TB ill - Zaterdag is Hoo. 1930 laad Zuidscharwauile. D© raad dezer gemeente kwam Donderdagavond jn openbare vergadering bijeen. Voorzitter Z.E.A. de heer Jhr. A. L. van gprengeler. 'Secretaris de heer J. [Th. Kunnen. Alle leden zijn aanwezig behalve wethouder J. Kroon. De voorz. opent met een woord van welkom en deelt mede dat de heer Kroon wegens ziekte ook deze vergadering nog niet aanwezig kan zijn. Spr. hoopt de heer Kroon de volgende ver gadering weer aanwezig te zien. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Het jaarverslag over het boekjaar 1929 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Een dankbetuiging van de A.N.;W;.R. voor de verleende subsidie van f10. Idem van de R.K. Leesbibliotheek voor ver leende subsidie. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorz1. zegt, dat de vorige vergadering over ©enige voorstellen de stemmen gestaakt hebben, welke thans weder aan de orde komen. Het voorstel om de subsidie voor de kanalisatie met f200 te verhoogen wordt verworpen, daar de stemmen wederom staken, zoodat de subsiidie op f600 bepaald blijft. Voor stemmen de heeren Rekker, Kramer en Zeeman, 'tegen de heeren Du Burck, Dijkhuizen en Groen. Reductie pacht gemeenteland. •Over een voorstel van B. en W. om 40 pet. re ductie te verleenen over de huur van 1930, waar over de stemmen de vorige vergadering ook ge staakt hebben, moet eveneens nogmaals gestemd worden. In verband hiermede is van de afideeling van den bond van Landpachters een adres inge komen, waarin sympathie betuigd wordt met het in de vorige vergadering aan de orde zijnide voor stel van B. en W. om een reductie van "40 pet.te verleenen op de pacht van gemeenteland over het jaar 1930. Baar de stemmen hierover toen staakten, wordt verzocht het voorstel alsnog aan te nemen., De raad besluit hierover de discussies te ope nen en is de eerste spreker de heer Du Burck, die zegt dat de raad ook deze keer weet, 'hoe 'de uitslag der stemming zal wezen. Met dezen uit slag zullen zoowel voor als tegenstanders niet 'tevreden zijn, en zou spr. een norm willen stellen, wie hiervoor in aanmerking komen. De Voorz. stelt voor eerst tot stemming over te gaan, 'waarna de discussies kunnen worden voortgezet. Voor het voorstel om 40 pet. reductie te ver leenen, stemmen de heeren Bekker, Du Burck en, Zeeman, tegen de heeren Dijkhuizen, Groen en Kramer, waardoor het voorstel wordt geacht te zijn verworpen. De heer Du Burck, voortgaande, zegt een on derzoek "te willen instellen naar de inkomens der huurders over de jaren 1927, 1928 en 1929, tevens of deze al of niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen De Voorz. antwoordt, dat het practisch moeie- lijk zal zijn dit na te gaan,; daar verschillende normen bepaald kunnen worden. Een aanslag in de vermogensbelasting van f16000.geeft slechts f 800 inkomen. De heer Groen zegt, dat reeds in de vorige ver gadering gebleken is, dat niemand onsympathiek tegenover het voorstel stond om een reductie te verleenen. Elr waren bezwaren om huurders met hoogere inkomsten en hen die in vermogensbelas ting zijn aangeslagen, hiervoor in aanmerking te doen komen. Verder noemt spr. een bezwaar, dat door de naburige gemeenten geen voorstellen zijn gedaan, waardoor ingezetenen, welke in andere gemeenten huren, werden uitgesloten. Spr. zou dan ook nietingezetenen willen uitsluiten. ;Wdj zijn verplicht tegenover de andere ingezetenen om een norm te stellen en doet spr. het voorstel om 25 pet. reductie te verleenen, uitsluitend aan ingezetenen