Rechtzaken ff 2^»»= Uit den Omtrek ST. PANCRAS. Op Dinsdag 25 November had in de openbare lagere school een ouderavond plaats, welke zich in een zeer groote belangstelling mocht verheugen. De voorzitter der ouder-commissie, de heer Jac. de Vries, riep de aanwezige ouders, raadsleden on derwijzend personeel en pers een hartelijk welkom toe en verheugde zich bizonder over de groote be langstelling, welke door hem werd beschouwd als eei«fiting van welgezinde medewerking in de be langen der school. Hierna gaf hij de leiding der vergadering aan het hoofd der school, de heer P. de Ruijter, als ambts halve voorzitter der ouderavond. Deze verklaarde zich aangenaam getroffen door de opkomst van bijna alle ouders op deze, voor hem de eerste, ouderavond in St. Pancras. Spr. beschouwde deze avond als een mooie gelegenheid, waarop ouders en onderwij s-personeel wederkeerig kennis met el kaar konden maken. Als er iets is, wat het onder wijs noodig heeft, dan is het wel de belangstelling en de medewerking, de medeleving van de ouders. Om een vruchtbare opvoeding te kunnen geven, moeten ouders en onderwijzers elkaar hierin wederkeerig leeren kennen en begrijpen en elkaar steunen, terwille van het kind. Bij onderwijs en opvoeding- zijn vele momenten van teleurstelling voor den on derwijzer en opvoeder. Wij, onderwijzers weten dit en aanvaarden het. Niettegenstaande dat, zullen wij onze moeilijke taak weer met volle liefde en zoo goed mogelijk, trachten te volbrengen, trots de vele oogenblikken van teleurstelling. Doch juist daarom doet het ons goed, als wij daarnaast ook eens eenige waardeering voor ons werk ontmoeten. Spr. hoopte dat dit zoo mocht zijn en blijven en gaf het woord aan den spreker van dezen avond, de heer S. Stolp, Hoofd der school te Halfweg, die als onderwerp had „School en Huis in de bestrijding van het alcohol gevaar:" Spreker begon met te wijzen, op een zekere incon sequentie, welke schuilt in de harten der opvoeders en vroeg zich af, wat is eigenlijk de opvoeding onzer kinderen? Wat is onze drijfveer, wat bedoelen wij er mede, als wij trachten de kinderen op te voeden tot zelfstandigheid? Want dit toch is immers het doel. Wij allen trachten onze kinderen zoover te brengen, dat zij als mensch volwassen zijnde, ons kunnen missen en op eigen beenen kunnen staan. Doch als het eenmaal zoover is, jazelfs eer het zoover is, komt bij ons, ouders, de inconsequentie voor den dag. Wanneer bij onze jeugd de eerste teekenen van een ontwakende zelfstandigheid tot uiting komen, dan gevoelen wij ons, als ouders en opvoeders, met een zekere weemoed, een heerlijke taak ontglippen. En het is geen zeldzaam verschijnsel dat deze eerste teekenen met eenige strubbeling gepaard gaan. Het is alsof wij ouders ons in den beginne moeiljjk kun nen aanpassen aan het ontwakend eigen oordeel van ons kind. Het is moeilijk, afstand te doen van een moreel gezag, dat natuurlijker wijze door de kinde ren wordt aanvaard, doch bij het groeien van eigen oordeel, soms op voor ons pijnlijke wijze terzijde wordt gezet. Daarom moeten wij den tijd, die ons voor de opvoeding is gegeven, 'zoo goed mogelijk gebruiken, en is samenwerking in alle opzichten zoo dringend noodig. Ieder mensch heeft zijn idealen. Soms ontstaan haperingen omdat wij elkaar niet begrijpen. Spr. hoopt dat hier thans een begrip van eikaars idealen zal ontstaan, waartoe ouderavonden als deze zoo krachtig kunnen medewerken, en was overtuigd van een willig oor, omdat hier uitsluitend wordt