Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 135 TOLEFooNiNTEBcoMMt^^No!y^DONPERDAG 13 NOVEMBER 1930 39e Jaargang llilum: firma I,. MIZER. - liJacim H. KEIZER.É' 1— iiiml Hoprdscharwpude. Buitenlandsche Brieven Revue van de Week Buitenlandsch Overzicht Kamer- kroniek NIEUWE LAMD IJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: jjjf per 3 maanden f 1.15. lL ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Brief uit Moskou. Door een stafcorrespondent. Men zal Stalin moeten toegeven, dat het hem niet ontbreekt aan energie, zij het ook de energie der wanhoop. Hij heeft nu ook te strijden tegen de oppositie binnen het kader der communistische partij en voert dezen strijd zonder iets of iemand te ontzien. Hij heeft Broechanow, volkscommissaris voor de financiën en Rjatakow, president van de rijksbank, uit hun ambten ontslagen, hoewel beiden nog oude communstische „kameraden" van hem waren. Als oorzaak voerde stalin aan, dat zij onge schikt waren voor hun ambt, omdat het hun schuld was, dat de binnenlandsche leening voor de uit voering van het vijfjaren-plan in vier jaar slechts voor 30 pCt. volteekend was. Deze beschldiging is natuurlij onzin. Ook in de Sovjetune geldt het woord, dat eens Frankrijk door den minister van financiën werd gericht tot den premier: „Zorgt u slechts voor goede politiek, dan zal ik wel zorgen voor goede financiën!" Met de Moskousche politiek staat het echter op het oogenblik slecht. Aan alle grenzen staan vij anden. Behalve de oude tegenstander Polen komt ook Finland tegen het bolsjewisme in het geweer; de Lappo's hebben o.a. den vroegeren president Stahlberg ontvoerd en den chef van den Generalen Staf, Walenias, gevangen genomen in verband met hun gekonkel niet het Kremlin. Die dingen zullen wel niet officieel vaststaan, doch de Lappo's hebben geen lust fijne onderscheidingen te maken tusschen de Moskousche regeering en de communistische partij. Ook de Vereenigde Staten, die eenige maan7 den geleden nog als de „grootste vrienden" der Sovjets golden en hen geld, machines en technische instructies beloofden, zijn door het „dumpen" vij andig geworden en zullen wel niet binnen afzien- baren tijd de Sovjet-regeering erkennen. ïn Frank rijk kan het elk oogenblik komen tot een verbreken der zoo moeizaam aangeknoopte betrekkingen, want in Parijs heeft men niet alleen bezwaren tegen het „dump"-en, doch ook tegen de voortdurende schan dalen, die door het Sovjet-gezantschap veroorzaakt worden, vide het geval Bessedowski en de ontvoe ring van den „witten" generaal Koetjepow, die op gehelderd is door den sociaal-revolutionair Durzew en waarbij naar alle waarschijnlijkheid de Russi sche politie en haar Parijsche agenten betrokken zijn. Bovendien dreigt een nieuw conflict met China of beter een opleven van de oude twisten, aange zien de onderhandelingen met Moskou afgebroken zijn. Het is dus een onmogelijke eisch, bij dezen slech ten politieken toestand een minister van financiën aansprakelijk te stellen voor het feit, dat een binnenlandsche leeniing geen succes heeft. Hoe kan hij de milliarden bijeenbrengen, die voor het vijf jarenplan noodig zijn? De belastingen komen zeer onregelmatig binnen, de buitenlandsche handel vol doet ondanks het „dump"-en niet aan de verwach tingen. Heeft Stalin zich misschien tot den presi dent der staatsbank gewend en van hem ver, dat hij ad libitum bankbiljetten zou laten drukken? Heeft Pjatakow dat misschien geweigerd en is dat de reden, dat