Nieuwsblad v. Holl.Noorderkwartier MIEMÊUEffS No. 138 telefoon intercommunaal no. w. DONDERDAG 20 NOVEMBER 1930 39e Jaargang Posterijen cw M Uilgm: Firn I. H. KEIZER. - fledactwr I. H. KEIZER. - Bml Hcordscbarwoude. Brieftalagrammen GEEF HEM T. NICOLAAS 5S IT GESCHENK EEN LUXE DOOS FRIESCHE HEERENBAAI NIEUWE S UEEDIJKER DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden f 1.15, ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. In verband met de invoering van Nachtposttrei nen komt de correspondentie die 's avonds 8 uur van Broek op Langendijk wordt verzonden nog in de eerste bestelling in verschillende plaatsen van het land, o.a. in Maastricht, Venlo, Roermond, Eindho ven, Tilburg, Breda, 's Hertogenbosch, Nijmegen, Arnhem, Utrecht, Gouda, Hilversum, Naarden Bus- sum, Amersfoort, Zwolle, Leeuwarden, Groningen Assen, Heerenveen, Sneek, Dokkum, Winschoten Steenwijk en Meppel. De laatste buslichtingen voor deze verzending zijn te Sint Pancras 18.00 uur; Zuidscharwoude 18.40 uur Oudkarspel 19.00; Noordscharwoude 19.10; Broek op Langendijk 20.00. De Nachtposttreinen loopen niet in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maan dag. Bovendien niet in de nachten van 24 op 25, 25 op 26 en 26 op 27 December (Kerstmis) van 30 De cember op 1 Januari en 1 op 2 Januari (Nieuwjaar) van 4 op 5 April 5 op 6 April en 6 op 7 April (Pa- schen) van 13 op 14 en 14 op 15 Mei (Hemelvaarts dag) en van 23 op 24, 24 op 25 en 25 op 26 Mei (Pinksteren). Brieftelegrammen (Binnen- en Buitenland) zijn sneller dan een brief, goedkooper dan een telegram. Vraagt inlichtingen aan de loketten. pgaatseiijk üie&aws Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakvereeniging. Dinsdagavond om half acht kwam bovengenoemde vereeniging in vergadering bijeen. Aanwezig waren ongeveer een 40 leden. De voorzitter, de heer S. Timmerman, opent de vergadering met welkom en hoopt op aangename, korte en zakelijke besprekingen. Spr. deelt daarbij mede dat deze vergadering is uitgeschreven door de commissie voor de St. Nico- laas-attractie en door de commissie die het vormen van een Spaarfonds, uitgaande van de L. W. N. V., in studie had genomen. Hierna worden door den secretaris de notulen van de vorige vergaderinig gelezen en onveranderd on der dank goedgekeurd. Van de Philips- Gloeilampenfabriek is bericht in gekomen, dat de demonstratie-avond kan worden gehouden begin Januari 1931. Voorzitter hoopt dat zooveel mogelijk alle leden aanwezig zullen zijn. Van den heer Jb. Smit bericht, dat hij wegens ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hierna worden door den heer Jb. Bakker over de Sint Nicolaas-attractie de volgende mededeelingen Er hebben zich ongeveer 100 winkeliers voor deel name aangemeld. Behalve de beschikbaar gestelde prijzen zullen er nog een aantal worden aangekocht, waardoor men de beschikking krijgt over ongeveer 500 cadeaux. Alle deelnemers ontvangen een deelnemerskaart en kaartjes voor het aangeven van de cadeaux, die in de etalages moeten worden geëtaleerd. Bons, die niet worden uitgegeven worden terug genomen, en het daarvoor betaalde bedrag vergoed. De begrooting geeft een uitgaaf aan van f750.