nen tot deelneming aan een "buitenla'ndschen oor log overgegaan wordt. Uit een en ander volgt dan logisch, dat de iSDj.iA.P. zelf zal beoordeelen welk standpunt zij in ieder voorkomend geval zal innemen. Im mers is zij niet tegen iedere mobilisatie, doch wel tegen bepaalde soorten mobilisaties. De mo tie, hier boven genoemd, spreekt dan ook uit, dat elke poging der Eegeering om de S|.D|.A.Pi. tot een voorbarige en waardelooze uitspraak te bewegen, moet wonden afgewezen. Het komt ons voor, dat nu alle gepraat en geschrijf verder overbodig is. Bij de Tweede Kamer is ingediend leeni wets ontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet. Reeds in 1921 werd over een dergelijk! wetsont-. werp voorloopig verslag uitgebracht. Tengevol ge der ingetreden malaise is het evenwel blijven rusten. Het wetsontwerp (beoogt in de eerste- plaats een nieuwe ^regeling van den arbeidstijd, u Deze gaat uit van een maximum arbeidsduur van? 8i/2' uur per dag en 48 uur per week, welke 'rege ling aansluit bij hetgeen in een zeer groot, deel van het havenbedrijf sinds eenige jaren geldt. In de tweede plaats wordt eene uitbreiding gegeven aan de werkingssfeer der Stuwadoorswettal van werkzaamheden in het havenbedrijf, welke thans niet onder de wettelijke omschrijving van Stu wadoorsarbeid vallen, worden onder deze wèt gebracht. Voorts is het de bedoeling der Stuwa doorswet, in overeenstemming te brengen met het verdrag van Kopenhagen van 28 Jan. 1926, betreffende de Zeewaardigheid en de uitrusting van schepen, terwijl mede een bepaling is óp- genomen om 'te voorkomen, dat schepen gebouwd worden, waarbij ,'geen rekening is gehouden met de eischen ten aanzien van plaatsing en Inrichting van luiken, ladders, enz. Door den heer Bierema werden aan den Minis ter van Waterstaat vragen gesteld in zake het in Juni 1929 tusschen kolenproducenten gesloten prijsaccoord, waarbij ook de Nederlandsche Staats mijnen zich aangesloten hadden. Gevraagd werd, of het gevolg van dit accoord was geweest, dat de kolenprijs met ruim fl per ton was omhoog geloopen, wat weer veroorzaak te dat de Nederlandsche kol en verbruikers f 16 millioen per jaar meer betaalden dan zonder die prijsafspraak het geval zou zijn geweest. In den tegenwoordigen tijd van malaise was zulk een kunstmatige prijs verhooging niet te rechtvaar digen, tenzij de toestand, waarin onze prijzen verkeeren, daartoe dwong. De heer Biezema ver wachtte dan ook, dat de Staatsmijnen zich niet zullen aansluiten bij de nieuwe West-Europeesehe prijsregelingen, welke de kolenprijzen willen ver- hoogen. De stijging der steenkolenprijzen in den loop van 1929, zoo antwoordde de Minister, sproot niet voort, uit het bedoelde accoordy doch uit' eene tijdelijke verbetering van den toestand der internationale kolenmarkt. Inmiddels is in de prijzen der industrie-kolen echter een nieuwe da ling ingetreden. De staatsmijnen zullen ook thans niet meewerken aan eenigen maatregel, die kunst matig verhoogde kolenprijzen hier te lande ten doel mocht hebben. Maar het zou onredelijk zijn van de mijnindustrie in Nederland te verwachten, dat(z jijhaar producten beneden den wereldmarkt prijs zou verkoopen om andere bedrijven aan goedkóope brandstoffen te helpen. Er is daarom geen énkel bezwaar tëge nhet deelnemen der Staatsmijnen aan besprekingen, die een gezonde prijspolitiek "beoogen. Djit oogenschijnlijk weinig-zeggende artikel 'het buiten het bestek van dit wetsontwerp, dat uitvoerige paragrafen over de bedrijven, de finan- vindt men