Rechtzaken Buit enlandsch Overzicht VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 17 November. Kermisamusementen te Heerhugowaard. In den nacht van 15 op 16 Juni had de heer P. Boots, landbouwer te Hensbroek met een andere kermishouder te H. H. Waard, met name Joh. Theo- dorus L., een minder vriendelijke woordenwisseling aangeknoopt, omdat gezegde heer L. zijn zuster on voegzaam bejegende. De discussie ontaardde in een vechtpartij waarbij Boots het onderspit delfde en door L. werd mishandeld en bloedend verwond. Deze zaak werd bereids op 30 Sept. behandeld, doch uitgesteld wegens afwezigheid van een opge roepen getuige, de heer C. Pronk, Deze zaak werd heden voortgezet en bleek Pronk de galant van het onhebbelijk behandeld meisje, indertijd ziek te zijn geweest. De verdachte was thans niet verschenen en werd tegen hem gevorderd f 60 boete of 60 dagen. De verdachte die alreeds was veroordeeld tot f40 boete werd opgelegd f 50 boete of 50 dagen, ter aanmoediging wat minder ruw en meer galant te zijn. Verzet tegen de orde bewaarders. Op 22 September verscheen voor den politie rechter de 22-jarige schilder Arie B., uit N. Niedorp, die in den nacht van 8 op 9 Juni zich had schuldig gemaakt op de kermis te Aartswoud aan verzet tegen de aanwezige veldwachters door te trachten een arrestant die in dronkenschap de orde had ver stoord, uit de handen van Kamp en Bo<5t te be vrijden De heer B ontkende destijds pertinent dit straf bare feit te hebben bedreven en naar aanleiding van de tegenstrijdige getuigen verklaringen werd deze duistere zaak aangehouden en nieuwe instruc tie gelast De behandeling werd alzoo heden voort gezet met het hooren van veldwachter Boot en nog spraak waarbij de Politierechter zich aansloot, ling viel geheel uit in het voordeel van den ver dachte en behoefde de andere getuigen niet gehoord te worden De officier requireerde derhalve vrij spraak waarbij de Politie rechter zich aansloot, De lustige nachtwandelaar. Voortgezet werd heden een uiterst buitennissige zaak tegen Arend Arie van W., caféhouder te Urk, die in den nacht van 1 op 2 November een visite had willen maken bij een gehuwde Urker schoone, wier man op zee zwierf. Deze eerbare dame was op de aanwezigheid van dezen candidaat-plaatsvervan- ger absoluut niet gesteld en riep de buren te hulp. Op grond dat het onderzoek niet volledig was ge weest werd de verdere behandeling bepaald op 17 November Intusschen werden de juridische belangen gesteld in handen van Mr. den Hollander, advocaat te Amsterdam, en de zaak voorts met het oog op het eventueel zede kwetsende met gesloten deuren voort- behandeld. Na heropening deelde de politierechter mede dat de verdachte van alle rechtsvervolging was ontslagen. Een die niet mee wilde. De 22-jarige timmerman, Nic. K., te Wijk aan Zee en Duin woonachtig, had zich te Alkmaar in den kermisnacht van 31 Aug. op Sept. onderscheiden door vecht en dranklust en werd deswege van de straat verwijderd door de agenten v. d. Valk en Bosman, waarmede de heer Nic. K., die een ste vige brom in had, zich echter niet kon vereenigen en zich krachtdadig verzette. De heer v. d. Valk, de eenige gedagvaarde getuige, was wegens ziekte niet aanwezig. De verdachte gaf de schuld aan het krachtige Alkmaarsche bier. De officier wilde hem echter liever aan de limo nade hebben en requireerde f 50 boete of 50 dagen. Vonnis conform eisch officier. Koopman contra melkslijter. Op 30 Augustus j.l. had de koopman, Cornelis SI., te Alkmaar de vrijheid genomen den melkslijter Willem Hopman eenige krachtitge opstoppers toe te dienen tegen het achterhoofd. Dit gebeurde in den avond van 30 Augustus, om half 7, toen Hopman bezig was zijn klanten in de Overdiestraat te