—. Tevens ligt het in de bedoeling om Sint Nicolaas langs den weg te laten gaan, waarbij tevens een bezoek zal worden gebracht aan de verschillende scholen met attractie voor de kinderen. De bons, die aan het publiek worden afgegeven, moeten worden gedeponeerd in een pyramide, waarvan er 1 in iedere gemeente komt. Tevens stelt de meerderheid van de commissie voor ons bij een meer-ontvangst boven f 7.50, 50 pCt. terug te geven aan de bons afnemers en 50 pCt. te besteden voor aankoop van meerdere prijzen. De minderheid van de commissie wenscht echter de totale meer-ontvangst ten goede te doen komen aan de bons-afnemers. De bons kunnen worden afgehaald bij: M. Piers- ma te Oudkarspel; Jb. Bakker te Noordscharwoude; f Schoenmaker te Zuidscharwoude en C. v. d. Poll te Broek op Langendijk. De toewijzing der cadeaux zal plaats hebben Maandag 8 December in „Concordia" te Noord scharwoude. De winnaars krijgen bericht waar de cadeaux kun- nen worden afgehaald. Strooibiljetten zullen buiten den Langendijk wor den rondgebracht. Het ligt in de bedoeling Sint Nicolaas te vragen woensdag den Langendijk te komen bezoeken. „Ons Weekblad", het orgaan der vereeniging, zal Jien Woensdags voor St. Nicolaas, zoo mogelijk doen verschijnen. Hiermede is de zaak afgehandeld en wordt het voord gegeven aan de commissie, belast met het inderzoek naar het stichten van een spaarfonds. Eerste spreker is de heer Bouman, die de theo retisch zijde van het vraagstuk belicht, en zegt, jat men uitsluitend het belang van den Langen- «Jker Middenstand op het oog heeft gehad. Erkennende dat moeilijkheden moeten worden 'verwonnen, en men er niet direct gróóte voordeelen ran moet verwachten, meent hij toch dat onderne mer en gebruiker er mede zijn gebaat, en beteekent het een spaarpot voor de huisvrouw, waardoor de artikelen kunnen worden aangeschaft, die men noo- dig heeft. Alvorens verder te gaan wordt er gestemd over 28 nieuwe leden welke zich door de gevoerde actie hebben opgegeven. De namen der leden zijn: 1. Wed. Bregman, Winkelierster, Oudkarspel 2. A. Jansen, (Sigaren), Oudkarspel 3. C. Vennik, (winkelier). Oudkarspel 4. J. Swager, (Rijwielen),tOudkarspeI 5. D. Stoop, winkelier, Oudkarspel. 6. A. Braat, bakker, Oudkarspel. 7. Jb. Bol, winkelier, Oudkarspel. 8. C. Schrieken, manufacturier, Oudkarspel 9. P. Heertjes, boekh., Oudkarspel. Geus Azn., Sigaren,, Noordscharwoude, 11. J P. de Boer, kapper, Nordscharwoude. 12. Wed. Semeins, Sigaren, Noordscharwoude. 13. C. Pool, kapper, Noordscharwoude. 14. P. A. Ruiter, winkelier, Zuidscharwoude J* ib„v- f3-,110**- winkelier, Zuidscharwoude. 16. A. Bout, kapper, Zuidscharwoude. ;2' i' Heneweer, Sigaren, Zuidscharwoude. 18. Andrmga, Sigaren, Zuidscharwoude. 19. H. Leering, boekhandel, Zuidscharwoude 20. P. Engering, kapper, Zuidscharwoude. oo" ~??s' Drogist' Broek °P Langendijk. 22. M. Otto, Broek op Langendijk 23. Preeken, bakker, Broek op Langendijk. 24. Romeijn, kapper, Broek op Langendijk. géndijk"1 Wel' manufacturen> Br- <>P Lan 26. Madderom groenten, Broek op Langendijk. oa' Y' ™a, l winkelier, Broek op Langendijk. 28 A. Blokker, winkelier, Broek op Langendijk Door den heer K. Stam wordt daarna de practi sche zijde van het vraagstuk spaarfonds naar voren gebracht. Spr. meent dat er een bode moet worden aange steld, die al zijn tijd hieraan kan besteden voor het verkoopen der zegels en het aanwerven van deel nemers. De particuliere spaarfondsen zullen er geen schade maar voordeel van ondervinden', terwijl het 't al lermooiste was, indien de particuliere ondernemers hun spaarfonds gingen opheffen en hun leden on derbrachten bij het spaarfonds van de L. W. N. V.V. Met zekerheid kan worden medekedeeld, dat ook gegoede burgers hieraan zullen deelnemen, zoodat het