MET SPEEIALE KRACHTEN Memeijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaarpang Arpdd MoldoranJ No. 133 TELEFOON INTERCOMMUNAAL no^ZATERDAG 8 NOVEMBER 1980 NIEUWE UNGEDIJKER; COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. Wipt: Firm I. H. KEIZER. - Macttm 1.1, KEIZER. Bureel ÈinMarwouie. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Rechtzaken VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 7 Nov. De autobus van Bellecom door de stoomtram BergenBergen aan Zee aangereden. Verdere behandeling der zaak verdaagd. In den avond van 20 Augustus, omstreeks 8 uur, zou de auttobus van den heer C. B., door hem zeiven bestuurd en komende van Egmond-Binnen den on- bewaakten overweg oversteken te Bergen nabij den Komlaan, alwaar, destijds althans, het uitzicht zeer onvoldoende was. De in aantocht zijnde Stoomtram van Bergen werd door den heer B. niet tijdig genoeg opgemerkt met het nodlottige gevolg, dat de bus in het midden werd gegrepen en door de locomotief een aantal meters meegesleurd tot de vaart door de beklemming van de bus en een telefoonpaal einde lijk werd beëindigd. De dienstdoende machinist, het ongeluk voorziende, maakte onmiddellijk ge bruik van de Westinghouse en vacumrem, wat echter niet kon verhinderen, dat de tram nog een oogenblik doorliep. De aanrijding, die ontzettende gevolgen had kun nen hebben, liep gelukkig af zonder persoonlijke ongelukken. De chauffeur, de heer B., liep juist vrij en de eenige passagier, de aanvallige 9-jarige Joopie Balties, die eerst achterin zat, was te voren reeds nabij den chauffeur gaan zitten, door welke verplaatsing het lieve kind voorzeker haar leven heeft te danken. Natuurlijk kwamen weldra een groot aantal be langstellenden op de plaats des onheils te zamen en onder hen bevond zich ook in de nabijheid, in de Eeuwige laan wonende kantonrechter, die daar door in staat was, zich een persoonlijk inzicht door eigen aanschouwing te vormen. Onnoodig er bij te voegen, dat het achterdeel van de bus volkomen was vernield. Tegen den heer B: werd een strafvervolging in gesteld op grond van de omstandigheid dat hij over een spoorbaan was gereden op het moment dat een trein in aantocht was, wat hem uit den aard zijner betrekking niet vrij stond. Deze zaak werd heden behandeld en bracht heel wat abnormale drukte in het kantonrechtelijk zaal tje. Een drietal getuigen a charge benevens 6 getui gen a décharge waren op verzoek van Mr. Polack uit Groningen, verdediger van verdachte, gedag vaard. In de eerste plaats werd gehoord de dienstdoende machinist, die verklaarde geheel volgens voorschrift gebeld en gefloten te hebben. Hij had onmiddellijk geremd toen de aanrijding plaats greep. De verdachte daarentegen deelde mede, in de cabine bellen nog fluiten te hebben gehoord. De 9-jarige Johanna Baltus, die verklaarde in het geheel niet geschrokken te zijn geweest, had even min het bellen of fluiten van de tram waargenomen. Na het ongeval werden een aantal het uitzicht belemmerende struiken en boomen weggekapt, voorts werd met meer duidelijkheid het fluitsignaal gegeven. De schilder v. d. Steen had wel bellen maar geen fluiten gehoord. Hij zag de bus aankomen, doch meende dat Bellecom wel zou stoppen, daarom bleef hij in gebreke zijn hand ter waarschuwing op te steken. Had hij 't maar gedaan. De veldwachter Tamminga gaf toe dat het uit zicht vóór het ongeval onvoldoende was, voor dien tijd werd alleen gebeld, maar nu hard gefloten. De jongejuffrouw Baltus, niets verlegen, legde de reeds door ons gereleveerde verklaring af. Zij had er speciaal op gelet, dat geen signalen door de tram werden gegeven. Haar vader mede aanwezig had er- nadrukkelijk naar gevraagd. Voorts werden nog