandsche fabri kanten en hun employés. Voor dit district worden de op naam gestelde kostelooze toegangskaarten uit sluitend verkrijgbaar gesteld bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorder kwartier, Oudegracht 182, Alkmaar. CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTEL- LINGS- EN VACANTIEKOLONIES. In plaats van arts A. K. Dijkhuizen, die wegens zijn benoeming tot directeur van den geneeskun digen dienst en tevens directeur van het gemeente lijk ziekenhuis te Alkmaar op 1 November j.l. is afgetreden als geneeskundig inspecteur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, is door het Hoofdbestuur benoemd arts A. A. Koopal te Paterswolde. De heer Koopal hoopt 15 November a.s. bij het Centraal Genoot schap in dienst te treden. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Burgerlijke stand over de maand October 1930. Geboren: Nicolaas Cornelis, z. van Cornells van der Stoop en Agatha Snijders. Johannes, z. van Jan Stoop en Maria Cornelia Mak. Simon, z. van Willem Kistenmaker en Maartje Wagenaar. Al- bert, z. van Klaas de Roo en Jantje Dekker. Gehuwd: Elis Teunis Hagen en Aafje Antje Klerk. Overleden: Tijs Jonker, oud 69 jaar, echtg. van Guurtje Rus. Johannes Stoop, oud 2 dagen, zoon van Jan Stoop en Maria Cornelia Mak. Hendricus Bleeker, oud 68 jaar, echtg. van Maria Hoogeboom. Buitenland RET ENGELSCHE GEBOORTECIJFER. Hei. Eingelsohe geboortecijfer is iii het jaar 1929 opnieuw gedaald. Het bedroeg 2.9 per 1000 tegen 5 per 1000 in 1928. De daling' in een jaar tijds bedraagt dus bijna de helft. Geboortebeper king is de grootste oorzaak voor den achteruit gang van het geboortecijfer en geconstateerd wordt, dat een verdere achteruitgang in het ge boortecijfer en belangrijke verhooging van het

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2