gespro ken over het wel en wee van het kind. Bij opvoeding moet éénheid zijn. Conflicten worden door het kind zoo scherp gezien en gevoeld. Het kind lijdt daar onder. Spr. gaf hiervan enkele voorbeelden uit de praktijk in verband met alcoholgebruik en drank ellende, waardoor huisgezinnen uit elkaar worden gerukt en soms geheel ten gronde gaan. En hoeveel schade lijdt de opvoeding der kinderen soms niet bij oneenigheid op dit punt tusschen ouders ondereling, tusschen school en huis. Spr. wees hier op de schade van het matigheidsbeginsel, waardoor zooveel con flicten ontstaan en de zwakkeren ten gronde worden gericht. Dit onderwerp heeft instemming bij zeer vele onderwijzers, niet echter helaas bij alle ouders. Doch als er op school wordt gesproken over alcohol en dronkenschap, laten de ouders er dan voor waken, dat deze goede indrukken niet te loor gaan, doordat zij het gebruik trachten te vergoe lijken. Maakt een goed gebruik van uw moreel gezag, zoolang dit mogelijk is. Al te spoedig is de jeugd ge neigd zich zelfstandig te voelen en zelf te oordeelen en het is voor een kind wel eens goed, z.g. „helden" te vereeren. Dit in verband met die opvoeders welke door onthouding zelf het voorbeeld geven b.v. inzake het drinken en het rooken. Voorbeelden trekken oneindig veel sterker dan het woord en wat gij eens tegenover uw kinderen hebt trachten te vergoelij ken, bijvoorbeeld het drankgebruik, wordt u soms later door hen, als zij u ontgroeid zijn, voor de voe ten geworpen. Ook hiervan gaf spr. enkele treffende voorbeelden, en vervolgde met er op te wijzen, hoe noodig het was dat over deze onderwerpen op school af en toe eens met de kinderen werd gesproken. Dat geeft een niet te waardeeren steun bij de opvoeding onzer kinderen. Makkelijker zou de opvoeding zijn, als de kinderen ons zelf waren; ons eigen ik, in jeugdvorm. Wij zouden dan gerust kunnen zijn, en zeggen „ga je gang maar, wij zelf hebben van den alcohol een matig gebruik gemaakt en 't is goed gegaan." Doch wie kan de wondere wegen der erfelijkheid doorgronden. Hoe weten wij vooruit, welke harts tochten er in onze kinderen sluimeren? En daarom moeten wij bij de opvoeding zoo voor zichtig zijn. Gebroken moet worden met het idéé, dat, wat goed was voor ons, ook goed is voor onze kinderen. Wij moeten trachten het beste te geven er er van te maken wat mogelijk is, zoo mogelijk iets beter als ons zelf. Daarvoor zijn opofferingen noodig. En zouden wij dan in eenvoudige kwestie's als het alcoholvraagstuk, niet durven doortasten? De sa menleving van heden is reeds op gezonder basis ingesteld dan een vorig geslacht. De menschen zoe ken hun geluk op hooger plan, dan in de alcohol. Daarvoor moet in de plaats gesteld gezonde vroo- lijkheid en oprecht geluk. Ter afwisseling las spr. hierna een stukje, geti teld „Dwangarbeid" uit ,,Voor Hart en Verstand" van Krijgsman en Verburg. Hierna werd een oogenblik gepauzeerd en werd door de dames Gerritsen nogmaals de thee enz. ge serveerd, waarbij de tongen onderling danig los kwa men en de gezelligheid natuurlijk tot ongedwongen uiting kwam. De heer Stolp, zijn rede vervolgende, wilde thans kort zijn en gaf een samenvatting van het gelezene, wijzende op 't groote en machtige beginsel van den drankstrijd, waardoor méér en beter gezinsleven en eenheid in opvoeding wordt bereikt. Spr. eindigde met een warme aanbeveling om te streven naar meer contact in opvoedkundige vraagstukken. Een innige sameaaprking tusschen school en huis kan