Op elke wond Purol V Kamer- kroniek Bij Pijn Nieuwstijdingen Voor allen die Sukkelen C. P. van der Jagt, tuinder, uithoorn. P. M. van der Jagt, tuinder, Uithoorn. A. L. F. Rietbergen, bouwkundig-makelaar, Amsterdam, Mariotteplein 1. N. van der Leden, échtgenoote Verkaik, zónder beroep, Dieman, Stammerdijk 75. J. Premseler, schoenwinkelier, Amsterdam, le Oosterparkstrat 157 huis. S. Groothuis, kleermaker, Amsterdam, Nieu we Heerengeracht 55huis. Opgeheven wegens gebrek aan actief: A. Wesel, Tilburg. P. G. Kreukniet, Gorinchem. H. Braams, Rotterdam. Henry Paffen, Maas tricht. N. Houben-Malmann, Heerlen. J. M. Derks, wed. P. J. Konings, Venray-Lennen. H. Pol, Amersfoort. J. W. v. d. Belt, Sost. G. de Bruin, Amsterdam. J. Ligthart, Amster dam.' G. J. M. Angenent, Amsterdam. J. F. Middelbusker Jr., Amsterdam. C. Kraayeveld, Amsterdam Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Bif de herstemming van 2 gemachtigten in het Kie&ollege der Ned. Herv. Kerk tusschen de heeren K. Q. Reinders, J. Renaud, Jc. Schoenmaker en A. Kout zijn de 2 laatste gekozen. EEN LOSSE Vandaag werd ik opeens weer herinnerd aan een prettig, pittig debatje, indertijd gevoerd met zekeren heer Thomassen uit Bussum, over het onderwerp: de invloed van de legerwetten Colijn van 't jaar 1911 op de houding van de Duitsche Generale Staf in 1914. Geachte lezers, ge herinnert het U misschien, mogelijk ook niet. Zoo ja, dan zult ge u misschien ook nog herinneren aan een zinnetje van genoemde heer,'waarin hij de S. D. A. P. als de partij van den vrede voorstelde, tegenover de militairistische, waar van de heer Colijn de bekende leider is. Nu trof me vandaag een artikeltje in „Het Han delsblad", gewijd aan de slotzitting van de econo mische conferentie te Geneve gehouden. Let wel, in hét Handelsblad, toch zeker van alle rechtsche sympathiën vrij. Geen Standaard, Nederlander of Maasbode alzoo; en valt aan de objectiviteit der be richtgeving wel niet te twijfelen. Ik laat hier volgen wat de Fransche afgevaardigde Gauthier, zeker niet de eerste de beste, gezegd heeft. „Een goed dienaar van den vrede", zette het Han delsblad boven de weergegeven speech van den Franschman. „EEN GOED DIENAAR VAN DEN VREDE" De Fransche gedelegeerde Gauthier dankte den heer Colijn voor zijn kundige, loyale en onpartijdige leiding der conferentie De Fransche gedelegeerden 1 willen evenmin wanhopen, ook al zijn in hun oogen de resultaten niet schitterend geweest en al zullen zij geen grooten invloed op den gang van zaken hebben. Tegenover de aansporing van Colijn om op de hoogte blijven van de resultaten van 1927, stelde Gauthier de vraag, of men in 1927 niet te ambitieus j is geweest en niet te veel in de wolken geleefd heeft, j Met verwijzing naar de crisis, die sindsdien is inge treden, trekt Gathier uit den loop der gebeurtenis sen 4è-;.les, dat de Volkenbond minder vlug werk zal moetfe'ri gaan. Hij geeft hoog op van Colijn's voor treffelijke eigenschappen, die ook ditmaal weer aan den dag waren getreden, en eindigde met de woor denbrij zij t een goed dienaar van den vrede ge- weesfc^eir hebt recht op onzen oprechten dank." Namens de Oost-Europeesche landbouwstaten dankte de vertegenwoordiger van Bulgarije den heer Colijri voor de bijzondere aandacht, die hij aan de landbouwbelangen had besteed. OfJrÖe heer Gauthier een partijgenoot van mijn heer? Thomassen is, is me onbekend. tot den diplomatieken dienst dan moeten ze maar trouwen