spaarfonds een moreel voordeel zal beteekenen. Het fonds zal moeten gelden voor den Langendijk en omstreken. Men moet niet vergeten dat een georganiseerd spaarfonds een machtig wapen is tegenover de stad Wij mogen niet langer dralen, waar de stad in ver sneld tempo komt opzetten. Het beste zal zijn om den bode op provisiebasis te laten werken. De kosten worden geraamd op 25 procent. Ook nu komen de tongen los en zeer breedvoe rig wordt dit vraagstuk besproken, en wordt door verschillende personen, principieele voorstanders, toch met ernst gewezen op de groote moeilijkheden, wanneer de zegels bij alle leden der vereeniging kunnen worden ingewisseld. Maar er zijn ook voorstanders zonder meer, waar bij zelfs een, die verklaarde, bij invoering zijn eigen spaarfonds te zullen opheffen en de leden te zullen bewegen lid te worden van het spaarfonds der L. W. N. V. V. Ten slotte wrodt besloten dat de commissie de plannen nader zal uitwerken om daarna aan het bestuur en de leden te worden voorgelegd. Hoewel verschillende sollicitaties voor bode waren ingekomen, werden deze nog niet behandeld in af wachting van de nadere plannen der commissie. Hiermede is de agenda afgehandeld en sluit de voorzitter met een woord van dank voor de .aange name besprekingen de vergadering. NOORDSCHARWOUDE. De T. B. C.-film van het Witte Kruis. Dinsdagavond werd vanwege het Witte Kruis in .Concordia" de T. B. C.-film „Achter de Wolken schijnt de Zon" vertoond. De groote zaal was maar matig bezet wat onge twijfeld wel aan de onbekendheid, van wat de film ten doel stelt, moet worden toegeschreven. Aanwezig waren o.mm. Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester van Noord- en Zuidscharwoude en Dra Verdonk van Broek op Langedijk. Door Ds. Staal weerd geopend, die mededeelde dat men gemeend heeft deze T. B. C.-film hier eens te moeten ver- toonen, niet alleen omdat het een mooie film is, doch ook om te laten zien wat het Witte Kruis zich ten doel stelt. Het groote werk is, de gezondheids toestand te bevorderen, door o.m. de gevreesde tu berculose te bestrijden. Spr. uit zijn teleurstelling over de te geringe opkomst en roept een hartelijk welkom tooe tot den spr., Dr. Stieler van Hilversum, algem. secretaris van het Witte Kruis, alsmede aan den heer Geesink van Zwolle explicateur van de film. De heer Geesink deelde mede dat de Ned. Centrale Vereen, tot bestrijding van Tuberculose deze film op een populaire en wetenschappelijke wijze heeft laten vervaardigen. Het doel is om te laten zien, hoe of de T. B. C. voorkomen kan wor den. De film verplaatst ons naar het schoenmakers gezin v. d. Heuvel, waar de vader T. B. C.-lijder is en ook zijn dochtertje kans heeft dit te worden. Het gezin huist in een krotwoning wat ook al niet bevorderlijk is. Na tot inkeer g(ebracht te zijn gaan vader en dochter naar het Consultatiebureau voor onderzoek. Het gevolg is dat de vader in een sanatorium, wordt opgenomen, terwijl ook het dochtertje voor gezondheid naar buiten gaat. Door dat tijdig ingegrepen is wordt erger voorkomen en OVERAL VERKRIJGBAAR Deze zaak zal in de eerstkomende Vierbondsverea- vririrr mrlov t__ „9 komst in een betere woning waar licht, lucht en filmVnJ nen kunnen komen is het slot van deze Een dankbaar aapplaus volgde op deze mooie en interessante film. Door den heer Geesink werd de film op een prettige en overtuigende wijze ver tolkt. Hierna hield Dr. Stieler een inleiding over huis verzorging. Spr. begon