Rechtzaken Buitenlandsche Brieven Damrubriek Dertien jaar en Wereldberoemd VOOR DEN KANTONRECHTER, (Zitting van Vrijdag 14 November. De chauffeur kreeg de partij aan ile pantalon, In de namiddagzitting van deze veel bewogen audiëntie van den kantonrechter, werd in de allereerste plaats voortgezet het zaakje tegen den chauffeur A. El. van de autobusonderneming i tractor stond alsnu terecht, omdat hij geen toeken j had gegeven, doch de goede man, het feit erken-1 j (nendc, verklaarde te hebben vertrouwd op een j medearbeider, ^ie zich achter op den vrachtwagen bevond en wiens taak het was op te letten en te j waarschuwen. In aanmerking genomen deze om- slandigheid, kwam de verdachte er af met f 5 i boete of 5 dagen. Het venijn zat in de staart. Efe vrachtrijder Egbert G. uit Heerhugowaard, Kok, Tuinman en cum suis, wonende te Noord" I zich van een vrachtauto bedient, vervoerde scha,-wonde die don. *iin wU» «en telefoonpaal scharwoude, die door zijn wijze van busrijden aanleiding had gegeven, 'dat de rijksveldwachter H. Visser te Heerhugowaard verplicht was ge weest, van zijn rijwiel af te stappen om een ca rambole met !het ronkend gevaarte op den Mid delweg' te ontgaan. Dd verbalisant, thans gehoord, gaf een andere voorstelling van het gebeurde, dan de vorige week door den chauffeur was voor gedragen en het resultaat van de voortgezette behandeling was, dat de heer E. op wiens chauf- feursstaat van dienst overigens weinig was aan te merken, veroordeeld werd tot f8 boete of 8' dagen. Een automobilist, die zijn roer niet recht kon houden. Het is zeer aanbevelenswaardig, dat een auto mobiel behoorlijk ïn de olie wordt gezet, doch het valt minder te prijzen wanneer de automobilist zelf in de olie is geraakt, en dan nog probeert zijn wagen behoorlijk te besturen. Dit overkwam in den avond van 21 Sept. den heer G. de C, uit Alkmaar, die te Bergen het vleesch wat/ al te sterk onder den pekel had gezet en op zijn terug tocht naar huis achtereenvolgens twee bussen van den heer A. Schalkwijk aanreed en bescha digde. Ook zijn eigen rijtuig bleek voor verderen dienst ongeschikt te zijn en moest een der; bussen zich over den onvast ter been balanoeerende auto bestuurder ontfermen. De schade werd punctu eel betaald, doch de held achter den stuurkrans, dia al eens meer leergeld had moeten geven, kwam er niet gemakkelijk af en werd veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen en 1 jaar ontzegging rijbevoegdheid, wat voor een au'tomobielhandelaar voorzeker wel de pijnlijkste straf is. Wie de vinger krijgt, moet niet naar de geheele hand grijpen. Een caféhouder te Alkmaar, de heer Jan Hl., l.ad moeite gekregen met den ambtenaar, omdat hij volgons procesverbaal van de heere nJonker en Dalenberg, agenten van politie, in zijn locali- teit aan 'het Seharloo in den kermisnacht van 29 op 30 Augustus een tweetal personen na slui tingstijd aanwezig had gehad. Op tegenspraak van den caféhouder was de zaak aangehouden om den verbalisant Jonker te hooren, die heden zijn procesverbaal tegen de woordenrijke verde diging van Iden heer H. handhaafde. De heer H. had in deze zaak heel wat actie ontwikkeld en niet geschroomd den hoogsten politie-autoriteiten zijn bezwaren voor te dragen. Wat evenwel niet kon beletten dat hij heden, onder aanneming vaW verzachtende omstandigheden, die de kantonrech ter gewoonlijk' met lofwaardige humaniteit weet' af te scheiden, werd veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen. Eten zaak die achteruit ging. Een automobiel bestuurder uit Hoogkarspel, de heer J. Dl. B., bevond zich op 14 Augustus met zijn wagen op den Zeeweg nabij Bergen aan. Zee en creëerde alstoen eensklaps de vrij gevaarlijke aardigheid, om zijn wagen zonder signaal of eenig ander verkeersteeken te