met dipomalten! dat deze minister het beter achtte over onze verhouding met België in de Kamer niet te spreken teneinde het besproken niet in de onderhandelingen te betrekken. Dat hij zijn teleurstelling uitsprak over het ontslag van den heer de Vos van Steenwijk als chef der afdeeling „Wetenschappen" van het intsituut voor intellec- tueele samenwerking te Parijs. Dat de benoeming van prof. Eysinga tot lid van het Permanente Hof van Internationale Justitie door hem ten zee,rste werd toegejuicht en dat verder nog veel woorden werden gebruikt over actieve handelspolitiek de meest begunstigingsclausule het plan Briand en over de beteekenis va nden Volkenbond. Bij de begrooting van arbeid werden zooveel vra gen gesteld, dat minister Verschuur ronduit ver klaarde niet bij machte te zijn ze alle te beant woorden. De heer Verschuur achtte soepele toepas sing der arbeidswet de overweging waard. Het ste-1 sel onzer arbeidswet geeft te veel aanleiding tot pa- perasserie enz. Nu over enkele maanden ook een werktijdergelmg voor de kantoren van kracht wordt is uitbreiding der arbeidsinspectie noodzakelijk. Door den heer Kupers werd aangedrongen op rati ficatie van de conventie van Washington betreffende de 48-urige arbëidsweek. Minister Verschuur ver klaarde, dat de Nedderlandsche regeering slechts tot ratificatie kan overgaan als andere staten ern stig blijk geven dat ook te willen. Wij zijn niet als Luxemburg dat op één dag 20 conventiesratificeerde en zeide dat stelling in Luxemburg de 8-urendag bestaat, tenminste in werkplaatsen met meer dan 20 arbeiders. Nederland kan niet ratificeeren voor dat Engeland en Duitschland op het niveau van Washington staan. Hoe gaarne minister Verschuur ook de gehuwde vrouw uit de werkplaats zou we ren het is onmogelijk. Meestal is ae gehuwde vrouw uit noodzaak in het bedrijfsleven werkzaam. Een verobd zou meer schade dan goed doen. Vooral van soc. en katholieke zijde is aangedrongen op wet telijke regeling van de vacantie voor de arbeiders. Minister Verschuur achtte de tijd daarvoor aller minst gekomen, nu vele ondernemingen reeds zoo veel moeite hebben door de malaise heen te ko men. Lang werd ook stilgestaan bij de verzekering: invaliditeitswet, ouderdomswet, ziektewet en be- drijfsvereenigingen, werkeloosheidsverzekering enz. enz. Bij d eafdeeling Handel en Nijverheid hebben mej Katz en de heeren de Boer een pleidooi gevoerd voor de Centrale Kamer van Koophandel, voor de Binnenscheepvaart. Minister Verschuur is tot een onderzoek bereid. De heer van Wijnbergen sprak over bestrijding van het cadeaustelsel, dr. Vos wenschte versch brood, prof. Slotemaker de Bruine voerde het woord over economische voorlichting. Minister Verschuur zal pogingen doen om te be reiken dat het Centraal Bureau voor de Statistiek de Statistische cijfers zoodanig bewerkt, dat groot- en kleinhandelsprijzen in het vervolg vergelijkbaar worden. BEURSOVERZICHT RIJKSBEGROOTING VOOR 1931 Over 2e meest verschillende onderwerpen werd in de aigeloopen week gesproken. Wij zouden zeker de geheel krant noodig hebben om ze alle ook maar in het kort te behandelen en moeten ons daarom tot enkele groepen bepalen. Vooreerst dan vermelden wij, dat minister de Geer op aandrang van den leiedr dr r.k. dr. Nolens, toch nog een concessie, al was het dan een kleine aan het rijkspersoneel ten aanzien van salarisverhooging heeft gedaan. Wanneer de crisis, waarin het bedrijfs leven op het oogenblik