eenige dames en een heer gehoord voornamelijk over de kwestie van het al dan niet voldoende sig naal geven. De verdachte zelf verklaarde nog, dat hij gewoon lijk bij deze gevaarlijke overweg heel zacht reed en bijna geheel stil hield, juist ditmaal was hij door gereden. Toen hij de tram op zich aan zag komen, gaf hij direct vol gas en deze manoevre redde zijn en het leven van Joopie Baltus. Bij den aanvang van zijn omvangrijk requisitoir bracht Mr. Bruges Fack, de ambtenaar, zijn dank voor den gelukkigen afloop van het ongeval. Hield daarop een tamelijk uitvoerig juridische beschouwing over de kwestie of hij in zijn actie al dan niet ontvankelijk moest worden verklaard en deed tenslotte, na het gebeurde in alle deelen te hebben nagegaan uitkomen, dat verdachte in geen geval kon gerekend worden een zoodanige bevoegdheid te hebben, dat het door hem over treden wetsartikel, krachteloos zou zijn. Voorts wees het O.M. op de eigen erkentenis van verdachte en vorderde f 10 boete of 10 dagen. Mr. Polack, die eveneens zeide verheugd te zijn over den goeden afloop van het gebeurde, bestreed krachtig den ambtenaar, wat betrof de bevoegdheid van een bestuurder van een wettig toegelaten open baar middel van vervoer, om overwegen te berijden. In ieder geval moest men dan voldoende weten, of een trein in aantocht was, wat in casu allerminst was bewezen. Pleiter ontkende ten stelligste dat voldoende sig naal was gegeven. Voorts wees pleiter er op, dat de Trein na de remming nog 50 meter was doorgescho ten. De verantwoordelijkheid berustte bij de spoor wegmannen. Bij den auto-bestuurder was overmacht aanwezig. Ten slotte concludeerde pleiter vrijspraak. Hierna volgde nog een geanimeerde re- en dupliek, die tot gevolg had dat de zaak werd geschorst en voor onbepaalden tijd werd aangehouden. Ondank is des werelds loon. De groentenhandelaar Petrus P. van Avenhorn had op 31 Mei zijn vrachtauto uit humanitaire overwegingen beschikbaar gesteld voor het vervoer van wel 20 personen, wat op den Bergerweg de aandacht had getrokken van de verkeerspolitie Procesverbaal werd volgens de regelen der kunst opgemaakt en heden stond de stevige, gemotorjaste heer P. terecht, betoogende dat bij gemeld vervoer absoluut geen geldelijk voordeel of eenig winstbejag had voorgezeten. De heer ambtenaar was hiervan ook wel overtuigd en de kantonrechter geeft geregeld in dergelijke ge vallen ontslag van rechtsvervolging, doch de auto verhuurders hadden over deze benadeeling in hun zaken geklaagd en dus had de ambtenaar, steunende op artikel 15 2de lid van de wet op de openbare middelen van vervoer deze zaak nog weer eens aan gebracht en requireerde h- f4 boete of 4 dagen, den wensch uitsprekende dat het den heer Kanton rechter mocht behagen, schriftelijk vonnis te wijzi gen, teneinde een principale beslissing uit te lokken. De kantonrechter betoonde zich bereid en zal als nu over 14 dagen, dus 21 November, schriftelijk uitspraak doen. Liefdadige lieden worden verzocht op hun zakken te passen. De niet verschenen Mej. E. J. G. had te Alkmaar in de maand Augustus een collecte gehouden ten bate van verwaarloosde kinderen, die zouden worden verpleegd in een gesticht van het z.g.n. Nationaal Reddingsleger te Paasloo, nabij Blokzijl. Deze verteegenwoordigster der Christelijke Cha- ritus, gestoken in een compleet verpleegsters cos- tuum, was ook in het bezit van godsdienstige lectuur en het gelukte haar vele liefdadigen te bewegen een min of meer belangrijke bijdrage voor dit mooie werk te geven, onder meer ook mej. Rentenaar te Alkmaar, die spontaan haar gift offerde. Nu was echter Mej. Gr. niet in het bezit van de vereischte vergunning van den commissaris van politie en op dien