geven, plots ach teruit te doen rijden, juist niet tot bepaald ge noegen van den heer A. J. vam Herkei, onder nemer van een wasch- en s'trijkinrichting te Ber gen, die zich met zijn auto vlal^ achter het in vele bochten achteruit krabbelend vehikel van B. bevond en allerminst niet op deze retirade had gerekend. Zijn wagen werd dan ook beschadigd, doch de verzekering was er goed voor. En de kantonrechter belastte zich met de bestraffing van den onvoorzichtigen automobilist, door hem f 16' boete of 16 dagen op te leggen. Hij had een motor, volgeladen... Een te iWarmenhuizen woonachtige caféhou der, de (heer J. ,W[. bevond zichl op 28 October qp de motor, een lichte machine, waarop) ech ter als duo-bezetting een corpulente dame, de echtgenoote van den coureur, die met haar een uitstapje had gemaakt naar den Beemster cum annexis. Bij de tamelijk gevaarlijke bocht bij' de Vlotbrug, hoek Heiligland—Kanaaldijk, geraak te de heer W. met zijn kar op het linker wegge deelte van den Kanaaldijk en in botsing met den 16-jarigen monteur P. Lelie, die zich op de fiets bevond, met gevolg, dat wiel- en motorrijden,, inclusief de duopassagier, op den grond terecht kwamen. Gelukkig was de vaart gering en bleven alzoo ernstige ongevallen achterwege. Maar het rijwiel van jongeheer Lelie had een tamelijke schade bekomen en daar de regeling uitbleef, werd de zaak verder via den kantonrechter, be handeld. Ook hier bleken de partijen allerminst overeen te stemmen en het meeningsverschil was zelfs izo ogroot, dat besloten werd tot aanhouding om nog eenige getuigen te hooren, die konden verklaren, dat de caféhouder een besliste voor liefde had betoond voor de linker weghelft. die niet minder dan 2 M. 45 c.M- van achter uit' hgt voertuig stak. Hjjji werd op den Dirk Duivelsweg te) Alkmaar doojrde politie aangehouden, geverbaliseerd en heden veroordeeld tot f3 boete of 3 dagen, Bieze was niet de lieveling der goden. De veehouder J. "Wl. E. uit Akerslootstond terecht wegens het wielrijden zonder licht in den avond van 1 November op den Koningsweg te Alkmaar, alwaar hij de belangstelling der politie tot zich trok. De verdachte, heden terecht staande, verzocht den kantonrechter zijn stem wat te willen verheffen, want hij had malaria op zijn ooren en was dientengevolge zwaarhoo- rend. De conversatie werd dus op zeer duidelijke wijze voortgezet en bleek dat de verdachte licht- smokkelaar het feit erkennende, tot zijn veront schuldiging aanvoerde, dat hij uit Alkmaar medi cijnen had gehaald voor zijn doodzieke moeder en toen in de begrijpelijke haast niet op de aain- wezigheid van een lantaarn had gelet. Dia ver dediging sloeg zo 'okrachtig in, dat geen hooger straf dan f 1 boete of 1 dag werd opgelegd. SINT NICOLAAS EN KERSTMIS In de komende weken moeten wij een besluit nemen over de geschenken die wij voor onze huisgenooten, familie en kennissen zullen koopen. PARKER DUOFOLD Pennen en Potlooden Penstandaards in dezen tijd heeft ieder dit efficiente schi ijfgereedschap noodig. Geen andere pen kan het glijdend schrijven van de Parker Duofold benaderen. Zij is een heerlijk bezit met haar smaakvolle |kleuren, haar sierlijk en soliede bouw en haar volmaakte dienst Zij is de eenige verwisselbare pen, in een oogwenk van Zakvulpen te veranderen voor de Standaard In drie maten, zes penpunten (extra fijn, fijn, medium, breed, stomp en ablique) en viif uit gezochte kleurcombinaties. J Probeer deze wonderpen eens tegenover andere pennen en zie het verschil. Laat uw eigen hand beslissen, welke het gemakkelijkste schrijfgereedschap is. Laat uw smaak beslissen welke het mooiste is en laat uw gezond verstand U zeggen, welke de beste waarde biedt, welke de pen voor U is. Wij hebben ruime sorteering Prijzen Pennen vanat f 10—t. e. m. f30—. Prijzen