NIEUWE S Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 141 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. .DONDERDAG 27 NOVEMBER 1930 39e Jaargang M Uitgave Firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Naordscharwoude. StemmingsbeeldGroenten land Revue van de Week Buifesiiandsch Overzicht ÜMRUkER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden f 1.15. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Mijn laatst verschenen artikeltje in deze rubriek bracht mij, (niet onverwacht) naast een zeer waar- deerend schrijven van een practisch man, een af keurend oordeel van den geachten inzender in ons blad, woonachtig te Woerden. Zoo ingenomen de eerste was met den inhoud van het artikel, zoo gepikeerd was de mijnheer uit Woerden, al haast ik mij er oogenblikkelijk aan toe te voegen, groote waardeering te hebben voor den uiterst hoffelijken, bezadigden toon van dien schrij ver. Waar de laatste er weinig voor gevoelt, met mij een persdebat te beginnen'over het uiterst urgente pachtvraagstuk, daar doe ik hem bij dezen weten, mijnerzijds totaal niets te gevoelen voor een debat op een of andere vergadering. Zoo blijft er alleen dit over, een en ander naar aanleiding van het geschrevene van den heer uit Woerden op te merken en daarmee basta. Allereerst een kleinigheidje. Niet de propagandist doch de voorzitter van de oprichtingsvergadering heeft den scribent van de Schager Courant een veeg uit de pan gegeven. Best mijnheer accoord van Putten, maar de spreker heeft dan toch op dat stramien wat voort geborduurd, en is veronderstellingen gaan uiten en heeft daarop een uiterst onvoorzichtige conclusie gegrond. Waarschijnlijk had die schrijver een goede rechts positie, en hoe kan zoo iemand nu iets voelen voor de kleine luiden? Alsof men n.l. persé in een afhankelijken, min of meer penibelen toestand moet verkeeren, om een open oog te hebben voor den nood van anderen. O, Minister van Staat, Excellentie Ruisch, die Binnen- landsche zaken en Landbouw beheert, zijt ge uit hoofde van Uw onafhankelijkheid voor uw hooge taak niet totaal ongeschikt? Wat bemoeidet ge U nog met een pachtwet? Hebt U gelijk, geachte inzender uit Woerden, dan zijn al onze Tweede en Eerste Kamerleden, onze Tuinbouwleidslieden, en naar ik voor U wensch, ook gij zelf, ter zake incompetent. Dit echter raakt de kern der quaestie niet. Met 'n Jantje van Leiden wil ik er me heusch niet afmaken. De kern van de quaestie ligt in de rechtspositie van den pachter, zegt M. Die deugt niet en lichte lijk verwijt U me inconsequentie, (zoo tusschen de regels door) want waarom dan ook niet getornd aan de rechtspositie van den arbeider? Ontgaat het U dan, dat ge twee ongelijksoortige grootheden, voor geen vergelijking vatbaar, in één adem noemt? In het arbeidscontract, afgesloten tusschen patroon en arbeider, gaat het over de voorwaarden eener dienstbetrekking. En nimmer kan de praestatie van den arbeidnemer worden losgedacht van het indivi du, den mensch. Op den mensch kan niemand aanspraak maken, huldigt men deze stelling niet, dan komt men nood gedwongen tot de terecht algemeen verworpen voor stelling: de arbeid is koopwaar. En wat is een pachtcontract anders dan een za kelijk recht, dat de eigenaar van den grond aan zijn mede-contractant op bepaalde door dezen aan vaarde condities verleend. Uit het pachtcontract vloeien geheel andere ver houdingen voort, dan uit het arbeidscontract; bij eenig nadenken zal de geachte inzender dat wel willen toegeven. En daarom kan men m.i. van een rechtspositie van den landpachter niet spreken in dien zin, als men verstaat onder een rechtspositie van den ar beider. De positie van den pachter is in eiken gecivili- ceerden staat tegenover den verpachter geregeld in dien zin, dat algemeene regelen zijn' vastgelegd, ter wijl de bijzondere tot heden als pachtduur, pacht som enz. ter bepaling aan belanghebbenden zelf waren overgelaten. De kwestie waar het eigenlijk om gaat raakt dan ook geen rechtspositie, maar de bepaling van die bijzonderheden en het contract. Blijkbaar voelt de geachte inzender er voor (en velen met hem) dat het Staatsorgaan hier regelend optreedt, wat tot