in de Memorie van Toelichting' zoo slechts gedurende bepaalde perioden in de week vrij- ciën, de grondpolitiek, maatschappelijk hulpbetoon, gemotiveerd dat de .eoeevin.,- liiervom- i»e ,K„ heid, rust in het winkelbedrijf wil brengen. Eenmaal onderwijs, volksontwikkeling en kunst, personeel in S ,1^' iegeenng hieixooi niaahe- waarop gesteld dat ook de wlnkelier en het ln den dienst £e' gemeente, volksgezondheid, volkshuisves- geien zou kunnen nemen, om eventueele achter- winter werkzame personeel op een wekelijkschen ting, werkloosheidszorg en arbeidsbemiddeling, houding van inlandsche tarwe door den land rustdag recht heeft, ligt het voor de hand dezen te l,ju.ui 1 bouw tegen te gaan. "Wel zou ook een verlaging stellen op den Zondag van het maalpercentage dit effect kunnen be i n. I werkstellige*, doch dan zou de steunende uitwor- °e Vnjhe,d Van den W1»kehe*' - king de* ïarwewet worden verminderd. Een aanranding van de Vrijheid van den winke- Wij hebben daarover gezegd,dat dit art I lier om zÜn winkel open te houden is, volgens den volkomen overbodig is, omdat, wanneer de land- I iWSiHïï;*aan de i i i' 11 1 1 orde, tenzij men zou meenen, dat zij zich in waar- bouw door speculatie en misbruik maken van I heid vrij gevoeden, die, gelijk het in het Voorloopig de Tarwe wet, zijn eigen ruiten wenscht in te verslag door de tegenstanders van het ontwerp werpen, dat zijn zaak is en dat de. regeering dan F00 teekenend wordt uitgedrukt, van vroeg tot laat niet nog eens "heeft bij te springen. I ,2ih*e*i,moeti.e B openhoud.®n om aan de eischen Tito M t> rr»™0„,i„ 1+ 1 der verbruikers te kunnen voldoen. Tegenover deze v- )»egde er echter aan toe, dat „van opvatting stelt de minister in volle overtuiging een deze bevoegdheid wel geen gebruik zal behoeven andere, n.l. deze, dat het ontwerp aan de winkeliers te worde ngemaakt" ml. omdat de landbouwer de vrijheid schenkt om hun zaak op een redelijk niet zal speculeeren). Wij leggen den nadruk op het woord „deze". I11 een geheel ander licht echter komen al deze Idingen te staan, wanneer, zooals wij vernemen,, de regeering overweegt, om inderdaad een soort „dubbel me'nggebod" op grond van de ev. Tar wewet uit te vaardigen en ook inderdaad zelf on versneden inlandsche bloem aan fabrikanten en importeurs wil gaan distribueeren en in aanvul ling daarop zelf de inlandsche tarwe wil, gaan koopen tegen een vasten prijs en tenslotte! deze ook zelf wil doen vermalen en wel b.v. door de meelfabriek der Ned. Bakkerij N.V., Maashaven Z.Z. te Eotterdam, dat is zooals mep weet de coöp. fabrieik! van den Ned. Bakkersbond. D regeering overweegt dezen gang van zaken zelfs reeds in zóóverre, dat. zij zich heeft doen over tuigen van de geschikte outillage dier fabriek Van daaaruit zouden dan de importeurs en meelfabrikanten tegen ge zetten prijs het inland sche meel kunnen krijgen, benoodigd om te kun nen voldoen aa. nhet vast te stellen vermengings percentage Uit den Omtrek Binnenland HET CONFLICT IN DE TYPOGRAFIE. Het compromis van den Rijksbemiddelaar de Vries. Door den N. B. Door den R. K. Bond verworpen. Woensdag vergaderden de drie werkgeversbonden in het Booekdrukkersbedrijf te Utrecht in het Jaar beursgebouw. Des morgens vergaderde de Ned. Bond van Boek drukkerijen waar het compromis met 222 stemmen tegen werd aangenomen. Echter met de ontbindende clausule er aan verbonden, dat, mocht op de des middags te houden federatie vergadering het com promis worden verworpen, het des morgens besluit van geen kracht