„Nieuwe Langedijker Courant''-29 Nov. 1930 - Tweede Blad Oe groote Uitverkoop Buitenlandsche Brieven Sinterklaas vertelt Uit den Omtrek van Dames- en Kinderconfecfie bij H. L Heeger, begint Zaterdag a.s. 29 November Brief uit Madrid. DE WANKELENDE TROON. MADRIR, November 1930. Ongeveer twee jaar geleden is Markies de Villa- Lobar gestorven, een Spaanseh edelman uit een oeroud geslacht, die een fanatiek monarchist was en zijn koning heeft gediend als gezant te Brussel voor, tijdens en na den wereldoorlog. Deze man was toch ten zeerste bezorgd voor den Spaanschen troon en kon het optimisme van Koning Alfonso niet deelen deze moet eens gezegd hebben: „Mij kunnen ze niet wegjagen, want ik versta mijn vak.'' Villalobar voorzag echter toen reeds, dat de dic tatuur van Primo de Rivera tot een crisis voor den Spaanschen troon zou voeren. Hij had weinig ver trouwen in Primo's regeering door geweld en voor zag daarvan een sterke oppositie van den kant der revolutionaire elementen. Én dan zouden naar zijn meening voor de keus komen te staan, zich aan de republikeinen te onderwerpen en zoo de monarchie moreel te vernietigen, of door hen te worden ver jaagd en misschien wel vermoord. De dictatuur van Primo heeft Spanje niets ge bracht van alles wat men beloofd had. Geen ver betering van den economischen toestand; geen ophouden der corruptie, doch een verergering, omdat er niets meer over gezegd mocht worden in de pers. Vroeger zorgden daar tenminste nog die bla den voor, die men verzuimd had om te koopen. Het land kreeg zelfs geen nieuwe grondwet. Primo is ook voor zijn eigen belangen op het juiste moment gestorven, zonder dat hij rekenscchap behoefde te geven van de misstanden, die hij in Spanje achter liet. Zijn opvolger Berenguer heeft eigenlijk niets anders gedaan dan de dictatuur voortzetten en voor de pers de teuegels wat minder vast aantrekken. Toen hij negen maanden geleden de macht in han den kreeg, was het betrekkelijk gemakkelijk voor hem geweest, de crisis op de een of andere manier meester te worden. Het land keek uit naar verkie zingen naar een parlement, Berenguer had verkie zingen van een „razende oprechtheid" beloofd. Het nieuwe Parlement zou inderdaad nauwkeurig de ver houding der partijen in het land weergeven. Doch tot nu toe zijn er geen verkiezingen gehouden. En wel om een echt Spaansche administratieve onbe holpenheid. Want sinds zeven jaar zijn er geen verkieezingen geweest, zoodat vele kiezers overleden zijn en aankomende jongens kiesplichtig zijn ge worden. Om de nieuwe kiezerslijsten te kunnen op stellen, moest men eerst een volkstelling houden en daarvoor had men tot nu toe geen tijd. Intusschen is het nu inderdaad geloopen, zooals Villalobar voorzien had. Door de dictatuur zijn de republikeinen inn aantal toegenomen en zijn nu sterker dan zij ooit geweest zijn. Bovendien is door Primo's onhandig optreden tegenover de universi teiten en het leger hun positie versterkt en in dit opzicht schijnt Berenguer niet beter gedaan te heebben dan zijn voorganger. Zoo zijn in het leger alle onderofficieren met hun ondergescchikten repu- blikeinsch geworden. Dit republikeinsche gevoelen heeft niets met revolutie en socialisme te maken, doch beteekent slechts ontevredenheid met d <i monarchie, zooals deze zich onder den tegenwoor- digen koning ontwikkeld heeft. Meer vooruitstrevend zijn alleen de studenten, doch ook deze zouden tevreden zijn, als men het parlement zooals het voor de dictatuur van Primo was, weer terug wilde geven. De dictatuur is ook niet in staat geweest, de monarchisten te organiseeren. De „Union Patriotica" was meer een lijfgarde van Primo en volkomen ontoereikend voor het doel, de monarchie te ver sterken. Primo gebruikte haar slechts voor zijn spion-nage en droeg haar naast deze negatieve werkzaamheden geen