slechts ten goed'e komen aan onze kinderen en om dat te bevorderen zijn ouderavonden als deze zoo uitermate geschcikt. Spr. hoopte dat zijn idealen over opvoe ding, ook in verband met het alcoholvraagstuk, mochten leiden tot een elkaar beter begrijpen in het pogen van ouders en onderwijzers om het kind op rechte wegen te brengen. (Applaus) Hierna volgden enkele mededeelingen omtrent het door de oudercommissie verrichtte werk. Pogingen om aanstelling van een 4e leerkracht te verkrijgen waren tot heden niet gelukt, evenals de aanstelling van een schdblarts, waarvoor echter nog nadere po gingen zouden worden aangewend, evenals voor de instelling van een rookverbod voor leerplichtige kin deren. Verschillende mededeelingen werden gedaan om trent datgene wat de oudercommissie had gedaan om te trachten de school, gedurende de ziekte van het vorige hoofd, normaal te laten functioneeren. Pogingen welke slechts ten deele waren geslaagd. De inmiddels ter vergadering gekomen wethouder, de heer J. van Kampen, gaf hierover nog een uitvoerige toelichting. Nadat door den voorzitter dank was gebracht aan den heer Stolp, voor zijn keurige rede werd door den hèer De Ruijter een boekbespreking gehouden over: Kees de jongen, van Theo Tijssen. Een boek, dat niet, zooals de titel misscchien zou doen veronder stellen, een kinderboek is en dus niet geschikt om door kinderen te worden gelezen. Doch wel uitermate geschcikt voor ouders en opvoeders, omdat hierin wordt gegeven de ziel van een kind in al zijn gele dingen. Het innerlijke leven van een gewone school - jognen wordt hier op treffende wijze weerspiegeld, hetgeen bleek uit enkele passages, welke door spr. op treffende wijze werden voorgedragen. Een uiter mate geschikt boek voor ouders welke zich willen verplaatsen in de innerlijke gedachtengang van een kind. Een ademlooze stilte, gevolgd door een dank baar applaus, bewees, dat deze inleiding met onver deelde aandacht was gevolgd. Als lid der oudercommissie werd hierna, in de vacature Mevr. Sinjewel, gekozen Mevr. Burger- Velthuis, welke op dringend verzoek, de benoeming aanvaardde. Tenslotte volgde bij rondvraag een geanimeerde bespreking over verschillende wenschelijkheden in zake het onderwijs. De heer J. de Vries betreurde ten zeerste de af schaffing van het vervolgonderwijs en werd door wethouder van Kampen uitvoerig beantwoord. Besloten werd de mogelijkheid omcursussenteorga Besloten werd de mogelijkheid om cursussen te or- ganiseeren, onder de oogen te zien en stelde de heer de Ruijter zich beschikbaar op de volgende ouder avond een inleeiding te houden over het onderwijs in handenarbeid. Nadat nog verschillende aangelegenheden op ge animeerde wijze waren besproken en door den voor zitter toegelicht, werd tot sluiting overgegaan. De voorzitter uitte een woord van dank voor de wijze, waarop men hem dezen avond de leiding ge makkelijk had gemaakt en hoopte hier de plaats te hebben gevonden waar hij zich met liefde aan zijn taak zou kunnen geven, terwijl hij overtuigd was, dat deze avond, in gezellige stemming met elkaar doorgebracht een hechte knoop zou leggen in den band tusschen ouders en onderwijzers, in het welbe grepen belang der kinderen. Een vechtlustig Trio. Een drietal Heldersche heeren, Cornelis de Gr., een landbouwer, Petrus Jac. B., rijwielhersteller en Arie Jan E., beroep onbekend, stonden terecht wegens mishandeling in vereeniging van zekeren heer Alber- tus Kaag, die door hen op 20 Juli te Julianadorp was geslagen