zijn. Eveneens vergaderde de R. K. Werkgeversbond des morgens waar het compromis met groote meer derheid van stemmen werd verworpen. Op de middagveregadering werd door de federatie het compromis aangenomen met ongeveer 700 tegen 400 stemmen. De R. K. Bond verklaarde zich echter autonoom i» het al of niet aanvaarden van het compromis, en kon zich dus niet bij het federatiebesluit neer leggen. A.s. Zaterdag zal deze Bond opnieuw een verga dering beleggen ter bespreking van deze aangelegen heid. De werknemers-organisatie A. N. T. B. vergaderde eveneens te Utrecht, waaT het compromis met on geveer 17040 stemmen werd aangenomen. Wat de gevolgen zullen zijn van het besluit van den R. K. bond van werknemers kan men natuur lijk niet zeggen. Wordt het besluit gehandhaafd, zoo zal hierdoor de eerste stap tot scheuring zijn gedaan, waartoe tevens medewerkt de verklaring van een district uit Groningen (werkgevers) dat bij aanvaarding van het compromis zij in hun district zich van den Bond zullen afscheiden. Door het hoofdbestuur zullen maatregelen worden genomen, waardoor de werkgeversbonden, meer onofhankelijk zullen zijn en losser van de werk nemers-organisaties zullen komen te staan. Tevens zal worden onderzocht het maken van twee contracten, één voor de dagbladpers en één voor de handelsdrukkers. ALKMAAR. DE IJSTENT. Met genoegen vestigen wij de aandacht der be zoekers van de „IJstent" in „De Harmonie" ti Alkmaar op den stand van den heer Teerink. Hier zien wij de aantrekkelijke kerstversieringen welke op kunstige wijze is gevormd tot smaakvolle artikelen. Vanzelfsprekend vormt de hult en het dennengroen in velerlei vorm de hoofdschotel Zeer merkwaardig zijn de bloemen die in een ijsstaaf zijn ingevroren en iederen dag worden ver schillende soorten hiervor gebezigd. Door welwil lende medewerking van den directeur van het abattoir, den heer W. Voorthuizen, wordt de be zoekers weer iets aparts getoond, daar het invriezen op het abattoir geschiedt waarna de ijsstaaf op de tentoonstelling wordt geexposeerd. Tevens zien wij hier de bekende kunstmest „Po- kon" voor kamer- en kasplanten. Ook de stand van de N.V. Hollandsche Oliecen trale verdient aller aandacht. Deze firma heeft de alleenverkoop van „Veedol"-oliën en vetten, welke betrokken worden van de Tiaewater Cie te New Yersey (U. S. A.). Sedert tal van jaren bezit deze Cie de concessies in het meest bekende oliegebied van Noord-Amerika, n.l. „Pensylvanië, waar de oud ste olielagen worden aangetroffen. Dit is van zeer groot belang, want naarmate de olielagen ouder zijn dee te beter is het product. Mocht tot voor eenige jaren dit bekende product, wegens contracten met een Amerikaansche firma, niet in Europa worden verkocht, na beëindiging hiervan, werd de verkoop door de Cie zelf ter hand genomen en werden verschillende groote verkoops organisaties gesticht z.a. in Duitschland, Frankrijk en Italië. In Duitschland verschijnt thans zelf de „Veedolkoerier" in een zeer groote oplage, bevat tende vele nuttige wenken voor de behandeling van motoren. In Holland heeft dit fabrikaat in zeer korten tijd groot succes en vindt het een gunstig onthaal bij de groote ondernemingen. Onze Nederlandsche vlieg tuigenfabrikant, de heer Fokker, is vol lof over de „Veedolproducten." Vele attesten omtrent het gebruik zijn op de stand aanwezig en voor ieder ter inzage. Zoo zien wij, dat de „Zeppelin" zich bedient van dit fabrikaat, even zoo werd voor de Zuidpooltocht van Byrd deze pro ducten gebruikt. De stand geeft