grond werd dan ook een strafvervolging inge steld en vorderde de ambtenaar heden tegen de niet verschenen dame het maximum f 15 boete of 15 dagen, die onverminderd door den heer Kanton rechter werd opgelegd. Voornamelijk omdat men hier te doen heeft met een uiterst twijfelachtige zaak. Bedoeld gesticht toch staat niet alleen mate rieel doch ook moreel niet onverdeeld gunstig aan geschreven en is het van algemeen belang een waar schuwing te doen hooren. Laat men in dit geval en ook in 't algemeen van dergelijke altruïstische personen vorderen, dat zij de vergunning van het Commissariaat van politie, kenbaar door een duidelijken stempel, vertoonen. Alsdan kan men zich overtuigen of de liefdegave inderdaad welbesteed is. M E3N Uil PER HALF ONS :UM - C BtNZINE VlJSCHCRW 2-Wfc f^npJüCHs&e/cb! Het Fotografische Ateliers van te NOORDSCHARWOLDE. j is geopend s WOENSDAGS v.rn. van 9 tot sav9 uur ZONDAGS van 9 tot 12 Een zwakke verdedigingsmethode. De 23-jarige Heer H. H. H., bankprocuratiehouder te Alkmaar, stond terecht op grond van het feit, dat hij op den Frieschen weg op 1 October links van den weg had gefietst. Zijn verdediging, dat den toestand van den weg de oorzaa was, terwijl het ver keer momenteel van geen beteekenis genoemd kon worden, zoodat de comparant het procesverbaal kin derachtig geliefde te noemen, was niet krachtig genoeg om de argumenten van den ambtenaar te ontzenuwen, zoodat veroordeeling tot f 1.boete of 1 dag volgde. Doch met deze straf, hoe gering ook nam de procuratiehouder genoegen en deed hij toe zegging in hooger beroep te zullen komen, wat hem vermoedelijk meer last dan voordeel zal bezorgen Je moet maar ongelukkig zijn. Een 34-jarig handelsreiziger, de heer Nic. Br. te Alkmaar, reed op 23 October te Alkmaar op zijn rijwiel in de Langestraat, zonder dat het achter spatbord was voorzien van de voorgeschreven reflec tor. Het was natuurlijk al heel gouw „Kip ik heb je" en werd de heer B. de gebruikelijke invitatie uitgereikt om voor den Kantonrechter te verschij nen en wel op zitting van heden. De heer B., het gemis erkennende, beweerde evenwel buiten zijn voorkennis de reflector op den Westerweg verloren te hebben. Aldaar had hij dit lichtsurrogaat inder daad teruggevonden, zooals hij dan ook kon toonen. Het kind had dan ook een zachten dood: f 1.boete of 1 dag. Een al te groote openhartigheid kan ook schadelijk zijn. De 35-jarige handelsreiziger, de heer Sybrand H. te Alkmaar, had zich op 27 October vergalloppeerd door te verzuimen onder den primitieven tunnel uit het steentijdperk nabij den Berkweg te Alkmaar, van zijn rijwiel af te stappen. Deswege terecht staande, verklaarde hij de overtreding juist, doch was zoo ondiplomatisch er bij te voegen, dat hij wel drie weken lang onder dien tunnel had geped deld, zonder het verbodsbordje op te merken. Deze mededeeling bracht een ongekende sensatie bij de heeren. De ambtenaar was zelfs zoo geschokt in zijn strafrechtelijke gevoelens dat hij niet aarzelde f 10 boete of 10 dagen te vorderen. Doch het record sloeg onze kantonrechter, door het opleggen van niet minder dan f 12 boete of 12 dagen hechtenis, tot pijnlijke verbazing van den veroordeelde, die blij- baar het vaste voornemen nam, in hooger beroep te zullen gaan. IHt den Omtrek ST. PA NCR AS. Naar wij vernemen, bestaat de C|hr. gemengde zangvereeniging „looft den Heer"' alhier heden tien jaar, welk lustrum Woensdagavond in een gezellige bijeenkomst in besloten kring in het repetitielokaal bij de Christelijke School werd herdacht. Waar de vereeniging in het afgesloten tijdperk, door het winnen van verscheidene prij zen, blijk heeft gegeven van een krachtig stre ven om de edele zangkunst op hooger peil te