terwijl de thans niet verschenen heer E., voor dit edele doel zelfs een boksijzer of sleutel ring had gebezigd. De mishandelde, wie blijkbaar de rol was toebe deeld van den man, die de klappen krijgt, werd onder een of ander voorwendsel uit de danstent van Benema gelokt en toen door een aantal hem vermoe delijk niet welgezinde personen aangevallen, onder welke aanvallers het bovenaangeduide trio door den heer Kaag werd herkend. Aangezien de twee aan wezige verdachten dit slaan ontkenden en integen deel de heer K. signaleerden, als iemand die zich nogal vechtlustig had gedragen was een groot aantal getuigen noodzakelijk om in deze plattelands vecht partij eenig licht te brengen. Niet bepaald tot bespa ring van den kostbaren justitiëelen tijd. Doch ten slotte kreeg de heer officier toch nog gelegenheid om tegen ieder der drie vechtersbazen f 40 boete of 40 dagen te vorderen. De politierechter direct uit spraak doende veroordeelde daarop de G. en B. ieder tot f 25 boete of 25 dagen en E. bij verstek tot f 40 boete of 40 dagen. Een tik met een bierglas. De 18-jarige bakkersknecht, Jan Sm., vroeger te Oudkarspel, thans te Middenbeemster woonachtig en werkzaam, had in den nacht van 19 op 20 Aug. in een danszaal te Oudkarspel, alwaar kermis werd gevierd, den landbouwersknecht, P. J. Dissel, een opstopper gegeven door middel van een bierglas, waardoor hij voor f 7.50 schade aan Dissels hoofd toebracht, welke scchade de heer Dissel heden onder overlegging van een doktersrekening door verdachte wenscht te zien vergoed. De oorzaak van het conflict bestond in het feit, dat de heer Dissel vortdurend met des bakkerskermismeisje danste en hem, volgens verdachte, meermalen dwars had gezeten. De heer Jan Sm. ontkende voorts het slaan, doch was zoo vriendelijk toe te geven dat hij met het glas had gegooid. Eisch f50 boete of 50 dagen. Vonnis con form requisitoir. De civiele eisch werd afgewezen, daar de heer Dissel nog minderjarig was. De politie rechter waarschuwde ten slotte in 't algemeen ern stig tegen het gebruik van bierglazen bij boeren vechtpartijen en dreigde in 't vervolg in die gevallen alleen gevangenisstraf te zullen opleggen. Een motor met zijspan ingepikt. De 27-jarige heer Gregorius Anth. Kn. te Hoorn woonachtig, stond terecht omdat hij zich een motor met zijspan, die hij anders dan door misdrijf onder zich had. wederrechtelijk had toegeëigend. Bedoelde motor met zijspan was het eigendom van den getuige den heer Heyer en stond geborgen in het pakhuis van verdachte, die het karretje zonder toestemming in upsil verkocht aan zekeren heer Verra te Andijk. Verdachte beweerde een bedrag aan den heer Heyer ter leen te hebben gegeven en voorts van den heer Hyer opdracht te hebben gekregen om het motorrijwiel met zijspan voor f 50 te verkoopen. Ook had den heer Heyer er genooegen mede genomen, dat de motor werd geruild voor een oud Ford je ter waarde van f 50. Dit alles werd door getuige den heer Heyer weersproken. Wel gaf deze toe, dat verdachte nog f 10 van hem had te vorderen aan geleend geld. Gevorderd werd f30 boete of dagen. Vonnis 1 maand gav. voorw. met 2 proefjaren. Beleediging van een gemeente veldwachter. De heer Bornebroek, veldwachter te Uitgeest, werd op 21 Sept. schromelijk beledigd door den niet ver schenen heer Theodorus Jac. O. Eisch en vonnis f25 boete of 25 dagen. De aard der beleediging is niet voor publiciteit geschikt. Een winkelruit vernietigd. De 22-jarige landbouwer, Joh. Jac. H., uit Venhui zen daartoe aangehitst door vroolijke kameraden, had in den nacht van 27 op 28 Augustus te Ham met een steen stukgegooid een winkelruit in het perceel van den heer Arie Hilbrink. Deze heer vor derde een schadevergoeding van heelemaal 1 gulden en 40 cent. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis over eenkomstig eisch. Civiele vordering toegewezen. Nachtelijke druivendiefstal en wat dies meer zij. De verdachte uit vorige zaak, met name Joh. Jac. R bleef zijn zitplaats behouden om thans terecht te staan ter zake diefstal van druiven uit de drui- venkas van den heer Simon Rood te Venhuizen in het laatst van Sept. Naast hem namen echter plaats de heeren Jacob T., Th. J. R., Joh. Sj. die allen meer of minder aan diefstal van druiventrossen schuldig waren. Al deze druivensnoepers uit Venhuizen waren waren zoo loyaal te erkennen hetgeen hen was ten laste gelegd. De heer Rood miste 6 Kilo druiven ter wijl één ruit was gebroken. De verdachte J. was in dienst van Rood en verschafte inlichtingen. Gevor derd werdTegen Jacob T. f 50 boete of 50 dagen en tegen de anderen f 40 boete of 40 dagen ieder. Vonnis J. G. T. f25 of 25 dagen, R. dito, J. Sj. f25 boete of 25 dagen en H. f 20 boete of 20 dagen. Wederspannigheid op de Alkmaarsche Veemarkt. De 26-jarige heer, Willem S., een in politiekringen niet onbekende, vroeger wonende te Alkmaar, stond terecht weggens ernstige wederspannigheid tegen de politieagenten de heeren Kapsteijn en Staats, ge pleegd op Zaterdag 27 September op de veemarkt te Alkmaar. Willem Sm. verkeerde onder den invloed van sterken drank en mishandelde een op de markt staand paard, door het dier te schoppen, wat den heer Kapsteyn aanleiding gaf in te grijpen. Sm. toonde zich heftig wederspannig door schoppen, zich los te rukken en te bijten. Bovendien uitte hij aller lei bedreigingen. Volgens verdachte was hij in be schonken toestand geraakt omdat hij een paard wilde koopen. De dierenmishandeling ontkende ver dachte. De officier hield een scherp requisitoir tegen verdachte, wiens reputatie niet boven verdenking was verheven en vorderde ten slotte 3 maanden ge vangenisstraf. De politierechter bleef ook niet achter in het uitdeelen van vermaningen, ten slotte ver dachte veroordeelende tot 1 maand gevangenisstraf. Willem nam met deze straf gaarne genoegen en deed de heer officier ook afstand. Het scheen wel dat iedereen contant was, behalve misschien de agent, die met Willem over de vuile marktstraat leg te rollen. Beleediging van een Medcmblikker Huismoeder. De 49-jarige landbouwer, Klaas Sm. te Medemblik had op 2 September aldaar mej. Catharina Eriks, een gehuwde vrouw, op den openbaren weg, het Gel- delooze pad, grof beleedigd. Specificatie overbodig. Voor dit feit heden terecht staande, vorderde de heer officier tegen verdachte, die zijn aantijgingen staande hield, f35 boete of 35 dagen. Vonnis con form eisch offiecier. Rijden met onjuiste nummers. Aan den niet verschenen heer J. A. K. was ten laste gelegd, dat hij op 2 Sept. te Alkmaar had ge reden met een motorrijtuig, dat verschillende num mers vertoonde. Door den heer Volbeda, motoragent te Alkmaar, werd dit geconstateerd. Eisch en von nis f 20 boete of 20 dagen. Een mishandelde Belg. De heer Cornelis v. E., landbouwer te Kolhorn, opende in den nacht van 24 op 25 Sept. het vooruit- zicht op een internationaal conflict, door den heer Isedoor Cyviel van Geuten, landbouwersknecht, een hevige stomp in het gelaat toe te dienen. Deze on voorzichtige agrariër was