dezer gemeente, tevens dat zij die in da vermogensbelasting zijn aangeslagen, hier bui ten vallen. Die heer Zeeman betreurt het, dat het" voor stel van B. en 'W. verworpen is. Dit is de schuld van hen, die zeggen wel sympathiek tegenover het voorstel te staan, doch niet voor stemden. Wat de inkomsten over 1927, 1928 en 1929 betreft, vraagt spr. zich af, wie kan zeggen; hoeveel er verloren is. H,et voorstel dient men als een moreele daad te beschouwen, wat niet vergeten mag worden. Wat het voorstel van den heer Groen betreft, om 25 pet. reductie te geven, zegt spr. dat men ihet niet als een handeltje moet beschouwen door tegen elkander op te bieden. Spr. vraagt, waarom de niet-ingezeten wel goed waren om het. land met de betere jaren te huren en; ze nu uit te sluiten. Wethouder Bekker zegt dat door BI. en W. nagegaan of er huurders in de vermogensbelas ting waren aangeslagen, doch bleek dit niet het geval te zijn. De heer Dijkhuizen stelt voor om de huurders uitstel van betaling te verleenen tot 1 April 1931 en dan een reductie vast te stellen. De Voorz. zegt, dat nu het voorsteï van B. en W. verworpen is, men geen nieuw voorstel van het college kan verwachten. De heer Kramer zegt nog op hetzelfde stand punt te staan als de vorige keer. Door den heer Zeeman wordt de toestand wel erg somber voor gesteld, maar zoo erg is het nu| toch niet. Wij zijn toch geen armbestuur, doch dienen het voor stel van den zakelijken kant te bekijken. Dat het bedrijf niet rendabel is, is niet de schuld van het gemeentebestuur. 'Op deze manier kunnen ook' de andere tuinders wel met voorstellen; ko men. Als 'de pachtprijzen met de a.s. verhuring naar beneden gaan en er'komen dan goede jaren, vraagt Spr., 'zal de gemeente dan vergoed worden. Spr. 'is er niet tegen om iets te doen. Na! een langdurige discussie, waarbij geen nieu we gezichtspunten geopend worden, en de raad toch begrijpt 'dat er iets gedaan moet! worden, wordt een voorstel van den heer Groen aange nomen om aan ingezetene huurders een reductie te verleenen van 40 pet. over de huur van 1930, met uitsluiting van hen, die in de vermogensbe lasting zijn aangeslagen. Geen subsidie meer voor de jaarlijksche volks feesten. i D'e Voorz. zegt, dat in de vorige vergadering' igestemd is over den begrootingspost a f 1QO, voor de jaarlijksche volksfeesten, doch dat hier bij een vergissing heeft plaats gevonden. Ejr had toen gestemd moeten worden over het voorstel' van den heer Dn B,urck, ondersteund door den heer Zeeman, om Rezen post te schrappen. Daarom stelt spr. voor nogmaals tot stemming over te gaan. D|e heer Du Burck protesteert tegen een derge lijke manier van handelen betreffende dit voor stel. De Voorz. hoopt dat (de raad het als een for maliteit zal beschouwen. De heer Zeeman zegt het ook als een voorstel van B. en W. te hebben opgevat om dezen post op de begrooting te plaatsen. De heer Groen zegt voor het voorstel van den heer Du Burck te zullen stemmen om de begroo ting te doen goedkeuren. Het voorstel Du Burck wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Kramer en Bekker tegen, zoodat de post afgevoerd zal worden. Die heer 'Zeeman wijst voor de goedkeuring der begrooting nog op de plannen van het Witte Kruis voor uitbreiding der wijkverpleging, én vraagt, spr. de raad hiermede wel rekening te willen houden. De Voorz. zegt, dat de goede gang van zaken is, dat eerst een adres ingediend wordt. Dl® begrooting 'wordt hierna vastgesteld in ont vangsten en uitgaven, wat den gewonen diëtist betreft, op