positie op, zoodat daardoor slechts de conservatieve ideeën in Spanje onpopu lair werden gemaakt. Koning Alfonso weet dit zeer goed en daarom aarzelt hij, te steunen op dit soort conservatieven. Hij voorziet n.l., dat de republikein sche oppositie dan spoedig zoo sterk zou worden, dat zij de meerderheid kreeg en de monarchie vernie tigde. Het is daarom waarschijnlijk, dat de koning meer op de linksche dan op de rechtsche partijen zal steunen en zoo zal trachten, de monarchie ten minste nog eenigen tijd in stand te houden met behulp van een parlementaire regeeringsvorm. Zoo wordt hij dus inderdaad gedwongen, zich te onder werpen aan de republikeinen, die hem wel willen handhaven, mits hij tot een strpopop wordt. Zou dit experiment gewaagd worden door den liberalen lei der Santiago Alba, die nu te Parijs woont en er misschien door den koning toe zal worden aange zocht? (Nadruk verboden). HALF AZIë. WARSCHAU, November 1930. Men heeft de Oostenrijksche Oekraine weieens Half Azië genoemd. Er heerschten n.l. min of meer Aziatische toestanden in dit gedeelte van het oude Oostenrijksche gebied. De Oekrainische boeren of Ruthenen werden onderdrukt door de Polen, even als de Magyaren de Roemeensche boeren in Zeven bergen onderdrukten. Dit werd door de Oostenrijk sche regeering oogluikend toegelaten, omdat zij de Polen en de Magyaren noodig had in de binnenland- sche politiek. Zoo ontstonden in Oostenrijksch Polen ten noorden der Karpathen half-Aziatische toestan den, die echter nog beter waren, dan wat men er thans aantreft. Er werden in dien tijd ook verkiezingen gehouden, waarbij zwaar gewerkt werd met gratis bier en jenever, wat in ieder geval aangenamer was dan het opsluiten van weerspannige kiezers en candidaten in de ongezonde gevangenissen. Waar zaj slecht eten kregen. Onder het Oostenrijksche bestuur kon den tenminste ook leden der oppositie in de volks vertegenwoordiging komen, doch Pilsoedski wil thans zien te bereiken, dat hij een parlement zon der oppositie krijgt om mee te regeeren. Daarvoor moet hij echter vele kiezers, vooral in de Oekraine, machteloos maken Hij deinst niet terug voor een daad als van Mussolini, die de leden van het Parlement niet laat verkiezen, doch benoemt; daarom wil hij den schijn van een vrij kiesrecht ophouden. Evenmin wil Pil soedski een officieele militaire dictatuur, hoewel hij in den grond der zaak alleen daarvan zijn heil verwacht. Hij spreekt en schrijft in heftige bewoor dingen over de door hem voorgestelde maatregelen en toont zich in zijn uitlatingen alles behalve een diplomaat. Toch kan men niet zeggen, dat Pilsoedski persoon lijk de macht in Polen in handen heeft. De mili tairen in zijn omgeving hebben grooten invloed op hem, waaraan misschien het feit niet vreemd is dat hij eerst op lateren leef-tijd officier is geworden. Zijn aanhangers hebben Polen tot het meest mili- tairistische land van Europa gemaakt. Nu zijn de grenzen oï>k van dien aard, dat het land bij een eventueelen aanval zeer moeilijk te verdedigen zal zijn. Vooral met de corridor naar de Oostzee is dit het geval; en toch is de verbinding met de Oostzee een levensbehoefte voor Polen en kan een aanval'er door het bezetten der smalle strook het land groo- tendeels machteloos maken. Het is voor het land te hopen, dat Pilsoedski! het juiste inzicht heeft en zijn maatregelen gunstig uitwerken, want als dit niet het geval is, kan het verstikken der stem der oppositie noodlottige gevolgen hebben voor den jon gen staat. De landen, die vroeger den Poolschen grond onder elkaar hebben verdeeld, zijn nog altijd belust op het terugwinnen van hun oude grondge bied. hoog, om ineens te betalen. Maar zijn patroon stond hem toe, in termijnen het bedrag te voldoen. Due bracht hij des avonds zijn cadeautje mee. Ik zag hoe hij haar kuste voor den