hij bij Stalin in ongenade viel? Dat wordt wel gemompeld, doch zulke staatsgeheimen komt men nooit met zekerheid te weten. Stalin geeft echter zijn idee, om het vijfjaren plan in korteren tijd uit te voeren, niet op. Hij zal de directie van de rijksbank toevertrouwen aan een gewilliger „kameraad", die hem de verlangde mil liarden in papieren roebels zal leveren. Het zal nog mooi zijn, wanneer het hij milliarmden blijft en niet zooals in 1923 in Duitschland in de billloenen loopt. Stalin voert den strijd voor zijn plan met alle middelen. Om de uitgaven te beperken heeft hij kortweg de werkloozen-onderstand afgeschaft en in plaats daarvan de arbeidsdwang vanwege de staat ingesteld. Er wordt reeds gezegd, dat men hier niet te doen heeft met een dictatuur van het proleta riaat, doch dat de dictatuur over het proletariaat heerscht. Dit blijkt wel ten duidelijkste uit den maatregel, betreffende den arbeidsdwang. De .ar beider moet zich n.l., op straffe van met zijn gezin te verhongeren, laten sturen naar elke plaats, waar de staat hem noodig heeft. Het zelfbeschikkings recht en de vrijheid van beweging van den mensch zijn opgeheven. De bevoorrechte positie van den fa brieksarbeid tegenover de burgers en boeren is even eens opgeheven. De positie was tevoren ook al niet benijdenswaard, doch de fabrieksarbeider kon zich tenminste troosten met de gedachte, dat hij de eerste was in het land en dat de staat voor hem bestond. Doch deze troost in honger en woningnood valt nu weg. Stalin's nieuwe politiek stelt hem bloot aan het gevaar, dat de fabrieksarbeiders niet langer met het communisme tevreden zullen zijn. Er zullen opstootjes en schietpartijtjes ontstaan. Stalin zal uiterste maatregelen moeten nemen tegen het proletariaat, tegen de communisten zelf. Dat is nog heel wat anders dan 't neerschieten van „bour geois" en „schadelijke intellectueelen" door de pele- tons der politie. Het is echter mogelijk, dat Stalin ook in deze slag overwinnaar zal zijn, doch in ieder geval zullen wij iets nieuws beleven: de verdeeld heid van de communistische partij in een bloedigen burgeroorlog. Er komt beweging in de menigten, die tot nu toe vast geloofd hadden, dat de revolutie beëindigd was en men nu de revolutionaaire oogst kon binnenhalen, zij het ook met enkele moeilijk heden. Er begint nu een nieuwe strijd en niemand kan tevoren zeggen, hoe het einde ervan zal zijn. (Nadruk verboden). lende hoofdstukken van het Rijks-Budget voor 1931 bjijPde Tweede Kamer ingekomen. In de avond-zitting van ons 'Lagerhuis, welke tegen Dinsdag 11 November begin Van dé groote wintercampagne, die eerst zal worden onderbro ken als Kerstmis 1930 tot op tweei dagen af- stands zal zijn genaderd, vat het Lagerhuis het ontwerp betreffende de Koninklijke Paketvaart Maatschappij aan. In de nu eerstvolgende weken worden wij geregeld vergast op Dinsdagsche en Donderdagsche avondzittingen, bestemd om inter pellation af te werken en voorts de hoofdstukken van het nieuwe Rijksbudget voor Ren Senaat rijp te maken, totdat men door het groot politiek debat zal zijn gekomen. Ddt, door halveeren van de oorspronkelijk vastgestelde rantsoeneering van spreektijd dit jaar wellicht minder tijd in beslag zal nemen dan anders het geval was? Het geldt ihier een proef, en dus! moet men af wachten, in .hoever het volgen van het) „recept- Nolens" aan de verwachtingen, welke sommigen daarvan koesteren, zal beantwoorden. Onder de ontwerpen, in de afgeloopen week ingediend, behoort