bedie nen. Volgens den verdachte zou Hopman zijn echt- genoote hebben uitgelachen. De scene staat in ver band met een rechtszaakje dat voor eenigen tijd ge leden voor den politierechter werd af gefilmd. De politierechter liet niet na belanghebbenden op een en ander te wijzen en partijen aan te manen zich verstandig te gedragen, volgens een toeschouwster was het lachen te danken aan een mop van Hop man. Eisch f 15 boete of 15 dagen. Vonnis overeen- j komstig eisch. Een kunstenaar in valsche vleeschmerken. De 34-jarige heer Nanning Corn. St., slager te H. H. Waard, stond terecht ter zake dat hij in de maand Sept. door gebruikmaking van een door hem zelf gemaakte keuringsstempel ongekeurd varkens- vleesch had gestempeld met een valsch goedkeu- ringsmerk, hetwelk door den heer Buren, veearts te Alkmaar, was geconstateerd. Deze had in het bezit van den genialen slager één houtblokje gevonden gedrenkt in stempelinkt, terwijl ook een stempel- kussen aanwezig was. Door die gevaarlijke kunst grepen spaarde de slager heelemaal 4 gulden uit aan keurloon voor het varken. De heer St. beweerde echter in ziekelijken toestand onbewust van den ernst van het feit, de stempels op het vleesch ge plaatst te hebben. Maar 'n paar jaar geleden had de veearts ook al zoo'n verdacht blokje in het bezit van verdachte gevonden, door welke openbaring de positie van den slager niet werd versterkt. De heer officier bleek althans niet gesticht en hield een tamelijk scherp requisitoir, waarin ZEd. de pers verzocht tegen een dergelijken opbetrouw- baren slager in H. H. Waard te waarschuwen en dat tot slot had de vordering f 300 boete of 2 maan den hechtenis met bijvoeging dat op het feit is ge steld een maximum van 2 jaar gevangenisstraf. Nadat op deze wijze de slager zelf tot soepkluifjes was gehakt, werd de zaak geschorst en gesteld in handen van den reclasseeringsambtenaar. Over 4 weken, dus op 15 Dec. voortzetting. Clandestiene drankminnaars. De heeren Cornelis van T. en Jan Sch., beiden jeugdige arbeiders te Graft, stonden als zondaren voor den politierechter onder verdenking in Septem ber van dit jaar ten nadeele van den heer Albert Bakker te Graft te hebben weggenomen een aantal flsschen wijn, die waren geborgen in een kist achter een schuur. De heeren hadden eerst eens geproefd en vonden het edele yocht zoo delicieus dat zij de heele partij maar ineens in pikten. De benadeelde is echter behoorlijk schadeloos ge steld Dit kon echter niet beletten dat de verdachten die vermoedelijk nog wel mededaders hebben, ge straft moesten worden al was het alleen maar ter waarschuwing voor andere nathalzige Graftenaren. Gevorderd werd tegen ieder f 20 boete of 20 dagen. De verdediger, Mr. Jozephus Zitta zag in het geval voornamelijk baldadigheid, terwijl den eigenaar de schade is vergoed. Op grond van een en ander ver zocht pleiter een minder zware geldboete. De jonge lieden werden daarop veroordeeld ieder tot f 10 boete of dagen. Daar ieder afstand deed mocht deze zaak meteen als afgedaan worden beschouwd. Een rumoerig exemplaar van het genus Homo. Den niet verschenen heer Dirk Si. werd bij dag vaarding ten laste gelegd dat hij te Broek op Lan- gendijk in den nacht van 2 op 3 September den Schippersknecht Dirk Snijder een on verwachten schop tegen zekere teedere deelen had gegeven, zoodat de getroffenen van pijn kermde. Daarop begaf verdachte zich aan boord van het schip, waar zijn slachtoffer thuis hoorde en dreigde hem in het water te gooien. De bedreigde zoetwatermatroos zocht toen zijn troost bij een naderenden rijksveld wachter, die ook nog in aanmerking kwam geschept te worden. Doch deze beter geoutilleerde tegenpartij beet van zich af met de gummistok. Voorts werd ook nog