heden in de maatschappij door de betrokkenen zelf werd verricht. De machtige arm van den Staat moet nb. de pach ters tegen zich zelf beschermen. Zij zijn blijkbaar zelf daartoe niet meer in staat. Daar ligt des „Pudels Kern." Ik heb tegen het streven van den bond, die ove rigens zeer merkbare politieke tendenzen vertoont (men leze de verslagen van de vergaderingen ge houden te Koedijk en Zuidscharwoude) vooral dit, dat hij de verhoudingen in verreweg de meeste ge vallen in .Groenteland, goed te noemen, onnoodig zal bederven. Om het maar rond te zeggen, hier wordt onge noemd in wezen de klassenstrijd gepropageerd. Verwijdering zal er het gevolg van zijn, schadelijk voor beide partijen. Wat ik opmerkte over de publieke verhuring te Broek op Langendijk, had een andere bedoeling, dan de geachte inzender er uit distilleert. Ook zonder eenige bemoeiing van den bond zal het economisch proces zijn onvermijdelijke werking doen. Daar toch daalde de pachtprijs met zegge 40 procent. Verder acht ik het streven van den bond in dezen zin onaanvaardbaar, wijl als mogelijk gevolg het rijk gevarieerde leven er door wordt bedreigd met een dwangsysteem, met een ongewenschte onna tuurlijke nivelleering. Het is onjuist, dat een bepaald stuk grond voor iederen tuinder gelijke waarde heeft. Het is onjuist, dat twee menschen van eenzelfden akker gelijk resultaat halen. En dit is nu de groote fout van het zgn. moderne streven, dat men alle menschen, alle toestanden, alle posities over één kam scheert. Met groote woorden komt men er niet. Moet ik nogmaals wijzen op het groote gevaar, dat ook bij de behandeling van de pachtwet in de Kamer werd genoemd, nl. dat als gevolg van deze wet wel eens menige hypotheekpositie in den land en tuinbouw onhoudbaar wordt? Ik wil het hierbij laten, het gaat niet aan, in één artikel dit groote gegeven ook maar te benade ren. Resumeerend is dit mijn onoverkomelijk bezwaar èn tegen den bond èn tegen de reeds door de Twee de Kamer aanvaarde Pachtwet, dat men aan den Wetgever een taak opdraagt, die niet ligt op het ter rein van de Overheid, doch van de Maatschappij. Op den duur verwacht ik hiervan ernstige bezwa ren, vooral in de praktijk. Het valt niet te betwisten, dat in het begin der Tweede Kamerzitting van Dinsdag 18 November jl. een soort van crisisstemming heerschte. De groote vraag was wat zal de Katholieke fractie doen in verband met de motie dr. van den Tempel, aan dringend op verandering van het bezoldigingsbesluit verbetering aer salarissen van rijksambtenaren en onderwijzers? Natuurlijk met het oog op wat in het Program van "de Katholieke Staatspartij over deze kwestie vermeld, i.s Vervolgens was er: de nog al tijd niet volkomen opgehelderde houding van de S.D.A.P. t.a. van de vraag, wat zij haar partijge- nooten zou raden te doen voor het geval onze regee- hng buiten haar schuld of toedoen genoopt zou wor den mobilisatie te gelasten ter beveiliging van Neder land tegen een ons bedreigend oorlogsgevaar. Wat de houding der Katholieke kamerfractie be- terft, hierboven aangeduid, bracht dr. Nolens, de voorzitter ervan, den 18en November jl. al zeer spoe dig oplossing. Hij gaf nl. te verstaan, dat van katho heken steun voorde motie van den Tempel geen spra ke zou zijn. Waarmee dus de door sommigen gevrees de of gehoopte kans op een kabinetscrisis een nederlaag van minister de Geer zou het minis terie Ruysde Beerenbrouck hebben doen tuimelen was verdwenen. Wel liet dr. Nolens begrijpen, dat net prijsgeven van 3 procent der verplichte pensioen Premie zeer gewenscht wordt geacht. In zijn du pliek heeft de minister van finantien Woensdag 11. dan ook doen begrijpen, dat de regeering voor deze concessie zou te vinden zijn. Zelfs vermoedelijk nog voordat de crisistoestand waarin wij ons bevinden, achter den rug zal wezen. Ir. Albarda heeft den 18en jl. in de Kamer van bader antwoord gediend inzake de houding der S. tegenover een eventueel af te kondigen mobi lisatie. De heer Albarda verklaarde, dat de S.D.A.P. de gewapende landsverdediging verwerpt dus ook de Piobilisatie, tot dat doel verordend, niet kan goed keuren. Nationale zelfverdediging zei ir. Albarda nog beschouwt