een keurigen indruk en velen zullen met belangstelling hierbij eenige oogenblik- ken vertoeven. Aan de overzijde wordt onze aandacht getrokken door de keurige expositie van den heer J. v. d. Pol, die met zijne bekende Jamaica bananen groot suc ces heeft. Eveneens is eene prachtsorteering fruit manden tentoongesteld, die een ieder doen water tanden. Vooral voor de a.s. St. Nicolaas zal dit voor velen eene aansporing zijn om hier hunne keuze of bestelling te doen. Ten overvloede zij vermeld, dat de heer Rempt speciaal Noórd-Hollandsche fabrikaten exposeert op het gebied van sigaren en op deze wijze de Noord- Hollandsche Industrie progageert. Zoo zien wij hier de merken Victor Hugo, Jaspana en Remardo, mer ken sigaren, die worden resp. te Krommenie, Alk maar en Hoorn worden geproduceerd. Wij kunnen hievan gevoegelijk zeggen: „De roem van Noord-Holland." De tentoonstelling mag zich in een druk bezoek verheugen en niet ten onrechte, want veel nieuws valt er te bewonderen en het comité spant alle krachten in om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Zoo wacht iedere 50e bezoeker eene verrassing, terwijl voor ieder 500e kostbare prij-: zen te wachten staan. De vele demonstraties op allerlei gebied trekken veel belangstelling, vooral het zingende licht, waar van wij reeds eerder melding maakten. Wij twijfelen niet of de laatste dagen dezer ten- toonstelling zullen zich kenmerken in eene buiten- j gewone belangstelling. I Een bezoek aan de „IJstent" is alleszins aanbe- i velenswaardig, en velen zullen van deze gelegenheid i profiteeren om weer het nieuwste, het beste en het voordeeligste op verschillend gebied op eene zoo doeltreffende wijze, te bezien. DE! STEUN AAN BJE TARWEC(üI-TUIJR. Men weet, dat in de Memorie van Toelichting op het ohtwerp-Tarwewet de minister als mo gelijke uitvoering aangaf een menggebod; dus zoowel voor de meelimporteurs, als voor de meel fabrikanten. En zij voegde er, vrij geheimzinnig aan toe, dat „het geenszins ondenkbaar zoüde 1 zijn, dat door bemiddeling van id-e regeering het inlandsche meel of de inlandsche bloem van uni forme samenstelling zoude worden verstrekt" aan importeurs en fabrieken. In onze bespreking van het wetsontwerp vroe gen wij in dit verbandwie zal dan de inlandsche tarwe moeten koopen en vermalen? Daarnaast trok onze aandacht art. 3 van het- ontwerp ,dat zegt: i „Bij alle maatregelen van bestuur kunnen voorschriften worden gegeven betreffende le vering van hier te lande verbouwde tarwe en van daaruit gewonnen tarwemeel en - -bloem". Nieuwstijdingen REGELING DER WINKELSLUITING. Aan de thans verschenen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot regeling der winkelsluiting is het volgende ontleend. De stemming bij den Middenstand. Voor den minister van Arbeid, H. en N. staat het vast, dat verreweg de meerderheid der winkeliers voorschriften tot regeling der winkelsluiting ver langt. De stemming ten aanzien van het wetsontwerp is, naar den stelligen indruk van den minister, in mid denstandskringen thans zoo, dat een kleine minder- heid het ontwerp principieel niet wenscht, een grooter aantal belanghebbenden den invoer daarvan zou wenschen uitgesteld te zien, doch daartegen over een groote meerderheid der winkeliers de totstandkoming der winkelsluitingswet, ook niette genstaande men daarvan in sommige opzichten eenig nadeel ducht, met ingenomenheid zal begroe ten. uur en op den algeemeen als rustdag geldenden dag te sluiten, een vrijheid welke door de overgroote