zijden das, dien ze hem omstrikte, en hoe hij toen zijn doosje voor den dag haalde een snoer zachtrose steentjes glansde in een wit zijden fou- draal. En wat zei zij? Hè jakkes, hoe kan je nu rose steentjes nemen, je weet toch,, dat ik zoo dol ben op hemelsblauw. Nou, je hebt toch zeker ook elw vaak in de krant van die verhalen gelezen, allemaal in verband met mijn ver jaardag, waarin je te hooren kreeg, hoe het niet altijd koek en ei is met die cadeautjesgeverij. Hoe „mijnheer" 'zich vergist en een kostbare bontmantel per ongeluk aan zijn vrouw wordt be zorgd en iemand anders zich tevreden moet stellen met een Libertysjaaltje. Ze zijn legio, is het niet? Die laten me koud, zie je daar sta ik heelemaal buiten eigenlijk. Ja, ja, Piet, ik .weet wel wat je zeggen wilt ik sta er altijd buiten, ik doe zelf niets, het is mijn naam waarachter de menschen zich verschuilen en er wordt mij veel op mijn dak geschoven, waar ik part noch deel aan heb. Ja, wel, ja wel, maar die echt menschelijke daad, het ver rassen van hen, die men lief heeft, het geven, het offeren, om de blijheid van een ander te zien, de vele gevallen waarin Sint Nicolaas onbekend wil blijven, dat allemaal is. door mijn naam gewekt in den mensch. Zoo zag ik eens op mijn verjaardag des avonds in een plantsoen, hoe een jonge bloemenventer zijn laatste bosje bloemen een oude bedelares in den schoot wierp, haar toeroepend „van Sinterklaas." Eens scheen de maan door de boomen op 5 De cember en aan den kant van den weg op een omgehakte eikestronk zaten een jongen en een meisje. De jongen gaf het meisje zijn portret en in ruil daarvoor mocht hij een krulletje haar, dat langs haar wang viel, afkinppen en in zijn borstzak bewaren. Zij stopten elkaar een suikerhart in den mond en zongen: „Zie de maan schijnt door de boomen Daar was eens een oude tante, die wilde haar zes tienjarig nichtje verrassen en als Sin Nicolaas-sur- prise ontving het jonge ding een balboekje en een suikerhart met een groote rose strik er om. Maar de geefster was onbekend. Dus dacht het meisje direct aan dien aardigen jongen met wien zij op het laatste bal zoo vaak gedanst had. Hij ont kende natuurlijk, maar zoo, dat zij wel gelooven moest, dat het toch van hem kwam. Zij werden een paar, maar helaas maar een jaar. Toen vorm den ze een trio en tante verdween, toen baby ver scheen en zij tante nam het geheim van het balboekje mee. Nu ga ik op mijn ouden dag nog rijmelen ook, gromde Sint. Het is ook een wonder ze rijmen bliksem en donder. Zoo las ik gister: (Nadruk verboden! Het is niet altijd vreugde, die ik breng, brom de Sint Nicolaas. Dat was verleden jaar een pijnlijk geval. Ik had twee pakjes af te geven aan een jongen man. Hij zat aan tafel, het hoofd in de handen. Ik opende pakjes en legde den inhoud voor hem op tafel. Het was een portefeuille en een meisjes portret en een boek met een opdracht. Bij den aanblik van mijn geschenken liet de man een dof gekreun hooren hij trok ze naar zich toe en weande. Ze kwamen van de vrouw die hij lief had ze was gestorven eenige dagen tevoren. Smart, diepe smart bracht ik dien avond. Zoo herinner ik me nog een ellendigen verjaardag. Een winkelchef uit een groote galanteriezaak had een pronkzieke vrouw. Dat „pronkziek" zijn, van vrouw kostte hem natuurlijk veel geld en veel hoofd brekens maar hij had haar lief dus offer de hij met vreugde. Toen het zoo'n beetje naar mijn verjaardag liep, had zij hem wel duidelijk te ken nen gegeven, dat er maar één verrassing voor haar waszoo'n snoezig colbertje met gekleurde steenen, dat zij bij zijn patroon voor het winkelraam had zien liggen. Hij kende den prijs. Die was te Dit kleed van baluw satijn lief maagdelij n heb ik duur betaald. De prijs hebben de stommerds doorgehaald! En al zette ik er 90 gulden boven, Je zou dat toch niet