heden niet verschenen om zijn houding nader te motiveeren De mishandeling werd gepleegd in het cafe van Mei de wed. Jonker, alwaar gedanst en gedronken werd. Het was een zeer laffe en onhebbelijke mis handeling. Eiscch en vonnis f 20 boete of 20 dagen. Zijn bloedeigen zuster bestolen. De 23-jarige Simon Fr., voormalig schippers knecht te H. H. Waard, moest ^ch verantwoorden ter zake van diefstal van een bankbiljet van f 10, dat hij uit een in de woning van zijn zusterEmma staand kastje, tijdens haar tijdelijke afwe^gheid had weggenomen. Broerlief erkende schoorvoetend. Hij staat niet gunstig bekend. Bij een geheelont- houdersvereeniging had hij zich, hoewel daartoe ge animeerd, niet aangesloten. De heer Wiggers, reclasseeringsambtenaar kon ook al geen troost geven en toonde groote neiging ge heel van Simons bekeering af te zien. De oiiicier had evenmin lust meer zich daarmede te bemoeien en vorderde 2 maanden gevangenisstraf. De Politie rechter evenwel wilde nog trachten iets met Simon te bereiken en stelde zijn uitspraak tot 26 Januari 1931 uit. Een Haarlemmer in St. Maarten op de Zwijntjes jacht. De 23-jarige leidekker, Jan Cornelis R., gedomici lieerd te Haarlem, had zich op 29 SeptemberteSt Maarten schuldig gemaakt aan diefstal van een •riiwiel dat de getuige A. Keet aan den open Boven- weg onbeheerd had neergezet. Het lag in het voor nemen van verdachte het rijwiel te verkoopen Hy was werkeloos en had vruchteloos in Anna Paulowna werk gezocht. Het was in St. Maarten echter kermis en het bier verleidelijk. Thans was hy geheelont houder en had steun gezocht by het Heilsleger te Haarlem. Eisch 2 maanden gev. voorwaardelijk met 2 proefjaren. Uitspraak 2 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar. Sluiting. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 25 November. Uitspraken vorige zitting. Dirk Sch., autobusondernemer, Enkhuizen. Hoo ger beroep vonnis kantonrechter Hoorn t. z over treding van art. 22 Motor- en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter te Hoorn bevestigd. H.J.L., volontair, Haarlem. Hooger beroep vonnis overtreding Motor- en Rijwielwet art. 22 kanton rechter Alkmaar. Vonnis vernietigd en verdachte veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen Cornelis L., Schagerbrug, mishandeling, 2 maan den gev. voorwaardelijk met 2 proefjaren. H. J. van Z., Wageningen, Gedetineerd. Oplichting 14Wüfem kI Alkmaar. Hooger beroep, vonnis Kan tonrechter te Alkmaar t. z. overtreding, Wetb. van strafrecht art. 1453. Petrus de V., tuinarbeider te Limmen, diefstal van een geweer, f 50 boete of 50 dagen Franciscus Joh. ten P. en Jan Chr. K., beiden te Alkmaar. Vrijheidsberooving en huisvredebreuk: Pri maire feit vrijgesproken. Secundo ontslagen van rechtsvervolging. Zijn laatste kans verspeeld. De Zuiderzeearbeider. Kars de Vr., die op 22 Juli te Wevershoof zekeren D. Wijksma een steek of snede met een knipmes in het hoofd had toege bracht, was te dier zake op 15 October door de meer voudige strafkamer veroordeeld bij verstek tot ge. vangenisstraf, nadat de heer officier niet minder, dan 1 jaar gevangenisstraf had gevorderd, was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Het bleek echter dat de opposant toen zijn zaak werd uitgeroepen, we derom niet aanwezig was, zoodat het verzet ver vallen werd verklaard en de opgeroepen getuigen konden afzwaaien. Wie niet sterk is, moet slim zijn. De heer Jac. Ed. Anth. R.. 