de Surinaamsche Begrooting -voor 1931. Zjij vertoonde sinds jaar en dag weet men het „beeld van misere". Ein dit maal is het perspectief zoo mogelijk 'nog meer somber dan sinds zeer lang het geval is geweest.... Al wat in den loop des tijds is uitgedacht, adviezen van commissiën, welke zich ter plaatse van de situatie gingen vergewissen, inbegrepen, om het arme Suriname op 'te heffen tot iets, op economischen bloei gelijkend, heeft niet gebaat. Het is en blijft „een kind der zor gen", dit 'ongelukkige gebiedsdeel. Bij K.Bi. is een nieuw wegenplan vastgelegd. Eneen ontwerp tot het verleenen van. steun aan do aardappel-industrie heeft het Departement ver laten. De Regeering is tot het besef1 gekomen, dat een voorsèhrift tot het mengen van aardappel meel in het te gebruiken brood niet gewenscht is. Misschien 'heeft de geringe „animo" eetlust, waarmee kort geleiden door de leden der Tweede Kamer verorberd zijn in den foyer; van ons Lagerhuis de voor onze Hoogedel gestrenge dames en hoeren daar geserveerde sneedjes-brood, waarin aardappelmeel was gebakken, minister Ruys afgeschrikt van het voorschrift, hierboven bedoeld?... Groot en ernstig is thans dei nood- stand bij den Landbouw. De Regeering begrijpt, dat krachtdadige hulp niet langer kan uitblij ven. Bij 'de Algemeene Beschouwingen over de Rijksbegrooting, welke op 11 November begin nen, zal daarover menig, ook zeer hartig woordje in de Kamer worden gesproken. Een regeerings- commissie zal hebben na te gaan, of er aanleiding bestaat de boeren met krediet van Rijkswege, tc helpen? Hoofdzaak is, dat men met groote snel heid tot vruchtbare daden komtHier geldt ten volle het oude woord„Bis dat qui e ito dat"... Wie spoedig hulp brengt, steunt in dub bele mate Minister Verschuur heeft doen weten dat de Regeering weldra aan de gemeente-besturen een aanschrijving zal richten met betrekking tot haar plan om steun te verstrekken voor huisvesting van groote gezinnen. In de jongste dagen wisselden koud en zoeler weer elkander op grillige wijze af, terwijl de No- vember-stormpjes en -plasregens ons niet bespaard bleven. -Verschillende teekenen zouden wijzen op het straks intrë,den van een vroegen en strengen, winter. Ook in Nederland zou dus in 1930-'31 een in menig opzicht harde en barre winter wel licht doorleefd moeten worden. Wat hen, op wie de verantwoordelijkheid voor de publieke zaak rust, tot spoedig en doortastend ingrijpen dient te brengen. Voor een wellicht niet zoo heel klein percentage van het complex Jan Publiek was de verschijning der reusachtige vliegboöt „D'O X" boven ons territoir een gebeurtenis, welke het week-gebeuren vrijwel „beheerschte". De Hage naars zagen tevergeefs uit naar de verschijning van de geweldige luchtboot, Amsterdam werd er op getraeteerd. Den 10en November is de ,;DiO: X" naar Cjalshot vertrokken. Er was wederom hier en daar angstwekkende was der rivieren. Uit Nieuwersluis kwam tijding, dat de Mijfadersche dijk in gevaar verkeerde!. De Vecht zwol tot boven de 70) c.M, -j-N.A.IP- Daarna volgde gelukkig wat val. Een verblijden de tijding was, dat half November de Belgische grens weer voor den invoer van Nederlandsch vee zal worden opengesteld. Zij het dan ook on der zeer strenge maatregelen van controle. iTegien-de voorgenomen verhooging van den accijns op het gedistilleerd worden van verschillende kanten, o.a. door de Rptterdamsche Kamer van Koophandel, via adressen aan de Tweede Kamer, in persbesehouwingen etc. bezwaren