meerderheid der betrokkenen wordt begeerd, doch zonder overheidsingrijpen niet te verkrijgen is. De leden, die het onderwerp aan het plaatselijk gezag ter regeling zouden wenschen te zien overge laten, geven daarmee te kennen dat zij den toestand op het gebied der winkelsluiting feitelijk willen laten zooals hij thans is, wat de minister verder bestrijdt. Automaten. De verkoop door middel van automaten en de verkoop van dag- en weekbladen vallen buiten de toepassing der wet, omdat zij door formuleering en plaats van artikel drie vallen buiten de stof zelf welke de wet wil regelen, zoodat dergelijke hande lingen gedurende de voorgeschreven sluitingsuren mogelijk zullen zijn. Verkoop van maandbladen en boeken in spoorweg restauratie zal gedurende sluitingstijd geoorloofd zijn, mits die verkoop aan reizigers geschiedt. Of de koopers inderdaad reizigers zijn, zal volgens den minister in den regel niet moeilijk zijn vast te stel len. DE JAARWEDDE VAN DEN BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. Naar aanleiding van hetgeen gevraagd is bij het onderzoek der begrooting in de afdeelingen van den gemeenteraad van Den Haag over de jaarwedde van den burgemeester, schrijven B. en W. in hun antwoord, dat de salarissen bedragen: Amsterdam f 25.000, benevens ambtswoning en automobiel met chauffeur; Rotterdam f 18.000; Utrecht f 12.00 tot f 14.000; Groningen f12.000. B. en W. van Den Haag zouden tegenover een herziening van het'salaris van den burgemeester en ook van den secretaris en den ontvanger, niet afwijzend staan. Buitenland D|E WERKLOOSHEID!. Ruim twee en een half inillioen werkloozen. Op 8 (November bedroeg het aantal werkloozen in Engeland 2.263.127 of 25626 meer dan in de voorafgaande week. LOONSVERLAGING METAAL|NIJVER|HpE|ID|. In de nationale gemengde commissie voor de metaalnijverheid hebben de arbeidersafgevaardig den kie loonsverlaging van 5 pet. aanvaard, dooi de werkgevers voorgesteld. De eerste verminde ring met !2y2 pet. zal ingaan op "P December,1 de tweede van 2i/2| pet. op 1 Januari 1931.. DRONKEN VISiQH. Uit Beaufort, in Zuid-C;arolina, wofdt mel ding gemaakt 'van dronken visch. Elen groote hoeveelheid gesmokkelde whiskey die onlangs werd geconfiskeerd, werd in den mond der. ri vier geworpen. Zondag kwamen een aantal hen gelaars met 'zwaarbeladen booten visch uit zee terug; de visch beet zoodra het snoer in -.zee werd geworpen. Het goede nieuws verspreidde zich snel en den volgenden dag ging alles wat een hengel had en vr ijwas hengelen. Geen hen gelaar, of hij had groot sucoes. Men maakt) hier uit op dat de visch dronken was. HET VERVOER VAN GROENTEN EN FRUIT. In tuinbouwkringen bestaat het voornemen, aan het vrachtverver van tuinbouwproducten per auto zeer belangrijke uitbreiding te geven, aldus „De Tuinderij". De eerste stappen zijn reeds in die richting gedaan. Verwacht wordt, dat straks, als het wegennet dit toelaat, het vervoer naar Duitsch land voor een zeeer belangrijk deel per vrachtauto zal plaats hebben, speciaal van die producten, welke nu als ijlgoed worden vervoerd. Vergeleken met de tegenwoordige spoorvrachttarieven, zou het auto vervoer belangrijk voordeelige zijn en ook zou het vervoer van tuinbouwproducten van de veilingen per vrachtvervoer naar de Duitsche markten veel sneller kunnen plaats vinden dan per trein. INBRAAK BIJ EEN WEDUWE. Te Bergentheim (j}em. Hardenberg) heeft bij nacht een brutale inbraak plaats gehad bij de wed. Plaggenmarsch. Zij was met een dienstbode alleen thuis, toen plotseling