J brengen, wenschen wij van harde, dat dit ook j in de toekomst, onder leiding van haar bekwamen j dirigent,, de heer Paul Kok, zoo moge "doorgaan,, i ST. PANGEAS. De IJsclub „Sint Paneras", afdeeling van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier, hield Vrij dagavond een ledenvergadering in de zaal van den heer Gerritsen, welke door 24 leden werd bijgewoond. Wegens afwezigheid van den voorzitter, werd de vergadering geleid door den eere-voorzitter, de hoer O. Kloosterboer, met een kort woord van welkom. j "De secretaris, de heer A. Hoogland, deed,, na goedkeuring der notulen, enkele mededeelingen naar' aanleiding Ider laatste Alg. vergadering. Z.i. was het bestaajisxecht van den Bond gegrond op het hebben van goede verbindingsbanen en had Spr. plannen ingediend, welke terzake, door ver bindingen binnendoor, een oplossing kon brengen. Deze plannen zijn wel bestudeerd en uitgewerkt op papier, 'doch konden den vorigen winter niet praktisch worden. Verder gaf spr. een uitvoerige inleiding over de organisatie van wedstrijden, welke eveneens door hem met het Hoofdbestuur was besproken. Als gevolg hiervan was inge komen een "bericht, waaruit bleek dat aan St. 'PancraTf een wedstrijd in schoonrijden voor da mes was toegewezen, onder auspiciën van den Ijsbond en de reglementen van den Ned. Schaats- rijdersbond. Bij gebrek aan een geschikte baan hier ter plaatse, kon dit aanbod niet worden ge accepteerd, doch tegen een financieele vergoeding worden afgestaan aan een andere afdeeling, het geen op de Alg. Vergadering nader zal worden uitgemaakt. Hierna werd ide contributie aan een onder linge bespreking onderworpen, waaruit bleek dat eenigo verandering niet wenschelijk werd ge acht. Daarbij kwam tevens naar voren, dat' de afgevaardigde een aardig prijsje had gewonnen, hetwelk hem, als vergoeding voor de moeite en zorgen aan de belangen van de afdeeling gewijd, va nharte werd gegund. Die- voorz. dankte voor de uitvoerige mededee lingen. f Volgens jaarverslag van den penningmeester, de heer Jb. D. Kloosterboer, sloten de "hoeken met een eindbedrag van f 147.59 en een batig saldo van 'f91.80 en werden, volgens rapport van den keer O. Tromp, in de beste' orde bevon- vonden, met dank aan den penningmeester voor ■zijn accuraat beheer. Thans volgde !de verkiezing van 4 nieuwe be stuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren Jb. Dz. Kloosterboer, A. Hoogland, A. Stammes en P. Madderom. D|a heer Jb. de Vries stelde voor beide eerstge- inoemden n.l. den penningmeester én 'den secre taris bij acclamatie te herkiezen, hetgeen alge meen© instemming vond. Eloch volgens het regle ment werd schriftelijk gestemd, 'waarbij beide genoemde heeren mét bijna algemeen© stemmen werden herkozen, terwijl voor de twee andere functie's geen meerderheid werd verkregen. Bij de 'volgende vrije stemming en herstemming wer den nog gekozen de heeren G. Booij' Jz. en Jb. Olie, die beiden de benoeming aannemen. :Op voorstel van den voorzitter werd heti ge tal bestuursleden mét een verminderd, terwijl zoo- noodig, op de medewerking der léden een beroep wordt gedaan. D:a beschrijvingsbrief voor de Alg. Vergadering op 8 November, leverde weinig stof tot bespre king. A'ls afgevaardigde werd de heer A. Hoog- land weder' bij acclamatie gekozen. Bij1 de rondvraag vestigde de heer P. jMjajdderom I de aandacht op een stuk land in dé Achtergeest, dat z.i. een goede gelegenheid bood voor een j ruime ijsbaan. Opgemerkt werd echter, dat dit 1 stuk 'land uit handen der geimeente in particu lier eigendom was overgegaan. Bovendien werd gewezen op het gevaar, wegens de diepa plaat sen, waartegenover werd opgemerkt, dat de Ijs; club dan zou kunnen zorgen voor