Hike Breijer's Vakkundige bediening Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. Ja; rj'iinir Arpdd Moldoran Speciaal Cersetten - Magazijn Buitenland TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1930 NIEUWE uighukh mum DEZE COURANT DINSDAG DONDERDAG?" en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden f 1.15. Uitgave: firma I. H. KEIZER. j Redacteur 1. H, KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTEEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel mepr 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Van de hand van den heer J. Wartenhorst, die reeds eerder belangrijke gegevens verstrekte omtrent het vraagstuk der bemaling en wat daarmede sa menhangt, schreef in 1926, vier jaar geleden dus, een kleine brochure, in welk vlugschriftje de opzich ter van het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmer Ambacht, zijn meening uit over de ge- meenleggging van Raaksmaat met Schermerboezem en kanalisatie. Wij achten het niet van belang ontbloot onze lezers omtrent den inhoud dezer brochure in te lichten en geven thans aan den schrijver het woord. Gemeenlegging van Raaksmaat met Schermer boezem en Kanalisatie. Er wordt de laatste tijden meermalen gesproken over de gemeenlegging van den Raaksmaat- met Schermerboezem, en in dit verband met de aanhan gige kanaalplannen; zoo wordt het althans vorge- steld. Ik zou dit om wilen keeren, en spreken van de kanaalplannen, en in verban daarmede de gemeen legging. Op gevaar af van als een tegenstander dezer ideeën te worden beschouwd, wil ik met deze u mijne meening kenbaar maken. Voor ongeveer vijftig jaren geleden werd in het Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmer- Ambacht, de behoefte gevoeld aan 'n beteren afvoer van het poled- en boezemwater. In dien tijd loosde het Ambacht, behalve door de bemaling op Scher mer boezem, een gedeelte van het boezemwater dooi de oude sluis te Aartswoud, op een kanaal hetwelk lang den Groetpolderdijk tot Kolhorn ging, daar door een spuisluis loosde op het Kolhornerdiep, en vervolgens op de Zuiderzee. Op advies van een onzer ingenieurs uit die dagen werden toen plannen beraamd om de spuigelegen- heid te Kolhorn te laten v.ervallen, en ten noorden van Aartswoud, op ongeveer 400 M. ten noorden van de oude sluis, een nieuwe spuisluis te bouwen. Deze plannen zijn in 1885 tot uitvoering gekomen, en is daarmede een gedeelte boezem-ter oppervlakte van ongeveer 32 H.A. voor het Ambacht verloren gegaan. Dit laatste meen ik hier even ter overdenking te mo gen aanhalen. Het resultaat van deze stichting bleek al spoedig nihil te zijn, zoodat men wederom naar andere mid- i delen uit ging zien om van het overtollige water te worden ontlast, en werd enkele jaren later besloten t de stichting van een stoomgemaal te Aartswoud. Dank zij de bemoeiingen van den toenmaligen Heemraad, den heer Hart te Oudkarspel, werd be sloten tot den bouw van een gemaal met een capa citeit van ongeveer 600 M3. per minuut. Was men afgegaan op de adviseurs, dan zou men een gemaal hebben verkregen met eene waterverplaat sing van 300 M3. Het bestaande gemaal, zegt men thans, is te klein, maar wat zou men nu gehad hebben aan 300 M3.? En dat was toch volgens de adviseurs voldoende. In het jaar 1894 is bovengenoemd gemaal daarge- steld, en na korten tijd kon men ervaren dat deze oplossing de juiste was. Na die stichting konden de poldergemalen welke op den Raaksmaat uitslaan, bijna altijd doorwerken, mits