de S.D.A.P. als nationale zelfmoord Op hare medewerking daarvoor kan voegde de leider van de soc. democratische Tweede Kamer fractie er aan toe niet worden gerekend. Voor het verdere van de „staart" der replieken bij het groot politiek debat kan ik in hoofdzaak naar de verslagen in de bladen verwijzen. De woor denstroom, thans op het Binnenhof vloeiend, lijkt een bandjir In den avond va n 18 November zette de kamer haer beschouwingen over de begrooting van buiten- landsche zaken voort. Uit de rede door minister Beelaarts van Blokland toen gehouden, stip ik al leen aan, dat Z. Exc. den heer Bongaerts de verzeke ring gaf, op het stuk van de Limburgsche belangen diligent te zullen blijven. De wensch om met België tot bevredigende samen werking te komen blijft den minister bezielen. On overkomelijke struikelblokken ziet hij daarbij- niet. Hoofdstuk III buitenlandsche zaken is in de zitting van Woensdag 19 dezer bij zitten en opstaan goedgekeurd. De beide communisten stemden na tuurlijk tegen. De minister-president heeft Woensdag jl. den hr. Albarda beduid, dat de regeering t.a. van haar be leid uit zijn verklaringen de noodige consequenties zal trekken. Zij zal de Rijkswetten doen eerbiedigen en opvolging daarvan eischen. Z. Exc. rekent daarbij op de medewerking van de groote meerderheid van ons volk. Ds. Lingbeek had een motie aanhangig gemaakt, verlangend het in overeenstemming brengen der sa larissen van de onderwijzers-kloosterlingen met het Pacificatierapport Bos c.s. De kamer besloot deze motie te behandelen bij de onderwijsbegrooting, Minister de Geer ontraadde de motie van den Tempel. De regeering zou daaraan geen uitvoering kunnen geven. De kamer heeft die motie verworpen met 5829. j Voetstoots werden goedgekeurd: hoofdstukken I (Huis der koningin) II (hooge colleges van Staat), I VII (nationale schuld) XII (onv. uitgaven). Telkens stemden de heeren de Visser en D. Wijnkoop de bei- I de communisten, tegen. Ook de wet op de middelen werd zonder debat of stemming goedgekeurd. Waarna de zeer uitvoerige deliberatiën en discus- siën begonnen over minister Verschuur's begrooting die van Arbeid Handel en Nijverheid. Ook daarvoor kan ik naar de verslagen in de bla den verschenen, verwijzen. In de namiddagzitting van 20 November werd de afdeeling Arbeid afgedaan. En de avondzitting was gewijd aan de afdeeling Arbeidsverzekering. In de middagvergadering der Tweede Kamer van Vrijdag 21 dezer kondigde minister Verschuur o.a. de her ziening van de Merkenwet nog wel: als een eere zaak aan, t. o. van de werkloosheidsverzekering be loofde Z. Exc. van Arbeid, H. en N. voorbereiding der tijdelijke verruiming van den uitkeeringsduur. In de afdeeling Volksgezondheid van Hoofdstuk X is de kamer Vrijdag jl. blijven tseken. Er waren toen voor Dinsdag 25 November nog tien spr. ingeschreven. De midwintersche drukte, stortregens en stormbuien bederven in deze dagen heel wat damestoiletjes in de drukte der voorbereiding van Sinterklaas-vierde- rij wordt nu op het Haagsche Binnenhof al he viger in de thans aangebroken week te beginnen met den avond van 25 November hervat de 1ste Kamer hare openbare werkzaamheden. Behandeling der Winkelsluiting, en Arbeidsbemiddeling staan nu voqr de deur. De rijksmiddelen toonden over October 1930 een achteruitgang van ontvangsten bij October 1929 vergeleken aan van f 41.085.50 tegen f44.225.836. 't Is niet zonder beteekenis maar tot wanhoop behoeft dergelijk accres allerminst te ieiden, Integendeel nog pas is verduidelijkt, dat de rijkskas zich in kern gezonden toestand bevindt. De opschorting van de invoervergunning voor Ne- derlandsch fokvee door Frankrijk blijkt te zijn ge schied met het oog op het te onzent heerschen van mond- en klauwzeer. Spoedige opheffing van het verbo dlijkt niet uitgesloten. Tegen het voorgenomen maal- en menggebod tarwewet komen bij de Tweede Kamer telkens adres sen van protest in. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft bij zijn memorie van Antwoord op Hoofdstuk V reeds op deze bezwaren gereageerd. Het debat daarover in de Tweede Kamer is met rasschen tred naderend. Personalia: Op 1 December a.s. zal op grond van gezondheidsredenen prof, mr. A. J. Blok aftreden als hoogleeraar te Leiden m de Rechtswetenschap. Eerlang wordt benoemd tot commandant der zee macht in Oost Indië: kapitein luitenant ter zee J. F. Osten, dan bevorderd tot schout bij nacht als opvolger van vice admiraal Ten Broecke Hoekstra. Kolonel Hardenberg inspecteur der infanterie, wordt in Januari a.s. bevorderd tot generaal majoor De bariton Paul Pul te 's-Gravenhage is ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum met warmte ge huldigd. De toestand van generaal van Voorst, oud voorzitter van de Eerste Kamer is weer hoogst- bedenkelijk geworden. Uit de doodenlijst: H. Rijfsnijder, oud-resident van Batavia, 66 jaar, Scheveningen. Jhr. C. F. West- plam van Hoorn van Burgh. oud-zeeofficier 84 jaar, den Haag. J. Breebaart Dz., burgemeester van Hoogwoud, een zeer bekende figuur in Westfreisland Ir. C. J. F. van Vrijberghe de Coningh, oud hoofdingenieur der Nederl. Spoorwegen, 67 jaar, den Haag. D. baron van Asbeck, 76 jaar, oud-gezant, laatstelijk te Warschau. Aan de misdadigheidsrubriek der week ontleen ik: dat de directeur van de Handels- en Landbouwbank wier hoofdkantoor te 's-Gravenhage is gevestigd, on der verdenking van voor anderhalf ton verduisterd te hebben, in arrest is gebracht. Het betreft hier een debacle van ruim een millioen gulden, waarvan tal van kleine luyden, vooral in landbouwkringen, slacht offer zouden zijn. De agrarische crisis wordt de voor naomste oorzaak dezer ineenstorting genoemd. En brand, die in de Wielakkerstraat de Arnham heeft gewoed gaf de justitie aanleiding tot ingrijpen. Een lange reeks van inbraken zooals tegenwoordig wekelijks en dagelijks moet worden geconstateerd. In een villa bij Tilburg vonden de krakers rijke buit. In een huis aan de Haagsche Regentesselaan ver meesterden zij ca. f700. Te Castricum hadden vier inbraken op één dag plaats. Een scheepsbevrachter te Scheveningen is gear resteerd, verdacht van grondnotenverduistering, tot een bedrag van f 36000. Bij Roosendaal is een vee koopman door twee bandieten overvallen en beroofd van f 600. Op het Roki n te Amesterdam woedde een kelder- brand die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, doordien een jongen een gloeiende pook in houtwol had gestoken. Zoo maar voor de aardigheid. Een vijftienjarig Duitsch meisje is bij de Lim- die den lichtzinnigen levenswandel van zijn zuster burgsch Duitsche grens door haar 22-jarigen broeder niet kon verduren, gewurgd. De dader meldde zich bij de politie aan. Drie zeer jonge meisjes, van wie een nog in de kinderschoenén zijn blijkbaar door kerels per motor fietsen vervoerd. Tot nu toe heeft de politie haar niet kunnen opsporen. De noordent ar vtn me' Koperberg die te Ben- nekom om het leven werd gebracht is ook door het Gerechtshof te Arnhem tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Een complot knapan te Rotterdam zijn op heeterdaad betrapt bij het plegen van winkel diefstallen. Reeds sinds geruimen tijd legden zij zich toe op het zich kosteloos verschaffen van auto peds en ander pseelgoed. De roode haan wordt gaandeweg weer gevaarlij ker na zich een poosje rustig te hebben gehouden voor zijn doen. Bij een brand in de Steven Hoogendijkstraat kon den een vrouw en acht kinderen slechts met de groot ste moeite worden gered. Verschillende boerderijen o.m. twee uitgstrekte te Oss Brabant zijn in de asch gelegd. De uithoornsche Baconfabriek is grootendeels ten gevolge van het vuur verwoest. Evenals een kruidenierswinkel in de Nes te Amster dam. Te Rhenen is een pand uitgebrand waarin een ge geheele bloembollenoogst was geborgen. De door ver zekering gedekte schade beloopt een halve ton. Uit de ongelukkenserie vermeld ik nog, dat te Gro ningen een auto, waarin twee personen zaten, te wa ter geraakte. Het ongeval kostte een menschenleven De bekende schilderes, mevrouw Alette van Thol Ruysch, is te 'sGravenhage doordien haar kleeren in aanraking kwamen met een gaskachtel, op jammer lijke wijze om het leven gekomen. Op de Rotterdamsche Willemsbrug geraakten drie jongens onder een autobus. Een der knapen is ge dood, de beide anderen zijn zwaar gewond. De be richten over den toestand in