verkeert, tot het verleden be hoort zal een verlaging van de verplichte pehsioen- bijdrag met 3 procent worden overwogen. Van een dadelijke loonsverhooging kon niets komen Ook niet van een verhooging van de onderwijzers salarissen. Ds. Lingbeek wilde oorspronkelijk sala risverhooging der leeken onderwijzers ten koste der kloosterlifigen-onderwijzers. Toen zijne daar toe strekkende motie geen kans van slagen had, wenschte hij slechts verlaging der salarissen van kloosterlingen-onderwijzers. De gewijzigde motie veranderde daardoor natuurlijk geheel van karak ter. Het slot was, dat hare behandeling tot later werd uitgesteld. Het standpunt dat door anti-revolu tionnairen en christelijk historischen zal worden ingenomen bepaalt natuurlijk het lot der motie. Verworpen werd met aanzienlijke meerderheid een motie van den Tempel (s.d.a.p.) om herziening van het bezoldigingsbesluit ter verbete ring van de bezoldiging va nhet rijkspersoneel en de onderwijzers De van verschillende zijden zoozeer gewraakte uitspraak van den heer Albarda ten aan ziefivan de houding der S.D.A.P. bij een eventueeele mobilisatie werd ook thans weer besproken. Wij ver melden slechts, dat door minister Ruys de Beeren- brouck het volgende werd gezegd: „Wat van verschillende zijden over het regelmati ge Verloop der mobilisatie is gezegd, is aan de re geering niet ontgaan. Zij zal de gewenschte con clusies trekken, de wetten eerbiedigen en de opvol ging dier wetten verlangen. Wat van een en an der hat gevolg zal zijn, moet de toekomst leeren. BW-Heer van déft Tempel verlangde een Industrie- bank en het bleek, dat de regeering voor de op richting eener zoodanige bank ook wel iets voelt. Het risici van eendergelijke bank behoeft vol gens de regeering niet bepaald op den staat te druk ken en kan in ieder geval worden beperkt. Thans is in Zeeuwsch Vlaanderen en Zuid Limburg veel niet Nederlandsch kapitaal werkzaam hetgeen als een ongewenschte toestand wordt beschouwd. Ook bij de begrooting van buitenlandsche zaken waren veel onderwerpen aan de orde.Wij volstaan met de vermelding dat minister Beelaerts van Blok land niet veel voelt voor de toelating van vrouwen Gelukkig durft men in regeeringksringen tegen woordig dingen duidelijk en met nadruk te zeg gen,diemen een half jaar geleden nog nauwelijks drufde te fluisteren, het geen dan in het bijzonder slaat op de internationale oorlogschulden. Niemand minder dan een der leiders van Morgan en Co., heeft al verklaard, dat binnenkort deze geheele materie moet worden herzien, lees: doorgeschrapt, en nu weer heeft dr. Curtius nog eens duidelijk doen uitkomen, dat men in Duitschland geenszins van plan is om sde bestaansmogelijkheden van tien tallen millioenen burgers op te offeren aan gefor ceerde betalingen, die niet anders dan met den naam van afpersingen kunnen worden bestem peld. Er is wel op gewezen, dat Duitschland thans jaar lijks meer uitgeeft aan werkloozenondersteuning dan aan oorlogsschatting, maar hier wordt toch verge ten, dat dit een vicieuze cirkel is, waarvan het mid delpunt in de improductieve oorlogsschattingsbetalin gen ligt, als gevolg waarvan het economisch leven wordt lamgeslagen. Wat verder in den Rijksdag over de internationale ontwapening werd gezegd, is als theoretische demonstratie natuurlijk onaan vechtbaar, maar practisch zonder het minste be lang, daar nog geen der tot de tanden gewapende groote mogendheden ooit heeft gedacht aan de af