de strijkmolens niet te vaak voor peil op Schermerboezem moesten worden stopgezet, want de machine alleen is niet in staat om het aangevoerde water van 23 gemalen, (dat is molens en machines tezamen) in denzelfden tijd te j verwerken als waarin dit wordt aangevoerd. Tot December 1925 is het een enkele maal voorge komen, dat de Raaksmaat tot het peil is opgemalen, en dan nog voor zeer korten tijd, zodat men over net algeemeen over de bemaling tevreden kon zijn. De maand December 1925 maakte hierop een uit zondering. Vanaf 11 December 1925 tot 4 Januari 1926 hebben de gemalen van de polders 109 uren voor het peil moeten staan. Niettegenstaande dezen stilstand, waren de polders welke hun bemalingswerktuigen in orde hebben, van hun kwade water ontlast. Hoeveel uren men op Schermerboezem voor peil heeft moeten staan is mij niet bekend, maar wel weet ik dat verschillende polders welke op dien boezem moeten loozen, nog dagen aaneen met hoog water hadden te kampen, toen alles hier reeds weg was. Hoe zal het nu worden na de gemeenlegging? Voor het noorderlij k gedeelte van het Ambacht zal de bemaling niet verslechteren, doch voor die pol ders, welke alsdan op Schermerboezem moeten loo zen, zal dit wel het geval zijn. De loozing van Schermerboezem is nog dezelfde als in 1880, alzoo niets verbeterd. En dat dit reeds jaren wordt ge voeld, getuigen de vor ongeveer 20 jaren gemaakte bemalingsplannen. Nu spreekt men wel van een beteren afvoer door de totstandkoming van de verbinding van Raaks- maats- met Schermerboezem, door het wegnemen van den scheidingsdam te Rustenburg. Volgens me- dedeelingen zou in het oosten van Schermerboezem bij de Beetskoog meermalen te vroeg worden gezet, en dit tengevolge van de opwaaiïng in dat gedeelte. Deze opwaaiïng zou minder zijn wanneer het water via Rustenburg en Alkmaar naar Den Helder af kon stroomen. Ik zou echter het tegendeel verwachten, en om de volgende redenen: De opwaaiïng bepaalt zich thans over het gedeelte vanaf Rustenburg tot de Beetskook en ook uit zuidelijker en zuidweste- lijker richting. Wordt de scheiding bij Rustenburg opgeheven, dan krijgt men van westelijke in ooste- hjke richting een meerdere kanaallengte van onge veer 9 K.M. Hoe langer een vaart of kanaal is, des te meer opwaaiïng kan men verwachten, en het gevolg zal zijn peilzetting. Het gevolg zal zijn dat de polders Geestmer Am- j bacht, Heerhugowaard en Ouddorp voor dezelfde fei ten komen te staan als voor het jaar 1894, met dit Verschil dat men in dien tijd veel meer wéiling in genoemde polders had dan thans. Dit wil niet zeggen dat het voor welling niet nadeelig is als dit tijdelijk onder water staat, maar voor het bouwland is dit uiterst nadeelig. Vooral de droog gelegde muren zul len in slechtere conditie geraken. Tengevolge der beoogde gemeenlegging zal tus- schen de Roskambrug en de spoorbrug bij Noord scharwoude een schutsluis worden gfebouwd. Een groot gedeelte van den aanvoer aan de vei ling te Noordscharwoude komt uit het oosten en noorden, en zal steeds die sluis moeten passeeren, of zou de bouwers dit niet wenschen, dan zullen zij via Oudkarspel moeten binnen komen. Dit is echter voor de meesten een tamelijken omweg. Voor iederen motor van 30 ton, welke aan de veiling wordt ge laden met producten uit het noorden, zullen 7 a 8 promen of boeiers moeten schutten of omvaren, en voor iederen wagon van 10 ton verkrijgt men 2 a 3 vaartuigjes; deze vaartuigjes zijn door mij genomen op 3 