f74721.60. Die kapitaaldienst vermeldt nihil. Die verhuring der gemeentelanderijen. Omtrent de verhuring der gemeente-landerijen stellen B. en Wi. den raad voor, gelet op de 'te genwoordige omstandigheden, deze te verhuren voor den tijd van 4 jaar, zonder, optiejaren, de betaaltermijn te stellen uiterlijk op 1 (Maart Van de afdeeling van den Bond van l and- pachters een adres, 'waarin in verband meti de komende verhuring der gemeentelanderijen ver zocht wordt om te breken met de openbare ver pachting bij1 jopbod en deze te doen vervangen door een verpachting waarbij uitbieding is uit gesloten. De afdeeling verzoekt den raad, dat een commissie wordt benoemd, bestaande uit 2 leden verpachters (leden van den raad), 2 uit pach ters, zoo mogelijk uit de afdeeling en; dat door deze vier een vijfde, onpartijdig voorz. wordt aan gewezen. Deze commissie ontvangt opdracht om een prijs te bepalen. Verder dat de gunning zoo noodig bij loting zal geschieden. B. en W). stellen voor het adres voor kennis; geving aan te nemen, omreden dit geacht wordt te behooren tot de competentie van den Raad. De heer Zeeman zegt, dat de bedoeling is een oommissie van advies te vormen, in verschillende gemeenten is dit reeds tot stand gekomen en noemt spr. Zutphen en Kampen. Spr. vindt dat de methode van B. en iW,. een verkeerde -is, welke het opdrijven der pacht in de hand werkt. Een oommissie zou dit kunnen voorkomen. Prij zen van f7.50 per snees zijn* veel te hoog. Het standpunt van den Bond van Landpachters is zoo mooi omdat er naar gestreefd wordt tot over eenstemming te komen, om den zittenden huurder het recht te geven voort te huren. D|e Bond be hoort niet tot spr.'s partij; en staat op een neu traal standpunt. De openbare verpachting acht spr. een verderfelijk systeem, zoowel voor den huurder als den verhuurder. De Voorz. antwoordt, dat men ook oog moet hebben voor de gemeentebelangen. Een derge lijke commissie kent de gemeente wel niet. De mededeeling over de gemeenten Zutphen en Kam pen noemt spr. te vaag om een' oordeel te kun nen vellen. De gemiddelde pacht der gemeente landerijen bedroeg f5.87 per snees, waarvan aan lasten f 1, zoodat de opbrengst voor de gemeente £4.87 per snees bedraagt. Het vaststellen van een minimum prijs zal op practische bezwaren stuiten. Dat men redelijkerwijze doet wat men kan zal tot uiting komen in de voorstellen van Ged. Staten voor steunverleening, welke de raad eerstdaags zullen bereiken. Die heer Dlu Burck vraagt zich af wat de be doeling der commissie zal wezen, 'daar de raad toch de pacht vaststelt. Als een lid van den Raad, zelf pachter zijnde ,deel zou uitmaken van een 'dergelijke commissie, zal dit tot moeilijkheden leiden, daar men niet dezelfde belangen kan dienen. ISpr. is er voor 'den huurprijs te bepalen naar den toestand van heden. De heer Kramer meent dat men de zaak van den kant van den verhuurder moet beschouwen en een redelijke rente als opbrengst kan verlan gen. Spr. is er wel van overtuigd dat er fouten worden gemaakt bij een openbare verhuring, en zou spr. een norm-huurprijs willen bepalen. Spr. verwacht van het adres van den Bond geen resul taten. Die Raad zou de huur kunnen vaststellen en dan bij inschrijving verhuren. De voorzitter zegt, dat men de openbare verhuring als een noodzakelijk kwaad moet beschouwen. Iets anders kan men er moeilijk voor in de plaats stel len. De heer Groen zegt veel sympathieks te vinden iri hehtgeen de heer Zeeman heeft gezegd. Misschien is het mogelijk volgens de pachtwet continuatierecht toe