toezicht. Over de uitvoerbaarheid hiervan werd uit voerig van gedachten gewisseld. Djoor den secre taris werd de mogelijkheid betoogd om bier een eigen baan te onderhouden met het oog, op de 1 kasten en de moeilijkheid om,entree te, heffen;. D© heer Jb. Kloosterboer wees er op, 'dat bij de wedstrijden aan het Dijkje in den winter 19281929 veel materiaal is vermist, Besloten werd, dit 'zoo noodig weer aan te vullen. j lEien voorstel om de contributie in twee ge deelten te innen, werd aangenoemèn. Tegenover 'k Zeg eerst, voor ik begin, De reden van mijn schrijven, Ik kan voortaan niet meer Hier op ons sluisje blijven; Het wordt mij te benauwd, Toch kreeg ik nimmer klachten, Ik wijdde aan dat vak MIJN SPECIALE KRACHTEN. En waarom dan hier thans De ruimte werd ontnomen, Je plicht is toch te werken Om aan je brood te komen. Men staat hier niet bij stil, 't Is aanstonds weer verpachten. Men wqdt aan 's burgers welzijn Z'N SPECIALE KRACHTEN. Nu ik verhinderd word Om sluiswachter te spelen, Niet dat ik het niet wil, Het gaat mij niet vervelen, Men leeft niet in dien tijd Toen raven het je brachten. Nou flink de zaak ter hand, MET SPECIALE KRACHTEN. En daarom schippers, bouwers, Gij weet de situatie, Ik hoop ik sta bij u, Nog wel wat in de gratie. Wij geven op ons woord (Houdt gij ons in gedachten), Aan prijs en kwaliteit, ONS SPECIALE KRACHTEN. Wij zijn steeds bij de hand, Ook daaglijks op de sluis, Vier honderd twee en zestig Is 't nummer vmn ons huis. Wij zijn steeds tot u dienst, Bij dagen en bij nachten. Wij wijden aan de zaak, ONS SPECIALE KRACHTEN. AANBEVELEND, A. TEN BRUGGENCATE. Broek op Langendijk. e© nvoorstel om bij geen ijs, geen contributie te innen,.kon algemeen geen instemming verwer ven, aangezien een vereeniging zonder contributie niet kan blijven bestaan. Met het uitspreken van de hoop, dat: de ko mende winter een mooie en werkzame periode voof de ijsclub mocht geven en door loonende prijzen in het algemeen een verbetering en, op leving in den thans zoo gedrukten toestand, sloot de voorzitter de vergadering. Hierna werd onder de aanwezigen de trallitio- neele verloting gehouden, waarvoor 9 prijzen beschikbaar waren, bestaande uit diverse soor- tein rookmateriaal. Prijswinnaars waren P. de Vries, K. v. d. Wal, Jb. Olie, A. Hoogland, O. Kloosterboer, O. Tromp, D. Kloosterboer Cz., D. Kloosterboer Jz. en Jb. de Vries. HEERHUGOWAARD. Vrijdagmiddag heeft, nabij de melkfabriek (Excelsior", in de Middelweg een ernstige aan rijding plaats gehad. De autobus van Ligthart van Zijdewind, "bestuurd door Idten éigenaar zelf, reed de voor hem itrijdende motorfietser J. Kamp zoodanig aan, dat deze over zijn motorfiets heen api straat werd geslingerd. Geheel bewusteloos en met een gapende hoofdwonde, werd dlei heer Kamp de nabijgelegen woning binnengebracht, waar Dr. Spiering de eerste hulp verleende. De politie doet onderzoek. Nieuwstijdingen -- - B|E INBREKER VAN ROOSENDAAL EIRi WEER VAN EIOOR, D'e te 'Roosendaal aangehouden Belg, verdacht van de aldaar in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegde inbraken, heeft bekend hier van de dader te zijn. Gisteravond tusschen 6 en 7 uur echter heeft de man kans gezien, door het raampe vajn zijn cel uit het politiebureau; te ontsnappen. In 'de duisternis wist hij aan de na- spoirngen van de agenten, die even later bemerk ten, dat de vogel was gevlogen, te ontkomen. BELASTING voor ongehuwden. In Slavië is een belasting op de ongehuw den staat ingewijd. Ongehuwden van beiderlei kunne moeten een surplus boven het gewone ver schuldigde betalen. Daarentegen zijn gezinnen met meer dan negen kinderen geheel van belas ting vrijgesteld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1