de schippersknecht Theodorus Hagen ont haald op een vuistslag, zoodat hij tegen een ijzer hek aan tuimelde. Hagen nam toen de vlucht, daar de heer SI. in beschonken toestand zeer hardhandig is, zooals hij trouwens al zeer' duidelijk demon streerde. De mishandelden kwamen van een feestje, waar van het „slot" niet bepaald feestelijk genoemd kon worden. De officier noemde het ernstige feiten en requi reerde f 60 boete of 60 dagen. Vonnis f 50 boete of 50 dagen. Met gebalde vuist gestompt. De 21-jarige ingezetenen van Bovenkarspel, Petrus B., bijgenaamd Fanny", had in den avond van 5 Sept. in de Paludanusstraat te Enkhuizen den ge tuige A. den Drijver, die daar rustig met zijn uit verkorene stond te praten met de gebalde vuist een stomp tegen den kaak toegebracht. De heer Funny, thans ter terechtzitting geinviteerd, beweerde wel het voornemen te hebben gehad den heer den Drij ver een pak slaag toe te dienen, doch dat een kame raad van hem deze heldhaftige intentie verhin derde uit te voeren. Mej. Marie Koorn van Bovenkarspel, verloofde van den heer den Drijver had echter den stomp zien toebrengen. Verdachte is het vorig jaar wegens huisvrede breuk veroordeeld. Eisch f 25 boete of 25 dagen. Vonnis overeenkomstig eisch. Een die me tegen het onderlichaam geschopt. De 47-jarige heer Frederik R., sleeper te Wognum, had zich te verantwoorden met betrekking tot de verdenking dat hij op 1 September, ter gelegenheid van de Alkmaarsche kermis, zekere mej. Helena Jong, oud destijds 15 jaar in de stoom caroussel een schop tegen haar buik zou hebben gegeven. Deze jonge dame, dienstbode te Bergen op Zoom, was destijds in functie in den stoomcaroussel van den heer Janvier en kreeg toen in den nacht omstreeks 2 uur kwestie over de betaling met een jonge dame die haar entree niet had voldaan en zich niet wilde verwijderen. Toen kwam verdachte en trapte haar 3 maal tegen den buik. Gelukkig werd dit lichaams deel beschermd door haar geldtasch. Het geschopte meisje kon dus niet zeggen, dat zij pijn had gevoeld en op grond van deze omstandig heid verviel de strafbaarheid, omdat hier van mis handeling geen sprake was. De officier requireerde noodgedwongen vrijspraak en werd de fortuinlijke sleeper alzoo vrijgesproken. Verzet tegen de politie. De niet aanwezige visschersknecht Jacob Gr. te Egmond aan Zee had zich op 6 September hevig verzet tegen de veldwachters Ten Bruggencate en Bergsma, welke ambtenaren Gr., die zich in ken- nelijken staat bevond, naar het arrestantenlocaal wilden overbrengen. De heer Gr. is een overtuigd strooper. Verdachte is gehuwd en heeft 6 kinderen. Is alleen lastig als er een borreltje inzit en hij door zijn gezin wordt opgewarmd, zeide de veld wachter. Eisch f50 boete of 50 dagen. Vonnis f40 boete of 40 dagen. Trek in een zuur harinkje. De zwarte bende! De 20-jarige arbeider, Willem D. uit Harencarspel, had op 22 September een flesch met zure haring weggenomen op de kermis te Tuitjehorn uit het zuurkraampje van den heer P. de Jong uit Oude Niedorp. De verdachte had lang geaarzeld het feit te erkennen, wat hem niet bepaald tot eer strekte, meende nu de strafrechterlijke heeren. Verdachte verkeerde onder drankinvloed. De haringkoopman zeide dat Willem een goede klant was en altijd be taaldewel ja, beaamde verdachte. De officier verlangde strenge maatregelen tegen de oproerige jeugd van Harencarspel. De burgemeester liet zich zeer ongunstig over verdachte en zijn kornuiten uit, die de z.g. „zwarte bende" in Harencarspel uitmaken en de ingezetenen veel last en moeite veroorzaken en de burgerij ter roriseerde. De officier vorderde derhalve in verband met deze treurige anticidenten 2 maanden gevange nisstraf. De politierechter wenschte echter