te passen. Er zit iets onrecht vaardigs in het voorstel van B. en W. om geen op tiejaren te verleenen. Spr. gelooft niet, dat hier van misstanden gesproken kan worden, daar alle pacht prijzen thans te hoog zijn. Spr. stelt voor, een mini mum huurprijs te bepalen en de optiejaren te hand haven. Na een langdurige discussie, waarhij de verslag gevers meenden het hierbij maar te moeten laten, wordt het voorstel van den heer Groen met 5 tegen 1 stem van den heer Bekker aangenomen. Het adres van den bond van landpachters wordt verworpen met alleen de stem van den heer Zeeman voor. De heer Zeeman stelt nog voor om niet meer per snees doch per ha. te verhuren. Tevens om volgens dé pachtwet den huurders kwijting van betaling te verleenen bij rampen en dergelijke. Deze voorstellen worden niet ondersteund. Op voorstel van den heer Groen wordt nog beslo ten den betaaltermijn te stellen op 1 April inplaats van op 1 Maart. Een voorstel van den heer Zeeman om ook voor de komende huurjaren reductie te verleenen, wordt eveneens niet ondersteund. De rondvraag leverde niets op waarna eindelijk sluiting volgde. Wonden huiduitslag, springen- de handen, kloven, win terteenen, dadelijk ver zachten en verzorgen met AKKER'. KL0OSTERBALSEM bijt niet! „Geen goad zoo goed. Wrijf Uw pijnlijke spieren stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en .pit met de beroemde AKKER'. KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend Geen goud zoo goedr Rheumatiek ergert, KLOOSTERBALSEM verzacht IjNGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Kanaalplansien in Wesffriesiand 1 Uil:. Zeer geachte Redacteur! Beleefd verzoek ik U, voor het laatst in deze zaak, nog eenige ruimte in Uw blad, naar aanleiding bemerking stoomgemaal Aartswoud. Natuurlijk kan ongeveer 1/3 van 't Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmerambacht, dat bij Raaksmaats- boezem blijft, gebruik maken van het gemaal te Aartswoud, maar 2/3 of pl,m. 10.000 H.A., waaronder de groote polder Heerhugowaard en Geestmeram bacht samen al pl.m. 9500 H.A. waarin juist zeer veel laag land ligt, kan dat niet omdat het bij Schermerboezem komt. Wel stelt men zich voor, dat Schermerboezem zou kunnen spuien op de N.-Raaksmaatboezem, Schager- en Niedorper Kogge, maar dat zal heel weinig beduiden, want als die groote Schermerboezem op de laatstgenoemde kleine boezem begint te spuien, zal dat daar heel gauw op peil zijn, en als Schermerboezem door hooge zee niet door zijn sluizen kan spuien, staat alles weer stil. De heer Hoogland meende dat ik niet op de hoogte was van gebruik Stoomgemaal Aartswoud, maar daar vergist hij zich in, Schermerboezem kan er zelfs nog een bij krijgen, n.l. het gemaal de Schager Kogge te Kolhorn, dus dan twee gemalen die Schermerboezem kan gebruiken (tenminste als deze boezem op N. Raaksmaat en Koggeboezem kan spuien). Maar denkt U dat die twee gemalen mans genoeg zijn, de groote Schermerboezem met zijn pl.m. 70.000 H.A., waar dan bij komt pl.m. 10.000 van Geestmerambacht en dus samen pl.m. 80.000 H.A. dat het water loozen moet op Schermerboezem, dan nog restant Geestmerambacht pl.m. 5.000 H.A. met Schager en Niedorper Koggen pl.m. 6000 H.A. dus in totaal pl.m. 910000 H.A., immers bij lange na niet, want die gemalen zijn veel te klein. De Wie- ringermeer heeft twee gemalen voor 20000 H.A. die veel grooter zijn. Theoretisch kan Schermerboezem I misschien gebruik maken van die gemalen, maar i maar practisch heeft het geen waarde, omdat, als niet kan worden gespuid op zee, zijn