schaffing van een enkel geweer, terwijl men er bij de zoo onevenwichtige politieke verhuodingen ook niet op behoeft te rekenen, daar zulks binnen de eerste twee generaties zal geschieden. Het is volko- komen overbodig om zich met zulke academische beschouwingen bezig te houden, n ureëelere doelstel lingen zoo zeer binnen de perken der verwezenlij king liggen. Nog steeds echter is het wachten op een verlossende daad, en tot zoolang blijft een slee pende toestand gehandhaafd, die een der onaange-: naamste posities is, welke de beurs kent. Nu en dan doet de zon werkelijk pogingen om door de wolken heen te breken, maar de onontbeerlijke medewer king van het groote publiek blijft verre. En ten slot te is het toch de groote massa, di eeen doorgaand herstel zal moeten activeeren. Te Amsterdam bleef men, bij een minimum van omzetten, overgevoelig voor drukkende factoren. In de eerste plaats heeft het geschokte vertrouwen in aandeelen Kon. Petrol, hiertoe bijgedragen. Voor zoover er van de rest der koersen nog wat is af te krijgen en omzetten tot stand komen, ging van aandeelen Kon. Petroleum een drukkenden invloed uit. Öet herstel in Philips Gloeilampen bleef niet gehandhaafd. De heer Philips heeft juist medegedeeld dat hij thans meer radiotoestellen ver koopt dan ooit te voren. Het Amsterdamsch Effec tenblad vindt dit, in verband met den verlaagden prijs, toch klaarblijkelijk nog zoo fraai niet. Wij mogen daartegenover wel in herinneringbrengen, datHenry Ford fortuin maakte door steeds beter waar voor steeds lager prijzen te leveren. Het is een verkeerd Nedarlandsch denkbeeld, als zouden hooge winsten per geproduceerde eenheid op den duur welvaart kunnen schragen. Niets is minder waar, en wat dit betreft, gelooven wij, in schrille tegenstelling met het genoemde persorgaan dat Philips met grooten omzet tot lagere prijzen ge heel en al op den goeden weg is. Margarine Unie lagen merkwaardig flauw in de markt onder voort1 gezet Londensch aanbod. Voor Suikerwaarden kwa men weer de gebruikelijke koersflucties voor. Rub berwaarden bleven vast gestemd, nu het taaie pro duct langzaam maar zeker iets naar boven kruipt. Men poogt aannemelijk te maken, dat de inheem- sche productie snel aftakelt, maar wie de onafzien bare inlandsch'éJ ruberaanplantingen op Sumatra kent, kan aan een loonend prijspeil in de naaste toekomst niet gelooven, al is het niet onmogelijk, dat met veel moeite eèn niveau van 56d. kan wor den bereikt, hetgeen echcter voor de meeste onder nemingen juist te veel is om te sterven en te wei nig om te leven. Wallstreet deed zijn best om wat leven in de brouwerij te brengen, maar het dient erkent, dat men er verbazend vlug bij moet zijn, om de winst in te pikken. H. O YENS EN ZONEN, AMSTERDAM. Reeds eenige duizenden millioen guldens. Wij lezen o.m. in In- en Uitvoer: Wanneer we in het hier opgenomen staatje de koersdaling van enkele der belangrijkste fondsen uit de verschillende groepen bekijken, dan zien we dat de daling claims buiten beschouwing gelaten nog steeds verder voortschrijdt. Daling 1929 1930 bij de H. L. 21 Nov. hoogste koers '29 462 375 292 170 Kon. Petroleum Philips Margarine Unie Aku Accoustiek H. V. A. A'dam Rubber Deli Ned. Scheepvaart Unie Boeton 215 740 260 113 207 473 307 Bij de hoogste koersen in 1929 was de totale waar de van dit bezit f49.280, op 21 November j.l. was de beurswaarde f18.370, zijnde een daling van f39.910 of ruim 63 pCt. Terwijl de