in het holst van den nacht drie kerels vóór haar stonden, die zakdoeken voor het hoofd hadden gebonden om onherkenbaar te zijn. Zij bedreigden de vrouw met een revolver. Het geen ze vonden was echter niet veel. Van de dienst bode werd f 13 meegenomen en van de wed. Pi. zelf slechts f 1. Vernymd wered dat de daders goede bekenden in het dorp waren. De politie deed met een politie hond onderzoek en reeds denzelfden dag werden de verdachten gearresteerd; zij wonen op het zooge naamde „Java", de krotenbuurt van de gemeente. BOND VAN GEMENGDE ZANGVEREENINGINGEN IN NEDERLAND. De Bond van gemengde zangvereenigingen in Nederland heeft de gewone algemeene vergadering te Utrecht gehouden. De drie nieuwe bondsbestuursleden, die in den loop van het hondsjaar waren gekozen, waardoor het aantal bestuursleden van vier op zeven was ge bracht, namen voor het erst aan de bestuurstafel plaats en werden door den bondsvoorzitter, den heer van 't Hoen, welkom geheeten, n.l. de heeren A. Koning, te Oosterbeek, Th. Ugen, vorzitter van de gem. zangv. Kapelkoor te Assen en M. H. C. van der Wouw te 's-Hertogenbosch. De jaarverslagen van den secretaris en van den bondsbibliothecaris werden goedgekeurd. De aftredende bondspennlngmeester, de heer J. Smink, is bij acclamatie herkozen. STATIONiSINBRA KEN. In het station te SJiedrecht, is ingebroken, na dat den- naeht tevoren reeds in het huisje aan de halte Baanhoek een poging tot inbraak was ge daan. 'Die brandkast die op het kantoor van den che fstond, is op een lorrie, toe be höo rende aan de Spoorwegen, meegenomen. De politie heeft onmiddellijk ijverige nasporingen gedaan, waar bij is gebleken, dat de moeite der dieven niet is beloond. De brandkast is op ongeveer 1 K'.M. afstand van Sliejdrecht langs den spoordijk te ruggevonden. Die brandkast was nog intact daar de Idieven er niet. in zijn geslaagd, haar open te brek'en,. Van de daders ontbreekt tot nu toe elk' spoor. Een brutale inbraak is in den nacht van iM|aan- dag op Dinsdag geploegd in het station der spoor wegen te Biree'devoort. Dpor bet indrukken van een glasruit verschaften dieven zich toegang, schoven een raam op en werkten door de ope ning een daar staande brandkast, wegende ruim 100 Kg. Met een sleutel, welke van het sleutel bord werd genomen, opende men een wagenloods waaruit een breekijzeir werd ontvreemd. In de nabijheid van het station haalde men een kruiwagen, waaro pde brandkast naar een boschje op ongeveer 500 M-van het station langs den spoorlijn werd vervoerd. Ruim f100 werd buitgemaakt. De kruiwagen en ,de verenielde brandkast zijn gevonden. De chef, bewoner van het gebouw, heeft niets gemerkt. DiE ROLLEN OMGEKEjER(Ih De straten van Berlijn zijn Zondag in be roering gebracht door een heftige vervolging van... eenige rechercheurs. Deze hadden al da genlang gezocht naar zekeren Paul Cplanus, die veertien dagen geleden uit het krankzinnigenge sticht te Halle ontsnapt was en die in een kof fiehuis aan de Wedding moest verkeeren. Drie rechercheurs zagen dat C. in het lokaal vertoefde waar nog een'30 a 35 andere bezoekers' waren. Een der rechercheurs legde zijn hand op Cplanus' schoudier, de tweede wilde hem boeien, terwijl de derde zijn revolver gereed hield. Voordat de rechercheurs evenwel olanusCi tusschen zich in hadden kunnen nemen waren de bezoekers hen al met bierglazen, stoelen en stokken te lijf ge gaan. i T:och slaagden de twee rechercheurs, die O. vasthielden, er nog in hem naar buiten te slee pen, terwijl de derde in de