die twee ge malen veel te klein. En ook het verschil van water val van Schermerboezem op N. Raaksmaat is veel I te klein, waardoor het water langzaam wegvloeit. Schermerboezem is zijn water niet machtig, wat voor 20 jaar terug ai is gevoeld, toen had men ai plannen een oi twee gemaien op dat boezem te plaatsen. Maar, de eene wuae deze plaatsen aan de Kooi, tm.i. de slecntste plaats) een ander te Scharaam (in mijn oogen de beste plaats) een derde te Nauerna en een vierde te Zaandam, en met al dat willen kwamen de gemalen niet, jammer ge noeg, 't zou in die 20 jaren een schat van geld hebben verdiend. Ook in de kanaalpiannenrappor- ten kwam voor een gemaal te plaatsen van 2000 M3. per minuut. Toen echter de kosten dezer plannen bekend werden, heeft men van verdere uitvoering afgezien. Nu, zonder stoom- of Electra-gemaal zal 't niet gaan, en de watermisère blijft bestaan. Vanaf 11 Dec. 1925 tot 4 Jan. 1926 hebben de ge malen in de polder, uitslaande op Raaksmaatboezem 109 uur voor peil gestaan, niettegenstaande dezen stilstand, waren de polders van hun kwade water ontlast, terwijl de polders uitslaande op Schermer boezem nog dagen aaneen met hoog water hadden te kampen, toen alles hier reeds weg was, en ditzelfde zien wij heden ook nog gebeuren. Hierbij nog 't antwoord op een vraag van een belangstellende, die meedeeld dat op 14 Oct. j.l. het N.H. Kanaal te Den Helder kon spuien met een val van 30 a 50 c.M. Laten wij nu het laatste, 50 c.M., val, aannemen, dan is dat wel een gunstig geval te noemen. Nu is Schermerboezem vanaf Den Helder tot Schardam ongeveer minstens 50 Kilometer lang, dus dan heeft men een val van 1 c.M. op een K.M. U voelt direct wel dat het wat lijkt en toch zeer weinig is, en kan U wel nagaan dat het water nog lang niet vlug genoeg wegvloeit. Dat die eene sluis niet kan worden gebruikt is niet zoo'n groot nadeel, immers Schermerboezem heeft behalve de twee sluizen te Den Helder nog 11 sluizen waaruit het water weg kan. 5 op IJboezem en 6 op de Zuiderzee. Ik meen te weten dat de sluizen te Den Helder niet het eigendom zijn van het Hoogheemraad, de uitwaterende sluizen, maar aan het Rijk behooren. Reeds den 17den December 1544 is door Keizer Karei de Vijfde dit hoogheemraad opgericht, en aan het Bestuur van Schermerboezem opgedragen. Maar tot heden toe is deze boezem met zijn 13 schuit- en spuisluizen het water niet machtig, en als er geen gemalen komen die het water direct op het IJssel- meer kunnen brengen, zal deze toestand voortbe staan blijven, ten koste van laagland bezitters in de genoemde pl.m. 80.000 H.A. Nu beweeren hee ren deskundigen wel, aan de hand van de theorie dat door afsluiting van de Zuiderzee de afvoer voor water beter zal worden, maar dat wil er bij niet in, want de Noordzee is voor mij hetzelfde gebleven en daar moet het water toch heen al komt het eerst ook in 't IJsselmeer. En dat het IJsselmeer veel gelegenheid zal bieden om te spuien, vooral met heel veel waterverval en 't nood is, want dan moet het juist zoo spoedig mogelijk weg, (met gewone geval len zal alles wel goed gaan), twijfel ik sterk aan, omdat van alle kanten het water komt aanstroomen, en dan wil ik wel eens zien of dan het peil op het IJsselmeer te beheerschen is, daar de rivieren altijd doorstroomen. Ten slotte nog het volgende, naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Kooyman, (waarin ik kort zal zijn) wat voor het grootste deel al Is besproken in de vergadering van 11 Oct. j.l. te Alkmaar, waarover ik al heb geschre ven in mijn