tendens voor cultures zich eenigszins verbeterd heeft, hebben de groote industrieele fond sen Philips en Margarine Unie en Koninklijke Petro leum thans een laagste record te boeken. Wannaar we nagaan dat het kapitaal van de Koninklijke Pe troleum bijna f500 millioen bedraagt, waarvan on getwijfeld een zeer belangrijk aandeel zich in Neder landsch bezit bevindt, dan zien we, dat alleen de daling in dit fonds reeds een waardevermindering van pl.m. 845 millioen gulden beteekent. Philips had een uitstaand aandeelenkapitaal me dio 1929 van f49.2 millioen; nemen we als hooogste koers 800 pCt. (955 pCt. na aftrek waarde claim emissie October 1929), dan is op dit kapitaal rond f288 millioen verloren; de October 1929 uiitgegeven aandeelen werden a 250 pCt. geëmitteerd, waarop dus een waardevermindering van rond f 5 millioen heeft plaats gehad. Wanneer we nu de waardedaling van de f 21.1 mil lioen prefenrente aandeeelen buiten beschouwing laten, dan blijkt dit fonds alleen reeds f293 mil lioen in gaarde gedaald te zijn. De f 40 millioen aandeelen H. V. A. hebben een waaardevermindering van f 125 millioen te boeken. Deze drie fondsen hebben dus, vergeleken bij de hoogste noteering in 1929, meer dan f 1.260.000.000 ingeboet Men zal dan ook ongetwijfeld moeten rekenen, dat alleen de waardedaling van de effec ten in ons land in deze crisis eenige duizenden mil lioen guldens bedraagt. in hoofd en ledematen. Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aan gezichtspij n en vastzittende hoest, gebruike men Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 cent. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardt. Let hierop! Vraag ze uw drogist. NOORD-HOLLAND NOORD IN HET DONKER. Gistermiddag even over vier wilde een schipper, die bouwmaterialen bij een in aanbouw zijnde sluis in den Wieringermeerpolder had gelost, door de sluis nabij Medemblik-West dezen polder weer verlaten, maar streek zijn mast niet, hoewel de sluiswachter hem hiervoor gewaarschuwd had. Bovendien had de sluiswachter hem bevolen den mast te strijken. Het gevolg was, dat hij met vrij hevige kracht tegen de noogspanningsleiding van het electrisch gemaal „Leiy" aanvoer. De leiding brandde door; een groot gedeelte van Noord-Holland werd toen stroomloos. Zoo waren o.mm. Den Helder, Schagen, Medemblik, Hoorn, Enkhuizen zonder licht. Tegen den schipper is proces-verbaal opgemaakt. Eerst tegen zeven uur was het ongeval weer verholpen. DE TAAL DER LIEFDE. Instructief in dezen tijd van onderzoek naar resul taten van ons onderwijs en van herordening daarvan is wellicht het volgende authentieke briefje, volgens de „Loc." door een jongedame te Semarang ontvan gen, wier naam met dien van den gelukkigen auteur hier uiteraard verzwegen blijft: SEMARANG, 26 Sept. 1930. Hoog Edel Gestrenge Juffrouw, Hiermede een soerat (brief) waarop ik u hand vraag te huwelijken naar aanleiding van de bal dat ik tegen u gedanst heb moet ik zeg- zen, dat ik liefde voor u heb beetgepakt. Maar jammer betoel (erg) ik durft niet spreken, an ders zal ik mijn hart open bloot voor UEdel- gestr. neerleggen. Mijn hart wil wel si (ja), mijn mond wil ni. U moet niet denken dat ik den draak spot, mijn hart meen heusch met U. Mijn mont met u mont precies als eentjes van blik met magneet aangetrokken. Ik zeg ma~r zoo, er is veel soorten van pisang go- reng (gebakken pisang) maar u ben de ware pisang. Als u mij wil aannemen, scchrijf mij dan het is goed, ik