ontwikkeld. De Bond ter behartiging der belangen van het Kind hield te 'sGravenhage zijn tweede confe rentie, gewijd aart beschouwingen over ,,het nieu- 11 November. Met te prijzen, wezenlijk bekwamen spoed zijn allengs de Voorloopige Verslagen over verschil- Personalia: De hortulanus der Leidsche Uni versiteit, de heer Wjitte, verlaat den len Decem ber a.s. op grond van pensioen-gerechtigden (65- jarigen) leeftijd, den dienst. De heer Witte heeft in een vraag-gesprek het een en ander ontboezemd over de lijdenshistorie van den Leidschen hor tus. Het Tweede Kamerlid- Mr. Van: Wijn bergen is op een trottoir in de Hofstad door aanrijding- van een fietser vrij ernstig gewond. Del Amsterdamsche Raad heeft benoemd tot hoog leeraar in de theologie tê Amsterdam: Dr. A. H. de Hartog, predikant aldaar, met 19 stemmen, terwijl 18 werden uitgebracht op prof. dr. M. C1. van Mourik' Broekman. Uit de doodenlijst: Dr. Ci. J. de Bruyn Kops, gep. schout-bij-nacht, oud-inspecteur van den Ge neralen Dienst der Zeemacht, 72 jaar, Den Haag. Prof. Dir. C'. J. Eykman, oud-hoogleeraar te Ut- recht, ontdekker van de vitaminen, winner van den Nobelprijs. Voor de rubriek der criminalia van de afgeloo pen week zijn er heel wat gegevens te noteerem. Onder de vele vechtpartijen was er een 'te Rotter dam, waarbij een politic-agent deerlijk werd mis handeld. Die belhamels, drie varensgezellen, zijn in arrest gesteld. Op de Plaats te 'sGravenhage had een brutale diefstal van kostbaarheden plaats waarbij voor een waarde van f20 000 is geroofd. De helderziende Marion verstrekte daarbij, via zijn mj'sterieuse doch beproefde eigenschappen, inlichtingen. Ook bij een inbraak, te Amsterdam gepleegd, zou dat door Marion geschied zijn. De politie verklaarde intusschen, ,dat wat dit laatste misdrijf 'aangaat, slechts de recherche „licht heeft gebracht". Men moet rustig afwach ten, aan welke zijde hier de waarheid schuilt'. Uit een werkplaats aan de Schans te Rotterdam is een kistje met een inhoud van f3000 ge stolen. Eten 72-jarige man, dié aangehouden werd, bekende den diefstal te hebben gepleegd. Er bleek nog f 1300 van de roofbuit over te zijn. Op Goeden Vrijdag 1929 stortte een leidek ker van den kerktoren op het Ambonplein te A ir sterdam, met doodelijk gevolg. Er zijn thans vermoedens gerezen tegen den patroon-leidekker, die via verzekering tegen ongevallen belang zou hebben gehad bij den dood van den verongelukte. Do verdachte is gearresteerd. De stakers der Ohamottenfabriek te Geldermalsen begaan tegen over dc werkwilligen allerlei ongerechtigheden. Zoo hebben zij de woning van een onderkruiper afgebroken. Die veldwachter te Blokzijl zou zich hebben schuldig gemaakt aan ernstige, ruwe mishande ling van twee. personen, die niet snel genoeg zou den hebben opgevolgd zijn bevel om een voetbal veld te ontruimen. Een strafvervolging is tegen den man gelast. Bij een twist te Lierop heeft een boerenknecht zijn 52-jarigen oom gedood. Hij meldde zich bij de politie aan en beweert uit. zelfverdediging te hebben gehandeld. In de Pe perstraat te Leeuwarden is bij een inbraak! een kistje met f 600 waarde-inhoud geroofd. Twee pei-sonen zijn in verband hiermede in arrest ge steld. Een notaris te Amsterdam heeft, nadat hij op zijn kantoor getelefoneerd had, een pakje van 23 bankbiljetten ad f 1000 op een brandkast neerge legd, vermist. Het 'O'. M. bij het Arnhemsche Gerechtshof heeft tegen Jan Hoek, beschuldigd van moord op mej. Koperberg, te