'n 35-jarig reiziger, gedetineerd te Haarlem uit anderen hoofde, werd met zorg binnengeleid door twee rijkspolitie om te recht te staan ter zake oplichting van den caféhou der H. A. v. d. Peet te Heiloo voor het niet al te kolosale bedrag van 6 gulden. Gemelde heer R. ver scheen op 4 September in het café van dezen café houder en verhaalde aan hem en diens vrouw dat de vrachtrijder J. W. Stremming, aan het echtpaar zeer goed bekend, pech had gehad met zijn vracht auto en nu om 6 of 7 gulden verlegen was. Op de vraag van den heer v. d. Peet, waarvoor deze zelf niet kwam, antwoordde de heer R. vaardig, dat deze momehteel geen tijd en het te druk had met over laden. Moeder de vrouw, als 'n voorzichtige Eva, had weeinig lust dat geld aan den bezoeker af te geven, doch de caféhouder tooonde zich coulanter en zei. Ben je bedonderd, je moet iemand helpen en stelde het bedrag aan den heer R. ter hand, maar had later weinig reden zich met die mensch- lievendheid geluk te wenschen. In de eerste plaats omdat hij, zooals later bleek, met een oplichter te doen had en zijn 6 pop kwijt was, in de tweede plaats met betrekking tot de gerechtvaardigde cri- tiek die zijn Ega hem vermoedelijk later niet ge spaard zal hebben. De heer heer R., deswege ondervraagd, gaf als motief voor zijn oneerlijke handeling op, dat niet Stremming doch hij zelf in nood zat. De heer J. W. Stremming, transporteur te Hoogten, kende den verdachte omdat hij dien wel eens had verhuisd. Toevallig wist deze heer, dat Stremming ook den caféhouder v. d. Peet kende, uit hoofde hij daar wel eens op stak. Van deze wetenschap had verdachte dus blijkbaar een dankbaar en practisch gebruik gemaakt De ver dachte beweerde de bedoeling te hebben gehad het geld aan den heer Stremming ter hand te stellen, doch de president, mr. Ledeboer, beduide hem, dat het toch op zijn weg had gelegen om het geleende geld, waar voor Stremming hem geen opdracht had gegeven, aan den heer v. d. Peet terug te geven. Zij het dan om zijn figuur te redden, quasi uit naam van den heer Stremming. De verdachte, die door de rechtbank te Haarlem bereids voorwaardelijk was veroordeeld, had de bij zondere voorwaarden zeer ruimschoots overtreden en was dus deze straf op hem ten uitvoer gelegd. Ook toen was verdachte wegens oplichting veroor deeld en kende dus blijkbaar het klappen van de ZWDePheer officier achtte het ten laste gelegde, op lichting met gebruikmaking van bedriegelijke voor wendselen en listige kunstgrepen, wettig en oyertui- g6Door eigen schuld was verdachte, daartoe ijverig aangespoord door het drankduiveltje, aan lager wal geraakt. Hij had het vroeger goed, zelfs meer dan goed. De psychiater, Dr. Wiersma, noemde hem als gevolg van drankmisbruik geestelijk en lichamelijk invalide en niet geheel toerekenings vatbaar Zon der noemens waardig gunstig resultaat was hy als drankzuchtige al eens verpleegd geweest m de be kende inrichting „Hoog Hullen". De officier requi- reerde in verband met deze gegevens 14 dagen ge vangenisstraf en voorts ter beschikking stelling der regeering. Uitspraak a. s. week. De verdachte wenschte voor de uitspraak niet te rug te komen en werd, eerlijk gezegd, daartoe ook niet krachtig geanimeerd. Onregelmatigheden op het kantoor van den ontvan ger der Registratie te Hoorn. De geschorste rijksklerk ter registratie en Domei nen te Hoorn, de 26-jarige Anth. Jan B., belast met het houden van de kas, had zich in die kwaliteit schijnbaar geen testimonium van betrouwbaarheid verschaft, wat mocht blijken uit het niet aanbeve