potlooden vanaf f10 t. e. m. f'22— P. HEERTJES, Official Parker Dealer OUDKARSPEL Versdhil van appreciatie. Ook de arbeider Dirk B. uit Sehoorl, had op 6 November op den Kanaaldijk onder Bergen zonder licht gepeddeld en werd 'heden flinker aangepakt dan zijn lotgenoot en voorganger uit Akersloot. Hij werd veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen en op zijn herhaald, protest, dat hij bekeurd was te Aagtdorp, 'gem. Sehoorl, werd zqjo goed als geen aandacht geschonken. Mien oordeelde dat de veldwachter beter de landkaart kende. Al te uitstekend steigerhout. Die heer Jan K., chauffeerende sleeper te Alk maar, had op 6 November vervoerd steigerhout, dat 2.84 M. achter zijn vrachtauto uitstak. De ambtenaar noemde een dergelijke appendix hoogst gevaarlijk' en een maaier des doods voor voetgan gers en wielrijders, terwijl de kantonrechter ver oordeelde tot 'f 7 boete of 7 dagen. Geen roosjes zonder doornen. De 19-jarige koffiebrander J. P. B. te Koe dijk wonende, doch te Alkmaar in betrekking, had een nieuw rijwiel cadeau gekregen en daarop de bel gezet van zijn afgedankt karretje. Hij was in den morgen van 8 Nov. niet geheel wak ker en had in verstrooidheid zijn oude bellooze fiets gebruikt om naar de stad te rijden. Natuur lijk werd hij bij de Priesche brug de pisang, doch er werd heden rekening gehouden met lie verzachting brengende omstandigheid en de straf bepaald op f 1.50 boete of 1 dag. Brief uit BELGRADO. EEN REIS DOOR JOEGO SLAVIE. (door onzen reizenden correspondent. Wees getrouw en vertrouw niemand. D eheer Hendrik v. Dl, uit Utrecht, belast met de expeditie van het zware basalt,, dati ge bezigd wordt tot wegverbetering van den Ken- nemerstraatweg, was op 24 (September met zijn traetor op weg naar de gem. Limmen, vervoerende met aanhangwagen een vracht basalt, die hij moest neerstorten op de aangegeven plaatsen. Hij moest daartoe met zijn onhandelbaar voer tuig achteruit rijden en kwam toen in aanrijding met een luxe wagen, bestuurd door den ingenieur W. Hofland uit Bussum, met gevolg dat deze wagen beschadigd werd. D;e chauffeur van de Wie niet door zijn zaken er toe gedwongen wordt, zal niet licht een reis dwars door het Koninkrijk Joego Slavië maken, aangezien deze reis van de Drau tot de Drin, van Bulgarije tot Albanië, zou voe ren. En toch is zoo'n reis, ondanks alle omslachtig heid en gemis van comfort zeer de moeite waard. Ik heb er drie weken over gedaan, en heb geen spijt van dien tijd of van de genomen moeite Ik moet opmerken, dat men in het geheele land kan rei zen met een gevoel van persoonlijke veiligheid en niets te duchten heeft van bandieten. Onderweg ontmoet men een groot aantal politie-agenten, ter wijl de passen niet alleen aan de rijksgrenzen, doen ook aan de grenzen der verschillende provincies wor den gecontroleerd. De wegen zijn echter meerendeel slecht onderhouden. Ik vertrek van het prachtig gelegen en nog geheel j Europeesch aandoende Agram, om per trein naar I Belgrado te gaan, waar men reeds den Indruk krijgt niet meer geheel in Europa te zijn hoewel men er electrisch licht, electrische trams en een telefoon vindt. Mooie oude gebouwen komen in Belgrado niet veel voor en de nieuwe zijn ontzaglijk leelijk. De straten zijn op vele plaatsen opgebroken en boven dien stoffig en vuil. Het eten is er "echter uitstekend evenals de Negotiner, een zware roode wijn. Verder in het binnenland voldoen de hotels en restaurants echter niet meer aan matige eischen en zijn zij nog niet eens goedkoop. Van Belgrado ben ik met een stoomboot de Donau afgezakt door den IJzeren Poort gevaren naar Pra- chowa (accent op den eersten lettergreep) Het is 'n klein nest vanwaar ik verder naar het zuiden ging door het Timokdal, gedeeltelijk per spoor, gedeel telijk per