gelooven. En als je zou weten, wie het je gaf, dan was voor mij de aardigheid er af. Je moet nu alle heeren, de revue laten passeeren. Daaruit zal ik dan leeren, Wie er met jou verkeeren. Maar owee, zoo je mij vergeet, foetsjie is dan je satijnen kleed. Want ik kocht het op afbetaling. En in dat geval heb ik aan termijnen maling. Maar het zou toch anders zijn, als ik aan heï tuowtje mocht trekken, Piet. Want een feit is het, dat, degenen, die naar verrassingen hunkeren, ze niet altijd krijgen. Ik bedoel hiermede die millioenen kinderen, die een jaar lang in mij gelooven en fanta seeren, dat ik ze alles kan brengen, die maanden lang van te voren uitzoeken wat ze zelf graag wil len hebben en wat ze anderen graag gunnen en die met een handvol pepernoten tevreden moeten zijn: Kijk, ik draag den kinderen een warm hart toe. Piet, en kan het daarom niet met leede oogen aan zien. dat juist zij van een koude Sinterklaas thuis komen. Wat zeg je Piet, dat er toch zooveel speel goedwinkels en Sinterklaastafels geplunderd zijn als mijn verjaardig om is. Dat is juist m'n grootste grief. Die niets of weinig krijgen verdenken me van voortrekkerij. Als ik mijn eigen baas was Piet, klom ik in elke schoorsteen en strooide vooor elk kind hetzelfde neer, en jij keek door elk vensterke en gaf elk zoet kind veel veel veel van het gedroomde speelgoed en lekkers en elk stout kind idem, idem. „Beste Sint", zei Pi»t mee warig „je wordt oud, je moet denken aan de con- currentie. Kijk! daar ben je al van het tooneel verdrongen Wonden huiduitslag, springen- I de handen, kloven, win- J terteenen, dadelijk ver- I zachten en verzorgen met 1 AKKER's h KL0OSTERBALSEM bijt niet! Wrijf Uw pijnlijke spieren en gramme gewrichten, verdrijf 1 die Sfmattende pijnen van rheu- J i mat'ek en spit met de beroemde! 1 AKKER'. M kloosterbalsem Roeumatiek ergert, AKKER kloosterbalsem door een aangekleede jongen". Sinterklaas keek sip naar zijn conterfeitsel en zuchtte diep en zei mismoedig: „ja, die denken zeker geven is beter dan niets krijgen." „Je hebt het mis hoor Sinterklaas; we zetten zoo vaak vergeefs onze laars", zoo riepen de jongens „Nu trekken we zingend van deur tot ruit, en verdeelen eerlijk de ingezamelde buit." Sinterklaas af OUDE NIEDORP. Woensdag 26 Nov. 1930 werd een stemming ge houden tot benoeming van een lid van het Dage lij ksch Bestuur en een Hoofdingeland van de Banne Oude Niedorp. Tot lid van het Dagelijksch Bestuur werd benoemd de heer Jb. Rootjes in de plaats van den heer C. Over, die had bedankt en tot Hoofdingeland werd herbenoemd de heer G. Ursem. OUDE NIEDORP. Door het Dagelijksch Bestuur van de Banne Oude Niedorp werd Woensdagmiddag verhuurd het gras gewas van de dijken en de wagen alsmede de z.g. bouwalckers, met de volgende uitslag: Perc. 1. verhuurd aan Jb. Doorn voor f35.—; perc. 2 verhuur aan J. Buisman voor f35.perc. 3 verhuurd aan J. Buisman voor f35.—; perc. 4 ver huurd aan F. v. Breugel voor f35.—; perc. 5 ver huurd aan P. van Vliet voor f 35.—; perc. 6 verhuurd aan S. Veen voor f 1.50; perc. 7 verhuurd aan P. de Boer voor f2.perc. 8 niet verhuurd; perc. 9 verhuurd aan P. Krouwel voor f 6.perc. 10 ver huurd aan P. de Boer voor f 1.—perc. 11 verhuurd aan Jb. Doorp voor f 10.perc. 12 verhuurd aan C. Hollander voor f 15.perc. 14 verhuurd aan C. Moras voor f 2.—; perc. 15 verhuurd aan P. de Jong voor f7.—; perc. 16 verhuurd aan P. de Jong voor f 1.perc. 17 verhuurd aan C. Moras voor f2. perc. 18 verhuurd aan W. Zijdewind voor f 8. perc. 19 verhuurd aan F. Berghuis te Nieuwe Nie- I Moderne Mantels met rijke Bontgar- neering heheel op zijde g gevoerd vanaf T QjOU Moderne Japonnen vanaf f3,75 f Elegante Zijden Bal- J| r§ O01 i en Avondjaponnen OjHU 1 H. L. Heeger Ongekend lage prijzen H. L. Heeger

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3