Bennekom gepleegd, be vestiging van het vonnis tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld; gevorderd. Uit de rubriek der ongevallen teeken ik aan, dat een dame bij Gulpen (L.) door de stoomtram werd gegrepen, mét doodelijken afloop: De bediende van een Haagsche verhuisfirma werd op den Langen Vijverberg in Den Haag gedood' doordat hij een takel op het hoofd; kreeg. Bij een ongeluk in de electriciteitsfabriek te Leiden zijn twee personen op schrikkelijke wijze om het leven gekomen. Voor het verdere van „misère'-berichten, brandjes, incluis, verwijs ik naar de bladen. j Er is, naast de sinds jaren hier te lande be staand hebbende Nederlandsch e Reisvereeniging een 'nieuwe, opgericht, onder leiding van twee gewezen bestuurders der oude. Misschien zal de reizende man van de concurrentie profiteeren? Die nachttreinen onzer Spoorwegen zijn nu reeds een poosje in werking. Allengs komen er klachten over het min-geriefelijke, vooral in verband met vroege aankomst, der nachttreinen. Er zal nog wel het een en ander moeten gewijzigd, worden, voor en aleer dit instituut eeht-populair zal zijn geworden. Den 12en November wordt het Nederlandsche Post-museum in Dien Haag geopend. Het Physiologisch Laboratorium te Utrecht is reeds in werking getreden. H;et „halfje" gaat niet dood. Minister De Geer Leeft verduidelijkt, bij het V.V. Begrooting voor het Staatsmijn- bedrijf ,dat de halve cent in verband met 'Re prijzen voor vele artikelen, Velke anders naar boven zouden worden afgerond, moet gehand haafd. r Te Amersfoort, in een ziekenhuis, is bezweken een zwerver, bekend als ,",de mof", die sinds jaar en dag met een zak op. den rug rondliep. In die bedelzak is gevonden een geldsom, bedra gend fl'8.000. Er zullen vermoedelijk wel meer „arme rijkaards" in Patria zijn. In den letterlij ken en in den figuurlijken zin van| het woord. Dinsdag werd over de geheele wereld de slui ting van den wapenstilstand herdacht. Vele schoone woorden over vrede werden daarbij ge sproken en talrijke uniformen blonken van ko ningen en hoogwaardigheids bekleedersIntus schen wondt in Genève in de voorbereidende ont wapeningscommissie gediscussieerd over beper king van de gevaarlijke bewapening, waarvan ieder weet en erkent, dat zij een gevaar vormt voor den vrede. Ieder gedelegeerde, die aan het woord komt, houdt dan ook een vurig pleidooi voor ontwapening of beperking van bewapening en doet voorstellen en ontwerpt methodes, wel kevervolgens door de overige gedelegeerden on aannemelijk worden verklaard. Zoo krijgt ieder zijn beurt en blijven allen tevreden. Een commis sie van apostelen der ontwapening, en een bewa pening, die overal zoetjes zijn gangetje gaat en zich nergens 'iets van aantrekt. Wij willen hopen, dat men 'tenslotte toch nog eens iets bereikt, doch blijven sceptisch. De Gostenrijksche 'verkiezingen van Zondag j.l. zijn anjders uitgevallen, dan velen wel, ver moed hadden. Na de straffe wijze, waarop, zon der dat dit tot groot verzet aanleiding ha>d| ge geven ,het kabinet Vaugoin was opgetreden te gen de socialisten, had bij! velen de verwachting doen post; vatten, dat de sociaal-democratische partij aan invloed inboette en dat de rechterzijde thans kans kreeg om eens "te laten zien wat zij kon en durfde. Het is anders uitgekomen. De rechterzijde is verzwakt, zij het dan ook niet veel, de sociaal democraten lichtelijk versterkt (met een stem) uit den verkiezingsstrijd te voor schijn gekomen, met het gevolg, dat de linkschen