auto. De autotocht wordt bedorven door de ellendig slechte wegen, doch de landschappen in het Timok dal en verderop in het dal van de Morawa zijn urach tig. Weelderige groene bosschen met reusachtgie ei- kn, beuken, zilverpopulieren en edelkastanjes, zooals men ze in het eigenlijke Europa niet meer vindt, ak kers met mais en tabak, kleine boeren huisjes, die meestal hemelsblauw geverfd zijn en in den herfst behangen zijn met gele bosjes tabaksbladeren en maiskolven. De stadjes in het dal der Morawa, Nisch Leskowatz en Wranja, zijn tamelijk doode provincie plaatsjes, waarin wat industrie, vooral de textiel industrie begint op te komen, die ze nog wat leelij- ker maakt Er was niets, dat mij neiging deed ge voelen tot een meer langdurig verblijf. Ik verlangde veel meer de oude Turksche stad Skepljs te zien, die vroeger Uskoeb heette. Er zijn nog een paar mooie oude moskeeën, waarvan en kele, die tevoren als Byzantijnsche kerken dienst hebben gedaan. Overal vindt men zuilen en steenen met opschriften, die nog uit den tijd der Grieken en Romeinen stammen. De archeologen zijn pas krot geleden begonen, zich met dit interessante plekje bezig te houden en er de geheimen aan te ontruk ken, die het nog verborgen houdt. Er wonen zelfs nu nog Turken en men vindt er ook nog eenige Mohammedaansche scholen. Zij zijn hier nl. niet uit het land verdreven, zooals in Griekenland. Dat kan de regeering ook moeilijk doen met het oog op de Mohammedanen in Bosnië, die zeer loyale onderda nen van koning Alexander Karageorgewitscli zijn. De reis ging nu verder naar het zuiden over het door de sagen beroemd geworden Prilep naar Mo- nastlr (vroeger Bitolia) aan den Griekschen grens. Men zal zich verwonderen ove rhet groote aantal kerken, kapellen en kloosters, in welke laatste men gastvrij wordt opgenomen. Het spreekt vanzelf, dat men er tot het middagmaal blijft en zijn erkentelijk heid betoont, door een gave in de offerkist. In een de zer kloosters at ik een groente, dien men „bomia" noemde: hoekige peulen met aangenamen smaak. Ik kon de spijs botanisch niet thuisbrengen. Het moet echter de vrucht van de een of andere hibicus- soort zijn. Op de markt zag men overal heerlijke topiaten, druiven, noten en pruimen. Uit deze laat ste wordt de volksdrank bereid, de „slibewitz" (slibo beteekent pruim in het Slavisch.) Van Monastir ging ik nu naar het westen naar Ohrida (klemtoon op den laatsten lettergreep) aan het prachtig gelegen vischrijke meer van diennaam. Aan de overzijde van het meer zian wij de bergen van Albanië, doch zoover strekt zich het doel van onze reis niet uit. Ohrida heeft slechts 7000 inwo ners, arme, eenvoudige menschen. In een wtaalfuri- gen werkdag verdient men er 12 dinar (54 cent.) De regeering wil er waterleiding aanleggen ter ver betering van den gezondheidstoestand Een oude man zei mij daarover „wat hebben wij aan waterleiding? Wij hebben toch het meer? Waarom geeft de regee ring ons niet liever een bierbrouwerij?" En hij voegde er aan toe: „De Turken behandelen de armen veel beter. Eigenlijk eischten zij de belasting alleen van de;rijken, doch die moesten dan ook heel veel beta len. Bij de Turken betaalde ik per jaar een paar pias om daar eerst van mijn vermoeiende reis uit te ters en nu 120 dinar." Van Ohrida ging ik weer naar Belgrado terug, rusten. (Nadruk verboden.) Partij-fragment nor. 97. Onderstaande stand kwam voor in een partij, ge speeld tusschen de gebroeders J. L. Jacobs met Wit en Jac. Jacobs met Zwart, in den wedstrijd om het clubkampioenschap der Haagsche Damvereeniging „Mutua Delectatie". Jac. Jacobs. Voor Dames. Dames die gesteld zijn op een goed en dege- lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Uit den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland 1928. Onderstaande