a 4 ton ieder. Als men het schutgeld, en de de voor het schutten of omvaren benoodigden tijd in geld omzet, dan zal dat een flink bedrag vormen. En welke voordeelen staan daar tegenover? Er lig gen ten noorden en ten oosten van bedoelde sluis zes gemeenten, met een bevolking van rond 11000 in woners en een landoppervlakte van rond 12500 H.A. Hieronder zijn begrepen de gemeenten St. Maarten, •Barsingerhorn, Schagen en Harenkarspel in haar geheel. Een groot gedeelte van St. Maarten en een gedeelte van Harenkarspel zullen echter steeds hare voor raden vanaf de westzijde aangevoerd krijgen. Of Schagen met bedoelden opzet gebaat is, wil ik be twijfelen, want de Schagersloot vanaf de sluis in de Schagerwaard tot Schagen, is niet in het plan opge nomen. Volgens het ontwerp kan men vanaf Oud karspel via Verlaat, Lutjewinkel, Kolhorn naar Schagen, dit is maar een kleinen omweg, of men gaat van Alkmaar via Stolpen naar Schagen, Bar singerhorn, Kolhorn. Neemt men deze route, dan zal voor het kanaal Oudkarspel—Kolhorn een goed deel verloren gaan, van wat door mij hierboven in het voordeel van dit traject is aangevoerd, d.w.z. wat de oppervlakte betreft. (Wordt voortgezet). Het Fotografische Ateliers van te NOORDSCHAB WOL DE is geopend 's WOENSDAGS v.rn. van 9 tot 'sav. 9 uur ZONDAGS van 9 tot 12 J. Kunnen, werd eerstgenoemde gekozen. Laatstgenoemde had officieus medegedeeld eene ■evjarhieele benoeming niet te ambiëeren. N C ORBiSiCHAR W OUDE. jOnze plaatsgenoot, de heer A. de Geus P.Az. slaagde te Een Haag met lof voor het diploma A 3e klas machinist. Uit den Omtrek St. MAARTEN. Bij de Donderdagavond plaats gehad hebbende kiezing van Kerkvoogd en Notabel zijn de aftreden de heeren C. Peetoom en Jc. Witzen alszoodanig herbenemd. St. MAARTEN. Kerkvoogden en Notabelen alhier hebben besloten aan de huurders van het bouwland der kerk, voor het jaar 1930, wegens den slechten toestand in het tuinbouwbedrijf, een vermindering van 25 pCt. op de pachtsom toe te staan. ALKMAAR. De cursus in de Spaansche taal. Door den voorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor derkwartier werd de cursus in de Spaansche taal, die twee jaren geleden op initiatief van de Kamer in het leven werd geroepen, officiéél beëindigd. De heer Arntz, bracht de leerares, Mevr. J. L. van Sluijs-Barbiers, uit Haarlem, dank voor de uitste kende wijze, waarop zij de lessen steeds had gegeven. Ook van de zijde der leerlingen werden zeer waar- deerende woorden gesproken. Te betreuren valt het, dat door te weinig animo voor deze taalstudie, die voor het handelsverkeer steeds van meer beteekenis wördt, geen nieuwe cur sus kon worden geopend. Mitnl 17 Hikmaat Tel. 578 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten Plaatselijk Nieuws BROEK OP! LANGENMJK. Dë eerste inventarisatie van stapelproducten zal dit jaar, door de Prov. Commissie: uit (de j veilingen van Noordholland, gehouden worden op '1 [December inplaats van 15 Djecember. BROEK OP LiANGEiNDiIJK. Vrijdagmorgen j.l. geraakte het zoontje van J. v. Heerde, in een onbewaakt oögenblik; ach ter de woning te water. De zoon van timmerman van der'Plas, bet gevaar ziende, waarin de kleine verkeerde, wist door er bij te springen, 'de kleine van een wissen dood te redden. -- ZUIBiSCHARWOUDE. Bij de gisteravond gehouden herstemming voor é'én notabel bij' de Herv. gemeente te Z.uidschar- woude tusschen de heeren D. de Geus Jbz. en DE RAMP TE LYON. Het aantal dooden en gewonden nog niet