een re- classeeringsonderzoek en schorste de zaak tot 15 December a.s.. De heer D. loochende intusschen alle verwant schap met de „Zwartebende". Het bekende artikel 249 W. v. Strafrecht tot besluit. De 56-jarige werkman, Klaas K. te Bovencarspel, stond terecht als verdacht oop 29 Augustus niet na der te qualificeeren handelingen te hebben ge pleegd met de nog geen 16-jarigen Anna Tiet aldaar, welke precaire zaak met gesloten deuren werd be handeld. Sluiting. Arrondissementsrechtbank te Alkmaar. Meervoudige strafkamer. Zitting van 18 November. Uitspraken van 11 November. Jan. BI., los arbeider Wijk aan Zee. In voorarrest. Diefstal door middel van inklimming gedurende den voor den nachtrust bestemden tijd. Aangehouden. Gerard T., koopman Castricum. In voorarrest. Medeplichtigheid aan bovengenoemd misdrijf. Aan- gejacldBern. de Gr., zonder beroep, Alkmaar. Gede tineerd zedenmisdrijf art. 248bis Wetb. van Straf recht. 2 jaar en 6 maanden gev. Hooger beroep aanrijding te Bovencarspel. De 54-jarige heer Dirk Sch., wonende te Enkhui zen, autobus chauffeur en commissionair van een N V had op 28 April terecht gestaan voor het kantongerecht te Hoorn naar aanleiding van het feit dat hij op 5 April, omstreeks 12 uur, als be stuurder van den 4-wielig motorrijtuig, een kleine autobus had gereden in de Hoofdstraat van Bo vencarspel en toen niet voldoende naar links uit week, waardoor een aanrijding met een motorrijwiel, bestuurd door den heer P. Bakker, plaats had. De heer Sch. werd alstoen veroordeeld tot f100 boete of 50 dagen en kwam van dit vonnis in hooger beroep dat heden door de meervoudige strafkamer werd behandeld. De appellant werd verdedigd door Mr. Schenke- veld, advocaat te Alkmaar. In verband met een civiele procedure, opponeerde voor den heer Bakker Mr. van Regteren Altena te Amsterdam. Een ze vental getuigen werden gehoord. In de eerste plaats de aangereden heer Pieter Bakker, koopman te Bovencarspel, die verklaarde niet hard te hebben gereden en op zij ging na het hooren van signalen, tot zelfs op de kleine steentjes..Niettemin werd Bak ker van achter aangereden. Sloeg met zijn motor over den kop en had toen zajn bewustzijn verloren. Hij werd in een café binnengedragen. Hij is nog steeds invalide. Volgens verdachte had Bakker eerst op het laatste^ moment naar rechts uitgehaald, wat de heer Bakker evenwel ontkende. De verschillende getuigen a decharge verklaarden unaniem, dat Bakker flink rechts van den weg reed en verdachte niet voldoende naar link- uitweek bij het voorbijrijden, zelfs verklaarde de getuige W. Visser dat de autobus slingerde. Er was geen druk verkeer dat dit slingeren wettigden. De verdachte beweerde niets van de aanrijding te hebben gemerkt. De gem. veldwachter Key had beschadiging geconstateerd aan autobus en motor rijwiel van de aanrijding zelf had hij niet gezien. Hij was dien dag niet aanwezig. De weg is 6 a 7 meter breed ter plaatse. Voort werden nog gehoord twee getuigen a de charge, de heer A. Fijma, broodbakker te Enkhui zen, passagier in de auto, die verklaarde dat ver dachte goed rechts reed en de motorrijder niet ge heel rechts reed en geen steeek op zij ging, ondanks de krachtige signalen. Verdachte haalde toen naar liinks uit, doch desondanks had toch een aanrijding plaats. Er is niet gestopt door de autobus na het ongeval. De getuigen Bulten, Onneweer en Visser handhaafden hun verklaring dat Bakker geheel rechts van den weg reed en na de gegeven signa len zelfs op de kleine steentjes reed. Getuige a de charge Fijma verklaarde nog een bakkerswagen voor de aanrijding te hebben waargenomen. De getuige a decharge, de heer Th. Schuyt, maga zijnmeester te Enkhuizen, eveneens passagier, deelde mede dat de bus