stelling kwam voor in de partij tusschen W. H. Niestadt met Wit en P. J. van Dartelen met Zwart, gespeeld in bovengenoemden wedstrijd. Partij-fragment nor. 96. P. J. van Dartelen. J. L. Jacobs. Stand in cijfers: Zwart 7 schijven op: 8, 13, 15, 18, 26, 27 en 36 Wit 7 schijven op: 14, 24, 33, 37, 38, 42 en 43. Zwart dacht door den zet 18—23 remise te kun nen forceeren. Wit deed net of hij niets bemerkte en speelde 24—20 en 14—10. Zwart dacht dat is in orde en vervolgde met 36—41 (Wit 37 46) 23—28 (Wit 33 31) en 26 39, doch nu speelde Wit dood- nuchter 104 en wint. Van je familie moet je het maar hebben! DE SEANCE. (Historisch). 't Was ergens 't is noodzaak, dat ik wat vaag ben langs de Oostgrens van ons land. Een ijverig propagandist van het damspel zou in de negerij X een simultaanséance geven. Het boemeltreintje bracht hem op 't moment dat de dorpsbewoners hun middagdutje deden, op de plaats van bestemming. Het voltallig bestuur der damclub wachtte den geweldige op. Stevige knuisten werden gedrukt en de tocht naar het eivolle café aanvaard. Het was, behalve de kerkgang, de eenige attractie van den dag. Nu was het op het tijdstip, dat een glas Bock-bier zoo kostelijk smaken kan en de simulant (of heet-ie anders?) liet Jan dadelijk in actie komen. De spelers werden gerangschikt en een tefaltje gereserveerd voor het biertje. Bij den voorzitter zou begonnen worden en deze, inmiddels tot het besef gekomen, dat de „geduchte" maar een ge woon mensch was, offreerde vast een dankbaar aanvaard Boekje. Dit zou onzen propagandist duur te staan komen, want alras kwamen diverse al of niet geslachtofferde tegenstanders met hetzelfde aanbod. De dam-apostel zag zich genoodzaakt bij het passeeren van zijn particulieer tafeltje even aan te leggen, om de hoeveelheid Bock wat te doen minderen. Op een gegeven oogenblik zag hij de onmogelijk heid in, hiere nog denzelfden dag mee klaar te komen. Vurig begon hij te hopen op eenige, zij het ook clandestiene, hulp, die echter uitbleef. Over het slot kan ik kort zijn, of liever, er was geen slot. Ondanks geweldige prestaties van den dammenden drinker of was het omgekeerd? werd het privé-tafeitje niet ontlast. Erger, onze propagandist weet heden nog niet wie zoo bereidwillig zijn transport op zich genomen heeft. Een toevallig op het station van zijn woon plaats aanwezige dammer ontfermde zich over hem. Het resultaat van zijn séance kon de arme drom mel niet mededeelen. De stakker weet het nog niet! Correspondentie: J. W. te St. P. Het tournooiboekje „43 Partijen Internationaal Cooncoours Parijs 1909" is nog in beperkt aantal beschikbaar. Gaarne zend ik het U toe. De prijs bedraagt slechts f 0.15 per exemplaar. W. H. Niestadt. Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 3, 6, 8, 9, 11, 13, 16 19 20, 21, 23 en 24. Wit 12 schijven op: 26, 27, 28, 32, 33, 34, 35, 36, 38, 43, 48 en 50. Zwart's laatste zet was 17—21, Wit verlokkende tot het schijnbaar sterke 3126. Wit speelde 3126, waarop Zwart denvolgenden f raaien damzet uit voerde Zwart 24—29 (Wit 33 15) 9—14 (Wit 26 17) 11 42 (Wit 48 37) 14—20 (Wit 15 24) 19 48 en won. door YEHUNDI MENUHEN St. ,,Yehudi (Menuhin Jr. is in de muziekgeschiedenis het grootste wondderkind sinds Mozart" schreef Adolf Busch, de bekende criticus over dit beroemdste kind ter we reld, dat tevens meer verdient dan eenig ander kind ter wereld ooit yerdient of verdiend heeft. Hij is nu op tournee door Europa. Zijn va der deelt in het volgende een en ander mede over zijn worderbaar- lijke carrière: 1 Lk 'ben niet alleen de vader doch ook de manager van mijn zoon. Sinds zes jaar hebben Wjijl samen de wereld doorreisd van San Francis co tot de Oostelijkste steden van Eiuropa. Yehudi

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4