ideur bleef staan om de vervolgers af te weren. Plotseling greep iemand hem bij de pols om hem zijn revolver te ontrukken. Eien schot ging af en trof den recher cheur in de hand. Nu hadden de vervolgers vrij spel. Hoewel de beide rechercheurs hevig bloed den, lieten zij O. niet los en wisteri nog "200M verder met hem een taxi te bereiken. Hier werd ©en' hunner onder den voet geloopen. De andere viel ook' en ~C. was( vrijDte twee rechercheurs wisten op te staan en in de taxi te stappen, doch de derde kon de taxi niet meer be reiken. De menigte zette echter de taxi na onder het geroep: „Slaat de bloedhonde ndooid", en schonk' zoo weinig aandacht aan den derden re chercheur, dat deze wist te ontkomen. Dei me nigte was intusschen tot zeker wel 500 man aangegroeid. Een alarmpatrouille heeft haar uit een gejaagd. Maar Cplanus was natuurlijk niet meer te vinden. EEN HEVIG ONWEER BOVEN NOORiD-SDEESWIJK. Een hevig onweer woedde boven Noord-Slees- wijk, speciaal hoven het district Aabenra (Zuid- Alpenrade)'. In het stadje Aabenra sloeg de blik sem in een gebouw, waarin de bureaux van de „Nord Bchlesische Zeitung" zijn gevestigd. Het huis brandde in vrij korten tijd geheel af. Eien aantal gezinnen rdie op de eerste verdieping woonden, konden met moeite worden gered. Waar schijnlijk heeft men ook het grootste gedeelte van het, archief van de krant kunnen redden}. Die drukkerij, die zich in een nieuw gebouwd. be lendend pand bevond, hééft betrekkelijk weinig schade opgéloopen. AARDSCHOKKEN IN ENGELANIk Dinsdagavond om 18.15 en 18.30 uur werden hevige aardschokken gevoeld op het eiland Jer sey in 'Engeland. Vooral in het Oostelijk gedeelte van het. eiland was de beving zwaar. Er zijn geen slachtoffers en de schade is gering. LIBERAAL GEMEENTE-PROGRAMMA De liberale leden van gemeentebesturen zijn door den voorzitter der vereeniging, dr. W. W. van der Meulen, uitgenoodigd tot bijwoning van een ver gadering, op 22 November a.s. te Amsterdam te hou den, ter behandeling van het nieuwe en uitgebreide liberale gemeente-programma. Het ontwerp is na langdurige voorbereiding in den loop van dit jaar door een aantal sub-commissies opgemaakt. Nadat het door de vergadering is goed gekeurd, zal het, voorzien van een toelichting, wor den aangeboden aan het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij, ter vaststelling in de partijvergadering, welke het volgende jaar te Deventer zal worden gehouden. Het ontwerp bevat, na een algemeene inleiding, NOODWEER IN HET ELBEtGEBiIED. In het gebied van de beneden-E|lbe zoowel als aan de Noordzeekust heeft een hevige Noord Westerstorm gewoed, idie vergezeld ging van hevige hagel- en regenbuien. Op het eiland Helgoland had de wind een kracht van 20 Meter per seconde. Het 'water van de Eilbe en haar zijrivieren is verscheidene meters boven den normalen hoogen waterstand gestegen. Het Eingelsche stoomschip „Induna" seinde draadloos, dat 'het voor Wiesermunde een boot, (aan boord waarvan zich 7 man bevonden, in ernstigen nood heeft aangetroffen. Volgens een ander bericht kon men vernemen, dat het schip is vergaan en dat de bemanning den dood in de golven heeft gevonden. De reddingsboot van Bremerhaven is uitgeva ren. AGENDA Geref. J. V. „Ebe:i Haëzer", Dlirkshorn. Agenda voor Maandag 17 November, 's avonds van 7.309.30. K. de Geus. Gel. Bel. Art- 9, Bewijs des voor gevende artikelen van de drieheid der per sonen in eenen God. P, Frans, A.-R. 12b. De schoolkwestie.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2