be kend. Een geweldige paniek. Het his torische stadsgedeelte getroffen. Is de heu vel te veel doorgegraven? Over de ontzetende ramp, die zich in den nacht van Woensdag op Donderdag te Lyon heeft afge speeld, wordt nader gemeld, dat voornamelijk het oude stadsgedeelte getroffen is. Dit stadsgedeelte is het oudste en historisch belangrijkste gedeelte van Lyon. De heuvel van Fourvière, strategisch voortreffelijk gelegen aan de Saöne, dicht bij het punt, waar zij met de Rhöne samenvloeit, was de kern van het Romeinsche Lug- dunum, de geboorteplaats van de keizers Claudius en Caracalla. Fourvière beheerschte volkomen het breede dal, dat zich hier vormde, en resten van Ro meinsche aquaducten toonen aan, hoe belangrijk in elk opzicht deze stadskern voor de veroveraars is geweest. Van de oude gebouwen van Lyon is Notre- Dame de Fourvière het vermaardste. Naast deze betrekkelijk kleine kerk werd in het laatst van de vorige eeuw de sasiliek gebouwd, welke thans den heuveltop bekroont. Aan de Saöne staat de kathe draal van St. Jean, een van de fraaiste vroeg Gothi- sche kerken van Frankrijk. Op de plek, waar eens het paleis der Romeinsche prefecten stond, werd later, midden op de helling, het Hospice de l'Anto- quaille gesticht. In de buurt van dit ziekenhuis heeft zich thans de catastrophe afgespeeld, die zulk een paniek in het midden van den nacht heeft veroor zaakt. En welk een ramp? Wel zijn eenige jaren gelden te Lyon eenige huizen ingestort, doch een ramp van een dergelijken omvang heeft zich in tintallen jaren niet vorgedaan. En men kan zich voorstellen, dat, toene de aardstorting plaats vond een geweldige paniek ontstond. Immers, het is niet overdreven, te zeggen, dat de geheele oude stadswijk is ingestort, verplet terd door de geweldige aardmassa, die van den heu vel naar beneden kwam rollen, onweerstaanbaar, en een oppervlakte verzwelgend van 30.000 vierk M., huizen van 6 a 7 verdiepingen, als luciferdoosjes ver nielend. En overal uit de puinhoopen weerklonk het steunen der gewonden en het geroep der ongeluk- kigen, die de aandacht wilden trekken. En terwijl men met behulp van fakkels, lampen en schijnwer- N OORDiSOHARWOUDEl Woensdagavond werd door baliadigen een steen geworpen door een der ruiten van het hotel „Die Burg". Behalve het ruit, werd tevens nog een thee servies vernietigd. Het is aan de politie gelukt, die direct een onderzoek instelde, de vernielzuchtigen op 'te sporen. r pers aan het reddingswerk begon en men de eerste gewonden en dooden tevoorschijn bracht, werd de paniek vergroot door een nieuwe aardmasse, die naar beneden kwam en nieuwe huizen deed instor ten, zoodat een donderend gekraak het gillen en steunen der gewonden overstemde. Zoo volgden in het geheel vijf aardstortingen en het is begrijpelijk, dat de bevolking radeloos was en, voor zoover ze niet werden weggeleid, mannen en vrouwen als versuft den geheelen nacht rondom de puinhoopen van wat eens een woning was en waaronder misschien wel een vermist familielid lag bedolven, ronddwaal den. De stedelijke autoriteiten hebben zooveel als in hun vermogen lag maatregelen getroffen om aan de eerste nooden tegemoet te komen, troepen werden gerequireerd en het reddingswerk krachtig aangepakt. Het feit, dat men hier en daar, half bedolven onder het puin, slachtoffers zag lig gen, die blijkbaar nog in leven waren, zette de reddingsmanschappen tot bovenmenschelijke in spanning aan. Zoo heeft men en vrouw, die nog levend onder de