midden op den weg reed, ook de motorrijder, die na gegeven signaal naar rechts uitweek, van een aanrijding had getuige niets ge zien. ajipenekae,Ioiled(bdoOc9endaal.ehadisGaopshrdluhr De twee getuigen a decharge hadden op de zitting van den kantonrechter te Hoorn het verloop der zaak op de publieke tribune bijgewoond. De heer officier vroeg zich zelf af waarom ver dachte in hooger beroep is gekomen. De bewijzen achtte de officier overstelpend, zooals spreker meer uitvoerig uiteen zette. De officier had niet den indruk gekregen dat verdachte een bijzonder kundig bestuurder was, zooals uit deze zaak was gebleken. Hij had niets van de aanrijding bemerkt. Hij stopte en reed weewrtoor op seinen" van passagiers en an deren. Tenslotte requireerde de officier bevestiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis. i Mr. Schenkeveld kon zich met het requisitoir en conclusie van den officier niet vereenigen en ver klaarde na een uitvoerig pleidooi van meening te zijn, dat verdachte wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijgesproken, subsidiair bij eventueele ver oordeeling een minder zware geldboete. In zijn repliek zeide de officier zich zeker te gevoelen van zijn zaak en persiteerde hij bij zijn requisitoir, waarop door verdediger eenige dupliek werd gevoerd. Uitspraak a.s. week. Hooger beroep veroordeeling overtreding motor- en rijwielwet. De 25-jarige heer Hendr. Joh. S., volontair te Haarlem werd veroordeeld door den kantonrechter omdat hij door zijn onbesuisde wijze van rijden op 28 Mei ter gelegenheid van de motorraces te Alk maar de Veiligheid van het verkeer op den Kenne- merstraatweg in verkeer had gebracht. Hij reed op zeer drukken verkeersweg met een snelheid van 70 of 80 Kilometer, wat door de contrpleerende politie was geconstateerd. Veroordeelde kwam van dat von nis in hooger beroep, hetgeen heden werd behandeld. Hij beweerde, evenals in eerste instantie de veilig heid van het verkeer niet in gevaar te hebben gebracht. Voorts is dit geval door ons reeds in de rubriek kantongerechtzaken in extenso behandeld en kunnen we volstaan met de vermelding van de opvatting van den officier, die zelfs f60 boete niet te zwaar vond, doch tevens ontzegging van de rij bevoegdheid voor den tijd van 4 maanden. Klaar blijkelijk dreigt appellant dus met zijn hooger be roep van den drup in den regen te komen! Aangehouden uitspraken Jan Blom, Heemskerk, in hechtenis. Diefstal door middel van inklimming gepleegd te Castricum 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Gerard Tr., Castricum, in hechtenis, medeplichtig heid 1 jaar gevangenisstraf. Misbruik van een bierfelschje of bierglas. Op Zondag 14 Sept. wa shet, wat men in de volkstaal noemt, hommeles in het café van den heer Oud te Schagerbrug. Een der bezoekers, zekere heer Coornelis L. maakte zich nogal „dik" en begon met een bierglas te jongleeren, welk kunststuk het het minder aangename gevolg had dat een der andere aanwezigen, de heer L. Doorn, zeer gevoelig werd getroffen en zoodanig gewond, dat hij gerui- men tijd medische hulp noodig had om weer wat op te knappen. Ook den heer Cornelis L. werd aan het verstand gebracht, dat dergelijke aardigheden niet geoorloofd zijn en stond hij heden terecht om van een en ander strenge rekenschap te geven. De De mishandelde heer Doorn, thans weer voldoende gerestaureerd om tegenwoordig te zijn, was er als de kippetjes bij om schadevergoeding te vorderen van f 140.