met te zeggen dat er voor huisverzorging nog veel te weinig belangstelling hoetn o f i dering nader worden besproken. In deze vergadering zal dan door den heer Hazeloop de zaak nader uiteengezet en toegelicht worden. Besloten werd voor die vergadering mede uit te noodigen den heer Malekotes. Ingekomen was het bericht, dat op de gewijzigde Bondsstatuten de Kon. Goedkeuring is verkregen Aangezien door Mr. Niemöller deze statuten en die van verschillende aangesloten vereenigingen in den waardeerd, vooral niet bij ziekte. Er is dan behoefte aan goede hulp in de huishouding, waarbij een organisatie voor huisverzorging onmisbaar en goed werk zou kunnen verrichten. Door middel van een dergelijke vereeniging kan men dan hulp bekomen. Spr. noemt als plaats waar een dergelijke vereeni- hem daarvoor een bedrag van f 100 toe te kennen namens den N. M. B. in de betrokken vereenigingen. Waarvoor de vereeniging „Nieuwleven" dubbele re- gelkosten noodig bleek te zijn. zegde de voorzitter dier vereeniging toe haar in overweging te geven die ging is opgericht, de gemeente Be7gen," waar"ëën ^el^l7e.zmnen t?etra.d?n- Daar een jaarlijk- Door den secretary werd medeLdeefd 0; ?°°rhet lidmaatschap dezer "ver- 6 Nov. ÜÏW mSamvefgaderfng"der eeniging niét voldoende is om de kosten te dekken, Prov. Commissie ingediend konden "wórden" Door"de 1N-M-a A hulp in de huishouding te verleenen dus geen zieken verplegen. Spr. hoopt dat ook hier onder kunnen dus geen voorstellen meer worden ingediend; bij de rondvraag zal nu ter sprake wor den gebracht, de willekeurige houding van enkele leiding van het Witte Kruis een afdeeling zal wor den opgericht. Applaus. Na dat gelegenheid was gegeven tot het stellen van vragen, werd besloten de afdeeling van het Witte Kruis op te dragen de noodige stappen te doen tot het oprichten van een afdeeling. Dr. Stieler wekte de aanwezigen nog op zich te abonneeren op het maandelijksch orgaan van het Witte Kruis, wat slechts een gulden per jaar kost. In verband met de plannen om een tweede zuster aan te stellen voor de wijkverpleging deelde Ds. Staal mede dat van de 1700 leden van Het Witte Kruis er 1300 tevens lid waren van de Wijkverpleging. En dat de overige 4400 bij toetreden het mogelijk was een tweede zuster aan te stellen. De tegen woordige zuster heeft het veel te druk. Spr. wekte hen die nog geen lid zijn op om alsnog toe te treden. De voorzitter van Het Witte Kruis, de heer Wage naar, deelde mede dat in de gehouden bestuurs vergadering besloten is om hen, die nog geen lid zijn en doorgaans toe treden als de zuster noodig is, vanaf heden verplicht wrden inleggeld te beta len, iets wat tot dusver niet gedaan werd. Zie voor verdere bijzonderheden het ingezonden stuk van het bestuur in dit nummer. Hierna volgde sluiting. Wij kunnen nog mede deelen dat in verband met deze filmavond de vergadering van het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling, welke ook dezen avond zou plaats hebben, tot nader aankondiging is uit- In café „Spoorzicht" werd Maandagavond be stuursvergadering gehouden, waarbij met kennis geving van verhindering afwezig waren de bestuurs leden: P. Meereboer, Jac. de Boer, C. de Boer, J. Bakker en N. Oudeman. Na opening der vergadering door den voorzitter, werden door den secretaris de notulen gelezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Uitgereikt werden de biljetten voor de eerste in ventarisatie der stapelproducten, welke gehouden zal worden