vooralsnog de sterkste partij blijven in den na- tionalen raad. Het te dezer plaatse besproken Engelsche wit boek over Palestina heeft sinds zijn verschijnen al heel wat stof doen opwaaien en dit schijnt eigenlijk zeer tegen de verwachting der regeering te zijn -geweest, die niet verwacht had zoo'n rumor in ca-sa te zullen veroorzaken. Al deze protesten van Joodsche zijde schijnen intusschen toch wel iets uitgewerkt te hebben, want dezer dagen werd bekend gemaakt, dat verlof zou wor den verleend aan 1500 Joodsche immigranten om zich in Palestina te vestigen. Hierdoor is nu weer onrust gewékt onder de Arabieren, die. vree- zen ,dat het Witboek alleen een theoretisch ge schrift zou kunnen blijken te zijn en die zich dan ook reeds in een schrijven tot de regeering hebben gewend. Dat de Engelsche regeering zich geenszins prettig moet gevoelen tusschen deze beide vuren, d.w.z. het over de geheele! wereld verspreide en vooral in Amerika machtige Jood sche volk én de Arabieren, die de» geheele Mo- hamedaansche wereld vertegenwoordigen en ach ter zich hebben (men denke aan Britsch-Indië), behoeft weinig nadere verklaring. Eien verkoe ling in de verhouding met Amerika zou voor Brittannië' al even ongewenscht zijn als een anti- Eingelsehe beweging onder de Mohammedanen en wel in de eerste plaats onder de Britsch-Indische Mohamedaiien. De tijd zal leeren, hoe Engeland zich uit deze impasse zal weten te redden. De taak 'is moeilijk. De 13. D;. A. P. bij eenqf eventueele. mobilisatie. [Wetsontwerp tot wij ziging stuwadoorswet. De Staats mijnen en het prijskartel in de steen- kolenindustrie. Hoe zal de houding der jS.D'.A.P. zijn bij een eventueele mobilisatie? Ziehier het vraagstuk, dat in de afgeloopen week heel wat gemoederen in beroering heeft gebracht en velen naar de pen heeft doeii grijpen. De door den heer Albarda, in de Tweede Kamer afgelegde verklaring was de aanleiding daartoe. Heeft, het socialistisch Ka merlid. ïiSu ïluidelijke taal gesproken, heeft hij precies gezegd wat van hem verwacht mocht worden ,ja dan neen? Het is een andere vraag, waarover de meeningen zeer verdeeld zijn. Om nu aan alle onzekerheid eens en voorgoed, een einde te maken, heeft de heer Albarda. in „Het Volk" het standpunt der S.DI.A.P. nog eens na der uiteengezet. Wij zullen de hoofdzaak ver melden. Op jhet oongres der SD.A.P. van, 1928 is eene motie aangenomen, waarin uitgesproken wordt, dat (de S.D.A.P. .geen medewerking ver leent aan eene politiek, welke naar oorlog drijft of oorlogsgevaar oproept. Daarom zal zij geen medewerking' verleenen tot eene mobilisatie, wan neer1 het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden gekenmerkt. We jhebban hier te doen met eene roekelooze mobilisa tie. lx-ter "bestaat de m. gelijkheid, da' eene mobilisatie van beperkten omvang, op den voet van een Veiligheidswacht, onvermijdelijk is ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen de bevolking van ons land blootstelt, of ter vervulling van Volkenbonds verplichtingen. Slechts eene mobilisatie van be perkten omvang is dan toelaatbaar, want, is de geheele weermacht des lands op voet vani oor log gebracht, dan kan een betrekkelijk onbe langrijk grensincident zich tot oorlogvoering ont wikkelen. Bovendien kan de paraatheid van de geheele weermacht, die op oorlogvoeren berekend en voor oorlogvoeren toegerust is, liet, mogelijk maken, dat drang van buiten of drang van bin-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1