— wegens medische behandeling, zieken- huisverplegihg, bedorven gala costuum enz. Daar de verdachte heer L. hardnekkig ontkende en bovendien in den wedstrijd uitkwam met een verdediger, Mr. Smal, droeg de behandeling door het verhoor van vele getuigen in het na en voordeel van den cliënt een langdurig karakter en duurde het geruimen tijd eer de heer officier 2 maanden gevangenisstraf kon vorderen. Natuurlijk was Mr. Smals conclusie mmder som ber en meer in het belang van zijn beschermeling. De grossier in verlovingsringen verscheen weder ten tooneele. In 't begin van dit jaar werd te Alkmaar de firma H. Plas in 't Paygelop opgelicht voor eenige verlovingsringen die door een jongmensch, voor gevend reiziger te zijn voor den heer Jan de Vries, fabrikant in chemicaliën aldaar in diens gewaar borgd solieden naam op zicht werden gevraagd. Het kwam echter weldra uit dat deze cliënt 'n gerouti neerde oplichter was, die reeds in verschillende plaatsen van het land zijn slag had geslagen. Hij werd gelukkig gearresteerd en bleek te H. J. van Z 'n 23-jarig opticien, gedomicilieerd te Wageningen. Deze zaak was reeds eenige malen behandeld, doch telkens uitgesteld. Thans had opnieuw voortzetting plaats en vor derde de heer officier ,6 maanden gevangenisstraf. De krententuin was hem geen welkom lustoord. De los werkman, Willem K. te Alkmaar, was door zijn ongeregelden lust naar geestrijk vocht in aan merking gekomen voor opzending naar de Rijks werkinrichting te Hoorn, Welk uitstapje hem echter maar matig bekoorde en hij thans trachtte in hoo ger beroep van die onaangename verplichting ont heven te worden. Om de heeren van de meervoudige strafkamer wat te animeeren had hij zich inmid dels aangesloten bij een geheelonthouders vereenl- ging. De heer Ekkel agent van politie kon het verblij dende nieuws lanceeren, dat inmiddels geen klach ten waren ingekomen. Als nu werd besloten aan houding tot 6 Januari en de heer Wiggen opgedra gen op Willem een wakend oogje te houden en zijn zedelijke kracht te sterken. De verdwenen donderbus. Een ingezetene van de gemeente Limmen, de heer Petrus de V., was door den heer officier ambtelijk uitgenoodigd om op deze zitting te comporeeren ten einde terecht te staan ter zake de tegen hem gerezen ernstige verdenking, dat hij zich wederrechtelijk zou hebben toegeeigend een geweer, eigendom van den kweeker Dirk Zwart, in wiens dienst genoemde heer Petrus de Vr. was getreden, terwijl Zwart bedoeld geweer had geleend aan zijn voormaligen knecht Jacobus Metselaar. Deze miste later op 2 Sept. dat geweer, waarop de gem. veldw. v. d. Zanden een onderzoek in stelde en bedoelde spuit te voorschijn bracht uit de bedstede van verdachte! Wat natuur lijk vreemd aanvoelde. De heer de Vr. ontkende echter alle strafbaar heid aan deaanwezigheid van het geweer in zijn bezit. Hij had het wapen doodeerlijk te Beverwijk gekochmt van zekere Niek, van wien hij echter ver der geen bijzonderheden kon mededeelen. De officier was dan ook zoo vrij dezen heer Niek te verwijzen naar het Rijk der phantasie, waar meer dergelijke kooplieden ronddwalen en requireerde 2 maanden gevangenisstraf. Een relletje in een winkel van gezondheids- „artikelen". Op den 14den Augustus A. D. 1930 hield de heer Joh. Asskenazy-Schutzman, eigenair van een winkel in „sanitaire" producten in de Ridderstraat te Alk maar zich onledig met de zaken af te wikkelen met zijn voormalige filiaalhoudster, mej. de wed. Biemen v. d. Steen, zulks naar aanleiding van het feit dat de nieuw aangestelde functionaresse, mej. Hendrika Louw, echtgenoote van den heer G. Nien werd geinstalleerd. Deze plechtigheid liep echter niet van een lijendakje, doch werd jammerlijk gestoord door een tweetal heeren P. J, ten P. en J. C. K., die van oordeel waren dat mej. Breman niet billijk was be handeld. De heeren traden zeer nadrukkelijk op als haar beschcermers, door de Knip op de deur en de heer Asskenazy de pen op de neus te zetten. De politie verscheen echter binnen 10 