op 1 Dec. Ter kennis der vergadering werd gebracht het rapport betreffende door „Eendracht" en „Tuin- bouwbelang" genomen proeven voor het verkrijgen eener betere soort roode bewaarkool. Een tamelijk breede discussie volgde hierop, waarbij bleek, dat de vergadering veel gevoelde voor pogingen om betere producten te verkrijgen. Hoogst ge wenscht werd het geacht, dergelijke zaken door Rijk en Provincie financieel werden gesteund, hetgeen zou kunnen ge schieden door aan den Rijkstuinbouwconsulent een aangesloten vereenigingen ten aanzien van genomen besluiten; herinnerd werd aan het z.g. ziekenfonds voor de aardappelcampagne en besluit tot sorteering Voorts werd gevraagd of er al iets bekend is omtrent het rapport met betrekking tot de sociale verzeke ringen. Hierop kon worden geantwoord, dat dit rap port in de Prov. Comm. vergadering uitgebracht zal worden. In deze vergadering komt ter bespreking een voorstel voor het vaststellen van minimumprijzen. Hieromtrent was men van oordeel, dat dit meer een zaak is van bij een bepaald product, speciaal betrok ken veilingen, welke dan één lijn dienen te volgen. Met betrekking tot het aanvoeren ter veiling van de aardappelen in bakken of manden oordeelde men, dat dit zeker gewenscht is voor de eerste maand van het seizoen; doorvoering hiervan voor het ge- heele seizoen werd moeilijk uitvoerbaar geacht om de hooge kosten. Van de Prov. Comm. was ingeko men het rapport over het kweeken van bloemkool zaad in Italië; vóór 27 dezer dienden de aanvragen voor den gewenschten hoeveelheid te worden inge zonden. Na eenige bespreking werd aan den heer Ootjers opgedragen de gewenschte hoeveelheid aan te vra gen. Door de vereenigingen ,,'t Veldt" en „N. Nie- dorp" zullen de afgevaardigden voor de vergadering der Prov. Comm. worden aangewezen. De voorzitter bracht verslag uit eener conferentie, waartoe het Dag. Bestuur door Ged. Staten was uitgenoodigd in verband met de kanaalplannen; door den heer Ootjers werd nog een en ander mee gedeeld omtrent een conferentie van 3. en W. van betrokken gemeenten met Ged. Staten. Een tamelijk breedvoerige discussie was hiervan het gevolg, waarbij bleek, dat men niet van ziens wijze was veranderd, terwijl besloten werd geen voorstel voor subsidie-'verleening aan de Algem. Vergadering voor te leggen. Met nadruk werd ook gewezen op de zeer veranderde omstandigheden door de zoo sterke toename van het vervoer per auto. Hierna deed de vorzitter eenige mededeelingen na mens de bouwcommissie. Met betrekking van de huursom door den betaalmeester te betalen werd na eenige bespreking besloten die op f7.50 te bepalen, doch menen verwarming en het schoonhouden ook j verlichting vrij te geven. i Aan de orde kwam nu het ontwerp voor een pen sioenregeling voor personen in dienst van den N. M. B. Bij de behandeling werden nog enkele wijzi gingen in de redactie gebracht en besloten het aldus aan de algem. vergadering voor te leggen. Besloten werd den secretaris van den Vierbond te verzoeken een vergadering uit te schrijven op Zaterdag 13 Dec. Behalve de hierboven reeds be sproken zaken, zullen daarin aan de orde worden gesteld het 1/4 pCt. korting voor den handel in het tegengaan van uitvoer van minderwaardige pro ducten, wat wel speciaal noodig wordt geacht voor kool en uien. Afgevaardigden naar deze vergadering zullen wor den aangewezen door „Tuinbouwbelang" en „Waar land en AOmstreken".

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1