puinhopenvan een ingestort huis werd aangetroffen, door een gummislang zuurstof toegevoerd, ten einde haar in afwachting van haar bevrijding in het leven te kunnen houden. Eerst 's morgens om halfzes kon zij worden be vrijd; het bleek toen, dat haar beide beenen gebro ken waren. Men vermoedt dat het opruimingswerk, waaraan door ruim 200 man wordt deelgenomen, 3 a 4 dagen zal duren. Men vermoedt, dat het totale aantal dooden dertigtot veertig zal bedragen, docvh nog steeds valt daaromtrent met zekerheid niets te zeggen, in verband met de groote uitgestrektheid, die met enormme massa's aarde en puinbrokken bedekt is. En de raming loopen dan ook uiteen. Tot dusver heeft men uit het puin dan ook nog slechts drie dooden en zes gewonden kunnen bergen, terwijl in de ziekenhuizen 50 gewonden, die reeds eerder wa ren vervoerd, worden verpleegd. Ook de kathedraal van Notre-Dame die op den top van den Fourvière- heuvel staat, is tot ziekenhuis ingericht en met houten blken gestut, daar het water dor de muren naar binnen drong. Een vliegtuig, dat door een journalist, die een overzicht van het toneel van de catastrophe wilde krijgen, gescharteerd was, viel heden bij een poging van den bestuurder om wegens een defect aan den motor een noodlanding te maken, in de rivier. Zoo wel de piloot als zijn passagiers konden echter wor den gered. Wat een trambeambte vertelde. aan een vertegenwoordiger van „United Press" geeft eenigszins een indruk van de verschrikkingen van de ramp. „Ik lag rustig te slapen, vertelde hij, toen ik plot seling wakker werd door een ontzetend lawaai als van een hevige donderbui. Ik zag door het venster, dat de huizen om mij heen in elkaar zakten en wilde mij in veiligheid stellen, doch reeds begon ook mijn huis te wankelen en kwam ik onder de punihoopen terecht. Ik kon niet wegkomen en riep om hulp. Mijn geschreeuw werd door brandweerlieden ge hoord, die er spoedig in slaagde mij te bevrijden. Toen ik buiten was gekomen, hoorde ik een tweede gerommel en zag tot mijn groote ontsteltenis, dat mijn redders, die zich nog tusschen de puinhoopen bevonden, bedolven werden. Zij konden zich echter gelukkig bevrijden. Het was, alsof er een aardbeving plaats had. Ik dacht, dat de wereld verging, toen ik alle huizen om mij heen zag instorten. De duiternis maakte de verschrikkingen nog erger." EEN AANSLAG OP JAPAN S MINISTERPRESIDENT Ernstig gewond Gistermorgen om 9 uur is op den eersten minister van Japan Hamagoetsji te Tokio een aanslag ge- speegd. Hij werd door een schot ernstig gewond. De kogel drong in de maagstreek en zal niet anders dan langs operatieven weg eruit kunnen worden verwijderd. Twee bloedtransfusies, waarvoor de tweede zoon van den minister zich beschikbaar stelde, brachten het slachtoffer van den aanval weer op krachten. Er is geen reden tot ongerustheid. De dader is gevat. Het bleek te zijn de 23-jarige Tomeo Sagoya, lid van een reactionaire organisatie, welke zich de patriottische bond noemt. Sagoya wijt de heerschende economische crisis aan de daar Hamagoetsji gevoerde politiek. Men vermoedt, dat baron Shidemara, thans minis ter van buitenlandsche zaken, als eerste minister zal optreden. DE SABOTAGEPROCESSEN. Duitschland in het gelijk gesteld. In de twee groote sabotageprocessen, die sedert verscheidene jaren bij de Duitsch-Amerikaansche gemengde commissie aanhangig waren en waarbij van het Duitsche Rijk wegens sabotage in de V.S.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1