dan nieuwe pak aanmeten, mijn tractament 30 pop met zonder schuld. Tevens ben ik vrij in den sterken drank, alleen één bitter in de week en 2 met tracte- ment. Als ik denk aan u, mijn oogen gaan reks en links, mijn hart vlieg naar mijn keel. Ik kan niet alles zeggen, zoo iets gaat mijn verstand naar boven. Ik smeek u zeg ja, ik zeg ook ja en u vader zeg ook ja. Ik flaneer voorbij u huis en toen u knipoogde metmij. Ik gebruik een roos op mijn buik ook nieuwe hoed, schcoenen met lange punten, broek als Engelscchman. Laatst u vertel mij, datunaar andere plaats gaat wonen, nu avijn, als u ister niet meer, niet getreur, wij gaan met handschoen trouwen. Nu geachte Juffr. mijn woorden is op, ik Wacht gunstig antwoord, na beleefd groetend respect blijf ik altijd. P.S. Na mij gelezen, verscheur mij Voor de Onderwijs-commissie, en voor allen, die betwijfelen of ons kostbaar onderwijs wel zijn geld opbrengt, moet het, merkt 't blad op, troostrijk zijn te weten dat, oo het schcoone Nederlandsch niet zonder smetten door de jongelingschap wordt onfc houden, deze blijde jeugd nochtans hare bedoelin gen er zeer duidelijk in weet uit te drukken met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Nlijnhart's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. v\ Dorps politieagent (tot roekeloos automobilist): „Mijnheer, U hebt daar een ernstige overtreding begaan. Uw naam alsjeblieft. Wilt P misschien even een puntje aan mijn pot lood slijpen?" Humorist. Mevrouw: „Kijk eens Mina, nier is het menu voor het diner voor vanavond. Zooals je ziet heb ik de gerechten hun Franschen namen gegeven". Keukenmeisje: „U bint nogal goed in vreemde tale hé mevrouw, misschien wilt U me helpe mit 't opstelle van een ontslagbrief in het Frans?" Professor (aan de controle)„Ik ben bang dat ik in mijn verstrooidheid mijn kaartje heb ingeslikt. Maar als U met me mee wilt gaan naar het zieken huis, dan ben ik bereid me te laten onderzoeken met X-stralen". AGENDA GEREF. J. V. „SOLI DEO GLORIA". Afd. I. Agenda voor Zondag 30 November 1930. Vr. Klaas Kostelijk. Gew. Gesch.: Schets 48. „De Kruisiging". Vr. Willem Kool. M. O. I: Schets 8. „De vrouw in het Maatschappelij kleven". Predikbeurten ZUIDSCHARWOUDE. Geen dienst. Zondag 30 November voorm. 10 uur ds. Jellema van Sint Pancras. BROEK OP LANGENDIJK. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur Ds. J. Drenth. H. Avondmaal Nam. 3 uur Ds. J. Drenth. Dankzegging. Doopsgez. Kerk. Voorm. 9.45 uur Ds. A. de Jortgh. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 dut Ds. A. E. van Baaien. Doopbediening. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. 3. Donner. HEERHUGOWAARD Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur Candidaat Wagenaar van Heerhugowaard. Nam. 2 uur Ds. v. Marreveld van Alkmaar. SINT PANCRAS. Ger. Kerk. Zondag 30 November voorm. 9.30 en nam. 3 uur Ds. Bakker. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 November voorm. 9.1 6.30 uur ds. Jellema. Marktberichten NOORDERMARKTBOND. 28 November. 1050 kilogram aardappelen. Schotsche muizen f 2.70f 3.10. 19400 kilogram uien. Uien f 1.802j60 Drielingen f 1.10—f 1.40. Grove f2.30—f2.60. Gele nep f4.20—f4.30. 8600 kilogram peen f 1.20fl.30. 29400 kilogram roode kool f 2.90f 4. 13600 kilogram gele kool f 1.30f 2.60. 27200 kilogram deensche witte kool f 1.80f2.20. 3400 stuks bloemkool le kwaliteit f 5.70—f 11.80.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2