minuten als blokkade brekers en had in een ommzien de orde hersteld. De twee optredenden voor de belangen van mej. Breman, thans te Soesterberg, stonden echter heden terecht wegens huisvredebreug en vrijheids- beroovipg. De feiten wer^n door hen eerlijk toege geven en tegen ieder gevorderd f25 boete of 25 da gen. Uitspraak in alle zaken a.s. week Dinsdag. De Zondag J.l. in-Polen gehouden verkiezingen hebben, ondanks de geweldige inspanning, die het regeeringsblok zich getroost had niet tot het resul taat geleid, dat deze wel had gehoopt, n.l. een meer derheid van drie vijfden, welke noodig is voor het wijzigen van den grondwet. Van de noodzakelijke 267 zetels verwierf de regeeringspartij er 24. Hoewel het dus niet veel scheelt is alle moeite toch ver- geefsch geweest. En dat er hard gewerkt is, zelf op wat in onze streken een zeer onbehoorlijke manier zou heeten, blijkt wel uit de vele berichten» die hier over bij ons binnenkwamen. Een der methoden om de regeeringscandidaten te steunen was b.v. de can- didatuur van oppositioneelen ongeldig te verklaren. Dit geschiedde op de volgende wijze. Voor candi- daatstelling zijn in Polen vijftig handteekeningen vereischt. Voor de zekerheid dient men dan een lijst in met veel meer handteekeningen. De autoriteiten verklaarden echter in tal van gevallen zooveel hand teekeningen voor valsch of ongeldig, dat de candi- daatsstelhng niet doorging. Ook de verdere metho den van de Pilsoudskisten om verkiezingspropaganda te voeren, waren maar al te vaak verre van zacht zinnig. Intusschen is thans, ondanks het tekort aan zetels noodig voor grondwetswijziging, wel zooveel zeker, dat Pilsoudski zijn autoritair optreden met deze regeering nog heel wat minder banden zal be hoeven aan te leggen dan voorheen, toen dit reeds zoo miniem geschiedde. Het Engelsche Witboek over Palestine heeft een stofwolk opgewaaid, die verre van na eenige weken te gaan liggen, steeds dichter wordt. Niet in de laat ste plaats door de houding der regeering zelve, die zooveel mogelijk de kool en de geit wil sparen. Thans is de regeering in Lagerhuis over haar politiek in Palestina geinterpelleerd, waarbij o.a. door Lloyd George sccherpe critiek werd uitgeoefend. De regee ring, die zich klaarblijkelijk op onverwachte wijze in een wespennest gestoken heeft, wringt zich in duizend bochten om op eervolle wijze beide kanten tevreden te stellen, hetgeen haar tot dusverre echter geenszins gelukt is. De groote moeilijkheid ligt wel hierin, dat vólgens het Witboek in laatste instantie de regeering niet bereid was de stichting van een Nationaal Tehuis in Palestina te steunen, wanneer dit moest geschieden ten koste van de Arabieren. Daarmede zou echter iedere reden vervallen om En geland mandaatmogelijkheid over Palestina te laten, zoodat dan het mandaat ter beschikking van de vol kenbond zou moeten worden gesteld. Dat Engeland hier zeer weinig voor voelt behoeft geen betoog. Zooals de zaken nu staan lijkt er slechts een weg open te staan om uit de impasse te geraken en wel te trachten een verzoening tusschen Palestij nsche Joden en Arabieren tot stand te brengen. En dit ziet er niet zoo heel gemakkelijk uit. In Spanje schijnt de toestand eengszins scherper te gaan worden. Hoewel wij vooralsnog niet geloo- ven, dat het verzet tegen het huidige regiem wel steeds krachtiger wordt en zelfs tot daden, als alge- meene staking e.d. overgaat. Of hier iets bereikt zal worden is niet zeker. Zelfs nog niet of degenen die deze beweging op touw zetten zelf precies weten wat ze eigenlijk willen bereiken. Erg Spaansch gaat het er voorloopig nog niet toe. Of het nog zoover zal komen zullen we moeten afwachten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5