lenswaardige feit. dat hij heden als verdachte ver scheen voor de meervoudige strafkamer, om zich te verantwoorden wegens verschillende verduisterin gen in T geheel bedragende f 530, welke geldsommen hij zich kon toeëigenen door vervalsching en onjuiste boeking in het kasboek. Zoo boekte hy onder meer verschillende bedragen, door notarissen gestortin zijn handen met lagere cyfers ten einde zyn niet sluitende kas sluitend te maken. De verdachte beweerde ook na een langdurig ver hoor, niet te kunnen verklaren, hoe het door hem ontdekte tekort in zyn kas. was ontstaam De moge lykheid bestond dat men zyn kas, tydeni eeni korte afwezigheid, b.v. een bezoek aan de W. C. had De StDfnotarissen Koerman, de Boei:en Rees hadden on dien dag groote posten betaald. Zij stonden in rekening courant met het belasting kantoor. In dele zaak werden een zestal getuigen gehoord terwijl mr. de Groot als verdediger van verdachte 0PDenveerdachte had het te kort, in zijn kas ontdekt, niet medegedeeld aan den inspecteur. De Dresident meende dat deze kennisgeving op zyn weg had gelegen en hij dit tekort niet door knoeien haverdachte Ontkende daarop geknoeidtehebben. gevallede gSffiflSSS ffi Sg%Z hem WVan de'zes getuigen, nadat frst appél was ge houden, werd het eerst gehoord de heer Joole m snec'teur der Regestratie te Hoorn, die verkiaarae dat bij interne regeling verdachte was aangesteld ni. kashouder. Kasboek houden was niet officieel voorgeschreven, maar wordt op alle kantoren gebe zigd Getuige had de zaak moeten bespreken met zijn 'superieuren. Hij was niet verantwoordelyk voor dCReden te meer, meende president, om verdachte, indien hij zich onschuldig achtte, om zich met zyn superieur te verstaan. Dat hij zulks echter naliet PlDe^ vervalschimf van 19 Mei moest voornamelijk in zün nadeel gerekend worden. Verdachte heeft nim mer de verduistering erkend, doch wel na heel veel moeite de vervalschingen, die moesten dieneni h onverklaarbare tekort in de kas te dienen, deelde in^cteur Jooien^n verdachte alieen 0p het kantoor dienst deed had hij zijn voorradige gelden in een kastie gelegd dit gesloten en de sleutel ergens in het kantoor neergelegd, wat de p^ent£ onverantwoordelijk noemde, daar, waar het rijks ^Theoretisch had de inspecteur te voren bij andere kashouders geen noemenswaardige kasverschillen geDenontvang staten werden wel in 't net dus in concept doch niet in minuut door den ontvanger geteekend, zooals na de desbetreffende scherpzin niee vraag van mr. de Groot bleek. De middagzitting werd grootendeels gewijd aan het verhoor der resteerende 5 overige getuigen Een dame, drie heeren en een piep jong mensch dat be zwaren tegen den eed had. Waarna de officier in de gelegenheid kwam tot het nemen van zijn requisitoir strekkende tot veroor deeling tot 8 maanden gev. voor de ten laste ge legde valschheid werd vrijspraak gevraagd. De heer Mr. de Groot, verdediger van den heer B. ontwikkelde in een uitvoerig pleidooi zijn.bezwaren tegen dagvaarding en requisitoir, concludeerde tot vrijspraak voor de beide ten laste gelegde feiten. Officier en verdediger lieten zich over de ophet kantoor gebezigde wijze van administreeren, vooral wat betreft het teekenen der maandstaten in con cept niet bepaald waardeerend uit. Voorts bleek in den loop van het proces niets ten nadeele van verdachte, noch werd eenige aanwyzing gevonden, die het motief voor de verduistering kon verklaren. Uitspraak volgende week.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4