de diamantindustrie luiden niet zeer bemoedigend. Vele noodlijdenden in dit bedrijf trekken van Antwerpen naar Amsterdam, slinkende vraag naar geslepen diamant wordt een der ergste oorzaken van den crisis genoemd. In de jongste dagen kwamen verontrustende tij dingen in over hoog water. Zoowel Maas als Waal en Ysel waren wassend. Spoedmaatregelen werden getroffen. B. en W. van Amsterdam hebben een voordracht ingediend tot opruiming van niet minder dan 16000 krotwoningen. Het gaat hier om dertig millioen gul den. En het verdwijnen van de oude Jordaan. Op 1 December wordt het eerste Poststation ge opend in de Wieringermeer. op het drooggelegde ge deelte van de Zuiderzee. Reeds zijn aangekondigd de overwerkvergunnin- gen voor Sinterklaas, Kerstmis en Nieuwjaar. De „donkere dagen voor Kerstmis" ijlen snel als een schaduw heen Mr. ANTONIO. Uw Usap wordt zacht, blijft keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maqi per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. De afgeloopen dagen hebben door een onjuist be richt weer eens den aandacht in verhoogden mate op Sovjet Rusland gevestigd. Stalin was vermoord, aldus dit bericht en er zijn in Rusland groote onlus ten uitgebroken. Hoe dit foutieve bericht de wereld ingezonden is, willen wij hier niet onderozeken, al is het interessant achteraf te constateeren, dat reeds drie dagen, voor dat de West-Europeesche kranten den moord op Stalin den volke verkondden, op de New-Yorksche beurs geruchten van denzelfden inhoud de ronde deden. Nog interessanter evenwel is het op te mer ken hoe er in de appreciatie van het Sowjet systeem, ook in de bladen, die fel tegenstander zijn van het communisme, een wijziging intredende is, die van een grooter en ernstiger, tevens wetenschappelijker aandacht getuigen, voor wat nu eigenlijk het kern vraagstuk is in Rusland. Algemeen komt men dan tot de conclusie, dat het hier in de eerste plaats een economisch streven betreft om Rusland in econo misch opzicht onafhankelijk te maken te maken van het buitenland. Opvallend is nu, dat over het alge meen het systeem, waarop men deze onafhankelijk heid tracht te verwerkelijken, in tegenstelling met vroeger thans bijna niet meer becritiseerd wordt, doch dat thans de hoofdzaak der critiek zich richt op de eigenlijke psycchologische waarden voor mensch en mogelijkheid tot ontplooiing der men- schelijke faculteiten. Een verkapte erkenning van dé mogelijkheid van het Sowjetregiem als acono- misch systeem? Zeker is, dat de verhalen der tal- looze reizigers, die in Rusland de fabrieken hebben zien ontstaan en groeien, die gezien hebben hoe daar toch blijkbaar har en met ijver gewerkt wordt, hier een grooten invloed op hebben uitgeoefend. Na de Sejmverkiezingen zijn Zondag j.l. in Polen verkiezingen voor den senaat gehouden, die zooals' te voorzien was het succes, dat Pilsoudski bij de eerste verkiezingen had geboekt, bevestigd hebben. De regeeringspartij heeft nu in senaat en Sejm een geduchte meerderheid bevochten, zoodat de regee ring veel krachtiger zal kunnen werken dan voor heen. Een minder aangenaam gevolg van deze ver kiezingen echter is, dat de toch al niet rooskleurige verhoudingen met Duitschland nog een weinig min der vriendschappelijk zijn geworden. De „Germania" schrijft zelfs, dat de verhouding in jaren zoo slecht niet geweest is. Natuurlijk zijn er tusschen beide landen tal van geschil punten. Wel in de eerste plaats de grensregeling bij de vredesverdragen, waardoor o.a. een aantal Duitschers Poolsch onder daan zijn geworden. Deze Duitsche minderheden, vooral in Opper-Silezie beklagen zich nu, dat zij door de door de regeeringspartij tijdens de verkie zingen uitgeoefende terreur belemmerd zijn im het qiitoefenen van hun kiesrecht. Er gaan zelfs geruch ten als zou de Duitsche regeering voornemens zijn stappen te doen in dit verband bij den Volkenbond, teneinde te protesteeren tegen deze wijze van schen ding van het minderhedenrecht. Ook hier weer vrij- ving en groeiende vijandelijke gezindheid. De wereld schijnt niet vee Iwijzer te zijn geworden in de ette lijke duizenden jaren van haar bestaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1