vorig ingezonden stuk. Ik heb dit stuk en het vorige enkel en alleen geschreven in het belang van eigenaren van laag land gelegen in alle polders, die hun water moeten loozen op Scher merboezem (en belasting betalers), omdat het mijn vaste overtuiging is, dat het zal gebeuren zooals ik heb vermeld. Nu mag men spreken van het kuiken en de hen, maar daar kan ik wel meer van vertellen. Met het stichten van het stoomgemaal te j Aartswoud, toen mijn vader, de heer H. Hart Cz., een plan had gemaakt van 600 M3 per minuut, wat min- der kost, terwijl een deskundige van toen een plan I had gemaakt van 300 M3 per minuut, wat meer j kost, gelukkig heeft men toen niet geluisterd naar I de hen, anders hadden wij gezeten met een gemaal I van 300 M3 terwijl wij er nu toch een hebben van 600 M3 Dus het kuiken en de hen kan hier gerust nog wel wat achterwege blijven, dat komt later in I de practijk wel uit, wat zal blijken, en ben ik dan I mis, welnu dan geef ik mij heel graag gewonnen en i breng een eeresaluut aan de stichters. Wat nu de I betaling betreft, daar blijf ik bij, de belasting mag dan nu niet worden verhoogd, maar zoo er niet gegeven wordt, zou de belasting op de landerijen I verlaagd kunnen worden, wat in de huidige toe- stand zeer wenschelijk zou zijn. De belasting drukt al zwaar genoeg, daar is een ieder 't wel met mij I eens, als men weet dat soms per H.A. 20 a 30 gulden I en nog meer wordt betaald, 't is dan hier een deel centen voor en idem daarvoor, maar vele kleintjes maken een groot en de druk wordt zwaarder. Wat men ook nog over deze zaak wil beweren, ik blijf erbij, wat ik heb geschreven en ga er verder niet meer op in. U, geachte Redacteur, dankend voor de genoten plaatsruimte, verblijf ik G.HART Hz. Hoofd-Ingeland van het Ambacht van Westfriesland genaamd Geestmer Am bacht. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. Woensdag 12 November 1930 werd de gewone jaar lijksche ouderavond gehouden in de Chr. School, Voorzitter S. Wagenaar opende op de gebruikelijke wijze, en sprak er zijn blijdschap over uit, gezien de opkomst, dat er zulk een groote belangstelling is voor dezen avond, hetwelk getuigde van liefde en meeleven voor het chr. onderwijs wat vooral in de zen tijd een groote factor is. Na het gebruik van een kopje thee met koek, hetwelk afwisselend dezen avond geschiedde, werd den heer Ytsma gelegenheid gegeven tot het inlei den van zijn onderwerp: „Het vertellen van Bijbel- sche geschiedenis op de school: Spr. zegt, dat de Bijbel het hart op de school is, en liet duidelijk uitkomen welk een zware taak rust op de schouders der chr. onderwijzers, welke evenals de ouderen een dure roeping en plicht hebben te vervullen. De heer J. Balder had tot onderwerp: „Het be handelen der vaderlandsche geschiedenis op school." Spr. achtte het zeer belangrijk, dat dit vak op de school blijft voortbestaan, vooral in de ontwikkeling van dezen tijd en toonde zulks aan langs den lijn der historie van ons vaderland. De heer J. Buijze leidde tenslotte het onderwerp in: „Valsche schaamte." j3pr. noemde dat een groote ondeugd, waarin vooral naar voren kwam de onwaar achtigheid in deze. Ter afwisseling werden door eenigen van het or/ derwijzend personeel enkele nummers zang, orgel en viool ten gehoore gebracht, hetwelk zeer mooi werd voorgedragen. Na allen dank gebracht te hebben voor de medewer king tot het welslagen, werd deze geanimeerde avond te ruim half twaalf op de gebruikelijke wijze geslo ten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3